ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

آموزش کامل انواع روش های استخراج اتریوم

آموزش استخراج اتریوم

با افزایش محبوبیت و سودآوری صنعت ارزهای دیجیتال بسیاری از افراد در سراسر جهان سرمایه راکد خود را وارد بازار کرده و به معامله انواع ارزهای رمزنگاری شده روی آورده‌اند. در این میان افرادی هستند که به جای خرید و فروش رمزارز با خرید تجهیزات و امکانات لازم به تولید یا به اصلاح استخراج رمزارزهای قابل استخراج مشغول هستند. در یک بیان ساده و کوتاه ماینینگ (استخراج) به فرایندی گفته می‌شود که در آن با حل معادلات ریاضی هر یک از بلوک‌های بلاک چین؛ رمزارز جدید ایجاد می‌شود. اگر به استخراج اتریوم علاقمند هستید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید:

استخراج اتریوم چیست؟

شبکه اتریوم بلاک چین اختصاصی خود را داشته و تمام معاملات انجام شده در آن باید توسط ماینرها تایید شوند. به همین دلیل پس از ارسال اتریوم به آدرس مقصد، مدتی طول می‌کشد تا اتریوم ارسال شده به دست فرد گیرنده برسد. چرا که لازم است ابتدا تراکنش انجام شده تایید شده و سپس در بلاکچین ثبت شود. این پروسه تایید به Proof of work معروف بوده و توسط ماینرها شبکه انجام می‌شود.

برای اطمینان از صحت تراکنش‌های انجام شده لازم است ماینرها معاملات پیچیده ریاضی را حل کنند؛ به محض اینکه در پروسه استخراج یکی از ماینرهای شبکه جواب معامله را بدست بیاورد؛ این موضوع توسط یک پیغام کامپیوتری به دیگر ماینرها نیز اطلاع‌رسانی می‌شود. در این مرحله سایر ماینرها صحت عدد بدست آمده را بررسی کرده و در صورت موافقت 51 درصد از ماینرها بلوک بررسی شده به زنجیره بلاک چین‌های قبلی اضافه می‌شود. در آخر نیز به ماینری که موفق به حل مسئله شده باشد توسط رمزارز بومی شبکه یعنی اتریوم پاداش داده می‌شود.

3 روش استخراج اتریوم

خب پس از آنکه معنی استخراج را متوجه شدیم سوالی که مطرح می‌شود این است که چطور می‌توان اتریوم استخراج کرد؟ به طور کلی سه روش برای استخراج اتریوم وجود دارد، این سه مورد عبارتند از:

 1. استخر استخراج اتریوم (Pool Mining)
 2. استخراج انفرادی اتریوم
 3. استفاده از سرویس ابری استخراج اتریوم (Cloud Mining Service)

1. استخر استخراج اتریوم / Ethereum Mining Pool

استخر استخراج اتریوم ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای شروع استخراج اتریوم است که توسط بسیاری از کارشناسان توصیه می‌شود. در این روش شما توان تجهیزات ماینینگ خود را با سایر اعضا به اشتراک گذاشته و پس از بدست آمدن جواب معادلات بلوک؛ به تمامی اعضا پاداش اعصا می‌شود.

تعداد دفعات حل معادلات به بزرگی استخر استخراج بستگی دارد، در نتیجه تمام استخرهای استخراج یکسان نیستند. قبل از عضویت در یک ماینینگ پول به چه نکاتی باید توجه کرد؟

