استخراج یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در اتریوم است. در فرایند استخراج، ماینرها با تأیید تراکنش ها و ایجاد بلاک های جدید اتریوم، پاداش دریافت می کنند؛ فرایندی که به واسطه آن، امنیت و غیرمتمرکز بودن شبکه حفظ می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم هر آنچه را که برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم و تفاوت های آن با استخراج بیت کوین لازم است بدانید، در اختیار شما قرار دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

فهرست []

  اتریوم چیست؟

  اتریوم یک شبکه بلاک چین مستقل غیرمتمرکز است که از سه گروه اصلی تشکیل شده است:

  • توسعه دهندگان: افرادی که زیرساخت اصلی شبکه اتریوم را ایجاد کرده و تغییرات فنی لازم را اجرا می کنند.
  • ماینرها: ماینرها به ایجاد اتریوم جدید، تأیید تراکنش ها و کمک به اداره بلاک چین کمک می کنند.
  • کاربران: افرادی هستند که با خرید اتریوم و سرمایه گذاری در آن در شبکه حضور دارند.

   

  یکی از بهترین مزایای شبکه اتریوم، پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است. قراردادهای هوشمند قطعاتی از کد هستند که درصورت برآورده شدن مجموعه ای از شرایط به طور خودکار اجرا می شوند. شبکه اتریوم یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز بومی به نام اتر (ETH) دارد که برای تسهیل تبادل دارایی در شبکه یا صرافی های ارزهای دیجیتال استفاده می شود. سه جزء شبکه اتریوم به یکدیگر وابسته هستند و باید همیشه در هماهنگی با هم کار کنند. اگر توسعه دهندگان، ماینرها و کاربران مشارکت در شبکه را متوقف کنند، شبکه با شکست مواجه می شود.

  منظور از استخراج ارز دیجیتال چیست؟

  استخراج رمزارز به معنای توزیع منابع محاسباتی برای حل چالش های پیچیده ریاضی است. از آنجا که چندین ماینر در شبکه وجود دارد، اولین موردی که چالش را حل می کند، ایجاد بلوک بعدی و دریافت کوین های جدید ETH است. این نوع استخراج به عنوان اثبات کار (PoW) شناخته می شود. علاوه بر این، ماینینگ در شبکه اتریوم به معنای تأیید و تأیید تراکنش هاست. هر تراکنش انجام شده باید قبل از اضافه شدن به بلاک چین تأیید شود.

  شبکه برای قدردانی از ماینرها و کاری که برای حفظ شبکه انجام می دهد، به آن ها اتریوم رایگان پرداخت می کند. هم کاربران فردی و هم قراردادهای هوشمند باید کارمزد شبکه را بپردازند تا تراکنش هایشان به بلاک چین اضافه شود؛ بنابراین پاداشی را که به ماینرها پرداخت می شود، می توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • پاداش بلاک: برای تولید بلوک جدید به ماینرها پرداخت می شود.
  • کارمزد تراکنش ها: به ماینرها برای تشویق به تأیید تراکنش پرداخت می شود.
  • کارمزد گس: مانند کارمزد تراکنش است، اما توسط قراردادهای هوشمند پرداخت می شود.

  منظور از استخراج ارز دیجیتال اتریوم چیست؟

  اتریوم از مکانیسم رایج PoW برای تسهیل تولید بلاک استفاده می کند. این روش مزایا و معایب خود را دارد. با این حال براساس گفته توسعه دهندگان هسته اتریوم به نظر می رسد معایب آن بیشتر از مزایا باشد. مقیاس پذیری بزرگ ترین مشکل استخراج ارز دیجیتال اتریوم است. اتریوم بلاک Turing Complete است که به سایر برنامه های غیرمتمرکز (dApps) اجازه می دهد تا در شبکه آن اجرا شوند؛ بنابراین برای برآورده کردن این هدف، باید بسیار سریع تر باشد. برای حل این مشکل، توسعه دهندگان شبکه را به اتریوم 2.0 برای اجرای مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) ارتقا می دهند. PoS از staking به جای ماینینگ به عنوان وسیله ای برای ایمن سازی و گسترش شبکه استفاده می کند.

