متاورس (Metaverse) چیست و چگونه کار می کند؟

متاورس (Metaverse) دنیای جدید و شگفت‌انگیزی و درواقع یک مکان مجازی است که به کاربران اجازه می‌دهد در یک محیط دیجیتالی با افراد واقعی تعامل داشته باشند. دنیای متاورس را می‌توان به‌عنوان یک اینترنت تجسم‌یافته در نظر بگیریم که به‌جای آنکه تنها به آن نگاه کنیم، درواقع در آن حضور داشته باشیم. تصور کنید بتوانید بدون آنکه جای خود را ترک کنید، به هر جایی که دوست داشته باشید بروید (آسمان، زمین و دریا) و همان‌طور که می‌خواهید ظاهر شوید، کار کنید و درآمد داشته باشید. در این مقاله قصد داریم به‌ طور کامل به بررسی و معرفی فناوری Metaverse بپردازیم.

متاورس چیست؟

اصطلاح متاورس به دلیل جدید بودن آن، هنوز برای بسیاری از افراد ناشناخته است اما این فناوری علی‌رغم ظاهری جدید، از گذشته وجود داشته است. وقتی از کارشناسان در مورد کلمۀ Metaverse  پرسیده می‌شود، توضیح می‌دهند که این کلمه سال‌ها پیش در یک کتاب علمی-تخیلی ابداع شده است. اولین کسی که از اصطلاح Metaverse  استفاده کرد، نیل استیونسون (Neal Stephenson) نویسندۀ آمریکایی بود. این کلمه از دو هجا تشکیل شده است؛ اولی Meta به معنای فراتر (که فیسبوک نیز نام خود را به آن تغییر داده است) و هجای دوم Verse (مخفف كلمۀ Universe)  به معنای جهان است. معنی این دو کلمه باهم به معنای جهان فراتر است. کلمۀ متاورس اصطلاحی برای توصیف دنیای دیجیتال است که بسیاری از کاربران می‌توانند با استفاده از آن در یک محیط سه‌بعدی با یکدیگر تعامل داشته باشند. برای ساده‌ترشدن موضوع می‌توان گفت متاورس نسخۀ سه‌بعدی اینترنت فعلی است که کاربران در آن دارای یک آواتار هستند و با آن آواتار شناخته می‌شوند.

همان‌طور که حتماً می‌دانید، اولین شکل اینترنت (Web.1) به‌عنوان دروازه‌ای بود که افراد و اطلاعات را به هم متصل می‌کرد. این ارتباط به شکل غیرتعاملی بود؛ به این صورت که شما قادر بودید فقط اطلاعات بارگذاری شده را روی صفحات اینترنتی مطالعه کنید. پس از ظهور نسخۀ دوم اینترنت (Web.2) شاهد گسترش شبکه‌های اجتماعی بودیم که افراد توانستند با یکدیگر ارتباط بیش‌تری داشته باشند. در ادامۀ توسعۀ فناوری‌های جدید و دیجیتالی، نسخۀ سوم اینترنت (Web.3) ظهور کرد که می‌تواند افراد و مکآن‌ها را به هم متصل کند.

طولی نمی‌کشد که با استفاده از ابزارهای مخصوص این فناوری مانند صفحه‌نمایش‌ها، هولوگرام‌ها، کلاه‌های ایمنی مجازی و… به‌تدریج امکان حرکت در جهآن‌های مجازی فراهم شود. افراد خواهند توانست با یک عینک واقعیت مجازیبدون خروج از خانه ورزش موردعلاقۀ خود را انجام دهند، در کنسرت شرکت کنند، در اقیانوس‌ها کاوش کنند و حتی پرواز را تجربه کنند. به‌عنوان مثال، تا به حال چندین کنسرت مجازی در Metaverse  برگزار شده است که طی آن تراویس اسکات (خوانندۀ رپ آمریکایی)، در قالب یک آواتار در این فضا ظاهر شده و بیش از دوازده میلیون کاربر آن را دنبال کرده‌اند. همۀ این موارد در فراجهانی که دنیای واقعی را با دنیای دیجیتالی ادغام می‌کند، اتفاق می‌افتد. برای آشنایی بیشتر با کاربردهای متاورس، روی لینک کلیک کنید.

