ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

آموزش کامل نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال

آموزش نصب دستگاه استخراج

با وجود اینکه فرایند تولید رمزارزهای جدید به اصطلاح استخراج نامیده می‌شود؛ اما با این حال این پروسه هیچ شباهتی به کار کسانی که واقعا به طور فیزیکی فلزات گرانبها مانند طلا را استخراج می‌کنند، ندارد. در واقع ماینرهای ارز دیجیتال از کامپیوترهای قوی برای حل مسائل پیچیده استفاده کرده و به عنوان پاداش توسط رمزارز استخراج شده رمزارز دریافت می‌کنند. انتخاب رمزارز مناسب برای استخراج، سبب می‌شود تا پول زیادی را از این طریق بدست آورید. یادگیری نحوه ساخت و راه‌انداری ریگ ماینینگ (دستگاه استخراج) به زمان و هزینه احتیاج دارد. اما به محض اینکه همه موارد آماده راه‌اندازی شد، می‌توانید با خیال راحت منتظر باشید تا دستگاه برایتان پول تولید کند! در این مطلب نحوه نصب دستگاه استخراج را توضیح داده و فرایند کلی استخراج را ارزیابی می‌کنیم:

استخراج رمزارز چیست؟

به بیان ساده برای حل معادلات رمزنگاری شده و ثبت داده‌های آن در بلاک چین از کامپیوتر یا مجموعه‌ای از کامپیوتر‌ها استفاده می‌شود. در تعریف دقیق‌تر ماینرها معاملات هش بلوک‌های تایید نشده را بررسی کرده و برای هر هش تایید شده پاداش دریافت می‌کنند. از نظر محاسباتی این فرایند بسیار فشرده است، و برای پیشرفت در پروسه استخراج رمزارز به سخت افزار پیشرفته نیاز است. سوالی که در این جا ممکن است به ذهن برسد این است که برای انجام فرایند استخراج به چه مولفه‌هایی نیاز است؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد:

ریگ استخراج چیست؟

اساسا، ریگ (Rig) یک نوع کامپیوتر شخصی سازی شده است. این سیستم تمام عناصر مشترک کامپیوتر اعم از واحد پردازش مرکزی(CPU)، برد اصلی (Motherboard)، کارت حافظه (RAM) و فضای ذخیره‌سازی (Storage) را شامل می‌شود. زمانی همه چیز از حالت عادی خارج می‎‌شود که پای کارت گرافیک درمیان باشد؛ چرا که سختی کار در هنگام انجام مراحل استخراج؛ مربوط به GPU (کارت گرافیک) است، و نه CPU. در نتیجه برای استخراج به بیش از یک عدد GPU قدرتمند نیاز خواهید داشت.

در حقیقت، شما می‌توانید یک ریگ استخراج را به عنوان یک کامپیوتر نسبتا ارزان همراه با یک یا چند کارت گرافیکی (GPU) با عملکرد بالا راه‌اندازی کنید. در واقع لازم است چندین کارت گرافیک را به یک سیستم واحد متصل کنید، برای انجام این کار نیز به مادربرد نیاز است. اگر بخواهید همه شرایط را به بالاترین سطح ارتقاء دهید احتمالا به بیش از یک واحد منبع تغذیه (Power Supply Unit) نیز احتیاج خواهید داشت. علاوه بر موارد ذکر شده برخی موارد دیگر نیز در آماده‌سازی دستگاه استخراج حائز اهمیت هستند.

موارد حائز اهمیت مرتبط با ریگ استخراج

موارد مهمی که در هنگام آماده‌سازی ریگ استخراج لازم است به آنها توجه کنید؛ عبارتند از:

  1. این پروسه هزینه‌های بسیاری داشته و شروع فعالیت در آن ارزان نخواهد بود
  2. لازم است میزان مصرف برق و هزینه‌های ناشی از آن را در نظر بگیرید، چرا که ممکن است این موضوع به کلی سود حاصل را ازبین ببرد
  3. راه‌اندازی و نصب دستگاه استخراج مانند راه‌اندازی یک کامپیوتر معمولی نیست. به نتیجه رساندن همه مراحل می‌تواند به یک پروسه زمان‌بر آزمون و خطا تبدیل شود. در نتیجه لازم است صبور باشید.

