تجارت، واژه ای بسیار کهن است. از زمانی که اجداد آریایی مان با کشتی از راه دریا و سوار بر اسب و شتر از راه ابریشم به تجارت می پرداختند، تاجران با پول زیاد، ترس های زیاد و البته ثروت زیاد، معنا می شدند. علاوه بر این، آن ها صاحب دانشی برای ثروتمندتر شدن بودند. در روزگاری که من و شما در آن زندگی می کنیم، به لطف فضای مجازی، نسل جدیدی از تاجران پا به عرصه داد و ستد گذاشته اند و بازارهای بسیار جالب و عظیمی را خلق کرده اند. هر تجارت اینترنتی (E-Commerce) نیازمند داشتن اطلاعات و پشتکار است. شاید میدان زورآزمایی نسل ما نادیدنی باشد، اما روش کار و شیوه برداشتن قدم ها درست مانند تاجران قدیمی راه ابریشم است. تاجر واقعی، نه تنها توانایی تبدیل هزار به صد هزار را دارد، بلکه از درون هر بحرانی، فرصتی بزرگ به چنگ می آورد.

فهرست []

  چگونه یک تجارت اینترنتی راه بیندازیم؟ (E-Commerce)

  در این مقاله با هم به دنبال نکته های ایجاد یک تجارت اینترنتی می گردیم و نمونه هایی کاربردی از پتانسیل های کسب و کارها را به تماشا می نشینیم.

  استیو جابز

  کارها حتما نباید دنیا را تغییر دهند تا دارای اهمیت باشند.

  تجارت موفق یعنی…

  یکی از پرسش هایی که دائم در گوش تاجران جوان وزوز می کند این است که: «چه عاملی باعث ایجاد یک تجارت اینترنتی می شود؟» اجازه بدهید پاسخ آن را از زبان خانم «ملیسا کاپانلی» که یک متخصص در زمینه تجارت آنلاین و سردبیر ارشد وب سایت «DM News» – وب سایتی که در زمینه تجارت آنلاین و روش های کارآفرینی فعالیت می کند – است، بشنویم:

  «به طور خلاصه، تجارتی موفق است که فکر خوبی پشت سرش داشته باشد، مطالب آن به روشنی بررسی شده باشند و ساختاری واضح و منطقی داشته باشد. همین روند در نهایت، سودمندی یک تجارت را آشکار می کند.»

  از قانون فرار نکن!

  تجارت یعنی کار با آدم ها و کالاها. تا جایی که موضوع به کالاها مربوط شود، همه چیز مرتب است؛ اما وقتی پای آدم ها به تجارتتان باز می شود، خواه ناخواه باید از قانون ها پیروی کنید. اجازه بدهید بی تعارف بگویم که قانون همیشه طرف شما نیست و اگر از آن سر در نیاورید، دیگران قانون را تبدیل به چماقی گردن کلفت می کنند و آن را بی امان بر سر تجارتتان می کوبند. قبل از اینکه دیگران با قانون به سراغتان بیایند، شما به سمت قانون بروید. اگر توانایی مالی مناسبی دارید، یک وکیل کسب و کار را استخدام کرده و او را در برج دیده بانی شرکتتان، مستقر کنید. اگر نمی توانید، چاره ای جز یادگیری بخشی از قانون که به کسب و کارتان مربوط می شود ندارید. کتاب، شروع خوبی برای شما خواهد بود. یکی از کتاب هایی که خیلی به کار من آمد، «دوره پنج جلدی حقوق تجارت» از «دکتر ربیعا اسکینی» بود. در این دوره پنج جلدی از سازماندهی فعالیت تجاری گرفته تا شیوه درست نوشتن برات، سفته، چک، قرارداد و قوانین مربوط به ورشکستگی را خواهید آموخت. خواندن کتاب «قانون کار» هم می تواند در این زمینه به شما کمک کند. منبع خوب زیاد است. این کتاب ها را تنها یک دست گرمی جانانه برای یادگیری قانون در نظر بگیرید.

  تجارت آنلاین، روش های برخط

  واقعیت بازاریابی آنلاین، کاری ساده تر و حتی فراتر از همه چیزهایی است که هر روز درباره اش می شنویم. ساده است، اما به پشتکار زیادی نیاز دارد. برای موفق شدن در تجارت های آنلاین باید تاکتیک های بازاریابی آنلاین را بشناسید و آن ها را اجرا کنید. در ادامه چند نکته مهم را با هم بررسی می کنیم.

