شاخص NVT چیست؟

اساساً بازار ارزها یک بازار سرمایه گذاری نوپاست و این موضوع کاملاً طبیعی است که از بسیاری از جهات با دیگر بازارهای مالی سنتی (مانند بازار فارکس) متفاوت باشد. درحقیقت بیشتر ابزارهای تحلیلی مورد استفاده در بازارهای مالی در بازار ارزهای دیجیتال نیز استفاده خواهند شد، ولی به دلیل طبیعتی که این بازار دارد، این ابزارها در بازار ارزها قابل استفاده نیستند.

فهرست []

  از طرف دیگر، تریدرها و تحلیلگران بازارهای مالی از شاخص ها و نسبت های گوناگونی برای تعیین ارزش یک سهام، دارایی، کالا و ارزهایی که با آن ها سروکار دارند استفاده می کنند؛ اگرچه زمانی که صحبت از بیت کوین باشد، اوضاع مقداری متفاوت خواهد بود.

  درحقیقت به دلیل ماهیت ویژه ای که این رمز دارد و البته توجه به این حقیقت که بیت کوین نخستین ارز کاربردی در دنیا به شمار می رود، پادشاه ارزها با دیگر دارایی های دیجیتال متفاوت خواهد بود.

  برای نمونه، زمانی که افراد در یک بازار مالی سنتی اقدام به معامله سهام خود می کنند، از مفهومی به نام نسبت هزینه بر درآمد (P/E Ratio) استفاده می کنند. درحقیقت این شاخص کاربردی، قیمت کنونی یک سهام را به نسبت سود هر سهم آن اندازه گیری خواهد کرد، اما درباره بیت کوین، این شاخص قابل استفاده نخواهد بود؛ چراکه اساساً یک ارز دیجیتال، یک سهام نیست.

  در اینجا باید از شاخصی مشابه به نام نسبت ارزش به تراکنش (NVT Ratio) استفاده کنیم. درواقع نسبت ارزش به تراکنش ابزاری است که با الگو قراردادن بازار سهام، تنها و تنها برای استفاده در بازار ارزها طراحی شده است؛ از این رو در این مطلب قصد داریم درباره شاخص NV، نحوه محاسبه و استفاده از آن بحث کرده و تمامی جوانب آن را بررسی کنیم.

  شاخص نسبت ارزش به تراکنش  (NVT)

  اساساً تریدرها و تحلیلگران بازار برای ارزیابی سهام، دارایی ها، کالاهای اساسی و ارزها از اندیکاتورها و نسبت های گوناگونی استفاده می کنند، اما وقتی پای ارزها به میان می آید، ماجرا کمی متفاوت می شود. درواقع همچون بازار سهام، در عرصه ارزها نیز کاربران با استفاده از روش های گوناگون، به دنبال ارزش گذاری دارایی های خود هستند، ولی به دلیل ماهیت متفاوت ارزها و این حقیقت که این کلاس از دارایی ها، به تازگی مفهومی کاربردی پیدا کرده اند، تفاوت هایی وجود دارد که باید در تحلیل آن ها را لحاظ کرد.

  برای نمونه، همان طور که اشاره کردیم، تریدرهای بازار سهام از نسبت P/E استفاده می کنند که قیمت کنونی هر سهم را به سود آن سهم نشان می دهد. درواقع به دست آوردن این نسبت برای بیت کوین چندان قابل قبول نیست؛ چراکه اساساً بیت کوین یک سهام نیست، ولی نسبت مشابهی وجود دارد که همین کار را برای بیت کوین انجام می دهد و به اصطلاح به آن نسبت NVT گفته می شود.

  درحقیقت کار این ابزار (نسبت NVT) که به نسبت ارزش شبکه به تراکنش (Network Value to Transactions) نیز شناخته می شود، تشخیص میزان ارزش یک ارز دیجیتال است. البته دقت داشته باشید که اساساً مفهوم ارزش با قیمت متفاوت است و همیشه ارزش یک دارایی با قیمت آن یکسان نیست و می تواند متفاوت باشد.

  قیمت نمایانگر تمامی شرایط بازار است و می تواند از ارزش حقیقی یک ارز دیجیتال فاصله بگیرد. اهمیت تفاوت این ۲ مفهوم آن قدر مهم است که می تواند به تنهایی زمان خرید یا فروش یک ارز را تعیین کند. به بیان دیگر نسبت NVT تلاش می کند تا تفسیر درستی از ارزش یک شبکه و ارزش تراکنش های روزانه آن داشته باشد.

