اگر قصد دارید از ارزهای دیجیتال و سود ناشی از سرمایه گذاری در آنها بیشترین بهره را ببرید، استخراج یکی از روش هایی است که باید در نظر داشته باشید. در این مطلب قصد داریم روش استخراج لایت کوین (LTC) را به شما عزیزان آموزش دهیم. همراه ما باشید.

فهرست []

  لایت کوین چیست؟

  litecoin/’>Litecoin (LTC) یک ارز دیجیتال منبع باز است که برای تسهیل معاملات یکپارچه و مطمئن همتا به همتا (P2P) طراحی شده است. این ارز دیجیتال در سال 2011 یعنی دو سال بعد از معرفی بیت کوین، فعالیت خود را آغاز کرد. براساس داده های CoinGecko، لایت کوین در بین 12 رمزارز برتر در زمان نگارش این مقاله قرار میگیرد. چارلی لی (Charlie Lee) مغز متفکر، خالق و مدیر عامل Litecoin است که این ارز دیجیتال را نسخه ساده شده ای از بیت کوین معرفی کرده است.

  ارز دیجیتال لایت کوین یکی از رقبای اصلی بیت کوین است و همین مسئله باعث می شود که استخراج این رمزارز، یک روش مناسب برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال باشد.

  آیا استخراج Litecoin در سال 2021 هنوز سودآور است؟

  آسان بودن روند استخراج لایت کوین، به معنای بی ارزشی آن نیست! برای آنکه استخراج این رمزارز در حال حاضر و با توجه به افزایش سختی شبکه سودآور باشد، باید تجهیزات مناسبی خریداری کرده، به صورت انفرادی یا با پیوستن به استخرهای استخراج، ماینینگ لایت کوین را آغاز کنید؛ بنابراین سود شما به نوع تجهیزات و روش استخراجی که انتخاب می کنید، بستگی دارد.

  مزایای استخراج لایت کوین چیست؟

  1. دریافت LTC برای ایمن سازی شبکه
  2. کمک به غیرمتمرکزسازی شبکه از طریق تأیید معاملات
  3. عدم نیاز به قدرت الکتریکی زیاد و در نتیجه افزایش سود استخراج
  4. افزایش امنیت شبکه

  معایب استخراج لایت کوین چیست؟

  1. بالا بودن سرمایه اولیه ریگ های ماینینگ
  2. تأثیر قدرت دستگاه در شانس موفقیت استخراج
  3. بالا بودن هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات استخراج
  4. تأثیر نوسانات قیمت لایت کوین روی میزان سوددهی استخراج

  نحوه استخراج لایت کوین

  به خاطر داشته باشید، سرمایه ای که نمی توانید از دست بدهید را برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال استفاده نکنید. همان طور که حتماً خودتان هم می دانید، نوسانات قیمتی رمزارزها غیر قابل پیش بینی است و همین مسئله در سوددهی ترید یا استخراج ارزهای دیجیتال تأثیرگذار است.

  بنابراین قبل از انتخاب هریک از روش های استخراج لایت کوین، هزینه های لازم را برآورد کرده و ریسک های احتمالی را در نظر بگیرید.

  روند استخراج لایت کوین تقریباً مشابه با بیت کوین است. در شبکه بیت کوین، برای ایجاد هر بلاک 10 دقیقه زمان نیاز است؛ یعنی برای تأیید تراکنش های شبکه بیت کوین به 10 دقیقه زمان نیاز است. اما این زمان در شبکه لایت کوین، 2.5 دقیقه است. کاهش زمان لازم برای استخراج هر بلاک، به معنای تأیید تعداد تراکنش های بیشتر و در نتیجه افزایش محبوبیت این رمزارز است.

  برای استخراج لایت کوین، می توانید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

  – استخراج انفرادی

  در این روش، انتخاب تمام تجهیزات مورد نیاز برای استخراج به عهده خودتان و سود حاصل از استخراج تنها متعلق به خودتان است. اما مسئله و در واقع مشکل اصلی این است که پرداخت هزینه های لازم برای تامین برق، خرید تجهیزات و نگهداری از آنها، تماماً به عهده خودتان است.

  همان طور که پیش از این گفته شد، هرچه که قدرت و توان دستگاه ها بیشتر باشد، شانس شما برای استخراج بلاک جدید بیشتر می شود. پس اگر توان پرداخت تمامی هزینه ها را داشته و فضای لازم برای نگهداری تجهیزات، استخراج انفرادی لایت کوین سودده خواهد بود

  – پیوستن به استخرهای استخراج

  این روش درست برعکس استخراج انفرادی است، یعنی ماینرها با پیوستن به یک استخر، قدرت و منابع خود را به اشتراک می گذارند. مسلماً هرچه که قدرت استخر بیشتر باشد، شانس تمامی افراد برای دریافت لایت کوین هم بیشتر می شود. برای پیوستن به هریک از استخرهای استخراج باید هزینه ای پرداخت کرده و برق و قدرت دستگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

  در این روش هم می توانید از دستگاه های استخراج CPU و GPUو ASIC استفاده کنید. در میان این سه مدل دستگاه استخراج، CPU و ASIC به ترتیب کمترین و بیشترین قیمت را دارند. اما با توجه به اینکه شانس موففیت دستگاه های ای سیک (ASIC) به طور قابل توجهی از دیگر دستگاه ها بیشتر است، در این مطلب ما استخراج لایت کوین با استفاده از ASIC را به شما عزیزان آموزش میدهیم.

