ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

50 ایده خلاقانه افزایش درآمد و کسب و کار جانبی

ایده های خلاقانه کسب و کار

ایده های خلاقانه کسب و کار

تقریبا همه ما حتی برای یک بار هم که شده ایده‌ای خلاقانه در زمینه‌ای به ذهنمان خطور کرده است. لحظه‌ای که شور و اشتیاقی آنی وجودمان را فراگرفته و آن ایده برای مدت‌ها ذهن ما را به خود مشغول کرده است. ایده های خلاقانه کسب و کار و پولسازی که با خود می‌گوییم ارزش وقت گذاشتن و ریسک کردن را دارند. اما اکثرا بنا به دلایل متعدد از پیگیری آنها سرد می‌شویم و پس از مدتی آنها را به فراموشی می‌سپاریم و وقتی می‌بینیم شخص یا شرکتی با ایده‌اش مشابه به چه موفقیتی دست یافته، سر درگریبان فرو می‌بریم و آه حسرت از نهادمان بلند می‌شود.

هر ایده‌ای که اندکی خلاقیت چاشنی آن شده باشد، با ممارست و دانش کافی به نتیجه خواهد رسید. اما ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی از جمله بهترین و سریع‌ترین راه برای به نتیجه رسیدن هستند. فراموش نکنیم که سخت‌ترین و مهم‌ترین قدم برای به نتیجه رساندن ایده خود، شروع و جان دادن به آن ایده است. نیازی نیست که ایده در همان ابتدا بکر و دست نخورده باشد. داشتن شور و اشتیاق و علاقه در هر حوزه‌ای به مرور زمان متبلور کننده خلاقیت خواهد بود.

در این مطلب خانه سرمایه به معرفی و بررسی اجمالی ۵۰ تا از ایده های خلاقانه کسب و کار می‌پردازیم.

وبلاگ نویسی

ایده های خلاقانه کسب و کار

شما هم شنیده‌اید که وبلاگ نویسی دیگر راه مناسبی برای کسب درآمد نیست؟ دوباره فکر کنید. ده‌ها هزار بلاگر در حال ایجاد و تهیه محتوای سودآور از موضوعات گوناگون مثل آشپزی خانگی، سفر، فیلم، سبک زندگی، تجارت و موضوعات دیگر هستند. پس این ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی فرسنگ‌ها با اشباع شدن فاصله دارد. اولین قدم یادگیری چگونگی مدیریت و راه اندازی یک وبلاگ است. پس از آن باید استعداد و سبک خود را کشف کنید. باید بفهمید که به نوشتن درباره چه موضوعی علاقه دارید و سبک خود را بیابید. پس از آن خواهید فهمید که مخاطبان شما به دنبال چه چیزی هستند و چگونه می‌توانید نظر و توجه آنها را جلب کنید. فراموش نکنید که تا زمانی که محتوای شما، اعم از نوشته، عکس و ویدئو مخاطب خود را داشته باشد و مشکلی از او حل کند یا او را به جواب برساند، شما کار خود را درست انجام داده اید. برای راه اندازی هرچه سریع‌تر وبلاگ خود می‌توانید از یک شرکت معتبر هاستینگ بهره بگیرید و یک تم ساده وردپرس را برای شروع نخستین بلاگ خود انتخاب کنید. اولین و سخت‌ترین قدم بین شما و این ایده خلاقانه پولساز (در صورتی که به آن علاقه داشته باشید)، یادگیری چگونگی شروع یک وبلاگ و کار با آن است.

طراح گرافیکی

ایده های خلاقانه کسب و کار

مشخصا مسلط بودن به طراحی گرافیکی بسیار مفید و کمک کننده است. اما نکته مهم اینجاست که فراگیری اصول طراحی گرافیکی به صورت خودآموز کار آسانی است و می‌تواند منجر به ایده های خلاقانه پولساز شود. سادگی یادگیری و کار کردن با نرم افزارهایی نظیر ادوب ایلاستریتور (Adobe Illustrator) و ابزارهایی نظیر استنسیل (Stencil) و ویسم (Visme) باعث شده که هرکسی که می‌تواند دستش را تکان دهد، ذره‌ای خلاقیت دارد و از انگیزه کافی برخوردار است، بتواند به طراحی بپردازد و از طریق آن درآمد جانبی خوبی داشته باشد.

به عنوان مثال برخی با ایده های خلاقانه ساده طراحی نوشته‌های انگیزشی روی عکس‌ها و پرینت گرفتن آنها روی شاسی و فروش آن به کافه‌ها و فروشگاه‌ها درآمد خوبی کسب می‌کنند. یا با همکاری با یک استارتاپ، کسب و کاری کوچک و نوپا و یا یک عکاس و کمک به آنها و برداشتن باری از دوششان می‌توان درآمدزایی کرد. به این نکته توجه داشته باشید که پیش از شروع یک تجارت بر مبنای طراحی گرافیکی و مد نظر قرار دادن آن به عنوان یک شغل تمام وقت، باید مهارت‌های خود را افزایش دهید. برای دستیابی به این هدف، دوره‌های آنلاین، کلاس‌های آموزشی و کتاب‌های مفید و متنوعی وجود دارند. زمانی که در طراحی گرافیکی به یک حرفه‌ای تبدیل شدید، می‌توانید دست به کارهای بزرگ‌تر بزنید؛ با شرکت‌های بزرگ وارد همکاری شوید، پروژه‌های بزرگ‌تر با درآمد بیشتر بپذیرید و حتی استارتاپ خود را راه اندازی کنید.

طراحی سایت

ایده های خلاقانه کسب و کار

طراحی سایت امروزه یکی از سودآورترین و درآمدزاترین راه های کسب درآمد فریلنسرهاست. پر واضح است که با پیشرفت تکنولوژی و گسترده شدن لحظه‌ای اینترنت، نیاز به چنین شغلی هر روز بیشتر احساس می‌شود و به طبع آن یکی از ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی محسوب می‌شود. طراحی سایت مفهومی ساده دارد: تبحر در هنر خلق یک تجربه زیبا و ارزش محور برای افرادی که از یک وبسایت یا اپلیکیشن استفاده می‌کنند. همانند بسیاری دیگر از کارها و هنرها در این دوره، برای طراحی وبسایت هم کتاب‌ها ارزشمند بسیار و دوره‌های آموزشی آنلاین و حضوری بیشماری وجود دارند.

توسعه دهنده (برنامه نویس) نت

ایده های خلاقانه کسب و کار

درست مانند طراحی وبسایت، برنامه نویسی وب هم یکی از پرتقاضاترین و در عین حال کم عرضه‌ترین زمینه‌های کسب درآمد در دنیای امروز است از جمله ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی محسوب می‌شود. هر روز هزاران هزار ایده و وبسایت جدید وارد عرصه رقابت می‌شوند و شما می‌توانید با گذراندن دوره‌های نه چندان گران قیمت و حتی رایگان آنلاین، ظرف چند ماه از این طریق برای خود درآمد جانبی قابل توجهی کسب کنید. نکته جالب و مهم درباره برنامه نویسی وب این است که به دلیل تقاضای بالا، تقریبا بلافاصله پس از یادگیری یک زبان برنامه نویسی می‌توانید مشغول به کار شوید. اگر در این حوزه بتوانید با تمرکز و خلاقیت رزومه قابل اتکایی برای خود بسازید و به مرور بر مهارت‌های خود بیافزایید، برنامه نویسی وب سایت برای شما به یک کار ثابت، چالش برانگیز، لذت بخش و البته سودآور تبدیل خواهد شد. تحقیق درباره اینکه چه زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید کار چندان دشواری نیست. نیاز بازار و تکنولوژی‌ها و نقاط ضعف و قوت هر یک با جست‌وجویی ساده در اینترنت در دسترس عموم قرار دارد. در مرحله بعد شما هستید و دنیایی از موقعیت و کشف کردن زمینه‌های علایق و استعدادهای خود.

