اگر در تلگرام فعالیت دارید مطمئناً با نام نات کوین در قالب تبلیغات یا دعوت‌نامه برخورد کرده‌اید؛ ارز دیجیتال رایگانی که می‌توانید به راحتی لمس صفحه گوشی خود آن را استخراج کنید، با دعوت دوستان و زیر مجموعه سازی بر سهم خود از این ارز بیافزایید و با انجام فعالیت‌های مشخص، نات کوین جایزه بگیرید.

کانال‌های مختلف در تلگرام ادعا می‌کنند که به شما بهترین راه برای دریافت نات کوین را آموزش می‌دهند و با استخراج با بازده بالا، شما را به سرمایه‌ی میلیونی یا حتی میلیاردی می‌رسانند. اما آیا این ادعاها قابل اعتماد هستند؟ آیا نات کوین قدرت مالی کاربرانش را چند برابر می‌کند یا همه در توهم ثروت غرق هستند؟ این مقاله تمام جوانب این توکن را از تولد، تا حقایق تلخ و شیرین آن را پوشش می‌دهد.

نات کوین چیست؟

برخلاف تبلیغات کانال‌های تلگرامی و افراد سودجو، نات کوین (Notcoin) هیچ ارتباط مستقیمی با پیام‌رسان تلگرام ندارد و صرفاً یک وب اپ موفق روی بلاکچین تون (Ton) است. بعد از تولد نات کوین، بسیاری این پروژه را یک شوخی تصور کردند؛ اما با رشد بی‌سابقه کاربران و دنبال‌کنندگان این میم کوین، سکه نات کوین به سرعت ترند (Trend) شد و حتی مدتی در رتبه‌بندی جستجوی گوگل از بزرگترین میم کوین، یعنی دوج کوین (Dogecoin) نیز پیشی گرفت. اما کدام ویژگی‌ها نات کوین را از سایر پروژه‌های بلاکچین تون مجزا می‌کند؟

اولین ویژگی استراتژی بازاریابی فوق‌العاده‌ی تیم این پروژه است. اگر کمی به لوگوی Notcoin دقت کنید، لوگوی معکوس و طلایی شده‌ی تون کوین را می‌بینید. اسم انگلیسی این میم کوین نیز دقیقاً معکوس اسم بلاکچین است. در واقع تیم بازاریابی نات کوین تمام سعی خود را کرده که پروژه خود را رسمی و در ارتباط مستقیم با تلگرام، بلاکچین تون و پاول دورف نشان دهد. مضاف بر همه‌ی موارد ذکرشده، مجموعه‌ سازی و تبلیغات افراد مشهور فضای مجازی بر محبوبیت پروژه چنان افزود که رکورد تاریخی رشد کاربران (که سابقاً در دست هوش مصنوعی چت‌جی‌پی‌تی (ChatGPT) بود) را نیز شکست و در این لحظه بالای ١٨ میلیون کاربر کلی و نزدیک ۴ میلیون کاربر فعال دارد.

تا این لحظه هزاران میلیارد توکن توسط علاقه‌مندان این پروژه استخراج شده است و سازندگان پروژه‌ این وعده را داده‌اند که در فاز بعدی، Notcoin به یک توکن بر بستر شبکه تون تبدیل شود. اما یک روی سکه‌ی نات کوین روشن است و روی دیگر آن تاریک؛ روی تاریکی که اکثر افراد از آن بی‌خبراند. در ادامه با خطرات و فرصت‌های این پروژه بیشتر آشنا می‌شوید.

تیم سازنده نات کوین Not coin

برخی معتقدند که پاول دورف سازنده تلگرام به طور غیر مستقیم در ساخت این پروژه نقش داشته است اما تاکنون سندی مبنی بر این موضوع منتشر نشده است. با این حال، یک متن در بازی نات کوین اشاره می‌کند که این پروژه توسط گروه اوپن بیلدرز (Open Builders) توسعه یافته است.بنیاد تون (ارز دیجیتال تلگرام) این موضوع را تایید کرده و تیم Open Builders را به عنوان سازنده نات کوین معرفی کرده است. ساشا پلوتوینوف (Sasha Plotvinov) مدیریت Open Builders را برعهده دارد. او سابقه فعالیت به عنوان مدیرعامل پلتفرم تامین مالی و ایردراپ تون استار (Tonstarter) را نیز در کارنامه خود دارد.احتمالا در آینده اطلاعات بیشتری درباره تیم سازنده این بازی منتشر شود.

