اتریوم یک پلتفرم بلاک چینی است که به منظور پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و تراکنش های مالی ایمن ایجاد شده است. قراردادهای هوشمند نرم افزارهایی هستند که به برنامه های غیرمتمرکز یا dApps اجازه می دهند درصورت فراهم شدن مجموعه ای از شرایط به صورت خودکار اجرا شوند. این شبکه رمزنگاری شده شامل dApps برای اجرای بازی ها، امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi و… است و از سوی دیگر نیز بسیاری از توکن های غیرقابل معاوضه یا همان NFT ها بر پایه بلاک چین اتریوم طراحی و اجرا شده اند. بلاک چین اتریوم دارای ارز دیجیتال بومی خود به نام Ether (ETH) و زبان برنامه نویسی اختصاصی به نام Solidity است. این ارز با ارزش بازار 310 میلیارد دلاری در اواخر ژانویه 2022، پس از بیت کوین به عنوان باارزش ترین ارز موجود در جهان شناخته شده است.

ارز دیجیتال اتریوم چیست؟

در حالی که بسیاری، بیت کوین را به عنوان پادشاه رمزارزها می شناسند، اتریوم نیز با لقب ملکه ی ارزهای دیجیتال شناخته شده است. Ethereum یک شبکه بلاک چین است و بنابراین غیرمتمرکز بودن امور در این شبکه از ویژگی های بارز آن به حساب می آید. زبان برنامه نویسی، مرورگر و همچنین سیستم پرداخت در این شبکه منحصر به فرد است. همان طور که پیش از این نیز اشاره شد، اتریوم یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز است و به همین دلیل هیچ نهاد یا سازمانی مستقیما بر امور آن نظارت ندارد و در عوض گره های شبکه که ممکن است در هر کشوری باشند، از طریق سیستم کامپیوتری کنترل و امنیت شبکه بلاک چین اتریوم را بر عهده دارند.

هر گره یا نود در شبکه ، اطلاعات شبکه را در اختیار دارد و درواقع با تکیه بر همین اطلاعات است که می تواند تراکنش ها را تایید یا رد کند و به عبارتی امنیت شبکه را حفظ کند.

اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که کاربران و هر فردی که قصد دریافت خدمات مختلف از شبکه اتریوم را داشته باشد باید هزینه ای را بر حسب اتر که توکن اختصاصی این شبکه است، پرداخت کند. این توکن با نام اتر طراحی و به دنیا معرفی شد.

در پایان نیز برای آشنایی با این ارز دیجیتال باید بدانید که تعداد قطعی برای عرضه ی رمزارز اتریوم یا همان اتر در نظر گرفته نشده است، همچنین این ارز دیجیتال شبکه ی اختصاصی خود را دارد بنابراین یک کوین به حساب می آید، این در حالی است که دیگر رمزارزهایی که بر روی شبکه اتریوم طراحی و پیاده سازی می شوند به دلیل نداشتن شبکه ی مستقل خود، توکن به شمار می روند.

اتریوم و بیت کوین چه شباهت هایی به هم دارند؟

بلاک چین بیت کوین برای پیگیری مالکیت پول دیجیتال – بیت کوین – استفاده می شود. اما بلاک چین اتریوم برای اجرای کد های برنامه نویسی برنامه های غیرمتمرکز طراحی شده است. مانند بیت کوین، اتریوم نیز یک بلاک چین توزیع شده عمومی است. اگر چه تفاوت های فنی زیادی بین این دو وجود دارد اما مهمترین تفاوت این دو اهداف و قابلیت هایشان است. بیت کوین یک برنامه کاربردی خاص از فناوری بلاک چین است. در واقع بیت کوین با هدف ایجاد یک سیستم پرداخت جهانی، همتا به همتا و غیرمتمرکز ایجاد شده است.

برای درک بیشتر این موضوع، بلاک چین بیت کوین را سیستم عاملی در نظر بگیرید که فقط یک نرم افزار به نام بیت کوین روی آن اجرا می شود. در نقطه مقابل، بلاک چین اتریوم را سیستم عاملی در نظر بگیرید که هزاران نرم افزار و سرویس مختلف می توانند روی آن فعالیت کنند. با این حساب، درک مفهوم «توکن» برایتان آسان تر خواهد شد. در واقع یک توکن ، ارز برنامه ای غیرمتمرکز است که خودش بلاک چین خصوصی ندارد و از بلاک چین های دیگر مثل اتریوم استفاده می کند.

