معرفی شاخص Miner Flows یا Inflow ،Outflow ،Netflow

اگر با ارزهای دیجیتال اندکی آشنایی داشته باشید، احتمالاً اصطلاحات Inflow، Outflow و Netflow  یا شاخص Miner flows را شنیده اید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با این اصطلاح رایج در دنیای ارزهای دیجیتالی آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید. آشنایی با بازار ارزهای دیجیتال یکی از روش های مهمی است که می تواند برای دستیابی به سود بیشتر به سرمایه گذاران کمک زیادی کند.

Outflow و Netflow دو شاخص مهم و کاربردی در دنیای ارزهای دیجیتال است که آشنایی با آن ها برای سرمایه گذاران و همچنین برای کسی که به تازگی می خواهد روی ارزها دیجیتال سرمایه گذاری کند، بسیار مهم است. تأثیر شاخص Miner Flows تضمینی نیست، اما در نظر گرفتن برخی نکات مهم مربوط به این شاخص می تواند بر تصمیم شما بر مبنای خرید و فروش ارز دیجیتال تأثیرگذار باشد.

هنگامی که مهم ترین ارز دیجیتال یعنی بیت کوین از یک مقاومتی عبور می کند، شاخص ورود ارز دیجیتال تتر به صرافی ها نیز زیاد می شود؛ از همین رو این یک سیگنال برای تریدرها یا معامله گران در زمینه کریپتوکارنسی ایجاد کرده و آن ها می توانند از شاخص ورود و خروج ارزها به عنوان نشانه ای برای تشخیص حرکت بعدی بازار استفاده کنند.

Inflow به معنای واردشدن ارز دیجیتال به کیف پول صرافی ها در حوزه کریپتوکارنسی است. چهار معیار مهم برای سنجش میزان ارز دیجیتال واردشده به کیف پول های صرافی وجود دارد که عبارت اند از:

  • Inflow Total (همه ورودی کوین ها به صرافی): جمع کل بیت کوین های ارسال شده به صرافی
  • Inflow Mean (میانگین همه ورودی بیت کوین ها): میانگین بیت کوین های ارسال شده در هر تراکنش به صرافی
  • Inflow Top10 (10 ورود برتر بیت کوین به صرافی): کل بیت کوین های فرستاده شده به صرافی در ده تراکنش برتر
  • Inflow Mean (Ma7) (متحرک 7 روزه متوسط ورود بیت کوین): میانگین متحرک ۷ روزه متوسط کل بیت کوین های فرستاده شده به صرافی

معرفی و توضیح شاخص Netflow و نحوه محاسبه آن

 در بازار سرمایه گذاری ارز دیجیتال، دو جریان به صورت کلی وجود دارد: مسیر اول نگهداری سرمایه در صرافی ارز دیجیتال و مسیر دوم ذخیره سرمایه در کیف پول. اگر تمام ورودی سرمایه به صرافی را از سرمایه ای که به کیف پول ها واریز می شود کم کنیم، شاخصی به دست می آید که به آن شاخص خالص جریان یا Netflow گفته می شود.

این شاخص هنگامی مثبت می شود که جریان سرمایه به صرافی ها بیشتر از خروجی آن ها باشد؛ به عبارت دیگر زمانی که سرمایه بیشتری به کیف پول موجود در صرافی ارسال می شود، این شاخص مثبت خواهد شد و برعکس زمانی که افراد، سرمایه خود را بیشتر از اینکه به صرافی منتقل کنند، به کیف پول خود انتقال دهند، این شاخص منفی خواهد شد.

گفتنی است مثبت بودن شاخص Netflow می تواند نشانه خارج شدن سرمایه گذاران باشد؛ زیرا وقتی حجم زیادی از ارزهای دیجیتال به صرافی ها ارسال شود، به احتمال زیاد بیشتر آن ها به فروش می رسد. از سوی دیگر زیادبودن خروج ارز دیجیتال از صرافی ها می تواند بیان کننده آن باشد که سرمایه گذاران قصد دارند برای سرمایه گذاری بلندمدت به جای صرافی های متمرکز سرمایه خود را به کیف پول های شخصی منتقل کنند.

