همان طور که می دانید شاخص های اندازه گیری زیادی در دنیای اقتصاد وجود دارد که هریک از آن ها می توانند به تنهایی بسیار مفید واقع شوند؛ به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از مهم ترین این شاخص ها به نام شاخص Estimated Leverage Ratio آشنا کنیم؛ پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

شاخص Estimated Leverage Ratio چیست؟

شاخص Estimated Leverage Ratio که به نسبت اهرمی نیز شناخته می شود، یکی از مهم ترین شاخص های اندازه گیری در بازار ارزهاست. این شاخص میزان بدهی یک شرکت یا توانایی آن برای انجام تعهدات مالی  را بررسی می کند. همچنین از این شاخص می توان برای سنجیدن اعتبار صرافی ها نیز استفاده کرد. این شاخص در دسته تحلیل های تکنیکال قرار می گیرد و از تحلیل های فاندامنتال که اغلب قراردادی بوده، متفاوت هستند.

نسبت اهرمی در هر کار اقتصادی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا شرکت های زیادی برای تأمین بودجه خود به بدهی اتکا دارند. میزان بدهی یک شرکت در ارزیابی اینکه آیا می تواند بدهی های خود را به موقع پرداخت کند یا نه بسیار مفید است. بدهی زیاد برای یک شرکت و سرمایه گذار بسیار خطرناک است؛ با وجود این اگر شیوه فعالیت یک پروژه طوری باشد که نرخ بازدهی بالاتر از نرخ سرمایه اولیه باشد، در آن صورت می توان به آینده شرکت امید داشت.

اگر میزان بدهی کنترل نشود، این بدهی به کاهش اعتبار و درنتیجه ورشکسته شدن سرمایه گذار منجر خواهد شد. اگر سود یک پروژه ارز دیجیتال بسیار کم باشد، این کم بودن سود نشانه فعالیت غلط یا ضعیف بودن آن پروژه خواهد بود. در این بخش با بیان نسبت بدهی به دارایی ها میزان ریسک بررسی می شود.

نسبت اهرمی در برخی موارد برای سنجش ترکیبی از هزینه های اجرای پروژه به کار گرفته می شود تا مشخص کند چگونه تغییر در خروجی و درآمدها تأثیرگذار است. پروژه به دو دسته هزینه های ثابت و متغیر عملیاتی تقسیم می شود که با توجه به نوع آن و فعالیتی که می کند، ترکیب آن ها ممکن است متفاوت باشد.

بررسی وابستگی بیت کوین و Estimated Leverage Ratio

به تازگی Estimated Estimated Leverage Ratio افزایش یافته و این رشد نتیجه فعالیت بیشتر تریدرها در بازار ارز دیجیتال است. غالباً Estimated Leverage Ratio در یک بازه زمانی افزایش یافته و سپس به صورت شارپ کاهش می یابد. هنگامی که این شاخص ریزش می کند، نرخ بیت کوین هم اصلاح می شود.

این شاخص از نسبت یا همان تقسیم میزان سود صرافی ها و ذخایر کوین ها به دست می آید و این نسبت نشان می دهد چقدر از اهرم استفاده شده است. افزایش نسبت اهرم ها بیانگر آن است که سرمایه گذاران زیادتری در حال قبول ریسک اهرمی بالا در معاملات هستند.

در چند روز گذشته این شاخص به میزان زیادی افزایش یافته و این رشد بیانگر آن است که ریسک پذیری معامله گران همچنان سیر صعودی دارد.

معرفی سه نوع شاخص Estimated Leverage Ratio

  • اهرم عملیاتی

اهرم عملیاتی که معمولاً با درصد نمایش داده می شود نسبت هزینه های ثابت به هزینه های متغیر است. شرکتی که اهرم عملیاتی بالایی دارد قسمت زیادی از هزینه های ثابت را در هنگام عملیات متحمل می شود و به آن یک شرکت سرمایه بر می گویند.

در این نوع شاخه تغییراتی هرچند کم در حجم فروش می تواند به تغییرات زیادی در سود در نتیجه بازگشت سرمایه منجر شود. در این بخش اگر هزینه های ثابت با درآمد شرکت جبران شود، شرایط شرکت بحرانی خواهد شد. یک نمونه از این شرکت هایی که از این شاخص بهره می برند شرکت های خودروسازی است.

اگر نسبت هزینه های ثابت به درآمد بیش از ۵۰ درصد باشد، شرکت دارای اهرم عملیاتی مناسبی است و اگر نسبت هزینه های ثابت به درآمد در شرکت کمتر از ۲۰ درصد باشد، شرکت اهرم عملیاتی پایینی دارد.

