معرفی ارز دیجیتال فایل کوین (FIL)

فایل کوین (FIL) یک سیستم غیرمتمرکز ذخیره سازی و شبکه اشتراک گذاری است که با استفاده از قدرت نفوذ فناوری بلاک چین، تعداد زیادی فرصت جدید برای کاربران در بازار فراهم کرده است.

فهرست []

  اکنون پلتفرم های غیرمتمرکز به اشتراک گذاری بیش از هر زمان دیگری محبوب شده اند. ارز دیجیتال فایل کوین با ترکیب فناوری های بسیار متنوع، تجربه منحصر به فردی را برای کاربران خود فراهم می کند که این خود به معنای شانس بیشتر برای کسب رمز ارز بیشتر است.

  در ساده ترین شکل، Filecoin مانند سایر پلتفرم های اشتراک فایل همچون Dropbox عمل می کند. با این تفاوت که کاربران مایل به ذخیره اطلاعات در فایل کوین، به جای استفاده از یک مرجع متمرکز ذخیره اطلاعات، می توانند از فضای ذخیره سازی که توسط ماینرها ارائه می شود، استفاده کنند.

  به این ترتیب Filecoin فرای کاربردهای مالی، کاربرد دیگری از فناوری بلاک چین را ارائه داده است.

  تاریخچه ارز دیجیتال فایل کوین

  ارز دیجیتال فایل کوین به دنبال ارائه جایگزینی برای پروتکل های ذخیره سازی آنلاین است. فناوری به کار رفته در آن به عنوان یک لایه تشویقی در سیستم انتقال همتا به همتای انتقال فایل (InterPlanetary File System) عمل می کند. این تکنولوژی با هدف کاهش حشو، افزایش ماندگاری و بهبود کارایی؛ به جای استفاده از سرورهای متمرکز و آدرس های IP از ساختارهای محتوایی آدرس دهی شده به هش استفاده می کند.

  فایل کوین به دلیل کمک به منابع سیستم، به تأمین کنندگان فضای ذخیره سازی و مسئولان بازیابی پاداش داده و IPFS را تشویق می کند. همچنین این شبکه مجهز به یکپارچه سازی داخلی اتریوم بوده و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا به داده های مربوط به بلاک چین اتریوم دسترسی داشته و با قراردادهای هوشمند این شبکه تعامل کنند.

  Filecoin توسط یک شرکت توسعه دهنده به نام Protocol Labs راه اندازی شد. این شرکت در سال 2014 توسط Juan Benet تأسیس شده است. بنت و همکارانش فایل کوین و IPFS را به طور هم زمان ساخته و چند دوره برای تأمین اعتبار جمع آوری کرده اند.

  شرکت Protocol Labs به دنبال ایجاد یک لایه بنیادی برای زیرساخت داده ها است. این زیرساخت می تواند توسط بلاک چین و ارائه دهندگان سنتی مانند Amazon Web Services و Microsoft Azure مورداستفاده قرار گیرد.

  برای رسیدن به این هدف این پروژه قصد دارد تا با ایجاد یک بازار، هر کاربری را که دارای ظرفیت ذخیره سازی است به شبکه متصل کرده و منبعی از ظرفیت ذخیره سازی بلا استفاده را در سخت افزار مصرف کنندگان و مراکز داده کسب و کارهای موجود ایجاد کند.

  گروه فایل کوین معتقد است که این امر با روشی مشابه با شرکت های اقتصادی مانند Airbnb سبب کاهش قیمت فضای ذخیره سازی می شود.

  در این روش با کاهش قیمت اجاره کوتاه مدت بازارهایی که به طور سنتی تحت سلطه بازیکنان بزرگ با سرمایه های بزرگ هستند، قیمت ها نیز کاهش می یابند.

