حق تقدم سهام چیست؟ همه چیز درباره حق تقدم سهام شرکت ها در بورس

حق تقدم سهام یکی از مواردی است که بعد از افزایش سرمایه شرکت‌ها سهامداران را درگیر خود می‌کند. افرادی که به‌تازگی سرمایه گذاری در بورس را شروع کرده اند، ممکن است به صورت کامل با این مفهوم آشنایی نداشته باشند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مقاله ای در این باره بنویسیم و بیشتر درباره این موضوع توضیح دهیم. پس اگر به صورت کامل با این مفهوم آشنایی ندارید درادامه این مقاله با ما همراه باشید.

حق تقدم سهام چیست؟

همانطور که می دانید هنگامی که یک شرکت افزایش سرمایه می دهد، به نسبت درصد افزایش سرمایه تعداد سهام آن نیز افزایش پیدا می کند. (اگر با افزایش سرمایه آشنایی ندارید می توانید مقاله افزایش سرمایه چیست را مطالعه کنید) حال به دلیل اینکه سهامداران یک شرکت خواهان حفظ حقوق و منافع خود در شرکت هستند، این انتظار را دارند که بعد از افزایش سرمایه شرکت، درصد مالکیت خود در شرکت را نسبت به قبل از افزایش سرمایه حفظ بکنند.

به همین دلیل براساس قانون تجارت این حق برای سهامداران شرکت در نظر گرفته می شود. بر این اساس، درصورتی که یک شرکت سهام جدیدی برای فروش منتشر کند، سهامداران فعلی در خرید این سهام جدید اولویت دارند. به این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم خرید سهام گفته می شود.

مثال برای حق تقدم سهام

فرض کنید شرکتی ۵۰ درصد افزایش سرمایه می دهد. در نتیجه تعداد سهام آن شرکت نیز به همین نسبت افزایش پیدا می کند. حال فرض کنید شما ۱۰۰۰ سهم از این شرکت را قبل از افزایش سرمایه داشته اید. در صورتی که این شرکت افزایش سرمایه بدهد و تعداد سهام شما تغییری نکند. میزان مالکیت شما در شرکت نسبت به حالت قبل از افزایش سرمایه، کاهش پیدا می کنند.

به همین دلیل، برای اینکه درصد مالکیت شما ثابت بماند، شرکت این حق را به شما می دهد که به نسبت درصد افزایش سرمایه، حق تقدم در خرید سهام جدید منتشر شده داشته باشید. در نتیجه شما به اندازه ۵۰ درصد از تعداد سهام جدیدی که داشته اید، حق تقدم سهام خواهید داشت. پس در این حالت ۵۰۰ حق تقدم خرید سهام (۵۰% از ۱۰۰۰ سهم شما) به شما تعلق خواهد گرفت.

نحوه استفاده از حق تقدم سهام

دقت داشته باشید که فقط زمانی که شرکت سهام جدید برای فروش منتشر کند، این قضیه صادق است؛ یعنی در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی. ولی مثلا در افزایش سرمایه از محل سود انباشته، سودی که متعلق به سهامداران شرکت است تبدیل به سهام می شود. اینجا دیگر حق تقدم سهام معنی ندارد. بعد از اینکه این افزایش شرکت در مجمع تصویب شد، یک فرم برای سهامداران ارسال می شود که به آن گواهی حق تقدم خرید سهام گفته می شود.

این مطلب را حتما بخوانید:  افزایش سرمایه چیست؟ انواع روش های افزایش سرمایه

در این فرم اطلاعات افزایش سرمایه شرکت مشخص شده است؛ مثلا در مثال قبلی شما گواهی خرید ۵۰۰ حق تقدم خواهید داشت. اگر شما تمایل داشته باشید که درصد مالکیت خود در شرکت را حفظ کنید و در افزایش سرمایه شرکت کنید، باید این فرم را طی مهلتی که شرکت مقرر کرده، پر کرده و برای شرکت ارسال کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید، از نظر شرکت شما تمایلی به شرکت در افزایش سرمایه ندارید.

در شکل زیر می توانید یک نمونه از فرم گواهی حق تقدم سهام را مشاهده کنید:

حق تقدم سهام

چگونه حق تقدم را به سهم تبدیل کنیم؟

هنگامی که شما فرم شرکت در افزایش سرمایه را پر کرده اید، باید به همان نسبت نیز برای شرکت آورده نقدی داشته باشید. در نتیجه باید به ازای هر گواهی که دارید مبلغی معادل ارزش اسمی سهم را پرداخت نمایید. همانطور که می دانید ارزش اسمی هر سهم در ایران در حال حاضر ۱۰۰۰ ریال است. در نتیجه به ازای هر گواهی که دارید و ۱۰۰۰ ریالی که پرداخت می کنید ۱ عدد سهم به شما تعلق خواهد گرفت.

در صورتی که در مهلت مقرر این ۱۰۰۰ ریال را پرداخت کنید، بعد از اینکه افزایش سرمایه شرکت نزد سازمان بورس به ثبت می رسد، حق تقدم های شما نیز به صورت اتوماتیک تبدیل به سهام عادی خواهد شد. این پروسه معمولا بین ۳ تا ۶ ماه زمان خواهد برد.

نحوه فروش حق تقدم

از آنجایی که برخی از سهامداران ممکن است تمایلی نداشته باشند که در افزایش سرمایه شرکت کنند، باید امکانی برای عدم شرکت آنها در افزایش سرمایه نیز در نظر گرفته بشود. به همین دلیل بعد از برگزاری مجمع شرکت یک نماد حق تقدم نیز در بازار برای آن شرکت تعریف می شود تا سهامداران بتوانند از طریق آن نماد، حق های خود را به فروش برسانند؛ مثلا اگر شرکت ایران خودرو با نماد خودرو افزایش سرمایه بدهد، نماد حق تقدم آن خودروح. خواهد بود.

در مثالی که زدیم شما ۱۰۰۰ سهم خودرو و ۵۰۰ حق خودرو بعد افزایش سرمایه خواهید داشت. شما می توانید مثل سهام عادی حق تقدم خود را نیز از طریق کارگزاری و یا از طریق سیستم آنلاین به فروش برسانید. معمولا قیمت حق تقدم به اندازه همان مبلغ اسمی (۱۰۰۰ ریال) از قیمت سهم عادی کمتر است. البته این اختلاف می تواند به دلایل متعددی کمتر یا بیشتر از این عدد نیز باشد.

دامنه نوسان در حق تقدم

دامنه نوسان برای خرید و فروش نماد حق تقدم شرکت‌ها ۲ برابر دامنه نوسان سهام عادی است؛ یعنی یک نماد حق تقدم در طول روز می تواند مثبت ۱۰ درصد و منفی ۱۰ در صد نسبت به قیمت پایانی روز گذشته نوسان داشته باشد. پس افرادی که آن را خرید و فروش می کنند باید با این علم که ریسک این کار بیشتر از خرید و فروش سهام عادی است، این کار را انجام بدهند.

چرا که در این حالت در طول روز در بیشترین حالت می تواند حدود ۲۰ درصد نوسان داشته باشد. در صورتی که این دامنه نوسان برای سهام عادی نزدیک به  ۱۰ درصد است.

این مطلب را حتما بخوانید:  محاسبه قیمت سهام پس از بازگشایی چگونه است؟

برای مثال در شکل زیر تصویر نماد حق تقدم گروه دارویی سبحان را می بینید که دامنه نوسان مجاز آن نسبت به قیمت پایانی روز گذشته، ۱۰ درصد است.

 حق تقدم سهام

نماد حق تقدم چه مدت باز است

نماد حق تقدم یک شرکت فقط در طی یک بازه زمانی مشخصی قابلیت خرید و فروش دارد، نه برای همیشه. طبق قوانین بورس این بازه زمانی نباید کمتر از ۶۰ روز باشد. معمولا همین بازه ۲ ماهه نیز برای معاملات در نظر گرفته می شود. طی این بازه افرادی که تمایلی به شرکت در افزایش سرمایه ندارند حق خود را می فروشند. همچنین افرادی که در مجمع سهامدار نبوده اند می توانند این حق تقدم ها را خریداری  کنند.

افرادی که به تازگی این حق تقدم ها را بخرند، باید مبلغ اسمی سهم را به حساب شرکت واریز کنند تا تبدیل به سهم عادی شود. البته خیلی از افراد نیز این حق ها را مانند سهام عادی خرید و فروش می کنند و از نوسانات آن سود می برند.

حق تقدم استفاده نشده چیست؟

حال ممکن است فردی فرم شرکت در افزایش سرمایه شرکت را تکمیل نکند و همچنین حق تقدم خود را نیز در مهلت معین شده به فروش نرساند. در این حالت اصطلاحا به این حق تقدم ها، حق تقدم استفاده نشده گفته می شود. در این حالت، شرکت آنها را از طریق آگهی و به روش حراج به فروش می رساند. سپس کارمزدهای فروش از مبلغ مربوطه کسر شده و باقیمانده آن را به حساب سهامداران واریز می کند.