در بلاک چین اتریوم، به جای کار برای استخراج بیت کوین، ماینرها برای یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده به نام «اتر» که شبکه را تامین می کند، کار می کنند. اتر یک ارز دیجیتال تجاری و قابل حمل است که برای پرداخت هزینه های تراکنش نرم افراز مورد نظر، توسط توسعه دهندگان نرم افزار، مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا بیت کوین و اتریوم آینده مشترکی دارند؟

بیت کوین پیشگام ارزهای دیجیتال است؛ این شبکه نوعی نرم افزار روی یک بلاک چین است. با این حال، بیت کوین فقط یک نرم افزار است. مثلا ایمیل یکی از کاربرد های اینترنت است اما فقط یکی از هزاران کاربرد این فناوری است. دکتر «گاوین وود» از بنیان گذاران اتریوم در این باره می گوید: «تصور کنید در خیابان هستید و می خواهید تاکسی بگیرید. از اسنپ درخواست خودرو  می کنید و یک ماشین خودران – بدون راننده – شما را سوار می کند. تاکسی شما را به یک پمپ بنزین می برد و هزینه سوخت را از پول مسافرهای قبلی اش پرداخت می کند. سپس شما را به مقصدتان می رساند و کرایه سفرتان هم از کیف پول الکترونیکی شما پرداخت می شود. در زمانی که تاکسی در حال رساندن شما به مقصد است، به صورت خودکار هزینه بیمه سالیانه و بدهی ماهانه مالک خود را هم می پردازد. بعد از پیاده کردن شما هم به یک تعمیرگاه می رود تا عیب های احتمالی اتومبیل را تعمیر کند.» شاید با خودتان فکر کنید که این ها صحنه ای از یک فیلم علمی و تخیلی باشند، اما این آینده جهان است. قراردادهای هوشمند می توانند آینده جهان را بسازند.

تاریخچه ارز دیجیتال اتریوم

وایت پیپر اتریوم در اواخر سال 2013 با هدف ساخت برنامه های غیرمتمرکز توسط یک برنامه نویس و یکی از بنیان گذاران مجله بیت کوین به نام Vitalik Buterin منتشر شد. Buterin معتقد بود علاوه بر امور مالی و پول، می توان از فناوری بلاک چین برای طراحی و اجرای برنامه های کاربردی دیگر نیز استفاده کرد. درنهایت اتریوم توسط لیست بلندی از بنیان گذاران یعنی Vitalik Buterin، Anthony Di lrio، Charles Hoskinson، Mihai Alisie و Amir Chetrit توسعه یافته و سپس در کنفرانس آمریکای شمالی بیت کوین که در سال 2014 در میامی آمریکا برگزار شده بود، به عموم مردم معرفی شد.

اتریوم 2 چیست؟

شبکه اصلی اتریوم به دلیل میزبان بودن بسیاری از پروژه ها، در سالیان گذشته گاهی با حجم بسیار بالای تراکنش ها مواجه بوده است که این تراکنش های زیاد مشکل مقیاس پذیری شبکه را بیش از پیش نشان دادند. در سال 2017 استفاده از شبکه برای ICOها و در سال  2021 ضرب کردن NFTها بود که اتریوم را در یک برهه زمانی با تعداد بسیار بالایی از تراکنش ها مواجه کرد. در چنین شرایطی مشکلاتی از جمله میزان بالای کارمزد تراکنش ها و افت سرعت شبکه، کاربران را ناراضی کرد. توسعه دهندگان شبکه با هدف رفع این موانع سعی در به روزرسانی شبکه داشتند که البته هدف بسیار بلندمدت است و در فازهای مختلف با هدف برطرف کردن مشکلات مختلف به انجام می رسد.