برگزاری دوره‌های آنلاین

ایده های خلاقانه کسب و کار

استفاده از توانایی‌ها یک راه مرسوم برای کسب درآمد جانبی در دنیای امروز محسوب می‌شود. اگر در کاری خبره و چیره دست هستید، قطعا مخاطبین زیادی در دنیای اینترنت وجود دارند که تشنه فراگیری از شما و به اشتراک گذاشته شدن تجربیات و دانش شما با خود هستند. این مخاطبین حاضر هستند پول بپردازند تا با بهره‌گیری از تجربیات شما در آن زمینه تخصصی بخصوص تبدیل به یک حرفه‌اش شوند. برای راه اندازی چگونگی برگزاری دوره‌های آنلاین و چگونه آموزش دادن افرادی که نیاز به تجربه و تخصص شما دارند، دوره‌های آموزشی آنلاین و ویدئوهای آموزشی فراوانی در اینترنت وجود دارد مانند دوره آموزش آنلاین بورس.

کتاب‌های الکترونیکی یا eBook

ایده های خلاقانه کسب و کار

گول اسم این کار را نخورید! انجام این کار بسیار ساده‌تر از چیزی که به نظر می‌رسد است و البته ایده خلاقانه‌‌ای برای کسب درآمد محسوب می‌شود. جمع‌‌آوری دانش و مهارت‌های خود در یک کتاب قابل دانلود الکترونیکی که ارزشی را به کسانی که به دنبال ارتقای مهارت، پیشرفت شغلی و یا راه اندازی کسب و کار خود هستند، شیوه‌ای قوی، تاثیرگذار و سودآور به عنوان یک کار پاره وقت محسوب می‌شود. اگر با شرکت دوره‌های نویسندگی و اندکی ذوق و خلاقیت و البته شناخت مخاطب و بازار هدف خود وارد این عرصه شوید، خواهید دید که کسب درآمد از آن از چیزی که فکر می‌کردید آسان‌تر است. اگر این گام‌ها را محکم و به درستی بردارید، مطمئناً پلتفورم‌هایی تشنه انتشار کتاب الکترونیکی شما خواهند بود و به مرور زمان تبدیل به یک برند در این عرصه خواهید شد.

بازاریابی اینستاگرامی

ایده های خلاقانه کسب و کار

قطعا با اینستاگرام و فضای حاکم بر آن آشنا هستید و اگر هم هنوز وارد این اقیانوس آبی پر مخاطب نشده‌اید، هنوز دیر نشده است. اقیانوسی مملو از ایده های خلاقانه کسب و کار. محتوایی که شما در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارید و با بهره‌گیری از استراتژی بازاریابی درست و جذب دنبال کننده مخاطبین بیشتری را جذب می‌کنید، از هر دسته و نوعی که می‌خواهد باشد، بالاخره کسب و کار، برند و تجارتی را به سمت شما سوق خواهد داد که محتوای تولیدی توسط شما برای آنها جذابیت داشته باشد. با بهره‌گیری از استراتژی بازاریابی درست و جذب دنبال کنندگان به تعداد ده‌ها یا صدها هزار نفر، درآمدی قابل توجه از این بازار پررونق نصیب شما خواهد شد. فراموش نکنید که اینستاگرام اقیانویسی عظیم از مخاطبین و برندها و کمپانی‌های بزرگ و کوچک است و بهره بردن از این اقیانوس، تنها نیاز به کمی خلاقیت و استراتژی دارد. توانایی‌ها و سبک خود را بشناسید.

آموزش آنلاین

ایده های خلاقانه کسب و کار

ایده خلاقانه پولساز اینترنتی دیگری که به شما معرفی می‌کنیم آموزش آنلاین است. اگر در حرفه‌ای مهارت دارید و یا بشدت به آن علاقمند هستید، می‌توانید از آن برای آموزش خصوصی و نفر به نفر به صورت آنلاین بهره بگیرید. این حرفه چیزی جز کمک به دیگران نیست و اگر در ارتباط برقرار کردن با دیگران مهارت دارید، از آموزش دادن لذت می‌برید و به اندازه کافی صبور هستید، می‌توانید درآمد جانبی خوبی از این راه برای خود کسب کنید. آموزش آنلاین حتی نیازمند پلتفورم خاصی نیست و از طریق بسیاری از شبکه‌های اجتماعی و ایجاد یک اجتماع حتی کوچک هم عملی و قابل انجام است. به عنوان مثال اگر در برطرف کردن مشکلات کامپیوتر و مشکلات مربوط به اینترنت و مودم اطلاعات دارید، هر روز هزاران نفر وجود دارند که نیازمند مشاوره و کمک شما هستند. باید از حوزه‌ای که می‌خواهید در آن به آموزش و کمک به دیگران بپردازید مطمئن و درباره آن از اطلاعات کافی برخوردار باشید. زیرا نارضایتی مشتری شما در این کسب و کار نه تنها به حسن شهرت شما آسیب می‌زند، بلکه باعث سردرگمی خود شما نیز خواهد شد.

تولید پادکست

ایده های خلاقانه کسب و کار

تولید پادکست از جمله ایده های خلاقانه پولساز است. اگر فکر می‌کنید صدای خوبی دارید و یا شیوه‌ای خلاقانه برای ارائه محتوا در هر زمینه‌ای به صورت صوتی به مخاطب دارید، تولید پادکست شیوه‌ای جذاب و سودآور برای کسب درآمد خواهد بود. ایجاد پادکست از آن دست کسب و کارها محسوب می‌شود که فارغ از حوزه و محتوای آن، همواره برندها و شرکت‌هایی را برای تبلیغ و اسپانسرینگ به سمت خود جذب می‌کند. کسب مهارت در ایجاد یک فایل صوتی درخور کار چندان سختی نیست. گذراندن دوره‌های فن بیان و یادگیری کار با یک نرم افزار ادیت صدا و خرید ابزارهای مربوط به این حوزه چندان هزینه بر نیستند. این نکته را فراموش نکنید که اگر ایده خلاقانه یا محتوای پر مخاطب یا بکری دارید، لازم نیست محتوای شما از همان پادکست اول و شروع کار عالی و بی عیب و نقص باشد.

دست سازه‌ها

ایده های خلاقانه کسب و کار

این حوزه هم همانند برخی از حوزه‌هایی که تا کنون در مورد آنها صحبت کرده‌ایم یک اقیانوس عظیم، پرمخاطب، متنوع و البته پر منفعت است. ایده های خلاقانه کسب و کار به وفور در این حوزه یافت می‌شوند. حتما شما هم با محصولات ریز و درشت گوناگونی در اینترنت و اینستاگرام برخورده‌اید که توسط شخص یا اشخاصی به صورت سفارشی و دست ساز تهیه می‌شوند و به فروش می‌رسند. شخصی سازی هر چیزی از جمله زمینه‌های همواره جذاب برای همه افراد است. از ظرف و ظروف و حتی اثاثیه چوبی و سفارشی گرفته تا گلدوزی و شماره دوزی، از طراحی دستبند و گردنبند و دیگر زیور آلات تا ساخت قاب گوشی با طرح دل‌خواه مشتری. همه اینها زمینه‌هایی برای فعالیت هستند که علاوه بر اینکه بسته به میزان خلاقیت و علاقه شما هرگز اشباع نخواهند شد، بلکه با افزایش اقبال عمومی روز افزون به این حوزه بازار آن هر روز داغ‌تر از روز قبل می‌شود.