قیمتی که این حق تقدم ها به فروش می رسد معمولا نزدیک به قیمت آخرین روزهای معامله نماد حق تقدم است؛ اما ممکن است از آن کمتر و یا بیشتر هم باشد. در نهایت این نکنه را مد نظر داشته باشید که هر فردی که در زمان برگزاری مجمع شرکت سهامدار باشد، مشمول تصمیمات مجمع از قبیل افزایش سرمایه و … می شود. پس حق تقدم سهام به افرادی تعلق می گیرد که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهامدار بوده اند.

نویسنده:

پیمان باغچه سرا

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 3.7 / 5. تعداد امتیاز: 183

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

956 دیدگاه
 1. درین می گوید

  سلام امکان داره در مورد حق تقدم وگردشح توضیح بدین؟ سهم عادی درحال رشد هست ولی سهم حق تقدم ماههاست منفی بوده و ثابت مونده

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   زمان حق تقدم مذکور تمام شده است اگر مبلغ اسمی را پرداخت کرده باشید حق تقدم به سهام عادی تبدیل می شود در غیر اینصورت پس از حراج مبلغ به حساب سهامدار واریز می شود

 2. علی می گوید

  سلام و ممنون از توضیحاتتون
  ۸ سال پیش حق تقدم فجام از طریق معاملات آنلاین به قیمت ۱۳۰ تومن خریدم. بدون اینکه خود سهم رو داشته باشم. نماد بسته شد و من هم چند سال معاملات بورس انجام ندادم و همینجوری سهم توی پروفایل باقی مانده. حالا شرکت در حال افزایش سرمایه است. آیا امکان معامله سهم من وجود داره؟ تکلیف ۱۰۰ تومنی که باید به شرکت پرداخت میشده چی میشه؟ آیا ۱۰۰ تومن از این مبلغ رو شرکت برده و بقیه رو سهامدار برده؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با امور سهام شرکت تماس بگیرید تا حق تقدم شما را تعیین تکلیف کنند

 3. hamidreza می گوید

  با سلام و تشکر از مقاله ی مفیدتون ،
  بنده از سهام حق تقدم حکشتی (حکشتیح) که داشتم استفاده نکردم و مهلت استفاده ش تموم شد. بعد از مدتی این نماد از پورتفوی من حذف شد و نمیدونم چجوری باید بفهمم شرکت اونها رو به حراج گذاشته یا نه ، ولی پولی به حساب من واریز نشده،
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   هم می توانید از سایت کدال پیگیر درج آگهی های استفاده نشده باشید و هم از طریق امور سهام شرکت

 4. misagh می گوید

  خسته نباشید. فرمودین که اگر طی بازه ۶۰ روزه، گواهی و فیش واریز رو برای شرکت بفرستم حدود ۳ تا ۶ ماه زمان میبره که تبدیل بشه به سهام اصلی. مقدار نوساناتی که سهام اصلی، طی این بازه زمانی (۳ تا ۶ ماه) داره، روی سهام تبدیل شده من اعمال میشه یا فقط از زمانی که داخل پرتفو بشینه. چون قطعاً در این بازه زمانی قیمت سهام اصلی خیلی تغییر میکنه.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم با قیمتی در محدوده روز سهم به سهام عادی تبدیل و به پرتفوی شما افروده می شود

 5. مهدی می گوید

  سلام من تاصیکوح به خاطر شرکت در افزایش سرمایه بهم تعلق گرفت. و حدود اوایل شهریور اخرین فرصت فروشش بود که من فراموش کردم بفروشم. الان اذر ماهیم و هیچ مبلغی شرکت برای من واریز نکرده یعنی حراج نکردن فعلا. اصولا کی حراج میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   زمان حراج در کدال درج می گردد

 6. مجید می گوید

  با سلام من حق تقدم وبیمهح رو قیمت۲۰۰خریدم
  اخرین قیمت بسته شدن حق تقدم قیمت۱۲۰تومن بود
  سهم اصلی قیمت ۲۸۵تومن فعلا هست

  سوال اول آیا نیاز به واریز حق اسمی هست؟
  سوال دوم :قیمت حدودی حراج شرکت چقدرخواهد بود؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر مبلغ اسمی در زمان خرید از شما کسر شده است نیازی به واریز ندارید.قیمت بستگی به شرایط روز سهم دارد که مبلغی به علاوه مبلغ اسمی را شامل می شود

 7. شقایق می گوید

  سلام من حدودا دو هفته پیش تشتادح خریدم
  بعد از دوروز فروش نمیرفت
  فکر کردم اوراق تبعی هستش
  اما الان متوجه شدم حق تقدمه و احتمالا موقع خرید من توی حراج بوده
  از اونجایی ک‌من خود سهم تشتاد رو ندارم
  چطور میتونم تشتادح رو بفروشم
  چون هنوز فروش نمیره و پیام خطا میاد موقع فروش
  ممنون‌میشم جوابم رو بدین

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعد از ثبت افزایش سرمایه در ثبت شرکتها و بورس حق تقدم شما به سهام عادی تبدیل می شود (حدود ۲-۳ماه) که بعد از آن می توانید برای فروش اقدام کنید

 8. محمد محمدی می گوید

  سلام .من سهام حق تقدم صبا را خریداری کردم وقبل از افزایش سرمایه این سهم را نداشتم آیا بایستی ۱۰۰ تومان تبدیل حق تقدم را واریر کنم؟ آیا نیاز به تکمیل فرم تبدیل حق تقدم هستم ؟ چون سهامدار قبلی نبوده ام قادر به دریافت فرم گواهی نیستم. لطفا راهنمایی بفرمایید .سپاسگذارم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر مبلغ اسمی در زمان خرید حق تقدم از شما کسر شده است نیازی به واریز ندارید و به صورت خودکار به سهام عادی تبدیل می شود

 9. حسین می گوید

  با سلام و تشکر
  در تاریخ ۲۱ آبان تعدادی حق تقدم پکویرح خریدم .با توجه به این موضوع که مجوز فروش ندارم و آگهی کدال آیا برای تبدیل شدن به سهم باید پول واریز کنم؟
  زمان تقریبی تبدیل حق تقدم به سهم دو تا سه ماه فرمودین.این زمان از کی محاسبه میشه؟ ممنون از پاسخگویی.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر در زمان خرید حق تقدم مبلغ اسمی از حساب شما کسر شده است نیازی به واریز ندارید. حدود ۲-۳ ماه زمان لازم است

 10. اسحاق می گوید

  سلام من پترولح بعد از افزایش سرمایه خریدم و موفق به فروشش نشدم هیچ پولی هم واریز نکردم و الان تکلیفم چیه تبدیل به پترول میکنن یا حراج میکنن؟

  چند ماه بعد از بسته شدن حراج میشه؟

  اگر بخواد به پترول تبدیل بشه چند ماه طول میکشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر مبلغ اسمی از حساب شما کسر شده باشد نیازی به واریز مبلغا اسمی ندارید و به صورت خودکار بعد از ۲-۳ ماه بعد از ثبت افزایش سرمایه در ثبت شرکتها و بورس به سهم عادی تبدیل می شود

 11. فرهاد می گوید

  سلام من ۲۵ مرداد ماه ۹۹ حق تقدم سهام وگردش رو خریدم و بعد ۱ ماه به پرتفوی من اضافه شد و بعد ۲ ماه نماد فوق بسته شده است حالا یک هفته است که نماد فوق از پرتفوی من حذف شده و در سایت ذینفعان بازار سرمایه تعداد سهم رو زده غیر قابل معامله و امکان انتقال به پرتفوی من نیست حال باید چه اقدامی انجام بدم ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم بعد از سپری شدن روند ثبت افزایش سرمایه به سهام عادی تبدیل خواهد شد. روند آنرا از امور سهام شرکت پیگری کنید

 12. سبحان می گوید

  سلام
  من سهام وبیمه داشتم
  الان وبیمهح هم اومده تو پرتفو

  اگر همین جوری کاریش نداشته باشم ضرر می کنم؟

  یا بفروشمش؟

  تجربه ی شما میگه بهترین کار چیه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر در بازه ۶۰ روز تعیین تکلیف سهم اقدام به واریز مبلغ اسمی نکنید حق تقدم شما به عنوان استفاده نشده به حراج گذاشته می شود و مبلغ آن به حسابتان واریز می شود

 13. mahsa99 می گوید

  اگر هم حق تقدم تخصیص داده شده داشته باشم و هم خودم به صورت مجزا از بورس حق تقدم خریداری کنم آیا میشه که همه مبلغ اسمی رو یکجا به حساب سهام واریز کنم یا باید به صورت مجزا باشه؟ چون برای بخش تخصیص داده یک گواهی داریم که در همین پست هم گفته شده، آیا میشه باهم واریز بشه یا باید مجزا باشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در زمان خرید حق تقدم مبلغ اسمی از شما کسر می شود اگر کسر شده است نیازی به واریز ندارد ولی اگر مبلغ اسمی از جساب شما کسر نشده است تفاوتی بین واریز تحمیعی و جداگانه وجود ندارد.فقط در زمان واریز کد ملی خود را لحاظ کنید.

