سخت افزار استخراج یا دستگاه ماینینگ کامپیوترهای بسیار تخصصی و قدرتمندی هستند که برای استخراج ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین استفاده می شوند. صنعت دستگاه ماینینگ بیت کوین اکنون پیچیده تر و رقابتی تر شده است؛ درحالی که بیت کوین در ابتدا برای استخراج با قدرت CPU کدگذاری شده بود، نه GPU، اما بعدها توسعه دهندگان بیت کوین تصمیم گرفتند از قدرت هش بیشتر GPU ها برای استخراج بیت کوین استفاده کنند.

امروزه تمامی مزارع استاندارد استخراج بیت کوین از سخت افزار بیت کوین تشکیل شده است؛ زیرا در غیر این صورت هرگز سودی نخواهد داشت. دستگاه های ماینینگ بیت کوین انواع مختلفی دارند که شما می توانید با توجه به نیاز و ظرفیت استخراج خود، آن ها را انتخاب کنید.

در ادامه به آموزش خرید دستگاه ماینینگ بیت کوین می پردازیم و در انتها 3 دستگاه پرطرفدار، مطمئن و سودآور برای استخراج بیت کوین را به شما معرفی خواهیم کرد.

دستگاه ماینینگ بیت کوین و انواع آن

فرایند استخراج یک ارز دیجیتال بسیار شبیه استخراج فلزات مرسوم دیگر است. ماینرهای ارزهای دیجیتال مسئول حل مشکلات و ارقام پیچیده در بلاک چین هستند تا بلاک های جدیدی را به زنجیره اضافه کنند. همچنین با سکه های تازه ایجاد شده پاداش این بلاک ها پرداخت می شود.

این امر توسط کامپیوتر با حل مجموعه پیچیده ای از الگوریتم ها و محاسبات انجام می شود. ساتوشی ناکاموتو، شخصی است که اولین ارز دیجیتال بیت کوین را در سال 2009 ایجاد کرد. راه اندازی یک کامپیوتر پیشرفته برای استخراج ارز دیجیتال اولین گام برای تبدیل شدن به یک ماینر ارز دیجیتال است.

سپس باید نرم افزار خاصی تهیه کنید تا به شما در استخراج ارز دیجیتالی که انتخاب کرده اید کمک کند. این نرم افزار برای مقابله با مشکلات پیچیده ریاضی مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال انتخابی مانند بیت کوین، اتریوم یا سایر سکه ها از رایانه استفاده می کند.

فرایند استخراج به اندازه ای چالش برانگیز است که تنها می تواند توسط ماشینی تکمیل شود که به صراحت برای این کار تخصصی است. ماشین حساب سودآوری نیز می تواند به شما کمک کند هزینه سخت افزار و سایر جزئیات را متوجه شوید.

ماینینگ چیست؟

استخراج بیت کوین عمل اجرای نرم افزار با سخت افزار تخصصی به منظور اعتبارسنجی تراکنش های بیت کوین برای شبکه بیت کوین است که به آن زنجیره بلوکی نیز می گویند. شبکه بیت کوین به افرادی که قدرت محاسباتی مورد نیاز برای ایجاد بلاک را دارند و به فرایند استخراج بیت کوین کمک می کنند، بیت کوین های منتشرشده را به عنوان پاداش در نظر می گیرد تا به این صورت پاداش ماینرها جبران شود.

پاداش ماینرها هم از بیت کوین های تازه منتشرشده و هم از کارمزد تراکنش های موجود در تراکنش های اعتبارسنجی شده هنگام استخراج بیت کوین است؛ بنابراین هرچه قدرت محاسباتی بیشتری داشته باشید، سهم شما از پاداش بیشتر خواهد بود.

هشینگ چیست؟

استخراج بیت کوین که به عنوان اثبات کار شناخته می شود، ماینرها را در مقابل یکدیگر قرار می دهد تا ببینند چه کسی می تواند ابتدا یک معمای رمزنگاری را حل کند. تنها راهی که یک ماینر می تواند در مسابقه برنده شود، این است که تا آنجا که ممکن است راه حل های تصادفی تولیدشده را تکرار کند تا زمانی که به پاسخ صحیح برسد.