خطرات و فرصت‌های نات کوین

پروژه‌های دیفای (Defi) مثل نات کوین، همگی بخشی به نام صفحه سفید یا وایت پیپر (White Paper) دارند که در آن از نحوه کارکرد، اهداف، برنامه‌ها و آینده‌ی پروژه می‌نویسند تا اعتماد سرمایه‌گذاران را جلب کنند. پروژه Notcoin نیز وایت پیپر دارد، اما وقتی آن را باز کنید با یک صفحه خالی روبرو می‌شوید! این اتفاق برای اکثر سرمایه‌گذاران یک چراغ قرمز است که مانع ورود سرمایه به پروژه می‌شود. چرا که اکثر پروژه‌هایی که وایت پیپر قدرتمند و اهداف مشخص ندارند در فازهای اولیه از بین می‌روند و سرمایه افراد را هیچ و پوچ می‌کنند.

اما خطرات نات کوین به همینجا ختم نمی‌شود. اکثر افرادی که از این پروژه یاد یا تبلیغات آن را می‌کنند، از اصطلاح استخراج Notcoin استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که هیچ استخراجی در کار نیست! هیچ توکنی مینت (Mint) یا ساخته نمی‌شود! نات کوین تحت عنوان یک توکن، هیچ حضوری در بلاکچین تان (Ton Blockchain) ندارد و در هیچ کیف پول (Wallet) یا صرافی متمرکز یا غیر متمرکزی ثبت نشده است. غیرقابل خرید و فروش بودن این توکن، برای کاربران مسئله‌ساز است؛ زیرا زمانی که پولی وارد یک پروژه نشود پولی هم خارج نمی‌شود. در واقع عددی که کاربران بر روی صفحه گوشی همراه تحت عنوان Notcoin استخراج شده می‌بینند، هیچ ارزشی ندارد و مثل این است که کودکی به شما بگوید من صاحب یک میلیارد دلار هستم، یک حرف بی اساس، پوچ و توخالی.

ایجاد توهم توهم ثروت برای افراد مبتدی، قدم اول پروژه برای جذب مخاطب است؛ قدم بعدی ایجاد تصویر اینده‌ی روشن است. کانال تلگرام رسمی پروژه بیان کرده است که در فاز های بعدی پروژه، احتمال لیست شدن Notcoin در صرافی‌ها وجود دارد. اما این ادعا تا چه اندازه صحت دارد؟

خرید و فروش یک توکن، اول از هرچیز به نقدینگی نیاز دارد. در شرایط ایده‌آل و قیمت ثابت سکه(که امری محال است)، اگر همین امروز یک میلیون دلار نقدینگی اضافه شود، با وجود بالای ۸ هزار میلیارد توکن، با فروش یک میلیون توکن، حدود ۶۰ هزار تومان دریافت می‌کنید. با توجه به اینکه بدست آوردن این توکن رایگان است و طبق آمار کانال نات کوین ۴ میلیون کاربر فعال روزانه توکن بدست می‌آورند، با لیست شدن Notcoin در صرافی چنان حجم فروشی وارد می‌شود که بزرگ‌ترین و سریع‌ترین کندل قرمز تاریخ بشر تشکیل می‌شود و ارزش توکن در چند ثانیه به صفر می‌رسد.

