ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار ترید در بازارهای جهانی از صفر صفر

ارز دیجیتال اتریوم (ETH) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

ارز دیجیتال اتریوم

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال اتریوم

 نمودار لحظه ای ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum)اتریوم یک پلتفرم بلاک چینی است که به‌منظور پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و تراکنش‌های مالی ایمن ایجاد شده است. قراردادهای هوشمند نرم‌افزارهایی هستند که به برنامه‌های غیرمتمرکز یا dApps اجازه می‌دهند درصورت فراهم‌شدن مجموعه‌ای از شرایط به‌صورت خودکار اجرا شوند. این شبکه رمزنگاری‌شده شامل dApps برای اجرای بازی‌ها، امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi و… است و از سوی دیگر نیز بسیاری از توکن‌های غیرقابل معاوضه یا همان NFT ها بر پایه بلاک چین اتریوم طراحی و اجرا شده‌اند. بلاک چین اتریوم دارای ارز دیجیتال بومی خود به نام Ether (ETH) و زبان برنامه‌نویسی اختصاصی به نام Solidity است. این ارز با ارزش بازار 310 میلیارد دلاری در اواخر ژانویه 2022، پس از بیت کوین به‌عنوان باارزش‌ترین ارز موجود در جهان شناخته شده است.

ارز دیجیتال اتریوم چیست؟

می‌‌توان به گونه‌ای دیگر و زبانی ساده‌تر به پرسش «اتریوم چیست؟» پاسخ داد و آن را تعریف کرد. مثلا می‌توانیم بگوییم: «یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین است که توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های غیر متمرکز خود را روی آن پیاده سازی کنند.» شاید این پرسش هم برایتان پیش بیاید که: «آیا اتریوم شبیه بیت کوین است؟» در پاسخ باید بگوییم که هم بله و هم نه. در واقع اتریوم هم مانند بیت کوین می‌تواند به عنوان ارز دسته‌بندی شود اما کاربردهای اتریوم بسیار متفاوت‌تر از بیت کوین است. برای درک بهتر اتریوم ابتدا بهتر است کمی با بلاک چین و نحوه کار آن آشنا شوید.

اتریوم و بیت کوین چه شباهت‌هایی به هم دارند؟

بلاک چین بیت کوین برای پیگیری مالکیت پول دیجیتال – بیت کوین – استفاده می‌شود. اما بلاک چین اتریوم برای اجرای کد‌های برنامه نویسی برنامه‌های غیرمتمرکز طراحی شده است. مانند بیت کوین، اتریوم نیز یک بلاک چین توزیع شده عمومی است. اگر چه تفاوت‌های فنی زیادی بین این دو وجود دارد اما مهمترین تفاوت این دو اهداف و قابلیت‌هایشان است. بیت کوین یک برنامه کاربردی خاص از فناوری بلاک چین است. در واقع بیت کوین با هدف ایجاد یک سیستم پرداخت جهانی، همتا به همتا و غیرمتمرکز ایجاد شده است.

برای درک بیشتر این موضوع، بلاک چین بیت کوین را سیستم عاملی در نظر بگیرید که فقط یک نرم افزار به نام بیت کوین روی آن اجرا می‌شود. در نقطه مقابل، بلاک چین اتریوم را سیستم عاملی در نظر بگیرید که هزاران نرم افزار و سرویس مختلف می‌توانند روی آن فعالیت کنند. با این حساب، درک مفهوم «توکن» برایتان آسان‌تر خواهد شد. در واقع یک توکن‌، ارز برنامه‌‌ای غیرمتمرکز است که خودش بلاک چین خصوصی ندارد و از بلاک چین‌های دیگر مثل اتریوم استفاده می‌کند.

