جملات انگیزشی، درست مانند نورافکن‌های پرشوری هستند که می‌توانند انگیزه مناسبی برای یک شروع تازه باشند. یکی از توصیه‌های ثابت افراد موفق این است که هر روز صبح، دو کار انجام دهید؛ مرور اهداف و خواندن جملات انگیزشی. در این مقاله، گلچینی ارزشمند از جملات انگیزشی را که از زبان موفق‌ترین افراد در سرتاسر جهان بیان شده‌اند را با هم خواهیم خواند.

جملات انگیزشی

این 107 جمله انگیزشی که ما در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم غالبا از طرف افرادی است که بعد از دشواری‌های متعدد به موفقیت رسیده‌اند. قطعا اگر این جملات انگیزشی را تکرار کرده و به آن‌ها ایمان داشته باشید، می‌تواند تاثیر مثبتی در زندگی شما داشته باشد.

1. دیل کارنگی

«موفقیت در هر زمینه‌ای، ارتباط مستقیمی با قدرت اراده ما دارد.»

اراده یکی از پایه‌های اصلی هر موفقیتی به شمار رفته و جملات انگیزشی زیادی در مورد آن وجود دارد. به عبارتی دیگر، اراده، ریشه خواستن است؛ جوهری است که حرف را به عمل تبدیل کرده و آرزوها را از جهان خیال به واقعیت مادی می‌آورد. همه ما می‌دانیم که بدون داشتن اراده، هیچ کاری انجام نمی‌شود.

شما از یک تا ده، به نیروی اراده خود چه نمره‌ای می‌دهید؟

2. آنتونی رابینز

«انعطاف پذیری باعث می‌شود ایده‌های تازه‌ای پیدا کرده و به نتایج و موفقیت‌های بهتری برسید.»

قانون‌های نانوشته زیادی در این جهان وجود دارد؛ یکی از مهم‌ترین این قانون‌ها این است که مقابله کردن با چیزهایی که نمی‌خواهیم یا دوستش نداریم آن‌ها را قوی‌تری می‌کند. برای مثال، اگر از شکست فرار کنیم، از ضرر کردن بترسیم، از بیماری، از تنهایی و… دوری کنیم یا در مقابلشان قد علم کنیم، قوی‌تر می‌شوند؛ گویی که از ترس ما جان می‌گیرند.

در نتیجه بهترین و باید بگویم تنهاترین راه برای عبور از این ترس‌ها و نگرانی‌ها، انعطاف‌پذیری است. انعطاف‌پذیری به ما این قدرت را می‌دهد که به جای اهمیت دادن به ترس‌هایمان خیلی آرام از کنارشان بگذریم. درواقع، آن‌ها را ببینیم اما قدرتی در اختیارشان قرار ندهیم و به همین سادگی، پیروز کارزار ترس‌هایمان شویم.

3. جیم ران

«افراد موفق، کارهایی انجام می‌دهند که افراد ناموفق دوست ندارند، انجام دهند. آرزو نکنید ای کاش آسان‌تر شود؛ آرزو کنید ای کاش من بهتر شوم.»

اشتباه نگاه کردن، ریشه بسیاری از شکست‌های ما در زندگی است؛ ما همیشه جایی بیرون از وجودمان به دنبال پاسخ پرسش‌هایمان می‌گردیم. در حالی که خودمان بزرگ‌ترین پاسخ هستیم. به یاد داشته باشید که وقتی برای پیشرفت‌مان تلاش کرده و هر روز فقط کمی بهتر از روز قبل شویم، در نهایت راه‌حل‌ها را یکی پس از دیگری پیدا می‌کنیم.

4. کارلوس اسلیم

«وقتی برای تفکرات و اعتقادات دیگران زندگی و کار می‌کنید، در حقیقت مرده‌اید.»

مرگ را چطور تعریف می‌کنید؟ کارلوس اسلیم به دو شکل مرگ را تعریف می‌کند؛ یکی شکل عادی و مرسوم آن است که روحمان جسم را ترک می‌کند و شکل دوم آن، حالتی است که ما زنده هستیم اما کنترل فکر و ذهنمان را به دست دیگران داده‌ایم.

چنین جملات انگیزشی، می‌توانند در حکم یک تلنگر کوچک عمل کنند؛ با این تعریف، شما زنده هستید؟

5. محمد علی کلی

«موفقیت یعنی مبارزه تا آخرین نفس!»

خواندن جملات انگیزشی از زبان محمد علی کلی، شور و نشاط عجیبی را در وجود خواننده بیدار می‌کند. موفقیت، کنار هم گذاشتن نکته‌های کوچکی است که در عین کوچکی، بسیار قدرتمند هستند؛ تسلیم نشدن تا آخرین لحظه، یکی از همین نکته‌هاست.

آخرین باری که کاری را تا آخرین لحظه انجام دادید، چه زمانی بود؟

6. مارک زاکربرگ

«بزرگ‌ترین ریسک، ریسک نکردن است؛ در دنیایی که تغییر با سرعت در حال پیشروی است، تنها استراتژی برای شکست، ریسک نکردن است.»

ردپای ریسک در جملات انگیزشی زیادی پیدا می‌شود. بهترین اقدام در مقابل شرایط جدیدی که به نوعی ریسک به حساب می‌آیند، کسب اطلاعات و تلاش برای انجام اقدامات هوشمندانه است؛ عصر حاضر، جایی برای افراد محافظه کار ندارد.

7. تی هارواکر

«افراد موفق دائما در حال رشد و یادگیری هستند؛ در حالیکه افراد معمولی این ذهنیت را دارند که همه چیز می‌دانند.»

همه چیزدانی، ادعای تازه‌ای نیست؛ در طول تاریخ، انسان‌ها با اشک و خونشان در حال اثبات این ادعای پوشالی بودند. در حقیقت، هیچ‌کس در دنیا وجود ندارد که همه چیز را بداند. ما تنها می‌توانیم بیشتر و بیشتر یاد گرفته و به دانشمان از یک تخصص، اضافه کنیم.

به عبارتی دیگر، روند یادگیری جریانی است که باید همیشه در زندگی‌مان وجود داشته باشد؛ این تنها راه برای رشد و موفقیتی پیوسته است.

8. باب پراکتور

«اگر دقیقا می‌دانید باید چه کار کنید تا به هدفتان برسید، هدفی که دارید به اندازه کافی بزرگ نیست.»

افراد موفق و بزرگان، با جملات انگیزشی زیادی، سعی در انتقال این مفهوم داشتند که باید اهداف بزرگی داشته باشیم؛ آن قدر بزرگ که حتی ندانیم از کجا باید شروع کرد.

شاید در ابتدا، داشتن چنین اهدافی غیرمنطقی به نظر برسد، اما انتخاب اهداف بزرگ یکی از شیوه‌های کاربردی برای برانگیختن انگیزه و استفاده از حداکثر توان فردی به شمار می‌رود. بزرگی کدام هدف در زندگی‌تان شما را می‌ترساند؟

9. بیل گیتس

«یکی از رموز موفقیت این است که برای همیشه در ذهن خود، کلمه نمی دانم را به هنوز نمی‌دانم تغییر دهید.»

واژه «نمی‌دانم» تیر خلاصی به ذهن ماست؛ در این صورت، ذهن از تلاش برای پیدا کردن راه‌حل‌های تازه دست برمی‌دارد. اما عبارت «هنوز نمی‌دانم» ذهن را قلقلک می‌دهد تا هر چه سریع‌تر به دنبال یافتن پاسخ درست بگردد؛ این واکنش جالب ذهن، نشان‌دهنده قدرت بی‌نظیر واژه‌ها در جهان ماست.

10. دارن هاردی

«زمانی که دلیلتان به اندازه کافی بزرگ باشد، قادر به انجام هر کاری هستید.»

دلیل، عنصر برانگیزنده برای هر کاری است؛ انسانی که دلیل زندگی‌اش را گم کرده باشد، به راحتی دلیل نفس کشیدنش را هم گم می‌کند. دلیل به انسان‌ها این امکان را می‌دهد تا توانایی‌های خفته در وجودشان را بیدار کنند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم هیچ کاری را بدون دلیل انجام ندهید؛ چون در آن صورت، عمر، استعداد و انگیزه‌های خود را بیهوده خرج کرده‌اید.

11. بیل گیتس

«هیچ وقت خودت را با کسی مقایسه نکن؛ با این کار به خودت توهین می‌کنی.»

مقایسه یکی از چالش‌های اساسی زندگی‌های امروزی است؛ بیل گیتس در این سخن، مقایسه خودمان با دیگران را نوعی توهین به حساب آورده است. این سخن شباهت بسیار زیادی به یکی از گفته‌های آلبرت انیشتین دارد که می‌گفت:

«هر کس یک نابغه است؛ ولی اگر ماهی را از روی توانایی‌اش در بالا رفتن از درخت قضاوت کنی، آن ماهی تمام عمرش را با این باور زندگی خواهد کرد که یک احمق است.»

