معرفی عرضه اولیه سکه (ICO)

دنیای مالی اخیراً تغییرات بزرگی را تجربه کرده است. عرضه اولیه سکه (ICO) یکی از بزرگترین تغییرات در چند سال گذشته بوده است. جای تعجب نیست که یکی از محبوب ترین سوالات در سال گذشته در فضای رمزنگاری این بوده است ICO چیست؟

فهرست []

  اگرچه ممکن است با برخی از ارزهای رمزپایه معروف مانند بیت کوین و اتریوم آشنا باشید، اما ممکن است با ICO آشنا نباشید.

  قبل از اینکه به جزئیات بپردازیم، باید اطمینان حاصل کنیم که شما درک درستی از فناوری پشت ICO یعنی بلاکچین و قراردادهای هوشمند دارید. اگر از درک خود از این دو فناوری اطمینان دارید، می توانید از این بخش عبور کنید و به بخش “مفهوم ICO” بروید.

  اگر به اینجا آمده اید تا در مورد عرضه اولیه سکه بخوانید و قصد سرمایه گذاری در ارز رمزنگاری شده را دارید، لطفاً بخاطر داشته باشید که این کار فقط در یک صرافی قابل اعتماد انجام می شود!

  بنابراین، بیایید شروع کنیم!

  ICO چیست: بلاکچین ها

  ارزهای رمزپایه از بلاکچین استفاده می کنند. به زبان ساده، بلاک گروهی از معاملات است. زنجیره گروهی از بلوک ها است که به یکدیگر متصل می شوند. این دو کلمه را کنار هم قرار دهید، و مفهوم بلاک چین پدیدار می شود.

  تمام این بلوک های بهم پیوسته در زنجیره، یک پایگاه داده عمومی را تشکیل می دهند. این پایگاه داده به علیت اینکه با صدها یا حتی هزاران کامپیوتر به اشتراک گذاشته شده است عمومی گفته می شود. ما می توانیم این رایانه ها را به عنوان سرورهای پایگاه داده بلاکچین در نظر بگیریم (به این رایانه ها گره گفته می شود).

  هرگونه تغییر در پایگاه داده باید توسط بیش از 51٪ از گره ها تأیید شود. اگر تأیید نشوند، نمی توان تغییر ایجاد کرد. این کار هک کردن پایگاه داده را بسیار سخت می کند، زیرا شما باید بیش از 51٪ از گره ها را هک کنید، و گره ها به طور معمول متعلق به افراد و شرکت های مختلف هستند.

  این اثر را تمرکززدایی می نامند – به این معنی که پایگاه داده در یک مکان واحد ذخیره نمی شود، بلکه در مکان های مختلف ذخیره می شود.

  هنگامی که ما در مورد تغییرات پایگاه داده صحبت می کنیم، منظور معاملات داده است. برای مثال در مورد بیت کوین، منظور معاملات بیت کوین است – افرادی که بیت کوین را به افراد دیگر منتقل می کنند.

  (برای اطلاعات بیشتر در مورد فناوری بلاکچین، راهنمای “توضیح بلاکچین” را مطالعه کنید)

  اکنون، در بخش بعدی به فناوری هایی را که ICO ها استفاده می کنند، می پردازیم.

  توکن ها و قراردادهای هوشمند

  معاملات انجام شده در پایگاه داده فقط به معاملات مالی مانند معاملات موجود در بلاک چین بیت کوین محدود نمی شود، آن معاملات می توانند روی هر چیزی باشند که دارای ارزش هستند.

  به عنوان مثال، ارزش معامله می تواند یک خانه یا سهم یک شرکت باشد. مطمئناً نمی توانید از نظر فیزیکی خانه یا سهم یک شرکت را در بلاک چین قرار دهید. در عوض، شما به چیزی نیاز دارید که ارزش خانه یا سهم شرکت را نشان دهد.

  توکن ها

  ورود شما به دنیای توکن را خوش آمد می گوییم. توکن ها برای نشان دادن ارزش چیزی ایجاد می شوند. به عنوان مثال – یک خانه، برق، اعتبار فروشگاه یا سهم یک شرکت.

  این توکن ها نمی توانند مستقیماً روی بلاک چین اعمال شوند، زیرا بلاک چین ها معمولاً فقط می توانند معاملات ارز رمزنگاری شده خود را پردازش کنند – مانند Ether در بلاک چین اتریوم و بیت کوین در بلاک چین btc.