ارز متاورس چیست؟

متاورس به‌عنوان شبکه‌ای از جهآن‌های مجازی منحصربه‌فرد با کارکردهای مختلف تعریف می‌شود که بلاک‌چین و ارزهای دیجیتالی به یکی از بخش‌های مهم در آن تبدیل شده‌اند. از زمانی‌که مارک زاکربرگ نام فیسبوک را به متا (Meta) تغيير داد، توانست توجه بسیاری از افراد فعال در حوزۀ ارزهای دیجیتال را به متاورس جلب کند. یکی از فعالیت‌هایی که درهای سرمایه‌گذاری را در متاورس برای کاربران باز کرد، خرید ارزهای دیجیتالی است که در این حوزه ایجاده شده‌اند. کاربران می‌توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال در حوزۀ Metaverse ، زمین‌ها و ساختمآن‌های مجازی خریداری کنند و با فعالیت روی زمین‌ها و ساختمآن‌ها درآمد کسب کنند. این عملیات از طریق مبادلۀ ارزهای دیجیتال انجام می‌شود که می‌توان از طریق بازی‌های این حوزه به دست آورد و یا آن‌ها را از صرافی‌ها خریداری کرد. در ادامه، به معرفی برخی از بهترین ارزهای دیجیتال این حوزه می‌پردازیم.

ارز دیجیتال ApeCoin (APE)

ارز دیجیتال ApeCoin (APE)

صرافی‌های پشتیبانی‌کننده از ارز دیجیتال ApeCoin (APE)

کیف‌پول‌های پشتیبانی‌کننده از ارز دیجیتال ApeCoin (APE)

ارز دیجیتال Decentraland (MANA)

ارز دیجیتال Decentraland (MANA)

صرافی‌های پشتیبانی‌کننده از ارز دیجیتال Decentraland

کیف‌پول‌های پشتیبانی‌کننده از ارز دیجیتال Decentraland

این مطلب را حتما بخوانید:  معرفی 8 تا از برترین ارزهای دیجیتال گیمینگ

ارز دیجیتال The Sandbox (SAND)

ارز دیجیتال The Sandbox (SAND)

صرافی‌های پشتیبانی‌کننده از ارز دیجیتال The Sandbox

کیف‌پول‌های پشتیبانی‌کننده از ارز دیجیتال The Sandbox

ارز دیجیتال Axie Infinity

ارز دیجیتال Axie Infinity

صرافی‌های پشتیبانی‌کننده از ارز دیجیتال Axie Infinity

کیف‌پول‌های پشتیبانی‌کننده از ارز دیجیتال Axie Infinity

ارز دیجیتال Theta Network (THETA)

ارز دیجیتال Theta Network (THETA)

صرافی‌های پشتیبانی‌کننده از ارز دیجیتال Theta Network (THETA)

کیف‌پول‌های پشتیبانی‌کننده از ارز دیجیتال Theta Network (THETA)

رمزارزهای Stacks، Zilliga، EnjinCoin، Ontology، WAX، PlayDapp، CEEK VR،  SushiSwap، Render Token، Ultra UOS، XYO، Chormi، MAGIC  و… از دیگر ارزهای دیجیتال متاورسی هستند که کاربران قادر هستند در صورت تمایل و پس از بررسی، روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند. توجه داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرریسک است و در صورتی که اطلاعات کافی برای فعالیت در این بازار نداشته باشید، احتمالاً سرمایۀ خود را از دست خواهید داد. خوشبختانه این بازار به قدری گسترده شده است که می‌تواند با توجه به شخصیت هر فردی یک روش کسب سود و کسب درآمد داشته باشد. برای آشنایی با انواع تحلیل، انواع روش‌های کسب درآمد از حوزۀ بلاک‌چین و بازار ارزهای دیجیتال، می‌توانید با شرکت در یک دورۀ آموزش ارز دیجیتال، موفقیت خود را تضمین کنید.

