به لطف افزایش محبوبیت ارز رمزنگاری شده و فناوری بلاک چین با اصطلاحاتی مانند ICO به دفعات مواجه شده ایم. یکی از گزینه های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال عرضه اولیه سکه (ICO) است. ازآنجایی که ICO شباهت زیادی به IPO دارد بسیاری از افراد این دو اصطلاح را یکسان می دانند؛ اما واقعیت این است که تفاوت های قابل توجهی میان عرضه اولیه سکه (ICO) و عرضه اولیه سهام (IPO) وجود دارد. ICO و IPO با کمک به بیزینس های کوچک و بزرگ سبب رشد آن ها می شوند، اما در نحوه تنظیم و جمع آوری منابع مالی با یک دیگر تفاوت هایی دارند.

فهرست []

  این دو اصطلاح به بیزینس های کوچک کمک می کنند تا رشد کنند، ولی در تنظیم منابع مالی و جمع آوری منابع با هم تفاوت هایی دارند. عرضه اولیه سکه (ICO) و عرضه اولیه سهام (IPO) هر دو سبب افزایش منابع مالی یک بیزینس می شوند. درحقیقت این دو روش به افراد فرصت می دهند تا در بیزینس موردنظر سرمایه گذاری کنند. اهداف و مرتبه بیزینس ها تعیین می کند که کدام استراتژی می تواند مناسب باشد.

  بیشتر شرکت هایی که سابقه زیادی دارند، از طریق IPO سرمایه لازم را جمع آوری می کنند؛ درحالی که استارتاپ ها و شرکت های تازه تأسیس از طریق ICO از حمایت های مالی استفاده می کنند. به کمک ICO می توان کمک های مالی را با کمترین تعهد دریافت کرده و به اهداف خود دست یافت. اگر شما کسب وکاری را که در دوره بلوغ خود قرار دارد، در دست دارید و دارای ارزش خصوصی بالایی است، می توانید از IPO استفاده کنید.

  به طور کلی از طریق تحقیق، مطالعه و آموزش ارز دیجیتال می توانید با مفهوم این دو اصطلاح به خوبی آشنا شوید. در ادامه این مطلب قصد داریم با بررسی جزئیات ICO و IPO توضیح بهتری از نحوه عملکرد این دو ارائه دهیم:

  مفهوم ICO و IPO چیست؟

  عرضه اولیه سکه و عرضه اولیه سهام  هردو سبب افزایش منابع مالی بیزینس می شوند. درواقع این دو روش به مردم فرصت می دهند تا در یک بیزینس سرمایه گذاری کنند. مرتبه و اهداف بیزینس تعیین کننده چگونگی انتخاب استراتژی مناسب است.

  به طور کلی شرکت های باسابقه از طریق IPO سرمایه جمع آوری می کنند درحالی که استارت آپ ها و شرکت های نوپا از طریق ICO از کمک های مالی استفاده می کنند.

  با استفاده از ICO می توانید کمک های مالی را با کم ترین میزان تعهد دریافت کرده و به اهداف کوتاه مدت خود برسید. از طرفی اگر کسب و کار بالغی را اداره می کنید که از ارزش خصوصی بالایی برخوردار است IPO گزینه مناسبی برای شما است.

  ICO/ عرضه اولیه سکه

  ICO مخفف عبارت Initial Coin Offering و به معنای عرضه اولیه سکه است. در طول یک کمپین ICO، می توانید یک توکن رمزنگاری شده را به هرکسی که قصد پشتیبانی و سرمایه گذاری در بیزینس شما دارد، ارائه دهید. برای انجام این کار، لازم است جزئیات کمپین خود را در یک مقاله سفید غیررسمی (white paper) لیست کرده و از طریق آن هدف پروژه و میزان سرمایه موردنیاز خود را مشخص کنید.

  درصورتی که قادر باشید نیازهای ICO خود را در چارچوب زمانی تعیین شده برآورده کنید، می توانید از این بودجه برای شروع یا تکمیل پروژه خود استفاده کنید. از طرف دیگر، اگر به هر دلیلی به اهداف تعیین شده نرسیدید، کمپین شما شکست خورده و لازم است پول سرمایه گذاران توکن را به آنها بازگردانید.