  وضعیت امروز بازار ذخیره سازی فایل

  امروزه Amazon S3 بزرگ ترین عامل ذخیره سازی فایل در اینترنت است. علل برتری آمازون عبارت اند از:

  1. بسیار ارزان: 0.023 دلار به ازای هر گیگابایت فضای ذخیره سازی
  2. بسیار سریع
  3. قابل اعتماد: باوجوداینکه در برخی مواقع خرابی هایی گزارش شده، اما می توان گفت در 99% مواقع عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده است.
  4. بسیار مقیاس پذیر
  5. و درنهایت یک تجربه خوب برای توسعه دهنده فراهم می کند. Amazon S3 به راحتی با مجموعه ای از سرویس های دیگر آمازون برای مقیاس گذاری قابل تلفیق است. (به عنوان مثال CloudFront)

  در جهانی که از چنین سرویس ابری ذخیره سازی بسیار شگفت انگیز بهره می بریم، لازم است هر رقیبی بهتر و یا حداقل برابر با Amazon S3 عمل کند. در مقیاس های کوچک شبکه های غیرمتمرکز به خوبی کار نمی کنند؛ اما اگر IPFS در مقیاس بزرگ تر پذیرفته شود، می تواند نسخه بهتری از اینترنت ارائه داده و یک اقتصاد کاملاً جدید را ایجاد کند.

  ارز دیجیتال فایل کوین چه مشکلاتی را حل می کند؟

  ارز دیجیتال فایل کوین در تلاش است تا برخی از نگرانی های عمده موجود در بخش های اشتراک گذاری فایل و فضای ذخیره سازی ابری را برطرف کند. شرکت های بزرگی مانند ServicesAmazon Web بخش اعظمی از بازار را در اختیار دارند.

  موقعیت این شرکت ها این امکان را به آن ها می دهد تا بتوانند به کاربرانی که فاقد ویژگی های قابل اعتماد هستند، هزینه های بالاتر را دیکته کنند.

  فضای هارد استفاده نشده: هیچ گاه اجازه ندهید وسایل بلااستفاده بیهوده هدر بروند. این جمله حتی درباره فضای بلااستفاده در هارد دیسک نیز صادق است. تا همین اواخر، فضای ذخیره سازی بلااستفاده هیچ ارزشی نداشت؛ اما امروزه با تقسیم فضای بلااستفاده هارد دیسک خود، می توانید سود قابل توجهی کسب کنید.

  سانسور: علاوه بر متمرکز بودن، در این صنعت سانسور نیز وجود دارد. در حال حاضر مدیران این صنعت کنترل کامل را در دست دارند. آن ها انتخاب می کنند که چه اطلاعاتی برای انتقال به توده مردم مناسب است. متأسفانه این طور که به نظر می رسد این روند شرکت های فناوری تا آینده غیرقابل پیش بینی ادامه خواهد داشت.

  نحوه ذخیره سازی فایل کوین

  فرقی نمی کند که شما فایل کوین را از طریق فعالیت های مربوط به فضای ذخیره سازی یا با استفاده از توکن در شبکه Filecoin، تولید یا مصرف می کنید، در هر دو صورت برای ذخیره این ارز دیجیتال به فضا نیاز خواهید داشت.

  سه کیف پول دیجیتالی برای ذخیره سازی این ارز دیجیتال پیشنهاد می شود. این سه کیف پول عبارت اند از:

  • لوتوس: از Lotus می توان برای اجرای گره های (Nodes) و اتصال به Ledger استفاده کرد.
  • Glif: کیف پول Glif یک رابط تحت وب است. درصورتی که مایل به استفاده از لوتوس نباشید، می توانید Glif را نیز به Ledger خود متصل کنید.
  • Filfox: این کیف پول فایل کوین نیز یک کیف پول تحت وب است که می توانید از آن برای توکن های خود استفاده کنید.

  البته علاوه بر کیف پول های بالا، می توانید ارز دیجیتال خود را در صرافی بایننس ذخیره کرده و در Binance Earn پاداش کسب کنید.

  کاربرد فایل کوین

  Filecoin با هدف کاهش هزینه ها و پیچیدگی های رقبای بزرگ این صنعت، امکان ارائه خدمات ذخیره سازی داده ها برای افراد و سازمان های مختلف را فراهم کرده است.

  فایل کوین درازای دریافت هزینه، خدمات انعطاف پذیرتری به مشتریان خود ارائه داده و به آن ها این امکان را می دهد تا دقیقاً بر اساس میزان فضای موردنیاز خود هزینه پرداخت کنند.