  • اهرم مالی

میزان بدهی یا تعهدی که یک شرکت برای تأمین مالی عملیات تجاری خود استفاده می کند اهرم مالی می گویند. در این قسمت به کارگیری وجوه قرض گرفته شده به جای وجوه سهام تا حد زیادی بازه حقوق صاحبان سهام را در هر سود افزایش می دهد. سوددهی و افزایش سود شرکت از سود پرداختی وام هاست. استفاده بیش از اندازه از منابع مالی می تواند به ورشکستگی منجر شود.

  • اهرم ترکیبی

از نسبت اهرم عملیاتی و اعمالی به دست می آید.

نحوه بررسی شاخص ELR

اخص ELR را با دو روند افزایشی و روند کاهشی بررسی می کنند. روند افزایشی با نگه داشتن اهرم بیشتر انجام می شود. افزایش ارزش ها نشان می دهد سرمایه گذاران بیشتری ریسک اهرمی بالایی را در تجارت می پذیرندم. همچنین اگر ارزش این ارز در مقایسه با چند روز اخیر بالا باشد، این اتفاق نشان دهنده اطمینان معامله گران از موقعیت های خود است.

روند کاهشی به صورت برداشتن اهرم انجام می گیرد و کاهش ارزش ها نشان می دهد سرمایه گذاران بیشتری در حال حذف ریسک اهرمی در تجارت هستند. همچنین اگر ارزش ELR در مقایسه با چند روز اخیر پایین باشد، این اتفاق نشان دهنده تغییر دیدگاه معامله گران یا تکمیل موقعیت های خود است.

با این دو دیدگاه، سرمایه گذاران تصمیم می گیرند چه ارزی را در چه زمانی خریداری کنند و علاوه بر آن می توانند به راحتی درک کنند که خرید کدام ارز دیجیتال می تواند آینده بهتری برایشان رقم بزند.

اهمیت استفاده از شاخص Estimated Leverage Ratio

استفاده از شاخص ELR مانند بسیاری دیگر از شاخص های موجود در دنیای ارز دیجیتال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا با استفاده از آن می توان تشخیص داد که چه ارز دیجیتالی در حال حاضر در جایگاه بالاتری قرار دارد و خرید کدام ارز می تواند از ریسک کمتری برخوردار باشد. منظور از ریسک کمتر یعنی کدام یک از ارزها دیجیتال آینده بهتری دارد و می تواند سودرسانی بالایی داشته باشد.

این شاخص یک نسبت است که از تقسیم دو متغیر به دست می آید؛ بنابراین می توان آن را به روش درصدی نیز بیان کرد. نشان دادن ELR به صورت درصدی راحت تر و قابل فهم تر برای کاربران و سرمایه گذران ارز دیجیتال است، اما شاخص هایی مانند FCAS تنها یک رتبه بندی قراردادی هستند که ارزها را با توجه به خرید و فروش آن رنک بندی کرده و با حروف انگلیسی نشان می دهند.

۸ آوریل ۲۰۲۱ بیت کوین ناگهان تا ۱۵ درصد سقوط کرد و ارزش ارزهای دیجیتال را به شدت کاهش داد و سبب شد نزدیک به 1 میلیون حساب با بیش از ۱۰ میلیارد دلار سقوط کنند. کاهش نزولی که به طور ناگهانی در آوریل ۲۰۲۱ اتفاق افتاد، ELR بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و تحلیلگران از این شاخص برای پیش بینی روند بازار استفاده بیشتری کردند.

قبل از آن نیز بیان شد که شاخص ELR از تقسیم بهره باز به ذخایر صرافی به دست می آید. بهره باز مقدار تجمعی موقعیت های باز در بازار برای همه قراردادهاست که به عنوان بهره کوتاه یا همان بهره باز شناخته می شود. شاخص Estimated Leverage Ratio بخش مهمی از فعالیت و نقدینگی بازار را نشان می دهد.

هنگامی که قیمت یک ارز دیجیتال به روند قبلی ادامه پیدا می کند، اگر حجم بهره باز افزایش یابد نشان دهنده خوش بینی معامله گران به ادامه روند است؛ درحالی که عکس آن نشان می دهد معامله گران سود می برند و با احتیاط روند آینده را دنبال می کنند.

شاخص Estimated Leverage Ratio  نشان می دهد تقاضا برای نقدینگی از سوی دارندگان در حال افزایش است و قیمت بیت کوین احتمالاً  کاهش می یابد؛ درحالی که عکس آن نشان می دهد دارندگان تمایل بیشتری به ذخیره بیت کوین برای مدت طولانی دارند و در عوض نقدینگی بازار در حال کاهش بوده و قیمت بیت کوین احتمالاً افزایش می یابد.