نکات مهم در هنگام انتخاب استخر استخراج مناسب

 1. سایز استخر: از آنجایی که با افزایش تعداد اعضا احتمال حل معادله بلاک بیشتر می‌شود، در نهایت احتمال دریافت پاداش نیز افزایش می‌یابد. از طرفی هر چه تعداد اعضا بیشتر باشد پاداش بدست آمده با افراد بیشتری تقسیم خواهد شد. به طور کلی عضویت در ماینینگ پول‌های بزرگتر گزینه ایمن‌تری بشمار می‌آیند؛ ممکن است در این استخرها به ازای هر بلاک پاداش کمتری دریافت کنید اما حداقل دفعات حل معادلات بلوک افزایش و فاصله زمانی میان هر مرتبه پاداش گرفتن کاهش خواهد یافت.
 2. حداقل میزان پرداخت: حداقل میزان پرداخت به حداقل میزان اتری گفته می‌شود که قبل از ارسال به کیف پول باید آن را استخراج کرده باشید. برای مثال اگر حداقل میزان پرداخت Pool انتخاب شده برابر با 1ETH باشد، قبل از دریافت ارز رمزنگاری شده باید مدت طولانی در همان استخر بمانید. بنابراین استخرهایی که سطح حداقل پرداختشان بالاست گزینه مناسبی نیستند و باید به دنبال استخری با سطح حداقل پرداخت پایین باشید. چرا که اصولا افراد می‌خواهند مرتبا پاداش حاصل از استخراج را دریافت کرده و زمان خود را برای مدت زیاد صرف عضویت در یک ماینینگ پول نکنند.گ
 3. هزینه‌های استخر: عضویت در هر استخر استخراج شامل هزینه می‌شود به این معنا که برای ادامه عضویت در استخر باید هزینه‌ای را بپردازید. نیازی به نگرانی نیست این مبلغ به طور خودکار پرداخت می‌شود. پرداخت‌ها از پاداش‌های دریافتی کسر می‌شوند؛ در واقع هزینه‌ها به صورت درصدی از اتریومی که استخراج کرده‌اید، محاسبه می‌شود. معمولا مبلغ پرداختی از 1 تا 3 درصد متغییر است. توجه داشته باشید که استخرهایی که هزینه صفر درصدی پیشنهاد می‌کنند قابل اعتماد نبوده و بهتر است به دنبال استخرهایی با حدود 1 درصد هزینه باشید.

راه‌اندازی یک استخر استخراج یک کار تمام وقت بوده و اساسا هزنیه‌های زیادی را به همراه دارد. معمولا استخرهایی با کارمزد صفر درصد، توسط کمک‌های مالی پشتیبانی می‌شوند. اصولا این استخرها پایداری و ثبات کمتری نسبت استخرهای دیگر دارند.

2. استخراج انفرادی اتریوم

در نگاه اول استخراج انفرادی اتریوم یک گزینه عالی به نظر می‌رسد، چرا که در این روش دیگر نیازی به پرداخت کارمزد و تقسیم پاداش نیست. اما این یک تفکر اشتباه است!

زمانی که به تنهایی شروع به استخراج اتریوم می‌کنید با افراد بسیاری رقابت می‌کنید؛ این موضوع باعث کاهش شانس شما در حل معادله و دریافت پاداش می‌شود. از آنجایی که در این پروسه با افراد و سازمان‌هایی که منایع بسیار زیادی در اختیار دارند رقابت می‌کنید. باید خیلی خوش شانس باشید تا بتوانید پاداش کسب کنید.

استخر استخراج انفرادی زمانی می‌توان سودده باشد که از منابع زیاد و پرقدرتی در بهره‌مند باشید؛ منظور از منابع پرقدرت منابعی با بیش از 100 کارت گرافیکی است! در اختیار داشتن منابعی با قدرت محاسباتی بالا معایبی دارد که باید آنها را در نظر داشته باشید.

مشکلات راه‌ اندازی و نصب تجهیزات استخراج اتریوم

 1. مشکلات گرمایش: گرم شدن بیش از حد تجهیزات سبب خراب شدن و آسیب‌دیدگی آنها می‌شود. معمولا معمولا زمانی که تجهیزات استخراج خراب می‌شوند ارزش تعمیر نداشته و لازم است با دستگاه‌های جدید جایگزین شوند. این موضوع نیز هزینه‌های بسیاری را به همراه خواهد داشت
 2. سیستم تهویه: برای اینکه همه تجهیزات به خوبی کار کنند، باید سیستم تهویه‌ای بسیار پرقدرت و سریع در اختیار داشته باشید. همانطور که در بالا هم اشاره شد گرمایش دستگاه‌ها یک مشکل اساسی است. بنابراین راه‌اندازی یک سیستم تهویه مناسب بسیار اهمیت دارد.
 3. صدای زیاد: تمام فن‌هایی که در حال خنک‌سازی دستگاه‌ها هستند سر و صدای بسیار زیادی ایجاد می‌کنند. صداهای ایجاد شده بسیار بالا و آزاردهنده هستند؛ بنابراین به یک مکان مجزا نیاز دارید.
 4. هزینه برق: کارکردن همزمان تجهیزات متعدد و پرقدرت سبب مصرف برق بسیار زیاد شده و این موضوع نیز هزینه‌های زیادی به همراه خواهد داشت.
 5. فضای مناسب: فراهم کردن فضای مناسبی که بتوان حداقل 100 دستگاه استخراج اتریوم در آن قرار داد به یک فضا با متراژ مناسب نیاز دارد. تهیه کردن این مکان برای همه افراد امکان‌پذیر نیست.

