با وجود اینکه فرایند تولید رمزارزهای جدید به اصطلاح استخراج نامیده می شود؛ اما با این حال این پروسه هیچ شباهتی به کار کسانی که واقعا به طور فیزیکی فلزات گرانبها مانند طلا را استخراج می کنند، ندارد. در واقع ماینرهای ارز دیجیتال از کامپیوترهای قوی برای حل مسائل پیچیده استفاده کرده و به عنوان پاداش توسط رمزارز استخراج شده رمزارز دریافت می کنند. انتخاب رمزارز مناسب برای استخراج، سبب می شود تا پول زیادی را از این طریق بدست آورید. یادگیری نحوه ساخت و راه انداری ریگ ماینینگ (دستگاه استخراج) به زمان و هزینه احتیاج دارد. اما به محض اینکه همه موارد آماده راه اندازی شد، می توانید با خیال راحت منتظر باشید تا دستگاه برایتان پول تولید کند! در این مطلب نحوه نصب دستگاه استخراج را توضیح داده و فرایند کلی استخراج را ارزیابی می کنیم:

فهرست []

  استخراج رمزارز چیست؟

  به بیان ساده برای حل معادلات رمزنگاری شده و ثبت داده های آن در بلاک چین از کامپیوتر یا مجموعه ای از کامپیوتر ها استفاده می شود. در تعریف دقیق تر ماینرها معاملات هش بلوک های تایید نشده را بررسی کرده و برای هر هش تایید شده پاداش دریافت می کنند. از نظر محاسباتی این فرایند بسیار فشرده است، و برای پیشرفت در پروسه استخراج رمزارز به سخت افزار پیشرفته نیاز است. سوالی که در این جا ممکن است به ذهن برسد این است که برای انجام فرایند استخراج به چه مولفه هایی نیاز است؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد:

  ریگ استخراج چیست؟

  اساسا، ریگ (Rig) یک نوع کامپیوتر شخصی سازی شده است. این سیستم تمام عناصر مشترک کامپیوتر اعم از واحد پردازش مرکزی(CPU)، برد اصلی (Motherboard)، کارت حافظه (RAM) و فضای ذخیره سازی (Storage) را شامل می شود. زمانی همه چیز از حالت عادی خارج می‎ شود که پای کارت گرافیک درمیان باشد؛ چرا که سختی کار در هنگام انجام مراحل استخراج؛ مربوط به GPU (کارت گرافیک) است، و نه CPU. در نتیجه برای استخراج به بیش از یک عدد GPU قدرتمند نیاز خواهید داشت.

  در حقیقت، شما می توانید یک ریگ استخراج را به عنوان یک کامپیوتر نسبتا ارزان همراه با یک یا چند کارت گرافیکی (GPU) با عملکرد بالا راه اندازی کنید. در واقع لازم است چندین کارت گرافیک را به یک سیستم واحد متصل کنید، برای انجام این کار نیز به مادربرد نیاز است. اگر بخواهید همه شرایط را به بالاترین سطح ارتقاء دهید احتمالا به بیش از یک واحد منبع تغذیه (Power Supply Unit) نیز احتیاج خواهید داشت. علاوه بر موارد ذکر شده برخی موارد دیگر نیز در آماده سازی دستگاه استخراج حائز اهمیت هستند.

  موارد حائز اهمیت مرتبط با ریگ استخراج

  موارد مهمی که در هنگام آماده سازی ریگ استخراج لازم است به آنها توجه کنید؛ عبارتند از:

  1. این پروسه هزینه های بسیاری داشته و شروع فعالیت در آن ارزان نخواهد بود
  2. لازم است میزان مصرف برق و هزینه های ناشی از آن را در نظر بگیرید، چرا که ممکن است این موضوع به کلی سود حاصل را ازبین ببرد
  3. راه اندازی و نصب دستگاه استخراج مانند راه اندازی یک کامپیوتر معمولی نیست. به نتیجه رساندن همه مراحل می تواند به یک پروسه زمان بر آزمون و خطا تبدیل شود. در نتیجه لازم است صبور باشید.

