بهترین ارزهای متاورس کدامند؟ آینده ارزهای متاورس چیست؟ چطور ارزان ترین ارزهای متاورس را برای سرمایه گذاری پیدا کنیم؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات و لیست ارزهای متاورس هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ارتباط متاورس و ارزهای دیجیتال

متاورس یک دنیای مجازی با اقتصاد مجازی است. در بیشتر مواقع دنیاهایی که با عنوان متاورس شناخته می شوند، از اقتصاد غیرمتمرکز (DeFi) کمک می گیرند و کاربران می توانند دارایی های مختلف را از طریق توکن های غیرمثلی (NFT) یا ارزهای دیجیتال متاورس معامله کنند.

متاورس تلاش می کند تجربه ای همه جانبه در اختیار کاربران خود قرار دهد. در متاورس از فناوری بلاک چین و defi/’>دیفای استفاده می شود تا یک دنیای مالی داخلی کاملاً کاربردی در اختیار کاربران قرار بگیرد. در این دنیا ارزهای دیجیتال منطقی ترین راه حل برای تبادل ارزش به شمار می روند. این ارزها را می توانید به راحتی به ازای خدمات و دارایی های مجازی مصرف کنید یا از روش های مختلفی برای به دست آوردن آن ها استفاده کنید؛ برای مثال می توانید دارایی های مختلف را خرید و فروش کنید یا با خلق اشیای داخل بازی آن ها را بفروشید یا حتی تجهیزاتی را که در اختیار دارید اجاره دهید. حتی کاربران می توانند از توکن های متاورس یا ارزهای بومی هر سرویس برای خرید و فروش زمین مجازی یا آیتم های دیگر استفاده کنند. با انجام برخی بازی ها نیز می توانید NFT یا ارزهای دیجیتال متاورس را به دست بیاورید.

لیست ارزهای متاورس

ارزهای دیجیتال متاورس ارزهای دیجیتالی هستند که از آن ها برای انجام تراکنش های دیجیتال در دنیای متاورس استفاده می شود. از آنجا که متاورس براساس تکنولوژی بلاک چین خلق شده است، تراکنش هایی که انجام می شوند تقریباً در لحظه انجام خواهند شد. همان طور که می دانید بلاک چین برای تأمین امنیت و اعتماد ایجاد شده است و به همین دلیل متاورس فضایی فوق العاده برای ایجاد یک اقتصاد خالی از فساد و کلاه برداری شناخته می شود.

هولدرهای ارزهای متاورس می توانند به سرویس ها و خدمات مختلفی در این فضای مجازی دسترسی داشته باشند. برخی از این ارزها می توانند توانایی های ویژه ای را به کاراکتر داخل بازی شما اضافه کنند و برخی دیگر هم نشان دهنده آیتم های خاص مانند لباس یا عضویت در یک گروه خاص هستند. اگر تجربه انجام بازی های MMO مثل وارکرفت را داشته باشید، به خوبی با مفهوم آیتم های داخل بازی آشنایی دارید، اما برخلاف این بازی ها، آیتم هایی که در متاورس وجود دارند، هم داخل بازی و هم بیرون بازی ارزش دارند. ارزهای دیجیتال متاورس را می توانید با ارزهای واقعی معاوضه کنید.

اگر می خواهید بیشتر با ارزهای متاورس آشنا شوید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا برخی از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس را معرفی کنیم:

۱- وراسیتی Verasity (VRA)

وراسیتی خود را به عنوان یک پروتکل و لایه نرم افزاری برای بازی های ویدیویی و ورزش های الکترونیکی معرفی می کند. این ارز بر روی بلاکچین اتریوم قرار دارد و هدف آن این است که تعامل و درآمد تبلیغاتی ناشران و تبلیغ کننده ها را افزایش دهد. ارز VRA از پروتکل Proof-of-View (اثبات مشاهده) استفاده می کند که باعث افزایش تعامل ارگانیک و درآمد تبلیغاتی پلتفرم خواهد شد. ارز دیجیتال متاورس VRA یکی از بهترین ارزهایی است که در سال ۲۰۲۲ باید حتما تحت نظر داشته باشید زیرا پروتکل اثبات مشاهده آن می تواند در سال های آینده به فضای متاورس اضافه شود و به ازای توجه کاربران به آن ها پاداش دهد.