مزایای شاخص Estimated Leverage Ratio

  • پیش بینی تداوم بازار با شاخص ELR

شاخص  stimated Leverage Ratio اعتماد معامله گران را به وضعیتشان اندازه گیری می کند. به طورکلی اگر سیر صعودی در یک بازار در طول زمان افزایش یابد، نشان دهنده این است که معامله گران از اهرام نسبتاً بیشتری استفاده می کنند.  سرمایه گذاران با استفاده از این شاخص می توانند وضعیت خود در بازار ارز دیجیتال را بررسی کنند و تصمیم گیری درستی داشته باشند. ضریب اطمینان در این شاخص معمولاً از 50 درصد بیشتر است.

با ادامه افزایش قیمت ارز پیش بینی می شود معامله گران می ترسند و در نتیجه شروع به کاهش اهرم برای مقابله با نوسانات نامشخص آینده می کنند.

  • شاخص ELR به راحتی می تواند نقطه عطر بازار را پیش بینی کند

شاخص ای ال آر اساساً یک نوسان ساز است. زمانی که اهرم بیش ازحد بالا یا خیلی پایین باشد، بازار، وضعیت خرید بیش ازحد یا فروش بیش ازحد را ایجاد می کند و زمانی که نوسان های ناگهانی به پایان برسد، دوباره روند قیمت تغییر می کند. نمودارهای زیادی درباره توضیح شاخص ELR  وجود دارد که بازده سرمایه گذاری را در یک ارز طی چند سال گذشته نشان داده و همچنین به طور تقریبی آینده آن را نیز پیش بینی می کند.

علاوه بر مزایای زیادی که شاخص ELR در پیش بینی آینده یک ارز دارد، می تواند معایبی نیز داشته باشد. یکی از این معایب این است که در برخی از موارد پیش بینی دقیق از این طریق ممکن نیست و لازم است بسیاری از شاخص های دیگر نیز در نظر گرفته شود.

اگر به دنبال سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال هستید، پیشنهاد می شود حتماً تحقیقات لازم را در این زمینه انجام دهید ورود بدون کسب اطلاعات به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می تواند آینده ناگواری را برای صاحبان سرمایه داشته باشد؛ زیرا این ارز یکی ارز جهانی بوده که با یک سری قوانین و قرارداد هدایت می شود و شاخص های زیادی بر آینده آن تأثیرگذار است.

تهدیدهای اهرم عملیاتی و مالی درشاخص ELR

اگر یک اهرم بتواند سود حاصل از یک پروژه را چند برابر کند، تأثیر بیشتری بر آینده ارزها دارد. داشتن هر دو نسبت اهرم مالی و عملیاتی بالا برای کسب و کار می تواند یک تهدید جدی محسوب شود. نسبت اهرم عملیاتی بالا بیان کننده آن است که یک ارز دیجیتال در مقایسه با دیگر پروژه ها فروش کمتری دارد. در این قسمت ممکن است خرید کم یک ارز دیجیتال سبب سقوط آن ارز شود.

از سوی دیگر نسبت های اهرم مالی بالا هنگامی اتفاق می افتد که بازده سرمایه گذاری از سود حاصل بیشتر نشود و درنتیجه ضرر زیادی را به سرمایه گذاران وارد می کند؛ بنابراین باید در زمینه تشخیص و به کارگیری اهرم مهم نهایت دقت نظر زیادی داشت.

سرمایه گذاری در هر یک از بازارهای ارز دیجیتال می تواند از شاخص های مختلفی بهره ببرد و سپس می توانیم از نتایج این شاخص ها برای تصمیم گیری بهتر استفاده کنیم.

ELR از جمله مهم ترین شاخص هایی است که در صنعت های مختلف از جمله ارزها میزان ریسک را در سرمایه گذاری نشان می دهد که تا حد زیادی احتمال سود و زیان را در سال های آتی پیش بینی می کند. هرچه نسبت های اهرمی در برخی از موارد بالاتر باشد، احتمال ضرر رسانی و از دست رفتن دارایی نیز بیشتر خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله تأثیر حجم قرارداد باز مبادله بیت کوین به نسبت اهرم پیش بینی شده آن ها بر قیمت سکه را بررسی کردیم. همچنین اهمیت شاخص estimated Estimated Leverage Ratio را نیز بیان کرده و گفتیم این شاخص روند بازار و عوامل محرک را تشخیص می دهد و می تواند تداوم بازار را در آینده پیش بینی کند.

شاخص ELR یک شاخص تقریبی و ابزاری برای پیش بینی ریسک خرید یک ارز دیجیتال است، اما تنها در نظر گرفتن این شاخص برای سرمایه گذاری کافی نیست. این شاخص در کنار ابزارهای دیگر (شاخص FCAS و شاخص NVTT) در حوزه ارز دیجیتال می تواند مؤثر واقع شود. گفتنی هریک از این شاخص ها مزایا و معایبی دارند و به همین دلیل اگر جداگانه استفاده شوند، ممکن است تأثیر بسزایی نداشته باشند.