مشابه اصل پایستگی انرژی در شیمی، در اقتصاد اصلی وجود دارد که بیان می‌کند:«هر چیز که آسان بدست می‌آید، یا بی‌ ارزش است یا تقریباً بی‌‌ ارزش است!» طبق این اصل Notcoin نمی‌تواند از ارزش بالایی برخوردار باشد، چرا که هرکس خواهان این توکن باشد، می‌تواند رایگان آن را بدست بیاورد و نیازی به خرید آن ندارد. اما اگر روی تاریک نات کوین تا این اندازه منفی است پس چرا بسیاری از افراد شناخته شده، آن را تبلیغ را می‌کنند؟ چه سودی برای آن‌ها دارد؟ آیا می‌توان با نات کوین پول درآورد؟ پاسخ مثبت است.

دلیل تبلیغ پروژه توسط برخی افراد در فضای مجازی مثل یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام، افزایش دنبال‌کنندگان و کسب درآمد از تبلیغات یا مجموعه سازی است. بسیاری از این افراد به پول‌ساز بودن Notcoin اعتقادی ندارند و به فکر سوء استفاده از مخاطبین خود هستند.

اگر از شما بپرسند قدرتمند‌ترین عنصر یک پروژه چیست چه پاسخی می‌دهید؟ سرمایه‌گذاران؟ کاربران؟ تبلیغات یا کالایی که ارائه می‌دهد؟

نات کوین رکورددار سریع‌ترین رشد کاربر تاریخ پروژه‌های رمز ارزی است و قدرت اصلی پروژه در دست همین کاربران است. به عنوان مثال، Notcoin با جایزه دادن به افرادی که تلگرام پریمیوم را خریداری می‌کنند، به تلگرام یک میلیون کاربر پریمیوم افزوده که مطمئناً برای موسس تلگرام بسیار جذاب بوده است. اگر یک پروژه نوپا برای تلگرام ۵ میلیون دلار یا بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان درآمد داشته، با تبلیغات گسترده و بالغ شدن پروژه چه میزان می‌تواند برای سرمایه‌گذاران سودآور باشد؟

در واقع با گسترش Notcoin و محبوبیت بیش از پیش آن، شرکت‌های مختلفی علاقه‌مند به مشارکت با این پروژه می‌شوند؛ زیرا تبدیل شدن درصد کوچکی از کاربران نات کوین به کاربران یا مشتریان پروژه‌های دیگر می‌تواند بسیار جذاب و پولساز باشد. با مدیریت درست و هوشمندانه‌ی پروژه، ورود نقدینگی توسط پول تبلیغات سایر پروژه‌ها و پیاده‌سازی استراتژی‌های کاهش مقدار توکن، ممکن است ارزش نات کوین بالا برود و افراد بتوانند در زمان آزاد خود با کسب سکه درآمدزایی کنند.

احتمال دیگری نیز برای سودآوری این پروژه وجود دارد. از آنجایی که تعداد بازیکنان این بازی بسیار بالاست، ممکن است صرفا بهترین بازیکنان یا تیم‌های برتر جایزه دریافت کنند. این جایزه‌ها احتمالاً توکن‌های قابل فروش یا NFT باشند که به کیف پول افراد برگزیده ایردراپ می‌شوند.

اگرچه آینده می‌تواند برای نات کوین و کاربرانش روشن باشد اما در حال حاضر چیزی بیشتر از یک بازی موبایل تیمی نیست. اگر از علاقه‌مندان به شرکت در این بازی هستید، در ادامه شروع بازی و روش حداکثری کردن Notcoin بدست آمده را می‌آموزید.

راه های افزایش Notcoin

دریافت نات کوین بسیار ساده است، کافیست در قسمت جستجوی تلگرام کلمه Notcoin را جستجو کنید و ربات نات کوین با تیک آبی را انتخاب کنید. پس از انتخاب ربات می‌توانید کانال تلگرام یا ایکس پروژه را دنبال کنید یا بازی را آغاز کنید. تصویر زیر شما را راهنمایی می‌کند.

با انتخاب علامت بازی صفحه بازی Notcoin را مشاهده می‌کنید و می‌توانید با لمس صفحه سکه دریافت کنید. در پایین صفحه سه گزینه‌ی دوستان(Frens)، دریافت(Earn) و تقویت(Boost) و در بالای صفحه لیگ، تیم و سکه دریافتی را می‌بینید.