  در نتیجه اگر یک شرکت تازه تأسیس یا بیزینس نسبتاً جدید را اداره می کنید، ICO برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت به شما کمک می کند.

  الزامات ICO

  در حال حاضر، هیچ گونه الزام رسمی برای افرادی که قصد راه اندازی کمپین ICO دارند، وجود ندارد. درصورتی که در حال اداره یک بیزینس هستید می توانید از این طریق منابع مالی خود را تأمین کرده و بودجه موردنیاز شرکت را به دست آورید. تنها مواردی که به آن ها نیاز دارید، فناوری راه اندازی و زمان کافی برای توصیف پروژه از طریق ایجاد مقاله سفید است. به علاوه داشتن مقداری سرمایه اولیه نیز ضرری ندارد.

  الزامات سرمایه گذار

  تقریباً هر فرد مشتاقی می تواند در ICO شرکت کند. تا زمانی که سرمایه گذاران ارز موردنیاز را داشته باشند مانعی برای سرمایه گذاری آنها در بیزینس شما وجود ندارد. در حالت ایده آل، این سرمایه گذاران از قبل کیف پول های دیجیتالی بیت کوین و اتریوم خود را راه اندازی کرده اند.

  سؤالی که مطرح می شود این است که سرمایه گذاران چطور کمپین های ICO موردعلاقه خود را پیدا می کنند؟ اکثر آنها از اینترنت برای به روز بودن و کسب اطلاعات در مورد پروژه های جدید استفاده می کنند. مابقی افراد نیز با سرمایه گذاران دیگر به صورت آنلاین و حضوری در ارتباط هستند.

  ICO چطور کار می کند؟

  پس از ایجاد یک مقاله سفید، لازم است مقاله خود را در یک وب سایت و یا اپلیکیشن قرار دهید. با این کار می توانید پروژه خود را تبلیغ کرده و از سرمایه گذاران بخواهید در آن سرمایه گذاری کنند. توجه داشته باشید که پس از موفقیت در جذب سرمایه گذار، این افراد در بیزینس شما مالکیت نخواهند داشت. آنها تنها با افزایش ارزش ارز سرمایه گذاری شده در پروژه درآمد کسب خواهند کرد.

  ازآنجایی که ICO تقریباً جدید است بهتر است درروند کار از کمک مشاورین حقوقی استفاده کنید تا شما را از هرگونه مشکل احتمالی آگاه کنند.

  مزایای ICO چیست؟

  از مهم ترین مزایای ICO برای بیزینس های کوچک و تازه وارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • راه اندازی آسان

  ازآنجایی که سرویس های متعدد امکان تولید ارز رمزنگاری شده را به افراد مختلف می دهند، بنابراین می توانید بلافاصله شروع به جمع آوری کمک مالی کنید

  • نقدینگی بالا

  به طورمعمول سرمایه گذاری سنتی، سرمایه گذاران را مجبور می کند تا برای چندین سال پول خود را دست نخورده نگه دارند؛ اما سرمایه گذاران در ICO می توانند در هرزمانی که مایل هستند پول نقد را واریز و برداشت کنند.

  • بدون نیاز به مقررات رسمی

  هیچ ارگان و نهاد رسمی برای تنظیم و تعیین مقررات در ICO فعالیت نمی کند. تا زمانی که برای معرفی پروژه خود مقاله سفیدی تنظیم کرده باشید می توانید از مقررات مندرج در آن پیروی کنید.

  • بازدهی قابل توجه

  درصورتی که ارزش توکن هایی که در ICO خریداری کرده اید افزایش یابد، سود قابل توجهی از سرمایه گذاری خود کسب خواهید کرد.

  معایب بالقوه ICO چیست؟

  در این قسمت به صورت کوتاه و مختصر معایب ICO را بررسی می کنیم:

  • ریسک و خطر بالا

  متأسفانه در سال های اخیر تعداد زیادی از ICO ها طی چند ماه اولیه پس از شروع کار شکست خورده اند؛ بنابراین در صورت ورود فقط به یک کمپین ICO نمی توانید انتظار موفقیت داشته باشید

  • پتانسیل کلاه برداری

  ازآنجایی که هیچ گونه نظارت رسمی وجود ندارد، ممکن است ICO ها به راحتی به اقدامات کلاه برداری و متقلبانه تبدیل شوند.