  استخراج ابری چیست؟

  استخراج ابری (Cloud Mining) یکی دیگر از روش های استخراج لایت کوین است. در این روش شما در ازای پرداخت هزینه به کمپانی های شخص ثالث، سود حاصل از استخراج را دریافت می کنید. میزان سود دریافتی، به قدرت هش طرحی که انتخاب کرده اید، بستگی دارد. گرچه استفاده از این روش خیلی ساده و مناسب به نظر می رسد، اما پیشنهاد نمی شود! در سال های اخیر وب سایت هایی زیادی از این طریق کلاهبرداری کرده و تعداد معدودی وب سایت قابل اعتماد در این زمینه وجود دارد.

  معرفی استخرهای استخراج لایت کوین

  همان طور که پیش از این گفته شد، برای پیوستن به هریک از استخرهایی که در ادامه معرفی می کنیم، باید هزینه ای پرداخت نمایید. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که الگوی پرداخت تمام استخرها، PPS یا پرداخت به ازای هر سهم است. این بدان معناست که میزان سود شما از استخراج لایت کوین به میزان قدرت و الکتریسیته تجهیزات سخت افزاری شما در سیستم، بستگی دارد.

  • استخر Antpool

  Antpool یکی از انواع استخرهای استخراج مستقر در چین است که از آن می توان نه تنها برای استخراج لایت کوین، بلکه برای استخراج بیت کوین و اتریوم هم استفاده کرد. از جمله مزایای این استخر این است که نیازی به پرداخت هزینه برای ثبت نام در سایت نیست و سود حاصل از ماینینگ را می توانید به صورت روزانه از حسابتان برداشت کنید.

  • استخر F2pool

  F2pool یکی دیگر از استخرهای استخراج لایت کوین است که نام دیگر آن Discus Fitc است و در سال 2013 تأسیس شده است. این استخر به دلیل بازدهی سود بالایی که دارد، هزینه های اشتراکی آن بیشتر از دیگر استخرهای استخراج است. هریک از طرح های این استخر، سطح برداشت مشخصی دارند؛ یعنی زمانی که میزان سود شما به حد مشخص شده رسید، می توانید از حسابتان برداشت کنید.

  نکات فنی استخراج لایت کوین

  برای درک و ارزیابی درست هریک از روش های استخراج بیت کوین، باید با چند نکته فنی در این زمینه آشنایی داشته باشید. یکی از مهم ترین موارد، هش ریت (hashrate) است که سختی شبکه را تعیین کرده و آن را در برابر حملات هکرها، ایمن نگه می دارد.

  هش ریت چیست؟

  به طور کلی، hashrate تعداد محاسباتی است که یک کامپیوتر یا ماینر می تواند در یک زمان معین در تلاش برای حل محاسبات رمزنگاری انجام دهد و معیار خوبی برای کل قدرت محاسبه اختصاص داده شده به استخراج Litecoin است.

  چرا هش ریت مهم است؟

  همان طور که گفته شد، هش ریت قدرت محاسباتی کل شبکه را تعیین می کند؛ در واقع هرچه که این مقدار بیشتر باشد، رقابت و در نتیجه دشواری محاسبات هم بیشتر می شود.

  هش ریت چگونه اندازه گیری می شود؟

  واحد اندازه گیری هش ریت، هش در ثانیه است؛ در حال حاضر LTC تقریباً از هش ریت 300 Th/s استفاده می کند، یعنی 300 تریلیون هش در ثانیه در شبکه محاسبه می شود.

  اطلاع از هش ریت شبکه اهمیت زیادی دارد؛ زیرا سیستم های کامپیوتری قدرت محدودی داشته و اگر به اندازه کافی قوی نباشند، شانسی برای رقابت و پیروزی هم نخواهند داشت. در حال حاضر و با توجه به هش ریت لایت کوین، نمی توان از کامپیوتر یا لپ تاپ های معمول برای استخراج LTC استفاده کرد و حتماً به دستگاه های قدرتمند ASIC نیاز دارید.

  بررسی قدرت پردازش CPU و GPU

  هش ریت لایت کوین در ابتدای معرفی این ارز دیجیتال بسیار پایین بود، به گونه ای استخراج آن با استفاده از CPU های معمولی کامپیوترهای خانگی به سادگی ممکن بود.

