با رواج هر چه بیشتر ارزهای دیجیتال کار استخراج برای ماینرها نیز سخت تر شد، چرا که در ابتدا به دلیل رقابت ناچیز هر شخص حتی قادر بود به وسیله رایانه شخصی خود اقدام به استخراج ارز دیجیتال کند، اما با گذشت زمان و رقابت تنگاتنگی که در میان استخراج کنندگان به وجود آمد، ایده ایجاد استخر استخراج مطرح شد. یک ماینر در سال های گذشته می توانست به تنهایی به استخراج ارز دیجیتال بپردازد و سود نسبتا خوبی را نیز کسب کند. اما همان طور که گفته شد با ورود ابرقدرت ها به دنیای ارزهای دیجیتال دیگر افرادی که ماینرهای قدیمی و ضعیف داشتند هیچ سهمی در استخراج ارزهای دیجیتال نداشتند و عملا فقط زمان و انرژی و هزینه ی آنها هدر می رفت.

راهنمای مطالعه []

  چاره کار چیزی نبود جز استخر استخراج. ماینرها می توانستند با به اشتراک گذاری قدرت خود در یک شبکه استخراج سهمی از سود کسب شده هر چند کم، داشته باشند. مطلبی که نباید از آن غافل شد کسب دانش در زمینه ی فعالیت شما است، شما به عنوان ماینر، سرمایه گذار و یا معامله گر در بازار ارزهای دیجیتال باید اطلاعات و دانش خود در زمینه ی فعالیت خود را به شدت گسترش داده و همیشه به روز نگه دارید. در ابتدا شرکت در کلاس آموزش ارز دیجیتال می تواند اطلاعات شما در رابطه با این حوزه یعنی بازار ارزهای دیجیتال تا حد زیادی بالا ببرد.

  پروسه ماینینگ چگونه انجام می شود؟

  فهم فرایند ماینینگ به شما کمک می کند که درک بهتری از استخر ماینینگ داشته باشید، در ادامه سعی می کنیم فرایند ماینینگ را به زبان ساده شرح دهیم.

  هر بلاک در بلاک چین را همچون یک پوشه ای در نظر بگیرید که قادر است تراکنش هایی را در خود ذخیره کند، هر بلاک حدودا ظرفیت ذخیره کردن 2500 تراکنش را دارد، بعد از قرار گرفتن حدودا 2500 تراکنش در بلاک، حالا باید این بلاک به آخر زنجیره ی بلاک ها متصل شود که ماینرها برای انجام این کار با هم رقابت می کنند. به این ترتیب داده های دفترمرکزی بلاک چین نیز به روزرسانی می شوند.

  درواقع هر بلاک یک هش دارد که باید توسط ماینرها حدس زده شود و ماینرها با دستگاه های ماینر خود که قدرت محاسباتی بسیار بالایی دارند این کار را انجام می دهند.

  هدف کلی از قرار دادن چنین مسائلی برای اضافه کردن یک بلاک به بلاک چین، امن نگه داشتن شبکه بلاک چین است، اما ماینرها در ازای تامین امنیت شبکه و تهیه ابزار سخت افزاری استخراج که هزینه نسبتا زیادی را می طلبد و همچنین هزینه سرسام آور برق، قرار است در صورت موفقیت در حدس زدن هش بلاک و اتصال آخرین بلاک به زنجیره بلاک چین، پاداشی را دریافت کنند.

  در حال حاضر این پاداش در ازای استخراج یک بلاک معادل 25/6 واحد بیت کوین البته برای رمزارز بیت کوین است. توجه داشته باشید که میزان این پاداش همیشه این مقدار نبوده است و مسئولین ارز دیجیتال بیت کوین در ابتدای راه اندازی رمزارز بیت کوین پروتکل هایی را در آن نهادینه کردند که یکی از آنها هاوینگ بود.