  پروسه نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال

  تمام ارزهای رمزنگاری شده موجود در این صنعت قابل استخراج نبوده و در برخی موارد نیز روند استخراج در رمزارزهایی ک قابلیت استخراج دارند نیز با یکدیگر متفاوت است. اگر علاقمند به استخراج ارز دیجیتال هستید؛ در اولین قدم باید در مورد رمزارزهایی که قابلیت استخراج دارند، اطلاعات کاملی را بدست آورید. در نهایت و پس از انجام تحقیقات کافی، بهتر است به صورت قطعی تصمیم بگیرید که قصد استخراج کدام ارز رمزنگاری شده را دارید.

  برای مثال برخی از بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده در جهان، از جمله بیت کوین، طی فرایند استخراج تولید می شوند. پس از گذشت حدود 12 سال از راه اندازی بیت کوین، در حال حاضر عملیات استخراج بیت کوین نسبت به چندین سال پیش سودآوری کمتری دارد. این امر به دلیل افزایش چشمگیر تعداد ماینرهای بیت کوین است. در واقع افزایش سطح سختی فرایند استخراج علاوه بر گذشت زمان و افزایش تعداد ماینرها به عوامل دیگری نیز ارتباط دارد.

  در نتیجه می توان گفت یادگیری مراحل استخراج و در نظر گرفتن ارز دیجیتال مناسب استخراج، سبب می شود تا تجهیزات و قطعات درستی را انتخاب کنید. برخی از ارزهای رمزنگاری شده نیازمند سخت افزارهای گرافیکی قدرتمندی برای استخراج بوده و تقاضای بیش از حد برای خرید تجهیزات ماینینگ باعث شده تا هزینه های راه اندازی به طرز سرسام آوری افزایش یابد. در حالی که هزینه تجهیزات مورد نیاز برای استخراج سایر رمزارزها بسیار پایین تر است.

  اصول اولیه قبل از نصب دستگاه استخراج ارز دیجیتال

  به طور کلی برای انجام استخراج سه مولفه اصلی نیاز است:

  • کیف پول رمزنگاری شده: ابتدا لازم است یک کیف پول رمزنگاری شده مناسب تهیه کنید تا هر رمزارزی که از طریق استخراج بدست می آید، در یک مکان مطمئن ذخیره کنید. کیف پول ها حساب های بانکی رمزگذاری شده آنلاین هستند، و با ارائه یک آدرس عمومی منحصر به فرد به شما امکان ارسال و دریافت ایمن رمزارزهای مختلف را می دهند. برخی دیگر از کیف پول ها سخت افزاری بوده و از آنجایی که خدمات آنها به صورت آنلاین ارائه نمی شود بهترین گزینه برای نگهداری ارزهای رمزنگاری شده بشمار می آیند. چرا که از خطر حمله هکرها در امان هستند.
  • نرم افزار استخراج: دانلود و استفاده از اکثر نرم افزارهای استخراج به صورت آنلاین امکان پذیر بوده و برای انواع سیستم عامل ها در دسترس هستند. برای ارزهای دیجیتال معروفی مانند بیت کوین چندین نوع نرم افزار استخراج وجود دارد. اگرچه بسیاری از گزینه های موجود می توانند برای انجام فرایند استخراج موثر باشند؛ اما ممکن است میان گزینه های مختلف تفاوت های جزئی وجود داشته باشد. با این حال اصولا این تفاوت های جزئی بر عملکرد فرایند استخراج شما تاثیرگذار خواهند بود. بنابراین لازم است پس از انجام تحقیقات کامل از میان نرم افزارهای موجود؛ مناسب ترین مورد را انتخاب کنید.
  • سخت افزار استخراج: این مورد سخت ترین مولفه در راه اندازی ریگ استخراج است. در این مرحله به یک کامپیوتر بسیار قدرتمند نیاز است، بهتر است این کامپیوتر به طور خاص برای استخراج ساخته شده باشد. ارزش برخی از کامپیوترهای استخراج و تجهیزات مرتبط با آن مانند کارت های گرافیکی، ممکن است تا 15 هزار دلار قیمت گذاری شده باشند.

  روش ثانویه درآمدزایی از طریق استخراج رمزارز

  از آنجایی که در سال های اخیر هزینه های استخراج رمزارز گران تر شده و این صنعت نیز محبوبیت بیشتری بدست آورده، روش های جدید و کم هزینه تری برای شروع این فرایند ابداع شده است. یکی از این روش های جدید عضویت در استخر استخراج (Mining Pool) است. اساسا، استخر استخراج به گروهی از استخراج کنندگان (ماینرها) گفته می شود که قدرت محاسباتی خود را جمع کرده و برای استخراج ارزهای دیجیتال با یکدیگر همکاری می کنند. در آخر نیز هر یک از اعضا متناسب با قدرت دستگاهی که در اختیار مجموعه قرار داده اند، سود کسب می کنند.