مشاوره

ایده های خلاقانه کسب و کار

اگر در طول دوران کاری خود تجارب با ارزشی کسب کرده‌اید و یا دوره‌هایی را گذرانده‌اید و مدارکی دارید، می‌توانید از تجربیات و مهارت‌های خود برای مشاوره دادن به کسب و کارهای کوچک و محلی استفاده کنید. مشاوره از جمله ایده های خلاقانه کسب و کار محسوب می‌شود که همواره رونق دارد. تجربیات و مهارت‌هایی نظیر بازاریابی، تعیین استراتژی تجاری، تولید محصولات، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و مهارت‌هایی از این دست، همواره مورد تقاضا قرار هستند. رزومه و مدارک آموزشی شما کمک خواهند کرد تا کسب و کارهایی که به چنین تجربیاتی نیاز دارند به شما اعتماد کنند، بخصوص کسب و کارهای نوپا. برخورداری از روابط عمومی مناسب، کمی فن بیان با چاشنی آشنایی با اصول و فنون مذاکره از شما مشاوری معتمد و زبردست خواهد ساخت.

تولید قاب تلفن همراه

ایده های خلاقانه کسب و کار

تلفن‌های همراه هوشمند دیگر جزئی لاینفک از زندگی روزمره انسان مدرن شده‌اند و تولید لوازم جانبی و تزئینی آن از بزرگ‌ترین و پررونق‌ترین بازارهای امروز جهان و از جمله ایده های خلاقانه کسب و کار محسوب می‌شود. تولید قاب‌های دست‌ساز تلفن همراه یکی از پررونق‌ترین و سودبخش‌ترین بخش‌های حوزه لوازم جانبی آن محسوب می‌شود. قاب‌هایی ساخته شده از جنس‌های مختلف و حتی بعضا عجیب و غریب مشتری مخصوص خود را دارند. سفارشی سازی از جمله کارهایی است که در این حوزه می‌توان انجام داد. زیرا با توجه به بازار محدود تلفن همراه در کشور، معمولا به جز تعدادی معدود و شاخص از برندها و انواع تلفن همراه، برای سایر گوشی‌ها لوازم جانبی و تزئینی چندانی در بازار یافت نمی‌شود. به همین دلیل با دیدن چند ویدئوی آموزشی و افزودن کمی خلاقیت به آن و استفاده از شاخصه‌های بومی، می‌توان علاوه بر تولید قاب برای گوشی‌های شاخص و پرفروش بازار، برای دیگر مدل‌ها نیز به صورت شخصی و سفارشی قاب تهیه کرد و به آسانی از طریق سایت‌های اینترنتی و بستری آماده نظیر اینستاگرام آنها را به فروش رساند.

درآمد پورسانتی

ایده های خلاقانه کسب و کار

اگر در برقراری ارتباط با افراد مختلف تبحر دارید و شخص ریسک‌پذیری هستید، درآمد پورسانتی می‌تواند از جمله ایده های خلاقانه پولساز برای شما باشد. بسیاری ازکسب و کارها و استارتاپ‌ها، خصوصا در ابتدای راه خود علاقمند به همکاری به صورت پاره وقت و پرداخت فقط به صورت پورسانتی هستند. برای تقویت مهارت‌های چانه زنی، فروش و بازاریابی دوره‌های آنلاین و ترفندهای بسیاری وجود دارند که از طریق شرکت در آنها می‌توانید درآمد جانبی خود را افزایش دهید. برای تقویت این مهارت‌ها و فراگیری مهارت‌های جدید و افزایش توان مذاکره، کتاب‌های بیشماری ترجمه، تالیف و منتشر شده‌اند. بازاریابی برای افرادی که از ارتباط داشتن با مردم لذت می‌برند و برونگرا هستند، شغلی لذت بخش و درآمدزا محسوب می‌شود.

دستیار مجازی

ایده های خلاقانه کسب و کار

اگر شخص منظمی هستید و کارهای خود را بر اساس برنامه ریزی و با دقت انجام می‌دهید، دستیاری مجازی می‌تواند یکی از مناسب‌ترین ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی برای شما باشد. خدمات دستیاری مجازی در ایران چندان پرسابقه نیست، اما تعداد کارفرمایانی که متقاضی بهرمند شدن از این خدمات هستند هر روز رو به افزایش است. دستیاران مجازی وظایفی نظیر پذیرش مشتری، پاسخگویی به تلفن و سایر وظایف یک منشی را انجام می‌دهند، اما از راه دور و از منزل خود. یک دستیار مجازی علاوه بر کامپیوتر، به اینترنت با سرعت خوب، فکس و پرینتر هم نیاز دارد. ممکن است درآمد این کار در ابتدا آنطور که انتظار دارید بالا نباشد، ولی اگر سخت‌کوش باشید و بتوانید در این حرفه نامی برای خود دست و پا کنید، درآمد آن بیش از یک کار پاره وقت خواهد بود.

ترجمه

ایده های خلاقانه کسب و کار

ترجمه از جمله کارهایی است که هرگز از سکه نمی‌افتد. اگر به زبانی غیر از زبان فارسی تسلط کافی برای ترجمه دارید، می‌توانید از طریق آن پول خوبی بدست آورید. زبان انگلیسی با اینکه تقریبا هر کسی دستی بر آتش آن دارد، اما همیشه بازار ترجمه داغی داشته و متقاضی برای ترجمه از این زبان وجود دارد. هر چه متون تخصصی‌تر باشد، میزان دریافتی شما بیشتر خواهد بود. اما اگر زبان‌های دیگری غیر از انگلیسی می‌دانید، ممکن است پیدا کردن متقاضی دشوارتر باشد، اما رقم توافق برای ترجمه نسبت به زبان انگلیسی بیشتر است. شما به آسانی می‌توانید از این مهارت خود به صورت پاره وقت درآمد مناسبی کسب کنید. پس اگر به زبانی خارجی مسلط هستید و به دنبال افزایش درآمد خود هستید، این راه خلاقانه پولساز اینترنتی را فراموش نکنید.

ادمین شبکه‌های اجتماعی

ایده های خلاقانه کسب و کار

شما هم همیشه از اینکه وقت زیادی را صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کنید مورد شماتت قرار گرفته‌اید؟! خب با ایده های خلاقانه خود در این زمینه و با پول در آوردن از طریق آن سرزنش‌ها را به تمجید تبدیل کنید. شرکت‌ها و کسب و کارهای زیادی وجود دارند که به دنبال ادمین شبکه‌های اجتماعی برای مدیریت کردن حضورشان در این فضا هستند. شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک، توییتر، تلگرام، اینستاگرام، لینکدین، یوتیوب و پینترست از جمله سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی هستند که ما ساعت‌ها در روز خود را با آنها سرگرم می‌کنیم. اما حضور پررنگ و با برنامه در این شبکه‌های اجتماعی برای بسیاری از کسب و کارها حیاتی است و از این رو به افرادی که مسلط بر این شبکه‌ها باشند نیاز دارند. اگر فکر می‌کنید تسلط کافی بر برخی از این شبکه‌ها ندارید و یا نیاز به ارتقای سطح اطلاعات خود دارید، با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت هزاران مقاله و ویدئو مقابل شما ردیف خواهد شد تا با مطالعه و دیدن آنها به یک حرفه‌ای در این حوزه تبدیل شوید.