برای ورود به متاورس به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

تجهیزات موردنیاز برای ورود به متاورس متفاوت است و بستگی به شبکه و یا محیطی دارد که قرار است از آن استفاده کنید. به‌عنوان مثال، شرکت متا (فیسبوک) برای تجربۀ این محیط از کاربران خود می‌خواهد یکی از هدفون‌های مربوط به این شرکت را تهیه کنند. این هدفون مستقل است و نیازی به کنسول بازی و یا رایانه ندارد. برخی دیگر از شرکت‌ها در حال توسعۀ عینک‌های واقعیت افزوده برای کار با تلفن‌ها هستند. با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، پوشیدن ژاکت و دست‌کش مجهز به حسگر، کاربر می‌تواند تجربه‌ای تقریباً واقعی داشته باشد. این فناوری‌های هوشمند به‌عنوان واسطه‌ای بین کاربر در دنیای متاورس عمل می‌کنند تا احساس واقعی‌تری را انتقال دهند. به‌صورت‌کلی، شما نیاز به یک دستگاه با صفحۀ نمایش، سیستم ورودی و یک پردازندۀ نسبتاً قدرتمند دارید (سیستم و یا تلفن هوشمند شما نیز می‌تواند به متاورس دسترسی داشته باشد). اجازه دهید با مثال، کارکرد تجهیزات این فناوری را روشن‌تر کنیم.

عینک‌‌

همانطور که در مطالب پیش بیان شد، فناوری Metaverse، دنیای واقعی را شبیه به یک محیط سه‌بعدی می‌‎کند و کاربران می‌توانند با استفاده از یک عینک واقعیت مجازی (که بهترین راه برای لذت‌بردن از این تجربۀ هیجان‌انگیز است) وارد آن شوند. به‌عنوان مثال، عینک‌های واقعیت مجازی این امکان را برای کاربران خود فراهم می‌کنند تا بتوانند وارد یک فیلم و یا بازی شوند و آن را به گونه‌ای تجربه کنند که گویی خود در آن رویداد حضور دارند. انواع مختلف عینک‌های واقعیت مجازی در بازار عرضه شده است که کاربران با توجه به نیاز و بودجۀ خود می‌توانند آن‌ها را تهیه کنند.

ژاکت

با کمک پوشش‌های مجهز به حسگر مانند ژاکت یا دست‌کش، کاربران می‌توانند اثرات حسی-فیزیکی مانند افتادن‌درآب یا حتی مشت‌زدن به صورت دیگران را احساس کنند. بنابراین، تجربه‌ای که به دست می‌آورند حتی اگر غیرمستقیم هم باشد، بسیار شبیه واقعیت است.

دست کش

با استفاده از دست‌کش مجهز به حسگر قادر هستید در دنیای سه‌بعدی و دیجیتالی اشیا را لمس کنید، جنس آن‌ها را تشخیص دهید و تجربۀ واقعی‌تری از دنیای مجازی داشته باشید. تصور کنید با کمک فناوری متاورس سفری به جنگل داشته باشید. در صورت داشتن یک دست‌کش‌ (که برای این حوزه طراحی شده‌ است) قادر هستید با لمس مجازی گیاهان یا حیوانات بافت آن‌ها را احساس کنید.

این مطلب را حتما بخوانید:  خرید زمین در متاورس شیبا

چالش‌ها و نگرانی‌های متاورس چیست؟

با ظهور هر فناوری جدید و گسترش آن در بین کاربران، شرکت‌هایی که به‌دنبال پیاده‌سازی آن هستند، با چالش‌ها و انتقادات از سوی افراد دلواپس از آن فناوری مواجه می‌شوند. ترس از گسترش متاورس برای غلبه بر تمام جنبه‌های زندگی انسان ازجمله موارد یاد شده است. این افراد اعتقاد دارند که اگر کاربر بتواند دنیایی در Metaverse بسازد که دنیایی عاری از مشکلات باشد، خانه و شهر ایدئال خود را در آن بسازد، به جاه‌طلبی‌های شخصی خود دست یابد و تنها دوستان مشابه خود را ملاقات کند، زندگی واقعی کاربر ممکن است بدون آنکه خود متوجه شود، برای او تبدیل به یک کابوس شود؛ البته، ساختن دنیای ایدئال و رؤیایی شاید برای عده‌ای که با مشکلات زندگی مواجه ‌شده‌اند جذاب باشد تا بتواند پناهگاهی برای آن‌ها باشد اما وقتی مردم از مواجهه با حقیقت و سرنوشت خود سرباز زنند و تلاشی برای بهبود شرایط خود نکنند، انسان رشد نخواهد کرد.