  اما هاوینگ چیست؟

  بر اساس رویداد هاوینگ هر چهار سال یک بار پاداش استخراج کنند گان بیت کوین نصف می شود در ابتدا و پیش از آنکه هیچ هاوینگی اتفاق بیفتد پاداش هر ماینری که موفق به استخراج بیت کوین می شد 50 واحد بیت کوین بود، در سال 2012 با نصف شدن پاداش ماینرها این میزان به 25 واحد بیت کوین کاهش یافت، پس از آن در سال 2016 باز هم با فرا رسیدن زمان هاوینگ این پاداش به 5/12 واحد بیت کوین تنزل یافت و نهایتا در سال 2020 با رخ دادن فرایند هاوینگ این میزان به 25/6 واحد بیت کوین رسید. این کار برای جلوگیری از پیدایش تورم در ارز دیجیتال بیت کوین در هنگام طراحی این ارز دیجیتال با گنجاندن قوانینی در آن ثبت شد. البته این موضوع فقط مختص بیت کوین نیست.

  همان طور که گفته شد در ابتدا خبری از استخر ماینینگ نبود و هر شخص به راحتی می توانست با سیستم شخصی خود به استخراج بیت کوین و دیگر ارزهایی که از این روش اجماع یعنی PoW استفاده می کردند بپردازد.

  اما در حال حاضر رقابت بسیار سخت شده است به عنوان مثال فرض کنید شما یک دستگاه ماینر از شرکت Bitmain  با قدرت هش 110 تراهش دارید شاید فکر کنید که این قدرت محاسباتی بسیار بالا است اما در مقایسه با استخرهایی که شکل گرفته اند و قدرت هش چندین دستگاه ماینر مثل شما را با هم ادغام کرده اند و به قدرت هشی بسیار بسیار بالاتر از قدرت هش دستگاه ماینر پرقدرت شما رسیده اند، عملا شما حرفی برای گفتن در این رقابت نخواهید داشت.

  آیا به روز کردن دستگاه استخراج برای رقابت با دیگران منطقی است؟

  پیش از اینکه به این سوال پاسخ دهیم اجازه دهید مفهوم فارم را برای شما تشریح کنیم، در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال فارم (Farm در انگلیسی به معنای مزرعه) به سوله یا مکانی اشاره می کند که در آن تعداد زیادی از دستگاه های استخراج به ماین کردن مشغول هستند.

  • 1000 H/S معادل یک کیلو هش است. 1 KH/s))
  • 1000 KH/S معادل یک مگا هش است. (1 MH/s)
  • 1000 MH/s معادل یک گیگا هش است. (1 GH/s)
  • 1000 GH/s معادل یک ترا هش است. (1 TH/s)
  • 1000 TH/s معادل یک پنتا هش است. (1 PH/s)
  • 1000 PH/s معادل یک اگزا هش است. (1 EH/s)

  ماینرهای Bit Main با قدرت هش 110 ترا هش یکی از بهترین دستگاه های استخراج به شمار می رود ولی حتی تعداد زیادی از این ماینرها اگر بخواهند یک فارم را تشکیل دهند عملا شانس زیادی در مقابل قدرت کل شبکه ندارند.

  قدرت هش کل شبکه در حال حاضر 99938.65 PH/s است که با مقایسه ارقام می توان متوجه عدم توانایی رقابت با این قدرت هش را تصور کرد.

  ناگفته نماند که برای تهیه همین دستگاه های استخراج مبلغ چندهزار دلاری برای هر ماینر به علاوه هزینه برق برای انجام عملیات نیز باید در نظر گرفته شود.

  در نتیجه در حال حاضر خرید دستگاه های استخراج به روز با قدرت هش بالا نیز نمی تواند خیلی برای ماینرها سودساز باشد.

  در وضعیت موجود بسیاری از ماینرها به سمت استخرهای استخراج روی آورده اند.

  شکل گیری استخر استخراج

  با توجه به رقابتی بودن کار ماینرها و عدم توانایی بسیاری از ماینرها، عده ای به این فکر افتادند که به جای رقابت با هم بر سر اتصال بلاک به شبکه و کسب سود، با هم همکاری کنند. همکاری آنها به این صورت بود که تصمیم گرفتند قدرت سخت افزاری دستگاه های ماینر خود را با هم به اشتراک بگذارند و به این صورت شانس بیشتری در اضافه کردن بلاک به زنجیره بلاک چین را داشته باشند.