آماده سازی ارائه (Presentation)

ایده های خلاقانه کسب و کار

ایده های خلاقانه لزوما الهام‌های ذهنی خارق‌العاده و یا ناشی از برخورداری از مهارتی خاص و خیره کننده نیستند. آماده سازی ارائه یکی از ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی است. شاید باورش برای شما سخت باشد، اما بسیاری از افراد و حتی سازمان‌ها هستند که یا به دلیل عدم وجود تخصص و توانایی و یا صرفه‌جویی در وقت، حاضر هستند به شما برای آماده کردن یک ارائه پاور پوینت پول بدهند. اگر به نرم افزار پاورپوینت تسلط دارید و از ذوق و سلیقه کافی برای طراحی یک ارائه مناسب بهره‌مند هستید، همین حالا سایت‌های کاریابی و سایت‌هایی که فریلنس‌ها با آن کار می‌کنند را جست‌وجو کنید تا ببینید و باور کنید.

مشاور سفر

ایده های خلاقانه کسب و کار

ایده های خلاقانه گاهی ساده‌تر و در دسترس‌تر از آنچه فکر می‌کنیم هستند. مسافرت و گشت و گذار برای همه ما یک تفریح لذت‌بخش محسوب می‌شود. این تفریح عمومی می‌تواند منبع درآمد و ایده خلاقانه پولسازی باشد. اگر شما از آن دست افرادی هستید که زیاد به سفر می‌روید و تجربه‌های زیادی در این زمینه دارید و یا به خاطر علاقه خود به جهانگردی و جغرافیا مدام در حال پرسه‌خوانی در سایت‌های گردشگری درباره شهرها و اماکن مختلف هستید، هستند افراد زیادی که بابت یک مشاوره سفر مناسب به شما حق مشاوره بدهند. علاوه‌ بر آن، سایت‌ها و آژانس‌های زیادی هم وجود دارند که حاضر به همکاری با شخصی با چنین مهارت‌هایی به صورت دورکاری هستند. آنها مشتری را به سمت شما روانه می‌کنند و تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که با اطلاعات و تجربیات خود آنها را راهنمایی کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی

ایده های خلاقانه کسب و کار

طراحی دکوراسیون داخلی از آن دست مشاغلی است که نیازمند تحصیلات دانشگاهی عالی نیست. آشنایی با رنگ و نور و هارمونی و برخورداری از کمی سلیقه و البته به روز بودن اطلاعات برای انجام این کار کافی است. مطمئن باشید همواره کسانی هستند که برای منزل و یا محل کار خود نیاز به مشاوره با کسی که در این حوزه تخصص داشته باشد دارند و حاضرند برای این کار پول پرداخت کنند. همانند بسیاری دیگر از ایده های خلاقانه‌ای که در این سری یادداشت‌ها به شما معرفی کرده‌ایم، برای مهارت در این حوزه هم دوره‌های آنلاین، ویدئوهای آموزشی و کلاس‌های مجازی متعددی در سطح اینترنت وجود دارند که با شرکت در آنها می‌توانید مهارت‌های خود را ارتقا بخشیده و یا بروز کنید.

سرایداری

ایده های خلاقانه کسب و کار

ممکن است عنوان این کار در وهله اول برای ما آنچنان که باید گیرا و جذاب نباشد و پول آنچنانی هم به همراه نداشته باشد. حتی شاید به هیچ عنوان جزو ایده های خلاقانه دسته بندی نشود. اما برای کسانی که اهل سفر به نقاط مختلف کشور و حتی دنیا هستند می‌تواند کاری باشد که علاوه بر اینکه آنها را از پرداخت اجاره خانه معاف می‌کند، مبلغ کمی نیز به عنوان درآمد در پی خواهد داشت. شاید برای ما کمی دور از ذهن باشد، اما دربسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند کسانی، از جمله جوانانی که با سرایداری خود را از شر پرداخت اجاره خانه راحت می‌کنند و علاوه بر کسب درآمدی هرچند کم، در ساعت‌های آزاد خود به کارهای فریلنس و دورکاری دیگر می‌پردازند و درآمد خوبی کسب می‌کنند.

اگر از این زاویه به این موضوع نگاه کنیم، شاید حتی در کشور ما هم معنی سرایداری تغییر کند و با نگاه دیگری به این شغل فکر کنیم.

نگهداری از بچه‌ها و سالمندان

ایده های خلاقانه کسب و کار

زندگی‌های شلوغ و پرسرعت امروزی و کار کردن‌های همزمان زوج‌ها و چند شیفتی کار کردن باعث شده که نیاز به مراقبت خصوصی از سالمندان و بچه‌ها بیش از پیش مورد تقاضا باشد. اگر از جمله افرادی هستید که از وقت گذراندن با بچه‌ها لذت می‌برید و یا کمک کردن به هم نوعان برای شما لذت بخش است، این کار می‌تواند درآمد جانبی خوبی نصیب شما کند. گذراندن دوره‌های ساده و کوتاه کمک‌های اولیه و گرفتن مدرکی دال بر تخصص شما در این حوزه می‌تواند کمک شایانی برای مشغول شدن در این عرصه باشد.

مدیریت املاک و مستغلات

ایده های خلاقانه کسب و کار

تا به حال با کسی برخورد داشته‌اید که تعداد زیادی خانه و مغازه را اجاره داده باشد و همیشه از حسابرسی آنها و جمع و جور کردن اجاره‌ها و رسیدگی به قراردادها شکایت کند؟ مدیریت این املاک و مستغلات می‌تواند یک ایده خلاقانه و کار پرمنفعت برای شما باشد. توجه داشته باشید که تقریبا تمام کارهای مرتبط با املاک و مستغلات پرسود هستند. اما اگر می‌خواهید در این عرصه نامی برای خود دست و پا کنید، باید دقیق، بی‌تعارف، منعطف و هوشمند باشید. اگر بتوانید با برخورداری از فاکتورهایی که به آنها اشاره شد و تلاش و کوشش خود به حسن شهرت درخوری در این حوزه برسید، به شما تبریک می‌گوییم، نان شما در روغن است!

ویراستاری

ایده های خلاقانه کسب و کار

ویراستاری هم از آن دست مشاغلی است که از دیرباز همواره مورد تقاضا بوده و تا زمانی که چیزی برای نوشتن وجود دارد مورد تقاضا خواهد بود. پس همیشه در لیست ایده های خلاقانه پولساز جای خواهد داشت. اگر به قوائد و دستور زبان فارسی (یا هر زبان دیگری) مسلط هستید، دایره لغات گسترده و چشمانی تیزبین برای اصلاح متون دارید، ویراستاری به عنوان کاری پاره وقت می‌تواند درآمد مناسبی برای شما به ارمغان آورد. سایت‌های خبری، نشریات و بسیاری دیگر از کسب و کارها وجود دارند که برای محتوای متنی خود نیاز به ویراستار دارند و اکثرا به دلیل صرفه جویی در برخی هزینه‌ها مثل دفتر کار و بیمه متمایل به همکاری به صورت غیرحضوری و پاره وقت هستند.