ماینرها با اجرای یک الگوریتم تخصصی به نام تابع هش یا هش راه حل تولید می کنند. هر ماینر یا گروهی از ماینرها، داده ها را روی ماشین های پرقدرت هش می کنند و اولین نفری که به پاسخ صحیح برسد، یک پاداش دریافت می کند.

نرخ هش چیست؟

نرخ هش سرعتی است که ماینرها با آن هش را برای تکرار راه حل های ممکن برای معمای رمزنگاری اجرا می کنند. در حال حاضر، کل شبکه بیت کوین 100 هش در ثانیه انجام می دهد که به 1020 هش یا «حدس زدن» در هر ثانیه ترجمه می شود!

این واقعیت که نرخ هش بیت کوین بسیار غول پیکر است، یک کنجکاوی ریاضی نیست، بلکه یک جزء ضروری از امنیت شبکه است. تا به امروز قدرتمندترین ابررایانه جهان فوگاکو ژاپنی با بیش از 7 میلیون هسته و قدرت 415.53 پتافلاپ است. درمقایسه، کل شبکه بیت کوین 194 هزار برابر قدرتمندتر از فوگاکو است.

راه اندازی دستگاه ماینینگ بیت کوین

قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام ماینر بیت کوین ASIC را بخرید، باید مشخص کنید آیا امکان اجرای صحیح ماینرها را دارید یا خیر. 4 شرط اساسی در این مورد وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

  1. برق: ماینرهای مدرن به یک پریز 220 ولت نیاز دارند.
  2. اینترنت: یک اتصال قوی و مطمئن ضروری است. این امر به بهترین وجه با کابل اترنت که مستقیم به روتر وصل شده است به دست می آید. خوشبختانه این کابل ها را می توان در طول های طولانی خریداری کرد؛ به این معنا که روتر شما نیازی به نزدیک بودن به ماینر ندارد.
  3. خنک کننده: ماینرهای ASIC گرمای زیادی تولید می کنند. تهویه و فن های مناسب برای کمک به گردش هوا مورد نیاز است.
  4. کاهش نویز: صدای ماینرها بسیار زیاد است و بیشتر آن ها می توانند تا 90db برسند. صدای تولیدشده از این دستگاه ها را می توان مشابه صدای ماشین چمن زنی دانست. برای کمک به محافظت از گوش های خود، توصیه می شود ماینر خود را در یک ظرف عایق قرار دهید تا آن ها را عایق صدا کنید.

سخت افزار ماینینگ بیت کوین چیست؟

ماینرهای ASIC (مدار مجتمع ویژه برنامه) شناخته شده تر، ریزتراشه های تخصصی هستند که با هدف خاصی و به منظور استخراج بیت کوین طراحی شده اند. ASIC های طراحی شده برای استخراج بیت کوین اولین بار در سال 2013 منتشر شدند و با سرعت بی سابقه ای شروع به استخراج کردند؛ درحالی که مصرف انرژی بسیار کمتری از دستگاه های استخراج FPGA یا GPU داشتند.

خرید ماینرهای جدید در مقابل ماینرهای دست دوم

SIC ها را می توان به صورت کاملاً نو و مستقیم از سازنده خریداری کرد یا می توان آن ها را دست دوم خرید. یک بازار همتا به همتای پر رونق برای ماینرهای دست دوم وجود دارد؛ با این حال آن ها به راحتی در وب یافت نمی شوند، بلکه اغلب در گروه های تلگرام یا دیگر پلتفرم های پیام رسان چت انجام می شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که این بازارهای ثانویه برای ماینرها می توانند حاوی کلاه برداران باشند؛ بنابراین توصیه می شود تنها از فروشندگان تأییدشده و مطمئن خرید کنید.

