نرم افزار بیت کوین کور چیست؟ (Bitcoin Core)

نرم افزار Bitcoin Core نرم افزار کلاینت شبکه بیت کوین است که توسط جامعه بیت کوین منتشر شده است. این نرم افزار شامل یک کیف پول است که می توانید از آن برای استخراج بیت کوین استفاده کنید. اگر می خواهید Bitcoin Core چیست و چه ویژگی هایی دارد، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

فهرست []

  وقتی صحبت از ارز دیجیتال به میان می آید، به نظر می رسد هیچ ارزی محبوب تر از بیت کوین نیست. همان طور که حتماً می دانید، هم ساختار به کار برده شده در توسعه بیت کوین و هم خود ارز مترادف با دنیای کریپتو شده اند؛ به طوری که هر ارزی که بیت کوین نباشد، به عنوان یک آلت کوین شناخته می شود. درواقع هیچ فرد یا شرکتی واقعاً مالک بیت کوین نیست.

   طبق وب سایت رسمی بیت کوین «بیت کوین توسط تمام کاربران بیت کوین در سراسر جهان کنترل می شود. توسعه دهندگان در حال بهبود نرم افزار هستند، اما نمی توانند قوانین پروتکل بیت کوین را تغییر دهند».

  اگر شما هم به صنعت ارزهای دیجیتال علاقه مند هستید، آنچه سازمان و جامعه BTC انجام می دهد برای شما جالب خواهد بود؛ اگرچه کلمه «سازمان» کلمه مناسبی برای چارچوب غیرمتمرکز در شبکه ارزهای دیجیتال نیست.

  نرم افزار Bitcoin Core چه چیزی نیست؟!

  قبل از آنکه به چیستی نرم افزار Bitcoin Core بپردازیم، لازم است به چند تصور رایج و غلط درباره این نرم افزار اشاره کنیم.

  Bitcoin Core در هیچ یک از دسته های انواع ارز دیجیتال قرار نمی گیرد؛ چراکه ارز نیست. ممکن است برخی از افراد به اشتباه Bitcoin Core را به عنوان یک فورک از بیت کوین در نظر گرفته و آن را نوعی ارز معرفی کنند؛ درحالی که این طور نیست.

  در برخی منابع، Bitcoin Core به تیمی از توسعه دهندگان اشاره دارد؛ درحالی که این باور هم درباره این نرم افزار صحیح نیست.

  Bitcoin Core چیست؟

  Bitcoin Core یک کد منبع باز است، بدان معنی که هرکسی می تواند کد این نرم افزار را مشاهده کند، نظر دهد یا تغییراتی درباره آن پیشنهاد دهد. علاوه بر این، هر توسعه دهنده ای می تواند ساختار این برنامه را مطابق نیازمندی های مدنظرش تغییر دهد.

  تاریخچه نرم افزار Bitcoin Core

  تاریخ تولد بیت کوین کور به 9 ژانویه 2009 و هم زمان با انتشار نسخه 0.1.0 توسط ساتوشی ناکاموتو برمی گردد. در این دوران نرم افزار بیت کوین در مرحله اولیه توسعه خود قرار داشت و یک برنامه بسیار ابتدایی بود که با وجود این توانست اولین نسخه شبکه بیت کوین را اجرا کند. به لطف عملکرد عالی ناکاموتو، نرم افزار بیت کوین توجه بسیاری از توسعه دهندگان را به خود جلب کرد و جامعه کسانی که Cypherpunk نامیده می شدند، به تدریج بزرگ تر شد.

  همین گروه مسئول بهبود نرم افزار اصلی ایجادشده توسط ناکاموتو بود و نسخه 0.1.5 در مخزن توسعه در GitHub را منتشر کرد. از آن زمان، نرخ توسعه بیت کوین Core به طور تصاعدی رشد کرده و بر حل مسائل اصلی و افزودن ویژگی های جدید متمرکز شده است. این کار عمدتاً توسط ناکاموتو و گاوین آندرسن (Gavin Andresen) توسعه دهنده نرم افزار حرفه ای انجام شد.

  در سال 2010 ساتوشی ناکاموتو پروژه را به گاوین آندرسن واگذار کرد و این تصمیم سبب شد کیفیت نرم افزار بیت کوین به شکلی کاملاً آشکار تغییر کند؛ زیرا رهبر جدید بیش از نیمی از کد اصلی ناکاموتو را بازنویسی کرد. تغییر بزرگ دیگری توسط امیر تاکی (Amir Taaki) انجام شد.

