با ظهور صنعت ارزهای دیجیتال، فرصت های درآمدزایی زیادی منحصر به این پدیده به وجود آمده که یکی از بهترین آنها، استخراج رمزارزها است. افرادی که در فرایند استخراج ارزهای رمزنگاری شده شرکت می کنند، از سوی دیگر افرادی که از شبکه بلاک چین رمزارزها برای انتقال ارز استفاده می کنند، دستمزد دریافت می کنند؛ زیرا ماینرها یا همان استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال، از طریق سخت افزارهای به خصوص، قدرت شبکه را تامین کرده و محاسبات مربوط به اعتبارسنجی و انجام تراکنش ها را انجام می دهند. روش های مختلفی برای استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد که یکی از آن ها استخراج ابری یا cloud mining است.

فهرست []

  منظور از استخراج ارزهای دیجیتال چیست؟

  استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال به مجموعه ای از کارهای غیرمتمرکز گفته می شود که به منظور حفظ امنیت شبکه بلاک چین به صورت زنجیره ای انجام می شوند. ماینرها از طریق انجام کارهای گفته شده، معاملات و تراکنش ها را بررسی کرده و تأیید می کنند. نتیجه این بررسی ها، ایجاد یک ارز دیجیتال جدید و اضافه شدن آن به چرخه دیگر رمزارزها است.

  برای آنکه یک ماینر یا استخراج کننده ارزهای دیجیتال باشید، باید:

  • یک گره یا نود در شبکه بلاک چین ایجاد کنید.
  • تسک های مشخص شده را برای ایجاد یک بلاک جدید، با موفقیت انجام دهید.
  • اطلاعات تراکنش های انجام شده را روی بلاک چین بارگذاری کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه حمله دو بار خرج کردن یا double-spending اتفاق نیافتاده است.

  بعد از آنکه تمام مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشتید، شبکه بلاک چین به صورت خودکار پاداش ماینرها را از طریق ایجاد یک رمزارز جدید، پرداخت می کند. این مکانیسم اصلی توزیع است که توسط بلاک چین های اثبات کار (PoW) (بلاک چین هایی که از استخراج پشتیبانی می کنند) استفاده می شود. در واقع همین الگوریتم اثبات کار است که وظیفه خاصی که به ماینرها اختصاص داده می شود را تعیین می کند. در نتیجه رمزارزهایی که از الگویتم های مختلفی استفاده می کنند، فرایند استخراج متفاوتی هم دارند.
  به عنوان مثال، شبکه بیت کوین و سایر بلاک چین ها که از مکانیزم SHA-256 (الگوریتم هش امن 256 بیتی) استفاده می کنند، حل معادلات ریاضی بسیار پیچیده را به عهده ماینرها قرار می دهد. گرچه در نگاه اول انجام این کار ساده به نظر می رسد، اما واقعیت این است که با توجه به سختی معادلات تعیین شده، به سخت افزارهای بسیار قوی نیاز است. در واقع هرچه که سرمایه ماینرها بیشتر باشد، شانس آنها برای استخراج ارز دیجیتال هم بیشتر می شود؛ زیرا برای خرید دستگاه استخراج و پرداخت هزینه های تعمیر و نگهداری آنها به سرمایه بسیار زیادی نیاز است.

  علاوه بر این، سختی شبکه های بلاک چین رمزارزها به گونه ای تعیین شده که به مرور زمان افزایش یافته تا فاصله بین ایجاد بلاک ها، ثابت باقی بماند؛ بنابراین هر زمان که تعداد نودهای ماینینگ در یک شبکه یا قدرت محاسبه گره های ماینینگ موجود افزایش یابد، سختی استخراج شبکه افزایش خواهد یافت. در غیر این صورت، شبکه به صورت خودکار خود را تنظیم کرده و دشواری معادله SHA-256 را کاهش می دهد.

  یک ماینر موفق باید بداند:

  بنابراین خیلی خلاصه میگوییم که اگر می خواهید به یک ماینر موفق تبدیل شوید، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • در ریگ های استخراج بسیار قوی سرمایه گذاری کنید. در حال حاضر یک دستگاه استخراج با کیفیت حداقل 8 هزار دلار قیمت دارد.
  • برای تبدیل شدن به یک نود کامل در بلاک چین، به تخصص فنی و اطلاعاتی در مورد کدگذاری نیاز خواهید داشت.
  • تامین برق و انرژی مورد نیاز برای خنک نگه داشتن تجهیزات به صورت 24 ساعت در 7 روز هفته، از سود شما کم خواهد کرد. به همین دلیل است که معمولاً ماینرها به دنبال مناطقی با تعرفه برق کمتر و آب وهوای خنک تر هستند.
  • در نهایت می توان گفت که اگر می خواهید به عنوان یک ماینر مستقل شروع به کار کنید، باید علاوه بر سرمایه اولیه کلان، به توانایی فنی هم نیاز خواهید داشت تا شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

  از آنجایی که تمام ماینرها نمی توانند این الزامات اولیه را تهیه کنند، برای کسب درآمد از استخراج ارزهای دیجیتال باید به دنبال روش های جایگزین، مانند استخراج ابری باشند.