  در عوض، توکن ها باید از یک برنامه استفاده کنند.

  قراردادهای هوشمند

  برنامه هایی که توکن ها از آن ها استفاده می کنند، قراردادهای هوشمند نامیده می شوند. با این حال، آنها فقط شبیه یک دسته کد هستند. بنابراین، برای استفاده توسط کاربران عادی، توسعه دهندگان dApps (برنامه های غیرمتمرکز) ایجاد می کنند.

  شما می توانید dApps را به عنوان رابطی که هنگام استفاده از اینستاگرام یا توییتر می بینید تصور کنید، اما پشت اینستاگرام و توییتر یک سری برنامه های رمزگذاری شده وجود دارد. این برنامه های رمزگذاری شده قراردادهای هوشمند است.

  این قراردادهای هوشمند به دلایل بسیاری بی نظیر هستند. این دلایل شامل موارد زیر است:

  • آن ها می توانند به طور خودکار معاملات را پردازش کنند.
  • معاملات با برخی شرایط انجام شده در قرارداد هوشمند انجام می شود.

  این را تصور کنید: “هنگامی که پیتر 100 اتر را به عنوان قرارداد هوشمند پرداخت می کند، سپس توکن خانه جان برای پیتر ارسال می شود”.

  آنها از فناوری بلاکچین استفاده می کنند، بنابراین شرایط قرارداد هوشمند قابل تغییر نیست.

  بنابراین، اکنون شما در مورد دو فناوری که باعث موفقیت ICO ها شده اند می دانید. حال، بیایید در مورد اینکه ICO چیست صحبت کنیم!

  مفهوم ICO

  ICO ها را می توان با IPO ها مقایسه کرد. IPO یک عرضه عمومی است – این اصطلاحی است که وقتی شرکت برای اولین بار سهام خود را به بازار سهام عرضه می کند، استفاده می شود. پیش از آن سهام این شرکت خصوصی بود و سهام آن در دسترس عموم نبود. از این رو، دانستن مفهوم عرضه اولیه برای درک تفاوت بین IPO و ICO مهم است.

  وقتی شرکت ها خود را در بورس اوراق بهادار معرفی می کنند، افراد و سایر شرکت هایی که به این شرکت ها علاقه مند هستند می توانند سهام شرکت را با قیمت مشخص خریداری کنند.

  از این سهام می توان برای رای گیری درباره اقدامات خاصی که شرکت انجام می دهد استفاده کرد، زیرا شما واقعاً صاحب جزئی از شرکت شده اید! اگر شرکت عملکرد خوبی داشته باشد، ارزش سهام آنها نیز به همین ترتیب افزایش می یابد و شما می توانید برای سودآوری در مرحله بعد آنها را بفروشید.

  ICO ها به اندازه  IPO ها تمیز نیستند. ICO ها را می توان وسیله ای برای سرمایه گذاری جمعی دانست.

  با  ICO، یک رمز دریافت می کنید. این توکن ها به شما هیچگونه اختیار طولانی مدت یا مالکیت پروژه را نمی دهند. آن ها صرفاً وسیله ای برای پروژه برای جمع آوری سرمایه هستند.

  با این حال، یک بار دیگر، در صورت موفقیت پروژه، ارزش رمز شما افزایش می یابد. بنابراین، می توانید رمز را به بیش از مبلغی که خریداری کرده اید بفروشید (در صورتی که مایل باشید).

  ICO ها چگونه کار می کنند؟

  برای ساده سازی مفهوم اصلی ICO یا توضیح اینکه ICO چیست می توان به شکل زیر توجه کرد:

  اگر می خواهید ارز رمزنگاری شده یا dApp خود را شروع کنید، به پول زیادی نیاز خواهید داشت. برای دریافت این پول می توانید ICO را اجرا کنید. اگر افرادی به ICO شما علاقه مند هستند و فکر می کنند این پروژه خوب است، می توانند رمز شما را با قیمت مشخصی خریداری کنند.

  این قیمت ها به طور معمول در Ether (ETH) تنظیم می شوند، با این حال، برخی از پروژه ها بیش از یک ارز رمزپایه را قبول می کنند – به طور معمول Bitcoin (BTC) و litecoin/’>Litecoin (LTC).

