بدیهی است شما از قبل یک مادربرد برای کامپیوتر خود دارید؛ بنابراین سؤالی که در اینجا مطرح می شود این است که این مادربرد چه تفاوتی با مادربرد استخراج ارز دیجیتال دارد؟ در پاسخ باید بگوییم، مادربرد استخراج ارز دیجیتال یک قطعه تخصصی سخت افزار کامپیوتری است که برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم استفاده می شود.

این مادربردها به طور خاص برای این منظور طراحی شده اند و معمولاً دارای اسلات های GPU بیشتری در مقایسه با مادربردهای دسکتاپ یا لپ تاپ استاندارد، همراه با سایر تخصص های استخراج رمزنگاری هستند. اگر به ساخت یک ریگ ماینینگ برای استخراج ارزهای رمز پایه مانند اتریوم و بیت کوین علاقه دارید، مطمئن شوید نوع مناسبی از قطعات سخت افزاری را برای آن خریداری می کنید؛ زیرا در فرایند ماینینگ انتخاب قطعات بسیار مهم است.

به غیر از دریافت کارت گرافیک های قدرتمند، شما همچنین به یک مادربرد همه کاره برای اتصال تمام کارت های گرافیک خود نیاز دارید. در این مقاله تمام آنچه را که باید درباره مادربردهای استخراج ارز دیجیتال بدانید، بیان کرده ایم.

مادربرد ماینینگ چیست؟

مادربرد بخش مرکزی رایانه است که اساساً به عنوان مرکز عصبی عمل می کند و اجازه می دهد داده ها و انرژی بین اجزای مختلف منتقل شود. یک مادربرد معمولی از قطعات مهمی از جمله CPU (واحد پردازش مرکزی)، RAM (حافظه دسترسی تصادفی) و GPU (واحد پردازش گرافیک) تشکیل شده است.

مادربرد استخراج ارز دیجیتال نیز مشابه مادربردهای معمولی است؛ با این تفاوت که دارای برخی اجزای اضافی است که به شما کمک می کند چندین GPU (پردازنده هایی که کارت گرافیک شما از آن ها استفاده می کند) را روی آن نصب کنید.

مادربرد کریپتو ماینینگ چگونه کار می کند؟

قبل از اینکه به دنبال استخراج ارز دیجیتال باشید، اولین کاری که باید انجام دهید، این است که بدانید بلاک چین چگونه کار می کند. در توضیحی بسیار ساده، فناوری بلاک چین از شبکه ای از کاربران استفاده می کند که هم زمان کار می کنند تا تراکنش های اضافه شده در بلوک ها به شبکه بلاک چین را تأیید کنند. استخراج کننده ای که با موفقیت بلوک تراکنش را تأیید می کند، به عنوان پاداش ارز دیجیتال دریافت می کند؛ درنتیجه به استخراج آن نیاز دارد.

همان طور که برای افرادی که از دوربین های DSLR استفاده می کنند، تعداد مگاپیکسل بسیار مهم است، همین منطق درباره مادربردهای استخراج ارز دیجیتال نیز صدق می کند. شما به یک مادربرد با چندین اسلات GPU نیاز دارید تا بتوانید همه GPU های خود را به هم متصل کنید. در این میان، موارد دیگری نیز مهم هستند؛ مانند سرعت اسلات PCI-E، نوع پردازنده و غیره که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

تفاوت یک مادربرد کریپتو با یک مادربرد معمولی چیست؟

مادربردهای سنتی و مادربردهای استخراج ارز دیجیتال بسیار متفاوت هستند. یک مادربرد معمولی اسلات های PCIe کمتری برای پردازنده های گرافیکی و کارت های توسعه (expansion cards) دارد؛ به این معنا که اضافه کردن سخت افزار بیشتر در آینده روی آن دشوار است.

مادربردهای استخراج ارز دیجیتال دارای ویژگی های اضافی مانند سیستم های خنک کننده بهتر و اسلات های PCIe بیشتر برای کارت های توسعه هستند؛ درنتیجه بهترین مادربردهای استخراج ارز دیجیتال 24 ساعته بدون گرم شدن یا بارگذاری بیش ازحد کار خواهند کرد. این بردها همچنین عملکردهای اورکلاک را ارائه می دهند؛ بنابراین می توانید بیشترین بهره را از سیستم خود ببرید.

آیا برای استخراج ارز دیجیتال به مادربرد ماینینگ نیاز دارید؟

درحالی که داشتن یک مادربرد ماینینگ می تواند به اهداف ماینینگ شما کمک کند، باید مطمئن شوید که آیا واقعاً به آن نیاز دارید یا خیر؟ برای مثال اگر بودجه شما ناچیز است و با استفاده از تنظیمات استخراج فعلی تان ضرر نمی کنید، می توانید به طور موقت با همان سیستم ادامه دهید.

درنهایت باید سازگاری GPU خود را با مادربرد انتخابی استخراج ارز دیجیتال نیز در نظر بگیرید. هنگامی که یک ریگ ماینینگ می سازید، مهم است که مطمئن شوید مادربرد شما با تمام اجزای شما سازگار است. ضروری ترین بخش مادربرد ماینینگ این است که باید در مصرف انرژی کارآمد باشد و بتواند عملکرد بالا را در حین کار حفظ کند.