  این طرح پیشنهادی در 19 آگوست 2011 با نام Bitcoin Improvements Proposal (BIP) شناخته می شود. در این طرح پیشنهادی که از طراحی معروف PEP الهام گرفته شده بود، توسعه دهندگان می توانستند از سراسر جهان پیشنهادهای خود را برای پروتکل بیت کوین Core ارائه کنند.

  بعدها، توسعه دهنده Wladimir J. van der Laan رابط گرافیکی رسمی بیت کوین، Bitcoin-QT را ایجاد کرد. از آن زمان توسعه بیت کوین کور بدون محدودیت شروع به پیشرفت کرد.

  چه کسی نرم افزار بیت کوین کور را راه اندازی کرد؟

  Bitcoin Core توسط ساتوشی ناکاموتو در اواخر سال 2008 ایجاد شد. ساتوشی ناکاموتو تا زمانی که در اواخر سال 2010 ناپدید شد، به عنوان نگه دارنده اصلی بیت کوین Core شناخته می شود و از آن زمان، یک سری افراد دیگر به عنوان نگه دارنده این نرم افزار فعالیت کردند. نقش نگه دارنده به صورت داوطلبانه واگذار می شود و اگر نگهبانان اعتماد جامعه را از دست بدهند، به راحتی می توان آن ها را حذف کرد.

  چه کسی مسئولیت اجرای Bitcoin Core را به عهده دارد؟

  اگرچه هرکسی می تواند تغییراتی را درباره این برنامه پیشنهاد دهد، اما همه تغییرات پیشنهادی با ورژن اصلی Bitcoin Core ادغام نمی شوند. در عوض، جامعه هر تغییر پیشنهادی را بررسی می کند و سپس تصمیم می گیرد تغییر پیشنهادی را بپذیرد یا رد کند. هرکسی می تواند در این بحث ها شرکت کند و تصمیم گیری ها با اجماع و نه با رأی گیری اجرا می شوند.

  هنگامی که یک تغییر توسط جامعه پذیرفته شد، چند نفر که به عنوان نگه دارنده کد عمل می کنند، تغییرات را اعمال می کنند. این افراد مورد اعتماد جامعه هستند تا کدهایی را که توسط جامعه تأیید نشده است، خودسرانه با ورژن اصلی ادغام نکنند. اگر نگه دارنده ها این اعتماد را از بین ببرند، کد قدیمی بیت کوین Core را می توان به راحتی با نادیده گرفتن تغییرات مخرب بازیابی کرد؛ بنابراین نقش نگه دارنده هسته بیت کوین ارزشمند است، اما قدرت یا نفوذ بسیار کمی دارد.

  چه کسی نرم افزار Bitcoin Core را توسعه می دهد؟

  همان طور که گفته شد، نرم افزار Bitcoin Core از ابتدای سال 2009 فعالیت خود را آغاز کرده است. با این حال، مانند هر پروژه نرم افزاری، اشکالاتی وجود دارد که باید رفع شده و ارتقا داده شوند. بسیاری از افراد روی بهبود بیت کوین Core کار می کنند.

  این افراد را توسعه دهندگان هسته می نامند و هیچ شرایط یا محدودیتی برای توسعه دهندگان اصلی وجود ندارد. از زمانی که ساتوشی ناکاموتو نسخه اصلی بیت کوین را منتشر کرد، تعداد توسعه دهندگان افزایش یافته است. در زمان نگارش این مقاله، بیش از 750 نفر در توسعه Bitcoin Core مشارکت داشته اند.

  توسعه دهندگان اصلی یک گروه متمرکز از افراد نیستند. درواقع هیچ رهبر یا مدیر پروژه ای وجود ندارد که به توسعه دهندگان دستور دهد که چه چیزی یا چگونه بسازند. درعوض، توسعه دهندگان Core افرادی از سراسر جهان هستند که هرکدام خودشان تصمیم می گیرند که چگونه می خواهند به بیت کوین کمک کنند.

  درواقع برخی از توسعه دهندگان، از جمله ساتوشی ناکاموتو کاملاً ناشناس باقی می مانند و اجازه می دهند شایستگی ایده های آن ها صرف نظر از شهرت یا رزومه آن ها مورد قضاوت قرار گیرد.