  هنگامی که در یک ICO سرمایه گذاری می کنید، ETH، BTC، LTC یا هر ارز مورد نظر برای پرداخت را به قرارداد هوشمند ICO ارسال می کنید. سپس این قرارداد هوشمند مقدار توکن هایی را که برای آن پرداخت کرده اید برای شما ارسال می کند.

  • معمولاً دو دلیل عمده برای خرید توکن از ICO وجود دارد – فروش توکن در آینده با قیمت بالاتر
  • استفاده از رمز برای اهداف آن.

  توکن ها معمولاً مزایایی مانند دارندگان توزیع، سهمی از سود یا ویژگی های برتر را به دارندگان این رمز ارائه می دهند.

  از برخی توکن ها می توان برای خرید موارد موجود در برنامه پروژه هنگام ایجاد استفاده کرد – این نوع توکن ها به عنوان utility tokens شناخته می شوند.

  چگونه سرمایه گذاران تصمیم می گیرند در کدام ICO ها باید سرمایه گذاری کنند؟

  صرف خوب بودن ایده، به این معنی نیست که پروژه های مربوطه هم خوب خواهند بود!

  یک ایده می تواند واقعاً خوب به نظر برسد، اما پس از جمع آوری سرمایه، کاملاً شکست می خورد. متأسفانه درست است، حتی مواردی وجود داشته که ICO کاملاً کلاهبرداری بوده است! بنابراین، اکنون که متوجه شدید عرضه اولیه سکه چیست اطمینان حاصل کنید که هنگام تحقیق در مورد ICO، دقت کافی را داشته باشید.

  سرمایه گذاران معمولاً به موارد زیر توجه زیادی می کنند:

  1. رقابت: آیا پروژه رقبایی دارد؟ اگر چنین است، آنها با رقبا در چه یزی متفاوت عمل می کنند؟
  2. تیم: تیمی که روی پروژه کار می کند چه کسانی هستند؟ آیا آنها زمینه های مناسب و قابل قبولی دارند؟ آیا آنها قبلاً روی پروژه های مشابه کار کرده اند؟
  3. استفاده از وجوه: آنها چگونه از پولی که از ICO خود جمع می کنند استفاده می کنند؟
  4. نقشه راه: آنها قصد دارند چه کار کنند و چه مدت طول می کشد؟
  5. توکن ها: چند توکن وجود خواهد داشت؟ قیمت هر توکن چقدر است؟ چه تعداد توکن در ICO فروخته می شود و چه تعداد برای چیزهای دیگر نگهداری می شود؟

  گزینه دیگر می تواند استفاده از برنامه های ICO Watch باشد. مشاغل جداگانه ای وجود دارد که وقت خود را به تحقیق، بررسی، طبقه بندی و پیگیری اخبار بازار در مورد ICO های مختلف اختصاص می دهند. یکی از این برنامه ها Coinview است که به کاربران امکان می دهد عملکرد ICO های مختلف را ردیابی کنند و عملکرد ارز رمزنگاری شده آنها را کنترل کنند.

  موارد بالا سوالات زیادی هستند و خبر خوب این است که شما به طور معمول می توانید بیشتر پاسخ ها را در White Paper آن ها بیابید! نظرات در مورد پروژه و بررسی ها مهم است. با این اوصاف، شما همیشه باید مطمئن شوید که تحقیقات خود را انجام می دهید تا نظر خود را تشکیل دهید. بسیاری از اطلاعات در اینترنت می توانند نادرست یا بر اساس احساسات باشند!

  “وایت پیپر” چیست؟

  دانستن اینکه عرضه اولیه سکه چیست تقریباً به اندازه درک وایت پیپر مهم است. وایت پیپر سندی است که ایده ای را ارائه می دهد که ICO برای آن پول جمع می کند. این جزئیات بسیار بیشتر از توصیفاتی است که در وب سایت ICO پیدا خواهید کرد.

  مواردی مانند معماری سیستم، نیازی که به ایده آنها وجود دارد (مشکلی که در آن حل می شود و غیره)، موارد استفاده از رمز، داده های بازار و پیش بینی رشد را پیدا خواهید کرد.

  همچنین اغلب لیستی از اعضای تیم، سرمایه گذاران و مشاوران را مشاهده خواهید کرد. اگرچه، این به طور معمول در خود وب سایت نیز نمایش داده می شود.

