چگونه کسب و کارمان را در شرایط سخت اقتصادی حفظ کنیم؟

بقای کسب وکار در بازاری که علاوه بر شرایط سخت اقتصادی و تحریم ها، از بیماری همه گیری در دنیا به نام کرونا هم آسیب دیده است، بسیار سخت به نظر می رسد. متاسفانه هیچ کتاب راهنمایی هم برای حل این مشکل وجود ندارد که بتواند اطلاعات همه جانبه ای در اختیار شما قرار بدهد و کشتی بیزنس شما را از این دریای مواج و طوفانی نجات دهد. اما نگران نباشید. با مطاله تعدادی از تحقیقات پراکنده اما معتبری که در دنیا وجود دارد، هنوز هم می توان بادبان های این کشتی را طوری تنظیم کرد که از این معرکه جان سالم به در برد. پس با ما در این مقاله همراه باشید که چکیده ای از مهم ترین راهکارها برای ماندن در بازار کار در شرایط سخت اقتصادی آورده شده است.

فهرست []

  1. افق دید خود را در شرایط سخت اقتصادی گسترش دهید

  انسان ها معمولا از یک زوایه به هدف خود نگاه می کنند. دست بر نداشتن از هدف، بسیار قابل احترام است اما اگر عجولانه برای رسیدن به آن اقدام شود؛ ممکن است ختم به خیر نشود. به همین دلیل بهتر است قبل از انجام هرکاری باید کمی تامل کنیم؛ چند قدم به عقب برداریم و از زوایای دیگر نیز به آن نگاه کنیم. این امر به ما امکان این را می دهد که تمام مشکلات موجود بر سر راه کسب وکارمان را پیش بینی و برای آن ها برنامه ریزی کنیم.

  افراد موفق در حوزه بیزنس همیشه راهکاری برای هر مشکل احتمالی در نظر دارند. پس بهتر است قبل از اینکه اوضاع سخت تر از حالا شود، به فکر راه حل باشید.

  همچنین این موضوع باعث پرورش خلاقیت شما می شود و به شما امکانم می دهد که در شرایط سخت اقتصادی با یک تغییر به جا و اصولی به خوبی بحران را مدیریت کنید و نه تنها کسب و کار خود را نجات دهید بلکه باعث اعتبار برند کاری خود در میان مشتریان و رقبا شوید.

  بگذارید این موضوع را با یک مثال ساده تر توضیح دهیم. تصور کنید که شما صاحب یک تولیدی هستید و به تازگی متوجه می شوید که یکی از کارمندان شما مرتبا در شمارش موجودی کالاها اشتباه می کند و تعداد کالاها کمتر از آمار اعلام شده است.

  معمولا در وهله اول واکنش کارفرمایان اخراج است اما برای جلوگیری از اشتباهات مشابه در آینده، بهتر است فکری هم به حال نحوه گزینش و استخدام کارمندان کنید. در واقع با موشکافی دقیق کارمندان می توانید از کیفیت مدیریت خود پی ببرید و خود را برای روزهای سخت آماده کنید.

  2. در گزینش پرسنل خود کوشا باشید

  یکی از مهم ترین هزینه هایی که به عنوان یک صاحب مشاغل بر دوش شماست، پرداخت سروقت و به اندازه حقوق کارمندان است. در واقع مقدار قابل توجهی از سود معاملات شما، صرف پرداخت حقوق می شود. به همین دلیل گزینش کارمندان و انتخاب آن ها یکی از راه های مدیریت بحران های اقتصادی است.

  اگر پرسنل شما آن قدر حرفه ای و کاردرست باشند که بتوانند در شرایط سخت اقتصادی هم در کارها انعطاف پذیر باشند و به خوبی کار کنند، در بدترین شرایط اگر شرکت پیشرفت مالی هم نداشته باشد، حداقل ضرر نخواهید کرد.

  گاه بعضی از صاحبان مشاغل به دنبال کارمندانی هستند که با کمترین میزان حقوق برای آن ها کار کنند. اما این افراد نباید فراموش کنند که کیفیت کاری این کارمندان بسیار مهم تر از پرداخت حقوق اندک است. چرا که ممکن است خیلی بیشتر از پول ذخیره شده، به کسب وکار آن ها آسیب برسانند.