  بررسی ارتباط بین بیت کوین و نرم افزار Bitcoin Core

  وقتی درباره بیت کوین صحبت می کنیم، درواقع به سازمان و نرم افزار بلاک چین پشت ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) اشاره داریم. نرم افزار Bitcoin Core و بیت کوین، هر دو فعالیت خود را در اواخر دهه 2000 آغاز کردند. در طی این چند سال، ساختار بیت کوین ثابت بوده، اما نرم افزار تغییر کرده است و به احتمال زیاد در آینده هم تغییر خواهد کرد. پروتکل شبکه این نرم افزار در سال 2008 منتشر شد. این پروتکل که با نام بیت کوین 0.1 شناخته می شود، در سال 2009 اجرا شد.

  Bitcoind، SegWit و شبکه لایتنینگ (Lightning Network)

   

  با توسعه Bitcoin Core، گاوین آندرسن، با داشتن قدرت خاصی برای مدیریت کد نرم افزار، قصد داشت مقیاس پذیری بیت کوین را بهبود بخشد و به همین دلیل پیشنهاد افزایش اندازه بلوک بیت کوین را مطرح کرد، اما حمایت مورد انتظار را از جامعه دریافت نکرد. در سال 2014، پس از تلاش او برای تغییر کد بدون اجماع جامعه، او از جامعه کنار گذاشته شد و از دسترسی به مخزن توسعه محروم شد.

  بنابراین رهبری Bitcoin Core به ولادیمیر جی. وان در لان (Wladimir J. Van der Laan)، متخصص فناوری اطلاعات و سایفرپانک از آمستردام واگذار شد که تا همین اواخر نقش رهبر پروژه را حفظ کرد تا اینکه در 21 ژانویه 2021 اعلام کرد که تصمیم دارد به صورت شخصی فعالیتش را ادامه دهد.

  در سال 2014، پس از چند تلاش برای نقض امنیتی پروژه OpenSSL، Van der Laan پیشنهاد داد کتابخانه OpenSSL مورد استفاده در بیت کوین را به یکی از کتابخانه های سفارشی خود تغییر دهد. با وجود اختلاف نظر جامعه، پیشنهاد Van der Laan برنده شد و پروژه بیت کوین رسماً کتابخانه OpenSSL را رها کرد تا از کتابخانه خود که «Bitcoind» نامیده می شود، استفاده کند.

  در سال 2016، مشکل مقیاس پذیری بیت کوین دوباره مورد بحث قرار گرفت، موضوعی که جامعه را به دنبال راه حل جایگزین و معرفی SegWit هدایت کرد و درنهایت شبکه را برای یک ویژگی اضافی، شبکه لایتنینگ که مشکل مقیاس پذیری را حل می کرد، آماده کرد.

  آیا نرم افزار Bitcoin Core بیت کوین را کنترل می کند؟

  همان طور که گفته شد، Bitcoin Core یک کد منبع باز است. هر اپراتور نود در شبکه بیت کوین نسخه بیت کوین موردنظر خود را برای اجرا انتخاب می کند. این بدان معناست که شبکه بیت کوین از ده ها نود تشکیل شده است که ده ها نسخه مختلف از نرم افزار بیت کوین را اجرا می کنند.

  علاوه بر این، زمانی که توسعه دهندگان و نگهبانان به روزرسانی Bitcoin Core را انجام می دهند، همه اعضای شبکه بیت کوین بلافاصله این تغییرات را ادغام نمی کنند. درواقع بسیاری از نودها به اجرای نرم افزارهای قدیمی ادامه می دهند و به روزرسانی ها را نادیده می گیرند.

  این سیستم کنترل شبکه را کاملاً در دست اپراتورهای نود قرار می دهد، نه توسعه دهندگان و نگهبانان. اگر توسعه دهندگان یک تغییر در بیت کوین Core ایجاد کنند، اما تعداد بسیار کمی از نودهای بیت کوین آن تغییرات را اجرا کنند، شبکه تحت تأثیر تغییرات قرار نمی گیرد.

  علاوه بر این، Bitcoin Core تنها نرم افزار اختصاصی برای شبکه بیت کوین نیست. بسیاری از بسته های نرم افزاری دیگر قادر به پیوستن و تعامل با شبکه بیت کوین هستند. این پیاده سازی های مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند تا یک شبکه منسجم تشکیل دهند. شبیه به دسترسی مرورگرهای اینترنتی مختلف مانند Google Chrome، Firefox و Safari، علی رغم تفاوت های سطحی شان.