  افرادی که قدرت محاسباتی دستگاه های استخراج خود را در اختیار استخر ماینینگ (ماینینگ پول) قرار می دهند از مناطق مختلف در سراسر جهان به استخرها متصل می شوند.

  استخر ماینینگ Ant Pool در حال حاضر 19.39 درصد، استخر بایننس (Binance Pool) میزان 12.20 درصد از قدرت هش ریت کل شبکه، استخر استخراج Poolin سهمی معادل 11.98 درصد از قدرت هش ریت کل شبکه را در اختیار دارد.

  استخرهای استخراج عمومی و خصوصی

  با سخت شدن رقابت در میان ماینرها و روی آوردن افراد بیشتر به سمت استخرها به جای فعالیت به صورت انفرادی، شاهد روی کار آمدن استخرهای خصوصی و عمومی شدیم.

  • استخر عمومی

  هر فرد با دارا بودن دستگاه استخراج (ماینر) می تواند قدرت هش ریت دستگاه خود را در استخرهای عمومی (Public Pool) به اشتراک بگذارد و درواقع فعالیت و عضویت در این استخرها برای عموم آزاد است. البته حتی در استخرهای عمومی نیز باید به قوانین و دستورات استخر پیش از عضویت توجه کرد، به عنوان مثال باید توجه کرد که آیا استخر عمومی که قصد عضویت در آن را دارید، دستگاه سخت افزاری ماینر شما را می پذیرد یا خیر؟ و یا اینکه آیا آن استخر ماینینگ از ارز دیجیتالی که شما قصد استخراج آن را دارید پشتیبانی می کند یا نه؟

  • استخر خصوصی

  در برابر استخرهای عمومی، استخرهای خصوصی (Private Pool) نیز وجود دارند که برای عضویت و به اشتراک گذاری قدرت هش ماینر یا ماینرهای خود، باید واجد شرایطی خاص باشند.

  به عنوان مثال تعداد ماینرهایی که در استخر به اشتراک می گذارید از یک حداقلی بیشتر باشند و یا موارد دیگر. البته استخرهای خصوصی دیگری نیز هستند که به طور کلی خصوصی هستند و هیچ ماینری را برای شراکت نمی پذیرند.

  23 استخر استخراج برتر

  همان طور که در تصویر فوق مشاهده می کنید استخرهای استخراج زیادی وجود دارند که هر کدام شرایط ویژه ای برای عضویت ماینرها در نظر گرفته اند. در ادامه قصد داریم شناخته شده ترین استخرهای استخراج را معرفی کنیم.

  1. Ant Pool

  استخر استخراج Ant Pool در حال حاضر با دارا بودن 39/19 درصد از کل قدرت هش ریت شبکه در رتبه اول قرار دارد.

  2. Binance Pool

  پس از استخر Ant Pool استخر استخراج Binance Pool (بایننس پول) که صرافی بایننس در تاریخ 27 آوریل 2020 معرفی کرد قرار دارد. سهم این استخر 20/12 درصد از کل قدرت هش ریت شبکه است.

  3. Poolin

  سرورهای استخر استخراج Poolin در آمریکا واقع شده اند. جالب است بدانید که علی رغم تحریم های موجود، شما می توانید به راحتی از ایران در این استخر عضو شوید.

  پولین با داشتن 98/11 درصد از کل سهم هش ریت شبکه در رتبه ی سوم قرار دارد.

  4. F2pool

  شرکت مربوط به استخر F2pool در سال 2013 در شهر پکن تاسیس شد، این استخر استخراج یا ماینینگ پول (Mining Pool) محبوب همیشه در رتبه های بالا قرار داشته است، در حال حاضر نیز با دارا بودن 76/11 درصد از قدرت هش ریت شبکه در رتبه چهارم قرار گرفته است.

  5. ViaBTC

  استخر استخراج یا ماینینگ پول Via BTC که مخصوص بیت کوین، بیت کوین کش و لایت کوین است با دارا بودن 89/10 درصد از قدرت هش ریت در رتبه پنجم قرار گرفته است.