عواملی که سبب می شود قیمت بیت کوین در بلندمدت همیشه صعودی باشد، کمیاب بودن آن است که مسئله ای مهم در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می آید؛ برای مثال طلا را در نظر بگیرید که قیمت آن در مقایسه با فلزهای دیگر گران تر است و دلیل آن کمیاب بودن آن است و اگر بخواهیم طلا را به دست بیاوریم باید زمان و انرژی زیادی را صرف کنیم. نیز مانند طلا در بازار ارز دیجیتال کمیاب بوده و دلیل آن به ۱۳ سال پیش نمی گردد زمانی که سازنده بیت کوین پیشنهاد می دهد عدد بیت کوین ۲۱ میلیون باشد.

اکنون حدود 19 میلیارد بیت کوین استخراج شده و با محاسبه می توان به این نتیجه رسید که اگر استخراج بیت کوین به همین سرعت پیش برود، تا ۴ سال دیگر همه بیت کوین ها استخراج خواهند شد. برای جلوگیری از بروز چنین حادثه ای سازنده بیت کوین پیشنهاد داد تا تولید بیت کوین به نصف تولید قبلی برسد و این کار سبب شد بیت کوین کمیاب تر شود، تقاضا برای خرید آن افزایش پیدا کند و در درازمدت قیمت بیت کوین صعودی می شود.

جریان خروج بیت کوین به صرافی ها یا Outflow

هنگامی که بیت کوین از کیف پول صرافی حوزه کریپتوکارنسی خارج می شود، به این اتفاق Outflow گفته می شود. Outflow دارای چهار معیار است که این معیارها عبارت اند از:

  • Outflow Total (همه خروجی کوین ها به صرافی): مجموع همه بیت کوین هایی که از صرافی خارج شدند.
  • Outflow Mean (میانگین همه خروجی بیت کوین ها): میانگین بیت کوین های خارج شده در هر تراکنش
  • Outflow Top10 (10 خروج برتر بیت کوین به صرافی): بیت کوین های خارج شده در 10 تراکنش برتر
  • Outflow Mean (Ma7) (متحرک 7 روزه متوسط خروج بیت کوین): میانگین خروج بیت کوین ها طی هفت روز

تأثیر شاخص Miner Flows در ارز دیجیتال

به دلیل اینکه بیت کوین ها در بازار ارز دیجیتال حجم زیادی را به خود اختصاص دادند، شاخص Miner Flows نمی تواند بیان کننده آینده دقیق ارز موردنظر باشد، اما این شاخص می تواند بهترین گزینه فاندامنتالی برای شما باشد.

لازم است بدانید تعداد کمی از شاخص ها وجود دارند که می توانند آینده یک ارز دیجیتال را دقیق بیان کنند و بسیاری از شاخص ها معمولاً به طور تقریبی و طی یک بازه کم می توانند آینده یک ارز را پیش بینی کنند. یکی از نکات مهمی که لازم است در به کارگیری شاخص ها مدنظر قرار دهید، استفاده هم زمان آن هاست.

بیشتر اوقات در میان سرمایه گذاران و معامله گران که به تازگی وارد حوزه ارزهای دیجیتال شده اند، اشتباهی شکل گرفته است که جریان ورودی را با ارزش بازار برابر در نظر می گیرند؛ برای نمونه اگر ارزش بازار ارز دیجیتال 750 میلیارد دلار باشد، مردم فکر می کنند این عدد مقدار دلارهای سرمایه گذاری شده در ارز دیجیتال است؛ درصورتی که ارقام حقیقی با این ارقام بسیار متفاوت اند.

دلیل اهمیت شاخص Miner Flows

ارز دیجیتال همیشه در حال نوسان بوده و یکی از عوامل تأثیرگذار بر این نوسان ها و تلاطم، واردشدن و خارج شدن بیت کوین از صرافی هاست. بازار ارزها در چند دهه اخیر ایجاد شده و به همین دلیل از دیگر بازارهای مالی، مارکت کپ کمتری دارد. این حجم پایین بازار در دنیای ارز دیجیتال سبب شده است مجموعه ها و افراد تحت عنوان نهنگ ها به وجود آیند. نهنگ در بازار ارز دیجیتال به کسانی گفته می شود که سرمایه و دارایی زیادی در این بازار دارند.