  آموزش ایجاد حساب در نرم افزار Bitcoin Core

  در ادامه نحوه ایجاد حساب کاربری در Bitcoin Core را به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش می دهیم.

  برای ایجاد یک حساب Bitcoin Core، شما نیاز دارید:

  • رایانه ای با حداقل 200 تا 250 گیگابایت فضای ذخیره سازی (برای ذخیره کل بلاک چین و بلوک های آینده موردنیاز است).
  • یک نرم افزار آنتی ویروس برای محافظت از رایانه شما
  • اتصال به اینترنت با سرعت خوب و بدون محدودیت داده
  • درایوهای USB برای پشتیبان گیری از کیف پول

  سپس برای بازکردن حساب Bitcoin Core خود باید:

  • نرم افزار را از مسیر https://bitcoin.org/en/bitcoin-core/ دانلود کنید. آن را نصب و سپس اجرا کنید. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا دانلود شود؛ زیرا کل بلاک چین بیت کوین باید بر روی هارد دیسک شما که چندین ده گیگابایت است ذخیره شود.
  • پس از دانلود نرم افزار، به «settings» بروید، سپس «encrypt wallet» و رمز عبوری از ترکیبی از حروف و اعداد که پیچیده باشند را انتخاب کنید.
  • رمز عبور را روی یک کاغذ یادداشت کنید و مطمئن شوید آن را در مکانی امن نگه دارید؛ زیرا درصورت گم شدن رمز عبور، هیچ راهی برای دسترسی به کیف پول شما وجود ندارد.
  • به هیچ عنوان در فرایند دانلود و نصب نرم افزار اختلال ایجاد نکنید. بعد از به پایان رسیدن این فرانید، کلاینت Bitcoin Core را بار دیگر راه اندازی کرده و رمز عبور خود را وارد کنید. اکنون می توانید استفاده از کیف پول خود را شروع کنید.
  • برای ارسال بیت کوین به کیف پول، کافی است روی «file» و سپس «receiving addresses» کلیک کنید.

  مهم ترین نکاتی که بعد و هنگام استفاده از نرم افزار Bitcoin Core باید به خاطر داشته باشید، عبارت هستند از:

  • مراقب عملکرد مرورگر مورد استفاده تان باشید.
  • نرم افزار را از سایت های غیر معتبر دانلود نکنید.
  • با استفاده از یک آنتی ویروس، درایورها را چندین بار اسکن کنید.
  • نرم افزار آنتی ویروس خود را به روز نگه دارید.

  ویژگی های نرم افزار Bitcoin Core چیست؟

  همان طور که در ابتدا ذکر شد، بیت کوین Core از یک نرم افزار «فول نود» برای اعتبارسنجی کامل بلاک چین و یک کیف پول بیت کوین تشکیل شده است. در ادامه به ویژگی های اصلی این نرم افزار اشاره خواهیم کرد:

  • اول از همه، نرم افزار Bitcoin Core به شما امکان می دهد بخشی یا تمام بلاک چین بیت کوین را دانلود کنید و کامپیوترتان را به یک نود کامل از شبکه بیت کوین تبدیل کنید.
  • این نرم افزار منبع باز است؛ به این معنا که هرکسی می تواند کد را بررسی کند و تغییراتی را برای توسعه پیشنهاد دهد.
  • Bitcoin Core دارای کتابخانه مخصوص به خود به نام Bitcoind و دارای یک رابط گرافیکی است که امکان ناوبری یا دسترسی آسان به کیف پول را فراهم می کند.
  • این نرم افزار امکان ایجاد یک کیف پول بسیار امن از هر نوع (تک یا چند امضایی) را فراهم می کند؛ زیرا به طور خودکار یک عبارت بازیابی تولید می کند که کاربر می تواند با استفاده از یک عبارت 12 یا 24 کلمه ای به نام Security seed به آن دسترسی داشته باشد.
  • در این کیف پول، تنها کارمزد تراکنش و هزینه پهنای باند از کاربر دریافت می شود.

  مزایا و معایب نرم افزار Bitcoin Core

  مانند هر فناوری دیگری، Bitcoin Core دارای مزایا و معایب است:

  مزایای بیت کوین Core

  • از تراکنش های ورودی و خروجی محافظت می کند. این ابزار از طریق آدرس های چرخشی و Tor به عنوان یک پروکسی، حریم خصوصی کاربران را تا حد زیادی بهبود می بخشد.
  • این نرم افزار یک کیف پول منبع باز است که امکان بهبود مداوم توسط جامعه توسعه دهندگان را فراهم می کند.
  • امکانات کنترلی کامل را در اختیار کاربران قرار می دهد.
  • به عنوان یک نود کامل (فول نود) که تراکنش ها را تأیید می کند و آن ها را به شبکه بیت کوین ارسال می کند، نیازی به تأیید تراکنش ها توسط اشخاص ثالث نیست.