  پروتکل اثبات کار اتریوم

  برای درک فرایند استخراج ارز دیجیتال اتریوم، قبل از هر جیز باید با پروتکل اثبات کار PoW و جنبه های مهم آن آشنا شوید:

  • هش ریت که برحسب هش در ثانیه (H/s) اندازه گیری می شود، تعداد محاسباتی است که همه رایانه ها (ماینرها) در شبکه می توانند در یک ثانیه انجام دهند؛ یعنی هر چه تعداد ماینرها در شبکه بیشتر باشد، نرخ هش بالاتر است و بالعکس.
  • سختی شبکه با محاسبه میزان هش برای حل هر مسئله اندازه گیری می شود. این معیار مشخص می کند سختی معاملات در چه حدی است.

  این دو عامل ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. سختی شبکه نرخ هش را دنبال می کند؛ زیرا افزایش (کاهش) در نرخ هش، سبب افزایش (کاهش) مقدار سختی شبکه می شود. دشواری شبکه در تنظیم زمان تولید بلوک ضروری است. بلوک های اتریوم تقریباً هر 14 ثانیه یک بار ایجاد می شوند و هر زمان که این عدد افزایش یا کاهش یابد، دشواری به طور خودکار تنظیم می شود.

  آنچه باید درباره اتریوم 2.0 بدانید

  در ارتقای شبکه اتریوم به اتریوم 2.0، مکانیسم عمومی اجماع PoW به نفع اثبات سهام (PoS) منسوخ خواهد شد. توسعه دهندگان اصلی اتریوم ادعا می کنند PoS چندین مزیت در مقایسه با PoW دارد. برخی از این مزایا عبارت اند از:

  • بهره وری انرژی: PoW اغلب به دلیل ناکارآمدبودن از نظر مصرف انرژی از آن انتقاد شده است؛ به همین دلیل ماینرهای GPU اتریوم و ASIC های بیت کوین انرژی زیادی مصرف می کنند. این امر سبب ایجاد مشکلات متعددی می شود، از جمله خطر آتش سوزی، اگر ماشین ها به درستی خنک نشوند.
  • کاهش محدودیت های ورود به بازار استخراج ارز دیجیتال اتریوم: ماینرهای GPU ارزان نیستند که خود مانع بزرگی برای افرادی ایجاد می کند که می خواهند شروع به استخراج اتر کنند. در اتریوم 2.0، اعتبارسنج ها تنها باید کوین های اتریوم خود را به اشتراک بگذارند؛ درنتیجه استیکینگ به سرمایه گذاری قابل توجهی از نظر خرید و نصب سخت افزار لازم نیاز ندارد.
  • تمرکززدایی بیشتر: با توجه به کاهش موانع ورود انتظار می رود ETH 2.0 سهام داران بیشتری را به شبکه جذب کند. هرچه تعداد سهام داران بیشتر باشد، تمرکززدایی نیز بیشتر می شود.
  • مقیاس پذیری بیشتر: بزرگ ترین دلیل مهاجرت از PoW به PoS افزایش مقیاس پذیری اتریوم بود. در حال حاضر، با استفاده از PoW اتریوم می تواند حداکثر 30 تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند. با این حال، اتریوم 2.0 وعده داده است که این عدد را به 100000 تراکنش در هر ثانیه افزایش دهد.