 14. حمید می گوید

  سلام
  بنده حق تقدم #پکویر_ح خرید کردم و علاوه بر کارمزد سهم. قیمت اسمی سهم یعنی ۱۰۰۰ ریال هم از من کسر شده است.می خواستم بدونم آیا تا زمانی که تبدیل به سهم اصلی میشه قابل فروش هست یا نه؟ و اینکه چه زمانی طول میکشه تا تبدیل بشه چون چند ماه پیش یک بازه دو ماهه حق تقدم باز شد و الان بعد از سه ماه که دوباره باز شده به چه صورت هست.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر. معمولا بین ۲-۳ ماه باید ولی باید افزایش سرمایه در ثبت شرکتها و سازمان بورس به ثبت رسیده باشد

 15. saeed می گوید

  سلام
  من یک سوال داشتم
  من مبلغ ۱۰۰۰ ریال به ازای هر سهم رو به حساب شرکت واریز کردم، حالا سوال من اینه کسی که مبلغ حق تقدم رو واریز میکنه میتونه سهام حق تقدمشو هم بفروشه ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم تا زمان تبدیل شدن به سهام عادی قابل فروش نمی باشد

 16. فاطمه رودباری می گوید

  سلام . وقت بخیر . من توی تیر ماه سمگاح خریدم .هیچ مبلغ اسمی رو واریز نکردم . الان چجوری باید پولم رو دریافت کنم؟ میشه راهنماییم کنید لطفا

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   منتظر تبدیل شدم حق تقدم به سهام عادی بمانید برای اطلاع از روند ثبت افزایش سرمایه در ثبت شرکتها و بورس با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 17. فریبا می گوید

  سلام

  من پارسیانح خریدم بهم گفتن باید برم به ازای هر سهم ۱۰۰ تومان واریز کنم
  سوالم این آیا واقعا لازم هست اینکارو انجام بدم ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر در زمان خرید مبلغ اسمی از حساب شما کسر نشده است باید مبلغ اسمی واریز شود در غیراینصورت نیازی به واریز ندارید

 18. مهران می گوید

  سلام چجوری میتونم مهلت استفاده از حق تقدم ها رو ببینم
  جایی هست همچین آماری بهم بده
  میخوام همه حق تقدم هارو ببینم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   از طریق سایت کدال امکان بررسی وجود دارد

 19. دلارا می گوید

  راستی بزرگوار در ادامه پیام قبلیم که گفتم حق تقدم تشتادح رو خریدم من همون تاریخ ۱۸ آبان خریدم یعنی در همون بازه زمانی که سایت کدال این شرکت این پیام رو ثبت نمود
  در سایت کال اعلام شده که عنایت به مجوز افزایش سرمایه به شماره مجوز۱۴۵-۹۸A-IOP-DPM مورخ ۲۸/۱۲/۱۳۹۸ و بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ۰۹/۰۲/۱۳۹۹ با توجه به افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۳۹۱,۳۸۵ میلیون ریال به مبلغ ۷۱۹,۹۰۲ میلیون ریال ، تعداد ۳۲۸,۰۸۹,۴۹۹سهم با توجه به حق تقدم استفاده شده توسط سهامداران فعلی، و با عنایت به انقضای مهلت استفاده از حق تقدم مذکور برای تحقق افزایش سرمایه بدین وسیله تعداد ۶۷۲,۲۳۸,۱۸ سهم ۱۰۰۰ ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه میگردد . مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ ۱۴/۰۸/۱۳۹۹ لغایت تاریخ ۱۳/۰۹/۱۳۹۹و شماره حسابهای زیر جهت واریز وجوه تعیین شده است.
  و شما در پاسخ فرمودید که
  “این اطلاعیه برای حراج حق تثدم استفاده نشده می باشد و شامل حق تقدمی که شما خریداری کرده اید نمی شود.
  عذر میخوام که مجدد سوال میکنم پس من نیاز به واریز میبغ اسمی برای تبدیل شدن حق تقدم به سهام اصلی نیستم درسته؟
  بازم از صبوری شما بسیار بسیار ممنونم.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبلغ اسمی در زمان خرید حق تقدم از شما کسر شده است.اگر کارگزاری مبلغ سهم و اسمی آنرا از شما کسر کرده نیازی به واریز ندارید

 20. دلارا می گوید

  خیلی خیلی ممنونم از خانه سرمایه که منو کامل راهنمایی کردند من چند بار حتی با کارگزاری مفید هم در این خصوص تماس گرفتم و هر کدوم یه اطلاعاتی به من میدادند ولی خوشبختانه اینجا کاملا مشکلم حل شده خدا قوت و خسته نباشید.

 21. دلارا می گوید

  من سهام تشتادح رو بدون اینکه اطلاعاتی داشته باشم،مانند یک سهم معمولی خریداری کردم. حال چند سوال برای من پیش اومده، خیلی ازتون ممنون میشم که پاسخگو باشید چون واقعا سردرگمم.
  ۱- چون در دو سه روز ۱۴ درصد ضرر کردم قصد فروش دارم اما پیام میده که این نماد قابل فروش نیست چرا؟ و چه زمانی این امکان فروش باز میشه؟
  ۲- من حق تقدم تشتادح رو خریدم ولی سهم اصلی رو ندارم. آیا باید سهم تشتاد رو هم بخرم تا حق تقدم من تبدیل بشه به سهم اصلی ؟
  ۳- آیا برای تبدیل به سهم اصلی باید به ازای هر سهم که ۷۰۰ تاست بنده ۷۰ هزار تومان واریز کنم؟
  ۴-در سایت کال اعلام شده که عنایت به مجوز افزایش سرمایه به شماره مجوز۱۴۵-۹۸A-IOP-DPM مورخ ۲۸/۱۲/۱۳۹۸ و بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ
  ۰۹/۰۲/۱۳۹۹ با توجه به افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۳۹۱,۳۸۵ میلیون ریال به مبلغ ۷۱۹,۹۰۲ میلیون ریال ، تعداد ۳۲۸,۰۸۹,۴۹۹سهم با توجه به حق تقدم
  استفاده شده توسط سهامداران فعلی، و با عنایت به انقضای مهلت استفاده از حق تقدم مذکور برای تحقق افزایش سرمایه بدین وسیله تعداد ۶۷۲,۲۳۸,۱۸ سهم
  ۱۰۰۰ ریالی برای پذیره نویسی عمومی عرضه میگردد . مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ ۱۴/۰۸/۱۳۹۹ لغایت تاریخ ۱۳/۰۹/۱۳۹۹و شماره حسابهای زیر جهت
  واریز وجوه تعیین شده است.
  الان تکلیف من چیه خیلی تو ضررم خواهش میکنم راهنماییم کنید.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ۱-شما حق تقدم را خریداری کرده اید بعد از تبدیل شدن به سهام عادی که حدود ۲-۳ ماه زمان می برد امکان فروش دارید.
   ۲-نیاز به خرید سهم اصلی نیست.
   ۳-برای شما نیاز به واریز نمی باشد.
   ۴-این اطلاعیه برای حراج حق تثدم استفاده نشده می باشد و شامل حق تقدمی که شما خریداری کرده اید نمی شود

 22. دلارا می گوید

  سلام دوست عزیز، ببخشید من بدون اطلاع از اینکه نماد تشتادح حق تقدم هست مثل نمادهای دیگر خرید کردم و وقتی دیدم تو ضررم اومدم بفروشم ولی متوجه شدم که نمیشه این سهم رو فروخت، الان این سهم کی تبدیل به سهم عادی میشه و میشه خرید و فروش انجام داد باهاش، ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمائید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   نماد مذکور پس از ثبت افزایش سرمایه نزد سازمان بورس و ثبت شرکتها به سهم عادی تبدیل می شود که حدود ۲-۳ ماه زمان می برد

 23. کاوه می گوید

  سلام . من در در نمادهای دالبر و دعبید سهامی نداشتم و سه ماه پیش حق تقدم استفاده نشده دالبرح و دعبیدح را در بورس خریدم و نفروختم. یکماه پیش از پورتفوی من حذف شدند. فرمی هم برایشان پر نکردم. برای برگشت پول سهام خریداری شده چکار کنم.؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   از طریق امور سهام شرکت و کارگزاری پیگیری کنید

 24. سعید می گوید

  با سلام به من حق تقدم صبا تعلق گرفته تعدادی هم معادل مازاد سود مجمع خریدم آیا در فرم گواهی حق تقدم صرفآ تعداد تعلق گرفته را باید قید کنم یا+ تعداد اضافه خریدی که داشتم .
  واینکه اگر تعداد بیشتری مازاد بر سود مجمع خرید کنم باس مبلغ اسمی حق را بپردازم .
  ممنون که با دقت جواب میدید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبلغ اسمی بابت حق تقدمی که از طرف شرکت به شما داده شده است باید پرداخت شود

