این روزها بحث ارزهای دیجیتال بسیار داغ است و همین موضوع سبب شده است که نظر بسیاری از افراد به این حوزه جلب شود و به دنبال راهی برای کسب درآمد از این بازار باشند. اگر شما هم تصمیم گرفته اید وارد دنیای جذاب ارزها شوید، در صورتی که با این بازار آشنایی نداشته باشید، احتمالاً با اصطلاحاتی مواجه می شوید که معنای آن ها را نمی دانید. یکی از رایج ترین و پرکاربردترین اصطلاحات در میان معامله گران، هودلر ارز دیجیتال است. در این مقاله، به ساده ترین روش ممکن یکی از اساسی ترین و پرکاربردترین مفاهیم کریپتو کارنسی (ارزهای دیجیتال) یعنی هودلر را بررسی کرده ایم.

فهرست []

  تعریف هودل کردن

  هودل درواقع همان کلمه (HOLD) در زبان انگلیسی است و به دلیل اشتباه تایپی یکی از کاربران سایت Bitcontalk (یکی از بزرگ ترین فروم های آنلاین در حوزه ارز دیجیتال) اتفاق افتاده است که این اشتباه تایپی رفرنسی برای این معیار و اصطلاح شد. البته گاهی گفته می شود HODL مخفف جمله Hold on for Dear Life به معنای نگهداری با تمام وجود است. در دنیای کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتال) هودل یا هادل در اصطلاح عامیانه به معنای نگهداری و نفروختن یک ارز در بازه زمانی میان مدت یا بلندمدت و با توجه به تارگت و استراتژی شخص است که به مرور زمان بر ارزش آن افزوده می شود.

   معرفی هودلر ارز دیجیتال

  در حالت کلی افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال را می توان به دو دسته تفکیک کرد؛ دسته اول افرادی هستند که روزانه، هفتگی یا ماهانه خرید و فروش انجام می دهند که به آن ها تریدر یا معامله گر گفته می شود. دسته دوم کسانی هستند که براساس مطالعه یک پروژه به خرید آن ارز اقدام می کنند و در بازه زمانی میان مدت یا بلندمدت با توجه به استراتژی خود، آن ارز را نگهداری می کنند.

  دراصطلاح افرادی را که سرمایه و دارایی خود را هولد می کنند، هودلر یا هودلر ارز دیجیتال می گویند. باید توجه داشت که ما هودلر کوتاه مدت نداریم و تعریف هودلر برای بازه زمانی میان مدت و بلندمدت است. در ادامه ویژگی های را که یک هودلر باید داشته باشد، بررسی می کنیم.

  ویژگی های هودلر حرفه ای ارز دیجیتال

  1. اولین و مهم ترین ویژگی هودلرهای حرفه ای این است که آن ها سرمایه ای را وارد بازار می کنند که به آن نیاز ندارند و به هیچ عنوان برای ورود به این مارکت به فروش ماشین، خانه یا قرض و وام اقدام نمی کنند.
  2. از دیگر ویژگی های یک هولدر ارز دیجیتال این است که با توجه به چارت و بازه زمانی که برای آن پروژه یا ارز تعریف شده، همراه پروژه باشد، هنگتم نوسانات و اصلاح بازار، فروشی انجام ندهد و تا رسیدن قیمت ارز دیجیتال به تارگت تعیین شده، آن ارز را نگه داری کند.
  3. اگر فردی تصمیم گرفته باشد یک هودلر ارز دیجیتال شود، باید شناخت کافی از آن پروژه داشته باشد، در زمان و مراحل مختلف آن را رصد کند و مطمئن شود اهدافی که برای آن پروژه پیش بینی شده است در حال تحقق هستند. به زبان ساده می توان گفت آشنایی با تحلیل بنیادی برای افرادی که قصد هودل کردن یک ارز دیجیتال را دارند بسیار حیاتی است.

  ده قانونی که هر هودلر ارز دیجیتال باید بداند

  پس از اشتباه تایپی یکی از کاربران که به جای کلمه هولد از هودل استفاده کرده بود، شخصی به نام برندن متیوز (Brenden Matthews) به کمک افراد شناخته شده در جامعه بیت کوین قوانینی را وضع کرد که هر هودلر ارز دیجیتال باید آن ها را رعایت کند تا به عنوان یک هودلر واقعی شناخته شود. در ادامه این قوانین را معرفی می کنیم.