در بلاک چین اتریوم، به جای کار برای استخراج بیت کوین، ماینرها برای یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده به نام «اتر» که شبکه را تامین می‌کند، کار می‌کنند. اتر یک ارز دیجیتال تجاری و قابل حمل است که برای پرداخت هزینه‌های تراکنش نرم افراز مورد نظر، توسط توسعه دهندگان نرم افزار، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا بیت کوین و اتریوم آینده مشترکی دارند؟

بیت کوین پیشگام ارزهای دیجیتال است؛ این شبکه نوعی نرم افزار روی یک بلاک چین است. با این حال، بیت کوین فقط یک نرم افزار است. مثلا ایمیل یکی از کاربرد‌های اینترنت است اما فقط یکی از هزاران کاربرد این فناوری است. دکتر «گاوین وود» از بنیان‌گذاران اتریوم در این باره می‌گوید: «تصور کنید در خیابان هستید و می‌خواهید تاکسی بگیرید. از اسنپ درخواست خودرو  می‌کنید و یک ماشین خودران – بدون راننده – شما را سوار می‌کند. تاکسی شما را به یک پمپ بنزین می‌برد و هزینه سوخت را از پول مسافرهای قبلی‌اش پرداخت می‌کند. سپس شما را به مقصدتان می‌رساند و کرایه سفرتان هم از کیف پول الکترونیکی‌ شما پرداخت می‌شود. در زمانی که تاکسی در حال رساندن شما به مقصد است، به صورت خودکار هزینه بیمه سالیانه و بدهی ماهانه مالک خود را هم می‌پردازد. بعد از پیاده کردن شما هم به یک تعمیرگاه می‌رود تا عیب‌های احتمالی اتومبیل را تعمیر کند.» شاید با خودتان فکر کنید که این‌ها صحنه‌ای از یک فیلم علمی و تخیلی باشند، اما این آینده جهان است. قراردادهای هوشمند می‌توانند آینده جهان را بسازند.

تاریخچه ارز دیجیتال اتریوم

وایت پیپر اتریوم در اواخر سال 2013 با هدف ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز توسط یک برنامه‌نویس و یکی از بنیان‌گذاران مجله بیت کوین به نام Vitalik Buterin منتشر شد. Buterin معتقد بود علاوه بر امور مالی و پول، می‌توان از فناوری بلاک چین برای طراحی و اجرای برنامه‌های کاربردی دیگر نیز استفاده کرد. درنهایت اتریوم توسط لیست بلندی از بنیان‌گذاران یعنی Vitalik Buterin، Anthony Di lrio، Charles Hoskinson، Mihai Alisie و Amir Chetrit توسعه یافته و سپس در کنفرانس آمریکای شمالی بیت کوین که در سال 2014 در میامی آمریکا برگزار شده بود، به عموم مردم معرفی شد.

ویژگی‌های ارز دیجیتال اتریوم

 • اتریوم یک بلاک چین منبع‌باز و غیرمتمرکز است.
 • این بلاک چین دارای ارز بومی به نام اتر است.
 • این پلتفرم به عملکرد قرارداد هوشمند مجهز است.
 • بلاک چین اتریوم از الگوریتم Proof of Work استفاده می‌کند.
 • این بلاک چین بیشتر از یک ارز بوده و از برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند بسیاری پشتیبانی می‌کند.
 • اتریوم دارای ماشین مجازی اتریوم یا همان Ethereum Virtual Machine است.
 • به افراد این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های تلفیقی به نام برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) ایجاد کنند.
 • به کاربران امکان تصمیم‌گیری‌های دموکراتیک را می‌دهد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال اتریوم

همان‌طور که مشاهده شد، بلاک چین اتریوم یک پلتفرم کارآمد و منحصربه‌فرد در صنعت ارزهای دیجیتال است. با این ‌حال پلتفرم‌های رمزنگاری‌شده بسیاری در حال فعالیت هستند که هرکدام مزایا و معایبی دارند. از همین رو در این قسمت به بررسی مزایا و معایب Ethereum می‌پردازیم:

مزایا

 • تاکنون موفق به جذب بیزینس‌های بسیاری شده است.
 • تراکنش‌های شبکه با سرعت بالایی انجام می‌شوند.
 • در مقایسه با بسیاری از ارزها امنیت بالایی را ارائه می‌دهد.
 • استخراج اتریوم از بیت کوین آسان‌تر است.
 • سرعت توسعه این بلاک چین بسیار بالاست.
 • این شبکه سرعت بالایی داشته و تاکنون ازکارافتادگی شبکه نداشته است.
 • این بلاک چین از نظر عملکردی بسیار قوی است.
 • اتریوم جامعه بسیار قوی و محکمی دارد.
 • به معنای واقعی کلمه غیرمتمرکز است.
 • در این بلاک چین به حریم شخصی کاربران احترام گذاشته می‌شود.

معایب

 • اتریوم در زمینه مقیاس‌پذیری با مشکلاتی همراه است.
 • از زبان برنامه‌نویسی پیچیده‌ای استفاده می‌کند.
 • بالابودن کارمزد تراکنش‌ها سبب دفع بسیاری از توسعه‌دهندگان شده است.
 • مانند سایر ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری در این ارز نیز با ریسک همراه است.
 • تعداد بالای تراکنش‌ها در برخی مواقع سرعت تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد.
 • تراکنش‌ها رایگان نبوده و نیازمند پرداخت کارمزد گس است.

ارز دیجیتال اتریوم چگونه کار می‌کند؟

در طراحی اتریوم نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال از فناوری بلاک چین استفاده شده است. برای درک بهتر بلاک چین بهتر است زنجیره بلندی از بلاک‌هایی را که به یکدیگر متصل هستند تصور کنید. اطلاعات مربوط به هریک از این بلاک‌ها برای تمام اعضای موجود در این شبکه بلاک چینی در دسترس است و امکان تغییر و حذف آن‌ها توسط هیچ‌یک از اعضا وجود ندارد.

به‌منظور پردازش تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه و تولید کوین‌های جدید اتر یا اجرای قراردادهای هوشمند برای dApps Ethereum، بلاک‌های جدید به بلاک چین بسیار طولانی اتریوم اضافه می‌شوند. امنیت این شبکه از ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاک چین تأمین شده و حفظ شبکه بلاک چین اتریوم توسط شبکه گسترده‌ای از کامپیوترها در سراسر جهان انجام شده و اعمال هرگونه تغییر در آن نیازمند رأی و توافق اکثریت است؛ درنتیجه می‌توان گفت دست‌کاری موفقیت‌آمیز این شبکه تنها در صورتی امکان‌پذیر است که فرد یا گروه بزرگی از شرکت‌کنندگان شبکه بتوانند قدرت محاسباتی پلتفرم را به دست آورند که این امر تقریباً غیرممکن و دور از ذهن است. پلتفرم اتریوم این امکان را دارد تا علاوه بر اتر و رمز ارزهای دیگر، از برنامه‌های کاربردی بسیار بیشتری پشتیبانی کند. کاربران می‌توانند در بستر این پلتفرم، طیف وسیعی از برنامه‌ها را ایجاد، منتشر و کسب درآمد کنند. همچنین می‌توانند از اتر یا سایر ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک روش پرداخت استفاده کنند.

ارز دیجیتال اتریوم Ethereum

کاربرد ارز دیجیتال اتریوم چیست؟

درحالی‌که بیت کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال پیشگام در فناوری بلاک چین شناخته می‌شود، اتریوم با ایجاد یک شبکه جهانی کاربردهای بسیار متنوعی را ارائه می‌دهد. مهم‌ترین کاربردهای ارز دیجیتال اتریوم عبارت‌اند از:

 • ارائه برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (dApps)
 • ارائه استیبل کوین‌ها
 • ارائه توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFTs)
 • ارائه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)
 • ارائه روش‌های پرداخت
 • استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم در بازارهای پیش‌بینی مانند Augur و Gnosis
 • استفاده از قراردادهای هوشمند در جهت مدیریت هویت دیجیتال
 • ذخیره اطلاعات به‌صورت کاملاً ایمن