  همانطور که انتظار می رود عضویت در استخرهای استخراج معایب و مزایایی دارند. از یک طرف هزینه و تلاش مربوط به راه اندازی اقدامات اولیه یک استخر استخراج نسبت به زمانی که فرد قصد راه اندازی و نصب ریگ استخراج شخصی خود را دارد؛ بسیار کمتر است. از طرف دیگر، به احتمال زیاد درآمد حاصل از عضویت در استخر استخراج، و تقسیم این سود بین اعضا کمتر از زمانی است که فرد ریگ استخراج شخصی خود را راه اندازی می کند.

  آموزش نصب و راه اندازی ریگ استخراج ارز دیجیتال

  در این قسمت مراحل نصب دستگاه استخراج را به صورت قدم به قدم آموزش خواهیم داد:

  برد اصلی / Motherboard

  مادربرد که با نام برد اصلی نیز شناخته می شود؛ اصلی ترین بخش یک کامپیوتر بشمار می آید که کار آن کنترل پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با سایر اجزا است. مادربرد مدار الکتریکی است که واحدهای اصلی یک کامپیوتر مانند GPU، CPU، RAM و… ، بر روی آن قرار می گیرند.

  بنابراین برای نصب دستگاه استخراج نیز لازم است پیش از هر چیزی یک مادربرد مناسب انتخاب کنید. برای مثال مادربرد Asus B250 Mining Expert با فراهم کردن امکان نصب 19 کارت گرافیک؛ به یک مادربرد فوق العاده برای انجام استخراج تبدیل شده است. این مدل از سال 2017 به بازار عرضه شده و جدیدترین مدل بشمار نمی آید. اما زمانی که صحبت از راه اندازی یک دستگاه استخراج می شود این مدل یکی از بهترین ها است.

  کمپانی Asus برای چیدمان GPU، طرحی را برای کارت های 19، 13 و 11 پیشنهاد داده است، اگرچه ممکن است طرح های دیگر نیز موثر باشند اما توصیه می کنیم همواره از طرح پیشنهادی سازنده پیروی کنید. علاوه بر این لازم به ذکر است که کمپانی Asus استفاده از ویندوز 10 را برای این مادربرد پیشنهاد کرده است.

  واحد پردازش مرکزی / CPU

  CPU مهم ترین واحد پردازش کننده کامپیوتر یا ریگ استخراج بوده و وظیفه اصلی آن انجام محاسبات، اجرای برنامه ها و سایر اقدامات لازم است. از آنجایی که GPU اصلی ترین بخش نصب دستگاه استخراج است، تهیه CPU هزینه زیادی را به همراه نخواهد داشت. از این رو CPU چهار هسته Core i5 یکی از گزینه های مناسب بوده و به خوبی با مادربرد انتخاب شده در مرحله قبلی همخوانی دارد.

  کارت حافظه / RAM

  RAM یا کارت حافظه، فضایی است که کامپیوتر شما برای انجام کارها از آن استفاده می کند. همانند CPU نیازی نیست برای خرید RAM نیز بیش از اندازه خرج کرده و یک مدل گران قیمت انتخاب کنید. انتخاب RAM نیز به مدل مادربرد انتخاب شده بستگی دارد، مادربرد ذکر شده در قسمت بالا از DDR4 2400 پشتیبانی کرده و این کیت 2x8GB (2×8 گیگابایتی) از برند G.SKILL گزینه مناسبی بشمار می آید.

  فضای ذخیره سازی/ Storage

  فضای ذخیره سازی به یک هارد دیسک (HHD) یا درایو حالت جامد (SSD) گفته می شوند. اطلاعات در این بخش از کامپیوتر شما برای همیشه ذخیره شده و در صورت نیاز اطلاعات ذخیره شده در Storage فراخوانده می شوند. در اینجا برای راه اندازی دستگاه استخراج چند عدد HHD  یا SSD مورد نیاز است. شما می توانید از میان این دو به دلخواه یک مورد را انتخاب کنید. برای مثال می توان چندین عدد SSD یک ترابایتی (1TB SSD) استفاده کرد.