عکاسی

ایده های خلاقانه کسب و کار

اگر یک دوربین عکاسی دارید، به احتمال زیاد دوره‌های عکاسی دیده‌اید و یا در این حوزه صاحب سبک و سلیقه هستید. عکاسی از آن دست کارهایی است که در حوزه‌های مختلف از صنعت و بازرگانی گرفته تا سینما و طبیعت برای آن کار فراهم است. علاقه و استعداد شما در هر زمینه‌ای که باشد، حتما تقاضایی برای آن وجود دارد. عکاسی پورتره و مراسم‌های مختلف از جمله حوزه‌هایی هستند که با پرداختن به آنها و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام می‌تواند پنجره‌ای برای شناخت شما و شکوفایی استعدادتان باشد. می‌توانید از دوستان و نزدیکان خود و مراسم‌های آنها شروع کنید، عکاسی حرفه‌ای لذت بخش، پولساز و البته گران قیمت است. ایده خلاقانه دیگری که با استفاده از دوربین خود می‌توانید از آن پول در بیاورید، فروش عکس‌ها در اینترنت است. از مناظر، مردم، حبابی قوطه‌ور در هوا و هر چیزی که مفهومی را منتقل کند عکس بگیرید. سایت‌هایی زیادی وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید عکس‌های خود را برای فروش قرار دهید.

مشاوره و مدیریت وردپرس

ایده های خلاقانه کسب و کار

در هر روز و هر سال تعداد بیشماری کسب و کار و استارتاپ فعالیت خود را با استفاده از یک وبسایت وردپرس آغاز می‌کنند تا به جایی برسند که بنا به دلایل مختلف از روش‌های دیگر استفاده کنند. مدیریت وردپرس از جمله ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی است که رونق خوبی دارد. فراگیری مدیریت و کار با سیستم مدیریت محتوا (CMS) وردپرس، علاوه بر اینکه پیچیدگی زیادی ندارد و به راحتی می‌توان با استفاده از ویدئوهای آموزشی و شرکت در دوره‌های آنلاین آنرا فراگرفت، بسیار درآمدزاست. بسیاری از کسب و کارها و استارتاپ‌ها نیازمند افرادی هستند که در خصوص سیستم مدیریت محتوای خود به آنها مشاوره دهد و یا برای کار با نیروهای اکثرا دورکار تامین محتوا، مدیریت وردپرس آنها را به صورت دورکاری بر عهده گیرد. این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر زیر و بم کار با سیستم مدیریت محتوای وردپرس را فرا بگیرید (که کار چندان دشواری نیست)، اگر روزی ایده‌ای برای راه اندازی استارتاپی داشته باشید چندین قدم جلو هستید.

تاکسی های آنلاین

ایده های خلاقانه کسب و کار

تاکسی های آنلاین تجارتی نوپا اما به شدت رو به گسترش هستند و تعداد آنها در کشور ما هم بسیار رو به افزایش است. شاید چندان ایده خلاقانه ای به نظر نرسد، اما قطعا پولساز است! کسب و کارهایی نظیر اسنپ و تپسی امتحان خود را پس داده‌اند و در حال حاضر هم بسیاری از افراد چه به عنوان کار ثابت و چه به عنوان کار پاره وقت در این حوزه مشغول به فعالیت هستند. اگر خودروی شخصی دارید و از رانندگی لذت می‌برید، کار به عنوان یک تاکسی آنلاین می‌تواند درآمد خوبی برای شما به همراه داشته باشد.

اجاره دادن خودرو

ایده های خلاقانه کسب و کار

اگر از آن دست افرادی هستید که ترافیک شما را کلافه می‌کند و یا چندان علاقه‌ای به رانندگی ندارید، اجاره دادن خودروی شخصی می‌تواند از جمله ایده های خلاقانه پولساز برای شما باشد. اجاره دادن خودروی شخصی بستگی به نوع و کلاس خودروی شما دارد. خودروهای معمولی و رند بازار معمولا به رانندگانی که تمایل به کار در تاکسی‌های آنلاین دارند اجاره داده می‌شوند و بر مبنای توافق دو طرف مبلغی به عنوان اجاره از اجاره کننده خودرو دریافت می‌شود. اما اگر خودرویی نسبتا گران قیمت و لوکس در اختیار دارید، می‌توانید با اجاره دادن آنها برای مراسم‌های مختلف، ارگان‌های دولتی و یا صنعت سینما از خودروی خود کسب درآمد کنید.

جمع آوری آثار هنری

ایده های خلاقانه کسب و کار

قطعا این کار، کاری نیست که یک شبه برای شما درآمد شگفت‌انگیزی به ارمغان آورد. بلکه کاری است که نیازمند چشمانی تیزبین، صبر و علاقه است. پس می‌توان آنرا در زمره ایده های خلاقانه پولساز دسته بندی کرد. اگر ذوق هنری دارید و هنر را می‌شناسید و به نقاشی و گالری‌ها علاقه دارید، این کار ممکن است در بلند مدت درآمد شایانی نصیب شما کند. گالری‌های تازه کار و محلی و دانشجویان هنر خوشحال می‌شوند که آثار خود را با قیمتی مناسب به فروش برسانند و اگر شما هنر شناس باشید و پتانسیل ارزشمندی در یکی از این آثار ببینید، ممکن است با گذشت مدت زمانی چندین برابر سرمایه اولیه به شما سود برساند.

رستوران گردی

ایده های خلاقانه کسب و کار

آیا عنوان شغلی از این جذاب‌تر سراغ دارید؟! حتما شما هم با چهره‌های اینستاگرامی که به رستوران‌های مختلف می‌روند و دنبال کنندگان فراوانی دارند آشنا هستید. رستوران گردی یکی از ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی است. اگر خوش خوراک هستید و می‌توانید به نقد غذاها و مواد خوراکی بپردازید، راه اندازی یک پیج اینستاگرامی و نوشتن نقد درباره رستوران‌های مختلف و غذاهای آنها راهی خوشمزه برای درآمدزایی محسوب می‌شود. البته این کار در ابتدا نیازمند به دست آوردن دنبال کنندگان زیاد است که برای دستیابی به آن شما باید از سبکی متفاوت برخوردار باشید و عنصر خلاقانه متفاوتی نسبت به کسانی که همین حالا از این طریق درآمد دارند ارائه کنید. وقتی به مرحله‌ای برسید که دنبال کنندگان زیادی داشته باشید و پست‌های شما مخاطب داشته باشد، رستوران‌ها برای تبلیغ خود به سراغ شما خواهند آمد. البته فراموش نکنید که این کار ریسک‌ها و خطرات مخصوص خود را دارد و نیازمند این است که بیش از پیش به سلامتی خود اهمیت دهید.

 پخت غذای خانگی

ایده های خلاقانه کسب و کار

مشاغل مربوط به تغذیه و صنایع وابسته به آن از جمله کسب و کار خانگی هستند که در بدترین شرایط اقتصادی هم از رونق نسبی برخوردارند. رستوران‌ها و کترینگ‌ها معمولا تحت هر شرایطی مشتری خود را دارند. با توسعه تکنولوژی و به بازار آمدن سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها و استارتاپ‌هایی در حوزه پخت و پز و دلیوری غذا، علاوه بر رونق بیش از پیش فست فودها و رستوران‌ها، غذاهای خانگی دوباره تبدیل به یکی از غذاهای پرطرفدار شده‌اند و یکی از ایده های خلاقانه کسب و کار محسوب می‌شوند. اگر به آشپزی علاقه دارید و فکر می‌کنید دستپخت‌تان خوب است، دست به کار شوید. طبخ غذاهای خانگی علاوه بر اینکه برای شما سودآور است، معمولا برای مشتری شما به صرفه‌تر از سفارش از رستوران‌ها و فست فودها تمام می‌شود.