12. رابرت کیوساکی

«اندازه موفقیت شما به وسیله قدرت اشتیاق، رویاها و اینکه چگونه در طول راه با ناامیدی کنار می‌آیید، مشخص می‌شود.»

موفقیت یک مسیر است؛ تا چه اندازه با جملات انگیزشی شبیه به این موافق هستید؟ اگر دیدگاه مثبتی نسبت به این طرز فکر راجع به موفقیت داشته باشید، می‌توانیم نکته‌های جالبی از آن بیاموزیم.

به طورکلی، موفقیت، نه در یک لحظه یا یک مکان، بلکه در یک جریان روی می‌دهد. در نتیجه، اگر در جریان موفقیت باشیم، یعنی از انجام کارمان لذت می‌بریم، از لذت خود کسب درآمد می‌کنیم، یاد می‌گیریم، رشد می‌کنیم و پخته‌تر از دیروزمان قدم برمی‌داریم.

شما چه دیدگاهی نسبت به موفقیت دارید؟ موفقیت را یک جریان می‌دانید یا یک مقصد؟

13. تلاش برای قرارگیری در مسیر موفقیت

«اگر تمایلی به آموزش دیدن ندارید، کسی نمی‌تواند کمکی به شما کند؛ اما اگر مصمم به آموزش دیدن هستید، کسی نمی‌تواند شما را متوقف کند!»

گاهی ما ندانسته از یادگرفتن فرار می‌کنیم؛ در این وضعیت، خودمان را پشت بهانه‌های عجیبب مانند سن بالا، نداشتن صبر و حوصله و… پنهان می‌کنیم. به یاد داشته باشید که هیچ بهانه‌ای آنقدر قدرتمند نیست که بتواند برای همیشه درهای ذهنمان را به روی یاد گرفتن ببندد.

شاید با باز کردن این درها، آن هم بعد از مدت‌ها، نور چشم‌مان را بزند اما زودتر از آنچه که فکرش را بکنیم، به روشنایی عادت می‌کنیم. یادتان باشد برای کسی که به دنبال یادگیری است، هیچ خط پایانی وجود ندارد.

14. باور به توانستن

«اگر باور کنید که می‌توانید، نصف راه را رفته‌اید.»

اگر به کاری باور داشته باشیم، یعنی روحمان از همین الان در مقصد حضور دارد. در نتیجه، تنها کاری که باید بکنیم این است که جسم‌مان را نیز به مقصد برسانیم.

15. درست کار کن!

«تا جایی کار کن که دیگه نیاز به معرفی خودت نداشته باشی.»

برخی از جملات انگیزشی، ساده اما عمیق هستند؛ صادقانه، دلسوزانه و با عشق کار کردن، چنان اعتباری به انسان می‌دهد که تنها آوردن نام‌مان به عنوان یک سند معتبر در ذهن دیگران جلوه می‌کند. اگر چنین رویه ای در کارتان پیش بگیرید، هیچ رقیبی نخواهید داشت.

16. بیل گیتس

«بین هزاران دیروز و میلیون‌ها، فردا فقط یک امروز وجود دارد؛ امروز را از دست نده.»

بیشتر ما در آینده زندگی می‌کنیم، در حالیکه جسم‌مان در گذشته باقی مانده است. در این میان، چیزی که خیلی کمتر دیده می‌شود، زمان حال است؛ بیایید به امید آینده و با درس گرفتن از گذشته اما در زمان حال زندگی کنیم.

17. تشویق برای تلاش بیشتر

«راه موفقیت این است: فقط بیشتر از دیروزت تلاش کن.»

یکی از قانون‌های دوست داشتنی  و پرطرفدار در کشور ژاپن، قانون ۱۵ دقیقه است. این قانون، مفهوم بسیار ساده‌ای دارد؛ به این ترتیب که هر روز، باید تنها ۱۵ دقیقه بیشتر از روز قبل تلاش کنید. بسیاری از جامعه شناسان، پیشرفت سریع کشور ژاپن را مدیون این قانون ساده می‌دانند. پس یادتان باشد، فقط کمی بیشتر از دیروز!

18. ترس از بازنده بودن

«برنده، بازنده‌ای است که یک بار بیشتر تلاش کرده است.»

برخی از واژه‌ها ترسناک‌اند؛ بازنده یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. اما بین ترسناک و خطرناک بودن، تفاوت زیادی وجود دارد. بازنده بودن ترسناک است اما خطرناک نیست. به یاد داشته باشید که گاهی تفاوت بین برنده و بازنده بودن در کمتر از یک ثانیه خلاصه می‌شود؛ یک تلاش بیشتر، یک حرکت اضافه‌تر و حتی یک بار دیگر فکر کردن. وقتی در ذهن خود برنده باشید، در جهان فیزیکی نیز انگیزه بیشتری برای برنده شدن پیدا می‌کنید.

19. رابرت کیوساکی

«پول همه چیز نیست، ولی جایگاهش همان بالاست؛ کنار اکسیژن.»

نگاه متفاوت رابرت کیوساکی به پول در تمام جملات انگیزشی که از او منتشر شده است به چشم می‌خورد. در حقیقت نمی‌توان هیچ جایگزینی برای پول پیدا کرد. بهتر است به جای سردادن شعارهایی علیه پول، دستی بر زانوهایمان گذاشته و فکری برای به دست آوردن آن بکنیم.

20. رابرت داونی جونیور

«آره درسته! دنیا به آدم‌های معمولی هم نیاز دارد؛ اما خیلی حیفه تو یکی از اون‌ها باشی.»

معمولی بودن یعنی شبیه به بقیه بودن و هیچ فکر و خلاقیتی برای خود نداشتن. همه ما تا زمانی که برای خودمان و به شیوه‌ای که از صمیم قلب می‌خواهیم، فکر نکنیم، معمولی هستیم.

به یاد داشته باشید که این دنیا نه به دست انسان‌های معمولی، بلکه به دست افراد فوق العاده‌ای که خودشان را باور کردند، اداره می‌شود. باور داشته باشید که هر وقت بخواهید، می‌توانید به جمع آن‌ها بپیوندید.

21. آگاهی از مسیر پیش رو

«جهان راه را جلوی پای کسی قرار می‌دهد که می‌داند به کجا می‌خواهد برود.»

بسیاری از افراد باور دارند که جهان بر مبنای قانون جذب بنا شده است؛ آن‌ها اعتقاد دارند حتی کسانی که آن را انکار می‌کنند، در هر ثانیه با تمام نیرو از قانون جذب استفاده می‌کنند. در نتیجه براساس این تفکر، زمانیکه شما بدانید چه می‌خواهید و آن را واقعا طلب کنید، مسیر رسیدن به آن برایتان آشکار می‌شود.

22. توانایی برای کنار زدن مشکلات

«زندگی آسان‌تر نمی‌شود؛ تو باید قوی باشی»

قوی بودن، تمرینی درونی است؛ تنها در صورتی می‌توانید خود را یک فرد قوی بدانید که بزرگ‌ترین طرفدار خودتان باشید.

آیا شما انسان قوی برای کنار زدن مشکلات هستید؟

23. استفاده از فرصت‌های زندگی

«فرصت‌های معاملاتی مانند ایستگاه قطار هستند؛ با رفتن یکی، قطار دیگری می‌آید.»

گاهی افراد موفقی که پشت جملات انگیزشی هستند، تجربه‌ای چندین ساله را در یک جمله خلاصه می‌کنند؛ چیزی شبیه به جمله بالا. لپ کلام این است که نباید به خاطر از دست دادن یک فرصت، میدان را خالی کنید و باید همیشه به استقبال فرصت‌های شگفت انگیز آینده بشتابید.

24. جورج کلونی

«تنها به چیزهایی میرسی که برایش تلاش کردی، نه چیزهایی که آرزویش را داری.»

مرز بین آرزو و هدف، تلاش است؛ اگر در این مرز زندگی می‌کنید، یعنی شما کارخانه تبدیل آرزو به هدف را در اختیار دارید. در غیر این صورت، آرزوی شما هیچ قدرتی نخواهد داشت.

25. آسان‌طلبی در زندگی

«آفرین! عالیه! ادامه بده؛ صبحا دیر از خواب پاشو، هیچ کتابی نخون، هیچ آموزشی نبین. کلا راحت باش. تو به زودی برای من کار خواهی کرد.»

تغییر زندگی کنونی، نیازمند تغییری اساسی در کلکسیون عادت های روزمره ما است. طبق چیزی که در جملات انگیزشی گفته شده، باید بعضی از کارها را به عادت های روزمره خودمان تبدیل کنیم. عادت هایی مثل سحرخیز بودن، همیشه آموزش دیدن و داشتن تلاشی هدفمند، جزو این گروه موفقیت ساز به شمار می روند.

26. تلاش بیشتر در زندگی

«هرگز از تلاش کردن خسته نشوید.»