  با وجود اینکه Litecoin از تابع هش Scrypt به جای SHA-256 بیت کوین استفاده می کند، اما خیلی زود مشخص شد که GPUها یا کارت های گرافیکی نرخ هش بالاتری داشته و به مرور زمان استفاده از سی پی یوها برای استخراج لایت کوین، منسوخ شد.

  بعد از مدتی، ماینرها از GPUها هم خداحافظی کرده و به Field Programmeable Gate Arrays مهاجرت کردند؛ تجهیزات مدولاری که برای انجام کارهای خاص پیکربندی می شوند. با استفاده از این مدارهای FPGA، ماینرها تواستند قدرت هش مورد نیاز خود را از طریق برنامه نویسی، تنظیم کنند. امروزه ، این مدارها به ASIC  (قطعات سخت افزاری اختصاصی که تنها برای کار استخراج ایجاد می شوند) تبدیل شده اند.

  هرچه تجهیزات پیشرفته تر شدند، میزان مصرف انرژی و در نتیجه تولید گرمای آنها هم بیشتر شد. برای خنثی کردن تأثیر این گرما روی عملکرد دستگاه ها، نیاز به استفاده از سیستم های خنک کننده قوی است. به همین جهت، استفاده از تجهیزات ماینینگ، فقط برای افرادی امکان پذیر است که فضا و بودجه کافی برای نگهداری این تجهیزات را دارند.

  بهترین سخت افزار استخراج برای لایت کوین

  با توجه به مواردی که گفته شد، استخراج لایت کوین سودآور نخواهد بود؛ مگر آنکه قصد راه اندازی یک مزرعه استخراج ارزهای دیجیتال را داشته باشید. با این وجود در ادامه ما تجهیزاتی را معرفی می کنیم که از طریق آنها و با پیوستن به یک استخر استخراج مناسب، شانس موفقیتتان را افزایش خواهید داد.

  – دستگاه استخراج FutureBit Apollo Pod

  FutureBit Apollo Pod اولین گزینه مناسب برای استخراج لایت کوین است. گرچه این وسیله به اندازه تجهیزات بزرگ قدرتمند نیست، اما به دلیل مصرف کمتر انرژی، انتخاب خوبی است. این دستگاه می تواند تا 135 Mh/s با مصرف 1 وات در هر Mh در حالت اقتصادی و 1.4 وات در حالت توربو کار کند.

  این دستگاه دارای یک درایو USB 64 گیگابایتی است که از قبل بلاک چین LTC در آن بارگذاری شده است؛ این قابلیت باعث شده که بار اول به زمان کمتری برای همگام سازی با شبکه و شروع فرایند استخراج نیاز باشد

  – دستگاه استخراج AntMiner L3+

  AntMiner L3+ یکی دیگر از بهترین دستگاه های استخراج لایت کوین است که کمی بیشتر از Apollo انرژی مصرف می کند؛ 1.6 W/Mh انرژی مصرف می کند اما تا 504 Mh/s قدرت محاسبه دارد. این دستگاه دارای یک سیستم خنک کننده دوگانه است که گرمای اضافی تولید شده توسط دستگاه را از بین می برد.

  – دستگاه استخراج A6+ LTC Master

  اگر برای استخراج لایت کوین جدی هستید، حتماً دستگاه A6+ LTC Master را مد نظر داشته باشید. این وسیله یکی از قدرتمندترین ASIC های استخراج LTC در صنعت است که 2.2 Gh/s قدرت دارد. البته فراموش نکنید که استفاده از این قدرت بالا هزینه زیادی هم دارد؛ این دستگاه استخراج 2.2 کیلووات ساعت انرژی مصرف می کند.

  پاداش استخراج لایت کوین چقدر است؟

  لایت کوین هم درست مشابه با بیت کوین، مقدار عرضه محدودی دارد؛ حدود 4 میلیون کوین. همین محدودیت عرضه، یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت ارزهای دیجیتال است. برخلاف ارزهای فیات که با چاپ بیشتر، ارزششان افت می کند؛ تعداد محدود LTC به معنای کاهش عرضه و افزایش تقاضا به مرور زمان است.

  پاداش استخراج هر بلاک جدید لایت کوین، 50 LTC بود که بعد از هر بار برگزاری رویداد هالوینگ، نصف می شود. به مرور زمان تعداد رمزارزهایی که وارد بازار می شوند کمتر شده تا اینکه تا سال 2142، پاداش استخراج لایت کوین به صفر برسد. پاداش استخراج لایت کوین در زمان نگارش این مقاله، 12.5 LTC است و تا 2 سال آینده نصف خواهد شد.

  نتیجه گیری

  در این مطلب در مورد روش های استخراج لایت کوین و میزان پاداش آن صحبت کردیم. LTC یکی از فورک های بیت کوین است که در فهرست 12 رمزارز برتر قرار گرفته و استخراج آن به مراتب از بیت کوین راحت تر است. با این وجود به دلیل افزایش سختی شبکه در سال های اخیر، برای استخراج این ارز دیجیتال هم به دستگاه های ASIC قدرتمند و البته گران قیمت نیاز است.