با افزایش محبوبیت و سودآوری صنعت ارزهای دیجیتال بسیاری از افراد در سراسر جهان سرمایه راکد خود را وارد بازار کرده و به معامله انواع ارزهای رمزنگاری شده روی آورده اند. در این میان افرادی هستند که به جای خرید و فروش رمزارز با خرید تجهیزات و امکانات لازم به تولید یا به اصلاح استخراج رمزارزهای قابل استخراج مشغول هستند. در یک بیان ساده و کوتاه ماینینگ (استخراج) به فرایندی گفته می شود که در آن با حل معادلات ریاضی هر یک از بلوک های بلاک چین؛ رمزارز جدید ایجاد می شود. اگر به استخراج اتریوم علاقمند هستید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید:

استخراج اتریوم چیست؟

شبکه اتریوم بلاک چین اختصاصی خود را داشته و تمام معاملات انجام شده در آن باید توسط ماینرها تایید شوند. به همین دلیل پس از ارسال اتریوم به آدرس مقصد، مدتی طول می کشد تا اتریوم ارسال شده به دست فرد گیرنده برسد. چرا که لازم است ابتدا تراکنش انجام شده تایید شده و سپس در بلاکچین ثبت شود. این پروسه تایید به Proof of work معروف بوده و توسط ماینرها شبکه انجام می شود.

برای اطمینان از صحت تراکنش های انجام شده لازم است ماینرها معاملات پیچیده ریاضی را حل کنند؛ به محض اینکه در پروسه استخراج یکی از ماینرهای شبکه جواب معامله را بدست بیاورد؛ این موضوع توسط یک پیغام کامپیوتری به دیگر ماینرها نیز اطلاع رسانی می شود. در این مرحله سایر ماینرها صحت عدد بدست آمده را بررسی کرده و در صورت موافقت 51 درصد از ماینرها بلوک بررسی شده به زنجیره بلاک چین های قبلی اضافه می شود. در آخر نیز به ماینری که موفق به حل مسئله شده باشد توسط رمزارز بومی شبکه یعنی اتریوم پاداش داده می شود.

3 روش استخراج اتریوم

خب پس از آنکه معنی استخراج را متوجه شدیم سوالی که مطرح می شود این است که چطور می توان اتریوم استخراج کرد؟ به طور کلی سه روش برای استخراج اتریوم وجود دارد، این سه مورد عبارتند از:

 1. استخر استخراج اتریوم (Pool Mining)
 2. استخراج انفرادی اتریوم
 3. استفاده از سرویس ابری استخراج اتریوم (Cloud Mining Service)

1. استخر استخراج اتریوم / Ethereum Mining Pool

استخر استخراج اتریوم ساده ترین و سریع ترین راه برای شروع استخراج اتریوم است که توسط بسیاری از کارشناسان توصیه می شود. در این روش شما توان تجهیزات ماینینگ خود را با سایر اعضا به اشتراک گذاشته و پس از بدست آمدن جواب معادلات بلوک؛ به تمامی اعضا پاداش اعصا می شود.

تعداد دفعات حل معادلات به بزرگی استخر استخراج بستگی دارد، در نتیجه تمام استخرهای استخراج یکسان نیستند. قبل از عضویت در یک ماینینگ پول به چه نکاتی باید توجه کرد؟

نکات مهم در هنگام انتخاب استخر استخراج مناسب

 1. سایز استخر: از آنجایی که با افزایش تعداد اعضا احتمال حل معادله بلاک بیشتر می شود، در نهایت احتمال دریافت پاداش نیز افزایش می یابد. از طرفی هر چه تعداد اعضا بیشتر باشد پاداش بدست آمده با افراد بیشتری تقسیم خواهد شد. به طور کلی عضویت در ماینینگ پول های بزرگتر گزینه ایمن تری بشمار می آیند؛ ممکن است در این استخرها به ازای هر بلاک پاداش کمتری دریافت کنید اما حداقل دفعات حل معادلات بلوک افزایش و فاصله زمانی میان هر مرتبه پاداش گرفتن کاهش خواهد یافت.
 2. حداقل میزان پرداخت: حداقل میزان پرداخت به حداقل میزان اتری گفته می شود که قبل از ارسال به کیف پول باید آن را استخراج کرده باشید. برای مثال اگر حداقل میزان پرداخت Pool انتخاب شده برابر با 1ETH باشد، قبل از دریافت ارز رمزنگاری شده باید مدت طولانی در همان استخر بمانید. بنابراین استخرهایی که سطح حداقل پرداختشان بالاست گزینه مناسبی نیستند و باید به دنبال استخری با سطح حداقل پرداخت پایین باشید. چرا که اصولا افراد می خواهند مرتبا پاداش حاصل از استخراج را دریافت کرده و زمان خود را برای مدت زیاد صرف عضویت در یک ماینینگ پول نکنند.گ
 3. هزینه های استخر: عضویت در هر استخر استخراج شامل هزینه می شود به این معنا که برای ادامه عضویت در استخر باید هزینه ای را بپردازید. نیازی به نگرانی نیست این مبلغ به طور خودکار پرداخت می شود. پرداخت ها از پاداش های دریافتی کسر می شوند؛ در واقع هزینه ها به صورت درصدی از اتریومی که استخراج کرده اید، محاسبه می شود. معمولا مبلغ پرداختی از 1 تا 3 درصد متغییر است. توجه داشته باشید که استخرهایی که هزینه صفر درصدی پیشنهاد می کنند قابل اعتماد نبوده و بهتر است به دنبال استخرهایی با حدود 1 درصد هزینه باشید.