  6. Foundry USA

  استخر Foundry USA که توسط شرکت Digital Currency Group اداره می شود با دارا بودن 28/8 درصد از کل قدرت هش ریت شبکه در رتبه ششم قرار گرفته است.

  7. BTC.com

  در نهایت استخر BTC.com با قرار گرفتن در رتبه هفتم نیز 28/8 درصد از قدرت هش ریت شبکه را به خود اختصاص داده است.

  8. Slushpool

  اسلاش پول (Slaushpool) یک استخر استخراج مختص بیت کوین است که در حال حاضر سهم 5/3 درصدی از استخراج بیت کوین را در اختیار دارد و در رتبه هشتم استخرهای استخراج بیت کوین قرار گرفته است.

  9. Crypto Tab Browser

  کریپتو تب افزونه ای در مرورگر است که روی ویندوز، مک، اندروید و IOS قابل نصب و استفاده است. کمترین میزان پاداشی که براساس بیت کوین می توان دریافت کرد، 0.00001 BTC است. کاربران با وبگردی می توانند سهمی از این پاداش داشته باشند.

  10. Awesome Miner

  Awesome Miner یک برنامه مدیریت استخراج محسوب می شود که برای ویندوز و لینوکس طراحی شده است. این استخر استخراج برای افرادی که چند دستگاه استخراج (ماینر) دارند، بسیار کاربردی است؛ به این صورت که این افراد می توانند به کمک این استخر استخراج دمای ماینر، وضعیت اشتراک گذاری، خطاها و هش خروجی را کنترل کنند.

  11. (Etherum.org) Bitfly

  بیت فلای یک استخر استخراج مخصوص ارزهای دیجیتال اتریوم (ETH)، اتریوم کلاسیک (ETC)، زی کش (ZEC)، بیم (BEAM)، ریون کوین (RVN) و ارگو (ERG) است.

  12. Cruxpool

  این استخر استخراج مخصوص ماین کردن رمزارز اتریوم، اتریوم کلاسیک، ریون کوین (RVN) و ارز دیجیتال بیم (BEAM) است و سرورهای اصلی آن در اروپا و ایالات متحده آمریکا قرار گرفته اند.

  13. HashCity

  امکان استخراج 14 ارز دیجیتال از جمله بیت کوین، بیت کوین کش، لایت کوین، اتریوم، اتریوم کلاسیک، مونرو در این استخر فراهم شده است. کارمزد استفاده از خدمات این استخر استخراج 1 درصد است و راهنمای استفاده از این استخر استخراج، شیوه کار را به صورت تصویری برای تازه واردان شرح می دهد.

  14. CoinFly

  کوین فلای درواقع یک استخر استخراج نیست، بلکه کاربران را به استخر استخراج مناسب متصل می کند و از این طریق با دیگر استخرهای استخراج موجود تفاوت دارد.

  15. NiceHash

  یکی از کامل ترین پلتفرم های استخراج بررسی شده NiceHash است که درواقع ترکیبی از استخر استخراج و صرافی به شمار می آید. افزون بر این کاربران نایس هش توانایی خرید قدرت هش را نیز دارند.

  16. Easy BTC Mining

  Easy BTC Mining همان طور که از نام آن پیداست، یک روش استخراج بدون دردسر را به کاربران خود ارائه می دهد. این پلتفرم که از نوع استخراج ابری است، به شما به عنوان کاربر اجازه می دهد قدرت هش را برای مدت معین در قرارداد در اختیار داشته باشید.

  17. ZHash.pro

  کاربران ZHash.pro می توانند در محیط این استخر استخراج به ماین کردن ارزهای دیجیتال زی کش (ZEC)، هورایزن (ZEN) و بیت کوین گلد (BTG) و TENT بپردازند. برای فعالیت در این استخر استخراج نیازی به ثبت نام در آن ندارید. سرورهای اصلی این استخر استخراج در اروپا، آمریکا و آسیا قرار گرفته اند.