  اتریوم 2.0 در سه فاز – 0، 1 و 2 عرضه می شود. فاز 0 (به نام BeaconChain) در دسامبر 2020 راه اندازی شد. فازهای 0 و 1 هم زمان Eth1 و Eth2.0 اجرا خواهند شد. در فاز 2، Eth1.0 به طور کامل منسوخ و با اتریوم 2.0 جایگزین می شود. با توجه به سابقه توسعه دهندگان هسته اتریوم در اجرای نقشه راه اتریوم، تشخیص اینکه بقیه مراحل چه زمانی راه اندازی می شوند، دشوار است.

  با این حال به نظر می رسد فاز اول و دوم در سال های 2021 و 2022 به طور کامل اجرا شده باشند؛ یعنی اگر اتر را با استفاده از GPU استخراج می کنید، تا سال 2022 فرصت دارید. هنگامی که اتریوم 2.0 راه اندازی شد، ماینرهای اتریوم باید ابزار خود را برای استخراج سایر کوین های PoW تغییر دهند یا به جای آن به سهام داران تبدیل شوند.

  قبل از استخراج ارز دیجیتال اتریوم بخوانید

  • مطمئن شوید مکان مناسبی برای قراردادن ریگ استخراج دارید؛ زیرا این فضا باید به خوبی تهویه شود و دارای عایق صدا و مقاومت در برابر حرارت باشد.
  • تجهیزات استخراج را حتماً با ضمانت خریداری کنید؛ زیرا احتمال خرابی آن ها وجود دارد.
  • سعی کنید فقط از اتصال مستقیم اینترنت استفاده کنید و از وای فای استفاده نکنید.
  • احتمال اینکه تجهیزات به طور ناگهانی فعالیت نکنند، وجود دارد؛ بنابراین تجهیزات را جایی قرار دهید که 24 ساعته و در 7 روز هفته به آن ها دسترسی داشته باشید.
  • هر دو هفته یک بار باید تجهیزات را تمیز کنید.

  آیا استخراج ارز دیجیتال اتریوم به صرفه است؟

  کسب درآمد از اتریوم اولین دلیل برای استخراج این ارز دیجیتال است، اما سؤالی که برای بسیاری از افراد ایجاد می شود این است که با توجه به کاهش قیمت اتریوم، آیا استخراج این ارز دیجیتال همچنان به صرفه است؟

  به طورکلی، پاسخ مشخصی برای این سؤال وجود ندارد. تا زمانی که انتظارات خود را واقع بینانه نگه دارید و بهترین سخت افزار و نرم افزار استخراج ارز دیجیتال اتریوم را انتخاب کنید، کسب سود از استخراج همچنان امکان پذیر است. اتریوم و بیت کوین از جمله دارایی هایی بلندمدت مناسب برای نگهداری هستند؛ پس می توانید آن ها را استخراج و برای طولانی مدت و کسب سود بیشتر نگهداری کنید. با این حال ممکن است دو سؤال زیر برای شما مطرح شود:

  1. با وجود رمزارزهایی که افزایش قیمت ناگهانی دارند، چرا باید اتریوم را برای استخراج انتخاب کنیم؟
  2. از میان 20 ارز دیجیتال برتر، چرا اتریوم؟

  پاسخ سؤال اول تا حد زیادی به قدرت شما درباره ریسک پذیری بستگی دارد. اگر می توانید دارایی خود را در رمزارزی سرمایه گذاری کنید که شانس تبدیل شدن به یک ابر رمزارز را دارد، پس ریسک کنید و نتیجه این تصمیم را بپذیرید، اما بهتر است سبد دارایی خود را متنوع نگهدارید.