  همچنین داده ها می توانند به صورت جهانی در شبکه فایل کوین در دسترس قرار گرفته و از فناوری های افزایش حریم خصوصی بهره مند شوند.

  از فایل کوین می توان در موارد زیر استفاده کرد:

  • خریدوفروش داده ها در بازارها و صرافی های مبتنی بر داده.
  • ذخیره سازی و توزیع منابع ارزشمند مانند دایره المعارف ها، اسناد تاریخی و مقالات ادبی، به صورت ایمن و با خیال راحت.
  • فراهم سازی خدمات بلاک چین ازجمله فضای ذخیره سازی برای دفتر کل توزیع شده، زنجیره های تأمین و dApps.
  • تسهیل خدمات مربوط به پرداخت هزینه های خرید کالا از طریق توکن فایل کوین.
  • ذخیره سازی طولانی مدت مقادیر زیادی از داده های مشتریان.
  • محلی غیرمتمرکز برای ذخیره سازی داده های باارزش باوجود با سرویس ذخیره سازی ابری.

  در ماه جولای سال 2020 یعنی قبل از راه اندازی این ارز دیجیتال، شبکه اصلی Truffle Suite اعلام کرد با پشتیبانی از فایل کوین، به کاربران خود این امکان را می دهد تا با بهره گیری از فضای ذخیره سازی در دسترس ماینرهای فایل کوین در سراسر جهان، dApps را با 100% قوا بسازند.

  علاوه بر این همکاری مشابه دیگری در اکتبر سال 2020 با ConsenSys اعلام شد. این همکاری سبب شد تا بازار توزیع فایل کوین، با ConsenSys Ethereum ادغام شده و با ارائه گزینه های ذخیره سازی مقرون به صرفه، به میلیون ها کاربر خدمت رسانی شود.

  بیش از 70 سازمان در فایل کوین ایجاد شده یا به نحوی با آن همکاری می شود. در نوامبر سال 2020 شبکه فایل کوین به بیش از 1 ظرفیت ذخیره سازی افزایش یافت.

  از زمان راه اندازی شبکه اصلی، شبکه فایل کوین، برای توسعه Textile’s Powergate، از یک سرویس ذخیره سازی طبقه بندی شده، فایل ذخیره سازی منبع بازو پلتفرم به اشتراک گذاری و همکاری استفاده کرده است. همچنین از این شبکه به عنوان ابزاری برای بازیابی اطلاعات Chainsafe استفاده می شود.

  فناوری بکار رفته در فایل کوین و مزیت آن

  ازآنجایی که Filecoin به یک فضای رقابتی قدم گذاشته است، برای موفقیت لازم است ویژگی های جدید و با ارزشی را به نمایش بگذارد. باوجود رقبای بزرگی مانند گوگل، آمازون و ماکروسافت، چشم انداز سازنده فایل کوین، Juan Benet، ایجاد یک بازار پیچیده برای ذخیره سازی اطلاعات با استفاده از بلاک چین بوده است.

  فضاهای ذخیره سازی متمرکز به دلیل ساختاری که دارند همواره در معرض حمله قرار می گیرند. به همین دلیل فایل کوین با استفاده از شبکه بلاک چین، سرویس امن و کارآمدتری را به مصرف کنندگان ارائه می دهد.

  چهار مؤلفه اصلی پروتکل فایل کوین، اهداف در نظر گرفته شده شبکه را به اجرا می گذارند.

  تعدادی از نوآوری و فناوری های به کار رفته در فایل کوین عبارت اند از:

  شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز (DSN)

  طرح DSN یکی از مفاهیم معرفی شده توسط فایل کوین است. این طرح ارائه دهندگان مستقل فضای ذخیره سازی را قادر می سازد تا فضای ذخیره سازی و خدمات بازیابی را با بهره گیری از یک مدل تشویقی ارائه دهند.

  شبکه ذخیره سازی فایل کوین از بازارهای معتبر (Storage و Retrieval Market) استفاده می کند. این امر سبب می شود تا فایل کوین از دریافت هزینه های مربوط به ارائه خدمات ذخیره سازی و بازیابی توسط ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی اطمینان حاصل کند.