۲- آلین Alien Worlds

Alien Worlds یکی از محبوب ترین بازی های بلاک چین WAX است. با انجام این بازی شما می توانید به کسب درآمد بپردازید یا توکن های NFT به دست بیاورید. وظیفه شما در این بازی استخراج ارز تریلیوم با استفاده از ابزارهای مختلفی است که به صورت NFT خریداری می شوند. شما می توانید یک سیاره را انتخاب کنید و روی آن به استخراج ارز دیجیتال متاورس تریلیوم (TLM) بپردازید. در ابتدای بازی یک بیل به صورت رایگان در اختیار تمامی بازیکن ها قرار می گیرد، اما این بیل توان بسیار کمی دارد و شما می توانید با خرید ابزارهای بهتر، درآمد خود را به شکل چشمگیری افزایش دهید.

یکی از جنبه های اختصاصی این بازی این است که می توانید داخل بازی زمین بخرید و از بقیه در ازای اجازه استخراج داخل زمین خودتان پول بگیرید. در زمان نوشتن این مقاله ارزان ترین زمین موجود در این بازی 15550 WAX یا حدوداً ۸ هزار دلار ارزش دارد.

آینده ارز دیجیتال تریلیوم

Alien Worlds به عنوان یکی از محبوب ترین بازی های بلاکچین آینده بسیار روشنی در سال ۲۰۲۲ دارد. تیم این بازی به صورت مستمر در حال به روزرسانی و بهبود آن است و به همین خاطر روز به روز کاربرانی بیشتری جذب خواهد کرد.

۳- وایلدر ورد Wilder World

Wilder World یک متاورس 5D همه جانبه است که روی بلاک چین اتریوم و با استفاده از موتور Unreal Engine 5 ساخته شده است. این متاورس هنوز در حال توسعه است، اما می توانید داخل آن به خرید ماشین، کفش، ساختمان و… بپردازید. همچنین این متاورس قصد دارد به اولین بازارچه NFT غیرمتمرکز جامعه محور دنیا تبدیل شود. ارز دیجیتال WILD ارز بومی این متاورس و یکی از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس به شمار می رود که برای خرید و فروش داخل بازارچه و همچنین کنترل Wilder DAO کاربرد دارد.

آینده ارز دیجیتال متاورس WILD

همان طور که بیان شد، این بازی با موتور بازی سازی فوق العاده قوی Unreal Engine 5 ساخته می شود. بازی هایی که با این موتور ساخته می شوند، همگی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و انتظار می رود همین موضوع دربارهWilder Worlds نیز واقعیت داشته باشد. به همین دلیل کارشناسان آینده بسیار روشنی را برای این متاورس در نظر دارند.

۴- کرومیا Chromia

کرومیا به کاربران کمک می کند تا در دنیای واقعی اپلیکیشن های غیرمتمرکز ایجاد کنند. این بازی یک معماری کاملاً منحصر به فرد دارد و به صورت کامل با اتریوم همگام است. همچنین توسعه دهنده ها می توانند با استفاده از این پلتفرم ۷ تا ۱۰ برابر سریع تر برنامه نویسی کنند. از بازی های بسیار محبوبی که با استفاده از کرومیا نوشته شده، بازی محبوب My Neighbor Alice است که سهم بازاری برابر با ۴۳۰ میلیون دلار دارد.

آینده ارز دیجیتال کرومیا (CHR)

کارشناسان معتقدند ارز دیجیتال متاورس کرومیا در سال آینده به سهم بازاری بیش از ۱ میلیارد دلار می رسد و به یکی از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس در سطح دنیا تبدیل می شود. این پلتفرم یکی از رقبای جدی سولانا با سهم بازار ۵۹ میلیارد دلاری است. با وجود اینکه سهم بازار این ارز دیجیتال متاورس در حال حاضر زیر نیم میلیون دلار است، جای شک نیست که قیمت آن در سال ۲۰۲۲ با افزایش چشمگیری مواجه خواهد شد.

۵- دیسنترالند (MANA)

دیسنترالند در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد و ارز دیجیتال آن یعنی MANA یکی از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس در دنیا محسوب می شود. این پروژه یکی از اولین پروژه هایی بود که اقدام به ایجاد یک دنیای مجازی در بلاک چین اتریوم کرد. در این فضا کاربران می توانند قطعات مختلف زمین را خریداری کنند و آن را به هر چیزی که دوست دارند تبدیل کنند. تعداد قطعات زمین موجود در این بازی ۹۰۶۰۱ است و هر قطعه زمین نیز ابعادی برابر با ۱۶ متر مربع دارد. ارز دیجیتال بومی این متاورس MANA نام دارد و فقط ۲.۲ میلیون عدد از آن تولید می شود. تعداد توکن در گردش این ارز نیز در حال حاضر ۱.۸ میلیون عدد است. دارندگان توکن MANA می توانند درباره آپدیت ها و نحوه فروش قطعات زمین داخل این متاورس نظر دهند.