علاوه بر آن، حریم خصوصی و حفاظت از داده‌ها نیز ازجمله چالش‌هایی هستند که فناوری متاورس با آن روبه‌رو است. در زمانی که شرکت‌ها برای ارائۀ خدمات بهتر به‌دنبال شخصی‌سازی تجربیات مشتریان هستند، آن شرکت‌ها نیاز به اطلاعات بیش‌تری در مورد کاربران دارند و همین امر باعث می‌شود تمام خصوصیات شخصی و رفتاری افراد مشخص شده و در دنیای مجازی ثبت شود و افراد را در برابر جرایم سایبری آسیب‌پذیر کند.

معرفی برترین شرکت های فعال در حوزه متاورس

در میان شبکه‎‌های اجتماعی، فیسبوک اولین شرکت پیشرویی بود که به سمت فناوری متاورس قدم برداشت. در اکتبر سال 2021، فیسبوک نام خود را به متا تغییر داد و نزدیک به ده میلیارد دلار در توسعۀ آزمایشگاه‌های این حوزه سرمایه‌گذاری کرد. این آزمایشگاه‌ها بخش جدیدی در شرکت فیسبوک هستند که روی دستگاه‌ها و محتوای متاورس کار می‌کنند.

مایکروسافت شرکت قدرتمند دیگری است که پس از فیسبوک (متا) به Metaverse  روی آورد و واقعیت مجازی را در محیط کار ادغام کرد تا کار از راه دور را تسهیل کند. شرکت مایکروسافت،  Microsoft Mesh را در نوامبر 2021 معرفی کرد. این فناوری به کارمندان اجازه می‌دهد تا با ایجاد و ترکیب آواتارهای خود، محیط  شادتری در جلسات و محیط کار ایجاد کنند.

شرکت اپل که بزرگ‌ترین شرکت جهان از نظر ارزش بازار است، به‌دنبال ورود بیش‌تر به دنیای متاورس است. کوک، مدیرعامل شرکت اپل از گسترش اپلیکیشن‌های این شرکت و همچنین پاسخ مثبت سرمایه‌گذاران برای استفاده از متاورس خبر داده است.

Epic Games یکی از شرکت‌های فعال در حوزۀ بازی‌های رایانه‌ای است که با بازی Fortnite توانسته به موفقیت بالایی دست یابد. این شرکت در بیانیه‌‌های رسمی اعلام کرده است که بودجۀ جدیدی را برای حمایت و گسترش از فناوری‌های جدید و اهداف بلندپروازانۀ خود در نظر گرفته است. شرکت SONY و کرک کریستینسن (مالک گروه LEGO) ازجمله سرمایه‌گذاران جدید در شرکت Epic هستند تا بتواند چشم‌اندازهای بلندپروازانۀ Epic  را تحقق بخشند.

آینده متاورس چیست؟

در مطالعۀ اخیری که توسط موسسۀ گارتنر انجام شده است، پیش‌بینی شده است که تا سال 2026، نزدیک به یک‌چهارم کاربران اینترنت، حداقل یک ساعت در روز را به کار، خرید، فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی در فضای متاورس اختصاص خواهند داد. این مؤسسه همچنین انتظار دارد تا سال 2026 حداقل 30درصد از مؤسسات به‌دلیل فرصت‌های ارتباطی و همکاری بیش‌تر که با کمک این فناوری در سطوح مختلف فراهم می‌شود، از این فناوری استفاده کنند.