 25. سعید می گوید

  سلام چرا در جواب به سئوالات بالا تناقض هست به عنوان نمونه دو تا از جواب های زیر
  گواهی خریداری شده به صورت خودکار بعد از ۲-۳ ماه به سهام عادی تبدیل می شود.مبلغی که توسط شما خریداری شده است نیازی به پرداخت مبلغ اسمی ندارد. واریز مبلغ اسمی مختص حق تقدمی است که به صورت خودکاربه شما تعلق گرفته باشد
  با سلام و احترام
  اگر تمایل به تبدیل حق‌تقدم به سهام اصلی دارید، باید مبلغ اسمی سهم (۱۰۰ تومان) به ازای هر سهم را به حساب شرکت واریز کنید، تا پس از حدوداً چند ماه حق‌تقدم‌های شما به سهم اصلی تبدیل شوند.
  در این زمینه باید با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید

  1. پشتیبان می گوید

   سلام دوست عزیز تناقضی وجود نداره فقط نکته اینه که اگر حق تقدم به صورت خودکار به شما تعلق گرفته باید مبلغ اسمی رو پرداخت کنید ولی اگر خودتون حق تقدم یک سهمی رو خریدید احتیاجی به پرداخت مبلغ اسمی نیست

 26. علیرضا می گوید

  سلام و وقت بخیر
  من سهام حکشتیح را با قیمت ۴۸۰۰ تومان خریداری کردم و درحال حاضر قیمت هرسهم اصلی حکشتی ۲۸۲۲ تومان است. سوال داشتم این تبدیل “چه زمانی” صورت خواهد گرفت و اینکه آیا در هنگام تخصیص سهم، به همان تعداد که سهم حکشتیح خریداری کردم به من سهم اختصاص می یابد یا برای جبران این ضرر تعداد سهام بیشتری به من اختصاص می یابد؟
  ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ۲-۳ ماه زمان می برد و به عمان تعداد که حق تقدم خریداری کرده اید به سهم عادی تبدیل می شود

 27. Amir.g می گوید

  سلام.
  من سهام وگردشح رو بدون اینکه اطلاعاتی داشته باشم،مانند یک سهم معمولی خریداری کردم.
  حالا چه زمانی باز میشود؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حدود ۲-۳ ماه آینده به سهام عادی تبدیل می شود

 28. Rezatak می گوید

  سلام.اگه حق تقدم بخرم بازم باید برا ارزش اسمی سهام پول واریز کنم؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   اگر به قصد نوسان‌گیری اقدام به خرید کرده‌اید، نیازی به واریز مبلغ اسمی نیست.
   اما اگر به قصد تبدیل حق تقدم به سهم اصلی این اوراق را خریداری کرده‌اید، باید مبلغ اسمی (۱۰۰ تومان) را واریز کنید.

 29. علی می گوید

  من اشتباهی حق تقدم شرکت دارویی سبحان رو خریدم
  نمیخوام تبدیل به سهم واقعیش کنم فقط میخوام بفروشمش.چطور انجامش بدم؟حتما باید منم فرم بفرستم؟
  خواهش میکنم مرحله مرحله بگید چکارش کنم‌من

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   دوره زمانی باز بودن نماد حق تقدم این شرکت به اتمام رسیده است.
   در این زمینه باید با امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 30. وحید می گوید

  سلام ببخشید مو حق تقدم رتاپح تو پورتفوم اومده ولی وقتی میرم تو سایت دریافت حق تقدم اطلاعات وارد میکنم میگه اطلاعات شما ثبت نشده چطور باید دسترسی به فرم پیدا کنم؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   لطفاً با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 31. اسامه می گوید

  سلام.ببخشید من حق تقدم بزاگرسح رو خریدم ولی سهم اصلی رو ندارم. آیا باید سهم بزاگرس رو هم بخرم تا حق تقدم من تبدیل بشه به سهم اصلی ؟؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر نیازی به خرید سهم ندارید

 32. شیوا می گوید

  حق تقدمپترولح داشتم ولی شنبه فرصت خروج نداد و نتونستم بفروشم.قیمت حراجش چند میشه حدودا؟ متضرر میشم؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   برای اطلاع از این مورد باید با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 33. جلال می گوید

  سلام من نزدیک به ۱۰ روزه حق تقدم پترول رو خریدم پترولح بعد شنبه بسته شد فرم پر نکردم تبدیل به سهم پترولش کنم که گیگن حراج میشه سهم میخواستم بپرسم چند وقت بعدش پولش به حسابم میاد ؟ اخرین سهمی که معامله شده قیمتش رو حساب میکنن؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   برای اطلاع از این موارد باید با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 34. ایمان می گوید

  سلام.
  حق تقدم استفاده نشده چه زمانی حراج میشه و معمولا چقدر بعد از بسته شدن معاملات حق تقدم انجام میشه؟؟ و از کجا بفهمیم

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   برای اطلاع از این موارد باید با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 35. محسن می گوید

  سلام
  من روز شنبه ۹۹/۰۸/۰۳ تعدادی حق تقدم پترول خریدم.
  الان من باید مبلغ اسمی هر سهم رو که ۱۰۰ تومان هست رو به حساب شرکت واریز کنم تا حق تقدم به سهام تبدیل بشه؟
  مهلت واریز مبلغ اسمی هر سهم هنوز مونده یا تموم شده؟
  در داخل سایت کارگزاری مفید آنلاین در پرتفوی لحظه‌ای قسمتی وجود داره به نام تبدیل حق تقدم به سهم،کاربرد اون چیه؟ میشه راهنمایی کنید.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   نیازی به واریز مبلغ اسمی ندارید بعد از ۲-۳ ماه به سهادی عادی تبدیل می شود

 36. ن می گوید

  سلام من پترولح را گرون خریدم و منفی شد قیمتش پایین اومد فرم هم پر نکردم الان چیکار کنم مهلتش تموم شده

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعد از سپری شدن فرایند ثبت افزایش سرمایه به سهم عادی تبدیل خواهد شد

 37. هادی می گوید

  سلام ممنون میشم راهنماییم کنید
  من حق تقدم پترول داشتم ولی بدلیل بیماری نتونستم بفروشم آیا میتونم یکی دو روز بعد از اتمام مهلت قیمت اسمی و پرداخت کنم تا تبدیل به سهم بشه

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر باید در زمان مقرر انجام شود

 38. بهروز می گوید

  سلام من حق تقدم وملل داشتم از داخل پرتفوی حذف شده چطور پولش به حسابم واریز میشه؟ با اداره سهام ملل تماس گرفتم گفتن که باید فرم پر کنی ولی نمیدونم فرمش رو از کجا پیدا کنم. ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   گواهی حق تقدم در سایت شرکت قسمت مربوط به امور سهام در درسترس است.در غیراینصورت از امور سهام محل دریافت گواهی را جویا شوید

 39. مراد می گوید

  به کجا ارسال می کنند، فرم فیزیکی یا از کارگزاری ها یک کم در مورد نحوه دریافت این فرم توضیح بدین

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در سایت شرکتها بخشی برای ورود اطلاعات سهامداران وجود دارد که در صورت تکمیل اطلاعات فرم به آن آدرس ارسال می شود بعضی از شرکتها نیر بخشی را برای تکمیل اطلاعات و صدور گواهی سپرده در نظر گرفته اند.در فضای مجازی اگر جستجو کنید سایتهایی هستند که این گواهی را با اخذ اطلاعات شما در اختیارتان می گذارند

 40. Metiiii می گوید

  من الان یکی از همین نماد هارو خریدم (نمادکاسپین) قبلا هم سهامی توی کاسپین نداشتم. امروز خریدم بعد پایان معاملات پیامی اومد که مهلت به پایان رسید.. این نماد روزای معاملاتی بازه و عین مابقی نماد ها توی محدود ۵- +۵نوسان میکنه؟؟؟ اگر نوسانی داره ارتباطی به نماد اصلی که خود کاسپین باشه پیدا میکنه یا جداست… چون کاسپین دیدم منفی کاسپینح مثبت…… و یه موضوع این که نوسان خطی دیده میشه اما توی چارت واسه تحلیل تکنیکال باز نمیشه و نماد غیر معتبراست مینویسه دلیلش چیه؟؟؟ ممنون خداقوت بابت سایت خوبتون کع اطلاعات زیادی کسب کردیم ازش

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شما حق تقدم نماد مذکور را خریداری کرده اید.نوسان حق تقدم از نوسان سهم جداست

