یکی از محبوب ترین شاخص هایی که برای تجزیه و تحلیل بازار ارزهای دیجیتال و البته کمک به سرمایه گذاران برای تصمیم گیری مورد استفاده قرار می گیرد، شاخص moving average یا میانگین متحرک (MA) است. در این مطلب، قصد داریم روش استفاده از این شاخص را به شما عزیزان برای تحلیل بازار آموزش دهیم. همراه ما باشید.

فهرست []

  میانگین متحرک (Moving Average) چیست؟

  میانگین متحرک (MA) یک شاخص فنی است که میانگین قیمت تعدادی کندل از پیش تعیین شده را به شما نشان می دهد. به عنوان مثال، میانگین متحرک پنجاه روزه، میانگین قیمت پنجاه کندل روزانۀ آخر را محاسبه می کند. برای تعیین میانگین قیمت در این شاخص،  قیمت بسته شدن هر کندل لحاظ می شود.

  نمودار زیر میانگین متحرک پنجاه روزه را در نمودار روزانۀ بیت کوین را نشان می دهد. همان طور که می بینید، جهت حرکت بازار با استفاده از شاخص میانگین حجم به سادگی قابل تشخیص است. البته، لازم به ذکر است که تعیین روند با استفاده از این شاخص به دلیل آنکه از قیمت دارایی استفاده می کند، با کمی تأخیر همراه است. برای به حداقل رساندن این تأخیر، می توان از نمودارهایی با بازۀ زمانی کم تر استفاده کرد. بنابراین، همیشه برای پیش بینی شرایط بازار و تصمیم گیری، لگ این شاخص را در نظر داشته باشید.

  چرا باید از اندیکاتور میانگین متحرک استفاده کنیم؟

  همان طور که پیش از این گفته شد، اندیکاتور میانگین متحرک جهت کلی یک روند را نشان می دهد. هنگامی که نمودار روند نزولی دارد، معمولاً انتخاب پوزیشن های شورت بهتر از پوزیشن های لانگ است. در روند صعودی، میانگین متحرک شیب مثبتی دارد و قیمت نهایی عموماً بالاتر از MA است.

  میانگین متحرک کوتاه مدت، مانند میانگین پانزده روزه، بالاتر از میانگین بلندمدت، مانند میانگین پنجاه روزه است. هرچه قیمت از میانگین متحرک دورتر شود، روند قوی تر است. با این حال، این وضعیت می تواند به عنوان یک علامت هشدار نیز در نظر گرفته شود؛ زیرا اغلب قیمت به سطح میانگین بازمی گردد. در روندهای نزولی، معامله در قیمتی پایین تر از قیمت میانگین متحرک انجام می شود. در این حالت، moving average کوتاه مدت کم تر از میانگین بلندمدت است.

  نمودار زیر عملکرد قیمت بیت کوین در سال گذشته و میانگین متحرک پنجاه روزۀ آن را نشان می دهد. در این نمودار، به طور مشخص می توان مشاهده کرد که قیمت بیت کوین در نهایت به خط میانگین باز می گردد. مناطق دایرۀ خاکستری نشان دهندۀ زمان هایی است که قیمت برای تغییر روند تلاش کرده اما شکست خورده است.

  آیا می توان از میانگین متحرک چندگانه استفاده کرد؟

  استفاده از میانگین های متحرک متعدد می تواند به شما کمک کند تا قبل از انتقال، روندهای صعودی و نزولی را تشخیص دهید. در این دوره های انتقال، میانگین متحرک بلندمدت به صورت یکنواخت و میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین بلندمدت عبور می کند. این مدل عبورکردن ها معمولاً به عنوان عبور طلایی و عبور مرگ شناخته می شوند.

  چگونه از اندیکاتور moving average در معاملات استفاده کنیم؟

  روش های زیادی برای استفاده از اندیکاتور میانگین متحرک در معاملات وجود دارد. در روش اول می توانید از اندیکاتور moving average برای سطح حمایت و مقاومت پویا استفاده کنید. در این استراتژی، معامله گران به دنبال خرید یا فروش مجدد پس از شکسته شدن سطح میانگین متحرک هستند. در حالت ایدئال، همان طور که در نمودار زیر مشاهده می شود، میانگین متحرک به شکل یک سطح افقی است. معامله گران می توانند زمانی که قیمت به میانگین متحرک یا سطح افقی می رسد، از پوزیشن خود خارج شوند.

  خلاصه مطلب

  اندیکاتور میانگین متحرک یا moving average یک شاخص عالی برای درک بهتر از روندهای احتمالی در بازار است. این شاخص می تواند در بهینه سازی و تصمیم گیری های صحیح به شما کمک کند. لازم به ذکر است که استفادۀ کورکورانه و تنها یک شاخص، به هیچ عنوان برای عملکرد موفق در بازار ارزهای دیجیتال توصیه نمی شود. برای موفقیت در این بازار، باید بتوانید از ابزارهای مختلف در شرایط مناسب و به درستی استفاده کنید. بنابراین، استفاده از اندیکاتور moving average را تنها به عنوان یک ابزار کمکی در نظر داشته باشید نه تمام آن چیزی که برای کسب سود به آن نیاز دارید.