ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

آموزش نحوه انتخاب مادربرد ماینینگ

مادربرد ماینینگ

بدیهی است شما از قبل یک مادربرد برای کامپیوتر خود دارید؛ بنابراین سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که این مادربرد چه تفاوتی با مادربرد استخراج ارز دیجیتال دارد؟ در پاسخ باید بگوییم، مادربرد استخراج ارز دیجیتال یک قطعه تخصصی سخت افزار کامپیوتری است که برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم استفاده می‌شود.

این مادربردها به‌طور خاص برای این منظور طراحی شده‌اند و معمولاً دارای اسلات‌های GPU بیشتری در مقایسه با مادربردهای دسکتاپ یا لپ‌تاپ استاندارد، همراه با سایر تخصص‌های استخراج رمزنگاری هستند. اگر به ساخت یک ریگ ماینینگ برای استخراج ارزهای رمز پایه مانند اتریوم و بیت کوین علاقه دارید، مطمئن شوید نوع مناسبی از قطعات سخت افزاری را برای آن خریداری می‌کنید؛ زیرا در فرایند ماینینگ انتخاب قطعات بسیار مهم است.

به غیر از دریافت کارت گرافیک‌های قدرتمند، شما همچنین به یک مادربرد همه‌کاره برای اتصال تمام کارت‌های گرافیک خود نیاز دارید. در این مقاله تمام آنچه را که باید درباره مادربردهای استخراج ارز دیجیتال بدانید، بیان کرده‌ایم.

مادربرد ماینینگ چیست؟

مادربرد ماینینگ

مادربرد بخش مرکزی رایانه است که اساساً به‌عنوان مرکز عصبی عمل می‌کند و اجازه می‌دهد داده‌ها و انرژی بین اجزای مختلف منتقل شود. یک مادربرد معمولی از قطعات مهمی از جمله CPU (واحد پردازش مرکزی)، RAM (حافظه دسترسی تصادفی) و GPU (واحد پردازش گرافیک) تشکیل شده است.

مادربرد استخراج ارز دیجیتال نیز مشابه مادربردهای معمولی است؛ با این تفاوت که دارای برخی اجزای اضافی است که به شما کمک می‌کند چندین GPU (پردازنده‌هایی که کارت گرافیک شما از آن‌ها استفاده می‌کند) را روی آن نصب کنید.

مادربرد کریپتو ماینینگ چگونه کار می‌کند؟

قبل از اینکه به‌دنبال استخراج ارز دیجیتال باشید، اولین کاری که باید انجام دهید، این است که بدانید بلاک چین چگونه کار می‌کند. در توضیحی بسیار ساده، فناوری بلاک چین از شبکه‌ای از کاربران استفاده می‌کند که هم‌زمان کار می‌کنند تا تراکنش‌های اضافه‌شده در بلوک‌ها به شبکه بلاک چین را تأیید کنند. استخراج‌کننده‌ای که با موفقیت بلوک تراکنش را تأیید می‌کند، به‌عنوان پاداش ارز دیجیتال دریافت می‌کند؛ درنتیجه به استخراج آن نیاز دارد.

همان‌طور که برای افرادی که از دوربین‌های DSLR استفاده می‌کنند، تعداد مگاپیکسل بسیار مهم است، همین منطق درباره مادربردهای استخراج ارز دیجیتال نیز صدق می‌کند. شما به یک مادربرد با چندین اسلات GPU نیاز دارید تا بتوانید همه GPU های خود را به هم متصل کنید. در این میان، موارد دیگری نیز مهم هستند؛ مانند سرعت اسلات PCI-E، نوع پردازنده و غیره که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تفاوت یک مادربرد کریپتو با یک مادربرد معمولی چیست؟

مادربردهای سنتی و مادربردهای استخراج ارز دیجیتال بسیار متفاوت هستند. یک مادربرد معمولی اسلات‌های PCIe کمتری برای پردازنده‌های گرافیکی و کارت‌های توسعه (expansion cards) دارد؛ به این معنا که اضافه‌کردن سخت‌افزار بیشتر در آینده روی آن دشوار است.

مادربردهای استخراج ارز دیجیتال دارای ویژگی‌های اضافی مانند سیستم‌های خنک‌کننده بهتر و اسلات‌های PCIe بیشتر برای کارت‌های توسعه هستند؛ درنتیجه بهترین مادربردهای استخراج ارز دیجیتال 24 ساعته بدون گرم‌شدن یا بارگذاری بیش‌ازحد کار خواهند کرد. این بردها همچنین عملکردهای اورکلاک را ارائه می‌دهند؛ بنابراین می‌توانید بیشترین بهره را از سیستم خود ببرید.

آیا برای استخراج ارز دیجیتال به مادربرد ماینینگ نیاز دارید؟

درحالی‌که داشتن یک مادربرد ماینینگ می‌تواند به اهداف ماینینگ شما کمک کند، باید مطمئن شوید که آیا واقعاً به آن نیاز دارید یا خیر؟ برای مثال اگر بودجه شما ناچیز است و با استفاده از تنظیمات استخراج فعلی‌تان ضرر نمی‌کنید، می‌توانید به‌طور موقت با همان سیستم ادامه دهید.