با ورود به بخش “دوستان” در بالای صفحه، امکان دسترسی به رتبه‌بندی افراد برتر که بیشترین تعداد دوست را دعوت کرده‌اند و تعداد سکه‌های آنها را مشاهده نمود. در قسمت مرکزی صفحه، امکان مشاهده آمار دعوت‌ها و مزایای مرتبط با دعوت دوستان وجود دارد. به عنوان مثال، اگر یک دوست عادی توسط شما دعوت شود، ۲۵۰۰ سکه به شما اهدا می‌شود و در صورتی که دوست شما از تلگرام پریمیر استفاده کند، شما می‌توانید ۵۰۰۰۰ سکه دریافت نمایید. در پایین صفحه نیز، امکان مشاهده لیست دوستان خود و گزینه “دعوت دوستان” فراهم است. با لمس این گزینه، به تلگرام هدایت می‌شوید و می‌توانید پیامی را به دوستان خود ارسال کرده و آنان را به پروژه دعوت نمایید.

با لمس گزینه “دریافت”، کاربر به صفحه دریافت هدایای سکه و فعالیت‌های مرتبط وارد می‌شود. این صفحه دریافت از چهار بخش تشکیل شده است که به ترتیب آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • کاربر با دریافت مقدار خاصی سکه، دعوت دوستان و به پیوستن به گروه جدید، می ‌تواند بر تعداد سکه های خود بیافزایید.
  • یک سری فعالیت اختصاصی و مخصوص وجود دارد، از جمله داشتن یک NFT خاص یا استفاده از یک نرم‌افزار خاص، همچنین دنبال کردن حساب‌های مجازی مرتبط با پروژه. این بخش امکان کسب سکه بر اساس انجام فعالیت‌های خاص ذکر شده را فراهم می‌سازد.
  • در آینده می‌تواند برای پروژه و کاربران آن، منبع درآمد باشد. در این بخش، کاربران می‌توانند پروژه‌های جدید دنیای وب تری (Web3) را دنبال کنند. اسپانسرهای این بخش پروژه‌ Notcoin را حمایت مالی می‌کنند و کاربران با انجام فعالیت‌های خاص در این پروژه‌ها می‌توانند سکه بیشتری را به دست آورند. این نوع تبلیغات عملی بوده و با لیست شدن سکه در صرافی، امکان کسب سکه بیشتر با انجام این فعالیت‌ها و تبدیل آن به نقدینگی دلاری وجود خواهد داشت.
  • در بخش بعدی چهار آیتم ربات، لمس ضربدری، سرعت شارژ انرژی و حد انرژی را می‌بینید که می‌توانید با افزایش سطح آن‌ها، کارایی هر کدام را بهبود ببخشید. با بالا بردن سطح ربات، به صورت خودکار برای شما توکن استخراج می‌کند. بالا بردن سطح لمس ضربدری، با هر بار لمس کردن صفحه گوشی سکه بیشتری دریافت می‌کنید. افزایش سرعت شارژ و حد شارژ نیز مشخص است چرا که هر بازیکن مقدار شارژ مشخصی برای بازی کردن دارد و اگر شارژ تمام شود تا پر شدن آن باید صبر کند.

اولین و بهترین راه کسب سکه بیشتر مجموعه سازی است، پس برای دریافت سکه حداکثری تا حد ممکن از دوستان خود بخواهید با لینک شما وارد بازی شوند. اما اگر قصد دارید به تنهایی ادامه دهید، از نرم‌افزار‌های لمس خودکار (Auto clicker) می‌توانید استفاده کنید و سکه‌های بیشتری در زمان کوتاه‌تری بدست آورید. افزایش سطح تقویت کننده‌ها را فراموش نکنید و سعی کنید تا حد امکان سطح آن‌ها را بالا ببرید. نکته مهم دیگر نرخ بازگشت سرمایه (ROI) است که در زمان گران شدن افزایش سطوح باید آن را در نظر بگیرید تا مناسب‌ترین افزایش سطح را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر قیمت یک افزایش سطح با پنجاه بار لمس و دیگری در پانصد لمس باز می‌گردد، انتخاب اول هوشمندانه‌تر است.