  اما پاسخ سؤال دوم کمی سخت تر از سؤال اول است؛ به ویژه با توجه به این نکته که ممکن است در آینده و با توجه به تغییر پروتکل های اتریوم، امکان استخراج آن دیگر وجود نداشته باشد. تیم اتریوم از خیلی وقت پیش اعلام کرده است که تغییر الگوریتم اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام را دارد. با این حال هنوز زمان دقیقی برای تغییر این الگوریتم تعیین نشده است. پس بپردازیم به سؤال اصلی که آیا استخراج ارز دیجیتال اتریوم از نظر اقتصادی به صرفه است؟

  برخی کارشناسان بر این باورند که استخراج ETH هنوز هم می تواند کاملاً سودآور باشد. حتی اگر تمایلی به استخراج نداشته باشید، سخت افزار و دستگاه استخراج مورد استفاده می توانند دوباره فروخته یا برای استخراج ارزهای دیجیتال دیگر استفاده شوند. یکی از اصلی ترین مواردی که میزان سودآوری استخراج یک ارز دیجیتال را تعیین می کند، میزان سختی شبکه رمزارز است. سختی شبکه با گذر زمان و افزایش تقاضا برای رمزارز افزایش می یابد؛ درنتیجه ورود به بازار استخراج ارز دیجیتال سخت تر می شود.

  همان طور که در نمودار می بینید، سختی استخراج ارز دیجیتال اتریوم همیشه با گذشت زمان به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. هرچه سختی شبکه بیشتر باشد، ماینر باید منابع بیشتری برای استخراج تخصیص دهد. البته فراموش نکنید افزایش سختی شبکه معمولاً با افزایش قیمت دارایی همراه است. همین مسئله سبب حفظ انگیزه ماینرها برای ادامه فعالیتشان می شود؛ درنتیجه اگرچه در حال حاضر استخراج ETH به منابع بیشتری از همیشه نیاز دارد، هنوز هم بسیار سودآور است.

  با این حال باید توجه داشته باشید که سودآوری استخراج ارز دیجیتال اتریوم تا حد زیادی به نحوه استخراج آن و آنچه انتظار دارید بستگی دارد. علاوه بر این، ترفندهایی وجود دارد که می توانید از آن ها برای افزایش نرخ هش و درنتیجه سود بدون افزایش هزینه های استخراج استفاده کنید.

  تفاوت استخراج ارز دیجیتال اتریوم با استخراج بیت کوین چیست؟

  بیت کوین و اتریوم شباهت های زیادی دارند؛ برای مثال هردو از بلاک چین عمومی استفاده می کنند و با استفاده از رمزارز بومی شبکه خود و پروتکل اثبات کار، انتقال دارایی در شبکه خود را ممکن می کنند. با این حال، تفاوت های این دو رمزارز از شباهت هایشان بیشتر است. در ادامه به برخی از مهم ترین تفاوت بیت کوین و اتریوم اشاره خواهیم کرد:

  الگوریتم استخراج

  همان طور که گفته شد، بیت کوین و اتریوم هردو از مکانیسم اجماع PoW استفاده می کنند؛ با وجود این الگوریتم های هش متفاوتی دارند. بیت کوین از الگوریتم رمزگذاری SHA-256 و اتریوم از Ethash استفاده می کند. الگوریتم SHA-256 بیت کوین شرایط استفاده از تجهیزات بسیار تخصصی به نام ASIC را برای ماینرها فراهم می کند، اما برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم می توان از GPU استفاده کرد؛ بنابراین اولی موردی که درباره تفاوت استخراج اتریوم و بیت کوین می توان به آن اشاره کرد، ارزان تربودن تجهیزات موردنیاز برای استخراج اتریوم نسبت به بیت کوین است.

  توسعه دهندگان هسته اتریوم در حال ارتقای شبکه به اتریوم 2.0 هستند. در این نسخه جدید، پروتکل اثبات کار، جای خود را به پروتکل اثبات سهام (PoS) می دهد. در این مکانیسم، افراد یا مؤسساتی که به تأیید تراکنش های اتریوم علاقه مند هستند، ملزم به اشتراک گذاری اتر خواهند بود.