درنهایت باید سازگاری GPU خود را با مادربرد انتخابی استخراج ارز دیجیتال نیز در نظر بگیرید. هنگامی که یک ریگ ماینینگ می‌سازید، مهم است که مطمئن شوید مادربرد شما با تمام اجزای شما سازگار است. ضروری‌ترین بخش مادربرد ماینینگ این است که باید در مصرف انرژی کارآمد باشد و بتواند عملکرد بالا را در حین کار حفظ کند.

نحوه انتخاب مادربرد ماینینگ

انتخاب مادربرد مناسب برای ماینینگ به نوع ارز دیجیتال انتخابی شما بستگی دارد؛ مثلاً برای استخراج ارز دیجیتالی مانند بیت کوین واقعاً به یک مادربرد استخراج ارز دیجیتال نیاز ندارید؛ زیرا بیشتر استخراج بیت کوین در ASIC های اختصاصی انجام می‌شود که می‌توانید تقریباً به هر مادربردی متصل شوید. با این حال برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند اتریوم یا مونرو، باید یک مادربرد استخراج ارز دیجیتال با چندین اسلات GPU را در نظر بگیرید.

مهم است که قبل از خرید هر قطعه به منبع تغذیه توجه کنید. اگر منبع تغذیه شما به اندازه کافی قوی نباشد، سیستم شما به‌درستی کار نخواهد کرد و حتی ممکن است بیش‌ازحد گرم شود. در ادامه لیستی از ویژگی‌های مهمی که هنگام خرید مادربرد برای استخراج ارزهای دیجیتال مهم است، آورده‌ایم:

مصرف برق/ وات

وقتی درباره استخراج ارز دیجیتال صحبت می‌کنیم، کارایی سیستم شما با مصرف انرژی آن اندازه‌گیری می‌شود. هرچه طراحی مادربرد کارآمدتر باشد، گرمای کمتری تولید می‌کند و دستگاه شما می‌تواند بدون گرم‌شدن تا ساعت‌های طولانی و بیش‌ازحد کار کند. هرچه میزان مصرف انرژی کمتر باشد، ریگ ماینینگ شما کارآمدتر خواهد بود.

تعداد اسلات‌های PCIe

تعداد کل اسلات‌های PCIe روی مادربرد شما بسیار مهم است؛ زیرا هر اسلات می‌تواند یک یا چند کارت گرافیک را در خود جای دهد. بهترین مادربردهای ماینینگ حداقل 6 تا 8 اسلات PCIe دارند؛ بنابراین می‌توانید چند کارت گرافیک را در صورت لزوم بعداً اضافه کنید.

پشتیبانی از CPU

برخی مادربردها پردازنده‌هایی دارند که می‌توانند اورکلاک شوند؛ درحالی‌که برخی دیگر این‌گونه نیستند؛ بنابراین مطمئن شوید مادربردی که دریافت می‌کنید، با CPU فعلی‌تان سازگار است و اسلات‌های RAM کافی برای کارت‌های توسعه اضافی دارد.

سازگاری با پردازنده گرافیکی

شما باید مطمئن شوید که مادربرد شما با کارت‌های گرافیکی که در سیستم خود استفاده می‌کنید سازگار است. بهترین مادربردهای ماینینگ ارز دیجیتال برای بیشتر برندها و مدل‌ها از GPU پشتیبانی می‌کنند.

درگاه‌های توسعه/ شکاف‌ها

حتی اگر فقط قصد دارید چند پردازنده گرافیکی به ریگ خود اضافه کنید، مهم است که قبل از خرید یک مادربرد جدید برای استخراج، اسلات‌های توسعه را بررسی کنید.

سازگاری همه‌جانبه

مادربرد شما باید با تمام اجزای ریگ شما سازگار باشد. قبل از خرید مطمئن شوید انواع کارت گرافیک‌ها پشتیبانی می‌شوند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که از CPU، RAM و PSU که قصد استفاده از آن را دارید، پشتیبانی می‌کند.

نوع مادربردی که انتخاب می‌کنید، بر عملکرد ریگ شما تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین مهم است که هنگام ساخت یا خرید یک ریگ، موارد فوق را در نظر بگیرید. علاوه بر این، قبل از خرید باید در نظر بگیرید که آیا مادربرد شما با سایر اجزای موجود در تنظیمات ماینینگ سازگار است یا خیر.

سخن پایانی

در این مقاله به نحوه انتخاب مادربرد ماینینگ پرداختیم. انواع مختلفی از مادربردهای استخراج کریپتو وجود دارد که برخی از آن‌ها کارآمدتر از بقیه کار می‌کنند. اگر می‌خواهید بالاترین عملکرد ممکن را از ریگ ماینینگ خود داشته باشید، لازم است یک مادربرد ماینینگ اختصاصی تهیه کنید. در غیر این صورت، یک مادربرد سطح پایه یا میان‌رده را در نظر بگیرید که با سایر اجزای تنظیمات خود سازگار باشد.