  DSN فضای ذخیره سازی ارائه شده توسط چندین ارائه دهنده مستقل را جمع آوری کرده و بدون کمک گرفتن از نهادهای خارجی، خدمات مربوط به ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات را در اختیار مشتریان قرار می دهد.

  ساز و کار اجماع

  این ارز دیجیتال برای رسیدن به هدف اصلی خود یعنی ایجاد یک شبکه ذخیره سازی و بازیابی غیرمتمرکز، از دو مکانیسم اجماع منحصر به فرد استفاده می کند. برای این منظور فایل کوین الگوریتم های Proof-of-Replication، (PoRep) و Proof-of-Spacetime (PoSt) را پیاده سازی کرده است.

  بازارهای ذخیره سازی و بازیابی، بازارهای تائید شده ای هستند که برای مطابقت و تسویه سفارش های بین مشتریان و استخراج کنندگان در شبکه فایل کوین استفاده می شوند. بازارهای ذخیره سازی به مشتریان این امکان را می دهند تا با پرداخت هزینه به ماینرهای فضاهای ذخیره سازی، اطلاعات خود را ذخیره کنند.

  درحالی که بازار بازیابی مشتریان قادر می سازند تا با پرداخت هزینه به ماینرهای بازیابی، اطلاعات موردنظر خود را دریافت کنند. البته طرف های دیگر معامله نیز می توانند قیمت خود را تعیین کرده و یا پیشنهادهایی را که صلاح می دانند بپذیرند.

  Filecoin، با به کارگیری شبکه ای از گره های کامل، بر عملیات مبادله نظارت کرده و این تضمین را به ماینرها می دهد تا به ازای ارائه خدماتی به مشتریان، پاداش دریافت کنند.

  قراردادهای هوشمند

  قراردادهای هوشمند موجود در Filecoin در صورت تحقق برخی شرایط کاربران را قادر می سازد تا برنامه های satateful را برای انجام عملیات تعریف شده توسط کاربر کدگذاری کنند. قرارداد هوشمند می تواند موارد مختلفی مانند عملیات بازار، تائید صلاحیت و استفاده از توکن ها را اجرا کند.

  این امر فرصتی را فراهم کرده تا عملیات پیچیده بدون نظارت در شبکه، اجرا شوند. برای مثال مشتری می تواند به صورت مجزا یک قرارداد نوشته و در آن به طور اختصاصی نحوه پاداش دادن به ماینر را مشخص کند. همچنین مشتریان می توانند قراردادهای جدیدی را برای به روزرسانی اطلاعات ایجاد کنند.

  استخراج در فایل کوین

  وقتی صحبت از اکوسیستم فایل کوین می شود، معنی اصطلاح استخراج در این بلاک چین با سایر بلاک چین های رایج متفاوت است. معمولاً ماینرهای شبکه های مبتنی بر الگوریتم Proof of Work، وظیفه تائید معاملات و برقراری امنیت شبکه را بر عهده دارند؛ اما وظیفه ماینرهای شبکه فایل کوین، ذخیره، تهیه محتوا و صدور بلاک های جدید است. همچنین ماینرهای این شبکه به منظور ذخیره داده های مشتریان، ظرفیت ذخیره سازی را برای آن هایی که به فضای دیسک نیاز دارند، فراهم می کنند.

  همان طور که مشخص شد چندین نوع ماینر در شبکه فایل کوین فعال بوده و هرکدام عملکرد خاصی را اجرایی می کنند. در حال حاضر، ماینرهایی که در این شبکه نقش حیاتی دارند، ماینرهای ذخیره سازی و بازیابی هستند. گروه سازنده این ارز دیجیتال، قصد دارد به زودی ماینرهای تعمیراتی را نیز در شبکه پیاده سازی کنند.

  • ماینرهای ذخیره سازی

  ماینرهای ذخیره سازی قلب شبکه فایل کوین هستند. این نوع ماینرها دو وظیفه اصلی دارند، به عنوان مثال ماینرهای ذخیره سازی اطلاعات مشتریان را ذخیره کرده و در عوض ارز دیجیتال فایل کوین به دست می آورند. همچنین با محاسبه اثبات رمزنگاری، تائید ذخیره سازی را انجام می دهند.