  پاداش استخراج هر بلاک

  ر سال 2015 زمانی که اتریوم معرفی شد، پاداش استخراج هر بلاک 5 اتر بود. پاداش استخراج ارز دیجیتال اتریوم در سال 2017 به 3ETH و در سال 2019 به 2ETH کاهش یافت. پاداش استخراج بیت کوین در اولین سالی که عرضه شد، 50 بیت کوین بود. پاداش استخراج این ارز دیجیتال هر چهار سال یا هر 210000 بلاک نصف می شود؛ یعنی در حال حاضر، پاداش استخراج بیت کوین، 6.25 بیت کوین است. همچنین عرضه بیت کوین به 21 میلیون کوین محدود شده است؛ درحالی که عرضه اتریوم تقریباً نامحدود است، اما عرضه اتریوم سالانه به 18 میلیون محدود شده است.

  مدت زمان ایجاد هر بلاک

  استخراج کنندگان اتریوم هر 13 تا 14 ثانیه یک بلاک جدید ایجاد می کنند؛ درحالی که استخراج کنندگان بیت کوین برای ایجاد هر بلاک تقریباً به 10 دقیقه زمان نیاز دارند؛ یعنی روزانه حدود 6600 بلاک اتریوم در مقایسه با 144 بلاک در شبکه بیت کوین ایجاد می شود. علاوه بر این، یک بلاک اتریوم به طور قابل توجهی کوچک تر از یک بلوک بیت کوین است؛ به ترتیب تقریباً 45 کیلوبایت و 1.0 مگابایت.

  استفاده مجدد از تجهیزات استخراج

  پردازنده های گرافیکی مورد استفاده برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم طیف گسترده ای دارند. اگر استخراج اتر به دلایلی از نظر اقتصادی به صرفه نباشد، می توانید از همین تجهیزات برای استخراج دیگر رمزارزها استفاده کنید؛ درحالی که از ASIC هایی که برای استخراج بیت کوین استفاده می شود، نمی توان استفاده دیگری کرد. این تجهیزات به طور خاص برای استخراج بیت کوین و تعداد محدودی از رمزارزها ایجاد شده اند.

  روش های استخراج ارز دیجیتال اتریوم چیست؟

  سه راه برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم (و هر ارز دیجیتال دیگری که از اجماع PoW پیروی می کند) وجود دارد.

  1- استخراج انفرادی

  همان طور که از اسم این روش مشخص است، استخراج به صورت تکی و بدون مشارکت کسی و پیوستن به استخری انجام می شود. در این روش، ماینرها باید به تنهایی معادلات را حل کرده و در تأیید تراکنش ها مشارکت کنند. استخراج تکی معمولاً با سودآوری زیادی همراه نیست؛ مگر آنکه بتوانید تجهیزات پیشرفته ای برای انجام این کار تهیه کنید. نرخ هش موردنیاز برای استخراج یک بلوک در اتریوم افزایش یافته است و هرکسی که بخواهد به صورت انفرادی استخراج کند، ممکن است مدت زمان زیادی بدون دریافت سود مشغول به انجام این کار باشد.

  2- استخراج از طریق پیوستن به استخرهای ماینینگ

  در این روش شما به تیمی از ماینرها می پیوندید؛ درنتیجه قدرت هش کل تیم برای استخراج و شانس کل افراد برای استخراج رمزارز افزایش می یابد. با این حال برای پیوستن به استخرهای استخراج باید موارد زیادی در نظر داشته و مراقب باشید. مهم ترین مواردی که هنگام پیوستن به استخرهای استخراج باید در نظر داشته باشید، عبارت اند از:

   • موقعیت جغرافیایی: به استخری بپیوندید که تا حد امکان از نظر جغرافیایی به شما نزدیک است.
   • اندازه استخر: هرچه استخر ماینینگ بزرگ تر باشد، نرخ هش ترکیبی بزرگ تر است؛ به این معنا که شانس ایجاد بلاک های بیشتر نیز افزایش می یابد.
   • کارمزد پیوستن به استخر استخراج: به طور معمول محدوده کارمزد پیوستن به استخرها بین 0.5 تا 1.5 درصد است. در حالت ایده آل هر چه کارمزد کمتر باشد بهتر است، اما همیشه این طور نیست.