  1. نگهداری دارایی

  اولین و مهم ترین قانون برای یک هولدر، نگهداری و هولد ارزهای دیجیتال خود است. این قانون سبب می شود هودلر تحت تأثیر نوسانات بازار قرار نگیرد، اگر اصلاحی در بازار رخ دهد دچار استرس نشود و دارایی خود را تا تارگتی که برای آن در نظر گرفته است نگه دارد.

  2. خرید در کف قیمت

  هودلر حرفه ای و واقعی به ارزی که روی آن هودل کرده است، اطمینان کامل دارد؛ درنتیجه نوسانات بازار او را نگران نمی کند و اگر ارز دیجیتال خریداری شده توسط هودلر با افت قیمت مواجه شود، وی فرصت را غنیمت می شمارد و در زمان اصلاح و کف های جدید، دارایی خود را افزایش می دهد.

  3. رعایت نکات امنیتی

  نکته دیگری که یک هودلر باید به آن توجه داشته باشد، امنیت و شیوه نگهداری ارز دیجیتال هولدشده است. هودلرها برای دارایی خود ارزش قائل هستند، آن را نزد خود نگه می دارند و به واسطه یا شخص ثالث نیاز ندارند.

  صرافی ها و کیف پول های آنلاین که امکان هک یا سرقت دارایی در آن ها وجود دارد، مکان مناسبی برای نگه داری سرمایه یک هودلر نیستند و بهتر است یک هودلر ارز دیجیتال از کیف پول های سخت افزاری برای نگه داری سرمایه خود استفاده کند.

  بد نیست بدانید کیف پول های سخت افزاری کلیدهای خصوصی کاربر را به صورت آفلاین ذخیره می کنند؛ به همین دلیل نفوذ به اطلاعات آن کار ساده ای نیست و از این رو توصیه شده است افرادی که قصد سرمایه گذاری به صورت میان مدت یا بلندمدت را دارند، از کیف پول های سخت افزاری استفاده کنند.

  4. تحت تأثیر قرار نگرفتن

  یک هودلر واقعی پیش از خرید یک ارز، درباره آن تحقیق و مطالعه می کند، اهداف و اخبار آن را بررسی و پس از اطمینان از مناسب بودن پروژه اقدام به سرمایه گذاری می کند. هودلر ارز دیجیتال از سقوط بازار در یک بازه زمانی ترسی ندارد و تحت تأثیر اخبار منفی و حواشی قرار نمی گیرد.

  5. درگیر فومو نشدن

  به طور طبیعی بازارهای مالی دارای نوسان هستند. نوسانات بازار ارزهای دیجیتال بسیار بیشتر از سایر بازهای مالی است و ممکن است یک ارز تحت تأثیر یک خبر به صورت ناگهانی رشد یا کاهش قیمت چشمگیری داشته باشد.

  یک هودلر واقعی تحت تأثیر نوسانات قرار نمی گیرد، با افزایش ناگهانی یک ارز، درگیر فومو نمی شود و به هودل کردن ادامه می دهد؛ برای مثال اگر شما هودلر ارز دیجیتال بیت کوین هستید، با رشد ناگهانی ارز دیجیتال اتریوم برای فروش بیت کوین و خرید اتریوم تصمیم گیری نمی کنید. فومو یا FOMO که مخفف عبارت Fear of Missing Out است، به زبان ساده به معنای ترس از دست دادن فرصت است.

  6. خرید کالا و دریافت خدمات با ارز دیجیتال هودل شده

  امروزه می توانید کالاها و خدمات موردنظر خود را از فروشگاه ها و دیگر منابع موردنظر خود دریافت کنید و به جای پرداخت هزینه با استفاده از ارزهای فیات از ارزهای دیجیتال استفاده کنید. اگر شما نیز یک هودلر ارز دیجیتال هستید، بهتر است در صورتی که قصد خرج کردن ارز دیجیتال خود را دارید، با دریافت کالا و خدمات از چنین منابعی به دیگر هودلرها کمک کنید.