  فرض کنید دو ارز گوناگون با نام های ارز A و ارز B داریم. هر ۲ ارز دارای ارزش بازار 1 میلیون دلاری هستند. ارز A دارای میانگین ارزش تراکنش های روزانه 50 هزار دلاری و ارز B نیز دارای میانگین ارزش تراکنش های روزانه 10 هزار دلاری است.

  از این رو نسبت NVT برای ارز A و ارز B به ترتیب 20 و 100 خواهد بود. به طورکلی ارزهای دارای NVT پایین تر، دارای قیمت کمتری از قیمت ذاتی خود هستند و درنتیجه ارزان تر خواهند بود. در مثال فوق، ارز A در قیاس با ارز  Bاز نگاه شاخص  NVT، دارای ارزش بیشتری برای سرمایه گذاری است.

  نسبت NVT بیت کوین

  اساساً نسبت NVTبیت کوین را ارزشیابی کرده و به تریدرها اعلام می کند ارزش کنونی بیت کوین چه نسبتی با ارزش حقیقی آن دارد؛ یعنی بیشتر از ارزش حقیقی آن است یا کمتر. درواقع این نسبت بیانگر ارزش بیت کوین (ارزش کنونی آن در بازار) بر حجم تراکنش های یک روز قبل آن است، ولی از آنجا که در این نسبت ارزش کنونی در شبکه به نمایندگی از سود و درآمدهای کل شبکه است به کار می رود، به همین دلیل برخی نسبت ارزش به تراکنش (NVT) را همان نسبت P/E  بیت کوین می دانند.

  نمودار نسبت ارزش به تراکنش (NVT) ارز بیت کوین

  چگونگی محاسبه ارزش به تراکنش (NVT) ارز بیت کوین

  محاسبه نسبت ارزش به تراکنش بیت کوین کاملاً آسان است. کافی است ارزش بازار فعلی را بر حجم تراکنش 24 ساعت گذشته (برحسب دلار) تقسیم کنید. درواقع داده های لازم به آسانی در دسترس هستند و شما می توانید ارزش بازار را در وب سایت هایی مانند CoinGecko پیدا کنید. همچنین می توانید حجم معاملات را در وب سایت blockchain.com یافت کنید.

  درحقیقت Coin Gecko یکی از مناسب ترین وب سایت ها برای انجام این امر تلقی می شود، اما باید بدانید می توان میزان کل سرمایه گذاری در بازار ارزهای رمزنگاری شده را در این وب سایت رؤیت کرد. اگر در پی حجم معاملات هستید، می توانید به وب سایت Blockchain.com رجوع کنید.

  همچنین یکی از تحلیلگران به نام در شاخص NVT آقای «ویلی وو» است و عموماً در این مورد پست های فراوانی در توییتر به معرض دید می گذارد. درواقع بنا به گفته وی، هر وب سایت داده های متمایزی برای شاخص NVT به معرض نمایش می گذارد؛ بنابراین برای کاربران مطلوب تر خواهد بود که تنها به سایت های به نام و معروف مراجعه کنند و از آنان یاری بجویند.

  به یاد بسپارید که بیت کوین یک ارز دارای نوسان بسیار است و به همین دلیل میزان سرمایه گذاری تمام بازار به طور مداوم در حال تغییر و نوسان است. ضمن آنکه حجم معاملات و ترید ها هم هر روز متفاوت است. البته در نظر داشته باشید که استفاده از داده های وب سایت های گوناگون احتمالاً نسبت های ارزش به پرداخت متفاوتی به دست می دهد که این به متفاوت بودن آن دیتا در سایت های گوناگون برمی گردد.

  به بیان دیگر به دست آوردن و محاسبه شاخص NVT به هیچ عنوان کار پیچیده و سختی نخواهد بود و تنها لازم است میزان کل سرمایه گذاری فعلی را بر حجم معاملات صورت پذیرفته روی پلتفرم بلاک چین در طول 24 ساعته گذشته قسمت کنید.

  نمودار نسبت ارزش به تراکنش (NVT) ارز بیت کوین

  نحوه استفاده از نسبت ارزش به تراکنش (NVT) ارز بیت کوین

  ارز بیت کوین یکی از برترین معیارها برای استفاده NVT است؛ از این رو تغییر شدید شبکه و حرکت خارج از زنجیره می تواند محدوده پویا NVT را در آینده ارزان تر کند. در این بخش می خواهیم ببینیم چطور می توانیم از این شاخص برای معاملات خودمان سیگنال استخراج کنیم.

  درحقیقت نسبت ارزش به تراکنش (NVT) نیز درست مانند هر اندیکاتور دیگری، اطلاعات ارزشمندی را ارائه می دهد که می تواند بر فرایند تصمیم گیری تریدرها و تحلیلگران تأثیرگذار باشد. همان طور که پیش از این نیز توضیح دادیم، هدف اصلی این نسبت ارزیابی بیت کوین است؛ به نحوی که مشخص کند ارزش فعلی بیت کوین بیش ازحد برآورد شده است یا کمتر.