افرادی که پیش از این اقدام به خرید اتریوم کرده اند نیاز به انجام هیچ کاری ندارند چراکه صرافی و یا کیف پول به روز رسانی های لازم را برای پشتیبانی از آپدیت انجام می دهند. برای آنکه از راه هولد کردن اتریوم 2.0 که با نام سرنیتی (Serenity) هم شناخته می شود به سود برسید، دو راه پیش روی شما قرار دارد. با داشتن 32 واحد اتریوم می توانید به عنوان یکی از گره های شبکه عمل کنید و سود خود را نیز دریافت کنید. البته در صورت انتخاب این روش باید به مسائل آن از جمله نیاز به روشن ماندن طولانی مدت سیستم و… نیز توجه داشته باشید.

روش بعد به استیک کردن یا سپرده گذاری ارز دیجیتال اتریوم مربوط است که بسیاری آن را انتخاب کردند. البته این به روزرسانی به عقیده ی برخی از کارشناسان غیرمتمرکز بودن شبکه را تحت تاثیر قرار می دهد چراکه هرکاربر با داشتن میزان بیشتری از اتریوم تاثیر بیشتری بر روی این شبکه خواهد داشت و مدیریت شبکه از این طریق ممکن است به انحصار گروهی خاص درآید. در ادامه فازهای مختلف آپدیت شبکه اتریوم را شرح خواهیم داد:

زنجیره بیکن (Beacon Chain)

در این مرحله کاربران شروع به استیک اتریوم های خود کردند تا اساس ایجاد اتریوم 2.0 را بنا نهاده باشند. درواقع در این مرحله هولدرها با داشتن اتریوم توانستند به اعتبارسنج های شبکه تبدیل شوند.

شاردینگ (Sharding)

در حالت عادی شبکه برای تایید یک تراکنش، تمامی گره های شبکه باید تراکنش را تایید کنند تا اعتبارسنجی به صورت کامل انجام شده و تراکنش صورت گیرد که این موضوع انرژی بسیار زیادی را از شبکه می گرفت. در این فاز شبکه به بخش های کوچک تری به نام شارد (شبکه اتریوم به 64 شارد تقسیم می شود) تقسیم می شود و به این ترتیب مشکل مقیاس پذیری شبکه تا حدودی برطرف می شود.

مرج (The Merge)

در فاز Merge که به معنای ترکیب و ادغام است، زنجیره بیکن که ابتدایی ترین قدم برای توسعه اتریوم بود با شبکه اصلی اتریوم ادغام شد و به این ترتیب الگوریتم اجماع شبکه از PoW به PoS تبدیل شد. این مرحله در نیمه ی ماه سپتامبر سال 2022 انجام شد و امکان انجام مایننیگ را در این شبکه برای همیشه از بین برد.

بلاکچین اتریوم چیست؟

اگر بیت کوین یک اپلیکیشن بازی یا پرداخت مالی در گوشی تلفن همراه شما باشد، شبکه بلاک چین اتریوم سیستم عامل اندروید و یا IOS گوشی موبایل شما به حساب می آید. این تشبیه را برای درک وسعت کاربرد اتریوم به کار بردیم. همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، اتریوم یک شبکه بلاک چین و غیرمتمرکز است که با هدف حذف واسطه ها ایجاد شد.

قراردادهای هوشمند بر روی شبکه بلاک چین اتریوم اجرا می شوند، در حقیقت هر قرارداد هوشمند مجموعه ای از کدهای برنامه نویسی شده ای است که در یک آدرس مخصوص به خود در شبکه بلاک چین اتریوم قرار گرفته اند. حتما شما هم پیش از این برای خرید و یا فروش ملک، خودرو یا هر کالای دیگری یا یکی از طرفین قرارداد بوده اید و یا حداقل با فرایند آن آشنا هستید. در این نوع قراردادها به طرف سومی نیاز است که بی طرف باشد و مفاد قرارداد را تعیین کند و همچنین تضمینی برای این باشد که طرفین قرارداد، بر شروط پایبند باشند. اما با کمک قراردادهای هوشمند، نیاز به واسط از بین می رود و دو طرف می توانند بر قرارداد هوشمند که معتبر و تغییرناپذیر است اعتماد کامل داشته باشند.

حالا که شرح مختصری از شبکه بلاک چین اتریوم و همین طور قراردادهای هوشمند را مطالعه کردید، ماهیت شبکه اتریوم را دقیق تر درک خواهید کرد، به زبان ساده می توان شبکه اتریوم را همانند کامپیوتر و بستری در نظر گرفت که تمام برنامه های غیرمتمرکز (Dappها) و قراردادهای هوشمند بر روی آن اجرا می شوند. به این ترتیب در صورتی که شخصی یک توسعه دهنده برنامه باشد، نیازی به یک شبکه و بستر مستقل نخواهد داشت و می تواند به راحتی برنامه غیرمتمرکز خود را با کمک قراردادهای هوشمند، بر روی شبکه اتریوم پیاده سازی کند.

