در اولین روزهای فعالیت ارزهای دیجیتال، کمتر کسی تصور می کرد این تکنولوژی در سال های آینده پیشرفت چشمگیری را تجربه کند، اما امروزه ارزها به موضوعی محبوب در میان مردم تبدیل شده اند. حتماً می دانید که برای به دست آوردن ارز دیجیتال، یا باید آن ها را استخراج کرده یا از بازارهای مالی خریداری کنید. از آنجا که استخراج ارزها روش کم دردسری برای به دست آوردن ارز دیجیتال است، افراد زیادی در این حوزه فعالیت می کنند. یکی از ارزهای قابل استخراج که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده، ارز گرین (Grin) است. در ادامه قصد داریم استخراج ارز دیجیتال گرین را به طور کامل به شما آموزش دهیم.

فهرست []

  منظور از استخراج ارز دیجیتال گرین چیست؟

  این ارز دیجیتال یک ارز با استاندارد اثبات کار است و برای استخراج آن مانند بسیاری از ارزهای دیگر، تنها به یک ریگ ماینینگ یا دستگاه ماینر نیاز دارید. این ارز برخلاف بیت کوین، محدودیت استخراج کوین ندارد و زمان استخراج هر بلاک ارز دیجیتال گرین تقریباً یک دقیقه است. این مزیت سبب شده است تا ماینینگ این ارز طرفداران زیادی بین استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال پیدا کند، اما پاسخ این سؤال که چگونه ارز دیجیتال گرین را استخراج کنیم، می توان در 3 مرحله زیر خلاصه کرد:

  1- تهیه سخت افزار موردنظر برای استخراج (ریگ ماینینگ یا دستگاه ای سیک)

  2- ایجاد کیف پول گرین

  3- پیوستن به استخر ماینینگ و شروع استخراج ارز GRIN

  آشنایی با ارز دیجیتال گرین

  این ارز در سال 2019 و در بلاک چین بیت کوین ایجاد شده و پس از آن، روانه  بازار معاملات ارزهای دیجیتال شد. این ارز شباهت بسیاری با بیت کوین دارد، اما حفظ حریم خصوصی در آن، سبب برتری این ارز در مقابل بیت کوین شده است. همین موضوع سبب شده تا بسیاری از طرفداران بیت کوین، به سمت این ارز کشیده شوند.

  استخراج GRIN در حال حاضر با دستگاه های آی سیک و ریگ های ماینینگ امکان پذیر است، اما پس از هاردفورک ژانویه 2021، با فراگیرشدن استفاده از دستگاه های آی سیک، عمر استخراج با کارت گرافیک به پایان خود نزدیک می شود.

  الگوریتم های استخراج گرین

  توسعه دهندگان این ارز از این موضوع اطلاع داشتند که در مدت زمان کوتاه، دستگاه های ای سیک برای استخراج این ارز تولید خواهند شد؛ بنابراین دو الگوریتم متفاوت برای استخراج ارز گرین طراحی کردند. یکی از الگوریتم ها برای استخراج با ریگ های ماینینگ و دیگری برای استخراج با دستگاه های ای سیک طراحی شدند. این الگوریتم ها عبارت اند از:

  الگوریتم Cuckatoo31

  این الگوریتم ثابت، مختص دستگاه های ای سیک طراحی شده است. توسعه دهندگان گرین اعلام کرده اند این الگوریتم در آینده تغییر نخواهد کرد؛ البته ریگ های ماینینگ قدرتمند با حافظه 11 گیگابایت به بالا هم می توانند از این الگوریتم برای استخراج گرین استفاده کنند.

  الگوریتم Cuckatoo32

  این الگوریتم در سومین هاردفورک گرین در سال 2020 رونمایی و در شبکه اجرا شد. دستگاه های ماینر از این الگو پشتیبانی می کنند و براساس آمار اعلام شده، بیشترین میزان استخراج ارز دیجیتال گرین در آن سال توسط این الگوریتم انجام شده است.

  الگوریتم Cuckaroo29

  الگوریتم Cuckaroo29 به الگوریتم ریگ های ماینینگ معروف است. طبق اعلام تیم گرین، استفاده از این الگوریتم تنها برای استخراج کنندگان با ریگ های ماینینگ ممکن است و هر 6 ماه الگوی الگوریتم شماره 29 تغییر می کند تا تولیدکنندگان دستگاه های ای سیک، برای این الگوریتم دستگاه ماینر تولید نکنند.