هرگز خسته نشدن، بلوف بزرگی است. بهتر است این گونه با خودمان قرار بگذاریم. وقتی از تلاش کردن خسته شدیم، به جای کنار گذاشتن هدفمان، استراحت کنیم و بعد از این که دوباره انرژی لازم را به دست آوردیم تلاش را از نو آغاز کنیم.

27. کریستیانو رونالدو

«به خودت اجازه بده که تازه کار باشی. هیچ کس از اولش که شروع کرد، عالی نبود.»

شاید خیلی از ما چنین جملات انگیزشی را قبول نداشته باشیم. چون داشتن تجربه، یکی از گزینه های اصلی برای گرفتن کار و داشتن درآمد است. اما می توانیم این جملات انگیزشی را به هنگام تمرین و آموزش برای خودمان در نظر داشته باشیم. وقتی تازه کار بودن خودمان را قبول داشته باشیم، چند برابر سریع تر و باکیفیت تر از دیگران یاد می گیریم.

28. دیوید بکهام

«با بیشتر کار کردن از بقیه جلوتر نمی زنی. با هوشمندانه کار کردن از دیگران جلو می افتی.»

چنین جملات انگیزشی آدم را به یاد ضرب المثل معروف «یک بام و دو هوا می اندازد.» چون از طرفی می شنویم و می خوانیم که تلاش سخت، یکی از عنصرهای ضروری برای موفقیت است و از طرف دیگر می گویند که تلاش سخت، کسی را به ثروت نرسانده است. درست به همین دلیل، تقلید کردن کاری اشتباه است. حتی اگر جملات انگیزشی از زبان معروف ترین و موفق ترین انسان های روی زمین گفته شده باشند باز هم نباید چشم بسته همه آنها را قبول کرد. بهترین کار این است که چنین سخنانی را تنها به عنوان یک تلنگر کوچک در نظر بگیریم و به هنگام تصمیم گیری، دانش و شرایط خودمان را نیز بسنجیم. چون مسیر موفقیت ما گاهی به تلاش زیاد و گاهی به اقدامی هوشمندانه نیاز دارد. موفقیت، یک نسخه نیست که به کار همه بیاید؛ بلکه یک تجربه منحصر به فرد است.

29. ویل اسمیت

«با گذر عمرت فقط بزرگ نشو، رشد کن!»

رشد کردن از نظر جسمی، تا سن مشخصی ادامه می یابد و تمام می شود. اما رشد فکری، تا آخرین لحظه زندگی ادامه می یابد. برای رشد فکری، باید آموزش را جزو برنامه های اساسی زندگی تان قرار دهید.

30. جورج کلونی

«موفقیتم را مدیون هرگز بهانه نیاوردنم هستم.»

بهانه هایی که برای خودمان و دیگران می آوریم، شبیه ماله ای که روی دیوار ترک خورده موفقیتمان می کشیم. شاید ظاهر دیوار، دوباره مثل روز اولش شود ولی تعمیر نمی شود. ترک ها، زیر آن ماله ها به قوت خود باقی هستند. اما وقتی به جای بهانه آوردن و ماله کشیدن، به دنبال ترمیم آن ترک ها باشیم، می توانیم برای سال ها روی استقامت آن دیوار حساب باز کنیم.

31. توماس آکویناس

«اگر بالاترین هدف یک ناخدا حفظ کشتی خود بود، آن را برای همیشه در بندر نگه می داشت.»

قدم برداشتن، همیشه با خطر زمین خوردن همراه است. اما با این وجود، انسان هر روز مشتاق قدم برداشتن و حرکت است. شروع هر کسب و کار یا آغاز هر سرمایه گذاری نیز مانند قدم برداشتن با خطر سقوط یا نابودی همراه است. اما انسان، چاره ای جز جلو رفتن و ریسک کردن ندارد. یا باید سر جای خودمان باقی بمانیم و با منابع محدود و رو به اتمام اطرافمان سازگار شویم یا باید قدم برداریم و ریسک خطرهای پیش رو را به جان بخریم. شاید این قدم ها بوی خطر بدهند اما همیشه زور موفقیت به شکست، می چربد.

32. اعتماد بیشتر

«همیشه به خود اعتماد داشته باشید. اگر یک بار کاری را با موفقیت انجام داده باشید، باز هم می‌توانید.»

موفقیت، مسافری نیست که تنها یک بار به شما سر بزند. موفقیت، فرایندی ترکیبی است که وقتی یک بار انجامش دهید، کلیدش برای همیشه در دستانتان قرار خواهد گرفت. افراد بسیار ثروتمند نیز بعد از موفقیت های بسیار، گاهی به زیر صفر بازمی گردند. اما چون در گذشته کلید موفقیت خود را ساخته اند باز هم پیروزی را تجربه می کنند. با این تفاوت که این بار سریع تر و راحت تر از گذشته به موفقیت دلخواهشان می رسند.

33. مرد عمل باش!

«بدترین بازیکن بسیار بهتر از بهترین تماشاچی است.»

شاید شما هم در میان دوستان و آشنایان خودتان کسانی را سراغ داشته باشید که در مقام یک تماشاچی، بسیار خوب و گاهی زیاد، سخن می گویند. آنها تئوری های زیادی در مورد زندگی و شیوه های اشتباه عملکرد ما دارند. این دوستان، بیرون از گود ایستاده اند و مدام می گویند: «لنگش کن!» یادتان باشد، مهم نیست که در عملکردتان چند بار اشتباه می کنید. در عوض باید به خودتان افتخار کنید چون به جای نظر دادن در مورد دیگران، وارد عمل شده اید و برای تغییر وضعیت فعلی زندگی تان تلاش کرده اید. کسانی که عمل می کنند، کیلومترها از کسانی که فقط حرف می زنند جلوتر هستند.

34. بی‌سروصدا تلاش کن!

«تلاش‌هاتو به کسی نگو اما نتیجه موفقیتت رو داد بزن!»

از این سخن می‌توان دو برداشت کرد؛ برخی از مردم، با دیدن چنین جملات انگیزشی می‌گویند: «این کار اشتباه است. چون با بروز ندادن تلاش‌ها، روش‌های کسب موفقیت تنها در دست عده انگشت شماری پنهان باقی می‌ماند.» از طرف دیگر، عده‌ای این جمله را چنین می‌بینند: «در مقابل کسانی که مدام به تو ایراد می‌گیرند و طوفانی از امواج منفی را به سمت تو و تلاشت نشانه می‌روند، آرام و ساکت باش و هنگامی که تلاش‌هایت به ثمر نشستند با موفقیتت به آن‌ها ثابت کن که باورهایت درست بودند.» دوستان عزیزم، این نوع نگاه ماست که واژه‌ها را معنا می‌کند.

35. تجربه رمز موفقیت شماست!

«هر چقدر فیلم آموزش شنا ببینید، شناگر نمی شوید؛ بالاخره باید در آب شیرجه بزنید.»

آموزش تئوری، خوب و لازم است. اما هیچ گاه جای آموزش عملی را نمی گیرد. به قول ماری کوری، انسان، تنها از ناشناخته ها می ترسد. وقتی آن کار ناشناخته برای شما تبدیل به چیزی آشنا شود، نه تنها دیگر برایتان ترسناک نیست بلکه شاید از انجامش لذت هم ببرید.

36. دواین جانسون

«در سال ۱۹۹۵ هفت دلار در جیبم داشتم و دو گزینه پیش رو: ورشکسته بمانم یا این لحظه موقتی است و من موفق می شوم.»

همیشه می توانید تسلیم شوید. هر روز برای این کار وقت دارید. پس چه بهتر که تسلیم شدن را به زمانی نامعلوم در آینده موکول کنید و فقط امروز به تلاش کردن ادامه دهید. گاهی فقط کافی است که به خودمان این حق را بدهیم که خسته و تسلیم شویم. هیچ اشکالی ندارد. خودتان را از لای منگنه موفقیت بیرون بیاورید و خستگی در کنید. سپس دوباره شروع کنید. اما این بار تازه تر، با انرژی تر و قوی تر از همیشه.

37. مشاوره میلیارد دلاری

«اگر فردی به شما یک فرصت شگفت انگیز پیشنهاد کرده ولی شما مطمئن نیستید از پس آن برمی آیید یا نه، به آن پیشنهاد بله بگویید. سپس یاد بگیرید چگونه بعدا آن را انجام دهید.»

پیدا کردن برخی از افراد و گرفتن مشورتی سازنده از آنها کار بسیار سختی است. در عوض می توان با خواندن جملات انگیزشی، به شکلی متفاوت از مشورت انسان های موفق بهره مند شد.

38. دارن هاردی

«برای رسیدن به آنچه تاکنون به آن دست نیافته اید، باید چیزی را یاد بگیرید که نمی دانید و کاری را بکنید که انجام نداده اید.»

با ادامه دادن وضع موجود، بدون تغییر هیچ چیز، آینده بسیار قابل پیش بینی خواهد بود. چون همین وضعیت فعلی دوباره تکرار می شود. برای داشتن یک آینده متفاوت، باید گذشته ای متفاوت برای خودمان بنویسیم.