تولید هر بلاک جدید در شبکه اتریوم 14 ثانیه به طول می انجامد که این مدت زمان در مقایسه با زمان موردنیاز برای استخراج هر بلاک در شبکه بیت کوین که 10 دقیقه است، بسیار سریع تر است.

برای درک عملکرد شبکه بلاک چین اتریوم و موارد مربوط به آن باید با مفاهیم جدیدی که مختص بازار ارزهای دیجیتال و حوزه ی بلاک چین هستند آشنا شوید، برای اینکه به این دانش برسید می توانید از مطالب مختلف در سطح اینترنت استفاده کنید و به مرور دانش خود را به سطح موردنیاز برسانید و اما اگر زمانی قصد ترید و خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم را داشته باشید ضروری است که پیش از هرچیز در یک دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کنید و با آمادگی کامل در این بازار فعالیت کنید و البته با مفاهیم این بازار نیز به طور کامل آشنا شوید.

خالق اتریوم کیست؟

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) خالق اتریوم است که در سال 1994 در روسیه متولد شد و تا سن شش سالگی نیز در آنجا زندگی می کرد و سپس به همراه خانواده خود به کانادا نقل مکان کرد. او اولین بار در سال 2011 با بیت کوین آشنا و بسیار از ایده آن شگفت زده شد و به این ترتیب با غرق شدن در دنیای بلاک چین، طرح غیرمتمرکز کردن همه صنایع را در غالب بلاک چین در سال 2013 یعنی در 19 سالگی مطرح کرد. هرچند انتقاداتی به طرح ویتالیک بوترین در آن زمان وجود داشت، او ارز دیجیتال Ethereum را در سال 2014 به عموم مردم معرفی کرد. افرادی که در اوایل توسعه ی رمزارز اتریوم نقش داشتند عبارت بودند از ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، میهای آلیسی (Mihai Alisie)، جوزف لوبین (Joe Lubin)، آنتونی دی لوریو (Anthony Di Lorio)، گاوین وود (Gavin Wood) و چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson).

چرا اتریوم به وجود آمد؟

برای پاسخ به این سوال که چرا Ethereum به وجود آمد بهتر است ابتدا به دلیل طراحی شبکه ی بلاک چین بیت کوین نگاهی کوتاه بیاندازیم. ساتوشی ناکاموتو بیت کوین و شبکه بلاک چین آن را طراحی کرد تا خدمات مالی به صورت غیرمتمرکز و کاملا امن انجام شود. به زبان ساده بیت کوین برای تسهیل خدمات مالی در جهانی بدون مرز به وجود آمد چراکه در این شبکه مهم نبود که افراد، ساکن چه کشوری باشند و چه سمتی داشته باشند.

اما اتریوم اهداف جاه طلبانه تری را دنبال می کند و هدف از ایجاد آن به وجود آوردن دنیایی بود که هر فردی در هر کجا بتواند به طریقی از شبکه بلاک چین اتریوم استفاده کند. توجه داشته باشید که این شبکه تنها مخصوص خدمات مالی نیست. با توجه به اینکه اتریوم نیز شبکه بلاک چین و غیرمتمرکز است و با در نظر داشتن این اصل که این شبکه قرار است در تمام زمینه ها کارگشا باشد، می توان گفت که Ethereum بستری برای ایجاد اینترنت و امور مالی و… غیرمتمرکز را فراهم کرده است.

برای درک بهتر آنچه تا اینجا گفته شد، فرض کنید که قصد انتقال مقداری پول به شخصی دیگر را دارید. برای این کار شما احتمالا با کارت به کارت کردن مبلغی را به شخص مقابل ارسال خواهید کرد. اما بانک در میان شما قرار گرفته و تمام اطلاعات را ذخیره خواهد کرد، کاری که Ethereum انجام می دهد این است که نیاز به این واسطه ها را از بین می برد با این توضیح که همچنان امنیت عملیات را تضمین می کند. نکته ای که باید در این بخش به آن اشاره کرد این است که حذف واسط ها تنها محدود به امور مالی نمی شود بلکه افراد حتی در زمان استفاده از شبکه های اجتماعی، مرورگرها و هر پلتفرم دیگری می توانند بدون نیاز به واسط، از خدمات آن استفاده کنند.