  تیم توسعه Grin اعلام کرده است که استخراج این ارز با دو الگوریتم مختلف، نسبت الاکلنگی دارد؛ به این صورت که اگر هر بلاک از این ارز با الگوریتم کاکاتو استخراج شود، سختی شبکه برای استخراج کنندگان الگوریتم کاکارو کاهش می یابد و در صورتی که بلاکی با الگوریتم کاکاتو ساخته شود، سختی برای کاکارو بیشتر می شود.

  در حال حاضر تنها 10 درصد از سکه های گرین با الگوریتم های مختص دستگاه های ای سیک استخراج می شوند، اما پیش بینی می شود این مقدار در چند سال بعد، به 100 درصد خواهد رسید. در این صورت، تمامی فرایند استخراج Grin با دستگاه های آی سیک انجام خواهد شد.

  استخراج ارز دیجیتال گرین با کارت گرافیک

  برای استخراج این ارز با کارت گرافیک، به یک ریگ ماینینگ نیاز دارید. ریگ به معنای یک پک سخت افزاری است که ممکن است مجموعه ای از تجهیزات اختصاصی یا یک کامپیوتر ساده باشد، اما باید دانست برای ساخت یک ریگ ماینینگ به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

  • شاسی ریگ استخراج

  برای تهیه هر ریگ ماینینگ، قبل از هر چیزی به یک شاسی نیاز دارد. وظیفه شاسی، نگهداری قطعات ریگ ماینینگ در کنار یکدیگر است؛ البته می توانید شاسی را به صورت آماده خریداری کرده یا خودتان آن را درست کنید. پیشنهاد ما به شما  این است که شاسی ریگ ماینینگ را به صورت آماده تهیه کنید تا قطعات روی آن بهترین تعادل را داشته باشند.

  • مادربورد

  برای استخراج ارز دیجیتال گرین با ریگ ماینینگ، به یک مادربورد متوسط نیاز دارید. همان طور که می دانید، مادربورد قطعه ای از ریگ ماینینگ است که کارت های گرافیک روی آن سوار می شوند. برای استخراج Grin، به یک مادربورد با حداقل 4 پورت PCI-E نیاز دارد. GA-EP35-DS3L از Gigabyte و P5Q Deluxe از Asus، دو نمونه از مادربوردهای پرطرفدار بین استخراج کنندگان این ارز هستند.

  • کارت حافظه

  در انتخاب کارت حافظه در استخراج گرین، کیفیت رم، فاکتور مهمی به حساب می آید. کارت حافظه موردنیاز برای استخراج این ارز باید حداقل 8 گیگابایت ظرفیت داشته باشد.

  •  هارد دیسک

  هاردهای موجود در بازار در دو دسته SSD  و HDD  قرار می گیرند. هاردهای SSD از سرعت بیشتری در مقایسه با بقیه برخوردارند، اما برای استخراج ارز Grin، نیازی نیست حتماً یک هارد گران قیمت خریداری کنید؛ زیرا سرعت و اندازه هارد ماینینگ تأثیری بر قدرت هش ریگ شما نخواهد داشت.

  • کارت گرافیک

  همان طور که می دانید، GPU ها مهم ترین جزء ریگ های ماینینگ هستند. Nvidia و AMD ، دو برند مطرح در زمینه تولید و عرضه کارت های گرافیک هستند، اما برای انتخاب GPU مناسب برای ماینینگ گرین، باید به این نکته توجه کنید که خرید یک کارت گرافیک قوی، بهتر از خرید چندین GPU رده پایین است. پیشنهاد ما به شما در خریداری کارت گرافیک برای استخراج ارز دیجیتال گرین، انتخاب کارت گرافیکی 8 گیگابایتی از برند AMD است.

  • CPU

  معمولاً برای استخراج این ارز دیجیتال با کارت گرافیک، نیازی به پردازنده های قوی ندارید و می توانید از یک CPU معمولی استفاده کنید که با مادربورد شما سازگار باشد.

