شاخص ارزش بازار، در بازار ارزهای دیجیتال راهی ساده برای فهمیدن میزان بزرگی، تسلط و محبوبیت یک ارز در بازار است. استفاده از این شاخص می تواند فاکتور مهم و مؤثری برای سرمایه گذاران بورس و سهام باشد، اما برای سرمایه گذاران ارز این موضوع کاملاً صدق نمی کند.

اگرچه معامله گران به طور گسترده ای از این معیار استفاده می کنند، توصیه می شود قبل از تصمیم گیری نهایی درباره انجام معاملات، اطلاعات بیشتری را درباره ارز مدنظر جمع آوری کنید. به طورکلی هرچه شاخص Coin Market یک ارز دیجیتال بالاتر باشد، برتری آن در بازار بیشتر می شود؛ به همین دلیل بیشتر در رتبه بندی ارزهای دیجیتال، ارزش بازار به عنوان مهم ترین شاخص در نظر گرفته می شود.

تعریف Market Cap در بازار ارزهای دیجیتال

این شاخص ارزش کل یک ارز دیجیتال را مشخص می کند. در حال حاضر Coinmarketcap محبوب ترین وب سایت برای پیگیری ارزش بازار ارزهای دیجیتال است و به سرمایه گذاران کمک می کند تا بتوانند میزان محبوبیت ارز مدنظر خود را ارزیابی کلی کنند. در این سایت قیمت همه ارزها، از طریق میانگین وزنی – حجمی تمام قیمت های موجود از ارزها در صرافی های دیجیتالی مختلف محاسبه می شود. به یاد داشته باشید که باید روی معیار عرضه در گردش یک ارز دیجیتال نظارت داشته باشید، نه میزان کل عرضه آن. Market Cap یک ارز دیجیتال با ضرب «قیمت فعلی ارز» در «عرضه در گردش» اندازه گیری می شود.

  • Market Cap = قیمت فعلی × تعداد سکه های در گردش

Total Market Cap چیست؟

ارزش کل بازار از میان طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، XRP و EOS، داده های بازار را دریافت کرده و تصویری کامل و سریع تری از عملکرد هریک از بخش های دارایی های دیجیتالی ارائه می کند. در سایت Coinmarketcap تمام بررسی ها انجام شده و جزئیات لازم درباره حجم معاملات در یک دوره 24 ساعته به معامله گران ارائه می شود.

اهمیت معیار Crypto Market Cap چیست؟

بحث های زیادی درباره میزان اهمیت این شاخص در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد؛ با این حال، ارزش بازار ارزهای دیجیتال می تواند به معامله گران کمک کند تا دور از تأثیر رسانه های اجتماعی نگاهی واقعی تر به عملکرد آلت کوین ها داشته باشند. درنهایت این معیار در کنار سایر معیارهای مهم بازار به سرمایه گذاران بازار کمک می کند تا تصمیمات سرمایه گذاری آگاهانه تر و سریع تری را درباره دارایی های رمزنگاری شده مانند بیت کوین، لایت کوین، کاردانو، تتر، ترون و… بگیرند؛ چراکه فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال همچنان با شتاب بالایی در حال حرکت به جلو هستند.

دلایل اهمیت معیار Market Cap چیست؟

«قیمت» تنها راه برای اندازه گیری ارزش یک ارز دیجیتال نیست و سرمایه گذاران از مفهوم ارزش بازار برای داشتن بینش عمیق تر از وضعیت ارز و مقایسه ارزش ارزهای دیجیتال مختلف استفاده می کنند. ارزش بازار به عنوان یک عنصر کلیدی می تواند پتانسیل رشد و میزانی ایمنی خرید یک ارز دیجیتال را در مقایسه با سایر ارزها نشان دهد برای بررسی دقیق تر، در مثال زیر ارزش بازار دو ارز دیجیتال خیالی را با هم مقایسه می کنیم.

  1. اگر ارز دیجیتال A دارای 400000 سکه در گردش بوده و ارزش هر سکه آن 1 دلار باشد، Market Cap این ارز برابر با 400000 دلار است.
  2. اگر کریپتوکارنسی B دارای 100000 سکه در گردش بوده و ارزش هر سکه آن 2 دلار باشد، ارزش بازار این ارز برابر با 200000 دلار است.

همان طور که دیدی، حتی اگر قیمت هر ارز دیجیتال B بالاتر از قیمت ارز دیجیتال A باشد، ارزش کلی ارز دیجیتال A دو برابر ارز دیجیتال B است؛ با این حال این نکته را به یاد داشته باشید که ارزش بازار بسیاری از ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات قیمتی آن ها می تواند به طور چشمگیری تغییر کند.