  • هزینه اجرا

  با در نظر گرفتن تمام هزینه ها ازجمله هزینه های حقوقی و هزینه های روابط عمومی ممکن است اجرای ICO نیازمند سرمایه 500 هزار دلاری باشد.

  IPO/ عرضه اولیه سهام

  IPO مخفف عبارت Initial Public Offering و به معنای عرضه اولیه سهام است. به طورکلی IPO به عمومی شدن بیزینس های مستقر کمک می کند. اگر شما هم می خواهید وارد بورس اوراق بهادار شوید لازم است این فرایند رسمی را طی کنید. به زبان ساده از طریق IPO می توانید سهام شرکت خود را به صورت عمومی به مردم عرضه کرده و وجوهی را جمع آوری کنید

  این کار یک گام بلند در بیزینس شما خواهد بود، چراکه به شما امکان دسترسی به مقدار زیادی سرمایه را داده و درنهایت سبب گسترش و رشد بیزینس شما می شود؛ بنابراین تنها درصورتی که به سطح بالایی از بلوغ و ثبات مالی رسیده باشید IPO ایده بسیار خوبی برای بیزینس شما خواهد بود.

  الزامات IPO چیست؟

  برای ثبت یک IPO، باید بیانیه ای را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ارائه دهید. این بیانیه شامل یک دفترچه راهنما متشکل از ریسک های موجود و صورت های مالی، برای نمایش به سرمایه گذاران بالقوه است. در طول در این مراحل لازم است با متخصصانی مانند وکلا، پذیره نویسان و حسابداران مشورت کنید.

  به محض انتشار این دفترچه راهنما برای عموم، شما وارد یک پروسه جدیدی شده و از طریق ملاقات با سرمایه گذاران بالقوه برای فروش سهام خود تلاش خواهید کرد. اساساً دفترچه راهنما مانند رزومه و پروسه های بعدازآن مانند مصاحبه شغلی عمل می کنند.

  الزامات سرمایه گذار

  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیزینس هایی که در شرف عمومی شدن هستند، سرمایه گذاران بالقوه مشتاق می توانند فرم های S-1 ثبت شده در SEC را جستجو کرده و در صورت یافتن IPO شرکتی که قصد سرمایه گذاری در آن رادارند لازم است پیش از هر چیزی در یک شرکت کارگزاری ثبت نام کنند.

  نحوه عملکرد IPO چگونه است؟

  هنگامی که مشخص شد فعالیت شرکت شما از طریق IPO ادامه خواهد داشت لازم است سود سرمایه گذاران را مشخص کرده و منتظر بمانید تا پذیره نویسان قیمت را تعیین کنند. درصورتی که کسب و کار شما با موفقیت در یک IPO ثبت شود، شرکت شما دیگر به صورت خصوصی متعلق به شما نخواهد بود. سرمایه گذارانی که سهام شرکت شمارا خریداری می کنند، به عنوان یکی از مالکین جدید شرکت شناخته می شوند.

  مزایای IPO چیست؟

  مزایای اصلی عرضه اولیه سهام عبارت اند از:

  • افزایش فرصت های تجاری

  زمانی که شرکت خود را از طریق IPO در عرضه عمومی قرار می دهید، درواقع شرکت را در معرض دید افراد و سازمان هایی قرار می دهید که احتمالاً در غیر این صورت هرگز از وجود بیزینس شما مطلع نمی شدند. این امر سبب افزایش فرصت های تجاری شده و شانس موفقیت شمارا افزایش می دهد.

  • جذب استعدادهای برتر

  اگر از طریق IPO سرمایه جمع آوری کنید، می توانید از طریق گزینه هایی مانند ارائه سهام و سایر مزایای چشم گیر، کارمندان باکیفیت استخدام کنید.

  • بهبود اعتبار شرکت

  به طورکلی شرکت های عمومی احترام بیشتری نسبت به شرکت های خصوصی در میان مردم دارند. اگر از طریق IPO به یک شرکت تجاری عمومی تبدیل شوید، نسبت به سایر رقبای خصوصی خود بهتر و کارآمدتر به نظرخواهید رسید.