اگر بتوانید با استفاده از مواد با کیفیت و خوش طعم اسم و رسمی برای خود در این بازار پیدا کنید، چه بسا به زودی بتوانید کسب و کار خود را گسترش داده و آنرا تبدیل به شغل اصلی خود کنید.

در حال حاضر سایت‌هایی وجود دارند که صرفا خدمات غذای خانگی با ساز و کارهای جالب ارائه می‌کنند.

یک اپلیکیشن درست کنید

ایده های خلاقانه کسب و کار

وقتی به بازار اپلیکیشن‌های تلفن همراه نگاه می‌کنیم اینطور به نظر می‌رسد که برای هر چیزی که فکرش را بکنیم یک اپلیکیشن وجود دارد و زمینه‌ای برای ساخت اپلیکیشن جدید وجود ندارد. اینطور نیست، در واقع برای هر چیزی چندین اپلیکیشن وجود دارد! یعنی همواره برای انجام یک کار راه‌های متنوع و زیادی وجود دارد. تنها و تنها نیازمند خلاقیت و نگاهی جدید است. توجه داشته باشید که اپلکیشن‌ها در زمره ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی قرار دارند، در واقع از پولسازترین آنها! روزانه چندین هزار اپلیکیشن جدید در دنیا تولید می‌شوند که الزما همه آنها چیز جدیدی ارائه نمی‌دهند، اما با این حال مشتری و مخاطب خود را از میان میلیاردها نفر می‌یابند. اگر ایده‌ای برای انجام کاری با شیوه‌ای جدید یا متفاوت دارید و یا تجارتی سراغ دارید که هنوز پتانسیل زیادی برای کار دارد و بخشی از آن دست نخورده است، همین حالا دست به کار شوید!

علاوه بر اینکه اگر خود شما کدزنی برای راه اندازی یک اپلیکیش را بلد باشید خیلی سریع می‌توانید آن را راه اندازی کنید، اگر دانش کدزنی و برنامه نویسی هم نداشته باشید می‌توانید با شخصی که این دانش را دارد به صورت شریکی و یا با پرداخت مبلغی آن را انجام دهید. ضمن اینکه در حال حاضر سایت‌هایی وجود دارند که بدون نیاز به دانش برنامه نویسی می‌توانید اپلیکیشن خود را تولید کنید. پس وقت را از دست ندهید!

ثبت اختراع

ایده های خلاقانه کسب و کار

این کار مشخصا برای همه نیست، اما می‌تواند درآمد هنگفتی داشته باشد. بسیاری از ما گاهی ایده‌های خلاقانه‌ای به ذهنمان می‌رسد که در اکثر مواقع به دلایل مختلف پیگیر آنها نیستیم. اما اگر کمی مشورت کنید و به ایده خود پر و بال دهید، با ثبت این ایده و سپس فروش آن به کسی که می‌تواند آنرا تولید و یا از آن بهره برداری کند بسیار پرمنفعت خواهد بود. ثبت ایده و برخورداری از مالکیت معنوی آن بسیار مهم و حیاتی است، زیرا زمانی که ببینید کسی آن ایده را از شما گرفته و بدون پرداختن حق مالکیت شما آنرا تولید کرده است، به سادگی می‌توانید شکایت کنید و حق خود را بگیرید. در غیر این صورت بدون اینکه کاری از دست شما بر آید، باید بنشینید و با نگاهی حسرت بار بهره برداری دیگران از ایده و طرح خود را نظاره کنید.

خرید و فروش دامنه

ایده های خلاقانه کسب و کار

می‌توان ادعا کرد که این تجارت از همان اولین روزهای جان گرفتن اینترنت در دنیا وجود داشته است. امروزه تقریبا هیچ نام مشخص و بکری که ثبت نشده باشد وجود ندارد! اما این کار همچنان از ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی محسوب می‌شود. نام‌های ترکیبی تمامی ندارند و با خرید دامنه‌هایی با استفاده از خلاقیت و ترکیب نام‌ها می‌توان روی آنها حساب کرد. توجه داشته باشید که برخی کارشناسان معتقدند که به زودی ممانعت‌های قانونی برای انجام این کار به وجود خواهد آمد، تئوری که مدت‌هاست در مورد آن گمانه زنی می‌شود، ولی تا امروز عملی در راستای آن انجام نشده است. اما جانب احتیاط را رعایت کردن و سرمایه گذاری مالی و زمانی سنگین روی این کار نکردن ضرر ندارد و به صورت همان کار پاره وقت باقی بماند بهتر است.

کافه سیار

ایده های خلاقانه کسب و کار

راه اندازی یک کافه، رستوران و فروشگاه دردسرها و هزینه‌های زیادی دارد، در حالی که راه اندازی یک کافه سیار در یک خودروی استیشن علاوه بر اینکه هزینه‌های به مراتب کمتری دارد، نیاز نیست به خاطر آن از کار روزمره خود خارج شوید. ایده های خلاقانه کسب و کار نظیر کافه سیار نیازمند عشق و علاقه هستند. یک وانت یا یک استیشن می‌تواند برای این کار مناسب باشد و با اندکی هزینه می‌توانید آنرا به یک مطبخ، کافه یا فروشگاه نقلی تبدیل کنید و آخر هفته‌ها با حضور در نزدیکی مراکز تفریحی، پارک‌ها و سینماها و با فروش بستنی، سیگار، قهوه، ساندویچ، اسنک، غذاهای خانگی و یا فروشگاه کوچکی برای اجناس مورد نیاز مردم درآمد خوبی بدست آورید. این کار ممکن است نیاز به تخصص چندانی نداشته باشد، اما تاکید می‌کنیم که قطعا نیازمند و عشق و سلیقه بسیار است.

بازسازی و فروش لوازم الکترونیک

ایده های خلاقانه کسب و کار

بسیاری از مردم خیلی زود از لپ تاپ، دوربین و یا تلفن همراه معیوب خود ناامید می‌شوند و در پی تعویض آن برمی‌آیند. می‌بینید؟! ایده های خلاقانه گاهی نیاز به کمی دقت و توجه به مسائلی که به آنها توجه نمی‌کنیم دارند. اگر در تعمیر وسایل الکترونیکی مهارت دارید، خرید این لوازم، تعمیر و نوسازی و فروش آنها یک کار پرسود و منفعت است. با توجه به وضعیت کنونی بازار و قیمت‌های سرسام آور لوازم دیجیتال، تقاضا برای جنس دست دوم تمیز و با کیفیت بالاست.

تحلیلگر داده (Data Analysis)

ایده های خلاقانه کسب و کار

اگر رابطه خوبی با اعداد و ارقام دارید و تحلیلگر خوبی هستید، بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک به دنبال عقد قراردادهای تمام وقت و پاره وقت با فردی مثل شما هستند. در دنیای امروز که هر روز بیشتر و بیشتر به اینترنت و دنیای دیجیتال متکی می‌شود، تحلیلگر داده از آن دست مشاغلی است که نیاز به آن هر روز بیشتر می‌شود و یکی از ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی محسوب می‌شود. برای کسب یا ارتقای مهارت‌های خود می‌توانید با یک جست‌وجوی ساده به تعداد زیادی مقاله، کلاس‌های آنلاین و فیلم‌های آموزشی دسترسی پیدا کنید. تحلیل داده عملی گسترده و با زوایا و زیرشاخه‌های بسیار است، هر چه بیشتر در آن عمیشق شوید و آگاهی خود را بالا ببرید، درآمدی که از آن کسب می‌کنید بیشتر خواهد بود.