کیف پول‌های پشتیبان ارز دیجیتال اتریوم

کیف پول‌های رمزنگاری‌شده در دو دسته اصلی کیف پول‌های گرم و سرد یا نرم‌افزاری و سخت‌افزاری قرار می‌گیرند. برای درک بهتر این موضوع کیف پول‌های دیجیتالی را مانند اپلیکیشن‌های بانکی در نظر بگیرید که به شما امکان مشاهده موجودی، ذخیره و مدیریت دارایی‌های دیجیتالی از جمله اتریوم را می‌دهند. با وجود محبوبیت بالای اتریوم، کیف پول‌های بسیاری از رمز ارزهای این بلاک چین از جمله ETH پشتیبانی می‌کنند. تعدادی از کیف پول‌های سخت‌افزاری پشتیبان اتریوم عبارت‌اند از:

 1. کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 2. کیف پول لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)
 3. کیف پول ترزور (Trezor Model T)
 4. کیف پول ترزور وان (Trezor One)
 5. کیف پول Keepkey

تعدادی از کیف پول‌های نرم‌افزاری پشتیبان اتریوم عبارت‌اند از:

 1. Mist (کیف پول رسمی)
 2. کیف پول متامسک
 3. کیف پول اکسدوس
 4. Bread Wallet
 5. کیف پول اتمیک
 6. تراست والت
 7. Guarda
 8. Argent
 9. Jaxx
 10. MyEtherWallet

ارز دیجیتال اتریوم Ethereum

صرافی‌های پشتیبان ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال در سراسر جهان بوده و تقریباً توسط تمامی صرافی‌های معتبر پشتیبانی می‌شود؛ درنتیجه کاربران برای انتخاب صرافی مناسب محدودیتی نخواهند داشت. در ادامه به معرفی تعدادی از صرافی‌های ایرانی و بین‌المللی که اتریوم در آن‌ها فهرست شده است، می‌پردازیم:

 1. صرافی کوین بیس
 2. Gemini
 3. BlockFi
 4. Bittrex
 5. Celsius
 6. Kraken
 7. Robinhood
 8. Voyager
 9. Binance
 10. KuCoin
 11. Shakepay
 12. Huobi
 13. com
 14. Coinmama
 15. Coinex

صرافی‌های ایرانی که اتریوم در آن‌ها لیست شده است، عبارت‌اند از:

 1. تبدیل
 2. بیت 24
 3. بیت پین
 4. نوبیتکس
 5. والکس
 6. اکسیر
 7. اوکی اکسچنج
 8. رمزینکس

ارز دیجیتال اتریوم Ethereum

خرید (ترید) ارز دیجیتال اتریوم

اگر مایل به خرید و سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال اتریوم هستید، می‌توانید این ارز را از طریق بسیاری از صرافی‌های داخلی و بین‌المللی خریداری کنید. از آنجا ‌که صرافی‌های بین‌المللی محبوب و اصلی مانند بایننس IP ایران را مسدود کرده و اجازه انجام مراحل احراز هویت را به کاربران ایرانی نمی‌دهند، توصیه می‌کنیم برای خرید اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال از صرافی‌های معتبر ایرانی استفاده کنید.

برای خرید و فروش اتریوم تنها کافی است در یک صرافی دیجیتالی ثبت‌نام و احراز هویت کرده و سپس از طریق واریز ریالی حساب کاربری خود را شارژ کنید. پس از شارژ حساب، به پلتفرم خرید و فروش صرافی بروید و سفارش خود را به‌صورت محدود یا مارکت ثبت کنید. توجه داشته باشید که خرید ارز شامل یک میزان حداقلی است و شامل پرداخت کارمزد نیز می‌شود. درنتیجه هنگام انتخاب صرافی بهتر است به میزان کارمزد دریافتی توسط پلتفرم نیز دقت کنید.