  استخراج ابری چیست؟

  اکنون که خیلی ساده با مفهوم ماینینگ ارزهای دیجیتال آشنا شدید، احتمال درک مفهوم استخراج ابری و لزوم استفاده از آن برایتان ساده تر خواهد شد. همان طور که از نام این نوع استخراج مشخص است، در cloud mining از فضای ابری برای انجام محاسبات مربوط به استخراج رمزارزها استفاده می شود. در این شرایط، دیگر نیازی به تامین تجهیزات توسط شخص شما نیست، چرا که همه چیز توسط اشخاص ثالث انجام می شود.

  با پیوستن به استخرهای ابری، شما چند ریگ استخراج یا قدرت (توان) هش اجاره می کنید. منظور از قدرت هش، توان ریگ استخراج است که معمولاً در واحدهای Gh/s و Th/s محاسبه می شود. ارائه دهندگان خدمات استخراج ابری، با راه اندازی یک مزرعه استخراج، شرایط خرید یا اجاره قدرت هش را برای تمامی افراد فراهم می کنند.
  البته لازم به ذکر است که ارائه دهندگان خدمات استخراج ابری هم باید مزرعه را در یک مکانی با دسترسی به برق ارزان و آب وهوای سرد ایجاد کرده باشند تا هزینه های انجام این کار، معقول و برای هر دو طرف مقرون به صرفه باشد.

  اما به طور کلی استفاده از رویکرد استخراج ابری برای افرادی که به استخراج ارزهای دیجیتال علاقه داشته اما بودجه یا مکان لازم برای انجام این کار را ندارند، ایده آل است. در بسیاری از موارد افراد می توانند از طریق تلفن های همراه خود روند و سود حاصل از استخراج را ردیابی کنند. برخی از استخرهای ابری هم این امکان را برای کاربران ایجاد کرده اند که قدرت هش را در بهترین حالت متناسب با سختی شبکه برای کسب بیشترین میزان سود، تنظیم کنند.

  انواع مدل های استخراج ابری چیست؟

  ماشین های استخراج میزبان (Hosted mining machines)

  در این مدل، ماینرها تجهیزات سخت افزاری و ASICها را از شخص ثالث که در واقع همان میزبان است، اجاره کرده و ماهیانه مبلعی به کمپانی میزبان استخراج، پرداخت می کنند. مزایای استفاده از این مدل استخراج ابری است که نیازی به پرداخت هزینه برق، هزینه های جاری نگهداری تجهیزات و نگرانی در خصوص آلودگی صوتی ناشی از فعالیت و کار دستگاه ها نیست.

  پلتفرم های استخراج میزبان (Hosted platform mining)

  در این مدل استخراج ابری، کامپیوترهای مجازی برای ماینینگ اجاره داده می شوند. Amazon EC2 یکی از پلتفرم هایی است که از این مدل برای ارائه خدمات cloud minin استفاده می کند. بعد از اجرای تمام API، پلتفرم های میزبان درست مانند سرورهای معمول قابل استفاده هستند. ماینر دسترسی کامل به کامیپوتر مجازی خود داشته و میتواند در صورت نیاز، متناسب با سختی شبکه، نرخ هش را تعییر دهد. در این پلنفرمها، معمولاً از چندین رویکرد جهت تامین امنتی اطلاعات ماربران استفاده می شود؛ بنابراین اگر پلتفرم خوبی را انتخاب کرده باشید، احتمال حمله هکرها بسیار کم خواهد بود.

  لیزینگ قدرت هش (Lease Hash Power)

  در این روش ماینرها قدرت هش را از ارائه دهندگان خدمات اجاره می کنند. این قدرت هشینگ می تواند از ASICهای متعدد یا سایر ماشین آلات متعلق به شرکت گرفته شود. بسته به قدرت هش مورد نیاز، ماینرها یکی از طرح های اشتراکی را انتخاب می کنند و هزینه های مربوطه را پرداخت می کنند. معموالا پرداخت هزینه به صورت ماهانه است و امکان پرداخت کل هزینه به صورت سالانه با تخفیف بیشتر هم وجود دارد.

  مزایای استخراج ابری چیست؟

  • عدم نیاز به دانش فنی

  اگر دانش زیادی در خصوص فرایند استخراج ارزهای دیجیتال ندارید، بهترین و شاید سریع ترین راه برای کسب درآمد از رمزارزها، استفاده از استخرهای ابری است؛ زیرا با پیوستن به این شرکت ها، عملاً به هیچ دانش تخصصی در خصوص ارزهای رمزنگاری شده نیست.