کپی رایتینگ و نویسندگی

ایده های خلاقانه کسب و کار

می‌توان ادعا کرد که هر وبسایتی که در دنیا وجود دارد افرادی را استخدام می‌کند که برای آنها بنویسد و محتوا تولید کند. تولید محتوای سایت، نوشتن قسمت‌های درباره ما و سوال و جواب‌های متداول، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و از این قبیل محتوا. ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی صرفا مربوط به برنامه نویسی و طراحی سایت نمی‌شوند. اگر دستی بر آتش نویسندگی، دایره لغات گسترده، ذوق داستان نویسی و علاقه به نویسندگی و تبلیغات دارید، کپی رایتینگ برای شما بسیار جذاب، سرگرم کننده و پولساز خواهد بود. اگر با شرکت در چند دوره نویسندگی خلاق و کپی رایتینگ بتوانید مهارت‌های نویسندگی خود را ارتقا دهید و علایق و سبک خود را هم بیابید، حتی می‌توان بزرگ‌تر و گسترده‌تر از کپی رایتینگ و نویسندگی در سایت‌ها به این موضوع نگاه کرد. می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی و بلاگ یا سایت خودتان بنویسید و یا حتی به نوشتن یک کتاب فکر کنید. کتابی درباره تجربیات منحصربفرد خود یا مهارتی خاص.

تور لیدر

ایده های خلاقانه کسب و کار

اگر در جایی زندگی می‌کنید که یک مقصد گردشگری محسوب می‌شود یا به بناهای تاریخی یا دیگر جاذبه‌های گردشگری نزدیک هستید و یا صرفا به موضوع گردشگری علاقمند هستید و اطلاعات زیادی دارید، معلومات و مهارت فن بیان خود را ارتقا دهید وبه راحتی در روزهای شلوغ سال و آخر هفته‌ها به عنوان یک تور لیدر برای خود درآمدزایی کنید. تور لیدری یکی از ایده های خلاقانه کسب و کار محسوب می‌شود که روز به روز در حال گسترش و به روز شدن است. لیدر تور بودن علاوه بر اینکه هم فال است و هم تماشا، برای شما فرصت آشنایی با مردمانی از شهرها و کشورهای دیگر را فراهم می‌کند که ممکن است در دل این آشنایی‌ها فرصت‌های بیشماری نهفته باشد. مطمئن باشید دیدن یک شهر یا جاذبه توریستی به همراه یک فرد محلی برای گردشگران به مراتب جذاب‌تر است تا گوش دادن به صحبت‌هایی فردی که صرفا چند صفحه ویکیپدیا مطالعه کرده است. افراد محلی با گویش و اصطلاحات محلی آشنا هستند و درباره دیار خود چیزهایی می‌دانند که در هیچ کتابی نوشته نشده است و گردشگران عاشق این قبیل اطلاعات بکر هستند.

مشاور املاک

ایده های خلاقانه کسب و کار

املاک و مستغلات هم از آن دست ایده های خلاقانه کسب و کار است که هرگز از رونق نمی‌افتند. تا زمانی که ملکی برای خرید و فروش و موجر و مستاجری برای اجاره خانه یا مغازه یا هر چیز دیگر وجود دارند، بازار حوزه مسکن داغ خواهد بود و همیشه بناگاه‌های معاملات مسکنی هستند که شخصی که روابط عمومی خوبی دارد و می‌تواند معامله‌ای را جوش دهد، به صورت پاره وقت با آن فرد همکاری کند. اگر صداقت را چاشنی کار خود کنید و بتوانید برای خود حسن شهرتی رقم بزنید، دیر یا زود در این حرفه شناخته خواهید شد و مشتریان ثابت خود را پیدا خواهید کرد. اعتماد کلید این حرفه است. در این حوزه وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های متعددی وجود دارند که علاوه بر اینکه می‌توانید با خلاقیت خود از آنها بهره ببرید، کار شما را نیز آسان‌تر می‌کنند.

 خرید و فروش خودرو

ایده های خلاقانه کسب و کار

همچون بازار مسکن، بازار خودرو هم معمولا پر رونق است از ایده های خلاقانه کسب و کار محسوب می‌شود. علاوه بر اینکه در این بازار می‌توانید مثل بازار مسکن از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های متعددی که وجود دارند کمک بگیرید، می‌توانید به مشتریان کمک کنید تا خودروی مورد نظر خود را پیدا کنند. از آنجایی که به نسبت مسکن نیاز به سرمایه کمتری دارد، می‌توانید با خرید خودرو و رسیدگی به وضعیت ظاهری و فنی آن سود خوبی در این بین به جیب بزنید.

کارگزار بیمه

ایده های خلاقانه کسب و کار

اگر فرد برونگرایی هستید که از معاشرت با مردم و آشنا شدن با افراد جدید لذت می‌برید، فروش محصولات بیمه می‌تواند شغل جانبی جذاب و ایده خلاقانه پولسازی باشد. شرکت‌های بیمه معمولا همیشه به دنبال جذب بازاریاب‌های تلفنی و یا حضوری برای فروش انواع بیمه نامه و بخصوص بیمه عمر هستند. نکته قابل توجه اینجاست که اگر کمی دانش و مهارت بازاریابی داشته باشید و به اصول و فنون مذاکره واقف باشید و معلومات خود را در زمینه بیمه عمر افزایش دهید، این کار از آن چیزی که فکر می‌کنید آسان‌تر و البته درآمدزاتر است.

 یک افزونه کروم بسازید

ایده های خلاقانه کسب و کار

هم اکنون بیش از یکصدهزار افزونه در مارکت کروم وجود دارد. افزونه‌های رایگان و قابل خریدن. این رقم نشان از پتانسیلی بالا در این بازار دارد که آنرا در دسته ایده های خلاقانه پولساز اینترنتی قرار می‌دهد. اگر گشت و گذاری در مارکت گوگل کروم کنید در می‌یابید که از ایده‌های خلاقانه بسیار ساده و شاید حتی پیش پا افتاده می‌توان افزونه‌هایی ساخت که صدها هزار نفر از آن استفاده کنند.

اگر به مطالعه و تحقیق در این زمینه بپردازید هم شیوه ایجاد یک افزونه را خواهید یافت و راه‌های متنوع کسب درآمد از آنها را متوجه خواهید شد.

 دلیوری و پیک

ایده های خلاقانه کسب و کار

موتورسیکلت وسیله‌ای کاربردی برای فرار از ترافیک روزانه و رسیدن به مقصد محسوب می‎شود. اما می‌توان از این وسیله نقلیه درآمدهای جانبی نیز داشت. شاید در وهله اول مانند خیلی از ایده های خلاقانه کسب و کار به نظر نرسد، اما تجربه ثابت کرده که اینطور نیست. هم اکنون اپلیکیشن‌ها و استارتاپ‌های زیادی در حوزه پیک و دلیوری به وسیله موتورسیکلت فعالیت می‌کنند که می‌توان با بهره گیری از آنها به جابجایی مسافر و یا رساندن بسته‌ها و پاکت‌ها پرداخت. همچنین تقریبا تمام رستوران‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و فروشگاه‌های اینترنتی نیازمند افرادی قابل اعتماد هستند که بتوانند محصولات آنها را به دست مشتری برسانند. ممکن است از نام این کار خوشتان نیاید، اما باور کنید یا نه، این حرفه درآمد قابل توجهی دارد.