  18. K1Pool

  در استخر استخراج K1Pool کاربران می توانند به صورت انفرادی به یافتن بلاک و درنتیجه کسب پاداش استخراج بلاک (به تنهایی) موردنظر دست یابند. البته این نوع فعالیت تنها برای افرادی که ابزارهای استخراج بسیار قوی با قدرت هش بالا دارند توصیه می شود. امکان استخراج 16 ارز دیجیتال در این استخر تعبیه شده است و سرورهای اصلی این ماینینگ پول در چین، اروپا و آمریکا قرار گرفته اند.

  19. MinerGate

  امکان ماین کردن ارزهای دیجیتال اتریوم، مونرو (XMR)، لایت کوین (LTC) و زی کش (ZEC) در استخر استخراج ماین گیت برای کاربران فراهم شده است. شیوه کار بسیار ساده است و شما با مرور محیط این استخر بخش موردنظر خود را انتخاب و روی آن کلیک می کنید و به این ترتیب به قسمت دانلود برنامه های مورد نیاز خودتان هدایت می شوید. کارمزد استفاده از خدمات ماین گیت با توجه به نوع ارز دیجیتالی که قصد استخراج آن را دارید ممکن است تا 5/1 درصد باشد.

  20. IceMining

  آیس ماینینگ یک استخر استخراج برای ماینرهای پیشرفته است. همچنین این استخر استخراج یک اپلیکیشن در نسخه اندروید ارائه داده است که برای نظارت بر کار استخراج کاربرد دارد.

  21. ZSolo

  همان طور که از نام این استخر استخراج پیداست، ZSolo بیشتر بر استخراج تکی متمرکز است. محیط کاربری این استخر بسیار ساده است، اما از سوی دیگر امکاناتی که برای کاربران در نظر گرفته شده نیز بسیار محدود است. نکته دیگر درباره استخر استخراج ZSolo این است که این استخر استخراج هیچ اپلیکیشنی برای نظارت بر امور استخراج ارائه نداده است.

  22. Unknown

  استخر استخراج Unknown که مخصوص استخراج بیت کوین است، 92/12 درصد قدرت هش ریت شبکه بیت کوین را در اختیار گرفته و به این ترتیب در حال حاضر در رتبه سوم در میان دیگر استخرهای بیت کوین قرار گرفته است.

  23. Cryptopia

  سرور اصلی این استخر استخراج واقع در ایالات متحده آمریکاست. کاربرانی که قصد استخراج ارز دیجیتال پولکادات (DOT) یا دیجی بایت (DGB) را داشته باشند، می توانند از خدمات این استخر استخراج استفاده کنند. همچنین میانگین کارمزد فعالیت در این استخر استخراج 01/0 درصد است.

  پاداش های مختلف با عضویت در استخر استخراج

  هر استخر استخراج روشی برای پاداش دهی به کاربران خود در نظر می گیرد، در ادامه توضیحاتی راجع به نحوه ی اعطای پاداش استخرهای مختلف ارائه خواهیم کرد. یکی از مواردی که در هنگام انتخاب استخر ماینینگ یا ماینینگ پول باید به آن توجه کرد، میزان و نحوه ی پرداخت پاداش است.

  • پاداش بر اساس سهم

  در روش توزیع پاداش بر اساس سهم یا PPS (Pay Per Share) با توجه به میزان توان پردازشی که ماینرها در اختیار استخر می گذارند، پاداش دریافت می کنند.

  در این روش پرداخت پاداش، موفقیت یا عدم موفقیت در استخراج بلاک، شما را از سود محروم نمی کند. درواقع خود استخر با سهمی که دارد پاداشی را برای کاربران خود در استخر در نظر می گیرد.

  نسخه جدیدتر همین روش یعنی +PPS نیز ارائه شده است که در آن استخر علاوه بر پاداش، سودی را به عنوان کارمزد تراکنش برای هر بلاک برای کاربران درنظر می گیرد.

  • پاداش نسبی

  در روش نسبی یا Proportional که شباهت بسیاری به روش توزیع پاداش بر اساس سهم دارد نیز با توجه به میزان قدرت هشی که در اختیار استخر قرار می دهید پاداش دریافت می کنید.

  تفاوتی که روش توزیع پاداش نسبی با روش توزیع پاداش بر اساس سهم دارد در این است که تنها در صورتی که استخر موفق به استخراج بلاک شود به کاربران خود پاداش می دهد در صورتی که در روش PPS فارغ از استخراج و یا عدم استخراج بلاک، خود استخر موظف بود سودی را در میان کاربران خود توزیع کند.