  معایب بیت کوین Core

  • نصب و راه اندازی اولیه این نرم افزار به زمان زیادی نیاز دارد. به عنوان یک نرم افزار فول کلاینت، بیت کوین Core فضای زیادی را اشغال می کند (بیش از 140 گیگابایت) و برای اجرا به ظرفیت دانلود 500 مگابایت در روز یا 15 گیگابایت در ماه و سرعت آپلود 5 گیگابایت در روز نیاز دارد.
  • اگر محدودیت پهنای باند از طرف ارائه دهنده خدمات اینترنتی وجود داشته باشد، ممکن است در اجرای کلاینت با مشکلاتی مواجه شویم.
  • استفاده از آن آسان نیست. نیاز به دانش فنی دارد و استفاده از آن برای همگان راحت نیست.
  • در حال حاضر، کیف پول بیت کوین Core فقط بر روی رایانه شخصی، لپ تاپ یا دستگاه های ARM قابل اجرا است.

  جایگزین نرم افزار بیت کوین کور

  Bitcoin Core مطمئناً یکی از امن ترین نرم افزارها برای بیت کوین است، اما با در نظر گرفتن محدودیت هایی که در بالا ذکر کردیم، اگر به گزینه دیگری برای ذخیره ایمن بیت کوین نیاز دارید، به خاطر داشته باشید که جایگزین های دیگری نیز وجود دارند که سطح بالایی از امنیت را ارائه می دهند. جایگزین هایی که هنگام دانلود و اجرای برنامه بسیار سبک تر و آسان تر می توان از آن ها استفاده کرد.

  یکی از بهترین گزینه های موجود در بازار بدون شک کیف پول رمزنگاری Bitnovo است. این یک برنامه رایگان است که برای هر دو دستگاه اندروید و iOS در دسترس است. کیف پول رمزنگاری Bitnovo به شما امکان می دهد بیت کوین و Dash را ارسال و دریافت کنید (و همچنین از فناوری Dash Text و Instant Send استفاده کنید)، جزئیات تراکنش های انجام شده را مشاهده کنید، کوپن های ارز دیجیتال را بازخرید کنید و بیت کوین را بدون هیچ کارمزد پنهانی مستقیم در کیف پول خود دریافت کنید.

   

  مهم تر از همه، کیف پول Bitnovo دارای فناوری BIP39 است و به شما امکان می دهد کیف پول خود را از طریق عبارت بازیابی یا Security Seed ایجاد کنید. عبارت بازیابی متشکل از 12 کلمه است که هنگام راه اندازی کیف پول خود ایجاد می شود و به شما امکان می دهد کی پول خود را در هر دستگاه دیگری بازیابی کنید.

  سخن پایانی

  در 25 آوریل 2022، بیت کوین Core 23.0 منتشر شد به این امید که به روزرسانی های جدید بهبودهایی در حفظ حریم خصوصی، امنیت و تجربه کاربر به همراه داشته باشد. در این مطلب به مزایا و معایب این نرم افزار و همچنین نحوه ایجاد حساب کاربری در آن اشاره کردیم. اگر تجربه استفاده از این ابزار را دارید، در بخش نظرات تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  پرسش های متداول

  ۱- آیا Bitcoin Core همان بیت کوین است؟

  Bitcoin Core نرم افزار و بیت کوین، شبکه است. هر رایانه ای که نرم افزار بیت کوین را دانلود و نصب می کند و به شبکه بیت کوین می پیوندد «نود» نامیده می شود. محبوب ترین کلاینت برای اجرای فول نود شبکه بیت کوین، پروژه نرم افزار Bitcoin Core است.

  ۲- آیا نرم افزار Bitcoin Core امنیت دارد؟

  امنیت نرم افزار بیت کوین Core به امنیت رایانه شما بستگی دارد. هنگام کار با نرم افزار باید تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. در حال حاضر این نرم افزار محبوب ترین نرم افزار مورد استفاده برای اتصال به شبکه بیت کوین و اجرای یک نود است.