3. استخراج ابری اتریوم / Cloud Mining

زمانی که این روش را برای استخراج اتریوم انتخاب می‌کنید؛ در واقع مبلغی را به شخص دیگر پرداخت می‌کنید تا بجای شما فرایند استخراج را انجام دهد. به این صورت که شما مدت زمان استخراج را اجاره کرده و در ازای آن تمام پاداش بدست آمده از استخراج در اختیار شما قرار می‌گیرد. انجام این روش کمی غیرمنطقی به نظر می‌رسد.

 • چرا باید افرادی از تجهیزات خود استفاده کنند تا بجای استخراج شخصی برای فرد دیگری استخراج انجام دهند؟
 • چرا باید به فرد دیگری هزینه استخراج دهید، در حالی که می‌توانید از این پول برای خرید تجهیزات استخراج شخصی استفاده کنید؟
 • چرا پول خود را بجای خرید مستقیم اتریوم صرف پرداخت به فردی کنید که قرار است برای شما استخراج انجام دهد؟

هر سه سوال مطرح شده در بالا، سوالات معتبری هستند که باید قبل از انتخاب این روش به آنها پاسخ دهید. پیش از هر چیزی بهتر است مزایا و معایب استخراج ابری اتریوم را در نظر بگیرید:

مزایا استخراج ابری اتریوم

 1. مسئولیت خراب شدن تجهیزات با شما نیست.
 2. هزینه‌های مربوط به محل نگهداری تجهیزات و برق بر عهده شما نخواهد بود.
 3. دیگر لازم نیست از تجهیزات پر سر و صدا نگهداری کنید.

معایب استخراج ابری اتریوم

 1. تمام هزینه‌ها جلوتر از شما دریافت شده و در صورت کاهش قیمت اتریوم پولی به شما بازپرداخت نمی‌شود.
 2. اختیار تعویض تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری شرکت ابری با شما نخواهد بود.

آموزش استخراج اتریومآموزش استخراج اتریوم

برای اینکه کامپیوتر شخصی شما به یک دستگاه استخراج اتریوم تبدیل شود لازم است توسط ابزارهایی کامپیوتر خود را به یک دستگاه ماینینگ کارآمد تبدیل کنید. مواردی که برای موفقیت در این حوزه باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 1. یک کیف پول اتریوم: برای نگهداری تمام اتریوم‌هایی که استخراج می‌کنید.
 2. سخت افزار استخراج: نصب درایورهای کارت گرافیک، چندین کارت گرافیکی (GPU)، حداقل RAM 3 گیگابایتی
 3. یک نرم افزار استخراج: Claymore miner به عنوان یکی از موثرترین و کارآمدترین ماینرهای سال‌های اخیر شناخته می‌شود. همچنین می‌توانید از سایر نرم افزارهای استخراج اتریوم مانند موارد زیر استفاده کنید:
 • Ccgmining.com
 • hashflare.io
 • minergate.com
 • nicehash.com
 1. سیستم عامل سازگار: ویندوز 7 یا 10؛ 64 بیتی
 2. در اختیار داشتن آدرس استخر استخراج (در صورتی که بخواهید در یک Mining Pool فعالیت کنید)

ساخت یک کیف پول رمزنگاری شده اتریوم

قبل از شروع استخراج اتریوم لازم است یک کیف پول رمزنگاری شده ایجاد کنید. همانطور که احتمالا می‌دانید دو نوع کیف پول‌ رمزنگاری شده وجود دارند، کیف پول آفلاین یا همان سخت‌ افزاری و کیف پول آنلاین یا همان نرم‌افزاری، برای این منظور و به طور کلی نگهداری بلند مدت ارز دیجیتال استفاده از کیف پول سخت افزاری را پیشنهاد می‌کنیم.

در نهایت پس از تهیه یک کیف پول رمزنگاری شده مناسب؛ اتریوم‌هایی که از طریق ماینینگ بدست می‌آورید را به کیف پول رمزنگاری شده واریز خواهید کرد.

 • کیف پول نرم افزاری: Binance، Trust Wallet، Exodus، MyEtherWallet
 • کیف پول سخت افزاری: Ledger Nano S، Ledger Nano X، Metamask، Trezor Model T

نصب درایورهای کارت گرافیکی

پس از آنکه کیف پول اتریوم مناسب را انتخاب و راه‌اندازی کردید نوبت به بروزرسانی نرم افزار کامپیوتر می‌رسد. اگر سخت افزارهای بکار گرفته شده شما از آخرین بروزرسانی استفاده کنند؛ فرایند استخراج سودآورتر خواهد شد. بنابراین از همان ابتدا درایورهای خود را آپدیت کنید. کارت‌های گرافیک AMD یا Nvidia بهترین گزینه‌ها بوده و پیشنهاد می‌کنیم با یک جستجو ساده در گوگل درایورهای آنها را به آخرین ورژن بروزرسانی کنید.