  سئو، بازاریابی بی صدا برای یک تجارت اینترنتی

  اگر تجارت آنلاین را به یک سه پایه تشبیه کنیم، یکی از پایه های آن متعلق به سئو خواهد بود. بدون سئو، شما اصلا دیده نمی شوید که بخواهید کاری را در فضای مجازی به سرانجام برسانید. اگر سایت شما به وسیله موتورهای جستجوی برجسته ای مثل گوگل، یاهو و غیره، مهم و قابل ارائه شناخته شود، راه زیادی را برای موفقیت تجارتتان در یک بازه زمانی کوتاه، طی خواهید کرد. به روز بودن در زمینه سئو می تواند به برگ برنده شما تبدیل شود. در این زمینه، بهترین منبع، خود گوگل است. وبلاگ گوگل را دنبال کرده و آخرین مقاله های آن را با دقت مطالعه کنید.

  بازاریابی با کمک موتورهای جستجو

  بسیاری از بیزنس های آنلاین، برنامه های بازاریابی موتورهای جستجو را امتحان می کنند تا به ازای پرداخت مبلغی، سایت آن ها در رتبه های بالایی از نتایج این جستجوها– غالبا صفحه نخست – قرار داده شود. هر کدام از موتورهای جستجوی بزرگ، حاضر هستند فهرست‎بندی پولی را که به نام «برنامه های پرداخت به ازای هر کلیک» هم شناخته می شوند انجام دهند. این برنامه ها با عنوان «لینک های اسپانسری» یا «Sponsored Links» روی وب سایت ها قابل مشاهده اند. در این میان، رقابت بر سر کلمه های کلیدی، مهم ترین دلیل ارتقای رتبه بندی است. اگر چه انتخاب های زیادی دارید و چیزهای گیج کننده هم کم نیستند اما برای یک تجارت اینترنتی باید کمپین های خودتان را با دقت برنامه ریزی کنید، بودجه بندی مناسبی را انجام دهید و آماده باشید. تنها در این صورت، چنین ترفندهایی می توانند در ارتقای بازدید کنندگان سایتتان به شما کمک کند.

  محتوا، چیزی فراتر از یک پادشاه است

  با وجود این که کار کردن روی سئو و استفاده از سامانه تبلیغات موتورهای جستجو، تاثیر بسیار زیادی روی تجارت اینترنتی شما می گذارند اما با این وجود، باید روی تولید محتوای ارزشمند و از همه مهم تر هدفمند، زمان بگذارید. این تولید محتوا با نوشتن مقاله های مرتبط با زمینه تجارتتان آغاز می شود و تا تولید پادکست و کلیپ به پیش می رود. در چه زمینه ای فعالیت می کنید؟ هیچ فرقی نمی کند. مهم این است که مطلبی خواندنی بنویسید یا کلیپی جذاب تولید کنید که مخاطب با آن درگیر شود، زمان زیادی را در سایت شما بگذراند و در نتیجه صاحب یک رتبه بالای طبیعی در موتورهای جستجو شوید.

  آگهی بدهید

  تاکتیک دیگری که می توانید برای جلب بازدیدکننده به تجارت آنلاینتان از آن استفاده کنید، نمایش آگهی آنلاین است. شما با خرید فضای تبلیغاتی دیگر وب سایت ها – البته به صورت هدفمند – مخاطب خاص خودتان را به طور مستقیم به وب سایتتان روانه می کنید. نمایش آگهی آنلاین روی وب سایت های محبوب، هزینه نسبتا زیادی دارد؛ اما اگر درست و جذاب به کار گرفته شوند، تاثیر خوبی روی ساخت تجارت اینترنتی شما می گذارند.

  با ایمیل مارکتینگ بازاریابی کنید

  ایمیل و تجارت اینترنتی مثل دو سر یک طناب به هم گره خورده اند. از نظر بسیاری از صاحبان تجارت آنلاین، ایمیل از جمله ابزارهای عالی برای جذب ترافیک است زیرا نتیجه می دهد. طبق آمار های جهانی، یک ایمیل شخصی سازی شده می تواند از ۶ تا ۳۰ درصد با پاسخ دهی مثبت همراه باشد. حالا سوال اینجا است که چه چیزی باید در محتوای یک ایمیل، نمایش داده شود؟ چیزهایی مثل، پیشنهادهای تخفیف یا به روزرسانی محصولات سایت از پرکاربردترین موضوع ها برای ایمیل های تجاری هستند. نکته کلیدی در ایمیل های تجاری، وجود پیوندها است تا کاربران بتوانند با یک کلیک موس، به طور مستقیم وارد سایتتان شوند.