نهنگ ها به طور چشمگیری با خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزها می توانند به راحتی بر قیمت ارز دیجیتال تأثیرگذار باشند. ایجاد تغییر در قیمت بیت کوین با استفاده از این روش اندکی سخت تر از سایر ارزهاست. بیت کوین اصلی ترین ارز دیجیتال شناخته شده و درنتیجه حجم معاملات بیشتری را به خود اختصاص داده است و از همین رو دست کاری قیمت آن نیز دشوارتر است.

فزایش تعداد بیت کوین های ورودی به صرافی ها بیشتر یک سیگنال نزولی به حساب می آید؛ زیرا افرادی که بیت کوین زیادی نگهداری می کند، اغلب زمانی اقدام به انتقال بیت کوین به صرافی ها می کنند که قصد فروش آن ها را داشته باشند. برعکس این قضیه نیز صادق است؛ یعنی اگر پارامتر Bitcoin Exchange Netflow مثبت باشد، سرمایه گذاران بیت کوین های خود را برای ذخیره بلندمدت به کیف پول شخصی خود منتقل می کنند و درنتیجه به رشد آن در آینده امیدوارند.

ایجاد بازار نزولی و صعودی با استفاده از شاخص Miner Flows

هنگامی که مقدار ورودی ارز دیجیتال یا همان inflow یک رمزارز به صرافی ارز دیجیتال افزایش می یابد، به این معناست که نهنگ ها در حال ارسال آن ارز از کیف پول خود به صرافی ها هستند. به احتمال زیاد در گام بعدی، نهنگ ها با عرضه آن ارز دیجیتال در بازار، فشار فروش را زیاد کرده و درنتیجه قیمت کاهش می یابد. به این بازار یک بازار نزولی گفته می شود.

هنگامی که مقدار خروجی یا همان outflow یک ارز افزایش می یابد، به این معناست که نهنگ ها در حال ارسال آن ارز از صرافی به کیف پول های دیجیتالی خود هستند. احتمالاً این عمل به معنای بازار باثبات و کاهش میزان عرضه از سوی نهنگ ها و درنهایت افزایش قیمت است. این بازار یک بازار صعودی را در ارزهای دیجیتالی نشان می دهد.

میزان فعالیت صرافی می تواند بر اعتبار آن بسیار تأثیرگذار باشد. فعالیت صرافی میزان و جریان مثبت ورود و خروج کوین به آن صرافی است. فعالیت بالا در یک صرافی بیان کننده آن است که کاربران بیشتری به طور فعال در صرافی و معاملات آن ها شریک هستند. این تغییر را می توان به عنوان سنتیمنت صعودی در نظر گرفت و عکس این موضوع نشان دهنده سنتیمنت نزولی است.

پیش بینی صعودی یا نزولی بودن بیت کوین از طریق شاخص Miner Flows

یکی دیگر از شاخص هایی که با بهره بردن از آن می توان حرکت صعودی یا نزولی بیت کوین را تشخیص داد، شاخص میزان ورود و خروج تتر (USDT) از صرافی هاست. اگر میزان Inflow تتر از Outflow بیشتر باشد، یعنی میزان زیادی از تترهای واردشده به بازار باید برای خرید بیت کوین صرف شود و درنتیجه قیمت صعودی می شود.

گر میزان Outflow تتر از Inflow بیشتر باشد؛ یعنی نهنگ ها هم اکنون میلی به خرید بیت کوین ندارند و درنتیجه قیمت نزولی خواهد بود. با در نظر گرفتن این نکته که بیت کوین تنها 60 درصد ارزش کل بازار رمزارز ها را به خود اختصاص داده، اندیکاتور Inflow یا Outflow به طور حتمی نمی تواند بیانگر روند آینده بازار باشد.

بهترین پیشنهاد این است که اندیکاتور را به عنوان یکی از عوامل کمک کننده فاندامنتالی در کنار باقی فاکتورهای فاندامنتالی و تکنیکالی به کار ببرید. دو ابزار inflow و outflow می توانند برای سوددهی بیشتر به شما بسیار کمک کننده باشند، اما این ابزارها به طور دقیق نقطه ورود و خروج را نشان نمی دهند؛ از همین رو اندیکاتورهایی به وجود آمدند تا بتوانند تحلیل دقیق تری از بازار کریپتوکارنسی را ارائه دهند.