39. یک درس بزرگ از اوسین بولت

«زمان دوندگی: ۱۱۵ ثانیه، درآمد: ۱۱۵ میلیون دلار. او ۲۰ سال برای آن ۲ دقیقه موفقیت تلاش کرد. در بازارهای مالی هم سرمایه گذاری همین شکل است.»

توهم موفقیت های یک شبه از آن جایی شروع شد که افراد معمولی نتوانستند یا نخواستند که تلاش های افراد موفق در طول سالیان دراز را ببینند. در نتیجه، موفقیت آنها را به شانس یا چیزهایی از آن دست چسباندند تا تلاش نکردن های خودشان را پشت آنها پنهان کنند.

40. لئوناردو دی کاپریو

«تنها چیزی که بین تو و هدفت قرار گرفته، داستان های مزخرفیه که برای خودت تعریف می کنی که چرا نمی تونی به اونا برسی!»

در برخی از جملات انگیزشی، سخنانی وجود دارد که در بهترین کتاب ها نیز نمی توان آنها را یافت. این سخن، یکی از همان ها است. همه ما در طول روزها و سال های زندگی مان در حال تعریف داستان های گوناگونی به خودمان و دیگران هستیم. عده ای داستان موفقیت خودشان را می نویسند و مدت ها قبل از پیروزی، آن را برای خودشان و دیگران، بارها و بارها تعریف می کنند. در نقطه مقابل، برخی بهانه های شکستشان را پشت داستان زندگی شان پنهان می کنند. یادتان باشد، ما همه عمر برای نوشتن داستان زندگی مان فرصت نداریم. اکنون در حال نوشتن چه فصلی از زندگی تان هستید؟ برای داستانتان چه پایانی انتخاب کرده اید؟ شیرین؟ تلخ یا باز؟

41. بیل گیتس

«یک کیف ۵۰۰ دلاری نخرید که پولی داخلش نیست. یک کیف ۷۵ دلاری بخرید که ۴۲۵ دلار پول دارد.»

پولدار بودن خوب است. اما ادای پولدارها را درآوردن، آفتی است که زندگی شما را نابود می کند. اگر می خواهید جریان پایداری از ثروت وارد زندگی تان شود، حساب شده خرید و زندگی کنید.

42. گذر از ناملایمات

«ما فقط یک بار زندگی می‌کنیم؟ نه این طور نیست؛ ما یک بار می‌میریم و هر روز زندگی می‌کنیم.»

زندگی، هر روز اتفاق می‌افتد. خورشید با هر بار طلوعش، لحظه هایی بکر را در اختیار ما قرار می دهد. تلخی ها و آشفتگی های ۲۴ ساعت گذشته را همان روز جا بگذارید و به روز جدید با دلی سرشار از زندگی و امید، سلام کنید.

43. آنتونی رابینز

«بروز مشکلات چه در مسائل شخصی و چه در مسائل مالی به خودی خود چندان مهم نیست. بلکه نحوه واکنش شما در هنگام بروز این مشکلات است که باعث پیشرفت یا بدتر شدن وضعیت شما خواهد شد.»

در حقیقت، اگر خوب نگاه کنیم، نه شکست و نه مشکلات، وجود خارجی ندارند. این ما هستیم که با انتخاب و تاکید بر یک سبک تفکر، رویدادهای زندگی مان را برنامه ریزی می کنیم. قبول این واقعیت، در ابتدا بسیار سخت است. اما وقتی آن را بپذیریم و برای تغییرش گام برداریم، کم کم همه چیز به نفع ما تغییر خواهد کرد. در آن صورت، برای هر کنشی، واکنشی درست و به جا از خودمان نشان می دهیم و هر ماجرایی را به فرصتی برای حرکت رو به جلو تبدیل می کنیم.

44. والت دیزنی

«همه رویاهای ما می توانند محقق شوند، اگر شجاعت دنبال کردن آنها را داشته باشیم»

خواندن جملات انگیزشی از زبان فردی که تمام تلاش خود را برای دادن رویای زیبای آینده به کودکان صرف کرده بسیار لذت بخش است. لحظه ای با خودتان فکر کنید. رویای شما چیست؟ چقدر با آن فاصله دارید؟ آیا برای رویایتان به اندازه کافی تلاش کرده اید؟

45. هنری فورد

«هر کسی که آموزش دیدن را متوقف کند، پیر است. چه در ۸۰ سالگی و چه در ۲۰ سالگی، کسی که آموزش می بیند جوان می ماند.»

یکی از مزیت های خواندن جملات انگیزشی، استفاده از نصیحت های مستقیم کسانی است که در زمینه های مالی به استادی رسیده اند. این استادی، حتما به مدارک دانشگاهی نیاز ندارد. بهترین مدرک استادی هر فرد موفق، پیروزهای به دست آورده در طول زندگی اش است.

46. زیگ زیگلار

«اگر هدف شما به درستی تعیین شده باشد، در واقع نیمی از مسیر را رفته اید.»

هدف گذاری بخشی مهم و سرنوشت ساز در رسیدن به موفقیت است. بسیاری از ما خیلی سرسری از این بخش می گذریم و به روش های مختلف، خود را قانع می کنیم. مثلا می گوییم: «من می دانم چه می خواهم. پس هدف دارم» این بزرگ ترین سوتفاهمی است که یک فرد می تواند در آن گیر کند!

47. تکیه به خود

«آن قدر خوب باش که دیگران نتوانند تو را نادیده بگیرند.»

گاهی آن چنان که باید، دیده نمی‌شویم. این اتفاق می‌تواند علت‌های گوناگونی داشته باشد که بعضی‌هایشان درونی و تعدادی به آدم‌هایی که دور خودمان جمع کرده‌ایم برمی گردند. این جور موقع‌هاست که خواندن چنین جمله‌ای دوباره رمق را به زانوهای آدم برمی‌گرداند. یعنی دیگران را فراموش کن و تنها به خودت تکیه کن!

48. دارن هاردی

«برای ثروتمند شدن باید هدف گذاری مالی انجام دهید و در راه رسیدن به آن تمام تلاش خود را به کار بگیرید. شما هیچ گاه نمی توانید انتظار به دست آوردن نتایجی را داشته باشید که برای آن تلاش نکرده اید.»

خواندن جملات انگیزشی، آن هم از زبان دارن هاردی، حال و هوای دیگری را با خودش به همراه دارد. او که مرد قدم های کوچک و پیوسته است از هدف گذاری مالی و تلاش برای رسیدن به آن هدف ها می گوید. راستی، هدف مالی شما چیست؟ اصلا به آن فکر کرده اید؟

49. تلاش بیشتر، موفقیت بیشتر!

تنها کسی که واقعا می‌تواند به پیشرفت شما کمک کند، خودتان هستید!

تمام داستان موفقیت در «خواستن» خلاصه می‌شود؛ چقدر و تا کجا حاضر هستید برای پیشرفت خودتان تلاش کنید؟ آیا خواستن شما آن قدر بزرگ است که بتواند یکه و تنها در مقابل سختی ها تاب بیاورد؟ آیا روی خودتان به عنوان یک کمک کننده بزرگ، حساب باز می کنید؟ اصلا چقدر خودتان را قبول دارید؟

۵۰- آنتونی رابینز

«تفاوت انسان های موفق و ناموفق در آنچه که دارند نیست. بلکه در این است که از امکانات و تجربیات خود چگونه استفاده می کنند و چگونه برای آینده خود برنامه ریزی می کنند.»

تجربه و امکاناتی که داریم چیزهایی هستند که در اکثر موارد بهای کمی به آنها می دهیم. با خودمان می گوییم: «ای بابا، کی بابت این چیزها پول میده.» در جملات انگیزشی زیادی این موضوع مطرح شده که هر جنسی، خریدار خودش را دارد. این شما هستید که باید به یک فروشنده خوب تبدیل شوید.

51. بیل گیتس

«موفقیت یک معلم فریبکار است. او به افراد باهوش تلقین می کند که شما هیچ گاه اشتباه نمی کنید.»

همیشه یک جای باز در کنار افکارتان باقی بگذارید و در این مکان به خودتان اجازه اشتباه کردن بدهید. چون اشتباه کردن، بزرگ ترین قدم برای یادگرفتن است. کسی که از اشتباه کردن فرار می کند، فقط یک هدف دارد و آن هم اثبات برتر بودن خودش به دیگران است. یادتان باشد، شما مجبور نیستید خودتان را به کسی اثبات کنید. اشتباه کنید، یاد بگیرید و رشد کنید.

52. مایکل جردن

«به نظر من هدف شما در سرمایه گذاری باید لذت بردن و سود کردن همزمان باشد.»