راه اندازی یک استخر استخراج یک کار تمام وقت بوده و اساسا هزنیه های زیادی را به همراه دارد. معمولا استخرهایی با کارمزد صفر درصد، توسط کمک های مالی پشتیبانی می شوند. اصولا این استخرها پایداری و ثبات کمتری نسبت استخرهای دیگر دارند.

2. استخراج انفرادی اتریوم

در نگاه اول استخراج انفرادی اتریوم یک گزینه عالی به نظر می رسد، چرا که در این روش دیگر نیازی به پرداخت کارمزد و تقسیم پاداش نیست. اما این یک تفکر اشتباه است!

زمانی که به تنهایی شروع به استخراج اتریوم می کنید با افراد بسیاری رقابت می کنید؛ این موضوع باعث کاهش شانس شما در حل معادله و دریافت پاداش می شود. از آنجایی که در این پروسه با افراد و سازمان هایی که منایع بسیار زیادی در اختیار دارند رقابت می کنید. باید خیلی خوش شانس باشید تا بتوانید پاداش کسب کنید.

استخر استخراج انفرادی زمانی می توان سودده باشد که از منابع زیاد و پرقدرتی در بهره مند باشید؛ منظور از منابع پرقدرت منابعی با بیش از 100 کارت گرافیکی است! در اختیار داشتن منابعی با قدرت محاسباتی بالا معایبی دارد که باید آنها را در نظر داشته باشید.

مشکلات راه اندازی و نصب تجهیزات استخراج اتریوم

 1. مشکلات گرمایش: گرم شدن بیش از حد تجهیزات سبب خراب شدن و آسیب دیدگی آنها می شود. معمولا معمولا زمانی که تجهیزات استخراج خراب می شوند ارزش تعمیر نداشته و لازم است با دستگاه های جدید جایگزین شوند. این موضوع نیز هزینه های بسیاری را به همراه خواهد داشت
 2. سیستم تهویه: برای اینکه همه تجهیزات به خوبی کار کنند، باید سیستم تهویه ای بسیار پرقدرت و سریع در اختیار داشته باشید. همانطور که در بالا هم اشاره شد گرمایش دستگاه ها یک مشکل اساسی است. بنابراین راه اندازی یک سیستم تهویه مناسب بسیار اهمیت دارد.
 3. صدای زیاد: تمام فن هایی که در حال خنک سازی دستگاه ها هستند سر و صدای بسیار زیادی ایجاد می کنند. صداهای ایجاد شده بسیار بالا و آزاردهنده هستند؛ بنابراین به یک مکان مجزا نیاز دارید.
 4. هزینه برق: کارکردن همزمان تجهیزات متعدد و پرقدرت سبب مصرف برق بسیار زیاد شده و این موضوع نیز هزینه های زیادی به همراه خواهد داشت.
 5. فضای مناسب: فراهم کردن فضای مناسبی که بتوان حداقل 100 دستگاه استخراج اتریوم در آن قرار داد به یک فضا با متراژ مناسب نیاز دارد. تهیه کردن این مکان برای همه افراد امکان پذیر نیست.

3. استخراج ابری اتریوم / Cloud Mining

زمانی که این روش را برای استخراج اتریوم انتخاب می کنید؛ در واقع مبلغی را به شخص دیگر پرداخت می کنید تا بجای شما فرایند استخراج را انجام دهد. به این صورت که شما مدت زمان استخراج را اجاره کرده و در ازای آن تمام پاداش بدست آمده از استخراج در اختیار شما قرار می گیرد. انجام این روش کمی غیرمنطقی به نظر می رسد.