 41. سجاد می گوید

  من نماد صبا رو تو پرتفوم داشتم و بعد از مجمع که ۲۰۰ درصد افزایش سرمایه داشت تعداد سهامم به همون مقدار ثابت موند ولی ارزش قیمتیش کم شد، در کنارش نماد صباح به تعداد دوبرابر برگهای صبا به پرتفوم اضافه شد و ارزش قیمتیش هم به مقداری شد که از صبا کسر کرده بودن.
  یعنی بخشی از مبلغی که قبل از رفتن به مجمع بابت خرید صبا هزینه کرده بودم الان اجبارا تبدیل به حق تقدم (صباح) شده و باید یکی از روشها رو انتخاب کنم:
  ۱- خودم صباح رو بفروشم
  ۲- رها کنم تا خود شرکت صباح رو بفروشه (تمایلی ندارم)
  ۳- به ازای هر برگ صباح ۱۰۰ تومن پرداخت کنم تا تبدیل به صبا بشه

  حالا اگه بخام میزان ارزش ریالی صبا به همون مقداری برگرده که قبل از مجمع در پرتفوم داشتم ناچارا باید گزینه سوم رو انتخاب کنم و یا اینکه باید گزینه اول رو انتخاب کنم یعنی صباح رو بفروشم که در این صورت ارزش ریالی نماد صبا در پرتفوم به نسبت ارزش ریالی قبل از مجمع کاهش پیدا میکنه.
  درست گفتم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله درست است. فرآیند به همین ترتیب است

 42. سجاد می گوید

  از درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه میتونید گواهی حق تقدم رو دانلود کن:
  https://ddn.csdiran.ir/login

 43. شهره اسماعیلی می گوید

  با سلام
  آیا زمان مجاز برای پرداخت هزینه اسمی سهم (که در اطلاعیه آمده) برای پرداخت هزینه است یا ارسال مدارک؟
  آیا میتوان مدارک را چند روز بعد برای شرکت ارسال کرد یا باید تا همان تاریخ ارسال شده باشد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   امکان ارسال مدارک چند روز بعد از واریز هم وجود دارد و الزامی برای یکسان بودن تاریخ ندارید

 44. مهدی می گوید

  سلام
  حق تقدم سهام پترول را خرید کردم
  حالا اگه بخوام به سهام تبدیل بشه آیا فقط واریز مبلغ ۱۰۰ تومن به حساب شرکت کفایت میکنه یا باید کار دیگری انجام داد

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر مبلغ اسمی در زمان خرید از شما کسر شده است نیازی به ارسال گواهی حق تقدم ندارید ولی اگر مبلغ اسمی را واریز کردید باید گواهی حق تقدم را نیز برای شرکت ارسال کنید

 45. حسین می گوید

  سلام. من حق تقدم وگردش ح داشتم. از طریق سایتشون هزینه را پرداخت کردم تا به سهم تبدیل بشه. ازونجایی که همش سهم وگردش ح منفی هست اون رو فروختم. حالا پولی که دادم بابتش چی میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبلغ اسمی قابل استرداد نمی باشد

 46. عباس رضایی می گوید

  باسلام زمانیکه سهم اصلی زیرصدتومن باشه قیمت حق تقدم چجوری محاسبه میشه

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بر اساس فرمول موجود محاسبه می شود

 47. رضا اميري می گوید

  سلام .وقت بخیر
  سوال من اینکه الان حق تقدم کدما ١٢ تومنه و من سهامشو ندارم و خوده سهام ١٩ تومنه
  من میتونم حق تقدمو بخرم تو قیمت ١٢ تومن بعد به سهام اصلی تبدیل کنم و بفروشم…

  چند وقت طول میکشه به سهام اصلی تبدیل شه؟!

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   امکان آن وجود دارد ولی در نظر داشته باشید ممکن است تا حدود ۳-۴ ماه بعد که حق تقدم به سهم عادی تبدیل می شود قبمت سهام عادی افت زیادی کرده باشد

 48. fmk می گوید

  سلام من سهم کویرح رو داشتم الان مجمع رفته قضیه حق تقدم چیه ک میگن صدتومن واریز میکنن میشه راهنمایی کنین؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام
   کویرح حق تقدم سهم کویر هست و وقتی شما سهم حق تقدم رو خریداری میکنین تا تاریخی که شرکت مشخص کرده باید بابت هر سهم ۱۰۰ تومن برای شرکت واریز کنید تا این سهم به صورت کامل به شما تعلق بگیره و بعد از تقریبا ۲-۴ ماه تبدیل به سهم اصلی کویر میشه

 49. خادم می گوید

  سلام اگر وجه ۱۰۰ تومانی حق تقدم رو واریز کنیم در چه صورت سود شرکت به این سهامها تعلق میگیرد. ایا باید قبل از مجمع به پرتفو اضافه شده باشند تا سود سهام تعلق گیرد؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   واریز وجه ۱۰۰ تومانی قیمت اسمی سهام مربوط به فرآیند افزایش سرمایه بوده و ارتباط مستقیمی به تقسیم سود نقدی ندارد.
   اگر شرکت تصمیم به تقسیم سود نقدی داشته باشد، به تمام سهام تعلق خواهد گرفت.

 50. رامین می گوید

  سلام. بطور مثال من که خود سهم رو ندارم و حق تقدم رو به قیمت ۷۰۰ تومن بخرم بایستی ۱۰۰ تومن هم به شرکت واریز کنم یعنی ۸۰۰ برام تموم میشه

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله محاسبه شما درست است.

 51. محمدرضا می گوید

  سلام
  سرنوشت اینایی که در حراج، حق تقدم رو خریداری میکنن چی میشه؟؟؟ به چه دردشون میخوره؟

  سوال بعد اینکه من گواهی حق تقدم هم دارم و افزون بر اون تعداد حق تقدم هامو با خرید افزایش دادم. حالا گواهی بر اساس قبل از خرید به من حق تقدم داده. برای واریز باید چیکار کنم؟
  (مثلا در گواهی ۵۰۰۰۰ حق تقدم ثبت شده و من ۲۰۰۰۰ تا خرید داشتم. الان ۷۰۰۰۰ حق تقدم دارم. برای واریز پول حق تقدم ها باید چیکار کنم؟ در حالیکه گواهی تعدادش همون ۵۰هزارتای اوله)

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   گواهی خریداری شده به صورت خودکار بعد از ۲-۳ ماه به سهام عادی تبدیل می شود.مبلغی که توسط شما خریداری شده است نیازی به پرداخت مبلغ اسمی ندارد. واریز مبلغ اسمی مختص حق تقدمی است که به صورت خودکاربه شما تعلق گرفته باشد

 52. علیرضا می گوید

  سلام
  لطفا بفرمایید که این فرم گواهی حق تقدم خرید سهام رو کی و از کجا و چطور واسمون میفرسته!!؟؟ و ما چطور این فرم رو ارسال کنیم؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   لطفاً برای انجام این موارد با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 53. ب می گوید

  سلام من سهام تاپکیش دارم یه ۳۰۰تا حق تقدم داده داخل تاپکیش ح باز شد برام العان دقیقا هیچ راهی جز این فکس و روشهای اپلیکینی نیست؟و داخل کدال من پیری ندیدم مثل اون فرمی که شما به عنوان مثال فرستادید برای ما نفرستادن

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   در این زمینه لطفاً با امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 54. AM می گوید

  با سلام من تا بحال از گواهی حق تقدم خرید سهام دریافت نکرده ام این در حالیست که در چندین مورد به من تعلق گرفته و دیر خبردار شده ام مشکل از کجاست ؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   مشکلی وجود ندارد، بلکه شما باید همواره اخبار مرتبط با سهام موجود در پرتفوی خود را در وبسایت کدال چک کرده و پس از تخصیص حق تقدم اقدامات لازم را انجام دهید.

 55. سید علی می گوید

  سلام حق تقدم صباح و پترولح رو فروختم سهم اصلی خریدم ولی مبلغ از سرمایه کم شده حدود سه میلیون
  داستان چیه؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   این موضوع ارتباطی به فروش حق تقدم‌ها و خرید سهام اصلی ندارد.
   احتمالاً پس از خرید به دلیل کاهش قیمت سهم زیان کرده‌اید.
   در این مورد باید با بخش پشتیبانی شرکت کارگزاری تماس بگیرید.