به زبان ساده اتریوم یک ارز دیجیتال نسل دوم به حساب می آید. در رمزارزهای نسل اول هدف تسهیل امور مالی بود، اما نسل دوم به در تلاش هستند که انجام همه ی امور را به صورت غیرمتمرکز و بدون واسطه انجام دهند.

ویژگی های ارز دیجیتال اتریوم

 • اتریوم یک بلاک چین منبع باز و غیرمتمرکز است.
 • این بلاک چین دارای ارز بومی به نام اتر است.
 • این پلتفرم به عملکرد قرارداد هوشمند مجهز است.
 • بلاک چین اتریوم از الگوریتم Proof of Work استفاده می کند.
 • این بلاک چین بیشتر از یک ارز بوده و از برنامه ها و قراردادهای هوشمند بسیاری پشتیبانی می کند.
 • اتریوم دارای ماشین مجازی اتریوم یا همان Ethereum Virtual Machine است.
 • به افراد این امکان را می دهد تا برنامه های تلفیقی به نام برنامه های غیرمتمرکز (dApps) ایجاد کنند.
 • به کاربران امکان تصمیم گیری های دموکراتیک را می دهد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال اتریوم

همان طور که مشاهده شد، بلاک چین اتریوم یک پلتفرم کارآمد و منحصربه فرد در صنعت ارزهای دیجیتال است. با این حال پلتفرم های رمزنگاری شده بسیاری در حال فعالیت هستند که هرکدام مزایا و معایبی دارند. از همین رو در این قسمت به بررسی مزایا و معایب Ethereum می پردازیم:

مزایا

 • تاکنون موفق به جذب بیزینس های بسیاری شده است.
 • تراکنش های شبکه با سرعت بالایی انجام می شوند.
 • در مقایسه با بسیاری از ارزها امنیت بالایی را ارائه می دهد.
 • استخراج اتریوم از بیت کوین آسان تر است.
 • سرعت توسعه این بلاک چین بسیار بالاست.
 • این شبکه سرعت بالایی داشته و تاکنون ازکارافتادگی شبکه نداشته است.
 • این بلاک چین از نظر عملکردی بسیار قوی است.
 • اتریوم جامعه بسیار قوی و محکمی دارد.
 • به معنای واقعی کلمه غیرمتمرکز است.
 • در این بلاک چین به حریم شخصی کاربران احترام گذاشته می شود.

معایب

 • اتریوم در زمینه مقیاس پذیری با مشکلاتی همراه است.
 • از زبان برنامه نویسی پیچیده ای استفاده می کند.
 • بالابودن کارمزد تراکنش ها سبب دفع بسیاری از توسعه دهندگان شده است.
 • مانند سایر ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری در این ارز نیز با ریسک همراه است.
 • تعداد بالای تراکنش ها در برخی مواقع سرعت تراکنش ها را کاهش می دهد.
 • تراکنش ها رایگان نبوده و نیازمند پرداخت کارمزد گس است.

ارز دیجیتال اتریوم چگونه کار می کند؟

در طراحی اتریوم نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال از فناوری بلاک چین استفاده شده است. برای درک بهتر بلاک چین بهتر است زنجیره بلندی از بلاک هایی را که به یکدیگر متصل هستند تصور کنید. اطلاعات مربوط به هریک از این بلاک ها برای تمام اعضای موجود در این شبکه بلاک چینی در دسترس است و امکان تغییر و حذف آن ها توسط هیچ یک از اعضا وجود ندارد.

