خرید ارزهای دیجیتال ارزان و تازه منتشر شده، پتانسیل کسب سود در کوتاه مدت را برای سرمایه گذاران فراهم می کند. نکته کلیدی هنگام سرمایه گذاری و خرید ارزهای دیجیتال این است که بهترین زمان را ریسک های احتمالی برای خرید دارایی انتخاب کنید. با توجه به افزایش تعداد پروژه های ارز دیجیتال، تصمیم گیری برای انتخاب و بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023، بیش از پیش دشوار شده است.

فهرست []

  با این حال، برای کمک به افراد علاقه مند و متقاضی خرید ارز دیجیتال، خانه سرمایه فهرستی از بهترین ارزهای دیجیتال ارزان با پتانسیل رشد در سال 2023 را گردآوری کرده است. لازم به ذکر است که ارزهای معرفی شده در این لیست، صرفا پیشنهاد ما هستند و شما قبل از انجام هر سرمایه گذاری باید تحقیق کرده و به اندازه ای که می توانید سرمایه از دست بدهید، سرمایه گذاری کنید.

  بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023

  توکن WhiteBIT (WBT)

  توکن WhiteBIT (WBT) که در آگوست 2022 راه اندازی شده است، جوان ترین دارایی در لیست بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023 است. WBT یک محصول تمام عیار از کل اکوسیستم WhiteBIT است که برای تمام خدمات WhiteBIT قابل استفاده است و تعامل کاربران در پلتفرم را آسان تر می کند. به عنوان مثال با استفاده از این توکن، می توانید تا 90٪ و 100٪ به ترتیب تخفیف در کارمزد taker و maker دریافت  کنید و به صورت رایگان و روزانه توکن های بومی ETH و ERC-20 را از حساب خو برداشت کنید.

  اما چه چیزی توکن WBT را به یک انتخاب ایده آل برای سرمایه گذاری در سال 2023 تبدیل کرده است؟

  • 1 میلیون توکن WhiteBIT بعد از تنها 15 دقیقه در فروش عمومی دارایی، فروخته شد.
  • توکن WhiteBIT برای مدیریت ارزش خود از مکانیسم سوزاندن توکن استفاده می کند. با حذف برخی توکن هایی در گردش، قیمت دارایی متعادل می شود و به یکی از بهترین دارایی های با ثبات برای سرمایه گذاری تبدیل می شود.
  • تنها چند ماه از بعد از راه اندازی توکن WBT، صرافی های پیشرو مانند Huobi Global، io و MEXC این دارایی را فهرست کردند.
  • قیمت توکن WhiteBIT در IEO، 90 دلار بود و در مدت سه ماه، ارزش آن به 14.64 دلار افزایش یافت.

  بیت کوین (BTC)

  بیت کوین مانند همیشه به دلیل عملکرد قابل توجهی که در گذشته داشته است، به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود. همانطور که حتما می دانید، در طی 1 دهه گذشته، ارزش بیت کوین بیش از 100000 درصد افزایش یافته است.

  این ارز دیجیتال از پشتیبانی یکی از غیرمتمرکزترین و مفیدترین فناوری های بلاک چین برخوردار است که نرخ پذیرش آن در چند سال آینده احتمالاً از حد تصور بسیاری از ما عبور خواهد کرد. با توجه به اینکه احتمال افزایش قیمت بیت کوین همیشه وجود دارد، بهتر است که شما به عنوان یک سرمایه گذاری حرفه ای، بخشی از این دارایی را در سبد سرمایه گذاری خود داشته باشید. برای مثال، تا پایان دهه، انتظار داریم که قیمت بیت کوین بیش از 5000 درصد افزایش یابد و به 1 میلیون دلار برسد. اگر این امر محقق شود، هر سرمایه گذاری که امروز در بیت کوین انجام می دهید با حاشیه مشابهی رشد خواهد کرد.

