تحلیل تکنیکال بحثی تخصصی در حیطه سرمایه گذاری در بازارهای مالی و به خصوص بازار ارزهاست؛ به همین دلیل ممکن است بسیاری از تریدرهای کریپتوکارنسی در آغاز راه خود با پیچیدگی های تحلیل تکنیکال احساس راحتی نداشته و ترجیح دهند تا جای ممکن از آن دوری کنند. با این حال شما همواره می توانید با بالاتربردن اطلاعات تان در این زمینه، شانس موفقیت و کسب سود برای خود را در بازار ارزها افزایش دهید.

فهرست []

  در تحلیل تکنیکال از ابزارهای مختلفی برای توصیف داده ها و پیش بینی ارز دیجیتال و وضعیت آتی بازار استفاده می شود. در این مقاله ما قصد داریم اندیکاتور یا شاخص موقعیت ماینرها یا به طور اختصار MPI را به عنوان یکی از ابزارهای کاربردی در این زمینه معرفی کرده و نحوه کار با این اندیکاتور را به شما آموزش دهیم.

  بنابراین اگر تازه وارد بازار ارزها شده اید و می خواهید قدم های خود را حساب شده و در مبنای داده های عینی بردارید یا اگر بعد از مدت ها سردرگمی در بازار کریپتوکارنسی بالاخره تصمیم گرفته اید راه خود را به عنوان یک تریدر موفق در این عرصه باز کنید، ما به شما توصیه می کنیم حتماً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

  اندیکاتور یا شاخص MPI چیست؟

  اندیکاتور موقعیت ماینرها (Miners’ Position Index) به صورت نسبت تعداد خروجی تمامی ماینرها در واحد دلار آمریکا (Total Miner Outflows) تقسیم بر میانگین متحرک (Moving average) 365 روزه موردنظر تعریف می شود. درحقیقت این اندیکاتور با الهام از شاخص پوئل (Puell Multiple) معرفی و وارد طبقه بندی ابزارهای تحلیل تکنیکال رمز ارز شده است.

  به عبارت دیگر می توان MPI را معادل Z-score متحرک ۳۶۵ روزه بازار یا اندکس کاپیتولاسیون (Capitulation index) در نظر گرفت. در ادامه این مطلب می کوشیم به شما نحوه تفسیر و استفاده از این شاخص را در تحلیل تکنیکال بازار رمز ارزها شرح دهیم.

  تفسیر MPI

  به طورکلی شاخص موقعیت ماینرها را می توان براساس مقدار خود MPI و نیز ارزیابی روند بازار تفسیر کرد.

  براساس مقدار

  1. بالا: به این معناست که ماینرها در حال ارسال بیش از حد معمول سکه های خود هستند که به نوبه خود بیانگر روند خرسی (Bearish) یا نزولی خواهد بود.
  2. پایین: مقدار پایین یعنی ماینرها سکه های کمتری را از حالت معمول ارسال می کنند؛ بنابراین روند بازار گاوی (Bullish) یا صعودی خواهد بود.

  براساس ارزیابی روند

  1. روند رو به رشد: بدان معناست که ماینرها بیشتر به فروختن سرمایه تمایل دارند و میزان فروش خود را افزایش می دهند. این امر مطرح کننده روند خرسی یا نزولی است.
  2. روند رو به کاهش: در این حالت ماینرها کمتر به فروختن سرمایه اشتغال داشته و میزان فروش خود را کاهش می دهند؛ یعنی بازار روندی صعودی یا گاوی خواهد داشت.

  برخلاف درصد خام خروجی (outflow) ماینرها، شاخص موقعیت ماینرها یا MPI با استفاده از میانگین های متحرک ۳۶۵ روزه رفتار کلی این ماینرها را بررسی می کند. همچنین با استفاده از این شاخص می توان علت انحلال یا لیکوئیدیشن (Liquidation) نسبی ماینرها را در مقایسه با میانگین های قبلی توضیح داد؛ البته با این پیش فرض که بیشتر خروجی های ماینرها برای فروش روانه صرافی ها می شوند.

  به علاوه با فرض بر اینکه ماینرهای مذکور، خود تریدرهایی حرفه ای بوده و به خوبی می دانند چه زمانی پوزیشن های خود را بفروشند. در این میان MPI شاخص خوبی برای زمان بندی نقاط خروج یا فروش به شمار می رود. این امر به سادگی از طریق الگوگیری و تکرار رفتارهای این ماینرها امکان پذیر خواهد بود. علاوه بر آن به این ترتیب می توان با استفاده از شاخص پوئل میزان سودآوری ماینرها را نیز زیر ذره بین قرار داد. توضیح درباره شاخص پوئل و کاربردهای آن در تحلیل تکنیکال در این مبحث نمی گنجد.