مشخصات مهم ASIC

سه نکته اصلی قبل از خرید ماینر وجود دارد:

  1. قیمت واحد: هر چه ماینر ASIC جدیدتر باشد، کارآمدتر و گران تر است. فراموش نکنید که هزینه های دیگری مانند حمل و نقل، هزینه های واردات، عوارض و مالیات را اضافه کنید که معمولاً شامل نمی شوند، اما باید در قیمت خرده فروشی لحاظ شوند.
  2. نرخ هش: برحسب TH/s (هش ترا در ثانیه) اندازه گیری می شود. این متریک میزان قدرت ماینر را اندازه گیری می کند. هرچه نرخ هش بالاتر باشد، بیت کوین بیش تری می توانید کسب کنید.
  3. مصرف برق: با وات (W) اندازه گیری می شود و این مقدار انرژی است که ماینر مصرف می کند. هر چه یک ماینر انرژی بیشتری مصرف کند، هزینه برق نیز بیشتر می شود. تبدیل به کیلووات ساعت (کیلووات ساعت) و یافتن نرخ برق (معمولاً برحسب کیلووات ساعت) از طرف ارائه دهنده برق، هزینه های عملیاتی شما را تعیین می کند.

بزرگ ترین تولیدکنندگان ASIC

Bitmain و MicroBT از بزرگ ترین تولیدکنندگان دستگاه ماینینگ بیت کوین در بازار هستند.

Antminer S9 از Bitmain تاکنون مطمئن ترین ASIC بوده است و بسیاری از آن ها هنوز پس از عرضه اولیه در سال 2016 کار می کنند. با این حال، مهندس اصلی که S9 را طراحی کرد (Yang Zuoxing) مدتی بعد Bitmain را ترک کرد تا MicroBT را راه اندازی و اجرا کند. او Whatsminer M20S را طراحی کرد که به طور گسترده به عنوان مدل بعدی برای عنوان مطمئن ترین مدل ASIC در درازمدت در نظر گرفته می شود.

تولیدکنندگان دیگری مانند Canaan، Innosilicon و Ebang وجود دارند که کیفیت پایین تری از Bitmain و MicroBT دارند. این بدان معناست که مدل های تولیدشده توسط این تولیدکنندگان دیگر چندان قدرتمند نیستند، اما قیمت بسیار پایین تری دارند.

برترین دستگاه ماینینگ بیت کوین

۱- Nebra Outdoor Helium Hotspot Miner HNT Crypto 915 MHz US

Nebra Hotspot Miner یک استخراج کننده بیت کوین با کارایی بالا با قدرت هلیوم و پردازنده 915 مگاهرتز در فرم فشرده است.

ماینر Nebras Hotspot (HNT) اولین ماینر با انرژی هلیوم با فرکانس رادیویی در جهان است که در مقایسه با ماینرهای استاندارد مبتنی بر سیلیکون انرژی کمتری مصرف می کند؛ درنتیجه سودآوری افزایش یافته است و راه حل ماینینگ سازگارتر با محیط زیست پدید آمده است.

Nebra HNT اولین استخراج کننده ارز دیجیتال قابل حمل، کم هزینه و فضای باز در جهان است. این دستگاه یک مدار مجتمع ویژه برنامه کاربردی پیشرفته (ASIC) است و می تواند طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و لایت کوین را استخراج کند.

Outdoor HNT Hotspot Miner امکانات زیادی مانند نصب یک هات اسپات در نمای بیرونی ساختمان ها، خانه ها و پشت بام ها باز می کند. این یک راه حل ایده آل برای کاربردهای پوشش گسترده تر در روستاها و شهرهاست.

همچنین این دستگاه ماینینگ بیت کوین از فناوری LongFi استفاده می کند که عمر باتری طولانی و برد خوبی را برای دستگاه های IoT فراهم می کند. برای تحمل محیط های خشن و محافظت در برابر نفوذ گرد و غبار و غوطه ور شدن در آب، با یک کیف استاندارد IP67 محافظت می شود.

۲- Bitcoin Miner Machine Whatsminer M30S/M31S+

M30S و M31S می توانند به طور خودکار فرکانس و کمیت ساعت دستگاه را تغییر دهند و به آن ها این امکان را می دهند تا هر ارز دیجیتالی را که تقاضای زیادی دارد، به طور مستقل استخراج کنند.