  درواقع این اندیکاتور می تواند به طور بالقوه به افراد بگوید که در زمان کاهش شدید قیمت بیت کوین، زمان فروش دارایی دیجیتال خود فرارسیده و یک اصلاح قیمتی درراه است یا اینکه ارزش حقیقی دارایی آن ها هنوز در قیمت منعکس نشده است و فرصت مناسبی برای خرید آن دارایی است.

  شاخص NVT بیت کوین

  اساساً نظرات گوناگونی دربارهNVT  وجود دارد. درحقیقت برخی تحلیلگران بازار بر این باورند که وقتی نسبت ارزش به تراکنش (NVT) رقم 95 یا بیش از آن باشد، بیت کوین در محدوده حباب قرار دارد. البته جهت اینکه این نسبت مقدار زیادی داشته باشد، لازم است ارزش بازار به میزان قابل توجهی از حجم تراکنش بیشتر شود.

  این موضوع به خودی خود بیانگر این است که قیمت به شکل غیرقابل توجیهی بالا رفته است. خب! طبیعتاً برعکس این موضوع نیز صادق خواهد بود.

  نسبت NVT و تعیین زمان خریدوفروش بیت کوین

  در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم که معامله گران و تحلیل گران برای تعیین ارزش سهام، دارایی و کالاهای خود از شاخص ها و نسبت های گوناگون استفاده می کنند. ولی شرایط برای ارز دیجیتال بیت کوین کمی متفاوت است. به دلیل ماهیت ارز دیجیتال بیت کوین و با علم به اینکه این ارز دیجیتال، نخستین واحد پولی دیجیتال در جهان است، تفاوت هایی با سایر ارزها یا سهم ها دارد که باید مدنظر قرار بگیرد.

  برای مثال، هنگامی که افراد سهمی را معامله می کنند از مزایای شاخص ( P/E نسبت قیمت بر درآمد) که یکی از ابزارهای مهم برای ارزش گذاری هر سهم به شمار می رود، بهره می برند. از آنجا که ارز دیجیتال بیت کوین جزء سهام نیست، پس این شاخص کارایی چندانی ندارد. درباره این ارز می توانیم از مزایای یک نسبت مشابه دیگر به نام (NVT، نسبت ارزش شبکه بر تراکنش ها) بهره ببریم.

  از طرفی تحولات دائمی بیت کوین بر ارزش خود تأثیر می گذارد. درحقیقت بنا بر اعتقاد بیشتر سرمایه گذاران، سیگنال های NVT  در یک محدوده ثابت باقی نمی ماند؛ چراکه شبکه ارز بیت کوین به طور مدام در حال توسعه است. این توسعه از طریق پیشرفت های فنی Bitcoin Core و از طریق ارتباط و توسعه زیرساخت های اطراف بیت کوین توسط عموم کاربران حوزه ارزهای دیجیتال صورت گرفته است.

  وجود تحولات بالا در شبکه بیت کوین سبب تأثیر قابل توجهی بر ارزش تراکنش منتقل شده در شبکه خودش است؛ بنابراین وجود تحولات بر ارزش بیت کوین بسیار تأثیرگذار است. پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین و بازار مالی ارزهای دیجیتال نوپاست. نوپابودن یکی از دلایل پذیرش اصلی آن است؛ چراکه پذیرش این بازار و کوین های موجود در بازار ارزها می تواند سبب موفقیت بلندمدت شود. بیت کوین می تواند در آینده ای نزدیک با توجه به نسبت NVT افزایش ارزش را تجربه کند.

  درحقیقت اگر نسبت NVT بیش از انحرافات استاندارد نمودار بوده و میانگین نیز بلندمدت باشد، خرید بیش ازحد است. همچنین اگر نسبت NVT کمتر از انحرافات استاندارد نمودار بوده و میانگین نیز بلندمدت باشد، این یعنی فروش بیش ازحد بوده است.

  سیگنال ارزش به تراکنش (NVTS)

  ایده پرداز نسبت ارزش به تراکنش (NVT) بیت کوین، پژوهشگر و تحلیلگر مستقل و معروفی است در حوزه ارزهای دیجیتال که ویلی وو (Willy Woo) نام دارد. از طرفی باید توجه کرد که مقدار ارزش بازار ممکن است به دلیل نوساناتش تا اندازه چشمگیری متغیر باشد. حجم تراکنش شبکه نیز می تواند متغیر باشد؛ به همین دلیل نسبت دیگری به نام سیگنال ارزش به تراکنش یا  NVTS وجود دارد.