  معایب بالقوه IPO چیست؟

  تعدادی از معایب IPO عبارت اند از:

  • طولانی بودن پروسه

  شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین معایب IPO طولانی بودن پروسه آن است، چراکه معمولاً این فرایند شش ماه یا حتی بیشتر از آن نیز به طول می انجامد. طولانی شدن این پروسه به دلیل وجود قوانینی است که قبل از به فروش گذاشتن سهام باید از آنها پیروی کنید.

  • قیمت بالا

  اگر مایل به طی کردن مسیر IPO باشید برای تهیه پذیره نویسی، بایگانی، بازپرداخت و موارد دیگر، با هزینه هایی مواجه خواهید شد. این هزینه ها به سرعت جمع شده و ممکن است خسارت مالی به شما وارد کند.

  • فشار بالا برای انجام کار

  ازآنجایی که عملکرد شما هر سه ماه یکبار گزارش می شود ممکن است برای راضی نگه داشتن سرمایه گذاران فشار کاری بالایی را متحمل شوید.

  تفاوت های بین ICO و IPO

  5 مورد از مهم ترین تفاوت های عرضه اولیه سکه ICO و عرضه اولیه سهام IPO عبارت اند از:

  1. بلوغ بیزینس

  بسیاری از مشاغلی که IPO را دنبال می کنند بیزینس های معتبر و بالغی هستند که برای توسعه و پیشرفت به منابع مالی جدیدی نیاز دارند. اکثر شرکت های عرضه کننده IPO از قبل کالا و خدماتی را در دسترس مردم قرار داده و برای سالیان نسبتاً طولانی در بازار فعال هستند.

  تعدادی از شرکت هایی که در سال های اخیر با موفقیت IPO را به پایان رسانده اند عبارت اند از: Airbnb، Uber، Pinterest، Peloton، Slack و Lyft.

  اما شرکت های نوپایی که از ICO استفاده می کنند به دنبال جمع آوری کمک مالی برای یک ایده، یک محصول یا خدماتی هستند که می خواهند به کمک سرمایه گذار آنها را راه اندازی کنند.

  به طور معمول چشم انداز شرکت های نوپا از طریق یک وب سایت، تصاویر زیبا و نمونه های اولیه، همراه با مقاله سفیدکه بیانگر تحقیقات، نقاط عطف آینده پروژه، پیش بینی های مالی و بودجه آن است، معرفی می شود.

  2. توکن در برابر سهام

  هنگامی که کمپین ICO یک شرکت مبتنی بر ارز رمزنگاری شده به پایان می رسد، به طورمعمول به سرمایه گذاران، توکن شرکت اعطا می شود. ممکن است این توکن ها اهداف مختلفی را دنبال کنند. در بعضی موارد، دارندگان توکن ها این امکان رادارند تا به یک سرویس اشتراکی دسترسی پیدا کنند.

  درحالی که در مواد دیگر این توکن ها به صورت یک دارایی سوداگرانه عمل کرده و سرمایه گذار به امید افزایش ارزش توکن، آن را نگه می دارد.

  سهام ارائه شده از طریق IPO در برخی موارد مشابه ICO است. معمولاً سرمایه گذاران امیدوار هستند که ارزش سهام آن ها باگذشت زمان افزایش یافته و سود کسب کنند؛ اما تفاوت اصلی سهام IPO ها در چگونگی مالکیت شرکت ها است.

  به کسانی که سهام یک سازمان را از طریق IPO به دست می آورند در دوره های معین سود سهام تعلق می گیرد. در برخی موارد نیز سرمایه گذاران IPO از طریق حق رای، می توانند مسیر آینده شرکت را مشخص کنند.

  اما هیچ تضمینی برای کسب سود سرمایه گذاران در ICO وجود ندارند، به همین دلیل خواندن دفترچه راهنمای شرکت قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری بسیار مهم است.

  3. بازار هدف

  اگرچه ICO ها حداقل مبلغی را در مورد میزان سرمایه گذاری افراد در پروژه تعیین می کنند اما سرمایه گذاری در پروژه های ICO محدودیتی نداشته و برای عموم افراد باز است، بااین وجود لازم است سرمایه گذاران بالقوه موارد اندکی را قبل از شرکت در ICO بررسی کنند. درحالی که فرصت های موجود در IPO تنها برای افرادی باارزش خالص بالا، تجار باتجربه یا مؤسسات مالی در دسترس هستند.