 • چرا باید افرادی از تجهیزات خود استفاده کنند تا بجای استخراج شخصی برای فرد دیگری استخراج انجام دهند؟
 • چرا باید به فرد دیگری هزینه استخراج دهید، در حالی که می توانید از این پول برای خرید تجهیزات استخراج شخصی استفاده کنید؟
 • چرا پول خود را بجای خرید مستقیم اتریوم صرف پرداخت به فردی کنید که قرار است برای شما استخراج انجام دهد؟

هر سه سوال مطرح شده در بالا، سوالات معتبری هستند که باید قبل از انتخاب این روش به آنها پاسخ دهید. پیش از هر چیزی بهتر است مزایا و معایب استخراج ابری اتریوم را در نظر بگیرید:

مزایا استخراج ابری اتریوم

 1. مسئولیت خراب شدن تجهیزات با شما نیست.
 2. هزینه های مربوط به محل نگهداری تجهیزات و برق بر عهده شما نخواهد بود.
 3. دیگر لازم نیست از تجهیزات پر سر و صدا نگهداری کنید.

معایب استخراج ابری اتریوم

 1. تمام هزینه ها جلوتر از شما دریافت شده و در صورت کاهش قیمت اتریوم پولی به شما بازپرداخت نمی شود.
 2. اختیار تعویض تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری شرکت ابری با شما نخواهد بود.

آموزش استخراج اتریوم

برای اینکه کامپیوتر شخصی شما به یک دستگاه استخراج اتریوم تبدیل شود لازم است توسط ابزارهایی کامپیوتر خود را به یک دستگاه ماینینگ کارآمد تبدیل کنید. مواردی که برای موفقیت در این حوزه باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 1. یک کیف پول اتریوم: برای نگهداری تمام اتریوم هایی که استخراج می کنید.
 2. سخت افزار استخراج: نصب درایورهای کارت گرافیک، چندین کارت گرافیکی (GPU)، حداقل RAM 3 گیگابایتی
 3. یک نرم افزار استخراج: Claymore miner به عنوان یکی از موثرترین و کارآمدترین ماینرهای سال های اخیر شناخته می شود. همچنین می توانید از سایر نرم افزارهای استخراج اتریوم مانند موارد زیر استفاده کنید:
 • Ccgmining.com
 • hashflare.io
 • minergate.com
 • nicehash.com
 1. سیستم عامل سازگار: ویندوز 7 یا 10؛ 64 بیتی
 2. در اختیار داشتن آدرس استخر استخراج (در صورتی که بخواهید در یک Mining Pool فعالیت کنید)

ساخت یک کیف پول رمزنگاری شده اتریوم

قبل از شروع استخراج اتریوم لازم است یک کیف پول رمزنگاری شده ایجاد کنید. همانطور که احتمالا می دانید دو نوع کیف پول رمزنگاری شده وجود دارند، کیف پول آفلاین یا همان سخت افزاری و کیف پول آنلاین یا همان نرم افزاری، برای این منظور و به طور کلی نگهداری بلند مدت ارز دیجیتال استفاده از کیف پول سخت افزاری را پیشنهاد می کنیم.

در نهایت پس از تهیه یک کیف پول رمزنگاری شده مناسب؛ اتریوم هایی که از طریق ماینینگ بدست می آورید را به کیف پول رمزنگاری شده واریز خواهید کرد.

 • کیف پول نرم افزاری: Binance، Trust Wallet، Exodus، MyEtherWallet
 • کیف پول سخت افزاری: Ledger Nano S، Ledger Nano X، Metamask، Trezor Model T

نصب درایورهای کارت گرافیکی

پس از آنکه کیف پول اتریوم مناسب را انتخاب و راه اندازی کردید نوبت به بروزرسانی نرم افزار کامپیوتر می رسد. اگر سخت افزارهای بکار گرفته شده شما از آخرین بروزرسانی استفاده کنند؛ فرایند استخراج سودآورتر خواهد شد. بنابراین از همان ابتدا درایورهای خود را آپدیت کنید. کارت های گرافیک AMD یا Nvidia بهترین گزینه ها بوده و پیشنهاد می کنیم با یک جستجو ساده در گوگل درایورهای آنها را به آخرین ورژن بروزرسانی کنید.