 56. احمدرضا می گوید

  سلام
  یه سوال داشتم
  خواستم بدونم حق تقدمی که مابه التفاوتش به شرکت اصلی پرداخت شده که به خواهد به سهم اصلی تبدیل بشه رو میشه فروخت
  مثلا ۱۰۰۰سهم از کدماح خرید شده و به میزان هر سهم ۱۰۰تومن پرداخت شده و مدارک به شرکت ارسال شده
  حالا میشه این ۱۰۰۰سهم رو فروخت یا باید تا تبدیلش نگهش داریم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بایدتا تبدیل به سهام عادی سهامداری کنید

 57. اسداله محمدعلی خانی می گوید

  سلام من به تازگی حق تقدم وگردشح رو از بازار به تعداد ۸۰۰ به مبلغ هر سهم ۱۳۱۳۷ از ایزی تریدر مفید آیا بعد مدتی تبدیل به سهم عادی میشه یا با بانک گردشگری امور سهام تماس بگیرم یا نیازی نیست ممنون میشم از راهنمایتون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   اگر تمایل به تبدیل حق‌تقدم به سهام اصلی دارید، باید مبلغ اسمی سهم (۱۰۰ تومان) به ازای هر سهم را به حساب شرکت واریز کنید، تا پس از حدوداً چند ماه حق‌تقدم‌های شما به سهم اصلی تبدیل شوند.
   در این زمینه باید با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 58. james می گوید

  سلام من حق تقدیم سمگا رو خریدم در حالی که سهم سمگا رو نداشتم ولی در زمان مقرر تبدیل به سهام نکردم حالا سهم از سبد من حذف شده الان قراره چه اتفاقی برای سهم من بیافته ممنون میشم جواب بدید

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   شما باید منتظر انجام حراج حق‌تقدم‌ها و واریز مبالغ توسط شرکت باشید.
   لطفاً با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 59. خیام تهرانی می گوید

  سلام
  من حق تقدم پکویرح رو خرید کردم الان که حق تدم توسط شرکت بفروش می رسد اما در پرتفوی من این تعداد سهام حق تقدم من نمایش داده نمی شود.آیا چون من هیچ سهام اصلی پکویر را نداشتم این امور اتفاق افتاده است؟ یعنی من باید یک تعداد سهام اصلی پکویر را بخرم تا حق تقدم آن در پرتفوی من نمایش داده شود؟ یا دلیل دیگری دارد که در پرتفوی من صفر شده است؟
  ممنون می شم پاسخ من رو بدهید.

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   خیر خرید و فروش حق‌تقدم ارتباطی به سهام اصلی ندارد.
   اگر موجودی دارایی شما در پرتفوی نمایش داده نمی‌شود، لطفاً با بخش امور سهام شرکت کارگزاری تماس بگیرید.

 60. حسین می گوید

  سلام من بدون داشتن سهم کویر رفتم کویرح خریدم و چون که آگاهی نداشتم قبل از بسته شدن نفروختمش و واریزی هم نکردم،تکلیفم چیه و کی پول به حسابم واریز میشه و آیا به حساب سجام واریز میشه؟؟؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   شما باید منتظر انجام حراج حق‌تقدم‌ها و واریز مبالغ توسط شرکت باشید.
   لطفاً با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 61. هوشنگ می گوید

  سلام. کدما الف خورده. حق تقدمش با دامنه نامحدودبازمیشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج

 62. Ali می گوید

  سلام، وقت بخیر
  عبارت حق تقدم خودرو به اشتباه #خوروح نوشته شد، لطفا ویرایش شود.
  ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله، ممنون از دقت نظر شما.
   اصلاح شد.

 63. حسین می گوید

  سلام علیکم
  سهمی دارم که ۳۴۰ درصد افزایش سرمایه از « آورده نقدی و مطالبات سهامداران داره، که از این مقدار « ۸۰ درصد از آورده نقدی» و « ۲۶۰ درصد از مطالبات سهامداران» هست/ سوال بنده اینه که افزایش سرمایه از مطالبات سهامداران که ۲۶۰ درصد هست، به چه صورت اعمال میشود؟؟؟/ آیا بصورت حق تقدم هست و یا بصورت سهام جایزه اعمال میشه؟؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مطالبات به عنوان سهام جایزه تقسیم می شود

 64. مهدی می گوید

  سلام وقت بخیر. من متاسفانه در مورد حق تقدم آگاهی نداشتم و امروز بدون داشتن سهم ختور اومدم سهم ختورح رو خریداری کردم. حالا سوال من اینه فردا می تونم دوباره بفروشمش یا امکان فروش برای من بسته شده و باید دو ماه صبر کنم. ؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   خیر محدودیتی ندارید، اما حدوداً در انتهای دوره زمانی باز بودن این نماد قرار داریم و در صورتی که تمایل به تبدیل این آن به سهام اصلی ندارید، باید قبل از بسته شدن نماد برای فروش آن اقدام کنید.

 65. سينا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  حق تقدم ها خوب هستن؟
  مثلا نماد وسنا باقیمت ٢٠٠٠ هزار تومه
  حق تقدمش داره روی قیمت ١٣٠٠ تومان معامله میشه. ایا ارزش خریدن داره؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   برای تصمیم‌گیری و اظهار نظر راجع به حق‌تقدم‌ها باید نسبت به تحلیل (بنیادی) خود سهم تسلط داشته باشید.
   در صورتی که نسبت به خود سهم دیدگاه مثبتی داشته و فاصله قیمتی مناسبی نیز دارند، می‌تواند گزینه سرمایه‌گذاری مناسبی باشد.

 66. fafa می گوید

  سلام وقت بخیر . حق تقدم شرکت فخاسح بهم تعلق گرفت و تا قبل از بسته شدنش فروختمش. چندروز بعد دوباره خریداری کردم از این حق تقدم . اما نتونستم بفروشمش. زمان پذیره نویسی تموم شده . چقدر زمان میبره پول برگرده حسابم و حدودا چقدر کسر میشه از پول؟؟
  کار دیگه ایی میتونم انجام بدم؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   اگر نماد حق تقدم بسته شده است، کار دیگری نمی‌توانید انجام دهید.
   با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید، تا از زمان برگزاری حراج و واریز وجه اطلاع پیدا کنید.

 67. ابراهیم فتح الهی می گوید

  سلام سوال داشتم من سهام حق تقدم ومعادنح خریدم که الان چهار ماه نیم شرکت زنگ می زنم هنوز بهانه می گیرن چون حق تقدم پرداخت نکردم همش می گن ثبت شرکت انجام نشد چقدر زمان می بره کار ما رو نابود این سهم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با توجه به شرایط موجود فرآیند ثبت افزایش سرمایه بیش از معمول زمان می برد.باید منتظر اعمال حق تقدم و تبدیل آن به سهم عادی برای شما بمانید

 68. مریم می گوید

  سلام وقت بخیر چطوزی میشه از حق تقدم سهام ها مطلع شد و اینکه چه زمانی به سهام تعلق می گیرد. مثلا سه دجابر رو من تیر ماه خریداری کردم و نمیدانم چه زمانی حق تقدم میگیرد و طبق بخشنامه هم اعلام افزایش سرمایه دادند برای این سهم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   باتوجه به نوع افزایش سرمایه امکان تعلق گرفتن حق تقدم به شما وجود دارد.باید ابتدا از نوع افزایش سرمایه مزلع شوید. اگر سهمی شامل حق تقدم گردد نماد آن به سبد سهام شما اضافه می شود

 69. امین باقری می گوید

  سلام جهت دریافت فرم حق تقدم باید به کجا رجوع کنیم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در سایت شرکتها معمولا قسمتی در امور سهام برای حق تقدم در نظر گرفته می شود.در غیراینصورت از امور سهام سرکت پیگیری کنید

 70. اصغر می گوید

  سلام من امروز وگردشح خریدم بعد از خرید دیدم تو کدال تا ۷/۱۵ مهلت استفاده داره واسه سهام داراش آیا بعد این تاریخ نماد وگردشح برای همیشه بسته میشه ؟ضمنا من خود نماد وگردشح رو ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شما حق تقدم سهم مذکور را خریداری کرده اید. بعد از تاریخ مذکور نماد بسته می شود.بعد از حدود ۲ ماه حق تقدم شما به سهم عادی تبدیل می شود

 71. رضا می گوید

  سلام من در مهلت اعلامی شرکت به دلیل فراموشی نتوانستم فرم حق تقدم را به شرکت ارسال کنم، آیا در حراج حق تقدم های باقی مانده، چیزی به من تعلق می گیرد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سهام شما به عنوان حق تقدم استفاده نشده به حراج گذاشته می شود و مبلغ آن برای شما واریز می شود

 72. سجاد می گوید

  سلام اینکه گفته میشه شرکت کسایی که حق تقدمشون ونتوستن در سر موعد ی که مشخص بوده واریز کنن بحساب شرکت وشرکت بعدا اونا رو بحراج میزاره وآگهی میکنه خاستم ببینم این حراج وآگهی حق تقدم استفاده نشده به چه صورت است وشرکت چگونه آن را بفروش میرساند

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   زمانی که نماد حق تقدم برای معامله مجاز شود، شما می توانید درخواست خرید خود را به کارگزاری اعلام کنید. معاملات حق تقدم به صورت آنلاین انجام نمی شود. نکته حائز اهمیت آن است که در زمان ثبت اردر توسط شما، باید علاوه بر مبلغ حق تقدم، مبلغ اسمی حق تقدم مورد درخواست نیز در حساب شما موجود باشد.