پروسه نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتالآموزش نصب دستگاه استخراج

تمام ارزهای رمزنگاری شده موجود در این صنعت قابل استخراج نبوده و در برخی موارد نیز روند استخراج در رمزارزهایی ک قابلیت استخراج دارند نیز با یکدیگر متفاوت است. اگر علاقمند به استخراج ارز دیجیتال هستید؛ در اولین قدم باید در مورد رمزارزهایی که قابلیت استخراج دارند، اطلاعات کاملی را بدست آورید. در نهایت و پس از انجام تحقیقات کافی، بهتر است به صورت قطعی تصمیم بگیرید که قصد استخراج کدام ارز رمزنگاری شده را دارید.

برای مثال برخی از بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده در جهان، از جمله بیت‌کوین، طی فرایند استخراج تولید می‌شوند. پس از گذشت حدود 12 سال از راه‌اندازی بیت‌کوین، در حال حاضر عملیات استخراج بیت‌کوین نسبت به چندین سال پیش سودآوری کمتری دارد. این امر به دلیل افزایش چشمگیر تعداد ماینرهای بیت‌کوین است. در واقع افزایش سطح سختی فرایند استخراج علاوه بر گذشت زمان و افزایش تعداد ماینرها به عوامل دیگری نیز ارتباط دارد.

در نتیجه می‌توان گفت یادگیری مراحل استخراج و در نظر گرفتن ارز دیجیتال مناسب استخراج، سبب می‌شود تا تجهیزات و قطعات درستی را انتخاب کنید. برخی از ارزهای رمزنگاری شده نیازمند سخت افزارهای گرافیکی قدرتمندی برای استخراج بوده و تقاضای بیش از حد برای خرید تجهیزات ماینینگ باعث شده تا هزینه‌های راه‌اندازی به طرز سرسام‌آوری افزایش یابد. در حالی که هزینه تجهیزات مورد نیاز برای استخراج سایر رمزارزها بسیار پایین‌تر است.

اصول اولیه قبل از نصب دستگاه استخراج ارز دیجیتالآموزش نصب دستگاه استخراج

به طور کلی برای انجام استخراج سه مولفه اصلی نیاز است:

  • کیف پول رمزنگاری شده: ابتدا لازم است یک کیف پول رمزنگاری شده مناسب تهیه کنید تا هر رمزارزی که از طریق استخراج بدست می‌آید، در یک مکان مطمئن ذخیره کنید. کیف پول‌ها حساب‌های بانکی رمزگذاری شده آنلاین هستند، و با ارائه یک آدرس عمومی منحصر به فرد به شما امکان ارسال و دریافت ایمن رمزارزهای مختلف را می‌دهند. برخی دیگر از کیف پول‌ها سخت‌افزاری بوده و از آنجایی که خدمات آنها به صورت آنلاین ارائه نمی‌شود بهترین گزینه برای نگهداری ارزهای رمزنگاری شده بشمار می‌آیند. چرا که از خطر حمله هکرها در امان هستند.
  • نرم افزار استخراج: دانلود و استفاده از اکثر نرم افزارهای استخراج به صورت آنلاین امکان‌پذیر بوده و برای انواع سیستم عامل‌ها در دسترس هستند. برای ارزهای دیجیتال معروفی مانند بیت‌کوین چندین نوع نرم افزار استخراج وجود دارد. اگرچه بسیاری از گزینه‌های موجود می‌توانند برای انجام فرایند استخراج موثر باشند؛ اما ممکن است میان گزینه‌های مختلف تفاوت‌های جزئی وجود داشته باشد. با این حال اصولا این تفاوت‌های جزئی بر عملکرد فرایند استخراج شما تاثیرگذار خواهند بود. بنابراین لازم است پس از انجام تحقیقات کامل از میان نرم افزارهای موجود؛ مناسب‌ترین مورد را انتخاب کنید.
  • سخت افزار استخراج: این مورد سخت‌ترین مولفه در راه‌اندازی ریگ استخراج است. در این مرحله به یک کامپیوتر بسیار قدرتمند نیاز است، بهتر است این کامپیوتر به طور خاص برای استخراج ساخته شده باشد. ارزش برخی از کامپیوترهای استخراج و تجهیزات مرتبط با آن مانند کارت‌های گرافیکی، ممکن است تا 15 هزار دلار قیمت‌گذاری شده باشند.