مدت ها قبل در یک کتاب خواندم: «شما تنها زمانی به موفقیت می رسید که از انجام کارتان لذت ببرید.» در واقع همین طور است. فرقی نمی کند که شغل ما چیست. چون تا زمانی که کارمان را دوست داشته باشیم، نه تنها چندین برابر بقیه تلاش می کنیم، بلکه از گذراندن لحظه لحظه های عمرمان در این کار لذت می بریم. کسی با انجام اجباری و زجروار یک کار به موفقیت نمی رسد این را به شما قول می دهم.

53. آنتونی رابینز

«محدودیت فقط در ذهن ما وجود دارد. اگر برای رسیدن به موفقیت از نظر شما محدودیتی وجود داشت، فقط آن را از ذهن بیرون کنید.»

نمی شود، نمی توانم، نمی گذارند و… از قماش واژه های دیوار ساز هستند. این دست از واژه ها، دیوار نه دژهایی غیر قابل نفوذ در ذهن ما می سازند تا ما را وادار کنند از هدفمان دست بکشیم. شاید این دیوارها بزرگ و ترسناک به نظر برسند اما در حقیقت، سست و بی ریشه هستند. اگر بخواهید در یک لحظه می توانید تمام این فکرهای محدود کننده را از خودتان دور کنید. یک بار امتحان کنید. پشیمان نمی شوید.

54. جنگ با رنج‌ها

«بدون رنج کاشت، لذت برداشت ممکن نیست.»

شاید خیلی از ما جمله بالا را شنیده یا آن را جایی خوانده باشیم. اما واژه‌ای در این جمله، اشتباه جایگذاری شده است. «رنج» واژه ای نیست که ما را به موفقیت برساند. حتی کسانی که از نظر ما تلاش های بسیار سختی کرده‌اند، هرگز گذشته خود را رنج آور توصیف نمی کنند. صاحب اصلی این جایگاه، نه رنج بلکه «عشق» است. بدون عشق کاشت، لذت برداشت ممکن نیست.

55. جورج سوروس

«من فقط به این دلیل ثروتمندم که می فهمم چه موقع اشتباه می کنم. رمز موفقیت من شناسایی و پذیرش اشتباهاتم است.»

به جرات می توانم بگویم که این یکی از بهترین جملات انگیزشی است که تا به حال خوانده ام. بسیاری از ما زمان خود را صرف فرار از اشتباهاتمان می کنیم. این در حالی است که اگر می ایستادیم و اشتباه های خودمان را می پذیرفتیم، اکنون چند پله از وضعیت کنونی مان جلوتر بودیم. اما هنوز هم دیر نشده است. بیاید از همین حالا به خودمان قول بدهیم که شجاعانه مسئولیت اشتباهاتمان را بر عهده بگیریم.

56. دارن هاردی

«در حالی که شما مایل هستید پیشرفت کنید و توانایی آن را هم دارید، ولی هیچ پیشرفتی نمی کنید. دلیل آن هم این است که شما اهداف خود را به طور واضح و معین مشخص نکرده اید.»

راه اندازی کسب و کار، چیزی شبیه به گذر از یک پل است. این پل دو طرف دارد. یک طرف آن جایی است که هستیم و طرف دیگر، مقصدی است که برایش تلاش می کنیم. وقتی ما هدفی نداشته باشیم یعنی آن طرف پل اصلا وجود ندارد. در نتیجه رسیدن به چیزی که وجود ندارد غیر ممکن است. تنها داشتن آجر کافی نیست. باید بدانید که با این آجرها چه چیزی می خواهید بسازید.

57. جان تمپلتون

«هر شخصی استعدادها و توانایی های مخصوص به خودش را دارد. وظیفه ما این است که در خودمان آنها را پیدا کنیم و به بهترین شکل به کار بگیریم.»

در جملات انگیزشی زیادی از استعدادها و توانایی های فردی صحبت شده است. بسیاری از ما در تمام طول عمرمان اصلا به دنبال استعدادهایمان نمی گردیم. استعداد هم چیزی نیست که کسی آن را به ما نشان دهد. پیدا کردن استعداد و علاقه درونی برای انجام هر کاری، آغاز سفری به درون خودمان است.

58. ری کراک

«شانس با تلاش، ارتباط مستقیم دارد. هر چقدر بیشتر تلاش کنید، خوش شانس تر خواهید بود.»

عده ای می گویند چیزی به نام شانس وجود ندارد. برخی نیز به شدت از شانس حمایت می کنند. من مسیری میانه را در پیش می گیرم. به نظرم شانس در آن معنایی که بدون انجام هیچ کاری ناگهان به ثروت و مکنت افسانه ای برسیم یا چیزی در این حال و هوا وجود ندارد. اما می توان شانس را ساخت. بعضی ها منتظر شانس می مانند و بعضی ها آن را با تلاش و علاقه خود می سازند. در هر صورت، می توان نام های گوناگونی روی این معجزه های کوچک گذاشت. شما چه راه هایی برای ساختن شانس زندگی تان سراغ دارید؟

59. رابرت کیوساکی

«چیزی که شما را واقعا ثروتمند می کند نه پول است، نه طلا، نه سهام و نه املاک. بلکه درکی است که شما باید از همه اینها داشته باشید.»

در حقیقت، درک ما از جهان پیرامونمان و البته خودمان، بسیار محدود است. ما خیلی خودمان را دست کم می گیریم و توانایی های خاصمان را به باد فراموشی می سپاریم. درک کردن مفهوم ثروت نیز یکی از همین توانایی ها است. قبل از این که به دنبال پول باشید، تمام تلاش خود را بکنید تا به درک درستی از آن برسید. بدون شک، این دریچه جدید، فرصت های تازه ای را به روی شما می گشاید.

60. جیم ران

«آموزش در دانشگاه به شما توانایی تامین هزینه های زندگی را می دهد. اما اگر خودتان به دنبال یادگیری بیشتر و تجربی تر بروید، آنگاه ثروتمند خواهید شد.»

در بیشتر جملات انگیزشی، عملکرد دانشگاه ها زیر سوال رفته است. جهان کنونی ما به سمت خودآموزی و آموزش های هدفمند و تخصصی پیش می رود. شما چند ساعت در هفته روی آموزشتان سرمایه گذاری می کنید؟ چقدر حاضرید برای آموزش خارج از دانشگاه پول خرج کنید؟ اصلا به آموزش تخصصی و تجربی اعتقادی دارید؟

61. آهسته و پیوسته پیش برو!

«برای رسیدن به هدف های بزرگ، باید تعداد زیادی قدم های کوچک را جایگزین تعداد کمی قدم های بزرگ کنیم.»

نمونه آشنای چنین جملات انگیزشی را می توان در میان شعرهای فارسی پیدا کرد. مثلا شعر معروف سعدی شیرازی که می گوید: «رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود…/ رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود» منظور این نیست که داشتن سرعت عمل، چیز بدی است یا از آن طرف، باید در انجام کارها دست دست کرد و زمان را هدر داد. بلکه منظور، حرکتی پیوسته و برنامه ریزی شده است که ما را به مقصد برساند.

62. آنتونی رابینز

«تنها چیزی که مانع تحقق رویاهای شما می شود، ترس از شکست است.»

ترس، مادر تمام ناکامی ها، شکست ها و درجا زدن ها است. افراد موفق، هر روز جملات انگیزشی زیادی در مورد اثر های مثبت و منفی ترس می گویند. شاید نتوان هرگز به طور کامل از دست ترس ها رهایی یافت اما بدون شک می توان آنها را کنترل کرد. در حقیقت، وجود ترس ، نعمت بسیار بزرگی برای انسان است. ما زنده ماندن و حرکت های برنامه ریزی شده مان را مدیون این ترس ها هستیم. نکته اینجا است که باید با وجود این ترس ها حرکت کرد.

63. توجه به فرصت‌ها

«هر ثانیه، فرصتی است برای دگرگون کردن زندگی‌تان.»

برای دگرگون کردن زندگی کنونی مان و تبدیل آن به چیزی که واقعا می خواهیم نیازی نیست که سال‌ها تلاش کنیم. یک ثانیه، خواندن یک جمله یا یک تلنگر می تواند به طور کلی جهت جهانمان را تغییر دهد. در نتیجه نباید منتظر آمدن فرصت مناسب در آینده باشیم یا افسوس فرصت های از دست رفته در گذشته را بخوریم. به قول شیخ اجل سعدی: «سعدیا دی رفت و فردا همچنان موجود نیست / در میان این و آن فرصت شمار امروز را».

64. زیگ زیگلار

«لازم نیست بهترین باشید تا شروع کنید، بلکه باید شروع کنید تا بهترین شوید.»

لپ کلام بیشتر جملات انگیزشی در این سخن از زیگ زیگلار، خلاصه شده است. برای بهترین بودن باید دست به عمل زد و کار را انجام داد. در میان این انجام دادن ها است که انسان مهارت می آموزد، تجربه کسب می کند و اگر به آن کار علاقه داشته باشد، به بهترین تبدیل می شود.

65. استقبال از شنیدن اشتباهات

«افراد باهوش از اشتباه‌های خود درس می‌گیرند. افراد نابغه از اشتباه‌های دیگران.»