  3- استخراج ابری

  این روش هم تا حدی شبیه روش استخراج از طریق پیوستن به استخرهاست. در این روش شما به جای افزایش قدرت هش از طریق تجهیزاتی که خریداری می کنید، باید هزینه پرداخت کنید. با توجه به هزینه ای که پرداخت می کنید، ارائه دهنده خدمات ماینینگ ابری تجهیزات استخراج ارز دیجیتال اتریوم را خریداری و از طرف شما استخراج می کند. درنهایت پاداش بین همه سرمایه گذاران تقسیم می شود و شرکت برای این خدمات هزینه ای دریافت می کند.

  مزایای استخراج ابری اتریوم چیست؟

  • نیازی به خرید تجهیزات سخت افزاری و نگهداری از آن ها نیست.
  • شروع و اجرای استخراج آسان تر و ارزان تر است. برای نگهداری از تجهیزات باید از سیستم خنک کننده استفاده کنید. سیستمی که مصرف انرژی بالایی داشته و سروصدای زیادی هم دارد؛ زیرا GPU ها اغلب در حین کار بیش ازحد گرم می شوند.

  معایب استخراج ابری اتریوم چیست؟

  • کنترل نکردن تجهیزات استخراج: زمانی که شما فرایند استخراج را برون سپاری می کنید، کنترل و نظارتی روی سیستم هایی که برای استخراج خریداری می شوند، ندارید؛ درنتیجه ممکن است از تجهیزاتی که با سرمایه شما خریداری شده است، برای استخراج رمزارزهای دیگری استفاده شود.
  • با ریسک زیادی همراه است. در این روش تقریباً هیچ تضمین 100 درصدی برای دریافت پاداش استخراج وجود ندارد.

  مراحل استخراج ارز دیجیتال اتریوم

  مرحله 1. انتخاب سخت افزار

  انتخاب سخت افزار مناسب برای استخراج اتریوم ضروری است؛ زیرا خرید سخت افزار اشتباه به احتمال زیاد موجب از دست رفتن سرمایه شما و ضرر خالص می شود! هنگام انتخاب و خرید سخت افزار، مهم ترین عواملی که باید در نظر بگیرید، قیمت، در دسترس بودن و عملکرد خواهد بود. در حال حاضر دو برند AMD و Nvidia محصولات متنوع و کارآمدی برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم به بازار عرضه کرده اند.

  علاوه بر این، هر دوی این برندها کارت گرافیک های معروفی دارند که بین گیمرها از محبوبیت زیادی برخوردار هستند. کارت گرافیک های AMD معمولاً ارزان تر، اما همه کاره تر از کارت های Nvidia هستند؛ به این معنا که قادر به استخراج چندین ارز دیجیتال دیگر نیز هستند. با این حال، کارت های Nvidia از نظر عملکرد بر AMD برتری دارند.

  گاهی اوقات عملکرد بهتر به معنای مصرف انرژی بیشتر است که هزینه های استخراج را افزایش و سود شما را کاهش می دهد؛ بنابراین برای سودآوری، یک ماینر باید تعادل مناسبی بین همه این عوامل ایجاد کند. برای انتخاب و خرید ماینر اتریوم، بهتر است از ماشین حساب هایی استفاده کنید که مخصوص محاسبه سودآوری استخراج رمزارزها ایجاد شده اند.

  یکی دیگر از نکات قابل توجه برای خرید سخت افزار استخراج، مقدار VRAM است که روی کارت گرافیک درج شده است. با توجه به الگوریتم استخراج Ethash که برای استخراج توکن های اتر استفاده می شود، یک فایل DAG وجود دارد که باید در هر کارت ذخیره شود. فایل DAG هر 30000 بلوک به روز می شود و اندازه آن اکنون کمی بیش از 4 گیگابایت است. این بدان معناست که هر پردازنده گرافیکی باید حداقل 6 گیگابایت VRAM برای استخراج اتر داشته باشد.