  در این روش با بیشتر شدن افراد، شانس استخراج بیشتر می شود اما سود پرداختی کمتر می شود چراکه باید در میان افراد بیشتری تقسیم شود.

  استخرهایی که از این روش توزیع پاداش استفاده می کنند، بلافاصله پس از استخراج بلاک سود را به کیف پول کاربر ارسال می کنند، که میزان این پاداش با توجه به توان پردازشی که هر ماینر در اختیار استخر استخراج گذاشته است می تواند متفاوت باشد.

  • پاداش بر اساس امتیاز

  در روش پرداخت سود بر اساس امتیاز یا Score-Based با توجه به امتیازی که کسب می کنید پاداش دریافت می کنید. به عبارت دیگر به همان اندازه ای که در ماین کردن بلاک استخراج شده نقش داشته باشید، سود دریافت می کنید. این پاداش را ماینرها به محض اینکه استخر بتواند بلاکی را استخراج کند دریافت خواهند کرد.

  • پاداش بر اساس تعداد سهم های آخر

  در روش توزیع پاداش بر اساس تعداد سهم های آخر و یا Pay Per Last N Share (PPLNS) که به نام روش “پاداش در ازای شانس” نیز شناخته می شود، تنها سهم هایی که بر اساس فرمول خاصی محاسبه شده و در عمل استخراج شرکت داده می شوند پاداش دریافت می کنند.

  ناگفته نماند که تعداد سهم های آخر یا N به یک عدد خاص اشاره ندارد بلکه با توجه به سختی شبکه می تواند متغیر باشد.

  نکات مهم که در انتخاب استخر استخراج باید به آن توجه کرد

  • نحوه توزیع پاداش

  پیش از این پراستفاده ترین روش های توزیع پاداش توسط استخرهای استخراج را بیان کردیم، شما با توجه به هدف خود از عضویت در استخر می توانید مناسب ترین استخر را برای خود انتخاب کنید.

  • سازگاری ماینر با استخر استخراج انتخاب شده

  یکی از نکات مهمی که در انتخاب استخر استخراج (Mining Pool) باید به آن توجه کرد سازگاری دستگاه ماینر و ابزارهای سخت افزاری با استخر است، زیرا در غیر اینصورت شما قادر به عضویت در استخر نخواهید بود.

  پیش از عضویت در استخر مطمئن شوید که استخر موردنظر دستگاه شما را می پذیرد.

  • اطلاع از جزئیات فعالیت ها

  برخی از استخرهای استخراج جزئیات فعالیت های خود را در اختیار کاربران خود قرار نمی دهند و به این ترتیب نمی توان از صحت سود دریافتی و یا عوامل دیگر باخبر شد، در نتیجه بهتر است در هنگام انتخاب استخر حتما به اطلاعاتی که استخر از نتیجه کار گزارش می دهد دقت کنید.

  • کارمزد پرداختی

  هر شخصی که قصد اتصال ماینر خود به استخر را داشته باشد در ازای بستری که آن شرکت در اختیار شما می گذارد باید مبلغی را به عنوان کارمزد پرداخت کند. این میزان در استخرهای مختلف متفاوت است، حتما به میزان کارمزدی که استخر قرار است از شما بگیرد توجه کنید چرا که میزان کارمزد پرداختی می تواند در میزان سود شما موثر باشد.

  • شرایط پذیرش

  استخرهای مختلف معمولا شرایطی را برای ماینرهایی که قصد دارند به آنها بپیوندند درنظر می گیرند، به عنوان مثال ممکن است یک استخر از یک میزان خاص قدرت هش به بالا را بپذیرند.

  همچنین برخی استخرها به ماینرهایی که از مناطق جغرافیایی خاصی هستند خدمات ارائه نمی دهند، این مورد به خصوص برای ما ایرانیان که در تحریم به سر می بریم باید به دقت بررسی شود.

  اینها نمونه هایی از شرایطی بودند که برخی از استخرها برای پذیرش ماینرها به آنها توجه می کنند.