  هنری فورد

  رویا پردازی بدون اجرا، فقط توهم است.

  نمونه های کاربردی برای راه اندازی یک تجارت اینترنتی

  گاهی همه چیز خوب است جز این که نمی دانیم در چه بستری فعالیت خودمان را آغاز کنیم. در این جور مواقع، دیدن لیستی از ایده ها می تواند بسیار کارساز باشد. چون یا همان ایده را برای اجرا انتخاب می کنیم یا در اثر دیدن آن ایده، فکری ناب به ذهنمان خطور می کند. در ادامه، ۲۳ ایده تجاری را با هم بررسی می کنیم.

  شبکه آگهی

  شبکه آگهی به ساماندهی فروش آگهی های مبتنی بر وب و پیدا کردن سایت های دارای ترافیک بالای بازدیدکننده یا سایت های هدف می پردازد. سپس روی این سایت ها آگهی های بنری یا ابرپیوندها را قرار می دهد. از بعضی جنبه ها، این شبکه ها درست همانند آژانس های مرسوم تبلیغاتی عمل می کنند؛ زیرا آن ها نیز در جستجوی بهترین مکان برای آگهی کردن هستند. شما می توانید شبکه آنلاینی را راه اندازی کنید که آگهی ها را به وب سایت های عمومی ارائه دهد. به این ترتیب به مخاطب گسترده ای دست پیدا می کنید. علاوه بر این، می توانید شبکه ای خاص برای گروهی ویژه طراحی کنید که به آن شبکه عمودی هم گفته می شود و آگهی هایی از نوع خاص فروشندگان، بنا به محصولشان یا موقعیت جغرافیایشان ایجاد کنید. یک جامعه کوچک اما هدفمند، موفقیت های بزرگ تری را نسبت به جامعه ای بزرگ اما بسیار متنوع کسب می کند.

  سایت فروش قطعات اتومبیل

  فروش قطعات جایگزین اتومبیل های کمیاب یا اسپورت، یک تجارت اینترنتی است که می تواند شما را پولدار کند. در این نوع تجارت اینترنتی چند گزینه پیش پایتان است:

  گزینه اول: قطعات جایگزین را به قیمت کمی بخرید و در ازای مبلغی سود، آن را در سایت خودتان بفروشید.

  گزینه دوم: یک پورتال اینترنتی ایجاد کنید تا افرادی که به دنبال خرید و فروش این گونه قطعات هستند، دور هم جمع شوند. البته این روش کم هزینه تر است. چون لازم نیست به خرید و فروش محصولات بپردازید یا نگران انبارداری باشید.

  محصولات کودکان

  راه اندازی هرگونه تجارتی که مختص محصولات مرتبط با کودکان باشد در حال حاضر بسیار پرسود است. صدها نوع محصول مختلف وجود دارد که شما می توانید آن ها را بفروشید؛ از مبلمان گرفته تا وسایل غذاخوری کودکان، لباس و هر چیزی مانند این ها. می توانید روی همه انواع محصولات یا نوع خاصی تمرکز کنید. اگر گروه دوم را انتخاب می کنید به دسته بندی ویژه ای مانند «مبلمان کودک سازگار با محیط زیست» یا «محصولات خاص دوقلوها» بپردازید. شاید فکر خوبی باشد که بخش نظرات مشتریان را جذاب تر کنید. چون والدین جدید دوست دارند اطلاعاتشان را با هم به اشتراک بگذارند.

  سرویس تحقیق در مورد اتومبیل

  می توانید وب سایتی راه اندازی کنید که در آن به بازدیدکنندگان امکان دسترسی به اطلاعات اتومبیل های جدید، دست دوم، قدیمی و محصولات جانبی در مورد اتومبیل را می دهد؛ یک بانک جامع که از سیر تا پیاز تمام اتومبیل های ساخته شده به دست بشر را در خودش جای داده باشد. در بسیاری از موارد این قبیل داده ها را می توانید از سایر منابعی که در اینترنت وجود دارند نظیر سایت های خودروسازی بیابید. در این سایت می توان به چند روش، درآمدزایی کرد؛ مثلا دریافت حق عضویت، فروش فضای تبلیغاتی سایت، ارائه خدمات مشاوره و فروش اطلاعات، نمونه هایی از این دست به شمار می روند.