به منظور پردازش تراکنش های انجام شده در شبکه و تولید کوین های جدید اتر یا اجرای قراردادهای هوشمند برای dApps Ethereum، بلاک های جدید به بلاک چین بسیار طولانی اتریوم اضافه می شوند. امنیت این شبکه از ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاک چین تأمین شده و حفظ شبکه بلاک چین اتریوم توسط شبکه گسترده ای از کامپیوترها در سراسر جهان انجام شده و اعمال هرگونه تغییر در آن نیازمند رأی و توافق اکثریت است؛ درنتیجه می توان گفت دست کاری موفقیت آمیز این شبکه تنها در صورتی امکان پذیر است که فرد یا گروه بزرگی از شرکت کنندگان شبکه بتوانند قدرت محاسباتی پلتفرم را به دست آورند که این امر تقریباً غیرممکن و دور از ذهن است. پلتفرم اتریوم این امکان را دارد تا علاوه بر اتر و رمز ارزهای دیگر، از برنامه های کاربردی بسیار بیشتری پشتیبانی کند. کاربران می توانند در بستر این پلتفرم، طیف وسیعی از برنامه ها را ایجاد، منتشر و کسب درآمد کنند. همچنین می توانند از اتر یا سایر ارزهای دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت استفاده کنند.

کاربرد ارز دیجیتال اتریوم چیست؟

درحالی که بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال پیشگام در فناوری بلاک چین شناخته می شود، اتریوم با ایجاد یک شبکه جهانی کاربردهای بسیار متنوعی را ارائه می دهد. مهم ترین کاربردهای ارز دیجیتال اتریوم عبارت اند از:

 • ارائه برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (dApps)
 • ارائه استیبل کوین ها
 • ارائه توکن های غیرقابل معاوضه (NFTs)
 • ارائه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)
 • ارائه روش های پرداخت
 • استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم در بازارهای پیش بینی مانند Augur و Gnosis
 • استفاده از قراردادهای هوشمند در جهت مدیریت هویت دیجیتال
 • ذخیره اطلاعات به صورت کاملاً ایمن

کیف پول های پشتیبان ارز دیجیتال اتریوم

کیف پول های رمزنگاری شده در دو دسته اصلی کیف پول های گرم و سرد یا نرم افزاری و سخت افزاری قرار می گیرند. برای درک بهتر این موضوع کیف پول های دیجیتالی را مانند اپلیکیشن های بانکی در نظر بگیرید که به شما امکان مشاهده موجودی، ذخیره و مدیریت دارایی های دیجیتالی از جمله اتریوم را می دهند. با وجود محبوبیت بالای اتریوم، کیف پول های بسیاری از رمز ارزهای این بلاک چین از جمله ETH پشتیبانی می کنند. تعدادی از کیف پول های سخت افزاری پشتیبان اتریوم عبارت اند از:

 1. کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 2. کیف پول لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)
 3. کیف پول ترزور (Trezor Model T)
 4. کیف پول ترزور وان (Trezor One)
 5. کیف پول Keepkey

تعدادی از کیف پول های نرم افزاری پشتیبان اتریوم عبارت اند از:

 1. Mist (کیف پول رسمی)
 2. کیف پول متامسک
 3. کیف پول اکسدوس
 4. Bread Wallet
 5. کیف پول اتمیک
 6. تراست والت
 7. Guarda
 8. Argent
 9. Jaxx
 10. MyEtherWallet

صرافی های پشتیبان ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال در سراسر جهان بوده و تقریباً توسط تمامی صرافی های معتبر پشتیبانی می شود؛ درنتیجه کاربران برای انتخاب صرافی مناسب محدودیتی نخواهند داشت. در ادامه به معرفی تعدادی از صرافی های ایرانی و بین المللی که اتریوم در آن ها فهرست شده است، می پردازیم:

 1. صرافی کوین بیس
 2. Gemini
 3. BlockFi
 4. Bittrex
 5. Celsius
 6. Kraken
 7. Robinhood
 8. Voyager
 9. Binance
 10. KuCoin
 11. Shakepay
 12. Huobi
 13. com
 14. Coinmama
 15. Coinex

صرافی های ایرانی که اتریوم در آن ها لیست شده است، عبارت اند از:

 1. تبدیل
 2. بیت 24
 3. بیت پین
 4. نوبیتکس
 5. والکس
 6. اکسیر
 7. اوکی اکسچنج
 8. رمزینکس

خرید (ترید) ارز دیجیتال اتریوم

اگر مایل به خرید و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال اتریوم هستید، می توانید این ارز را از طریق بسیاری از صرافی های داخلی و بین المللی خریداری کنید. از آنجا که صرافی های بین المللی محبوب و اصلی مانند بایننس IP ایران را مسدود کرده و اجازه انجام مراحل احراز هویت را به کاربران ایرانی نمی دهند، توصیه می کنیم برای خرید اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال از صرافی های معتبر ایرانی استفاده کنید.