۶- سند باکس sandbox

سند باکس نیز یکی دیگر از پروژه های قوی متاورس است و اگر همه چیز به خوبی پیش برود، می تواند با عبور از بازی آکسی اینفینیتی به یکی از بهترین ارزهای دیجیتال متاورس تبدیل شود. دلیل آن نیز ارزش کاربردی بیشتر این ارز دیجیتال است. فضایی که این بازی خلق می کند، کاملاً کاربرپسند است و تمامی عناصر غیرمتمرکزسازی در آن رعایت شده است. سند باکس دارای پلتفرم بازی و بازارچه NFT اختصاصی خودش است. کاربران می توانند از طریق این بازارچه علاوه بر خرید عناصر مختلف به خرید LAND و ESTATE هم بپردازند تا تجربه بهتر و همه جانبه تری از بازی داشته باشند. از ارز دیجیتال متاورس SAND هم برای دسترسی به پلتفرم، حاکمیت، سرمایه گذاری و… استفاده می شود. با بهبود و توسعه بازی توکن های SAND نیز نایاب تر خواهند شد که درنهایت سبب افزایش قیمت چشمگیر آن می شود.

بررسی ارزهای دیجیتال متاورس در کوین مارکت کپ

به تازگی سایت کوین مارکت کپ نیز که ارزهای دیجیتالی و تغییرات قیمتی آن ها را رصد می کند، بخشی با عنوان متاورس به فیلترهای خود اضافه کرده است که تمامی ارزهای متاورس با اطلاعات مختلف در این بخش نمایش داده می شوند.

همان طور که در شکل بالا مشاهده می کنید، با انتخاب فیلتر Metaverse می توانید به این بخش دسترسی داشته باشید. همچنین با مراجعه به لینک https://coinmarketcap.com/view/metaverse/ می توانید به این قسمت دسترسی داشته باشید.

ارزان ترین ارزهای متاورس

در کوین مارکت کپ بخش تمامی ارزهای دیجیتال متاورس براساس سهم بازار مرتب شده اند و شما می توانید اطلاعاتی مثل قیمت، تغییرات هفتگی و ۲۴ ساعته، سهم بازار، حجم معاملات ۲۴ ساعته، توکن های در گردش و نمودار تغییرات ۷ روزه هرکدام از ارزهای دیجیتال متاورس را مشاهده کنید. با کلیک روی عنوان هر ستون نیز می توانید اطلاعات را براساس ستون موردنظر مرتب کنید؛ برای مثال در شکل زیر، جدول براساس قیمت نزولی مرتب شده است که ارز دیجیتال ایلوویوم بیشترین قیمت را در میان ارزهای دیگر دارد.

آینده ارزهای متاورس

اگر ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم، سولانا و آوالانچ و متاورس بتوانند به موفقیت چشمگیری دست بیابند، می توانند به صورت کلی تعریف پول را تغییر دهند و کاربردهای آن ها در مقایسه با ارزهای فیات گسترده تر خواهد بود. در حال حاضر بسیاری از پروژه ها از طریق ارزها سرمایه جذب می کنند و بسیاری از سرمایه گذارها به جای ارزهای فیات از اتریوم و بیت کوین برای سنجش میزان دارایی های خود استفاده می کنند. با وجود این استفاده از ارزهای دیجیتال و متاورس سبب نمی شود که ارزهای امروزی و دنیای واقعی کاملاً ارزش خود را از دست بدهند. بلکه تنها تکمیل کننده ای برای دنیای واقعی هستند.

سخن پایانی

متاورس می تواند آینده دنیای امروزی ما باشد. در طول چند سال گذشته متاورس توانسته است از یک مفهوم در کتاب های علمی- تخیلی، به دنیای مجازی تبدیل شود که کاربران می توانند به راحتی وارد آن شوند، به کسب درآمد بپردازند، با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند یا حتی در رویدادهای مختلفی مثل کنسرت و… شرکت کنند.

سوالات متداول

آلین، وایلدر ورلد، کرومیا، دیسنترالند، سندباکس.

استفاده از ارزهای دیجیتال و متاورس سبب نمی شود که ارزهای امروزی و دنیای واقعی کاملاً ارزش خود را از دست بدهند. بلکه تنها تکمیل کننده ای برای دنیای واقعی هستند.