طی کردن مسیری که قبلا فرد دیگری آن را تا انتها رفته کار اشتباهی است. به جای پیمودن آن مسیر و رسیدن به یک تجربه شخصی، بهتر است از تجربه افرادی که در انتهای آن مسیر هستند استفاده کنیم و خودمان پا در مسیری تازه بگذاریم.

66. رابرت کیوساکی

کار شما ساختن پول نیست. کار شما پیدا کردن مشکلی است که باید حل شود.

گاهی یک یا مجموعه ای از جملات انگیزشی کوتاه، می توانند مسیر ذهنیت مالی ما را تغییر دهند. تمام استارت آپ های دنیا بر مبنای دادن پاسخی ساده به یک مشکل ایجاد شده اند. به دنبال مشکلات پیچیده نباشید. گاهی دادن یک راه حل ساده به مشکلی قدیمی می تواند شما را ثروتمند کند.

67. رابرت پرچر

«یکی از اصول موفقیت در سرمایه گذاری این است که هرگز اجازه ندهید احساسات شما بر رفتار و معاملات شما غالب شود.»

گاهی دنیا بر عکس می شود. به جای این که ما روی احساس خود کنترل داشته باشیم، این احساس ها هستند که ما را کنترل می کنند. باید بگویم که گیر افتادن در چنین وضعیتی بسیار گیج کننده است. چون وقتی احساس بر ما غلبه می کند، توانایی دیدن چیزهای واضح را نیز از دست می دهیم. پس سعی کنید با تمرین های ساده و کوچک، بر احساس خود پیروز شوید و آن را در کنترل خودتان بگیرید.

68. آموزش دیدن

«فکر آدم مثل چتر نجات است؛ برای آن که کارایی داشته باشد، باید اول باز شود.»

فکر کردن، آن هم از نوع درستش، نیاز به ذهنی باز و آموزش دیده دارد. ذهنی که بتواند موقعیت ها را تحلیل کند و در هر شرایطی بهترین تصمیم را بگیرد. در این بین، خواندن جملات انگیزشی می تواند تمرین خوبی برای داشتن فکری باز و ذهنی عمیق به حساب بیاید.

69. جیم ران

«زمان، مهم تر از پول است. اگر شما پولتان را از دست بدهید در آینده می توانید پول بیشتری به دست آورید. اما اگر زمانتان را از دست بدهید دیگر هیچ وقت نمی توانید آن را به دست آورید.»

زمان، دارایی بزرگی است که بیشتر مواقع اصلا به حساب نمی آید. ما زمان ارزشمندمان را بدون هدف، صرف چیزهای بیهوده می کنیم و آنگاه داد از نهادمان بلند می شود که من چرا زمان کافی برای کار کردن یا موفق شدن ندارم. در حقیقت، ما زمان کافی داریم اما آن را درست مدیریت نمی کنیم.

70. آنتونی رابینز

«اندیشه های خود را شکل دهید و گرنه دیگران اندیشه های شما را شکل می دهند. خواسته های خود را عملی کنید و گرنه دیگران برای شما برنامه ریزی می کنند.»

جملات انگیزشی از این دست را می توان در یک عبارت خلاصه کرد: «یا زندگی ات را بساز یا دیگران آن را برایت می سازند!» شما خود را جزو کدام دسته می بینید؟ آنهایی که زندگی شان را خودشان می‎سازند یا آنهایی که در زندگی ساخته شده به دست دیگران، روزگار می گذرانند؟ صمیمانه آرزو می کنم که جزو دسته اول باشید.

71. استفاده درست و هوشمندانه از سرمایه‌ها

«سرمایه‌گذاری را بیاموزید؛ اگر نیاموختید، باید دویدن را خوب تمرین کنید. چون تا پایان عمر باید به دنبال پول بدوید.»

دنبال نان و آب دویدن، قصه زندگی انسان‌های زیادی است. در این میان، عده‌ای نیز برعکس عمل می کنند و پول در به در دنبال آنها می گردد. سرمایه گذاری درست و هوشمند امکان ایجاد ثروتی پایدار و رو به افزایش را در اختیار شما قرار می دهد.

72. ایجاد فرصت در زندگی

«منتظر فرصت نایستید. خلقش کنید»

جملات انگیزشی زیادی در مورد قدردانی از فرصت های پیش آمده وجود دارند. اما وقتی واقعا هیچ فرصتی نباشد چه؟ در این جور مواقع باید آستین ها را بالا زد و فرصت ها را ساخت. شاید مجبور باشیم همانند تصویر بالا، پله پله جلو رویم اما مسیری که می سازیم، ناب و پر از حرکت است.

73. انتخاب هدف

«داشتن هدف و رفتن به دنبالش خوب است، ولی عاشق هدف بودن و گرفتار شدن چیز دیگری است.»

وقتی عاشق هدفمان هستیم، کارها را به گونه ای دیگر انجام می دهیم. به این زودی ها خسته نمی شویم و شور و خلاقیت بی نظیری را وارد کارمان می کنیم. اگر عاشق هدفتان باشید، فرصت ها، پول و موفقیت به عنوان یک پاداش در اختیار شما قرار خواهند گرفت.

74. پیتر لینچ

«داشتن صبر و حوصله، پشتکار، انعطاف پذیری، اعتماد به نفس و توانایی پذیرش اشتباه ها از جمله ویژگی های لازم و ضروری یک سرمایه گذار موفق هستند.»

برخی جملات از بقیه با ارزش تر هستند. چون در ورای آنها می توان نکته های نابی را یافت که در هیچ آموزشگاهی پیدا نمی شوند. در پس این جمله ها، تجربه و تلاشی خستگی ناپذیر پنهان شده اند. در حقیقت، لازم نیست تمام جملات انگیزشی تاریخ را بخوانیم. گاهی خواندن یک جمله و پایبندی به اجرای آن، می تواند بزرگ ترین راهگشا برای کار و زندگی ما باشد.

75. رابرت کیوساکی

«ثروتمندان هر روز به دارایی خود اضافه می کنند اما افراد متوسط دائما بدهی خود را زیاد می کنند و فکر می کنند که دارایی است.»

کدام یک از اموال شما دارایی و کدام یک، بدهی هستند؟ قبل از این که برای خودتان بدهی های زیادی بتراشید، آنها را شناسایی کنید. به دارایی هایتان اضافه کرده و از بدهی هایتان کم کنید تا توازن ثروت در اموالتان، شما را به موفقیت مالی که آرزویش را داشتید برساند.

76. ساموئل اسمایلز

«هیچ یک از تمایلات نفس انسانی، خطرناک تر از تمایل به تنبلی نیست.»

تنبلی، خیلی آرام و زیرپوستی عمل می کند. بسیار پیش آمده که افراد، خودشان هم متوجه تنبلی هایشان نمی شوند. گوش به زنگ باشید و هر گاه احساس کردید که به سمت تنبلی و انجام ندادن کارها پیش می روید سریع تر از همیشه دست به اقدام بزنید تا در مسیر باقی بمانید.

77. جیم ران

«باور من این است که از میان تمام چیزهایی که می توانند بر آینده شما تاثیر داشته باشند، رشد شخصی، مهم ترین آن ها است. ما می توانیم از رشد فروش، رشد سود یا رشد سرمایه صحبت کنیم اما شاید هیچ کدام از آنها بدون رشد شخصی اتفاق نیفتد.»

رشد شخصی، یعنی رسیدن به پختگی در فکر و عمل. در طول تاریخ، انسان های موفق، راه های زیادی را برای رشد شخصی افراد پیشنهاد کرده اند. خواندن جملات انگیزشی و فکر کردن به مفهوم پشت آن نیز، یکی از راه های ساده برای رشد شخصیت و رسیدن به اندیشه ای پخته تر است.

78. تصمیم‌گیری قاطع

«برای قایق بی‌حرکت، موج تصمیم می‌گیرد.»

قدرت تصمیم‌گیری یکی از نعمت‌های بزرگ خداوند است که شامل حال انسان‌ها شده است. اما برخی از ما این نعمت را از خودمان محروم می‌کنیم و آن را دو دستی در اختیار دیگران قرار می‌دهیم تا آن‌ها به جای ما و برای ما تصمیم بگیرند. به جای آنکه با هر موج به این طرف و آن طرف پرتاب شوید، موتور زندگی‌تان را روشن کنید و به سمتی که دوست دارید پیش بروید. این زندگی شما است. باید بر آن حکمرانی کنید.

79. ترس رو کنار بزار

«هر چیزی که می‌خواهید در آن سوی ترس قرار دارد.»

واژه‌ها قدرت زیادی برای تغییر فکر دارند. چون هر واژه با خودش معنایی را به دوش می کشد. برخی واژه ها به ما نزدیک تر هستند و ما خودمان را در آنها می بینیم. واژه ای مثل «ترس» یک بیدار باش جانانه را در تک تک سلول های وجودمان به صدا درمی آورد. اما در بیشتر مواقع، ترس ها فقط یک صدای پوشالی هستند. باید آنها را کنار زد و به پیش رفت.