  علاوه بر رشد احتمالی قیمت بیت کوین، با توجه به اینکه خرید بیت کوین به راحتی و از طریق صرافی های مختلف امکان پذیر است و همچنین قابلیت نقد شوندگی بالایی هم دارد، به نظر می رسد که برای سرمایه گذاری در سال 2023، انتخاب خوبی باشد.

  ارز دیجیتال ApeCoin (APE)

  ApeCoin که در مارس 2022 راه اندازی شد، یکی از جدیدترین ارزهای دیجیتال سال 2022 است که به نظر می رسد برای سرمایه گذاری در سال 2023 هم انتخاب خوبی باشد. ApeCoin که در بحبوحه بازار کریپتو راه اندازی شد، عملکردی باورنکردنی داشت و به بالاترین قیمت خود یعنی 39 دلار رسید. یکی از دلایل موفقیت این پروژه ارز دیجیتال را می توان ارتباط نزدیک آن با محبوب ترین پروژه های NFT، یعنی BAYC و MAYC در نظر گرفت.

  اما چه چیزی توکن ApeCoin  را به یک انتخاب ایده آل برای سرمایه گذاری در سال 2023 تبدیل کرده است؟

  • ApeCoin یک متاورس به نام Otherside راه اندازی کرده که هنوز قیمت گذاری نشده است.
  • توسعه دهندگان این ارز دیجیتال، به راه اندازی احتمالی یک شبکه اصلی برای ApeCoin اشاره کرده اند.

  انتظار می رود این پیشرفت ها و محبوبیت گسترده APE تأثیر فوق العاده ای بر قیمت آتی میم کوین داشته باشد.  بر اساس پیش بینی و بررسی های انجام شده، احتمال دارد که قیمت APE  تا پایان دهه به بیش از 300 دلار برسد و ارزش سرمایه گذاری شما تا 10000 درصد افزایش یابد.

  سولانا (SOL)

  Solana سریع ترین پلتفرم قرارداد هوشمند در حال رشد است. در نوامبر 2022، زمانی که 1 سال از حضور این ارز دیجیتال در بازار می گذشت، قیمت توکن SOL بیش از 130000٪ افزایش یافت. با وجود شرایط رو به نزولی که بازار ارزهای دیجیتال تجربه می کند، اکوسیستم سولانا هیچ نشانه ای از افت نشان نمی دهد. در حال حاضر بیش از 1000 توسعه دهنده با حدود 350 پروژه رمزنگاری، در این پلتفرم فعالیت می کنند. درواقع می توان گفت که اکوسیستم Solana به دلیل کاربر پسند بودن و مقیاس پذیری که دارد، به عنوان یکی از بهترین بسترها برای توسعه انواع پروژه ها در نظر گرفته می شود.

  این ارز دیجیتال به دلیل انعطاف پذیری، در دسترس بودن و نقدشوندگی بالایی که دارد، به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023 در نظر گرفته می شود.

  اتریوم (ETH)

  اتریوم به عنوان دومین رمزارز بزرگ بعد از بیت کوین، به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023 نیز در نظر گرفته می شود. در حال حاضر بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز به واسطه بستری که اتریوم در اختیارشان قرار داده است، در حال فعالیت هستند. شبکه اتریوم مانند یک زمین بازی برای توسعه دهندگان DeFi و قراردادهای هوشمند عمل می کند و بسیاری از کوین های رمزنگاری شده مانند Shiba Inu (SHIB)، The Sandbox (SAND)، Uniswap (UNI) بر اساس بلاک چین اتریوم فعالیت می کنند. کاهش قیمت اتریوم در سال 2022، فرصتی ارزشمند برای خرید اتریوم و سرمایه گذاری در این ارز در سال 2023 است. زیرا انتظار می رود اتریوم با توجه به پیشرفت های قابل توجه شبکه و تغییر مکانیزم اجماع آن و کاهش مصرف انرژی، روند روبه رشدی پیش رو داشته باشد.

  ارز دیجیتال Dash 2 Trade (D2T)

  D2T یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال 2023 است و با توجه به پیش فروش موفقی که داشته است، به نظر روند رو به رشدی در آینده نزدیک در پیش خواهد داشت. D2T یک ابزار قوی برای تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال است که از زمان شروع پیش فروش، ارزش آن میلیون ها دلار افزایش یافته است. D2T دارای پتانسیل بالایی است زیرا هدف آن ارائه بینش و ابزارهای مختلف با بهره مندی از امکاناتی همچون سوشال تریدینگ و با طراحی داشبوردهای کلاس جهانی، تجربه معاملات را در همه سطوح، از مبتدی تا متخصص، بهبود می بخشد.

  دسنترالند (MANA)

  Decentraland به عنوان پادشاه اکوسیستم متاورس شناخته می شوند. این پروژه ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین اتریوم است و با دارا بودن چندین ویژگی هیجان انگیز برای افراد و همچنین مشاغل پروژه جذابی است. Decentraland کاربران خود را قادر می سازد تا هر کاری را از سرگرمی گرفته تا خرید، بازی و عناصر تجارت الکترونیک به صورت مجازی بر روی پلت فرم دیجیتال املاک و مستغلات خود انجام دهند.

  پولکادات (DOT)

  Polkadot یک پروتکل شبکه است که به عنوان یکی از امن ترین، تعاملی ترین و پیشرفته ترین شبکه ها به شمار می رود. با محبوبیت روزافزون و توسعه دامنه Web 3.0، پولکادات به عنوان یکی از محبوب ترین و آسان ترین ارزهای دیجیتال در میان سایر دارایی های دیجیتال در حال ظهور است. هدف آن گسترش ارتباط بین بلاک چین های خصوصی و عمومی بدون به خطر انداختن مقیاس پذیری است. پولکادات به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می شود؛ زیرا یکی از شبکه های منتخبی است که می تواند تعداد زیادی از تراکنش ها را از طریق sharding/’>شاردینگ که پیش از یک مانع بزرگ در صنعت ارزهای دیجیتال بود، انجام دهد.

  کاردانو (ADA)

  اگر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، Cardano می تواند انتخاب خوبی در سال 2023 باشد. کاردانو در حال حاضر یکی از معدود رمزارزهایی است که از پیشرفته ترین الگوریتم های اثبات کار استفاده می کند. این الگوریتم شبکه را ایمن و غیرمتمرکز می کند و توسط بسیاری از توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز (dApps) مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید که معاملات انجام شده در بلاک چین کاردانو، بسیار ارزان تر و سریع تر از بیت کوین و اتریوم انجام می شوند.

  چگونه بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را انتخاب کنیم؟

  ارزهای دیجیتال در سال 2023 با موفقیت های بزرگی روبرو شده است و توانسته توجه بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار را به سمت خود جلب کند. از این رو، بایستی این موضوع را عمیقاً بپذیریم که دنیای پول دیجیتال غیرمتمرکز، برای همیشه همراه ما خواهد ماند. با وجود بیش از نوزده هزار رمز ارز فروشی که تا این لحظه در وب سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) فهرست شده است و بیش از پانصد صرافی ارز دیجیتال گوناگون، قطعاً این سؤال برای افراد مبتدی پیش خواهد آمد که چگونه می توانند در انتخاب ارز دیجیتال مناسب موفق عمل کنند.

  از این رو، در این مطلب نگاهی بر نحوه ی انتخاب برترین ارزهای دیجیتال جهت شروع ترید یا سرمایه گذاری بر روی آن ها خواهیم انداخت.

  انتخاب ارز دیجیتال بر اساس ارزش بازار یا مارکت کپ (Market Cap)

  سرمایه گذاری بازار یا مارکت کپ، حیاتی ترین جنبه ای است که به معامله گران و سرمایه گذاران کمک می کند تا میزان بزرگی و عظمت یک دارایی دیجیتال را تحلیل کنند.

  در چهارچوب کریپتو، ارزش بازار به ارزش تمام کوین هایی اطلاق می شود که از تاریخ راه اندازی این ارز دیجیتال استخراج شده اند. با ضرب تعداد توکن های در گردش، در ارزش بازار فعلی یک کوین محاسبه می شود.

  اساساً ارزش بازار یا مارکت به عنوان راهنمایی برای تعیین میزان ثبات نسبی یک رمزارز استفاده می شود. با این حال، حتی بیت کوین (BTC) که از نظر ارزش بزرگ ترین ارز دیجیتال بازار است، به دلیل ماهیت پرنوسان بازار رمزارزها، از نوسانات بالایی برخوردار است.

  به طور کلی، ارزش بازار به سه دسته ی کلی تقسیم می شود که اغلب سرمایه گذاران برای شناسایی میزان ایمن بودن یک دارایی جهت سرمایه گذاری استفاده می کنند. این سه دسته بندی عبارتند از: ارزش کوچک، ارزش متوسط و ارزش بزرگ.

  ازآن جایی که رمزارزهای بزرگ بازار، دارای ریسک کم تری هستند؛ می توانند ایمن ترین گزینه جهت سرمایه گذاری افراد مبتدی باشند اما رشد آن ها زمان بر خواهد بود. در همین حال، رمزارزهایی با ارزش متوسط، ناپایدارتر هستند اما پتانسیل رشد بهتری دارند. این در حالی است که رمزارزهایی با ارزش کوچک، به عنوان دارایی هایی با ریسک بالاتر درنظر گرفته می شوند و مستعد نوسان هستند به گونه ای که ممکن است در عرض چند ثانیه، تمامی پروژه از کار بیافتد.

  پائول روگاش (Paul Rogash)، بنیان گذار Earnu.io، چندی پیش در مصاحبه با وب سایت Capital.com اعلام داشت: قبل از اینکه افراد مبتدی در بازار شروع به سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال کنند، بایستی آستانه ی ریسک خود را محاسبه کنند. وی همچنین ادامه داد که هر ارز دیجیتال یک ریسک است دقیقاً مانند زندگی کردن. اگر ریسک ‍گریز هستید، به دنبال دَه یا بیست پروژه ی برتر بازار باشید.

  از طرفی، نعیم سید (Nayeem Syed)، مدیر ارشد رسانه ی Exponentials.tv نیز با نظر روگاش موافق بود و افزود که پروژه های بلو چیپ (blue chip) اغلب دارای سابقه ی ثابت شده ای در نوسانات مثبت و همچنین تیم توسعه دهندگان قدرتمند، مشارکت های عالی، حجم بازار قوی و یک نقشه ی راه منسجم هستند.

  نکته: بر پایه ی تعریف بازار بورس نیویورک، بلو چیپ (blue chip) به انواعی از سهام اَبَر شرکت ها گفته می شود که از نظر کیفیت، اطمینان، قابلیت و توانایی سودآوری شهرتی ملی دارا باشد.

  نعیم سید افزود: «زمان مناسب برای ورود به بازار معمولاً زمانی است که بازار به شدت روندی منفی دارد؛ زیرا در این زمان خرید همه ی دارایی ها به نوعی با تخفیف زیادی همراه خواهد بود».

  جدا از این موارد، توجه به این نکته حائز اهمیت است که انتخاب یک توکن بر اساس ارزش بازار، به تنهایی می تواند ریسک باشد. درواقع، بازارهای ارزهای دیجیتال به شدت بازاری پرنوسان هستند؛ پس همواره بایستی تحقیقات خود را انجام داده و هرگز پولی که به آن نیاز دارید، وارد سرمایه گذاری ها و معاملات خود در این بازار نکنید.

  انتخاب ارز دیجیتال بر اساس افزایش قیمت

  تجزیه و تحلیل روندهای قیمتی و سودهای گذشته ی یک دارایی، می تواند راه دیگری برای انتخاب ارز دیجیتال مناسب برای شروع سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال باشد؛ چه به دنبال نگهداری بلندمدت باشید و چه برای کسب سود کوتاه مدت اقدام به معامله کردن کنید.

  انتخاب ارز دیجیتال جهت سرمایه گذاری

  اساساً سرمایه گذاران تازه کار می توانند رمزارز مدنظر خود را برای شروع، بر اساس عملکرد پیشین آن ارز دیجیتال انتخاب کنند. درواقع، این کار را می توان با نگاه کردن به رمزارزی که در یک دوره ی معیّن به بالاترین میزان سوددهی دست یافته است، متوجه شد. البته این بازه ی زمانی می تواند از شش ماه تا چند سال نیز درنظر گرفته شود.

  این استراتژی تنها درصورتی می تواند کارساز باشد که یک باور معقول «این روند صعودی ادامه خواهد داشت»، پشت آن وجود داشته باشد؛ زیرا عملکرد گذشته ی یک پروژه لزوماً تضمین کننده ی سوددِه بودن آن در آینده نیست. ازطرفی، سرمایه گذاران باید به اصول پشت پروژه ی آن رمزارز نیز نگاه کنند تا بدین ترتیب ارزیابی انجام دهند که آیا احتمال ادامه ی افزایش قیمت آن رمزارز در آینده وجود دارد یا خیر.

  دکتر راولن چای (Dr. Raullen Chai)، مدیرعامل و بنیان گذار IoTeX، در این خصوص عنوان داشت که: بهترین رمزارز جهت سرمایه گذاری افراد مبتدی، رمزارزی است که افراد بیش تر درخصوص آن تحقیق کرده و با آن احساس راحتی میکنند و به آن اعتماد دارند. درواقع، افراد بایستی مطمئن شوند که یک تیم قدرتمند پشت پروژه ی کریپتویی که در آن سرمایه گذاری می کنند وجود دارد.

  انتخاب ارز دیجیتال جهت ترید یا معامله

  اساساً عملکرد گذشته می تواند برای معاملات کوتاه مدت ارزهای دیجیتال مفید باشد. بر اساس این فاکتور، معامله گران می توانند برای کسب سود کوتاه مدت از طریق نوسانات کوتاه مدت قیمت رمز ارزهای مختلف اقدام کنند. درحقیقت، استفاده از عملکرد گذشته در معاملات، به عنوان معاملات پرایس اکشن (Price Action Trading) شناخته می شود. این استراتژی از تحلیل تکنیکال استفاده می کند؛ شکلی از تحلیل که جهت ارزیابی روند قیمت در آینده با استفاده از داده ها و آمارهای تاریخی استفاده می شود و ابزار مهمی در ترید رمزارزها برای  افراد مبتدیان و حرفه ای به حساب می آید.

  دکتر چای در این خصوص عنوان کرده است: «تا جایی که می توانید در مورد ترید رمزارزها مطالعه کنید». وی همچنین افزود که چگونه نمودارها و میانگین های متحرک را خوانده و اخبار مربوطه را دنبال کنید؛ زیرا تمامی بازارها به طور قابل توجهی تحت تأثیر اخبار اقتصادی جهان و سایر امور جاری مرتبط هستند.

  لطفاً توجه داشته باشید که عملکرد گذشته، نتایج آینده را تضمین نمی کند. همیشه تحقیق و بررسی دقیق خود را انجام دهید و هرگز پولی را که لازم دارید، سرمایه گذاری یا معامله نکنید.

  انتخاب ارز دیجیتال با تکیه بر نظرات سایر تحلیلگران

  به طور کلی، هیاهوی افزایش ارزهای دیجیتال، باعث ظهور اینفلوئنسرها و یوتیوبرهایی شده است که منابعی جذاب برای علاقه مندان مبتدی حوزه ی رمزارزها به شمار می روند و در مورد موضوعاتی مانند برترین ارز دیجیتال برای مبتدیان، تجزیه و تحلیل قیمت و… تولید محتوا انجام می دهند.

  اساساً نظرات تحلیلگران مختلف را در مورد ارزهای دیجیتال می توان به راحتی و به صورت آنلاین در فضای اینترنت پیدا کرد. این موضوع قطعاً چیزی است که افراد مبتدی می توانند قبل از انتخاب رمزارز مدنظر خود جهت خرید به آن توجه داشته باشند.

  به گفته ی مارک باسا (Mark Basa)، مدیر تجاری و برندینگ بین المللی HOKK Finance، پیش بینی تحلیلگران مختلف اغلب می تواند به یک باور خاص متمایل باشد. وی ادامه می دهد: «من همیشه در مورد نظرات تحلیلگران بدبین هستم. درواقع، من فکر می کنم ما در دیدگاه های خود در مورد اینکه چه چیزی بازار را به حرکت در می آورد و چه اتفاقی ممکن است برای یک دارایی بیفتد، مغرضانه و از روی عمد عمل کرده و نظری را با بقیه به اشتراک می گذاریم که دنبال کننده ی هدف خودمان باشیم اما این بدان معنا نیست که شما باید تحلیلگران را به خاطر ساعت ها تلاش برای پیش بینی روندهای قیمتی به چالش بکشید. بهتر است تمامی نظرات آن ها را گوش داده و منتظر بمانید؛ چراکه اساساً سرمایه گذاری یک بازی بلندمدت است».

  در همین حال، نعیم سید از Exponentials.tv تأکید کرد که سرمایه گذاران مبتدی باید هنگام بررسی دیدگاه های تحلیلگران احتیاط کنند؛ زیرا اگر پیش بینی های مثبت بیش از حدی وجود داشته باشد، به احتمال زیاد، این تعدد نظرات مثبت ارزش یک ارز دیجیتال خاص را افزایش داده و این یعنی، الآن زمان بدی برای خرید است اما نگهداریهمان رمزارز در آن جا یک گزینه ی فوق العاده عالی خواهد بود.

  انتخاب بر اساس جایگاه ارزهای دیجیتال

  درست مثل هر بازار مالی دیگر، ارزهای دیجیتال نیز دارای جایگاه های متفاوتی هستند؛ از رمز ارزهای مرتبط با امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) گرفته تا رمز ارزهای حوزه ی متاورس (Metaverse) و البته کوین های پایدار یا استیبل کوینز(Stablecoins) . بنابراین، یکی دیگر از راه های انتخاب ارزهای دیجیتال، کاوش در زیر بخش های مختلف بازار و تصمیم گیری بر این اساس است که آیا فکر می کنید آن حوزه پتانسیل رشد دارد یا خیر.

  رمزارزهای حوزه ی DeFi

  توکن های حوزه ی امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) قادر هستند تا ارزش خود را از طریق یک تراکنش مالی انتقال دهند. درواقع، آن ها بر بستر یک بلاک چین و بر روی یک اپلیکیشن DeFi که به آن تعلق دارند، ساخته شده اند. از طرفی، هدف این پروژه های DeFi برهم زدن دنیای سنتی مالی (با حذف کنترل بانک ها و مؤسسات قدیمی) ازطریق استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده است.

  از ۲۸ آوریل ۲۰۲۲ (۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱)، بزرگ ترین توکن های DeFi بر اساس ارزش بازار عبارتند از:Terra Luna یا ترا لونا (LUNA)، Avalanche یا آوالانچ (AVAX) و Wrapped Bitcoin یا بیت کوین پیچیده شده (WBTC).

  توکن های حوزه ی بازی برای کسب درآمد (Play-to-earn)

  اساساً روش بازی برای کسب درآمد ازطریق ارزهای دیجیتال یا کوین های حوزه ی متاورس، مواردی هستند که به عنوان پول نقد در یک بازی بلاک چینی آنلاین مورد استفاده قرار می گیرند اما دارای ارزش واقعی در بازار رمز ارزها هستند. به طور کلی، برخی از بزرگ ترین رمزارزها بر اساس ارزش بازار در زمان نگارش این مطلب عبارتند از: ApeCoin یا ایپ کوین (APE)، Decentraland یا دیسنترالند (MANA) و Sandbox یا سندباکس (SAND).

  توکن های غیرقابل تعویض یاNFT ها

  توکن های غیرقابل تعویض (NFT) مجموعه ای مبتنی بر رمزنگاری هستند که نباید با کوین ها اشتباه گرفته شوند. درحقیقت، آن ها به بلاک چین اتریوم متصل هستند و بر اساس پروتکل ERC-721 ساخته شده اند و نشان دهنده ی مالکیت دارایی های دیجیتال یا فیزیکی مثل یک قطعه هنر دیجیتال یا حتی موسیقی هستند.

  به طور کلی،NFT ها را می توان در بازارهای آنلاین مرتبطی خریداری کرد که سازوکاری مشابه با وب سایت های خرید و فروش آنلاین همچون آمازون (Amazon)، ای بی (eBay) و… دارند.

  استیبل کوین ها

  استیبل کوین ها ارزهای دیجیتالیی هستند که ارزش آن ها به دارایی پشتیبان آن ها مثل ارزهای فیات (دلار، یورو و…) و یا قیمت یک کالای بخصوص (مثل طلا) مرتبط است. درحقیقت، این سازوکار به منظور کاهش نوسانات یک ارز دیجیتال است که انجام می شود. اگرچه قیمت استیبل کوین ها می تواند اندکی نوسان داشته باشد اما آن ها به عنوان دارایی ایمن دنیای ارزهای دیجیتال درنظر گرفته می شوند.

  در حال حاضر، برخی از بزرگ ترین استیبل کوین های بازار رمز ارزها عبارتند از: Tether  یا تتر (USDT)، USD Coin  یا یو اس دی کوین (USDC) و TerraUSD یا استیبل کوین ترا (UST).

  انتخاب ارزهای دیجیتال ذخیره کننده ی ارزش

  این دسته از رمزارزها، ارزهای دیجیتال با عرضه ی محدود هستند که باعث ذخیره و افزایش ارزش آن ها می شود؛ درست مثل سازوکاری که طلا دارد.

  اگرچه برخی از این رمزارزها جهت جایگزینی ارزهای فیات ساخته شده بودند اما ماهیت پرنوسان آن ها، انجام این کار را دشوار می کرد. بیت کوین (BTC) و لایت کوین (LTC)، بزرگ ترین نمونه های طلای دیجیتال هستند.

  پلتفرم های نرم افزاری

  این دسته نیز ارزهای دیجیتالی بومی پلتفرم هایی هستند که نرم افزاری را جهت ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApps) دیگر ارائه می کنند. درحقیقت، این پروژه ها برای اکوسیستم های ارز دیجیتال و بلاک چین بسیار مهم هستند. از بزرگ ترین پلتفرم های نرم افزاری می توانیم به اتریوم (ETH)، کاردانو (MANA) و پولکادات (DOT) اشاره کرد.

  صرافی های ارز دیجیتال غیرمتمرکز

  بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال غیرمتمرکز (DEX) که در جهت انجام تراکنش های ارز دیجیتال آنلاین و همتا به همتا استفاده می شوند، از توکن های بومی پلتفرم خود برخوردار هستند؛ مثل صرافی Uniswap یا یونی سواپ  (UNI)، صرافی دی وای دی اکس (dYdX) و صرافی PancakeSwap یا پنکیک سواپ (CAKE).

  صرافی های ارز دیجیتال متمرکز

  این صرافی ها پلتفرم های آنلاینی هستند که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده می شوند. برخی از این صرافی ها توکن های مخصوص خود را دارند و ممکن است به عنوان پاداش به کاربران داده شود.

  ازجمله برترین توکن های صرافی های ارز دیجیتال متمرکز می توانیم به توکن بومی صرافی بایننس (BNB)، توکن صرافی Crypto.com یعنی کرونوس (CRO) و توکن صرافی FTX (FTT) اشاره داشته باشیم.

  میم کوین ها (Memecoins)

  میم کوین ها که اغلب با هدف یک شوخی ایجاد می شوند، مستقیماً با یک فرهنگ اینترنتی خاص مرتبط هستند. اولین memecoin ایجاد شده، دوج کوین (DOGE) بود که با الهام از مم سگ شیبا اینو با نام کابوسو (Kabosu) ایجاد شد. درواقع، این توکن از زمان ایجاد آن، الهام بخش پذیرش بسیاری از مم کوین ها مثل Shiba Inu یا شیبا اینو (SHIB)، Dogelon Mars یا دوج لون مارس (ELON) و… بوده است.

  توکن های جابه جایی برای کسب درآمد

  یکی از دسته بندی های جدید در جهان ارزهای دیجیتال، توکن های جابه جایی برای کسب درآمد است که دقیقاً همان چیزی هستند که از نام ظاهری آن ها تصور می شود. درواقع، با الهام از پلتفرم های بازی برای کسب درآمد (Play-to-earn)، ارزهای دیجیتال جابه جایی برای کسب درآمد به کاربران، برای پیاده روی، دویدن، رقصیدن یا حرکت ساده در اطراف خود پاداش می دهد.

  از بزرگ ترین توکن های این دسته می توانیم به توکن STEPN (GMT) یا ساتوشی سبز Green Satoshi (GST) و توکن Genopets (GENE) اشاره کنیم.

  سخن پایانی

  توجه داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بازاری به شدت بی ثبات است و تصمیم شما برای ترید یا سرمایه گذاری بر روی رمزارزها باید به میزان تحمل ریسک، تخصص در بازار و گسترش سبد سهام (پرتفوی) شما بستگی داشته باشد.

  پیشنهاد ما این است که همواره بررسی های لازم را انجام دهید، به نکات مربوط به تحلیل های تکنیکال و بنیادی نگاه کنید و هرگز پولی که توان ازدست دادن آن را ندارید، وارد سرمایه گذاری یا معاملات خود نکنید.

  پرسش های متداول

  ۱- مبتدیان چگونه می توانند بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند؟

  اساساً راه های مختلفی وجود دارد تا معامله گران مبتدی ارزهای دیجیتال بتوانند شروع به سرمایه گذاری بر روی دارایی های دیجیتال کنند. درحقیقت، مهم است که جایگاه رمزارز مدنظر خود را در بازار انتخاب کنید؛ خواه این رمزارز یک ارز دیجیتال در دسته بندی بازی برای کسب درآمد باشد یا یک NFT. توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در حوزه ی کریپتو با انتخاب یک رمزارز جهت استخراج متفاوت است. پس اطمینان حاصل کنید که پیش از سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال، تحقیقات را کامل انجام داده اید. باز هم تأکید می کنیم که هرگز پولی که توان ازدست دادن آن را ندارید، وارد سرمایه گذاری یا معاملات خود نکنید.

  ۲- کم ریسک ترین رمزارزها جهت سرمایه گذاری افراد مبتدی کدام ها هستند؟

  تمامی رمز ارزها به شدت دارای نوسانات قیمتی هستند و این به نوبه ی خود یک عامل خطرساز برای مبتدی ها به حساب می آید. پس همیشه جهت تحلیل و بررسی قیمت رمزارزها  سعی و تلاش کنید. این تلاش و بررسی می تواند شامل بررسی اصول بنیادی آن پروژه نیز باشد.