  در این روش نیازی به اطلاعات تخصصی در خصوص تجهیزات ASIC، بهترین استخرهای استحارج و نحوه اتصال به آنها، نحوه استفاده از تجعیزات و پروتکلها نیست. کافی است یکی از ارائه دهندگان خدمات cloud mining را انتخاب کرده و یکی از طرح های اشتراکی آن را خریداری کرده و حسابتان را مدیریت کنید.

  • عدم نیاز به خرید تجهیزات سخت افزاری استخراج

  همان طور که پیش از این هم گفته شد، با توجه به افزایش سختی شبکه رمزارزها، به خصوص بیت کوین؛ به تجهیزات سخت افزاری قوی برای افزایش احتمال موفقیت نیاز است. بررسی اطلاعات تجهیزات، نصب و تنظیمات آن نیاز به دانش فنی دارد.

  با توجه به اینکه در این روش به تجهیزات ASIC یا GPU نیست، هیچگونه نگرانی در خصوص افت کیفیت دستگاه ها و نحوه نگهداری آنها وجود ندارد.

  • عدم نیاز به پرداخت هزینه تعمیر و نگهداری

  آیا تا کنون تجهیزات سخت افزاری استخراج بیت کوین را زمانی که در حال کار هستند، از نزدیک دیده اید؟ این تجهیزات به طور متوسط 1500 وات در ساعت انرژی مصرف می کنند که نتیجه آن گرما و سروصدای زیاد است. در حال حاضر امکان نگهداری از این تجهیزات در خانه وجود ندارد و باید وسایل تهویه هوا را برای محیطی به غیر از خانه تهیه کنید.

  معایب استخراج ابری چیست؟

  • کم بودن درآمد حاصل از استخراج ارزهای دیجیتال

  با توجه به اینکه اشخاص ثالث مسئولیت اجرا و راه اندازی تجهیزات استخراج را به عهده دارند، بخشی از درآمدتان به این افراد تعلق می گیرد. علاوه براین، با گذشت زمان و افزایش سختی شبکه و همچنین کاهش ارزش ارز، احتمال کاهش سود استخراج افزایش می یابد.

  اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد سرمایه گذاری بلند مدت نداشته و می خواهید رمزارز استخراج شده را خیلی سریع به ارز فیات تبدیل کنید، این روش قطعاً مناسب نخواهد بود. علاوه بر این، برای رمزارزهایی مانند بیت کوین که سختی شبکه شان در حال افزایش است، باز هم استفاده از این روش مقرون به صرفه نخواهد بود.

  • احتمال کلاهبرداری

  احتمال کلاهبرداری و از دست رفتن سرمایه در دنیای ارزهای دیجیتال همیشه بسیار زیاد است؛ اما استفاده از روش های استخراج ابری، این احتمال را بیشتر هم می کند. در واقع این احتمال وجود دارد که برخی از پلتفرم ها، بعد از دریافت هزینه از شما، سود حاصل از استخراج را به شما پرداخت نکنند.

  هنگام انتخاب پلتفرم استخراج ابری، به نکات زیر توجه کنید

  بر اساس بررسی های انجام شده، در حال حاضر حدود 90 درصد از پلتفرم های cloud mining کلاهبردار شناخته شده اند. بنابراین قبل از سرمایه گذاری و به خطر انداخت دارایی تان، باید مطمئن شوید که اطلاعات کاملی در مورد این پلتفرم ها و تجربه دیگر کاربران از آنها دارید. اگر می خواهید دچار یکی از این طرح های کلاهبرداری نشوید، نکات زیر را هنگام انتخاب انتخاب پلتفرم استخراج ابری، در نظر داشته باشید:

  • پلتفرم هایی که سود زیاد و سرمایه گذاری اندک پیشنهاد می دهند را به طور کامل فراموش کنید!
  • در مورد سابقه شرکت منتخبتان تحقیق کنید؛ مطمئن شوید که به صورت قانونی فعالیت کرده و اطلاعات کاربران خود را در اختیار شرکت های دیگر قرار نمی دهد.
  • حرف های وسوسه انگیز آنها را در خصوص کسب سود چند هزاردلاری به هیچ عنوان باور نکنید.
  • اگر یک پلتفرم قابل اعتماد پیدا کردید، حساب کنید که در ازای هزینه ای که پرداخت می کنید، چه مقدار سود دریافت می کنید.
  • اگر پلتفرمی اطلاعات زیادی در خصوص اینکه چه تیمی پشت آن هست و چگونه فعالیت می کند، در اختیار شما قرار نمی دهد؛ به آن اعتماد نکنید.

  نتیجه گیری

  استخراج ابری یکی از روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال است که در کنار مزایایی که دارد، به دلیل کلاهبرداری های انجام شده، چندان قابل اعتماد نیستند. با استفاده از cloud mining نیازی به پرداخت هزینه خرید تجهیزات سخت افزاری و تعمیر و نگهداری آن ها نیست. اما مسئله اصلی این است که آیا ارائه دهنده خدمات استخراج ابری، واقعاً بعد از مدت زمان تعیین شده، سود حاصل از استخراج را پرداخت می کنند یا نه؟!