  4. نحوه خرید و فروش

  ICO در صنعت رمزنگاری محبوب هستند، به این معنی که توکن ها اغلب با استفاده از ارزهای دیجیتال معروف مانند بیت کوین و اتریوم خریداری می شوند. یک استارت آپ مبتنی بر کریپتوکارنسی معمولاً پروژه خود را در صرافی های مبتنی بر ارز دیجیتال لیست کرده و امکان خرید، فروش و تبدیل آنها را به سایر ارزهای دیجیتال به صورت 24 ساعته فراهم می کند.

  درحالی که با استفاده از IPO، سهام شرکت های سهامی در بورس اوراق بهادار عرضه شده و پرداخت ها در IPO از طریق سیستم های تسویه حساب توسط ارزهای فیات در عرض چند ثانیه انجام می شود.

  5. نوسان

  معمولاً حرکات متغیر و نامنظم قیمت یک دارایی با سطح نقدینگی مرتبط بوده و نشان‎دهنده سرعت خریدوفروش آن دارایی در بازار است. خریدوفروش های مکرر می تواند به جذب نوسانات ناگهانی کمک کنند.

  ارزهای دیجیتال وتوکن های ICO مستعد سطوح بالاتری از نوسانات هستند، چراکه افراد کمتری مایل به خریدوفروش آنها هستند.

  عدم وجود بازاری با قوانین و ضوابط مشخص سبب می شود تا توکن ها مستعد بروز PUMP و DUMP باشند، به این معنا که قبل از سقوط ناگهانی بازار، قیمت ها به طور مصنوعی افزایش یابند.

  نتیجه گیری

  همان طور که ملاحظه کردید ICO و IPO ویژگی های مثبت و منفی دارند. ICO به شرکت های نوپا این امکان را می دهد تا به سرعت به بودجه موردنیاز دسترسی پیداکرده و سرمایه گذاران نیز با کمترین موانع در این شرکت ها سرمایه گذاری کنند. از طرف دیگر IPO ها شبکه یکسانی از امنیت و مقررات را برای بیزینس ها و سرمایه گذاران ارائه داده و میزان نوسان قیمت و کلاه برداری در آنها بسیار کمتر است.

  در صورتی که مایل به سرمایه گذاری در ICO هستید بهتر است ابتدا بامطالعه و شرکت در دوره ارز دیجیتال اطلاعات بیشتری به دست آورده و در آخر با کمک متخصصین تصمیم نهایی را بگیرید.

  سخن پایانی

  همان طور که مشاهده کردید، ICO و IPO مشخصه های مثبت و منفی دارند. شرکت های جدید این اجازه را می دهد تا به سرعت به بودجه لازم دسترسی پیدا کنند و سرمایه گذاران نیز می توانند با کمترین موانع در این شرکت ها سرمایه گذاری خود را انجام دهند. از طرف دیگر IPO ها شبکه های یکسانی از امنیت و مقررات را برای تجارت ها به سرمایه گذاران عرضه می کنند و مقدار نوسان قیمت و کلاه برداری در آن ها کم است.

  اگر مایل به سرمایه گذاری در ICO هستید، بهتر است اول با مطالعه شرکت در دوره ارز دیجیتال اطلاعات لازم را به دست آورید و در آخر به کمک متخصصان تصمیم خود را نهایی کنید.

  پرسش های متداول

  برای بیزینس ها و سرمایه گذاری های کوچک می توان از آن استفاده کرد و همچنین بیشتر شرکت های تازه تأسیس از این روش استفاده می کنند.

  معمولاً IPO مخصوص شرکت های بالغ با درآمد بالاست و سرمایه گذاران در آن بخشی از مالکان شرکت به حساب می آیند.

  IPO در شرکت ها به صورت عمومی است و شرکتی که از این طریق ثبت شده است، می تواند اعتماد بیشتری را برای سرمایه گذاران به دست آورد.

  ارزها در دسته ICO هستند؛ زیرا اغلب تعداد کمتری سرمایه گذار در مقایسه با سایر بخش های سرمایه گذاری در آن حضور دارند.

  شرکت های استارتاپی به دلیل نوپابودن و ریسک پذیری در دسته ICO قرار می گیرند.