  7. انتقال نکات مثبت به دیگران

  هرچه تقاضا برای یک ارز دیجیتال بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت. شما به عنوان یک هودلر ارز دیجیتال می توانید در ترغیب دیگران به خرید ارز دیجیتالی که هولد کرده اید، در بالابردن تقاضا و درنتیجه افزایش قیمت آن ارز دیجیتال نقشی هرچند کوچک داشته باشید. البته نباید برای این کار به ادعاهای پوچ در زمینه ارز دیجیتال موردنظر خودتان متوسل شوید. تنها کافی است افرادی را که ممکن است اطلاعات و دانشی درباره ارز دیجیتال مطرح کرده و از آینده آن اطلاعی ندارند، از آن پروژه و اهدافش مطلع کنید.

  8. اجرای فول نود

  هودلر ارز دیجیتال اگر بتواند نود کامل خود را اجرا می کند. به زبان ساده می توان گفت، هر دستگاهی که به شبکه ارز دیجیتال متصل شود یک نود است، اما فول نود به کاربرانی گفته می شود که مستقیم به بلاک چین ارز دیجیتال مربوط متصل شده و تمام قوانین آن را پذیرفته باشند. یک هودلر ارز دیجیتال اگر بتواند به صورت نود کامل در بلاک چین عمل کند و در اجماع مشارکت داشته باشد، به سلامت آن ارز دیجیتال کمک کرده است؛ از این رو گفته می شود کاربرانی که توانایی اجرای یک فول نود را داشته باشند، در صورتی که هودلر آن ارز دیجیتال باشند می توانند از این طریق در امنیت و سلامت و در نتیجه آینده آن ارز دیجیتال نقش داشته باشند.

  9. اطمینان کامل به ارزی که هودل کرده است

  بازار ارزهای دیجیتال بازاری آزاد است؛ به این معنا که هر شخصی می تواند در آن فعالیت کند و بر آن تأثیر بگذارد. در چنین بازاری که افراد مختلف با منتشرکردن نظر و تحلیل خود می توانند به صورت کوتاه مدت روند یک ارز دیجیتال را تغییر دهند، پایبندبودن به تحلیل خود و اطمینان به ارزی که با هدف بلندمدت خریداری شده است، یکی از ویژگی هایی است که هر هودلر ارز دیجیتال باید داشته باشد. هودلر ارز دیجیتال با آشنایی و شناخت کامل یک ارز دیجیتال، آینده آن ارز را خریداری کرده است؛ پس نباید تحت تأثیر ادعاهای هر شخصی که گاهی با هدف منتشر می شوند قرار بگیرد. البته یک هودلر ارز دیجیتال باید اخبار مربوط به پروژه را از منابع معتبر نیز دنبال کند.

  10. آشنایی با تحلیل تکنیکال و بنیادی

  یک هودلر ارز دیجیتال به تحلیل بنیادی بیش از تحلیل تکنیکال نیازمند است؛ زیرا هولدر ارز دیجیتال قصد خرید و فروش متعدد را ندارد و باید یک بار در بهترین زمان، ارز دیجیتال موردنظر خود را خریداری کرده و برای میان مدت یا بلندمدت نگه داری کند. با این حال برای یافتن بهترین نقطه ورود به معامله آشنایی با تحلیل تکنیکال نیز لازم است.

  تفاوت تریدر و هودلر ارز دیجیتال

  همان طور که در مطالب بالا اشاره شد، می توان افرادی را که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می کنند، به دو گروه تقسیم کرد.

  1. تریدرها (معامله گران)
  2. هودلرها (سرمایه گذاران)
  • تریدرها یا معامله گران مهارت های تحلیلی بسیار قوی دارند، برای مدتی در بازار فعالیت داشته اند و براساس تحلیل تکنیکال، تایم فرم ها، اخبار و بررسی صعودی یا نزولی بودن روند قیمتی یک ارز، معاملات خود را انجام می دهند و سود خود را از نوسانات موجود در بازار کسب می کنند.
  • اگر یک هودلر تحت تأثیر نوسانات قرار نمی گیرد، براساس مطالعه روی یک پروژه، آن ارز را برای مدت زمان معین و به صورت بلندمدت یا میان مدت نگه می دارد.
  • تریدرها به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه ترید می کنند و ممکن است تنها در یک روز چندین معامله انجام دهند و از معامله خارج شوند؛ در صورتی که کمترین مدت زمانی که یک هودلر روی یک ارز سرمایه گذاری می کند شش ماه تا یک سال است.
  • معامله گری حرفه بسیار پیچیده ای است. افرادی که آشفتگی ذهنی بسیار زیادی دارند، اگر وارد این حوزه شوند، با شکست روبه رو می شوند. در این میان، هودلرها استرس و مشغله فکری بسیار کمتری در این زمینه متحمل می شوند.
  • بیشتر تریدرها معامله گری را به عنوان شغل و حرفه خود انتخاب می کنند و زمان زیادی را برای تحلیل در نظر می گیرند. برعکس هودلرها که مدت زمان نسبتاً کمی را به مطالعه یک پروژه می پردازند و پس از اطمینان از آن روی آن ارز دیجیتال سرمایه گذاری می کنند و دیگر درگیر بازار و نوسانات نمی شوند، شغل و حرفه شخصی خود را دنبال می کنند و در کنار آن هولد میان مدت یا بلندمدت دارند.