  توماس جفرسون

  به نظرم می رسد هر چه سخت تر کار می کنم، شانس بیشتری هم به سراغم می آید.

  فروش پارچه

  روزانه افراد زیادی در محیط مجازی وب به دنبال پارچه می گردند. اگر علاقه مند به راه اندازی این نوع از تجارت اینترنتی هستید، چند گزینه پیش پای شما قرار می گیرد.

  گزینه اول: پورتالی را راه اندازی کنید تا تولید کنندگان، توزیع کنندگان و خرده فروشان پارچه در یک سایت آنلاین به دور هم جمع شوند. از یک جهت، انجام این کار همانند راه اندازی یک بازار آنلاین و واقعی پارچه است. می توانید به ازای استفاده از سرویسی که ایجاد کرده اید، هزینه ای از تولید یا توزیع کنندگان دریافت کنید.

  گزینه دوم: تمرکز خودتان را روی بازار ارائه مستقیم به مصرف کنندگان بگذارید و وب سایتی ایجاد کنید تا انواع مختلفی از پارچه را از طریق آن به فروش برسانید.

  هدیه فروشی

  می توانید در مغازه آنلاین خودتان هدایای اصل، منحصر به فرد و کاملا مناسب دریافت کننده را عرضه کنید. این هدایا می توانند گزینه هایی از قبیل هنرهای دستی و وسایل دست ساز از سرتاسر کشور تا اجناس خارجی وارداتی باشند. با کمی ذوق و سلیقه می توانید یکه تاز این تجارت اینترنتی شوید.

  پلوتوس

  کالای خوب، حتی اگر مخفی باشد، به زودی خریدار پیدا می کند.

  مغازه سرگرمی

  سرگرمی می تواند هر چیزی از جمع آوری مجموعه تا کارهای خلاقانه، هنری، ورزشی و آموزشی کودکان و بزرگ سالان را در بربگیرد. پس چه کاری بهتر از بازگشایی یک مغازه سرگرمی آنلاین؟ به طور قطع، این یک تجارت اینترنتی است چون مردم پول، تلاش و زمان زیادی را صرف سرگرمی هایشان می کنند و وقت زیادی را در اینترنت به جستجوی محصولاتی می پردازند که به آن ها علاقه مند هستند.

  فروش محصولات ویژه چپ دست ها

  آیا می دانستید که حدود نیم درصد جمعیت دنیا را چپ دست ها تشکیل می دهند. در حالی که ۵/۹۵ درصد از محصولاتی که در دنیا تولید می شود مختص راست دست ها است؟ به نظرتان این نکته فرصتی را در فضای آنلاین در اختیارتان قرار نمی دهد؟ راه اندازی تجارتی اینترنتی که تمرکز آن روی فروش محصولات مختص چپ دست ها باشد کاملا توجیه اقتصادی دارد.

  سرویس آبونمان مجله ها

  با وجود این که اینترنت، راه بسیاری از مجلات کاغذی را تقریبا مسدود کرده است اما در این بین هنوز هم عده زیادی از ورق زدن مجله ها لذت می برند. به خصوص مجله های تخصصی که هنوز هم طرفداران پروپاقرص خودشان را دارند. به همین دلیل، راه اندازی سرویس آبونمان مجلات، تجارتی موفق به شمار می رود. برای این منظور باید پایگاه داده هایی از مشتریان مستعد بسازید که گروه هدف شما را تشکیل می دهند و با ارائه پیشنهادهایی آن ها را به سمت خودتان بکشانید. فروش فضای تبلیغاتی سایت هم روش دوم برای کسب درآمد از وب سایتتان خواهد بود.

  فروش محصولات ارگانیک

  محصولات ارگانیک از جمله چیزهایی هستند که امروزه در جامعه به سرعت جای خودشان را باز می کنند و تقاضا برایشان رو به افزایش است. یک نکته مهم در راه اندازی این تجارت اینترنتی، برقراری رابطه ای قوی میان خودتان و تولیدکنندگان است.

  سایت تحقیقی مخصوص والدین

  اساسا این گونه سایت ها منابع اطلاعاتی هستند که مخاطبانشان را والدین تشکیل می دهند؛ گروهی که واقعا نیازمند این اطلاعات هستند. موضوع های زیادی وجود دارند که می توانید از آن ها در راه اندازی سایت خودتان استفاده کنید، از والدین گیاه خوار گرفته تا مشکلاتی که والدین با فرزندانشان دارند. برای سایتتان چت روم بگذارید، انجمن درست کنید، محتواهای تخصصی منتشر کنید و خلاصه هر کاری بکنید تا نظر این گروه را به سمت وب سایتتان جلب کنید. برای کسب درآمد می توانید حق عضویت بگیرید یا فضای تبلیغاتی سایتتان را بفروشید.