نصب نرم افزار ماینینگ اتریوم

در این قسمت راه‌اندازی یکی از برترین نرم افزارهای ماینینگ اتریوم یعنی Claymore miner را بررسی می‌کنیم:

1)ابتدا به لینک https://bitcointalk.org/index.php?topic=1433925.0 بروید.

آموزش استخراج اتریوم

2) سپس با کلیک بر روی یکی از لینک‌های هایلایت شده در عکس بالا آخرین نسخه Claymore dual miner را دانلود کنید. ما در این آموزش از لینک دوم استفاده می‌کنیم.

آموزش استخراج اتریوم

3) در این مرحله مانند تصویر بالا آخرین نسخه ویندوز را انتخاب کنید. مانند تصویر بالا روی گزینه دانلود دکمه Zip کلیک کنید. سپس منتظر بمانید تا دانلود به پایان برسد. پس از پایان دانلود برای دسترسی آسان به فایل، فایل را بر روی دسکتاپ کامپیوتر ذخیره کنید.

آموزش استخراج اتریوم

4) سپس فایل Claymore v11.0 را در پوشه موجود در دسکتاپ Extract کنید

5) پوشه اکسترکت شده را باز کنید. با بازکردن پوشه اصولا با صفحه‌ای مانند تصویر پایین مواجه می‌شوید.

آموزش استخراج اتریوم

6) بر روی گزینه Start کلیک راست کنید.

7) سپس از میان گزینه‌های موجود، مانند تصویر پایین بر روی گزینه Edit کلیک کنید.

آموزش استخراج اتریوم

8) فایل Start.ir را ویرایش کرده و مراحل زیر را دنبال کنید:

Setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0

Setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100

Setx GPU_USE_SYNC_0BJECTS 1

Setx GPU_MAX_ALL0C_PERCENT 100

Setx GPU_SINGLE_ALL0C_PERCENT 100

EthDcrMiner64.exe -epool -ewal -epsw x

 • بجای قسمت <Mining_Pool_Address> آدرس استخر استخراج خود را تایپ کنید.
 • بجای <Your_Ethereum_Wallet_Address> آدرس کیف پول خود را تایپ کنید.

آموزش استخراج اتریوم

 • به محض تکمیل کردن مراحل بالا، باید صفحه‌ای مانند تصویر زیر را مشاهده کنید.

آموزش استخراج اتریوم

9) به گزینه Save as رفته و Start.text را ذخیره کنید

آموزش استخراج اتریوم

10) سپس نام فایل را به Start.bat تغییر دهید.

آموزش استخراج اتریوم

11) در این مرحله مانند تصویر بالا در قسمت Save as type گزینه All Files را انتخاب کنید.

12) گزینه Save را انتخاب کرده و در صورتی که در خصوص جایگزینی فایل از شما سوالی شد بر روی گزینه Yes کلیک کنید.

آموزش استخراج اتریوم

13) برای شروع استخراج اتریوم، بر روی Start.bat کلیک چپ کنید.

آموزش استخراج اتریوم

14) در آخر نیز در صورتی که تمام مراحل را به درستی طی کرده باشید با صفحه‌ای مانند تصویر پایین مواجه می‌شوید.

آموزش استخراج اتریوم

15) با گذراندن این مراحل کامپیوتر شما آماده استخراج اتریوم است. صفحه بالا را باز نگه‌دارید.

چطور می‌ توان میزان اتریوم استخراج شده را مشاهده کرد؟

اصولا هر استخر دارای رابط کاربری متفاوت است اما اساس کار تمامی آنها یکسان و ثابت است. به آدرس وب سایت Pool انتخابی خود رفته و آدرس عمومی کیف پول رمزنگاری شده خود را تایپ کنید. برای مثال استخر 2Miners را در نظر بگیرید:

 • آدرس عمومی کیف پول خود را در قسمت جستجو تایپ کنید. با این کار می‌توانید تمام تلاش‌های انجام شده برای استخراج اتریوم را مشاهده کنید.
 • در صورت استفاده از استخر 2Miners؛ هنگامی که میزان اتریوم استخراج شده شما به 0.01ETH برسد، اتریوم استخراج شده به آدرس کیف پول شما که از قبل در فایل bat (در بالا توضیح داده شده)، ارسال می‌شود.