80. توهم عالی بودن

«ما با این توانایی که از ابتدا بتوانیم تصمیم‌های خوب و درستی بگیریم، متولد نشده‌ایم؛ بلکه آن را به مرور یاد می‌گیریم.»

در جملات انگیزشی و از زبان مردان و زنان موفق بسیاری شنیده‌ایم که در طول مسیر رسیدن به هدفشان نکته‌های زیادی را یاد گرفته‌اند. چیزی به عنوان عالی بودن از ابتدا، وجود خارجی ندارد. از این توهم بیرون بیایید؛ قدم بردارید و یاد بگیرید.

81. رابرت کیوساکی

«قبل از آن که کیف پول شما از فقیر به ثروتمند تغییر کند. باید ذهنیت شما از فقیر به ثروتمند تغییر پیدا کند.»

ثروتمند شدن و فقیر ماندن ابتدا در ذهن ما شکل می گیرند و سپس در دنیای فیزیکی ظاهر می شوند. یک ذهن فقیر با وجود ثروت زیاد باز هم به وضعیت فقر بازمی گردد. پس باید اول در ذهنتان به فردی ثروتمند تبدیل شوید.

82. پیتر لینچ

«سرمایه گذاری مثل علم موشک سازی پیچیده نیست. اگر این گونه بود الان فارغ التحصیلان برتر دانشگاه ها همه میلیاردر بودند.»

خیلی از چیزهای خوب در این دنیا بسیار ساده هستند. سرمایه گذاری نیز یکی از همین چیزها است که بر خلاف ظاهرش، ساده است. نکته ای که در این میان باید در نظر داشت این است که نمی توان هیچ کار ساده یا سختی را بدون یادگیری انجام داد.

83. ترس از بیکار بودن

«اون‌ها بهم می گفتن دنبال یک کار واقعی باش، حالا از من می‌خوان که استخدامشون کنم.»

جملات انگیزشی سعی دارند یک نکته مهم را به ما منتقل کنند و آن هم این است که نباید به حرف های منفی دیگران گوش داد. اگر به کاری که می کنیم ایمان و علاقه داریم پس باید هر طور که شده آن را به سرانجام برسانیم.

84. ریسک پذیری

«بعضی وقت‌ها برای پرواز باید اول سقوط کرد.»

بعضی از شکست های زندگی، در ظاهر شبیه به یک سقوط آزاد هستند. اما باید این نکته را به خاطر بسپاریم که تا زمانی که زنده هستیم، در هر سقوطی چتر نجات داریم. زندگی، چتر نجات ما است. پس، باید به جای ترسیدن از ارتفاع، با تمام قدرت حرکت کنید.

85. بیل گیتس

«برای موفقیت، هدف شما باید مغلوب کردن آخرین کاری باشد که انجام داده اید.»

بیشتر ما جملات انگیزشی زیادی راجع به مشخص کردن هدفمان خوانده ایم. اما این جمله بیل گیتس نکته جالبی را برایمان روشن می کند و آن نکته این است که بزرگ ترین رقیب ما، خودمان هستیم و باید در این رقابت همیشه پیروز شویم.

86. دیالوگ ماندگار فیلم «در جستجوی خوشبختی»

کریس گاردنر: هیچ وقت نذار کسی بهت بگه…تو نمی‌تونی کاری بکنی. حتی من باشه؟

کریستوفر: باشه

کریس گاردنر: اگه رویایی داری باید…ازش محافظت کنی. مردم نمی تونن خیلی کارها رو بکنن. دوست دارن تو هم نتونی.

جملات انگیزشی، همیشه در سخنرانی ها و مصاحبه ها پیدا نمی شوند. گاهی در میان مکالمه های شخصیت های یک فیلم، می توان بهترین و ناب ترین جملات انگیزشی را پیدا کرد.

87. دارن هاردی

«انتخاب های شما، هرچند کوچک و بی اهمیت، مسیر زندگی شما را مشخص می کنند. آنها را هوشمندانه انجام دهید.»

هر انتخاب ما، یک مسیر جدید را به سمت زندگی مان باز می کند. اگر از مسیری که در آن هستیم راضی نیستیم، کسی جز خودمان را نباید سرزنش کنیم. با این وجود، می توان با یک انتخاب تازه و ایجاد تغییر در زندگی تا حد زیادی اثر انتخاب های قبلی را کم کرد. حتی در این مورد هم این شما هستید که باید انتخاب کنید. پس به هنگام تصمیم، دقتتان را در خانه جا نگذارید.

88. فکر کن! عمل کن!

«خواستن به تنهایی کاری از پیش نخواهد برد. خواستن باید با برخواستن همراه باشد.»

درست است که از قدیم و ندیم می گفتند: «خواستن توانستن است.» اما نه خواستن و نه توانستن هیچ کدام به معنای عمل کردن نیستند. چه سودی دارد اگر ما توانایی انجام کارهای فوق العاده را داشته باشیم اما برای نشان دادنشان – حداقل به خودمان – اقدامی نکنیم. پیروزی همیشه از آن کسانی است که اقدام می کنند نه کسانی که در آرزوی دست به کار شدن به سر می برند.

89. موفقیت بدون ریسک نشدنی است٬

«گاهی اوقات برای رسیدن به موفقیت باید ریسک کرد.»

مدیریت ریسک، بحث تازه ای در جملات انگیزشی نیست. از زمانی که انسان مفهوم موفقیت را کشف کرد و مزه شیرین آن به زبانش خوش آمد، فهمید که موفقیت با ریسک همراه است. اما حتی در ریسک کردن هم می توان هوشمندانه عمل کرد.

90. رابرت کیوساکی

«انسان های محافظه کار به هیچ جا نمی رسند و در یک نقطه ثابت می مانند، برای پیشرفت باید قبل از هر چیز دل و جرات داشته باشید.»

خارج شدن از منطقه امنی که برای خودمان ساخته ایم، کار راحتی نیست. اما چاره ای نداریم. چون هر چیزی که می خواهیم و آرزویش را داریم، جایی بیرون از منطقه امن ما قرار گرفته است. در نتیجه تنها راه برای رسیدن به آن، جمع کردن تمام شجاعتمان و خارج شدن از پناهگاه روانی مان است. شاید نور خورشید برای لحظه ای چشمانمان را بزند، اما به لمس روشنایی که پس از آن وجودمان را در برمی گیرد، می ارزد.

91. رابرت کیوساکی

«تنها دارایی قدرتمندی که داریم ذهن ماست. اگر به خوبی آموزش داده شود می تواند ثروت عظیمی ایجاد کند.»

ما با ذهنمان جهانمان را می سازیم و آن را کنترل می کنیم. هر اندازه که ذهن ما قوی تر و عمیق تر باشد، توانایی دیدن فرصت های فوق العاده در ما تقویت می شود. پس در واقع ما با ذهنمان کسب درآمد می کنیم و اگر ذهنی قوی داشته باشیم، ثروتمند می شویم. چقدر روی ذهنتان سرمایه گذاری می کنید؟

92. آنتونی رابینز

«راحتی می تواند اثرات مخربی در زندگی انسان داشته باشد. کسی که زیاد احساس راحتی کند از رشد، تلاش و خلاقیت باز می ماند.»

گاهی خواندن جملات انگیزشی آنتونی رابینز، آدم را متعجب می کند. مثلا همین جمله بالا. مگر راحتی چیز بدی است؟ مگر نه این که ما تمام تلاشمان را می کنیم که به راحتی و آسایش برسیم؟ در پاسخ باید بگوییم که منظور او در این جمله، اسیر شدن در منطقه امنمان است. وقتی شرایط را بدون تغییر و ثابت نگه داریم، از رشد بازمی ایستیم و این هشداری است که آقای رابینز، می خواهد به ما بدهد.

93. ادوارد لمبرت

«اگر نخواهید که در زندگی تان چیزهای جدیدی را تجربه کنید، شکست نخورید و از آن شکست ها درس نگیرید، نباید انتظار پیشرفت خاصی را نیز داشته باشید.»

در جاده رسیدن به هدف هایمان، چاره ای جز قدم برداشتن نداریم. مسیر باید طی شود. شاید در این میان، پایمان به یک کلوخ گیر کند و سکندری بزنیم. اشکالی ندارد. اما باید شش دانگ حواسمان را جمع کنیم تا کلوخ دیگری نتواند به ما پشت پا بزند. همین طی کردن، یاد گرفتن و شجاعت در مسیر ماندن، بالاخره هر مسافری را به مقصد مطلوبش می رساند.

94. استیو جابز

«زمان شما محدود است، پس آن را به تقلید از زندگی دیگران هدر ندهید.»