 73. اکبر می گوید

  سلام من سهم ثخرب رو داشتم بعداز افزایش سرمایه به ثغربح تبدیل شد و من نتونستم بفروشم الان از پرتوفیم رفت نیست چیکار کنم لطفا زود جواب بدین

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم مذکور به عنوان استفاده نشده به حراج گذاشته می شود و مبلغ آن برای شما واریز می شود

 74. پروانه اعتماد می گوید

  با سلام من حق تقدم صباح دارم ۳۱ شهریور تو پرتفوم نشسته ۹ مهر مبلغ مناسبی داشت میخوام بفروشم آیا امکانش هست ک در عرض نزدیت ب ۲ ماه این مبلغ کمتر بشه؟ یعنی زودتر بفروشم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   افزایش و کاهش قیمت سهم در بازار کنونی کمی سخت قابل پیش بینی است

 75. مهدی شیرزاده می گوید

  سلام وتشکر از مطالب مفیدتان
  بنده ۱۰۰۰ سهم حق تقدم در پذیره نویسی آنلاین خریداری کردم که مهلت ۶۰ روزه تمام شد حالا سوال این که آیا باید تبدیل به سهام بشه و برای این کار باید چه اقدامی بکنم با تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   لازم به اقدامی نیست بعد ازحدود ۲-۳ ماه به سهم عادی تبدیل خواهدشد

 76. امیر می گوید

  سلام آیا بعد خرید حق تقدم هم میتوان آن را تبدیل کرد ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعد از خرید حق تقدم مبلغ اسمی نیز از شما اخذ می شود و به صورت خودکار به سهم عادی تبدیل خواهد شد

 77. امیر می گوید

  گواهی حق تقدم صبا رو از کجا بگیرم تو سایت خودشون و سایت مای بورس هم نیست

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 78. Mahmood می گوید

  سلام من ۴۲۰ تا سهام از ومللح نزدیک ۲ ماه پیش خریدم ولی هر کاری میکنم نمیتونم بف روشم همش از حق وتقدم و از اینجورچیزا پیام میاد من بلد نیستم فقط یه سهامی خریدم الان هم میخوام بفروشم باید چیکار کنم؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شما حق تقدم سهم مذکور را خریداری کرده اید. بعد از سپری شدن مراحل ثبت افزایش سرمایه به سهم عادی تبدیل و قابل فروش خواهد بود

 79. sunset می گوید

  سلام؛ عرض ادب
  یک سوالی که پیش می آد؛ در مورد حق تقدم استفاده نشده است
  خود شرکت این رو به حراج می زاره و خب، حتما خریداری هم داره
  خریدار این «حق تقدم استفاده نشده»، آیا می تونه اون ارزش اسمی رو برای شرکت واریز کنه؟ و تا کی فرصت می دن بهش معمولا؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبلغ در زمان خرید سهم از شما کسر می شود

 80. محمدحسین اسفندیاری می گوید

  سلام گواهی افزایش سرمایه چطور برای سهامدار ارسال میشه؟؟
  اگر دریافت نکردم چطور میتونم بگیرم؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ارسال به آدرس پستی، دریافت از سایت شرکت و یا امور سهام شرکت راههای پیگیری گ.اهی حق تقدم می باشند

 81. تارا نیرومند می گوید

  سلام من تعداد۸۱۱ سهام صبا قبل از افزایش سرمایه داشتم،بعد از افزایش سرمایه ۱۶۲۲ حق تقدم صباح بهم تعلق گرفت که هنوز بازگشایی نشده.۳تا سوال از حضورتون داشتم:
  ۱- در این زمان هم میشه فرم گواهی حق تقدم رو تکمیل و واریز انجام داد؟
  ۲- من باید مبلغ ۱۶۲۲۰۰تومان واریز کنم؟
  ۳- نظر کلی شما در مورد اینکه حق تقدم به سهام عادی تبدیل بشه بهتره یا اینکه به فروش برسه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ۱٫گواهی حق تقدم به همراه فیش واریزی مبلغ اسمی برای شرکت ارسال می شود.
   ۲٫ بله
   ۳٫پاسخ این سوال بستگی به مدل و استراتژی شما در سهامداری دارد

 82. تارا نیرومند می گوید

  سلام من تعداد ۸۱۱ سهام صبا قبل از افزایش سرمایه داشتم، بعد از افزایش سرمایه ۱۶۲۲ حق تقدم صباح بهم تعلق گرفت که هنوز بازگشایی نشده.۳سوال از حضورتون داشتم:
  ۱) در این زمان هم میشه فرم گواهی حق تقدم تکمیل و واریز انجام داد؟
  ۲) من باید مبلغ ۱/۶۲۲/۰۰۰ریال واریز کنم؟
  ۳) نظر کلی شما در مورد اینکه حق تقدم به سهام عادی تبدیل بشه بهتر است یا اینکه به فروش برسه؟
  ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ۱٫گواهی حق تقدم به همراه فیش واریزی مبلغ اسمی برای شرکت ارسال می شود.
   ۲٫ بله
   ۳٫پاسخ این سوال بستگی به مدل و استراتژی شما در سهامداری دارد

 83. رضا می گوید

  سلام من سهام شرکت پترول رو خریداری کرده بودم که بعدا به مجمع رفت و انگار نسبت به سهامی که داشتیم حق تقدم تصمیم گرفته شده که در این مقاله شما نوشتین برای گرفتن این سهام باید گواهی حق تقدم برای ما فرستاده میشد که فرستاده نشده الان من دقیقا چیکار کنم چطوری میتونم اون سهامی که برای من در نظر گرفته شده رو بدون گواهی حق تقدم خریداری کنم تنها پول رو به حساب معرفی شده واریز کنم و پست کنم مدرکشو کافیه؟
  ممنون میشم که راهنماییم کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر از طریق سایت شرکت بخش امور سهام دسترسی ایجاد شده باشد می توانید گواهی حق تقدم را دریافت کنید.درغیراینصورت با امور سهام تماس بگیرید

 84. اسماعیل می گوید

  سلام.فخاسح وخریدم ولی خود فخاس وندارم ایا الان باس ۱۰۰۰ ریال بابت هر سهم با حساب شرکت بریزم؟ممنون ازراهنمای شما.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر.بعد از حدود ۲-۳ ماه حق تقدم خریداری شده به سهام عادی تبدیل می شود

 85. اسماعیل می گوید

  سلام.فخاسح وخریدم ولی خود فخاس وندارم ایا الان باس ۱۰۰۰ ریال بابت هر سهم با حساب شرکت بریزم؟ممنون ازراهنمای شما

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر.بعد از حدود ۲-۳ ماه حق تقدم خریداری شده به سهام عادی تبدیل می شود

 86. اسداله محمدعلی خانی می گوید

  سلام تو سهام عدالت شش نماد هست مثلا فملی ۵۳۲ سهم یکی سهم دیگه با نماد فملیح ۱۵۹ این به چه معناست این حرف ح آخر بعضی نماد هاست معنی چی داره

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   به معنی حق تقدم آن سهم می باشد

 87. هاشم می گوید

  سلام

  اگر مثلا سهام پترول رو نداشته باشیم و پترولح رو بخیریم میتونیم بعد از چند روز اگر بسته نشه بفروشیمش؟ یا بعد از خرید فرداش بسته میشه

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله امکان‌پذیر است.
   هر نماد حق تقدم پس از بازگشایی به مدت دو ماه قابل معامله بوده و امکان خرید و فروش آن ارتباطی به سهام اصلی ندارد.

 88. بهمن می گوید

  با سلام و ممنون از وقتی که میگذارید .شما در مطلب اصلی گفتید کسانی که به تازگی و بعد از مجمع حق تقدم میخرند یعنی در مجمع سهامدار نبودند هم باید برای تبدیل به سهم باید مبلغ واریز کنند اما در پاسخ بعضی دوستان گفتید نیازی نیست پول واریز بسه و خود بخود بعد از ۳ ماه تبدیل به سهم میشه . لطفا یکبار دیگر واضح پاسخ میدهید .. ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در زمان خرید حق تقدم مبلغ اسمی به صورت سیستمی از حساب شما کسر و به حساب شرکت واریز می شود.

 89. پویا می گوید

  با سلام اگر در بازه زمانی تعیین شده مبلغ اسمی حق تقدم سهم واریز شود و از طرفی هنگام باز شدن حق تقدم شرکت همان تعداد که مبلغ اسمی برایش پرداخت کردیم را بفروشیم چه اتفاقی پیش میاد ؟ آیا پولی که به عنوان مبلغ اسمی پرداخت شده بود را برگشت میدهند؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   در این زمینه باید با بخش امور سهام شرکت مورد نظر تماس بگیرید.

 90. علی می گوید

  با سلام ازکجا فرم حق تقدم نماد رو پیداکنم وبدست بیارم تابتونم پرش کنم و از کجا آدرس شرکتو پیداکنم واینکه آیا میشه مبلغ خرید برگه حقه تقدم را فقط به حساب شرکت واریز کرد یا باید حتما فرم به اون شرکت پست بشه؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   نام شرکت مربوطه را در گوگل سرچ کنید.
   با شماره تلفن شرکت تماس گرفته و به داخلی امور سهام متصل شوید.
   تمام فرآیند واریز وجه و تبدیل حق تقدم به سهام اصلی توسط کارشناسان امور سهام برای شما توضیح داده خواهد شد.