Crypto Market Cap برای سرمایه گذاران بازار چه مفهومی دارد؟

در بازار سهام، دانستن ارزش بازار یک شرکت، آن را در یکی از سه دسته سرمایه گذاری کوچک، متوسط یا بزرگ طبقه بندی می کند. یک سرمایه گذار می تواند به دلایل مختلف سرمایه خود را در میان این سه گروه تقسیم کند. به طورکلی در بیشتر مواقع از معیار ارزش بازار برای اشاره به ارزش یک شرکت استفاده می شود. این معیار می تواند منعکس کننده میزان ریسک سرمایه گذاری در شرکت مدنظر باشد. معمولاً سهامی با ارزش بازار بالا نسبت به سهامی با ارزش بازار متوسط یا کوچک، ریسک سرمایه گذاری کمتر و سرعت رشد کندتری دارند.

از آنجا که بازار ارزهای دیجیتال جدید است، این دسته بندی به طور دقیق شکل نگرفته است؛ با این حال دانستن ارزش بازار، برای ارزیابی دامنه یا پتانسیل یک توکن خاص مفید است. درمجموع این معیار در بازار ارزهای دیجیتال به اندازه بازار سهام در تصمیم های سرمایه گذاری سرمایه گذاران نقش مهمی ندارد.

آیا مارکت کپ بهترین راه اندازه گیری میزان معروفیت یک ارز است؟

حتی اگر هنوز هم ارزش بازار یک پروژه رمزنگاری شده به عنوان مهم ترین indicator of relevancy در نظر گرفته می شود، اغلب مفهوم آن در معرض انتقاد قرار دارد؛ چراکه شاخص ارزش بازار کم وبیش می تواند محبوبیت یک ارز دیجیتال را در طولانی مدت نشان دهد. ارزهای دیجیتال براساس ارزش بازار خود به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

  1. ارزهای دیجیتالی با Market Cap بالا /Large-cap

به طورکلی، ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم که ارزش بازار آن ها بیش از 10 میلیارد دلار است، به عنوان سرمایه گذاری امن و مطمئن در نظر گرفته می شوند. معمولاً سرمایه گذاری در این ارزها یک استراتژی محافظه کارانه است؛ چراکه قیمت آن ها در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال نوسان کمتر، سابقه رشد ثابت و نقدینگی بالا دارد، اما همچنان میزان نوسانات آن از دارایی های سنتی مانند سهام بالاتر است.

  1. ارزهای دیجیتالی با Market Cap متوسط / Mid-cap

ارزهای موجود در این گروه دارای ارزش بازار بین 1 تا 10 میلیارد هستند و نسبت به گروه قلبی نوسان و ریسک بیشتری دارند؛ با این حال پتانسیل رشد آن ها نیز از ارزهایی با ارزش بازار بالا بیشتر است.

  1. ارزهای دیجیتالی با Market Cap کوچکی / Small-cap

ارزش بازار ارزهای دیجیتال با سرمایه کوچک کمتر از 1 میلیارد دلار است. وضعیت ارزهای این گروه بسیار بی ثبات بوده و براساس احساسات بازار بیشتر در معرض نوسانات چشمگیر قرار می گیرند؛ درنتیجه این گروه از ارزها یک سرمایه گذاری بسیار پرخطر محسوب می شوند؛ با این حال در مواقعی در کوتاه مدت با رشد بالقوه زیادی نیز مواجه می شوند. به طورکلی باید دقت داشته باشید که احتمال سقوط و نابودی ارزهای این گروه هر لحظه وجود دارد.

مثل همیشه توصیه می کنیم قبل از سرمایه گذاری در هر ارزی تحقیقات کاملی انجام دهید و همه عوامل مهم را در نظر بگیرید؛ برای مثال شاخص ارزش بازار اطلاعات زیادی درباره حجم واقعی معاملات چند ساعت گذشته ارز به معامله گران نمی دهد؛ درنتیجه لازم است قبل از سرمایه گذاری، از طریق سایت Coinmarketcap درباره ارز مدنظر اطلاعاتی مانند حجم معاملات 24 ساعته و سایر موارد مهم را جمع آوری کنید.

چگونه از استراتژی Market Cap وزنی استفاده کنیم؟

براساس نظر Jeremy Schneider کارشناس امور مالی شخصی Personal Finance Club، حتی اگر سرمایه گذاران در ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم سرمایه گذاری کنند، شاخص Market Cap وزنی همچنان می تواند عنصر کمک کننده ای برای آن ها باشد.

استراتژی ارزش بازار وزنی، به این معناست که شما براساس ارزش بازار، سرمایه گذاری متناسبی را برای هر دارایی انجام می دهید. اگر کل ارزش بازار (total market cap) بیت کوین و اتریوم را در نظر گرفته و سپس درصدهایی را که هریک از این دو ارز به صورت مجزا در کل ارزش بازار به خود اختصاص می دهند، تقسیم کنید، درنهایت حدود ۷۱ درصد بیت کوین و ۲۹ درصد اتریوم خواهید داشت.

این رویکرد می تواند در تعیین میزان سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به شما کمک کند. در این مورد اگر قصد سرمایه گذاری 100 دلار در دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم داشته باشید، باید حدود 71 دلار در بیت کوین و 29 دلار در اتریوم سرمایه گذاری کنید.