یکی دیگر از خوبی های خواندن جملات انگیزشی این است که می توانیم هشدارها را قبل از اقدام کردن دریافت کنیم. وقتی کاری را آغاز می کنیم، دیدن نمونه های آماده یا کارهای گذشته دیگران به ما کمک زیادی می کند. اما باید مراقب باشیم که از آنها تقلید نکنیم. می توانیم از آن ایده ها برای ساخت ایده خودمان الهام بگیریم. یادمان باشد هیچ دو کاری در جهان دقیقا مثل هم نیستند. در نتیجه تقلید بی فایده است. به جای تقلید کردن از دیگران، بهترین نمونه از خودتان را به دنیا معرفی کنید.

95. تی.هارواکر

«به یاد داشته باشید یا باید پولتان را کنترل کنید یا اینکه آن شما را کنترل خواهد کرد.»

جریان درآمد در زندگی همه ما وجود دارد. برای عده ای این جریان به آب باریکه ای می ماند که جانی ندارد. در نقطه مقابل، جریان درآمدی عده دیگری، مثل یک سیل خروشان پر شور و انرژی است. در هر صورت، شیوه برخورد ما با این جریان است که می تواند از ما فردی فقیر یا ثروتمند بسازد.

96. حرکت در مسیرهای تازه

«برای تغییر دادن زندگیت، باید اولویت هایت رو تغییر بدی. برای به دست آوردن چیزهایی که تا حالا نتونستی به دست بیاری، باید از راهی بری که تا حالا نرفتی.»

به قول انیشتین، با فکری که مشکل را ایجاد کردی، نمی توانی راه حل هم بسازی. در نتیجه، نباید از فکرهای جدید بترسید. چون فکرهای تازه، نیروی ایجاد تغییرات کارساز را با خودشان به همراه می آورند.

97. مارک موبیوس

«از نظر من مهم ترین خصوصیاتی که یک سرمایه گذار موفق باید داشته باشد در چهار کلمه، انگیزه، فروتنی، تلاش سخت و انضباط شخصی خلاصه خواهد شد.»

چهار نکته گفته شده از زبان مارک موبیوس را می توان این گونه تعبیر کرد. انگیزه به شما کمک می کند تا ادامه دهید، فروتنی شما را از غرور بی جا دور نگه می دارد. تلاش زیاد شما را را سریع تر به مقصد می رساند و انضباط شخصی به شما کمک می کند تا کارها را تا انتها به پیش ببرید.

98. آهسته و پیوسته

سرمایه گذاری موفقیت آمیز یک سفر است نه یک اتفاق آنی! خود را طوری آماده کنیم که گویا قصد سفری طولانی را داریم.

گاهی جملات انگیزشی ما را نه به حرکتی پرشور بلکه به قدم هایی پیوسته و حساب شده دعوت می کنند. مثل چیزی که در بالا خواندید، در سرمایه گذاری نیز نباید انتظار داشته باشید که ظرف یک شب به موفقیت زیادی برسید. بلکه موفقیت ها، گام به گام و در طول مسیر در اختیار شما قرار خواهند گرفت.

99. مارلون براندو

«هیچ گاه مقدار حقوقت را با اندازه استعدادت اشتباه نگیر…!»

روان شناس ها به این نتیجه رسیدند که انسان، در مورد توانایی هایش خود را بسیار دست کم می گیرد. به همین دلیل، اعتماد به نفس شروع کارهای جدید را از دست می دهد و به سراغ انجام کارهایی با حداقل مهارت ممکن می گردد. چنین جملات انگیزشی می توانند تلنگر خوبی برای یادآوری ارزش واقعی توانایی های ما به حساب بیایند.

100. موفقیت یک شبه نیست!

«شکست ها پله های نردبان موفقیت هستند. کسی که از اولین شکست ناامید می‌شود، سزاوار کامیابی نیست.»

شکست ها یا بهتر است نام درستش را بگوییم، درس هایی که هر کدام از ما در مسیر رسیدن به اهدافمان می گیریم، همیشه خوشایند نیستند. این درس ها کارت زردهایی برای اصلاح عملکردمان به حساب می آیند. اگر کسی با گرفتن اولین کارت زرد، میدان را خالی کند، در حقیقت، خودش را از شیرینی پیروزی محروم کرده است.

101. ارزش پشتکار

«کسی که پشتکار دارد برای شانس ارزشی قائل نیست و با تمام توان تلاش می کند.»

افراد موفق، دیدگاه های بسیار متفاوتی نسبت به شانس دارند که آن را در جملات انگیزشی زیادی می توانید مشاهده کنید. اما نکته مشترک در بین تمام افراد موفق این است که همه آنها پشتکار را به عنوان عنصر اصلی رسیدن به هدف معرفی می کنند. در واقع بدون پشتکار، نمی توان به جایی رسید.

102. جک ما

«هرگز در زندگی خود ناامید نشوید. همچنین شما باید سعی کنید که همیشه متفاوت فکر کنید.»

جک ما به عنوان یک کارآفرین خلاق، جملات انگیزشی نابی دارد. از نظر او ناامیدی، یکی از پررنگ ترین خط قرمزها برای فردی است که می خواهد به موفقیت برسد. علاوه بر این، متفاوت فکر کردن این امکان را به شما می دهد تا از دریچه ای متفاوت به مسائل نگاه کنید.

103. آلپاچینو

«از شکست نترسید، از این بترسید که سال آینده همین جایی باشید که امروز هستید.»

درست است که گاهی شنیدن نام شکست، توان را از زانوهای ما می گیرد اما چیزی از شکست ترسناک تر هم وجود دارد و آن درجا زدن است. اگر به خاطر ترس از شکست، تلاشی نکنیم و بعد گذر ۳۶۵ روز باز هم در جایی که اکنون هستیم باقی بمانیم چه؟ آنگاه این عمر گران بهای ما است که به هدر رفته و هرگز هم باز نخواهد گشت. پس چه بهتر که شکست بخوریم و با کمبودهایمان رو به رو شویم. چون در این صورت می توانیم رو به جلو حرکت کنیم.

104. هدف‌گذاری درست

«منتظر قسمت، سرنوشت و شانس نباش. باور داشته باش که با هدف گذاری، اقدام و پیگیری می‌توانی بهترین زندگی را برای خودت بسازی»

وقتی قبول داشته باشیم که سرنوشت و تقدیرمان از قبل نوشته شده است، دیگر شور و انگیزه ای برای تلاش کردن برایمان باقی نمی ماند. به جای ایمان داشتن به سرنوشت، به هدفتان ایمان داشته باشید و برای تلاش هایتان ارزش قائل شوید.

105. استیو جابز

«تفاوت یک فرد پیشرو و یک فرد دنبال کننده در خلاقیت است!»

پیشرو بودن به شما امکان انتخاب می دهد و شما را قادر می سازد تا از نهایت قوه تخیلتان استفاده کنید. شاید در ابتدا خط شکن مسیر باشید اما اولین کسی خواهید بود که از مزایای آن بهره مند می شود. در عوض فرد دنباله رو از خود اختیاری ندارد. پایان کارش هم مشخص نیست. اگر پیشرو در کارش موفق شود، او نیز به موفقیت می رسد و اگر شکست بخورد، دنباله رو نیز به دنبال آن سقوط خواهد کرد.

106. دونالد ترامپ

«اگر قرار است فکر کنید، بزرگ فکر کنید.»

بزرگ فکر کردن، بهترین لطفی است که می توانیم در حق خودمان و زندگی مان بکنیم. زیرا این فکرهای بزرگ هستند که به ما مجال دیدن فرصت های شگفت انگیز را می دهند.

107. رابرت کیوساکی

«اگر می خواهید بازدهی سرمایه گذاری شما بالاتر از میانگین بازدهی جامعه باشد، باید عملکردی بهتر از آن ها داشته باشید و وقت و تلاش بیشتری را برای بالا بردن دانش مالی خود اختصاص دهید.»

دست به کار شدن، چاره اول و آخر هر چیزی است. راهی بدون قدم برداشتن طی نمی شود و موفقیتی بدون تلاش کردن به بار نمی نشیند. باید شروع کرد. حتی سخت، حتی کوچک و حتی با پاهایی لرزان اما باید دست به کار شد. این بزرگ ترین رمز موفقیت است!

می خوانم اما با فکر خودم!

جملات انگیزشی به ما دریچه ای از افکار انسان های موفق را نشان می دهند. به همین دلیل، جذاب و خواندنی هستند. خواندن این جمله ها و تاثیر گرفتن از آنها برای کسانی که در اول راه هستند بسیار مفید است اما باید نکته ای را در نظر داشته باشید. به این جمله ها نگاه کنید، آنها را بخوانید، درباره شان فکر و بحث کنید اما هرگز آنها را به عنوان یک قانون نپذیرید. هر کسی باید با طرز فکر خودش مسیر رسیدن به موفقیت هایش را طی کند. خواندن فکر بزرگان تا جایی مفید است که جای فکر کردن ما را نگیرد. به قول کوکو شانل، طراح معروف فرانسوی، شجاعانه ترین حرکت این است که هنوز هم از فکر خودت استفاده کنی، آن هم با صدای بلند!