  • منبع تغذیه

  پاور یا منبع تغذیه یکی از قطعات مهم ریگ ماینینگ به شمار می آید؛ زیرا قرار است انرژی موردنیاز ریگ برای استخراج را فراهم کند. توان منبع تغذیه رابطه مستقیمی با قدرت و تعداد کارت های گرافیک دارد. به این صورت که اگر از چندین کارت گرافیک در ریگ خود استفاده می کنید، بهتر است از پاورهای قدرتمندی مانند Plus Gold و Plus Bronze استفاده کنید که توان 1200 وات به بالا داشته باشند، اما اگر از سیستم های خانگی برای استخراج گرین استفاده می کنید، یک پاور با قدرت حدودی 500 وات برای شما مناسب است.

  استخراج ارز دیجیتال گرین با دستگاه آی سیک

  تا چند وقت پیش فعالان حوزه استخراج تصور می کردند این ارز، در برابر استخراج با دستگاه های ای سیک مقاوم است و تنها می توان با استفاده از ریگ های مبتنی بر کارت گرافیک آن را استخراج کرد تا اینکه توسعه دهنده سابق این ارز اعلام کرد با استفاده از دستگاه ای سیک، در 24 ساعت، چند بلوک گرین به ارزش 118 دلار استخراج کرده است.

  در انتخاب دستگاه استخراج مناسب برای ماینینگ گرین، بهتر است به این نکته توجه کنید که با توسعه و فراگیرشدن استفاده از دستگاه های آی سیک، نرخ هش ریت شبکه افزایش خواهد یافت و استفاده از ریگ ماینینگ برای استخراج، سودی برای استخراج کنندگان نخواهد داشت.

  در حال حاضر دو دستگاه iPollo G1 و iPollo G1 mini با قدرت هش 36 GPS و 1.2 GPS در بازار موجود هستند. این دستگاه ها با الگوریتم Cuckatoo32 عملیات استخراج ارز دیجیتال Grin را انجام می دهند. در آینده نسخه های پیشرفته تر دستگاه های ماینر سهم بزرگ تری از استخراج این ارز را از آن خود خواهند کرد.

  کیف پول های ارز دیجیتال گرین

  همان طور که می دانید، ارز GRIN یک ارز نوپاست و باگ های زیادی دارد؛ به همین دلیل استفاده از ابزارهای این پروژه ممکن است دارای ریسک باشد. کیف پول اصلی این ارز، همان فول نود گرین است. این کیف پول به تازگی به صورت جداگانه و بدون نیاز به بلاک چین GRIN در دسترس عموم کاربران قرار گرفته است، اما ارز گرین به 3 کیف پول دیگر نیز دارد که توسط جامعه گرین خلق شده اند. اگر شما این ارز دیجیتال را خریداری کرده اید یا قصد دارید این ارز را استخراج کنید، باید از یکی از کیف پول های زیر استفاده کنید.

  1- کیف پول Niffler

  2- کیف پول گرین (Grin Wallet)

  3- کیف پول ++Grin

  استخر های استخراج گرین

  آخرین گام برای شروع استخراج Grin، پیوستن به یک استخر ماینینگ است. برای اینکه بتوانید به یک استخر استخراج متصل شوید، باید پس از انتخاب mining pool موردنظر در آن ثبت نام کنید. پس از نام نویسی در استخر ماینینگ، سه پورت مختلف به شما نشان داده می شود که با واردکردن این آدرس ها در نرم افزار استخراج خود می توانید عملیات ماینینگ گرین را شروع کنید. استخرهای btc.com و f2pool، دو استخر ماینینگ محبوب هستند که از ارز دیجیتال گرین پشتیبانی می کنند.

  سخن پایانی

  در این مقاله نحوه استخراج گرین را به طور کامل به شما آموزش دادیم. همان طور که در مقاله اشاره کردیم، ارز گرین، یک ارز نوپاست و ممکن است باگ های زیادی داشته باشد، ولی این ارز در مقایسه با بسیاری از ارزهای دیجیتال برتری هایی دارد که قابل چشم پوشی نیست و به همین دلیل، بی َشک در آینده نزدیک شاهد پیشرفت چشمگیر ارز دیجیتال گرین در عرصه رقابتی بازار خواهیم بود. به نظر شما ارز گرین چه برتری های دیگری از ارزهای دیجیتال برتر دارد؟