  درحقیقت سیگنال ارزش به تراکنش (NVTS) تقریباً مشابه NVT است؛ با این تفاوت که حساس تر و دقیق تر است. برای محاسبه این نسبت تنها کافی است ارزش بازار را به حجم تراکنش 90 روزه تقسیم کنید. نسبت NVTS به دست دیمیتری  کالیچکین (Dmitry Kalichkin)، مدیر ارشد تحقیقات شرکت کریپتولب کپیتال (Cryptolab Capital) ساخته شد. دیمیتری کالیچکین به شخصه به محدودیت های این نسبت اذعان داشته است؛ چراکه این نسبت تعداد تراکنش ها یا تعداد آدرس های فعال روزانه را لحاظ نمی کند.

  نحوه استفاده از سیگنال ارزش به تراکنش (NVTS)

  اساساً استراتژی های مختلفی برای استفاده از سیگنال ارزش به تراکنش (NVTS) وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

  NVT  افزایشی (روند صعودی)

  این شاخص نشان دهنده این است که سرمایه گذاران در حال قیمت گذاری بالاتری برای بیت کوین هستند؛ چراکه رشد ارزش بازار بیت کوین از حجم انتقال روی زنجیره بلاک چین آن پیشی گرفته است. از نظر تاریخی وقتی مقدار سیگنال NVT  عدد بالایی است، زمان فروش بیت کوین در سقف ارزش بازار است.

  NVT  کاهشی (روند نزولی)

  این سیگنال نشان دهنده این است که سرمایه گذاران دست به حراج بیت کوین های خود زده اند؛ چراکه حجم انتقال روی زنجیره بلاک چین از ارزش بازار بیت کوین پیشی گرفته است. از نظر تاریخی وقتی مقدار سیگنال NVT پایین است، زمان جمع کردن بیت کوین در کف بازار است.

  NVT  ثابت (روند خنثی)

  این سیگنال نشان دهنده این است که روند رشد ارزش بازار در تعادل با حجم انتقال روی زنجیره بلاک چین است. این به معنای پایداری روند فعلی بازار است. چنین حالت هایی اغلب در مراحل اولیه تامیانی روند صعودی یا نزولی که جهت بازار به خوبی تثبیت شده است، به دست می آید.

  نتیجه گیری

  یکی از اساسی ترین نرخ های قابل درک برای تحلیل بنیادی ارز دیجیتال نرخ ارزش شبکه به معاملات است. این نرخ، ارزش شبکه، یعنی آنچه را که در بازار اصلی در فضای سهم ها به حساب می آید، توسط تراکنش های شبکه تقسیم می کند. ما می خواهیم رابطه بین ارزش شبکه کلی و چگونگی ارتباط آن با فعالیت شبکه را ببینیم.

  این نرخ معمولاً «نرخ P / E برای ارز دیجیتال» نامیده می شود؛ چراکه یکی از اساسی ترین معیارها برای تعیین ارزش بنیادی است. اگر یک دارایی دیجیتال ارزش شبکه بسیار بالا (برای مثال ارزش بازار) و فعالیت شبکه پایین داشته باشد، پس نرخ NVT بالایی خواهد داشت. اگر یک دارایی دیجیتال ارزش شبکه متوسط و فعالیت شبکه ای بالایی داشته باشد، آنگاه نرخ NVT کمتری خواهد داشت.

  اساساً نحوه کار این نسبت بدین صورت است که هنگام افت شدید قیمت، قیمت ارز را بیش از ارزش حقیقی می داند و فروش دارایی را پیشنهاد می دهد و هنگامی که نسبت به قیمت بازار ارزنده تر باشد، خرید آن را پیشنهاد می کند. اگر این نسبت 95 و بالاتر باشد، به معنای آن است که ارزش فعلی بیت کوین بیش از ارزش حقیقی است و در محدوده حباب قرار دارد.

  اساساً NVT و NVTS مانند شاخص های دیگر درون زنجیره ای یا آنچین (Onchain) قادر به ارائه اطلاعات ارزشمندی هستند که می تواند در پروسه تصمیم گیری برای خرید یا فروش بیت کوین یا ارز موردنظرتان به شما کمک کند. همان طور که گفته شد، مقصود نهایی این شاخص تعیین کمتر یا بیشتربودن قیمت بیت کوین نسبت به ارزش حقیقی خود است؛ به این دلیل با p/e در بازارهای مالی مقایسه می شود. اگر یک ارز، ارزش شبکه بالا و فعالیت شبکه پایین داشته باشد، نسبت NVT آن زیاد و اگر ارزش شبکه پایین و فعالیت شبکه بالایی داشته باشد، نسبت NVT آن کم می شود.