آموزش استخراج اتریوم

نتیجه‌ گیری

زمانی که به یک ماینر اتریوم تبدیل می‌شوید نه تنها پاداش دریافت می‌کنید بلکه به سیستم غیرمتمرکز شبکه نیز کمک می‌کنید. در واقع باید رمزارز اتریوم را به عنوان یک دارایی ارزشمند برای سرمایه‌گذاری یا معامله در نظر بگیرید. چرا که تکنولوژی بلاک چین و شبکه Ethereum از قبل ارزش خود را ثابت کرده‌اند.

در صورتی که به استخراج اتریوم یا هر رمزارز دیگری تمایل دارید بهتر است پیش از هر چیزی تحقیقات خود را کامل کرده و دوره آموزش ارز دیجیتال را گذرانده باشید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۰۷ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات استخراج ارز دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
best-bitcoin-mining-hardware
معرفی و مقایسه بهترین دستگاه های ماینینگ بیت کوین
miner
دستگاه ماینر چیست و ماینر به چه کسی می گویند؟
miner-autotuning
هر آنچه که باید در مورد اتوتیونینگ (Autotuning) ماینر بدانید!
overclock-mining
اورکلاک (Overclock) چیست؟
bitcoin-farm
مزرعه بیت کوین چیست؟ آموزش راه‌ اندازی فارم بیت کوین
bitcoin-core
آموزش استفاده از نرم افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core)
bitcoin-mining-with-mobile
آموزش کامل استخراج بیت کوین با موبایل
best-mining-os
معرفی بهترین سیستم عامل برای استخراج ارزهای دیجیتال
bitcoin-farming
همه چیز درباره مزرعه بیت کوین
factors-that-affects-mining-rigs
بررسی عوامل موثر بر قیمت ماینر ها
how-to-choose-bitcoin-mining-hardwares
آموزش خرید دستگاه ماینینگ بیت کوین
best-mining-pools
معرفی بهترین استخرهای استخراج بیت کوین در ایران و جهان
mining-monero-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال مونرو (Monero) به صورت گام به گام
best-bitcoin-mining-softwares
معرفی بهترین نرم افزار های استخراج بیت کوین
how-to-mine-cryptocurrency-on-hard-drives
آموزش استخراج ارز دیجیتال با هارد دیسک (HDD)
grin-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال گرین (Grin) به صورت گام به گام
zcash-mining-tutorial
آموزش جامع استخراج ارز دیجیتال زی کش (Zcash) با دو روش ساده
best-eth-mining-harwares
مقایسه بهترین دستگاه های ماینینگ اتریوم
ethereum-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال اتریوم به صورت گام به گام
ethereum-mining-rig
آموزش خرید دستگاه ماینینگ اتریوم
best-motherboards-for-mining
معرفی 7 مادربرد برای ماینینگ و مزایا و معایب آن ها
bitcoincash-mining-tutorial
آموزش استخراج بیت کوین کش به صورت گام به گام
how-to-choose-mining-motherboard
آموزش نحوه انتخاب مادربرد ماینینگ
litecoin-mining-tutorial
آموزش استخراج ارز دیجیتال لایت کوین به صورت گام به گام
kadena-extraction
آموزش استخراج ارز دیجیتال کادنا (KDA)
classic-atrium-extraction
آموزش استخراج اتریوم کلاسیک به همراه معرفی استخر ماینینگ
liquidation
لیکویید شدن یا کال مارجین چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟
cryptotab
کریپتوتب (CryptoTab) چیست؟ آموزش ثبت نام و نحوه کارکرد آن
stereum
استریوم چیست؟ با آموزش کامل سهام گذاری در اتریوم
what-is-mining-difficulty
سختی شبکه یا سختی استخراج چیست و کدام ارز دیجیتالی سختی دارد؟
asic
ای سیک (ASIC) چیست؟ و نحوه کار با آن به چه صورت است؟
what-is-rig-mining
ریگ ماینینگ چیست؟ آشنایی با نحوه نصب و اسمبل کردن آن
litecoin-mining
آموزش استخراج لایت کوین و معرفی استخرهای استخراج آن
cloud-mining-websites
معرفی 8 تا از بهترین سایت‌ های استخراج ابری
chia-mining
آموزش گام به گام استخراج ارز دیجیتال چیا
what-is-cloud-mining
استخراج ابری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
crypto-mining-methods
معرفی انواع روش استخراج ارز دیجیتال
how-to-install-miner
آموزش کامل نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال
bitcoin-mining
آموزش گام به گام استخراج بیت کوین
ethereum-mining
آموزش کامل انواع روش های استخراج اتریوم
mining-pool
استخر استخراج چیست؟ معرفی 23 تا از بهترین های آن
crypto-mining-farm
معرفی 5 مزرعه استخراج ارز دیجیتال در دنیا