  3. از دسترسی به پول نقد اطمینان حاصل کنید

  صاحبان مشاغل کوچک، باید اقداماتی در جهت در دسترس بودن پول نقد برای حساب ملالی کسب وکار خود انجام دهند. زیرا تنها در این صورت است که در هنگام برخورد با مشکلات مالی، می توانند تا حدودی بقای خود را تضمین کنند.

  برای این کار بهتر است با مراجعه به بانک و افتتاح حسابی برای مواقع اضطراری مقداری از سود شرکت، هرچند اندک را به طور منظم به این حساب وارد کنند.

  بسیاری از مشاغلی که در دوران شیوع کرونا به کار خود ادامه دادند، از چنین تدبیری بهره برده بودند. همچنین ارتباط تجاری با بانک ها، استفاده از سهام ها و وام ها می توانند در این امر موثر باشند.

  4. از جزئیات کوچک کاری غافل نشوید

  همان طور که کلی نگری و گسترش افق دید مهم است، توجه به جزئیات نیز اهمیت بسزایی دارد. گاه مشکلات جزئی که ممکن است بی اهمیت جلوه کنند، می توانند امنیت کسب وکار شما را به خطر بیندازد.

  به طور مثال تبلیغات بی فایده یا مخارج غیرضروری هرچند اندک، در شرایط سخت اقتصادی، می توانند تبدیل به هیولایی برای بلعیدن بیزنس شما شوند. به همین دلیل تجزیه و تحلیل کوچک ترین موارد در منسیر کاری شما بسیار مهم است. به طور مثال خرید لوازم اداری را در نظر بگیرید.

  لوازم اداری از آن دست مسائلی است که ممکن است بی اهمیت جلوه کنند، اما خرید بهترین نوع آن ها می تواند گامی در جهت پیشرفت شما و جلوگیری از ضرر مالی باشد. زیرا ما در جامعه ای زندگی می کنیم که تورم هر روز، بیشتر از دیروز رو به افزایش می گذارد و اگر شما لوازم بی کیفیتی تهیه کنید، در فاصله زمانی کمی به دلیل از کار افتادن آن ها مجبور به خرید لوازم با قیمت بالاتر هستید.

  5. کیفیت را فدای کمیت نکنید

  همان طور که در مثال بالا ذکر شد، کیفیت بالا می تواند باعث پیش گیری از ضرر مالی شود. توچه به کیفیت مرغوب باید در تک تک مراحل کاری شما، حتی در تغییرات جزئی لحاظ شود.

  به طور مثال اینکه شما کلایی با کیفیت بهتر اما در تعداد کمتر تولید کنید؛ قطعا سود بیتشری نسبت به تعداد بالای تولید و پایین بودن کیفیت دارد.

  توجه داشته باشید اگر مشتریان شما از کیفیت خدمات شما ناراضی باشند، به مرور زمان هم وجهه خود را از دست خواهید داد و هم سرمایه اتان را. پس در شرایط سخت اقتصادی، از هرچیزی که کم می کنید، از کیفیت کار خود کم نکنید.

  سخن آخر

  شرایط سخت اقتصادی بسیاری از صاحبان مشاغل را نگران کرده و متاسفانه بسیاری از آن ها هم محکوم به ورشکستگی و شکست بوده اند.

  درست است که عوامل بیرونی مانند تورم یا بیماری همه گیری مانند کرونا از قدرت ما خارج هستند و کنترل آن ها به دست صاحبان مشاغل کوچک نیست، اما تنها با دنبال کردن چند راهکار ساده اما اصولی، می توان درصد شکست خود را کاهش داد.

  از بدیهی ترین عوامل پیروزی در دنیای بیزنس، نگاه به دوردست ها در کنار توجه به جزئیات، گزینش درست کارمندان، دسترسی به پول نقد و بالا بردن کیفیت کار است.

  فراموش نکنید که هرچند شرایط سخت اما ما، به عنوان صاحبان مشاغل، می توانیم آن قدر توانایی هایمان را تقویت کنیم که فعل خواستن را صرف کنیم و کشتی بزرگ کسب وکارمان را به سلامت به مقصد برسانیم.

  تنها کافی است که آرامش خود را حفظ و سعی کنید در شرایط سخت انعطاف پذیری و خلاقیت خود را بالا ببرید.