و اندیکاتور exchange flow balance و supply on exchange دو بخش مهم در شاخص minerflow هستند. اگر اندیکاتور exchange flow balance مثبت باشد، به این معناست که میزان ورود تتر به کیف پول ها از خروج آن بیشتر بوده و اگر این اندیکاتور منفی باشد، به این معناست که خروج تتر از کیف پول ها زیادتر بوده است.

اندیکاتور supply on exchange میزان تتری که در حساب صرافی ها وجود دارد، به طور درصدی نشان می دهد. مبانی محاسبه این اندیکاتور مقدار کل تترهایی است که به وسیله صرافی منتشر می شود. افزایش یک باره این اندیکاتور بیانگر افزایش موقت قیمت ها در بازار است و کاهش ناگهانی این اندیکاتور بیان گر یک تغییر کوتاه مدت در بازار است.

روش دسترسی به شاخص Miner Flows

ین شاخص را می توان به همراه بسیاری از شاخص های تحلیلی و فاندامنتالی در سایت هایی مانند کوین مارکت کپ و Cryptoquant مشاهده کرد. این سایت ها با دقت به بررسی میزان قیمت و روند تغییر آن ها در چند روز گذشته می پردازند و با استفاده از شاخص های ارز دیجیتال تا حدی اطلاعاتی درباره آینده ارز دیجیتال نیز در اختیار کاربر قرار می دهند.

کاربرد استفاده از شاخص Miner Flows

  • پیش بینی آینده بازار

طبق تفسیر «فعالیت صرافی» می توانیم با به کارگیری یک میانگین متحرک در داده ها، روند ورود و خروج داده ها را به صرافی مشاهده کنیم. میانگین متحرک یکی از معروف ترین اندیکاتورهای تکنیکالی برای شناسایی روند است. همچنین با استفاده از چند میانگین متحرک می توانیم نقاط عطفی را که روبان میانگین نام دارد تشخیص دهیم.

  • پیش بینی نوسانات با میانگین متحرک 7 روزه Inflow و Outflow ارز دیجیتال

با کنترل میزان میانگین متحرک 7 روزه ورود بیت کوین به صرافی ها در مکان قرارگیری سقف های قبلی، می توانیم حدس بزنیم نقطه کنونی چه مقدار احتمال دارد قله یا دره قیمتی باشد. زمانی که ارزش میانگین 7 روزه ورود بیت کوین در جای مشابه باشد، باید اندیکاتورهای مکمل را نیز بررسی کرد تا فشار خرید یا فروش شناسایی و بدین صورت مشخص شود نقطه کنونی سقف قیمتی است یا خیر.

سخن پایانی

ما در این مقاله به معرفی شاخص Miner Flows یا Netflow ,Inflow و Outflow پرداختیم و روش پیش بینی آینده بازار ارزهای دیجیتالی را با استفاده از این شاخص متوجه شدیم. این شاخص را می توان یکی از مهم ترین شاخص ها دانست که در کنار دیگر شاخص ها می تواند به سرمایه گذاران کمک زیادی کند. از دیگر شاخص های کاربردی در ارز دیجیتال می توان به FCAS، NVT و  ELR اشاره کرد. 

شاخص Miner Flows ویژگی هایی دارد که اگر مثبت و یا منفی باشند می توانند در تغییر قیمت بیت کوین و سایر ارزها نقش بسزایی داشته باشند. همچنین بیان کردیم که صرافی هایی که فعالیت بیشتری داشته باشند یعنی صرافی هایی که میزان ورود و خروج ارز در آن ها نسبت به دیگر صرافی ها بیشتر باشد، مطمئن تر هستند؛ زیرا تعداد کاربران در چنین صرافی ها زیادتر بوده و احتمال خطا در آن خیلی پایین است؛ از همین رو توصیه می کنیم ارز دیجیتال موردنظر خود را از این صرافی ها خریداری کنید.

پرسش های متداول

خیر، آشنایی با این شاخص لازم است، ولی کافی نیست؛ یعنی برای موفقیت در حوزه ارز دیجیتال مطالعه همه شاخص ها لازم است.