  مثال کاربردی استفاده از شاخص MPI

  تا اینجا دریافتیم که به کمک این شاخص می توان مناسب ترین زمان برای فروش را به دست آورد. درواقع رخدادهای منتهی به تغییر مقدار شاخص مذکور می توانند به ما در درک روند بازار ارزهای دیجیتال کمک بسزایی کنند. در مثال زیر یکی از اندیکاتورهای شناخته شده در تحلیل تکنیکال به نام باند بولینگر (Bollinger-Band) را برای شناسایی مقادیر غیرطبیعی MPI استفاده کرده ایم. نمودار زیر نقاطی را که در آن می توان از بازار خارج شد یا به عبارتی نقاط فروش را نشان می دهد.

  شاخص MPI بیت کوین؛ مطرح کننده فشار فروش

  براساس اطلاعات به دست آمده از نمودار شاخص موقعیت ماینرها درمی یابیم در ماه قبل این شاخص برای بیت کوین به بالاترین مقدار خود در سال رسیده است. علاقه مندان به بیت کوین بی صبرانه منتظر دیدن نتایج نهایی این روند هستند؛ زیرا ممکن است این MPI بیانگر یک مومنتوم صعودی (Bullish) برای این توکن پرطرفدار باشد. اگرچه امسال در مقایسه با سال ۲۰۲۱ چندان برای این ارز دیجیتال سال خوبی نبوده است، این شاخص ها مسیر صحیح در برخورد با بازار حال حاضر بیت کوین را به ما نشان می دهند.

  بالارفتن شاخص MPI بیت کوین به چه معناست؟

  همان طور که احتمالاً حدس می زنید، بالارفتن این شاخص برای بیت کوین نشان دهنده آن است که ماینرها به احتمال زیاد در حال کاهش سکه های خود هستند. با این حال، اغلب دنبال کنندگان بازار ارزها بر این باورند که ماینرها تریدرهای خوبی برای بیت کوین نیستند؛ زیرا آن ها معمولاً پیش از آنکه تغییر عمده ای در قیمت یک توکن رخ دهد، دست به فروش می زنند؛ درحالی که تریدرهای باتجربه عموماً صبر می کنند تا ارز به بالاترین قیمت برسد و سپس آن را به فروش می گذارند؛ دقیقاً برعکس کاری که ماینرها می کنند.

  یک شاهد عینی برای این مدعا آن است که در سال ۲۰۲۱ که بیت کوین در بالاترین بازه قیمت تمام دوران خود قرار داشت، ماینرها قبل از آنکه BTC به بیشترین قیمت خود برسد، توکن های خود را به فروش گذاشتند. به علاوه خروجی ماینرها نیز با وجود کمبود ورود بیت کوین به صرافی ها بالا بوده و تحلیل ها نشان می دهد ماینرها ممکن است گزینه های فروش دیگری به جز صرافی ها را مدنظر داشته باشند.

  سخن پایانی

  در این مقاله درباره اندیکاتور موقعیت ماینرها یا MPI و موارد استفاده از آن در تحلیل تکنیکال بازار ارزهای دیجیتال سخن گفتیم. شما می توانید با بالابردن اطلاعات خود درباره ابزارهای اندازه گیری و تخمین موقعیت بازار، شانس خود در سرمایه گذاری را روی کریپتوکارنسی تا جای ممکن افزایش دهید.

  دقت داشته باشید که تحلیل تکنیکال دربردارنده ابزارهای آماری متعدد و گاهی پیچیده بوده که آموختن تمامی آن ها نیازمند صرف حوصله و وقت کافی خواهد بود؛ از این رو لازم است از ابتدای راه اهداف خود را برای این منظور مشخص کرده و با چشم اندازی روشن قدم در راه سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بگذارید. ما در این مطلب کوشیده ایم به زبان ساده شما را با اصطلاحات و پیش نیازهای تحلیل تکنیکال سرمایه آشنا کنیم.

  دقت داشته باشید که مسئولیت تصمیم های مالی در بازار ارزها تنها با خود شماست و شما باید با مطالعه و بالابردن دانش خود در این زمینه خطرات پیش رویتان را خنثی کرده و مسیری هموار و پرموفقیت را برای خود رقم بزنید. این مطالب تنها برای آشنایی بیشتر شما با تحلیل تکنیکال و آموختن کلیات آورده شده اند؛ بنابراین اگر هر کجای مسیر پر پیچ و خم سرمایه گذاری با مشکل یا ابهامی مواجه شدید می توانید با کمک گرفتن از کارشناسان و مشاوران مالی در زمینه کریپتوکارنسی ایرادهای خود را رفع کرده و به این ترتیب به موفقیت و پیشرفت در بازار ارزها دست یابید.