  لزوم آشنایی با تحلیل تکنیکال و بنیادی برای هودلر و تریدر

  برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال آشنایی با دو نوع تحلیل تکنیکال و بنیادی اجتناب ناپذیر است. اگر شما قصد خرید و نگه داری بلندمدت یک ارز دیجیتال را داشته باشید و به عبارت دیگر هودلر آن ارز دیجیتال باشید، به تحلیل بنیادی بیش از تحلیل تکنیکال نیاز دارید؛ زیرا در تحلیل بنیادی به قدرت فنی پروژه، اهداف و آینده بلندمدت آن ارز دیجیتال توجه می شود. با این حال باید با تحلیل تکنیکال نیز آشنا باشید تا بتوانید بهترین زمان برای خرید ارز دیجیتال موردنظرتان را تشخیص دهید.

  از طرف دیگر اگر شما یک تریدر ارز دیجیتال باشید، می توانید فارغ از روند بلندمدت یک ارز دیجیتال، آن ارز دیجیتال را خریداری کنید و با کسب سودی هرچند اندک آن را بفروشید. در این صورت آشنایی با تحلیل تکنیکال بیش از تحلیل بنیادی به شما کمک می کند. توجه داشته باشید که در تحلیل تکنیکال شما با توجه به سابقه قیمتی ارز دیجیتال و با کمک گرفتن از ابزارهایی برای تحلیل در پلتفرم های مربوط، آینده ارز را پیش بینی می کنید؛ درنتیجه می توان گفت آشنایی با تحلیل تکنیکال و بنیادی برای هر فعال در بازار ارزهای دیجیتال ضروری است. توصیه می شود برای کسب این مهارت ها با شرکت در دوره آموزش ارز دیجیتال که امروزه به صورت حضوری و آنلاین برای همه در دسترس است، آمادگی لازم برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال را کسب کنید.

  سخن پایانی

  در این مقاله سعی شد تعریف درستی از هودل و هودلر ارز دیجیتال داشته باشیم. با توجه به اینکه روش های بسیاری برای معامله یا سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد، توصیه می شود هر فرد با توجه به موقعیت، وضعیت اقتصادی، دانش، آستانه صبر و تحمل، استراتژی مختص به خود را یاد بگیرد و سپس وارد بازار شود. فراموش نکنید که هدف هر معامله گر یا سرمایه گذار در گام اول حفظ سرمایه و سپس کسب سود است. شما می توانید با بررسی مطالب گفته شده و تطبیق آن با شرایط و ویژگی های شخصیتی خود انتخاب کنید که به چه صورت در این بازار فعالیت کنید.

  سوالات متداول

  شخصی که ارز دیجیتالی را خریداری کرده و برای بلندمدت نگه داری می کند را هودلر یا هولدر ارز دیجیتال می گویند.

  تریدر ارز دیجیتال، معاملاتی کوتاه مدت بر روی ارزهای دیجیتال داشته و با کسب سودی هرچند اندک معاملات خود را می بندد، در حالی که هولر ارز دیجیتال اقدام به خرید ارز دیجیتال کرده و رمزارز خود را برای بازه ی زمانی میان مدت یا بلندمدت و بدون توجه به نوسانات کوتاه نگه داری می کند.

  با توجه به اینکه هودلر ارز دیجیتال قرار است دارایی خود را برای بلندمدت نگه داری کند، در چنین مواقعی اهداف پروژه و قدرت فنی آن برای چنین شخصی ارزش بیشتری دارد. در نتیجه تحلیل بنیادی بیشتر به هودلر ارز دیجیتال کمک می کند.