روش ثانویه درآمدزایی از طریق استخراج رمزارز

از آنجایی که در سال‌های اخیر هزینه‌های استخراج رمزارز گران‌تر شده و این صنعت نیز محبوبیت بیشتری بدست آورده، روش‌های جدید و کم هزینه‌تری برای شروع این فرایند ابداع شده است. یکی از این روش‌های جدید عضویت در استخر استخراج (Mining Pool) است. اساسا، استخر استخراج به گروهی از استخراج کنندگان (ماینرها) گفته می‌شود که قدرت محاسباتی خود را جمع کرده و برای استخراج ارزهای دیجیتال با یکدیگر همکاری می‌کنند. در آخر نیز هر یک از اعضا متناسب با قدرت دستگاهی که در اختیار مجموعه قرار داده‌اند، سود کسب می‌کنند.

همانطور که انتظار می‌رود عضویت در استخرهای استخراج معایب و مزایایی دارند. از یک طرف هزینه و تلاش مربوط به راه‌اندازی اقدامات اولیه یک استخر استخراج نسبت به زمانی که فرد قصد راه‌اندازی و نصب ریگ استخراج شخصی خود را دارد؛ بسیار کمتر است. از طرف دیگر، به احتمال زیاد درآمد حاصل از عضویت در استخر استخراج، و تقسیم این سود بین اعضا کمتر از زمانی است که فرد ریگ استخراج شخصی خود را راه‌اندازی می‌کند.

آموزش نصب و راه‌ اندازی ریگ استخراج ارز دیجیتالآموزش نصب دستگاه استخراج

در این قسمت مراحل نصب دستگاه استخراج را به صورت قدم به قدم آموزش خواهیم داد:

برد اصلی / Motherboard

مادربرد که با نام برد اصلی نیز شناخته می‌شود؛ اصلی‌ترین بخش یک کامپیوتر بشمار می‌آید که کار آن کنترل پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با سایر اجزا است. مادربرد مدار الکتریکی است که واحدهای اصلی یک کامپیوتر مانند GPU، CPU، RAM و… ، بر روی آن قرار می‌گیرند.

بنابراین برای نصب دستگاه استخراج نیز لازم است پیش از هر چیزی یک مادربرد مناسب انتخاب کنید. برای مثال مادربرد Asus B250 Mining Expert با فراهم کردن امکان نصب 19 کارت گرافیک؛ به یک مادربرد فوق العاده برای انجام استخراج تبدیل شده است. این مدل از سال 2017 به بازار عرضه شده و جدیدترین مدل بشمار نمی‌آید. اما زمانی که صحبت از راه‌اندازی یک دستگاه استخراج می‌شود این مدل یکی از بهترین‌ها است.

کمپانی Asus برای چیدمان GPU، طرحی را برای کارت‌های 19، 13 و 11 پیشنهاد داده است، اگرچه ممکن است طرح‌های دیگر نیز موثر باشند اما توصیه می‌کنیم همواره از طرح پیشنهادی سازنده پیروی کنید. علاوه بر این لازم به ذکر است که کمپانی Asus استفاده از ویندوز 10 را برای این مادربرد پیشنهاد کرده است.

واحد پردازش مرکزی / CPU

CPU مهم‌ترین واحد پردازش‌کننده کامپیوتر یا ریگ استخراج بوده و وظیفه اصلی آن انجام محاسبات، اجرای برنامه‌ها و سایر اقدامات لازم است. از آنجایی که GPU اصلی‌ترین بخش نصب دستگاه استخراج است، تهیه CPU هزینه زیادی را به همراه نخواهد داشت. از این رو CPU چهار هسته Core i5 یکی از گزینه‌های مناسب بوده و به خوبی با مادربرد انتخاب شده در مرحله قبلی همخوانی دارد.

کارت حافظه / RAM

RAM یا کارت حافظه، فضایی است که کامپیوتر شما برای انجام کارها از آن استفاده می‌کند. همانند CPU نیازی نیست برای خرید RAM نیز بیش از اندازه خرج کرده و یک مدل گران قیمت انتخاب کنید. انتخاب RAM نیز به مدل مادربرد انتخاب شده بستگی دارد، مادربرد ذکر شده در قسمت بالا از DDR4 2400 پشتیبانی کرده و این کیت 2x8GB (2×8 گیگابایتی) از برند G.SKILL گزینه مناسبی بشمار می‌آید.