برای خرید و فروش اتریوم تنها کافی است در یک صرافی دیجیتالی ثبت نام و احراز هویت کرده و سپس از طریق واریز ریالی حساب کاربری خود را شارژ کنید. پس از شارژ حساب، به پلتفرم خرید و فروش صرافی بروید و سفارش خود را به صورت محدود یا مارکت ثبت کنید. توجه داشته باشید که خرید ارز شامل یک میزان حداقلی است و شامل پرداخت کارمزد نیز می شود. درنتیجه هنگام انتخاب صرافی بهتر است به میزان کارمزد دریافتی توسط پلتفرم نیز دقت کنید.

استخراج اتریوم

فرایند ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال Ethereum به عنوان یکی از روش های کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال شناخته شده است و افرادی که شرایط لازم همچون ابزار سخت افزاری مناسب را داشته باشند، می توانند از این طریق نیز به سود برسند. استخراج اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری می تواند سودساز باشد و یا برعکس شما را متضرر کند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که علی رغم دارا بودن ابزارهای موردنیاز برای استخراج و استفاده از آنها نمی توان گفت که یک ماینر حتما به سود خواهد رسید. سودساز بودن این فعالیت به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال قدرت دستگاه سخت افزاری، قیمت رمزارز در زمان استخراج، هزینه ی برق و دیگر امور همگی می توانند در میزان سود شما از استخراج اتریوم تاثیرگذار باشند.

با وجود آنکه گفته می شود که افراد می توانند از سیستم های خانگی برای استخراج استفاده کنند، حقیقت این است که استخراج با استفاده از این سیستم ها برای این کار مناسب نیست و اصلا سودی را عاید شما نخواهد کرد. در عوض بهتر است در صورتی که قصد استخراج این ارز دیجیتال را دارید، از کارت های گرافیک قوی و یا حتی دستگاه های ای سیک (ASIC) کمک بگیرید.

استخراج اتریوم بر مبنای الگوریتم اثبات کار (PoW) صورت می گیرد که توضیحاتی در این زمینه را در بخش پیش ارائه دادیم اما بد نیست در این قسمت به این موضوع نیز اشاره کنیم که اتریوم 2 از الگوریتم اثبات سهام (PoS) بهره می برد که به انرژی کمتری نیاز دارد و درواقع شما در این حالت نیازی به ابزارهای سخت افزاری ندارید و کافی است که مقداری ارز دیجیتال اتریوم داشته باشید و در فرایند ساخت بلاک و استخراج آن شرکت کنید.

بعد از آنکه کیف پول مناسب و ابزارهای سخت افزاری موردنظر خود از جمله کارت گرافیک و یا ای سیک را تهیه کردید حالا می توانید به استخراج ارز دیجیتال اتریوم بپردازید. نکته ی مهمی که باید برای کسب سود از استخراج Ethereum به آن توجه کنید این است که به دلیل بالا بودن تعداد افرادی که مشغول به استخراج اتریوم هستند، انجام این کار به صورت انفرادی چندان منطقی نیست و درصد موفقیت شما را به شدت کاهش می دهد، به همین دلیل بهتر است که پس از مهیاسازی ابزارهای لازم، به دنبال یک استخر استخراج مناسب باشید و ماینرهای خود را به آن متصل کنید تا بتوانید از این طریق به سود برسید.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارز دیجیتال اتریوم

مانند سایر ارزهای دیجیتال و به طورکلی در تمام بازارهای مالی، قیمت یک کالا و در این مثال اتریوم براساس میزان عرضه و تقاضای بازار تعیین می شود. درست مانند بورس و سهام، بازار ارزهای دیجیتال دارای دفترچه سفارش حاوی سفارش های خرید و فروش است. به این ترتیب افزایش تقاضا برای خرید قیمت اتریوم را بالا برده و در مقابل نیز افزایش تقاضای فروش نیز سبب کاهش قیمت آن خواهد شد.