  مرحله 2. نصب سخت افزار

  بیشتر قطعات سخت افزاری کامپیوتر برای برقراری ارتباط مؤثر با سایر اجزای کامپیوتر به نرم افزار سازگار و مناسب با قابلیت های خود نیاز دارند. نرم افزار طراحی شده برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم درایور نامیده می شود. هر برند و شرکت تولیدی، در کنار تجهیزات سخت افزاری خود درایورهای مخصوص را نیز ارائه می دهد. هر دو برند AMD و Nvidia درایورهای مختلفی برای تمام نسخه های سخت افزاری خود و همچنین سیستم عامل های متنوع دارند؛ بنابراین مطمئن شوید بسته به سیستم عامل و GPU خود درایور صحیح را دانلود کرده اید.

  مرحله 3. انتخاب نرم افزار استخراج

  نرم افزاری که برای استخراج استفاده می شود، با درایور تجهیزات ماینینگ متفاوت است. درایورها به کارت های گرافیک کمک می کنند تا به طور مؤثر با رایانه ارتباط برقرار کنند. نرم افزار استخراج (که کلاینت یا ماینر نیز نامیده می شود) به رایانه اجازه می دهد تا با بلاک چین اتریوم ارتباط برقرار کند. برخی از رایج ترین نرم افزارهای استخراج عبارت هستند از:

  • Claymore Miner: یکی از بهترین نرم افزارهایی است که به صورت منظم به روز می شود.
  • Ethminer
  • Phoenix Miner
  • CGMiner

  نحوه استفاده از هریک از نرم افزارهای متفاوت است و مطمئن شوید براساس دستورالعمل ها عمل می کنید. برای دانلود نرم افزار، حتماً به سایت رسمی مراجعه کرده و آخرین نسخه از آن را دانلود کنید.

  مرحله 4. تنظیمات سیستم عامل

  در حال حاضر، استخراج اتریوم را می توان روی سیستم عامل های ویندوز یا لینوکس انجام داد. ویندوز با توجه به سهولت استفاده و رابط کاربری جذاب آن، گزینه محبوب تری است، اما لینوکس تنظیمات پیشرفته تری و کنترل بیشتری بر ریگ های ماینینگ به کاربران می دهد. تنظیمات پیش فرض سیستم عامل شما ممکن است برای ماینینگ ایده آل نباشد؛ بنابراین نیاز به تغییراتی دارد. برخی از مهم ترین مواردی که در تنظیمات سیستم عامل در نظر داشته باشید، عبارت هستند از:

  • تنظیمات کنترل پنل: برای بهینه سازی عملکرد سیستم با افزایش حافظه مجازی
  • تنظیمات پاور: برای بهینه سازی تنظیمات سیستم و غیرفعال کردن «حالت خواب» (Sleep mode) در حین استخراج
  • ترفندهای رجیستری: بهینه سازی عملکرد سیستم با غیرفعال کردن برنامه های پس زمینه غیرضروری مانند به روزرسانی ویندوز

  مرحله 5. پیوستن به استخر استخراج

  آخرین مرحله برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم، پیوستن به یک استخر استخراج است. البته این مرحله به این بستگی دارد که شما کدام یک از روش های استخراج را انتخاب کرده اید. قبلاً اشاره کردیم که پیوستن به استخر استخراج بهترین راه برای استخراج اتر است. استخراج ETH به تنهایی امکان پذیر است، اما بعید است موفق شوید. در زمان نگارش این مقاله، بهترین استخرهای استخراج اتریوم عبارت هستند از:

  • اترمین (Ethermine) – 84.59 TH/s (هش ریت کل)
  • نانوپول (Nanopool) – 20.62 TH/s (میزان هش کل)
  • F2Pool – 42.71 TH/s (میزان هش کل)

  هر استخر یک راهنمای راه اندازی خاص و احتمالاً فهرستی از سرورهای لایه ای دارد که باید به آن متصل شوید. برای اطلاع از این موارد، باید به وب سایت رسمی استخر مراجعه کنید.