نصب نرم افزار ماینینگ اتریوم

در این قسمت راه اندازی یکی از برترین نرم افزارهای ماینینگ اتریوم یعنی Claymore miner را بررسی می کنیم:

1)ابتدا به لینک https://bitcointalk.org/index.php?topic=1433925.0 بروید.

2) سپس با کلیک بر روی یکی از لینک های هایلایت شده در عکس بالا آخرین نسخه Claymore dual miner را دانلود کنید. ما در این آموزش از لینک دوم استفاده می کنیم.

3) در این مرحله مانند تصویر بالا آخرین نسخه ویندوز را انتخاب کنید. مانند تصویر بالا روی گزینه دانلود دکمه Zip کلیک کنید. سپس منتظر بمانید تا دانلود به پایان برسد. پس از پایان دانلود برای دسترسی آسان به فایل، فایل را بر روی دسکتاپ کامپیوتر ذخیره کنید.

4) سپس فایل Claymore v11.0 را در پوشه موجود در دسکتاپ Extract کنید

5) پوشه اکسترکت شده را باز کنید. با بازکردن پوشه اصولا با صفحه ای مانند تصویر پایین مواجه می شوید.

6) بر روی گزینه Start کلیک راست کنید.

7) سپس از میان گزینه های موجود، مانند تصویر پایین بر روی گزینه Edit کلیک کنید.

8) فایل Start.ir را ویرایش کرده و مراحل زیر را دنبال کنید:

Setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0

Setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100

Setx GPU_USE_SYNC_0BJECTS 1

Setx GPU_MAX_ALL0C_PERCENT 100

Setx GPU_SINGLE_ALL0C_PERCENT 100

EthDcrMiner64.exe -epool -ewal -epsw x

 • بجای قسمت <Mining_Pool_Address> آدرس استخر استخراج خود را تایپ کنید.
 • بجای <Your_Ethereum_Wallet_Address> آدرس کیف پول خود را تایپ کنید.

 • به محض تکمیل کردن مراحل بالا، باید صفحه ای مانند تصویر زیر را مشاهده کنید.

9) به گزینه Save as رفته و Start.text را ذخیره کنید

10) سپس نام فایل را به Start.bat تغییر دهید.

11) در این مرحله مانند تصویر بالا در قسمت Save as type گزینه All Files را انتخاب کنید.

12) گزینه Save را انتخاب کرده و در صورتی که در خصوص جایگزینی فایل از شما سوالی شد بر روی گزینه Yes کلیک کنید.

13) برای شروع استخراج اتریوم، بر روی Start.bat کلیک چپ کنید.

14) در آخر نیز در صورتی که تمام مراحل را به درستی طی کرده باشید با صفحه ای مانند تصویر پایین مواجه می شوید.

15) با گذراندن این مراحل کامپیوتر شما آماده استخراج اتریوم است. صفحه بالا را باز نگه دارید.

چطور می توان میزان اتریوم استخراج شده را مشاهده کرد؟

اصولا هر استخر دارای رابط کاربری متفاوت است اما اساس کار تمامی آنها یکسان و ثابت است. به آدرس وب سایت Pool انتخابی خود رفته و آدرس عمومی کیف پول رمزنگاری شده خود را تایپ کنید. برای مثال استخر 2Miners را در نظر بگیرید:

 • آدرس عمومی کیف پول خود را در قسمت جستجو تایپ کنید. با این کار می توانید تمام تلاش های انجام شده برای استخراج اتریوم را مشاهده کنید.
 • در صورت استفاده از استخر 2Miners؛ هنگامی که میزان اتریوم استخراج شده شما به 0.01ETH برسد، اتریوم استخراج شده به آدرس کیف پول شما که از قبل در فایل bat (در بالا توضیح داده شده)، ارسال می شود.

نتیجه گیری

زمانی که به یک ماینر اتریوم تبدیل می شوید نه تنها پاداش دریافت می کنید بلکه به سیستم غیرمتمرکز شبکه نیز کمک می کنید. در واقع باید رمزارز اتریوم را به عنوان یک دارایی ارزشمند برای سرمایه گذاری یا معامله در نظر بگیرید. چرا که تکنولوژی بلاک چین و شبکه Ethereum از قبل ارزش خود را ثابت کرده اند.

در صورتی که به استخراج اتریوم یا هر رمزارز دیگری تمایل دارید بهتر است پیش از هر چیزی تحقیقات خود را کامل کرده و دوره آموزش ارز دیجیتال را گذرانده باشید.