ارز دیجیتال اتریوم Ethereum

عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارز دیجیتال اتریوم

مانند سایر ارزهای دیجیتال و به‌طورکلی در تمام بازارهای مالی، قیمت یک کالا و در این مثال اتریوم براساس میزان عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌شود. درست مانند بورس و سهام، بازار ارزهای دیجیتال دارای دفترچه سفارش حاوی سفارش‌های خرید و فروش است. به ‌این ‌ترتیب افزایش تقاضا برای خرید اتریوم قیمت این ارز را بالا برده و در مقابل نیز افزایش تقاضای فروش نیز سبب کاهش قیمت آن خواهد شد.

به‌طورکلی اتریوم دارای کاربردهای بسیار متنوع است. این امر سبب شده تا برای انجام تراکنش در هر برنامه غیرمتمرکز ساخته شده روی بلاک چین اتریوم به توکن‌های اتر نیاز باشد. به همین ترتیب هرچه تراکنش‌های بیشتری روی اتریوم انجام شود، قیمت کارمزد تراکنش‌ها نیز افزایش می‌یابد؛ چراکه کارمزد تراکنش‌ها براساس میزان عرضه و تقاضای شبکه تعیین می‌شود. موارد دیگری که روی قیمت اتریوم تأثیر می‌گذارند عبارت‌اند از:

 • پوشش خبری رسانه‌های اجتماعی
 • افزایش اطلاع‌رسانی در رابطه با ارزهای دیجیتال و کاربردهای شبکه اتریوم
 • افزایش میزان تراکنش‌های شبکه
 • قیمت بیت کوین
 • وضع قوانین و مقررات جدید توسط دولت‌ها
 • افزایش تعداد توکن‌های ERC-20 که سبب افزایش کارایی شبکه اتریوم می‌شوند.

آینده ارز دیجیتال اتریوم چگونه است؟

با وجود نوپابودن بازار ارزهای دیجیتال و نوسانات موجود در آن امکان پیش‌بینی دقیق قیمت و آینده ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم وجود ندارد. با این ‌حال کارشناسان بازار با در نظر گرفتن موارد مختلف و وضعیت اقتصاد جهانی تا حد خوبی می‌توانند آینده ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی کنند. در ادامه به بررسی آینده اتریوم در سال‌های آینده می‌پردازیم:

پیش‌بینی قیمت اتریوم در سال 2022

طبق نظر کارشناسان خبرگزاری Coinpedia، احتمالاً ارزش اتریوم در سال 2022 در محدوده 6500 تا 7500 متغیر باشد. با وجود رکود قیمت و روند نزولی موجود در اولین ماه سال 2022، می‌توان نتیجه گرفت قیمت اتریوم صرفاً تحت تأثیر احساسات بازار افزایش نخواهد یافت.

پیش‌بینی قیمت اتریوم در سال 2023 تا 2030

در جدول زیر حدود قیمت اتریوم در سال‌های آینده آمده است.

حدود قیمت اتریوم سال (میلادی)
6.700 $ 2023
9.800 $ 2024
10.500 $ 2025
13.600 $ 2026
15.000 $ 2030

نتیجه‌گیری

اتریوم یکی از برترین بلاک چین‌های موجود در فضای ارزهای دیجیتال است که با ارائه کاربردهای بسیار متنوع بیزینس‌ها و کاربران بسیاری را به خود جذب کرده است. این بلاک چین از امنیت بالایی برخوردار بوده و ارز اصلی آن اتر نام دارد. تقریباً در تمام صرافی‌ها و کیف پول‌های رمزنگاری‌شده از اتر پشتیبانی می‌شود.

پرسش‌های متداول

وایت پیپر اتریوم در اواخر سال 2013 باهدف ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز توسط یک برنامه‌نویس و یکی از بنیان‌گذاران مجله بیت کوین به نام Vitalik Buterin منتشر شده است.