   مزایا و معایب عضویت در استخر استخراج

  • مزایا

  شانس بیشتر در دریافت سود را می توان یکی از دلایلی عنوان کرد که افراد زیادی را به سمت استخرهای استخراج می کشاند. در ابتدای همین مطلب به بیان اینکه در حال حاضر با روی کار آمدن ابر قدرت هایی در زمینه استخراج، رقابت با آنها بسیار سخت است اشاره کردیم. در نتیجه ماینرها با به اشتراک گذاشتن قدرت هش ماینر خود، شانس خود را در کسب سود افزایش خواهند داد. درست است که اگر خود به تنهایی به استخراج بپردازید تمام سودی که از استخراج پرداخت می شود (یعنی 25/6 واحد بیت کوین و مقادیر مختلف از ارزهای دیگر) به شما تعلق خواهد گرفت اما فراموش نکنید که با توجه به حضور قدرها در این حوزه شما به تنهایی شانسی ندارید.

  دریافت درآمد ثابت با عضویت در استخر تضمین می شود، درواقع با پیوستن به یک استخر شما بخشی از یک ماینر بزرگ خواهید بود که می توانید مطمئن شوید به صورت ثابت سود دریافت می کنید. و یا به طور دقیق تر بتوان گفت که درصد موفقیت شما در صورتی که به یک استخر ماینینگ بپیوندید به طور قابل قبولی افزایش خواهد یافت.

  ماینرها در حالتی که به استخر استخراج بپیوندند هزینه های خود را تا حد قابل قبولی کاهش می دهند. هزینه ی برق مصرفی در حالتی که یک ماینر به استخر ماینینگ متصل شود به میزان قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند.

  • معایب

  یکی از مزایایی که همیشه در رابطه با ارزهای دیجیتال ذکر می شود غیرمتمرکز بودن آنها است، این ویژگی در استخرهای برخی از ارزهای دیجیتال می تواند مشکل ایجاد کند، چراکه قدرت هش پراکنده نمی شود و در نواحی کمتری نسبت به حالت عادی که هر ماینر در یک گوشه از جهان قرار دارد، واقع می شود.

  تصور به وجود آمدن این معضل برای ارز دیجیتالی مثل بیت کوین به دلیل گستردگی آن، تقریبا دور از تصور است، اما به هر حال ارزهای دیجیتال کوچکی هستند که در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

  از دیگر معایب پیوستن به استخرهای استخراج می توان قطع سود به دلیل به وجود آمدن مسائلی نظیر مشکلات فنی، قطع شدن برق و یا هر مسئله دیگر برای استخر را نام برد. در این صورت هیچ کاری از دست شما به عنوان ماینر در استخر بر نمی آید و شما فقط می توانید منتظر باشید که مشکل استخر شما برطرف شود.

  عدم شفافیت در رابطه با فعالیت ها و نتیجه را می توان به عنوان یکی دیگر از ایرادات پیوستن به استخر استخراج به حساب آورد. برخی از ماینرها اطلاعات درست و دقیقی از کارکرد استخر را در اختیار کاربران خود قرار نمی دهند و همین موضوع می تواند همیشه شما را در حاله ای از ابهام قرار دهد که آیا واقعا پاداشی که دریافت می کنید به اندازه کافی بوده است یا باید پاداش به میزان بیشتری را دریافت می کردید.

  سخن آخر

  در ابتدای معرفی بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، استخراج آنها حتی به وسیله کامپیوترهای شخصی نیز ممکن بود، چراکه رقابت در میان افراد کمتری برقرار بود و در نتیجه امکان موفقیت نیز بسیار بیشتر بود. اما به مرور زمان و با ورود سخت افزارهای مخصوص این کار رایانه های شخصی از دور خارج شدند و جای خود را به ماینرها دادند.

  و اما در حال حاضر مشاهده می کنیم که با به وجود آمدن استخرهای استخراج که قدرت هش تعداد زیادی از ماینرها را با هم دیگر به اشتراک می گذارند جایی برای ماینرهایی که به صورت انفرادی فعالیت می کنند نگذاشته اند.