یکی از ویژگی‌های مهم این پروژه، ایجاد یا پیوستن به تیم‌های مختلف است. در این پروژه، تیم‌ها و بازیکنان در لیگ‌های مختلف با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. در حال حاضر، حضور در یک تیم برتر یا ورود به لیگ بالاتر، تأثیر خاصی ندارد، اما این امکان وجود دارد که در آینده جوایزی در نظر گرفته شود. افرادی که عضو تیم‌ها یا لیگ‌های برتر هستند و یا در یک لیگ یا مسابقه خاص رتبه برتری کسب کنند، ممکن است ایردراپ‌های ارزنده‌ای دریافت کنند.

آینده نات کوین

پروژه  Notcoinبا شعار هیچی (Nothing) شروع شد و امروز هیچی نمی‌توان برای آینده‌ی این پروژه در نظر گرفت. آینده‌ی نات کوین با مدیریت صحیح و افزایش بی وقفه کاربرانش می‌تواند به روشنی خورشید، و با تصمیمات اشتباه مدیران پروژه و کاهش کاربران، می‌تواند به تاریکی سطل آشغال پروژه‌های شکست خورده‌ی تاریخ باشد. سوال اینجاست که آیا نات کوین ارزش وقت گذاشتن دارد؟

بله اگر زمان آزاد دارید می‌توانید آن را با بدست آوردن Notcoin پر کنید؛ ممکن است در آینده به امروز نگاه کنید و با خود بگویید:«ای کاش زمانی که نات کوین راحت بدست می‌آمد آن را استخراج می‌کردم!» از سوی دیگر دور از ذهن نیست که بگویید:«خدا را شکر که وقتم را با کوبیدن انگشت بر صفحه گوشی تلف نکردم!».

سخن پایانی

چه از مخالفان پروژه باشید چه موافقان، هیچکس نمی‌تواند رشد و پتانسیل تاریخی Notcoin را رد کند. اگر به بازی با اعداد علاقه، وقت آزاد و دوستان فراوان دارید، گوشی خود را بردارید و در لیگ قهرمانان نات کوین خودی نشان دهید. بازی پر سودی را برای شما آرزومندیم.

سوالات متداول

خیر، هیچ ارتباط مستقیمی بین سازندگان نات کوین با موسس تلگرام و طراحان بلاکچین تون وجود ندارد و صرفاً یک پروژه وب اپ است که روی بلاکچین تون ساخته شده.

خیر، برخلاف بسیاری از منابع که از توکن نات کوین یاد می‌کنند، هیچ توکن رسمی بر روی بلاکچین تون تحت عنوان توکن Notcoin وجود ندارد و اعدادی که کانال تلگرامی نات کوین با نام سکه یا توکن نشان می‌دهد هیچ گونه حضوری در بلاکچین ندارند.

خیر، نات کوین در هیچ صرافی مرکزی یا غیر مرکزی لیست نشده است چرا که اصلاً چنین توکنی بر روی بلاکچین تون وجود ندارد. تمامی سکه‌های Notcoin بدست آمده صرفاً اعداد یک بازی هستند و در این لحظه از هیچ ارزش مادی برخوردار نیستند.

در این لحظه سکه نات کوین صرفاً نمایانگر امتیاز افراد در یک بازی است و هیچ ارزش مادی ندارد. Notcoin در بلاکچین تون حضور ندارد، هیچ کیف پولی آن را پشتیبانی نمی‌کند و در هیچ صرافی مرکزی با غیر مرکزی خرید و فروش نمی‎‌شود.

نات کوین در این لحظه صرفاً نمایانگر امتیاز افراد در یک بازی گروهی است و هیچ ارزش مادی ندارد. برای آن که بتوان Notcoin را فروخت باید این توکن در صرافی‌ها لیست شود و نقدینگی به آن تزریق شود.