در بسیاری از صرافی‌های رمزنگاری‌شده ایرانی و بین‌المللی مانند Binance ،Kraken ،Kucoin ،Coinbase ،Huobi و Coinex ارز اتریوم در دسترس کاربران قرار دارد. همچنین می‌توانید از پلتفرم‌های ایرانی مانند تبدیل، والکس، رمزینکس، اوکی اکسچنج و… برای خرید اتریوم استفاده کنید.

پس از خرید اتریوم می‌توانید دارایی رمزنگاری‌شده خود را در انواع مختلفی از کیف پول‌های دیجیتالی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ذخیره و مدیریت کنید. تعدادی از برترین کیف پول‌های اتریوم عبارت‌اند از: Trezor ،Ledger ،Metamask ،Trust wallet ،Keepkey ،Mist Atomic Wallet و Exodus.

برای خرید ارز دیجیتال اتریوم ابتدا در یک صرافی دیجیتالی ثبت‌نام کرده و پس از انجام مراحل اولیه احراز هویت حساب کاربری خود را شارژ کنید. پس از شارژ حساب به بخش بازارهای صرافی بروید و با انتخاب جفت ارز مدنظر اقدام به خرید اتریوم کنید.

مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت اتریوم میزان عرضه و تقاضای بازار است. هرچه درخواست افراد برای خرید اتریوم بیشتر باشد، به همان اندازه نیز قیمت آن افزایش خواهد یافت.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۸۶ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات اتریوم به شما پیشنهاد میکنیم:

7 نظر ثبت شده
upder-منبع مطمعن » رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟
upder-منبع مطمعن » رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟
2 روز قبل
[…] به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید پروژه‌های لایۀ دوم اتریوم را ارزیابی کنید، باید بدانید شبکۀ اصلی اتریوم چگونه […]
پارسا
پارسا
573 روز قبل
سلام عالی بود لطفا بیشتر برای صفر تا صد استخراج اتریم توضیح بدین.ممنون
صابری
صابری
703 روز قبل
سلام وممنون بابت اطلاعاتی که دراختیار ما میگذارید سوال من اینه که من درحال حاضر ازکیف پول درسایت اکسکوینو استفاده میکنم وممنون میشم درموردش بیشتر بدونم این سایت تمامی ارزهای دیجیتال رو نداره اگه بخوام از ارزهای دیجیتال بیشتری خبردار بشم باید چکارکنم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
703 روز قبل
باسلام دوست عزيز شما بايد از طريق سايتهايي كه اطلاعاتي در خصوص ارزهاي ديجيتال ارائه مي دهند در اين خصوص استفاده كنيد بعد از بررسي ارز مد نظر براي خريد آن و كيف پولهايي كه آنرا پوشش مي دهند بهره برداري كنيد
سعیدی
سعیدی
755 روز قبل
سلام . مقاله را مطالعه کردم و خیلی استفاده بردم . اولین سوالی که برای من پیش آمد در مورد استفاده از کیف پول هایی است که در سایت های ایرانی مانند نوبیتکس مطرح می شود آیا همانند MyEtherWallet است یا خیر . آیا بهتر است هردو کیف پول را داشته باشم یا خیر و آیا امکان جابجایی از این دو کیف پول به هم وجود دارد .
خانه سرمایه
خانه سرمایه
755 روز قبل
باسلام دوست عزيز بهتر است هر دورا داشته باشيد
سیدفخرالدین وحیدی تورچی
سیدفخرالدین وحیدی تورچی
1029 روز قبل
سلام افرین..چطور میشود این دوره را گذراند وچقدر هزینه دارد..سپاس
پشتیبان
پشتیبان
996 روز قبل
سلام دوست عزیز شما میتونین با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۷۵۹۰ تماس بگیرید تا مشاوران آموزشی خانه سرمایه شما را راهنمایی کنند.