  برخلاف سایر بلاک چین ها که درآمد ماینرها به قدرت هش کردن آن ها بستگی دارد، ماینرهای فایل کوین پاداش بلاک و هزینه های تراکنش را متناسب با فضای ذخیره سازی که به شبکه اختصاص داده شده است، دریافت می کنند.

  • ماینرهای بازیابی

  نقش ماینرهای بازیابی ایجاد فضایی است که از طریق آن اطلاعات با سرعت بالا توسط مشتریان بازیابی شود. ماینرهای بازیابی در شبکه فایل کوین، علاوه بر دریافت هزینه استخراج، درصورتی که فایل خاصی را پیشنهاد داده و برنده شوند نیز، پاداش دریافت می کنند. این ماینرها معمولاً بر اساس پهنای باند، تأخیر و میزان نزدیکی به مشتری، با مشتری های احتمالی وارد معامله می شوند.

  تعداد معاملاتی که یک ماینر قادر به انجام آن است به پهنای باند بستگی دارد و تا زمانی که ظرفیت کافی وجود داشته باشد ماینر بازیابی نیز قادر به انجام معامله خواهد بود.

  • قدرت و پاداش

  هر ماینری در شبکه فایل کوین دارای قدرت مشخصی است. این قدرت متناسب با ظرفیت ذخیره سازی است که ماینر به شبکه اختصاص داده است. داشتن قدرت بیشتر شانس مانیر را برای استخراج یک بلاک در هر دوره افزایش خواهد داد.

  با استخراج بلاک، ماینر پاداش بلاک و هزینه معاملات را دریافت خواهد کرد.

  فایل کوین چطور کار می کند؟

  فایل کوین مشابه شبکه IPFS کار می کند و به کاربران این امکان را می دهد تا بدون مدل تشویقی اطلاعات را به اشتراک گذاشته و ذخیره کنند. مشتریان برای ذخیره سازی فایل های خود در این شبکه به ماینرها هزینه پرداخت می کنند. به این ترتیب ماینر و مشتری با یکدیگر توافق می کنند و پس از آن ماینر متعهد می شود تا فایل را ذخیره کرده و به صورت عمومی در بلاک چین منتشر کند.

  سپس فایل کوین داده ها را رمزگذاری کرده و پس از بخش کردن، آن ها را در شبکه میزبانی می کند. در این میان مکانیسم تائید دائمی بر نحوه عملکرد ماینرها نظارت می کند.

  فایل کوین با استفاده از الگوریتم های PoRep و PoSt چگونگی ذخیره سازی داده ها را برای مدت زمان تعیین شده، تائید می کند برای بررسی و اثبات اینکه آیا اطلاعات تصادفی همچنان در بلاک چین ذخیره شده اند یا خیر مانیرهای تصادفی توسط شبکه انتخاب می شوند.

  در هنگام بازیابی فایل نیز درخواست مشتریان با انجام پرداخت هزینه به ماینرهای بازیابی بررسی شده و پاسخ داده می شود.

  چرا از شبکه ذخیره سازی فایل کوین استفاده کنیم؟

  هر کاربری بر اساس اولویت های شخصی و فاکتورهایی مانند قابلیت اطمینان، هزینه و سرعت، یک فضای ابری ذخیره سازی اطلاعات را انتخاب می کند.

  در شبکه فایل کوین از آنجایی که کاربران قدرت چانه زنی بالایی دارند، می توانند با هر ماینری بر سر قیمت فایل کوین چانه بزنند. علاوه بر هزینه لازم است مشتریان پارامترهای مهم دیگری مانند سرعت را هنگام انتخاب ماینر در نظر بگیرند. این امر سبب می شود تا فرایند قیمت گذاری در شبکه به میزان قابل توجهی رقابتی باشد.

  همچنین کاربران می توانند به طور مداوم بررسی کنند که آیا فایل موردنظرشان به اندازه کافی توسط ماینرهایی که از قبل با آن ها توافق کرده اند، ذخیره شده است یا خیر.

  از طرف دیگر ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی نیز می توانند با انجام توافقات، ذخیره سازی اطلاعات و دریافت پاداش از طریقد این ارز دیجیتال، راهی برای کسب درآمد از فضای دیسک رایگان خود به دست خواهند آورد.