فضای ذخیره‌ سازی/ Storageآموزش نصب دستگاه استخراج

فضای ذخیره‌سازی به یک هارد دیسک (HHD) یا درایو حالت جامد (SSD) گفته می‌شوند. اطلاعات در این بخش از کامپیوتر شما برای همیشه ذخیره شده و در صورت نیاز اطلاعات ذخیره شده در Storage فراخوانده می‌شوند. در اینجا برای راه‌اندازی دستگاه استخراج چند عدد HHD  یا SSD مورد نیاز است. شما می‌توانید از میان این دو به دلخواه یک مورد را انتخاب کنید. برای مثال می‌توان چندین عدد SSD یک ترابایتی (1TB SSD) استفاده کرد.

واحد منبع تغذیه / PSU

PSU مخفف شده عبارت Power Supply Unit بوده و یکی از اجزای مهم در هنگام راه‌اندازی دستگاه استخراج بشمار می‌آید. این عضو حیاتی انرژی الکتریکی مورد نیاز قطعات و سخت افزارهای موجود در کامپیوتر را تامین می‌کند. در برخی موارد ممکن است بیش از یک PSU برای تامین جریان برق مصرفی نیاز باشد.

با توجه به اینکه از چند کارت گرافیک (GPU) استفاده کرده باشید، ممکن است به بیش از یک عدد PSU نیاز داشته باشید. ممکن است به دنبال ارزان قیمت‌ترین مدل باشید، اما لازم به ذکر است که از آنجایی که در فرایند استخراج PSU تحت فشار قرار خواهند گرفت، توصیه می‌کنیم مدل‌های بهتر را خریداری کنید. برای مثال PSUهای Segotep گزینه خوبی بوده و عملکرد مناسب و قابل اعتمادی را ارائه می‌دهند.

Riser Card GPU

قطعه‌ای است که سبب اتصال چندین کارت گرافیکی به مادربرد می‌شود. حتی اگر در گذشته تجربه راه‌اندازی یک کامپیوتر شخصی داشته باشید، به احتمال زیاد مجبور به استفاده از یک Riser Card GPU نبوده‌اید. این بخش همان مرحله‌ای است که یک ماینر را از یک کامپیوتر شخصی تفکیک می‌کند. به این دلیل که اصولا نمی‌توان چندین کارت گرافیک را به صورت مستقیم به مادربرد متصل کرد، بنابراین رایزرها به شما این امکان را می‌دهند تا به صورت غیرمستقیم کارت‌های گرافیک (GPU) را به مادربرد وصل کنید. برای اتصال هر کارت به یکی از این موارد احتیاج خواهید داشت. مدل PCI-e Riser، یکی از گزینه‌های مناسب موجود در بازار است، این پک شش تایی از رایزرها یک گزینه مناسب بوده و توان پایداری را برای کارت‌های گرافیک شما فراهم خواهند کرد. پیشنهاد می‌کنیم از None-powered Riser ها استفاده نکنید. استفاده از آنها سبب ایجاد مشکلات مرتبط با توان (Power) ایجاد خواهد کرد.

کارت گرافیک / GPUآموزش نصب دستگاه استخراج

وظیفه واحد پردازش گرافیکی که تا به اینجا با نام GPU از آن یاد شد، نمایش تصاویر بر روی صفحه نمایش کامپیوتر و یا سایر گجت‌ها است. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد برای راه‌اندازی یک دستگاه استخراج نیز به کارت گرافیک نیاز است. برای مثال کارت گرافیک Nvidia یکی از بهترین کارت‌های گرافیکی است که برای راه‌اندازی یک ریگ استخراج می‌توانید در نظر داشته باشید. این مدل پتانسیل زیادی در Overclocking، ثبات داشته و قدرت خنک‌کنندگی بالایی ارائه می‌دهد. یکی دیگر از مزایای این کارت گرافیکی کارآمدی بسیار بالای آن است، به این معنا که با کاهش مصرف برق هزینه‌های استخراج را کاهش می‌دهد. تنها جنبه منفی این کارت گرافیکی قیمت بالای آن است که با وجود اهمیت تهیه همزمان چندین کارت گرافیکی؛ تعداد کارت‌ها هزینه‌ها را افزایش خواهد داد. کارت گرافیک AMD یک گزینه مناسب دیگر است که با قدرت بالا، عملکرد خوب و بسیار کارآمد بوده و برای راه‌اندازی یک ریگ استخراج کاملا همخوانی دارد