  واحد منبع تغذیه / PSU

  PSU مخفف شده عبارت Power Supply Unit بوده و یکی از اجزای مهم در هنگام راه اندازی دستگاه استخراج بشمار می آید. این عضو حیاتی انرژی الکتریکی مورد نیاز قطعات و سخت افزارهای موجود در کامپیوتر را تامین می کند. در برخی موارد ممکن است بیش از یک PSU برای تامین جریان برق مصرفی نیاز باشد.

  با توجه به اینکه از چند کارت گرافیک (GPU) استفاده کرده باشید، ممکن است به بیش از یک عدد PSU نیاز داشته باشید. ممکن است به دنبال ارزان قیمت ترین مدل باشید، اما لازم به ذکر است که از آنجایی که در فرایند استخراج PSU تحت فشار قرار خواهند گرفت، توصیه می کنیم مدل های بهتر را خریداری کنید. برای مثال PSUهای Segotep گزینه خوبی بوده و عملکرد مناسب و قابل اعتمادی را ارائه می دهند.

  Riser Card GPU

  قطعه ای است که سبب اتصال چندین کارت گرافیکی به مادربرد می شود. حتی اگر در گذشته تجربه راه اندازی یک کامپیوتر شخصی داشته باشید، به احتمال زیاد مجبور به استفاده از یک Riser Card GPU نبوده اید. این بخش همان مرحله ای است که یک ماینر را از یک کامپیوتر شخصی تفکیک می کند. به این دلیل که اصولا نمی توان چندین کارت گرافیک را به صورت مستقیم به مادربرد متصل کرد، بنابراین رایزرها به شما این امکان را می دهند تا به صورت غیرمستقیم کارت های گرافیک (GPU) را به مادربرد وصل کنید. برای اتصال هر کارت به یکی از این موارد احتیاج خواهید داشت. مدل PCI-e Riser، یکی از گزینه های مناسب موجود در بازار است، این پک شش تایی از رایزرها یک گزینه مناسب بوده و توان پایداری را برای کارت های گرافیک شما فراهم خواهند کرد. پیشنهاد می کنیم از None-powered Riser ها استفاده نکنید. استفاده از آنها سبب ایجاد مشکلات مرتبط با توان (Power) ایجاد خواهد کرد.

  کارت گرافیک / GPU

  وظیفه واحد پردازش گرافیکی که تا به اینجا با نام GPU از آن یاد شد، نمایش تصاویر بر روی صفحه نمایش کامپیوتر و یا سایر گجت ها است. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد برای راه اندازی یک دستگاه استخراج نیز به کارت گرافیک نیاز است. برای مثال کارت گرافیک Nvidia یکی از بهترین کارت های گرافیکی است که برای راه اندازی یک ریگ استخراج می توانید در نظر داشته باشید. این مدل پتانسیل زیادی در Overclocking، ثبات داشته و قدرت خنک کنندگی بالایی ارائه می دهد. یکی دیگر از مزایای این کارت گرافیکی کارآمدی بسیار بالای آن است، به این معنا که با کاهش مصرف برق هزینه های استخراج را کاهش می دهد. تنها جنبه منفی این کارت گرافیکی قیمت بالای آن است که با وجود اهمیت تهیه همزمان چندین کارت گرافیکی؛ تعداد کارت ها هزینه ها را افزایش خواهد داد. کارت گرافیک AMD یک گزینه مناسب دیگر است که با قدرت بالا، عملکرد خوب و بسیار کارآمد بوده و برای راه اندازی یک ریگ استخراج کاملا همخوانی دارد

  نتیجه گیری

  همیشه روش های جدید استخراج و ارزهای جدید در انتظار کشف شدن، هستند. به همین دلیل، روند استخراج همچنان یک روند هیجان انگیز و سودآور است. اما با این حال، نباید مشکلات احتمالی را نادیده گرفت؛ چرا که در این سال ها استخراج کنندگانی بوده اند که با وجود پرداخت هزینه های بسیار در هنگام راه اندازی ریگ استخراج؛ قادر به کسب سود مناسب نبوده اند. بنابراین لازم است تا جای ممکن به درک کافی در مورد جهان استخراج رمزارز بدست آورده و پس از آموزش ارز دیجیتال با نصب دستگاه استخراج فعالیت خود را در این زمینه آغاز کنید.