 شست و شوی پنجره

ایده های خلاقانه کسب و کار

شاید از دیدن این عنوان در لیست ایده های خلاقانه پولساز کمی تعجب کرده باشید. اما حرفه شست و شوی پنجره ساختمان‌های بلند شغلی حرفه‌ای، سخت و البته به شدت درآمدزاست. اگر ترس از ارتفاع ندارید با گذراندن دوره‌هایی نه چندان پرهزینه می‌توانید وارد این حرفه شوید. این کار اصول و قوائد و استانداردهایی برای خود دارد که شرکت‌های پیمانکار ملزم به رعایت آنها هستند. شهرهای بزرگ مملو از منازل و ساختمان‌های سر به فلک کشیده‌ای است که به مدیران آنها به نظافت پنجره‌های شیشه‌ای و بزرگ آنها اهمیت می‌دهند و آماده عقد قرارداد برای انجام نظافت روتین آنها هستند.

 اجاره بدنه ماشین

ایده های خلاقانه کسب و کار

عنوان تعجب برانگیزی دیگر در لیست ایده های خلاقانه. این کار شاید در کشور ما چندان جا افتاده و رایج نباشد. اما هستند کسب و کارها و صنایعی که از بدنه ماشین‌ها برای تبلیغ استفاده می‌کنند و بنا بر مدل و اندازه خودرو پول نسبتا خوبی به صاحب آن پرداخت می‌کنند. به قول دوستی، ما که در نهایت بدنه خودروی خود را نمی‌بینیم و متعلق به دیگران است، حداقل به شیوه دیگری از آن بهره ببریم. البته باید توجه داشت که پیش از انجام این کار باید تحقیق کرد که با محدودیت‌های قانونی مواجه نشوید.

 چاپ تی شرت

ایده های خلاقانه کسب و کار

این ایده خلاقانه هم نظیر بسیاری دیگر از ایده های خلاقانه کسب و کار که در این سلسله یادداشت‌ها به شما معرفی کردیم نیازمند کمی ذوق و سلیقه و دید هنری است. همانطور که در مورد برخی دیگر از حرفه‌هایی که در موردشان صحبت کردیم، چاپ تی شرت هم نوعی شخصی سازی و سفارشی سازی است، با این تفاوت که به نسب بسیاری دیگر از موارد ارزان‌تر، سریع‌تر و بیشتر در دسترس عموم است. هم اکنون هم افراد و سایت‌های بسیاری در این حوزه مشغول به فعالیت هستند اما این زمینه کاری همیشه برای ایده های خلاقانه پولساز ظرفیت داشته اگر ایده‌ای نو دارید، هرگز برای شروع فعالیت در این عرصه دیر نیست. مثلا می‌توان با طرح‌ها، اسطوره‌ها و شخصیت‌های بومی و ملی شروع کرد. کشور ما از نظر فرهنگی بسیار غنی است و پرداختن به اسطوره‌ها و استفاده از آنها در طراحی تی شرت می‌تواند ایده جذابی برای خریداران باشد.

 آب حوض بکشید!

ایده های خلاقانه کسب و کار

نه به معنای واقعی کلمه آب حوض کشیدن، اما تمیز کردن استخر کاری است که به صورت پاره وقت می‌تواند درآمد خوبی به همراه داشته باشد. اگر آنرا از ایده های خلاقانه کسب و کار نمی‌دانید مشکلی نیست، ولی اینکار پولساز است. خانه‌های ویلایی، آپارتمان‌های مدرن و خانه‌های ییلاقی اطراف شهرهای بزرگ معمولا نیازمند چنین خدماتی هستند. تمیز کردن استخر شاید از معدود کارهای لیست ما باشد که نیازمند تخصص خاصی نیست و تنها به دقت عمل و قوای جسمانی نیازمند است.

 ساخت جواهرات دست ساز

ایده های خلاقانه کسب و کار

برخلاف آب حوض کشیدن، شاید نام این حرفه بسیار پرطمطراق به نظر برسد. اما این ایده خلاقانه پولساز نه تنها چندان دشوار نیست، بلکه بسیار رو به رشد و پولساز است. دوره‌های کوتاه بسیاری برای آموزش طراحی و ساخت طلا و جواهرات دست ساز وجود دارند و اگر به انجام دادن کارهای ظریف و دقیق علاقمند هستید و از ذوق و سلیقه هنری بهره‌مند، زمان را از دست ندهید. سه نفر از شاخص‌ترین افرادی که در این حرفه مشغول به کار هستند و در این صنعت نامی برای خود دست و پا کرده‌اند، جوانانی کم سن و سال هستند که درآمد هنگفتی از این طریق به دست می‌آورند.

 مبلمان دست ساز

ایده های خلاقانه کسب و کار

این حرفه به نسبت سایر حرفه‌ها و ایده های خلاقانه دیگری که در این سری یادداشت‌ها به شما معرفی کردیم نیازمند مهارت، فضا و زحمت بیشتری است. اما هم اکنون بسیاری از کسانی که از کار با چوب لذت می‌برند و ایده های خلاقانه ای برای ساخت مبلمان و لوازم چوبی به صورت دست ساز و سفارشی دارند، از این طریق درآمد شایانی کسب می‌کنند. همانند بسیاری دیگر از حرفه‌هایی که به معرفی آنها پرداختیم، کسب مهارت در این عرصه نیازمند طی دوره‌های حرفه‌ای است، اما بیش از آن و برای شناخته شدن در این حرفه، به سلیقه و تک بودن ایده‌های کاری نیازمند هستید.

 کارواش سیار

ایده های خلاقانه کسب و کار

شاید باورش سخت باشد، اما این کار از معدود ایده های خلاقانه و پولساز در این لیست است که نیازمند مهارت و تخصص خاصی نیست. شما می‌توانید با سرمایه اولیه کوچک و تهیه یک دستگاه کارواش خانگی، در حومه محل زندگی خود به تبلیغ پرداخته و از طریق شست‌وشوی سریع ماشین درآمد جانبی مناسبی کسب کنید. دستگاه‌های کارواش خانگی در انواع مختلف در بازار موجود هستند و حتی اگر علاقه به انجام این کار به صورت سیار ندارید، اگر خانه شما حیاط داشته باشد، می‌توانید این کار را در حیاط خانه خود انجام دهید.

در این سری یادداشت‌ها به معرفی “۵۰ ایده خلاقانه کسب و کار” پرداختیم، احتمالا برخی از آنها برای شما آشنا هستند، برخی جدید، با برخی از آنها مخالف هستید و شاید مشغول به برخی از آنها باشید و شغل اصلی شما باشند. اما فارغ از همه این گمانه زنی‌ها، نکته اصلی اینجاست که تقریبا از هر چیزی که اطاف ماست می‌توان ایده‌ای برای کسب و کار گرفت. از مسائل و چیزهای پیش پا افتاده تا پیچیده‌ترین آنها.

به قول ریچارد باخ در کتاب اوهام، هیچ آروزیی در سر نمی‌شکفد جز آن که توان برآوردنش نیز به تو ارزانی گردد، آرزومند را اما کوشش‌ها باید.

نویسنده: محمدرضا احمدی

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۱۳ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات ایده کسب و کار به شما پیشنهاد میکنیم:

4 نظر ثبت شده
احمدی
احمدی
485 روز قبل
ایده های خیلی جالبی معرفی شدند که خیلی مفید بود واقعا
صبا باتری
صبا باتری
933 روز قبل
خیلی جالب بووووود مرسی
خانه سرمایه
خانه سرمایه
930 روز قبل
باسلام دوست عزيز موفق باشيد
SAHAR
SAHAR
1214 روز قبل
واقعا عالی بود مرسی از سایت خوبتون