به طورکلی اتریوم دارای کاربردهای بسیار متنوع است. این امر سبب شده تا برای انجام تراکنش در هر برنامه غیرمتمرکز ساخته شده روی بلاک چین اتریوم به توکن های اتر نیاز باشد. به همین ترتیب هرچه تراکنش های بیشتری روی اتریوم انجام شود، قیمت کارمزد تراکنش ها نیز افزایش می یابد؛ چراکه کارمزد تراکنش ها براساس میزان عرضه و تقاضای شبکه تعیین می شود. موارد دیگری که روی قیمت اتریوم تأثیر می گذارند عبارت اند از:

 • پوشش خبری رسانه های اجتماعی
 • افزایش اطلاع رسانی در رابطه با ارزهای دیجیتال و کاربردهای شبکه اتریوم
 • افزایش میزان تراکنش های شبکه
 • قیمت بیت کوین
 • وضع قوانین و مقررات جدید توسط دولت ها
 • افزایش تعداد توکن های ERC-20 که سبب افزایش کارایی شبکه اتریوم می شوند.

آینده ارز دیجیتال اتریوم چگونه است؟

با وجود نوپابودن بازار ارزهای دیجیتال و نوسانات موجود در آن امکان پیش بینی دقیق قیمت و آینده ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم وجود ندارد. با این حال کارشناسان بازار با در نظر گرفتن موارد مختلف و وضعیت اقتصاد جهانی تا حد خوبی می توانند آینده ارزهای دیجیتال را پیش بینی کنند. در ادامه به بررسی آینده اتریوم در سال های آینده می پردازیم:

پیش بینی قیمت اتریوم در سال 2022

طبق نظر کارشناسان خبرگزاری Coinpedia، احتمالاً ارزش اتریوم در سال 2022 در محدوده 6500 تا 7500 متغیر باشد. با وجود رکود قیمت و روند نزولی موجود در اولین ماه سال 2022، می توان نتیجه گرفت قیمت اتریوم صرفاً تحت تأثیر احساسات بازار افزایش نخواهد یافت.

پیش بینی قیمت اتریوم در سال 2023 تا 2030

در جدول زیر حدود قیمت اتریوم در سال های آینده آمده است.

نتیجه گیری

اتریوم یکی از برترین بلاک چین های موجود در فضای ارزهای دیجیتال است که با ارائه کاربردهای بسیار متنوع بیزینس ها و کاربران بسیاری را به خود جذب کرده است. این بلاک چین از امنیت بالایی برخوردار بوده و ارز اصلی آن اتر نام دارد. تقریباً در تمام صرافی ها و کیف پول های رمزنگاری شده از اتر پشتیبانی می شود.

پرسش های متداول

وایت پیپر اتریوم در اواخر سال 2013 باهدف ساخت برنامه های غیرمتمرکز توسط یک برنامه نویس و یکی از بنیان گذاران مجله بیت کوین به نام Vitalik Buterin منتشر شده است.

در بسیاری از صرافی های رمزنگاری شده ایرانی و بین المللی مانند Binance ،Kraken ،Kucoin ،Coinbase ،Huobi و Coinex ارز اتریوم در دسترس کاربران قرار دارد. همچنین می توانید از پلتفرم های ایرانی مانند تبدیل، والکس، رمزینکس، اوکی اکسچنج و… برای خرید اتریوم استفاده کنید.

پس از خرید اتریوم می توانید دارایی رمزنگاری شده خود را در انواع مختلفی از کیف پول های دیجیتالی نرم افزاری و سخت افزاری ذخیره و مدیریت کنید. تعدادی از برترین کیف پول های اتریوم عبارت اند از: Trezor ،Ledger ،Metamask ،Trust wallet ،Keepkey ،Mist Atomic Wallet و Exodus.

برای خرید ارز دیجیتال اتریوم ابتدا در یک صرافی دیجیتالی ثبت نام کرده و پس از انجام مراحل اولیه احراز هویت حساب کاربری خود را شارژ کنید. پس از شارژ حساب به بخش بازارهای صرافی بروید و با انتخاب جفت ارز مدنظر اقدام به خرید اتریوم کنید.

مهم ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت اتریوم میزان عرضه و تقاضای بازار است. هرچه درخواست افراد برای خرید اتریوم بیشتر باشد، به همان اندازه نیز قیمت آن افزایش خواهد یافت.