نتیجه‌ گیری

همیشه روش‌های جدید استخراج و ارزهای جدید در انتظار کشف شدن، هستند. به همین دلیل، روند استخراج همچنان یک روند هیجان انگیز و سودآور است. اما با این حال، نباید مشکلات احتمالی را نادیده گرفت؛ چرا که در این سال‌ها استخراج کنندگانی بوده‌اند که با وجود پرداخت هزینه‌های بسیار در هنگام راه‌اندازی ریگ استخراج؛ قادر به کسب سود مناسب نبوده‌اند. بنابراین لازم است تا جای ممکن به درک کافی در مورد جهان استخراج رمزارز بدست آورده و پس از آموزش ارز دیجیتال با نصب دستگاه استخراج فعالیت خود را در این زمینه آغاز کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۱۸ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات استخراج ارز دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
best-bitcoin-mining-hardware
معرفی و مقایسه بهترین دستگاه های ماینینگ بیت کوین
miner
دستگاه ماینر چیست و ماینر به چه کسی می گویند؟
miner-autotuning
هر آنچه که باید در مورد اتوتیونینگ (Autotuning) ماینر بدانید!
overclock-mining
اورکلاک (Overclock) چیست؟
bitcoin-farm
مزرعه بیت کوین چیست؟ آموزش راه‌ اندازی فارم بیت کوین
bitcoin-core
آموزش استفاده از نرم افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core)
bitcoin-mining-with-mobile
آموزش کامل استخراج بیت کوین با موبایل
best-mining-os
معرفی بهترین سیستم عامل برای استخراج ارزهای دیجیتال
bitcoin-farming
همه چیز درباره مزرعه بیت کوین
factors-that-affects-mining-rigs
بررسی عوامل موثر بر قیمت ماینر ها
how-to-choose-bitcoin-mining-hardwares
آموزش خرید دستگاه ماینینگ بیت کوین
best-mining-pools
معرفی بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در ایران و جهان
mining-monero-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال مونرو (Monero) به صورت گام به گام
best-bitcoin-mining-softwares
معرفی بهترین نرم افزار های استخراج بیت کوین
how-to-mine-cryptocurrency-on-hard-drives
آموزش استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک (HDD)
grin-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال گرین (Grin) به صورت گام به گام
zcash-mining-tutorial
آموزش جامع استخراج ارز دیجیتال زی کش (Zcash) با دو روش ساده
best-eth-mining-harwares
مقایسه بهترین دستگاه های ماینینگ اتریوم
ethereum-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال اتریوم به صورت گام به گام
ethereum-mining-rig
آموزش خرید دستگاه ماینینگ اتریوم
best-motherboards-for-mining
معرفی 7 مادربرد برای ماینینگ و مزایا و معایب آن ها
bitcoincash-mining-tutorial
آموزش استخراج بیت کوین کش به صورت گام به گام
how-to-choose-mining-motherboard
آموزش نحوه انتخاب مادربرد ماینینگ
litecoin-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال لایت کوین به صورت گام به گام
kadena-extraction
آموزش استخراج ارز دیجیتال کادنا (KDA)
classic-atrium-extraction
آموزش استخراج اتریوم کلاسیک به همراه معرفی استخر ماینینگ
liquidation
لیکویید شدن یا کال مارجین چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟
cryptotab
کریپتوتب (CryptoTab) چیست؟ آموزش ثبت نام و نحوه کارکرد آن
stereum
استریوم چیست؟ با آموزش کامل سهام گذاری در اتریوم
what-is-mining-difficulty
سختی شبکه یا سختی استخراج چیست و کدام ارز دیجیتالی سختی دارد؟
asic
ای سیک (ASIC) چیست؟ و نحوه کار با آن به چه صورت است؟
what-is-rig-mining
ریگ ماینینگ چیست؟ آشنایی با نحوه نصب و اسمبل کردن آن
litecoin-mining
آموزش استخراج لایت کوین و معرفی استخرهای استخراج آن
cloud-mining-websites
معرفی 8 تا از بهترین سایت‌ های استخراج ابری
chia-mining
آموزش گام به گام استخراج ارز دیجیتال چیا
what-is-cloud-mining
استخراج ابری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
crypto-mining-methods
معرفی انواع روش استخراج ارز دیجیتال
how-to-install-miner
آموزش کامل نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال
bitcoin-mining
آموزش گام به گام استخراج بیت کوین
ethereum-mining
آموزش کامل انواع روش های استخراج اتریوم
mining-pool
استخر استخراج چیست؟ معرفی 23 تا از بهترین های آن
crypto-mining-farm
معرفی 5 مزرعه استخراج ارز دیجیتال در دنیا