پیش‌بینی می‌شود روزی دنیایMetaverse  آنقدر گسترش ‌یابد تا تمام جنبه‌های زندگی انسان را در برگیرد. اما سؤالی که پیش می‌آید، این است که آیا لزوم استفاده از تجهیزاتی مانند عینک واقعیت مجازی می‌تواند مانعی برای گسترش این فناوری باشد؟ مارک زاکربرگ عقیده دارد به‌جای آنکه در آینده با یک شخص تماس بگیرید و نیاز به تجهیزات خاصی داشته باشید، می‌توانید روی مبل خود تکیه بزنید و با کمک فناوری هولوگرام احساس کنید که با شخص مقابل حتی اگر در مکان‌های مختلفی باشید، در یک مکان هستید. هولوگرام فناوری‌ای است که امکان نمایش یک تصویر با کیفیت دیجیتالی (سه‌بعدی) را بدون نیاز به استفاده از عینک فراهم می‌کند. تصویر ارائه‌شده به کمک لیزر قابل مشاهده است و واقعی‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید.

کلام آخر

با توجه به مفاهیم گسترده‌ای که فناوری متاورس دارد، بسیاری از علاقه‌مندان و حتی تحلیل‌گران حوزۀ فناوری در مورد مفهوم آن دچار سردرگمی‌ شده‌اند. به بیان ساده،Metaverse  بیش‌تر به توسعۀ اینترنت اشاره دارد و معمولاً به‌عنوان فضاهای آنلاین توصیف می‌شود که افراد می‌توانند در آن به‌عنوان یک آواتار با کاربران دیگر معاشرت، کار و بازی کنند. متاورس یکی از فناوری‌های چشمگیری است که پس از معرفی در رمان‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی، در عصر دیجیتال ما پدیدار شده است و می‌تواند آینده، عادات رفتاری روزمره و روش‌های کار ما را تغییر دهد.

تعطیلی‌های ناشی از از اپیدمی کرونا باعث شد شرکت‌ها از طریق اینترنت، جوامع مجازی بسازند و استفاده از فناوریMetaverse  را گسترش دهند. می‌توان گفت همه‌گیری کرونا تأثیر مثبتی در مقبولیت و گسترش این فناوری داشته است. همچنین، سرمایه‌گذاری‌های بسیاری که در این حوزه می‌شود، باعث افزایش دوچندان محبوبیت این فناوری خواهد شد.

سؤالات متداول

Metaverse از ترکیب چندین فناوری ازجمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ویدئو تشکیل شده است و کاربران می‌توانند با کمک این فناوری، زندگی در دنیای دیجیتالی را  تجربه‌ کنند. برخی متاورس را با نام جهان مجازی می‌شناسند.

با توجه به گستردگی این فناوری می‌توان از آن در حوزه‌های مختلفی استفاده کرد. آموزش، ورزش، خرید، مد و پوشاک، کسب و کار، موسیقی، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، اینترنت اشیا، خریدکردن و… ازجمله کاربردهای این فناوری هستند.

ApeCoin (APE)، Decentraland (MANA)، The Sandbox (SAND)، Axie Infinity، Theta Network (THETA)، Stacks، Zilliga، EnjinCoin، Ontology، WAX، PlayDapp و… ازجمله ارزهای دیجیتالی‌ای هستند که در حوزۀ متاورس راه‌اندازی شده‌اند.

متا (فیسبوک)، مایکروسافت، اپل و Epic Games شرکت‌های برجسته‌ای هستند که بیش‌ترین سرمایه‌گذاری را در بخش Metaverse  داشته‌اند.

با توجه به نیاز و محیط سه‌بعدی، استفاده از تجهیزات می‌تواند متفاوت باشد. عینک، دست‌کش و ژاکت ازجمله تجهیزاتی هستند که درحال‌حاضر برای این فناوری معرفی شده‌اند ولی به‌طورکلی شما برای بهره‌بردن از دنیای Metaverse، نیاز به یک دستگاه با صفحه‌نمایش (مانند عینک)، سیستم ورودی و یک پردازندۀ نسبتاً قدرتمند دارید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۰۳ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