M30S و M31S دارای رتبه بهره وری انرژی 99.9 درصد در صنعت هستند که به آن ها امکان می دهد حداقل انرژی ممکن را برای بهینه سازی درآمد استفاده کنند.

یک فن داخلی نیز به همراه M30S و M31S تعبیه شده است تا اطمینان حاصل شود که دستگاه همیشه بدون مشکل کار می کند. M30s یک ماشین استخراج سخت افزاری ASIC است که از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند.

Whatsminer M30s می تواند سکه های محبوبی از جمله بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH) و همچنین TerraCoin (TRC) و سایر آلت کوین ها و Unbreakable (UNB) استخراج کند.

M30S یکی از اولین ماینرهایی بود که 3 برابر ژول در هر تولید Terahash را معرفی کرد. دارای حداکثر تراهش 88 TH/s و مصرف برق 3344 وات، با تغییرات نرخ هش کمتر از 5 درصد و نوسان مصرف برق کمتر از 10 درصد است.

منبع تغذیه WhatsMiner M30S یک مدل استاندارد است: P21-GB-12-3300 و از کابل برق 16 آمپر استفاده می کند. از دو فن 12 ولتی 7.2 آمپری استفاده می کند که مصرف برق و سطح نویز را کاهش می دهد.

سه هش برد داخلی در این سیستم وجود دارد که هرکدام دارای 148 تراشه ASIC 8 نانومتری سامسونگ برای مجموع 444 تراشه است. Whatsminer M30S برای قابلیت اطمینان و سودآوری، براساس چندین مشخصات فنی ساخته شده است.

۳- HUI YOU Professional Bitcoin Whatsminer M31S+ 76T 42W/T

دستگاه ماینینگ بیت کوین HUI YOU تأمین کننده استخراج کنندگان بیت کوین ASIC است. HUI YOU به ماینرهای حرفه ای و باکیفیت با تمام محصولات پیشرفته و جدید به عنوان یک تأمین کننده حرفه ای و پایدار خدمت خواهد کرد. بسیاری از استخرها و خدمات ماینینگ برای ساخت سکوهای استخراج خود به این کالاها متکی هستند.

 

این یک استخراج کننده بیت کوین و اتریوم است که هم قدرتمند و هم از نظر انرژی کارآمد است. مدل MicroBT Whatsminer M31S الگوریتم SHA-256 را با حداکثر نرخ هش 76 Th/s استخراج می کند؛ درحالی که 3192 وات انرژی مصرف می کند.

hatsminer M31S+ سیستم ارتقایافته ای در مقایسه با M31 اصلی به عنوان کم مصرف ترین ماینر بیت کوین در جهان است. با بهره وری 42w/T، توان خروجی بالاتر و هزینه های عملیاتی کمتری نسبت به مدل قبلی خود دارد. این دستگاه ماینینگ بیت کوین قدرت بیشتری از M31 اصلی تولید کرده و در عین حال همان رتبه راندمان را حفظ می کند.

این شامل یک تراشه 55 نانومتری ASIC پیشرفته با طراحی کاملاً سفارشی است که عملکرد را تا 5 درصد در مقایسه با نسل قبلی افزایش می دهد. همچنین دارای توان مصرفی قدرتمند 42 وات بوده که به اندازه کافی کارآمد است که با یک منبع تغذیه کار کند.

با این حال، کاربران می توانند تعداد زیادی استخراج کننده بیت کوین حرفه ای HUI YOU را در یک دستگاه ماینینگ وصل کنند تا ظرفیت استخراج خود را بهبود بخشند و حتی در مصرف انرژی صرفه جویی کنند.

نتیجه گیری

سیستم ماینینگ شما مجموعه ای از سخت افزارهای تخصصی است که محاسبات هشینگ موردنیاز برای استخراج بیت کوین را انجام می دهد. هرچه سیستم ماینینگ شما قدرتمندتر باشد، سریع تر استخراج کرده و در ازای آن ارز دیجیتال کسب می کند. با این حال، از آنجا که ماینینگ یک تلاش پرهزینه است، انتخاب یک دستگاه ماینینگ بیت کوین که هم مقرون به صرفه و هم کارآمد باشد، بسیار مهم است.