درنهایت هنگام سرمایه‌ گذاری روی مادربرد برای ریگ ماینینگ خود، باید کارایی و سازگاری انرژی را نیز در نظر بگیرید؛ زیرا بی‌شک شما نمی‌خواهید این همه زمان را برای ساختن یک ماشین جدید که به‌درستی کار نمی‌کند، صرف کنید.

پرسش‌های متداول

مادربرد استخراج ارز دیجیتال مشابه مادربردهای معمولی است؛ با این تفاوت که برخی اجزای اضافی دارد که به شما کمک می‌کند چندین GPU (پردازنده‌هایی که کارت گرافیک شما از آن‌ها استفاده می‌کند) را روی آن نصب کنید.

مادربردهای استخراج ارز دیجیتال دارای ویژگی‌های اضافی مانند سیستم‌های خنک‌کننده بهتر و اسلات‌های PCIe بیشتر برای کارت‌های توسعه هستند؛ درنتیجه بهترین مادربردهای استخراج ارز دیجیتال 24 ساعته بدون گرم‌شدن یا بارگذاری بیش‌ازحد کار خواهند کرد.

انتخاب مادربرد مناسب برای ماینینگ به نوع ارز دیجیتال انتخابی شما بستگی دارد، اما مهم‌ترین نکات برای یک مادربرد استخراج ارزهای دیجیتال عبارت‌اند از:

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۷۱ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات استخراج ارز دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
best-bitcoin-mining-hardware
معرفی و مقایسه بهترین دستگاه های ماینینگ بیت کوین
miner
دستگاه ماینر چیست و ماینر به چه کسی می گویند؟
miner-autotuning
هر آنچه که باید در مورد اتوتیونینگ (Autotuning) ماینر بدانید!
overclock-mining
اورکلاک (Overclock) چیست؟
bitcoin-farm
مزرعه بیت کوین چیست؟ آموزش راه‌ اندازی فارم بیت کوین
bitcoin-core
آموزش استفاده از نرم افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core)
bitcoin-mining-with-mobile
آموزش کامل استخراج بیت کوین با موبایل
best-mining-os
معرفی بهترین سیستم عامل برای استخراج ارزهای دیجیتال
bitcoin-farming
همه چیز درباره مزرعه بیت کوین
factors-that-affects-mining-rigs
بررسی عوامل موثر بر قیمت ماینر ها
how-to-choose-bitcoin-mining-hardwares
آموزش خرید دستگاه ماینینگ بیت کوین
best-mining-pools
معرفی بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در ایران و جهان
mining-monero-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال مونرو (Monero) به صورت گام به گام
best-bitcoin-mining-softwares
معرفی بهترین نرم افزار های استخراج بیت کوین
how-to-mine-cryptocurrency-on-hard-drives
آموزش استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک (HDD)
grin-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال گرین (Grin) به صورت گام به گام
zcash-mining-tutorial
آموزش جامع استخراج ارز دیجیتال زی کش (Zcash) با دو روش ساده
best-eth-mining-harwares
مقایسه بهترین دستگاه های ماینینگ اتریوم
ethereum-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال اتریوم به صورت گام به گام
ethereum-mining-rig
آموزش خرید دستگاه ماینینگ اتریوم
best-motherboards-for-mining
معرفی 7 مادربرد برای ماینینگ و مزایا و معایب آن ها
bitcoincash-mining-tutorial
آموزش استخراج بیت کوین کش به صورت گام به گام
how-to-choose-mining-motherboard
آموزش نحوه انتخاب مادربرد ماینینگ
litecoin-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال لایت کوین به صورت گام به گام
kadena-extraction
آموزش استخراج ارز دیجیتال کادنا (KDA)
classic-atrium-extraction
آموزش استخراج اتریوم کلاسیک به همراه معرفی استخر ماینینگ
liquidation
لیکویید شدن یا کال مارجین چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟
cryptotab
کریپتوتب (CryptoTab) چیست؟ آموزش ثبت نام و نحوه کارکرد آن
stereum
استریوم چیست؟ با آموزش کامل سهام گذاری در اتریوم
what-is-mining-difficulty
سختی شبکه یا سختی استخراج چیست و کدام ارز دیجیتالی سختی دارد؟
asic
ای سیک (ASIC) چیست؟ و نحوه کار با آن به چه صورت است؟
what-is-rig-mining
ریگ ماینینگ چیست؟ آشنایی با نحوه نصب و اسمبل کردن آن
litecoin-mining
آموزش استخراج لایت کوین و معرفی استخرهای استخراج آن
cloud-mining-websites
معرفی 8 تا از بهترین سایت‌ های استخراج ابری
chia-mining
آموزش گام به گام استخراج ارز دیجیتال چیا
what-is-cloud-mining
استخراج ابری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
crypto-mining-methods
معرفی انواع روش استخراج ارز دیجیتال
how-to-install-miner
آموزش کامل نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال
bitcoin-mining
آموزش گام به گام استخراج بیت کوین
ethereum-mining
آموزش کامل انواع روش های استخراج اتریوم
mining-pool
استخر استخراج چیست؟ معرفی 23 تا از بهترین های آن
crypto-mining-farm
معرفی 5 مزرعه استخراج ارز دیجیتال در دنیا