  سرویس برنامه ریزی مهمانی یا رویداد های ویژه

  شروع این کار، پول اولیه بسیار کمی نیاز دارد؛ بنابراین این تجارت می تواند بهترین انتخاب برای کسانی باشد که سرمایه اولیه چندانی ندارند. با این کار، شما مسئولیت برگزاری مهمانی های مهم مشتریانتان را بر عهده می گیرید. می توانید در وب سایت خودتان، پلن های مهمانی و مجالس ویژه را طراحی کنید، درباره آن ها توضیح دهید و حق انتخاب های زیادی را برای مشتریانتان قائل شوید. می توانید با تعیین دستمزد و فروش محصولات لازم برای برگزاری مهمانی از این سایت، کسب درآمد کنید.

  سان تزو، فرمانده ارتش، استراتژیست و فیلسوف چینی (نویسنده کتاب معروف هنر جنگ)

  در خلال هرج و مرج هم فرصت وجود دارد.

  سرویس مطالب چاپی

  سفارش چاپ و توزیع حرفه ای مطالب، یکی دیگر از روش های داشتن تجارت اینترنتی است. در این سرویس با طراحی یک وب سایت، سفارش های چاپی و اغلب تبلیغاتی را از مشتریان دریافت می کنید. سپس با انتخاب منطقه مناسب برای توزیع آن ها کار پایانی تبل۱۱۴۷۷یغات را به شیوه ای کارآمد به انجام می رسانید و در این میان، سود زیادی را نصیب خود می کنید.

  سایت املاک

  پیدا کردن خانه، زمین، ویلا و مغازه یکی از کسب و کارهای پرقدرت و سود ده به شمار می رود. تعداد مشاوران املاک هر روز بیشتر از گذشته می شود اما هنوز سرویس آنلاین جامع و درستی در این زمینه به چشم نمی خورد. اگر شما یک بنگاه دار هستید یا در زمینه املاک تجربه و حتی به خرید و فروش املاک علاقه دارید، راه اندازی یک بانک اطلاعات و وب سایتی کارآمد می تواند دریچه ای به سمت تجارت اینترنتی شما باشد.

  سایت دستور تهیه و پخت غذا

  در حال حاضر، تعداد زیادی سایت دستور تهیه غذا روی اینترنت وجود دارد؛ بنابراین اگر می خواهید در این زمینه فعالیت کنید باید تخصصی تر قدم بردارید؛ مثلا فقط روی تهیه غذاهای ارگانیک، گیاهی یا دستور غذاهای یک قومیت خاص مانور دهید.

  محصولات بازیافتی

  این نوع از محصولات توسط تولیدکنندگان یا توزیع کنندگان محصولات بازیافتی به فروش می رسند. از کجا بایستی کار را شروع کنید؟ بهترین کار این است که نوع خاصی از محصولات بازیافتی را بفروشید یعنی مثلا کاغذ یا لوازم التحریر بازیافتی. نکته مهم آن است که رابطه خوبی میان شما و تولیدکنندگان محصولات بازیافتی وجود داشته باشد. همین طور اطمینان حاصل کنید که محصولات در واقع همان چیزهایی باشند که تولید کننده ادعا می کند.

  گرفتن بورسیه تحصیلی

  دانشجویان نیاز زیادی به منابع مالی برای ادامه تحصیلات آکادمیک دارند. در نتیجه، جای خالی وب سایتی که در آن اطلاعات جامع و به روزی در مورد بورسیه ها و جایزه های تشویقی جمع آوری شده باشد، احساس می شود. در بیشتر موارد خودتان باید دست به کار شوید و این اطلاعات را جمع آوری کنید؛ اما در صورتی که زمان و تلاش درستی در این مسیر انجام دهید، یک تجارت اینترنتی را پایه گذاری کرده اید.