  برای موفقیت یک ICO، به یک وایت پیپر خوب نیاز دارد. اگر روزی متوجه شدید ICO در حال جریان است اما وایت پیپر ندارد، توصیه می کنیم هیچ توکنی از آن را نخرید.

  تعداد کمی از افراد مایل به سرمایه گذاری در پروژه ای هستند که دارای یک وایت پیپر خوب نیست.

  یک وایت پیپر خوب همچنین اطلاعاتی را در مورد هزینه وجوه ارائه خواهد داد. تمرکز باید بر روی بودجه ای باشد که برای رشد تجارت استفاده می شود و نه برای منافع شخصی. این مهم است!

  یک یادداشت دیگر

  همانطور که مشاهده می کنید، بیشتر جواب های مورد نیاز را از وایت پیپر ICO پیدا می کنید. با این حال، شما باید تحقیقات خود را خارج از وایت پیپر و وب سایت ICO ادامه دهید.

  شما باید بررسی کنید که آنها چگونه جامعه خود را به روز می کنند. یک راه خوب برای این کار عضویت در گروه تلگرامی آنها است (در صورت داشتن یک مورد) یا مشاهده انجمن های آن ها. از آنجا می توانید نحوه رسیدگی به سوالات، نظرات و هر چیز دیگری را در این بین مشاهده کنید.

  نمونه ای از ICO موفق

  BitDegree اولین پلتفرم آموزش آنلاین با بلاکچین در جهان است که دارای استعدادهای فنی است. این پروژه حدود 32500 ETH را در هنگام فروش گسترده جمع آوری کرد و با موفقیت به سقف خود رسید.

  وایت پیپر BitDegree بسیار مفصل بود و اطلاعات زیادی در مورد برنامه کاری پروژه با جزئیات کامل در مورد نحوه کار رمز BDG و هزینه کرد بودجه داشت.

  برای اعضای تیم، هرکدام سابقه کاملی داشتند و MVP ارائه شد.

  نقشه راه نیز مفصل بود و جامعه با ارسال مطالب وبلاگ و پاسخ های انجمن به روز بود. همانطور که مشاهده می کنید، جلب اعتماد جامعه مهم است. این قسمت اساسی از موفقیت بود – هیچ کس به افرادی که به آنها اعتماد ندارند پول نمی دهد.

  چگونه می توان ICO را راه اندازی کرد؟

  اگر در حال ایجاد ICO هستید و در آن سرمایه گذاری نمی کنید، باید بدانید که چگونه سرمایه گذاران در مورد ICO تحقیق می کنند. شما باید درک کنید که آنها باید همه مواردی را که ما ذکر کردیم مشاهده کنند – در غیر این صورت، آنها به ICO شما اعتماد نخواهند کرد.

  شما باید جامعه خود را به روز نگه دارید، با احترام با آنها رفتار کنید و اطمینان حاصل کنید که پروژه شما می تواند آنچه را که می گوید انجام دهد. همیشه اطمینان حاصل کنید که می توانید پروژه خود را به موقع تحویل دهید و هرگز دروغ نگویید.

  اگر، به دنبال راهی دیگر برای سرمایه گذاری در بازار رمزنگاری (و فناوری ساخته شده بر روی آن) هستید و قصد دارید برخی از سکه های رمزنگاری را خریداری کنید، مطمئن شوید که این کار را از صرافی معتبر انجام می دهید! Binance و Coinbase دو گزینه عالی هستند.

  نتیجه

  اکنون که دانستید ICO چیست، به خاطر داشته باشید از آن جایی که موضوع جدیدی است، ممکن است مقررات بسیار کمی هم داشته باشد. بنابراین، همانطور که قبلا ذکر شد، شما همیشه باید در انتخاب آن برای سرمایه گذاری مراقب باشید. انجام تحقیقات بسیار مهم است!

  شما باید سازندگان ICO و بازاری را که به آن وارد می شود را درک کنید. همیشه توانایی آن ها را در ارائه به موقع و بودجه پروژه تحت مطالعه را در نظر بگیرید. درباره کارهایی که قصد دارند با بودجه دریافتی خود انجام دهند مطلع شوید و از نقشه راه آن ها برای دیدن زمان گفتن اینکه پروژه آن ها راه اندازی می شود استفاده کنید.