  چگونه متوجه شویم که چقدر اتریوم استخراج کرده ایم؟

  همه استخرهای ماینینگ قابلیت استعلام موجودی و میزان دریافتی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند؛ برای مثال در Ethermine می توانید آدرس کیف پول خود را در نوار جست وجو در سمت راست بالا وارد کنید تا بررسی کنید چقدر ETH استخراج کرده اید. علاوه بر این، اگر پاداش استخراج ارز دیجیتال اتریوم به کیف پول شما ارسال شده است، می توانید از کاوشگرهای معمولی بلاک چین مانند Etherscan.io برای بررسی موجودی خود استفاده کنید.

  بهترین کیف پول های اتریوم برای استخراج اتر

  امروزه کیف پول های مختلفی در بازار وجود دارند که برای ذخیره اتریوم استفاده می شوند. با این حال از همه این کیف پول ها نمی توان برای ذخیره اتریوم استخراج شده استفاده کرد. ماینرها اغلب کوین های استخراج شده خود را برای دوره های میان مدت تا طولانی مدت نگه می دارند؛ زیرا امنیت این دارایی ها بسیار مهم است.

  کیف پول گرم یا سرد

  بسته به اینکه کیف پول به اینترنت متصل می شود یا نه، در دسته کیف پول گرم یا سرد قرار می گیرد. کیف پول های گرم را می توان از راه دور از طریق اینترنت استفاده کرد که سبب می شود امنیت آن ها برای ذخیره اتر در میان مدت و بلندمدت کمتر شود. کیف پول های گرم شامل کیف پول های وب، موبایل و دسکتاپ است.

  از سوی دیگر، کیف پول های سرد برای استفاده ایمن تر هستند؛ زیرا برای استفاده از آن ها نیازی به اتصال اینترنتی نیست. این کیف پول ها شامل کیف پول های سخت افزاری مانند Ledger Nano S و Trezor، کیف پول های کاغذی و متال مانند ColdTi، Billfodls یا SteelWallet هستند.

  کیف پول فول یا لایت نود

  کیف پول های اتریوم به صورت فول نود و لایت نیز وجود دارند. منظور از کیف پول های فول نود، کیف پول هایی است که تمام اطلاعات دفتر کل اتریوم را دانلود کرده و روی خود ذخیره می کنند. Mist، کیف پول رسمی اتریوم است که به صورت فول نود فعالیت می کند. در مقابل کیف پول های لایت قرار دارند که نیازی به کپی کامل از دفتر کل اتریوم ندارند.

  این کیف پول ها برای عملکرد صحیح به دیگر نودهای فول موجود در شبکه اعتماد و اتکا می کنند. این سبب می شود دانلود و کار با آن ها آسان تر شود. بیشتر کیف پول های اتریوم از نوع لایت هستند، از جمله کیف پول های Ledger Nano S و Trezor که در بالا به آن ها اشاره کردیم.

  سخن پایانی

  در این مطلب راهنمای کاملی درباره «نحوه استخراج ارز دیجیتال اتریوم» در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. درباره اینکه استخراج اتر به چه معناست و قبل از شروع چه مواردی را باید در نظر داشته باشید نیز صحبت کردیم و همچنین موضوعاتی از قبیل تنظیمات ماینر، انتخاب تجهیزات استخراج اتریوم، نصب و پیکربندی صحیح آن را توضیح دادیم. اکنون شما آماده شروع استخراج ارز دیجیتال اتریوم هستید. اگر در این زمینه تجربه خاصی دارید، حتماً از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.