  دایرکتوری اسپا

  این روزها اسپا به یکی از خدمات دائمی زندگی های لوکس، تبدیل شده است. جایی که شما می توانید انواع خدمات ماساژ و مراقبت از پوست را یکجا دریافت کنید. سایتی بسازید و در آن مکان های ارائه دهنده چنین خدماتی را معرفی کنید، کوپن های این مراکز را در سایتتان ارائه دهید، برای مشتریان خود از این مراکز تخفیف بگیرید و حتی جوایزی مانند استفاده رایگان چند ساعته از خدمات مراکز اسپا را به مشتریان خود پیشنهاد دهید.

  فروش اسباب بازی و بازی های فکری

  راه اندازی وب سایتی با طرح و رنگ جذاب به گونه ای که مورد پسند کودکان و نوجوانان باشد و آن قدر ساده که والدین از آن سر دربیاورند یکی دیگر از روش های ساخت تجارت اینترنتی است. با وجود آنکه مغازه های اسباب بازی فروشی زیادی در سطح شهرها باز هستند اما انتخاب مدل های مختلف اسباب بازی آن هم از روی مبل، بسیار راحت تر و حتی لذت بخش خواهد بود.

  آژانس مسافرتی

  برخلاف آنچه که عموم مردم تصور می کنند، راه اندازی آژانس مسافرتی نیازی به مکان و سرمایه زیادی ندارد و شما از اتاق نشیمنتان هم می توانید چنین سایتی را راه بیندازید. بازار هدفتان را انتخاب کنید؛ مثلا می توانید روی مسافرت های ماجراجویانه تمرکز کنید. می توانید روی سایتتان کار کنید تا مشتریان از طریق سایت شما هتل رزرو کنند، بلیط های هواپیما، قطار و اتوبوس بگیرند و حتی اسباب و لوازم، کتاب و محصولات مرتبط به نوع سفرشان را خریداری کنند.

  والت دیزنی

  اگر می توانی رویای انجام کاری را داشته باشی، پس می توانی آن را انجام دهی.

  فروش هدایای عروسی

  فروش هدایای عروسی، یک تجارت اینترنتی است چون بالاخره هر کسی یک بار هم که شده به مراسم عروسی دعوت می شود و اصولا دست خالی هم نمی تواند برود. اگر شما وب سایتی را راه اندازی کنید که به مردم برای خرید هدیه عروسی پیشنهادهای جالبی ارائه کند، می توانید به موفقیت برسید.

  برنامه ریزی مراسم عروسی

  مراسم عروسی یکی از جشن های به یاد ماندنی و از آن طرف استرس زا و سرشار از جزئیات است. می توانید با راه اندازی یک وب سایت، مشکل بسیاری از زوج های جوان را حل کنید و خودتان هم به درآمد خوبی برسید. در سایت خود خدماتی مانند، کارت عروسی، رزرو سالن، انتخاب مکان برای جشن هایی که در فضای باز برگزار می شوند، دعوت از مهمانان، خدمات پذیرایی و علاوه بر این، فروش محصولات مورد نیاز برای برگزاری جشن را ارائه دهید.

  خلاصه ای از آنچه با هم خواندیم:

  از یادگیری مسائل حقوقی مربوط به کارتان فرار نکنید. هر جمله حقوقی می تواند یک کسب و کار را نجات دهد یا آن را یک شبه ویران کند.

  تجارت اینترنتی یعنی استفاده درست و آگاهانه از استراتژی های نوین بازاریابی. بازاریابی، محصول شما را می فروشد پس با آن دوست باشید.

  ۲۲ روش تجارت اینترنتی، یعنی ۲۲ مسیر برای درآمدزایی و استقلال مالی. نگاهی به آن ها بیندازید. شاید آینده کاری شما در میان این موارد وجود داشته باشد.

  جستجویی جانانه برای کشف پول

  نوع نگاه ما تاثیر زیادی در کیفیت زندگی مان می گذارد. وقتی محدودیت ها را باور نکنیم، توانایی دیدن پتانسیل های درآمدزایی پیرامونمان را به دست خواهیم آورد. بدون شک، روش های تجاری بسیار زیادی هنوز معرفی نشده اند. روش هایی که میلیون ها و شاید حتی میلیاردها تومان سود را در وجودشان پنهان کرده اند. یادتان باشد، اگر واقعا بخواهید کار کنید، کار شما را پیدا می کند.

  نظر شما چیست؟

  از نظر شما کدام یک از روش های درآمدزایی گفته شده، پتانسیل خوبی برای سرمایه گذاری دارند؟ شما روش دیگری را پیشنهاد می دهید؟ پس لطفا آن را برایمان بنویسید. شاید از میان واژه های شما فردی صاحب کسب و کار اینترنتی شود.