نحوه انتخاب مادربرد ماینینگ

انتخاب مادربرد مناسب برای ماینینگ به نوع ارز دیجیتال انتخابی شما بستگی دارد؛ مثلاً برای استخراج ارز دیجیتالی مانند بیت کوین واقعاً به یک مادربرد استخراج ارز دیجیتال نیاز ندارید؛ زیرا بیشتر استخراج بیت کوین در ASIC های اختصاصی انجام می شود که می توانید تقریباً به هر مادربردی متصل شوید. با این حال برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند اتریوم یا مونرو، باید یک مادربرد استخراج ارز دیجیتال با چندین اسلات GPU را در نظر بگیرید.

مهم است که قبل از خرید هر قطعه به منبع تغذیه توجه کنید. اگر منبع تغذیه شما به اندازه کافی قوی نباشد، سیستم شما به درستی کار نخواهد کرد و حتی ممکن است بیش ازحد گرم شود. در ادامه لیستی از ویژگی های مهمی که هنگام خرید مادربرد برای استخراج ارزهای دیجیتال مهم است، آورده ایم:

مصرف برق/ وات

وقتی درباره استخراج ارز دیجیتال صحبت می کنیم، کارایی سیستم شما با مصرف انرژی آن اندازه گیری می شود. هرچه طراحی مادربرد کارآمدتر باشد، گرمای کمتری تولید می کند و دستگاه شما می تواند بدون گرم شدن تا ساعت های طولانی و بیش ازحد کار کند. هرچه میزان مصرف انرژی کمتر باشد، ریگ ماینینگ شما کارآمدتر خواهد بود.

تعداد اسلات های PCIe

تعداد کل اسلات های PCIe روی مادربرد شما بسیار مهم است؛ زیرا هر اسلات می تواند یک یا چند کارت گرافیک را در خود جای دهد. بهترین مادربردهای ماینینگ حداقل 6 تا 8 اسلات PCIe دارند؛ بنابراین می توانید چند کارت گرافیک را در صورت لزوم بعداً اضافه کنید.

پشتیبانی از CPU

برخی مادربردها پردازنده هایی دارند که می توانند اورکلاک شوند؛ درحالی که برخی دیگر این گونه نیستند؛ بنابراین مطمئن شوید مادربردی که دریافت می کنید، با CPU فعلی تان سازگار است و اسلات های RAM کافی برای کارت های توسعه اضافی دارد.

سازگاری با پردازنده گرافیکی

شما باید مطمئن شوید که مادربرد شما با کارت های گرافیکی که در سیستم خود استفاده می کنید سازگار است. بهترین مادربردهای ماینینگ ارز دیجیتال برای بیشتر برندها و مدل ها از GPU پشتیبانی می کنند.

درگاه های توسعه/ شکاف ها

حتی اگر فقط قصد دارید چند پردازنده گرافیکی به ریگ خود اضافه کنید، مهم است که قبل از خرید یک مادربرد جدید برای استخراج، اسلات های توسعه را بررسی کنید.

سازگاری همه جانبه

مادربرد شما باید با تمام اجزای ریگ شما سازگار باشد. قبل از خرید مطمئن شوید انواع کارت گرافیک ها پشتیبانی می شوند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که از CPU، RAM و PSU که قصد استفاده از آن را دارید، پشتیبانی می کند.

نوع مادربردی که انتخاب می کنید، بر عملکرد ریگ شما تأثیر می گذارد؛ بنابراین مهم است که هنگام ساخت یا خرید یک ریگ، موارد فوق را در نظر بگیرید. علاوه بر این، قبل از خرید باید در نظر بگیرید که آیا مادربرد شما با سایر اجزای موجود در تنظیمات ماینینگ سازگار است یا خیر.

سخن پایانی

در این مقاله به نحوه انتخاب مادربرد ماینینگ پرداختیم. انواع مختلفی از مادربردهای استخراج کریپتو وجود دارد که برخی از آن ها کارآمدتر از بقیه کار می کنند. اگر می خواهید بالاترین عملکرد ممکن را از ریگ ماینینگ خود داشته باشید، لازم است یک مادربرد ماینینگ اختصاصی تهیه کنید. در غیر این صورت، یک مادربرد سطح پایه یا میان رده را در نظر بگیرید که با سایر اجزای تنظیمات خود سازگار باشد.

درنهایت هنگام سرمایه گذاری روی مادربرد برای ریگ ماینینگ خود، باید کارایی و سازگاری انرژی را نیز در نظر بگیرید؛ زیرا بی شک شما نمی خواهید این همه زمان را برای ساختن یک ماشین جدید که به درستی کار نمی کند، صرف کنید.

پرسش های متداول

مادربرد استخراج ارز دیجیتال مشابه مادربردهای معمولی است؛ با این تفاوت که برخی اجزای اضافی دارد که به شما کمک می کند چندین GPU (پردازنده هایی که کارت گرافیک شما از آن ها استفاده می کند) را روی آن نصب کنید.

مادربردهای استخراج ارز دیجیتال دارای ویژگی های اضافی مانند سیستم های خنک کننده بهتر و اسلات های PCIe بیشتر برای کارت های توسعه هستند؛ درنتیجه بهترین مادربردهای استخراج ارز دیجیتال 24 ساعته بدون گرم شدن یا بارگذاری بیش ازحد کار خواهند کرد.

انتخاب مادربرد مناسب برای ماینینگ به نوع ارز دیجیتال انتخابی شما بستگی دارد، اما مهم ترین نکات برای یک مادربرد استخراج ارزهای دیجیتال عبارت اند از: