مزرعه بیت کوین چیست؟

با طراحی بیت کوین در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو تحولی در دارایی های غیرمتمرکز و فناوری در جهان ایجاد شد. با ظهور بیت کوین چندین اصطلاح جدید نیز به دنیا معرفی شد که برای بسیاری از افراد این اصطلاحات تازگی دارند و درکشان کمی مشکل است. یکی از اصطلاحات موجود درباره بیت کوین، استخراج یا ماینینگ است که حتماً تاکنون درباره آن شنیده اید. ما در این مطلب خانه سرمایه قصد داریم درمورد مزرعه بیت کوین که با افزایش محبوبیت این ارز ایجاد شده توضیحاتی ارائه دهیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که افراد می توانند آن را از صرافی های آنلاین بخرند یا با استفاده از کامپیوتر استخراج کنند. این ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار در رتبه 1 قرار دارد و باارزش ترین ارز در بازار کریپتوکارنسی است.

قیمت این ارز در طول یک دهه گذشته فراز و نشیب های بسیاری داشت و در 10 نوامبر 2021 به 68 هزار دلار رسید که بالاترین قیمت ثبت شده برای آن است. کل عرضه بیت کوین 21 هزار است که تا زمان نگارش این مطلب حدود 19 هزار از آن استخراج شد.

قیمت بالای این ارز دیجیتال سبب شد افراد زیادی در جهان تمایل داشته باشند آن را استخراج کنند؛ البته برای استخراج این ارز دیجیتال به برق زیادی نیاز است؛ به همین دلیل همه افراد توانایی استخراج آن را ندارند.

استخراج بیت کوین

پیش از اینکه به توضیح مزرعه بیت کوین بپردازیم، لازم است نحوه استخراج بیت کوین را با زبان ساده توضیح دهیم. به فرایند تعین بلاک بعدی در زنجیره (chain) استخراج بیت کوین می گویند. بلاک از مجموعه ای از تراکنش ها و یک بلاک چین از گروهی از بلاک ها تشکیل شده است. در شبکه، زنجیره ای بیشترین تعداد بلوک را دارد که زنجیره ای معتبر است.

همان طور که گفتیم، فرایند افزودن بلاک به زنجیره (chain) همان استخراج است، اما باید دانست روند کار دقیقاً چگونه است. برای توضیح این روند مثالی ساده می زنیم. استخراج را مانند یک بازی حدس در نظر بگیرید. چند نفر با یکدیگر در یک مسابقه حدس شرکت می کنند.

هرکس که درست حدس بزند، بلوک بعدی را اضافه می کند و می تواند انتخاب کند که کدام تراکنش ها در آن گنجانده شود. بازیکنی که برنده شد، تراکنش هایی را که افراد می خواهند به زنجیره اضافه کنند، جمع آوری می کند و سپس آن ها را در بلاک می گذارد و آن را تأیید می کند. فرد برنده به دلیل بردش بیت کوین جایزه می گیرد.

حدس های در استخراج بیت کوین راحت نیستند. برای اینکه کاربران بتوانند به درستی حدس بزنند، از کامپیوترهای پیشرفته استفاده می کنند که امکان حل مسائل پیچیده را داشته باشند. اگر تعداد کسانی که از کامپیوتر برای استخراج استفاده می کنند بیشتر شود، برای اینکه زمان استخراج ثابت بماند، مسائل پیچیده تر می شوند؛ درنتیجه افراد برای استخراج بیت کوین به کامپیوترهای پیشرفته تر نیاز دارند.

همان طور که می دانید، در سال 2009 امکان استخراج بیت کوین با کامپیوترهای معمولی صورت می گرفت، اما در حال حاضر برای استخراج این ارز به رایانه های پیشرفته نیاز دارید. همچنین حل یک مسئله برای 100 نفر راحت تر از یک نفر است؛ به همین دلیل افراد مزرعه بیت کوین ایجاد می کنند.

هش چیست؟

هنگامی که یک استخراج کننده بیت کوین با موفقیت یک هش معتبر پیدا می کند، یک بلاک به بلاک چین اضافه کرده و آخرین تراکنش ها را تأیید می کند. زمان ایجاد یک بلاک جدید در بلاک چین حدود 10 دقیقه است. هدف کل شبکه بیت کوین این است که این زمان را ثابت نگه دارد. حال اگر افراد بیشتر قصد استخراج داشته باشند، باید معادلات پیچیده تر شود که زمان ایجاد بلاک جدید ثابت بماند.

ما چنانچه به دلیل کاهش قیمت بیت کوین یا افزایش هزینه های ماینینگ تعداد کسانی که قصد استخراج دارند کم شود، مسائل ساده تر می شود تا زمان همان 10 دقیقه ثابت بماند. در ابتدا احتمال ایجاد یک بلاک جدید 1 در 5 بود؛ درحالی که این مقدار در حال حاضر به 1 در 22 تریلیون رسید. دشواری استخراج بیت کوین سبب شده است افراد برای انجام این کار مزرعه بیت کوین ایجاد کنند.

مزرعه بیت کوین چیست؟ 

مزرعه بیت کوین یک سوله یا ساختمان بزرگ است که در آن تعداد بسیاری کامپیوتر ای سیک (ASIC) مخصوص استخراج وجود دارد. معمولاً این سوله ها خارج از شهر هستند؛ زیرا صدای کامپیوترها بسیار زیاد است.

مصرف برق در این مزرعه بسیار بالاست. براساس آمار میزان مصرف برق تولید یک بیت کوین در سال 2021 برابر با 9 سال برق مصرفی یک خانوار است. هر ماینر به ازای ایجاد و تأیید یک بلاک جدید 6.25 بیت کوین دریافت می کند. برای تأسیس مزرعه بیت کوین در ایران نیاز است مجوز دریافت کنید.

بزرگ ترین استخراج کنندگان بیت کوین کدام کشور ها هستند؟

براساس آمار، آمریکا، قزاقستان و روسیه به ترتیب با 35.6، 18.1 و 11.2 درصد استخراج بیت کوین در سال بزرگ ترین استخراج کننده در سال 2021 بودند. براساس آمار در سال 1399 میزان استخراج بیت کوین در ایران 8 درصد بود که البته در چند سال گذشته با افزایش قیمت این ارز این درصد بیشتر نیز شد، اما آمار دقیق موجود نیست.

سخن پایانی

درحالی که استخراج بیت کوین جذاب به نظر می رسد، باید بدانید این کار برای همه افراد سودآور نیست. طراحی بیت کوین به صورتی است که هر چهار سال یک بار میزان استخراج آن نصف می شود که همین موضوع سبب افزایش هزینه استخراج می شود و با کاهش قیمت این رمزارز حتی ممکن است دچار ضرر شوید.

برای احداث مزرعه بیت کوین شما نیازمند سرمایه بسیار زیاد و مجوز هستید. اگر قصد انجام این کار را دارید، پیش از شروع تمام جوانب کار را بسنجید.

پرسش های متداول

1- آیا راه اندازی مزرعه بیت کوین سود آور است؟

اینکه راه اندازی این مزرعه سودآور است یا نه، به هزینه ها و درآمدهای شما بستگی دارد. در این مزرعه درآمد از فروش این ارز به دست می آید. اگر قیمت کاهش یابد درآمد شما کم می شود. حال اگر هزینه برق یا مالیات افزایش یابد، هزینه بالا می رود و درنتیجه سود شما کاهش می یابد. برای تعیین سودآوری در لحظه می توانید از ماشین های آنلاین مخصوص این کار استفاده کنید.

2- آیا احداث مزرعه بیت کوین در ایران قانونی است؟

بله شما می توانید از وزارت صنعت و معدن مجوز راه اندازی این مزرعه را بگیرید.