 91. حمید می گوید

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدی که میدید. بعداز افزایش سرمایه صبا در پرتفوی من صباح اضافه شده.تقریبا چه مدت زمان طول میکشه که فرم شرکت برای واریز مبلغ ارسال بشه و این فرم بیشتر از چه طریقی ارسال میشه.

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   زمان خاصی نداشته و باید خودتان پیگیری کنید.
   لطفاً با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید، تا توسط کارشناسان مربوطه راهنمایی شوید.

 92. میلاد لاهوتی می گوید

  سلام وقت بخیر
  من ۱۰۰ سهم از شرکتی رو دارم که بعد از مجمع ۲۰۰۰ سهم حق تقدم اضافه شده به پرتفو
  الان با پرداخت ۲۰۰.۰۰۰ تومان این حق تقدم ها تبدیل به سهم میشن؟ یعنی میشه ۳۰۰۰ سهم؟
  چجوری این مبلغ رو باید پرداخت کنم؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله در صورتی که بابت هر برگه حق تقدم مبلغ اسمی سهام یعنی ۱۰۰ تومان به حساب شرکت واریز کنید، بعد از گذشت چند ماه حق‌ تقدم‌ها به سهام اصلی تبدیل می‌شوند.
   برای اطلاع از فرآیند واریز با بخش امور سهام شرکت مربوطه تماس بگیرید.

 93. حمید می گوید

  سلام، وقتتون بخیر
  چند سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید:
  ۱- آیا تا زمانی که حق تقدم را داریم باید سهم را نگه داریم؟
  ۲- آیا کسی که در بازه ۶۰ روزه می خواهد حق تقدم را بخرد باید خود سهم را هم داشته باشد؟
  ۳- هنگام خرید و فروش حق تقدم به قیمت حق تقدم با فرمولی که در سایت گذاشتید این معاملات انجام می شود یا از روزی که پایه قیمت ۱۰۰ تومان گذاشته شده نوسان نسبت به این ۱۰۰ تومان محاسبه می شود؟
  ۴- دامنه نوسان حق تقدم چگونه است؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   ۱ و ۲- خیر لزومی ندارد.
   ۳- حق تقدم بر اساس فرآیند عرضه و تقاضای روزانه بازار قیمت‌گذاری می‌شود. ۱۰۰ تومان قیمت اسمی سهام و مبلغ مورد نیاز برای تبدیل حق تقدم به سهم اصلی است.
   ۴- روزانه ۱۰ درصد

 94. sogol می گوید

  سلام وقت بخیر من ۸۰۰۰ تا سهام صبا داشتم
  دو روزه تو پرتفوم ۱۷۰۰۰ تا سهام صباح اومده
  الان این سهم مال من شده یا باید بخرم که برای من بشه؟
  نحوه ی خریدنش چطوره؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله، در جریان فرآیند افزایش سرمایه ۱۷۰۰۰ حق تقدم این سهم به شما تخصیص داده شده و مالک این حق تقدم‌ها شما هستید.
   در صورتی که تمایل دارید، این حق‌ تقدم‌ها به سهام اصلی (این فرآیند حداقل چند ماه طول می‌کشد) تبدیل شوند، باید بابت هر برگه حق تقدم مبلغ ۱۰۰ تومان به حساب شرکت واریز کنید.
   در غیر این صورت می‌توانید، حق تقدم‌های خود را در بازه زمانی دو ماهه باز بودن نماد آن‌ها بر اساس قیمت روز بازار به فروش برسانید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر هم با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 95. رضا حسین پور می گوید

  سلام من چندین سال پیش از داردسازی سبحان سهام خریده بودم و همینطوری مونده بود تا الان حالا دوباره وارد بورس شدم و اطلاعاتم خیلی کمه در حال حاضر ۱۵۹۵سهم دسبحا و ۲۹۵تا هم حق تقدم دارم و از سالهای پیش نه هیچ سودی گرفتم نه فرمی پر کردم توی ذینفعان هم که رفتم مبلغی بابت سود نوشته که من نگرفتم الان باید چیکار کنم آیا میتونم حق تقدمم رو بفروشم یا نه و اون سودها رو چطوری میتونم بگیرم یا اینکه نگه دارم لطفا یکم راهنماییم کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سودها از طریق امور سهام قابل پیگیری هستند. در مورد حق تقدم اگر نماد آن بسته نشده است می توانید مبلغ اسمی را به حساب شرکت واریز و به همراه گواهی حق تقدم برای آنها ارسال کنید تا به سهام عادی تبدیل شود و اگر نماد متوقف است بعد از حراج به عنوان استفاده نشده مبلغ آن برای شما واریز خواهد شد

 96. شهرام می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ۳۰۰ تا سهام صبا داشتم
  الان بعداز افزایش سرمایه ۶۰۰ تا صباح بهم تعلق گرفته که قابل خرید و فروش هست
  یا میتونم با واریز مبلغ ۱۰۵ تومن به ازای هر سهم صباح اونو تبدیل به صبا کنم
  سوالم اینه که آیا میتونم از طریق خرید سهام صباح تعداد حق تقدم ها رو بالا ببرم و مثلاً تعداد ۱۰۰۰۰ تا صباح دیگه بخرم و با واریز مبلغ اسمی ۱۰۵ تومن کل اونارو تبدیل به سهام صبا کنم یا اینکه فقط اون ۶۰۰ سهم خودم فقط این قابلیت و داره

  1. پشتیبان می گوید

   سلام دوست عزیز شما فقط میتونید با پرداخت ۶۰۰۰۰ تومن صباح رو در اختیار بگیرین و بعد از باز شدن سهم صباح اون رو بفروشید و یا بخرید ولی تبدیل کردن حق تقدم به سهم اصلی به ۳ تا ۶ ماه زمان احتیاج داره و تو این بازه نباید حق تقم خود را بفروشید.

 97. mahsa می گوید

  ممنونم از مطالب فوق العاد تون .
  بنظرتون سهام حق تقدم رو بفروشیم بهتر است یا آن را به سهام اصلی تبدیل کنیم ؟
  برای شرکت سرمایه گذاری صبا منظورم هست عزیزم .

  1. پشتیبان می گوید

   این تصمیم گیریش به عهده خودتونه و تحلیلی که از آینده سهم دارین و نسبت به اون باید تصمیم بگیرید.

 98. Ahmad می گوید

  سلام من سهام شلعاب رو خریداری کرده بودم که بعد از مجمع با _۷۰ درصد بار شده و در کنارش سهم شلعابح رو داده که هنوز باز نیست الان باید گی کار کرد؟؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   اگر بعد از برگزاری مجمع و باز شدن سهم اصلی، نماد حق تقدم سهم نیز به پرتفوی شما اضافه شده است، این نماد در روزهای آتی بازگشایی خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 99. مسعود موسوی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  در صورت نفروختن حق تقدم و حراج ان توسط شرکت، چند روز زمان میبره تا پول به حساب بنده واریز بشه?
  به حساب شخصی میاد یا به پرتفو کارگزاریم منتقل میشه?
  مثلا من حق تقدم وگردشح دارم و ۷ مهر بسته میشه و الانم کلا صف فروش هستش
  چند روز زمان میبره به حسابم پول منتقل کنند بعز ۷ مهر?
  ممنون از راهنمایی خوبتون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حدود ۳-۴ ماه زمان می برد و مبلغ از طریق سپرده گزاری مرکزی به حساب شما واریز می شود

 100. سید مجتبی می گوید

  سلام وقت بخیر
  من سهام ثاختح رو تازه خریدم و بعد از یک روز از خرید ممنوع و متوقف شد
  حال اگر افزایش سرمایه داشته باشه آیا نیاز به تکمیل فرم گواهی و واریز وجه هست یا اینکه سهام من مشمول حق تقدم نمی شود
  و آیا سهام من بعد از بازگشایی شامل افزایش سرمایه میشود

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شما حق تقدم سهم را خریداری کرده اید و ۲-۳ ماه دیگر به سهم عادی تبدیل خواهد شد.نیاز به گواهی سپرده و واریز مبلغ ندارید

 101. مونا می گوید

  سلام- من بدون اینکه سهام ثاخت رو داشته باشم، حق تقدمش رو خریدم و الانم نماد ثاختح متوقف شده و الان میخوام بدونم تکلیفم چیه و چند تا راه پیش روم هست؟ ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حدود ۲-۳ ماه بعد به سهم عادی تبدیل می شود

 102. مهدی می گوید

  سلام
  من حق تقدم ثاختح رو چند روز پیش خریدم و امروز بازه دو ماهه اون تموم شده و سهم بسته شده . با توجه به این که من زمان افزایش سرمایه با سهم نبودم و جدا اون رو خریدم آیا شرکت سهام من رو هم حق تقدم استفاده نشده محسوب میکنه و اون رو به حراج میزاره یا سهم دوباره باز و قابل خرید و فروش میشه .ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر سهام شما بعد از ۲-۳ ماه به سهم عادب تبدیل می شود

 103. الناز می گوید

  سلام من حق تقدم پترول دارم اگه ازش استفاده نکنم شرکت چیکار میکنه با حق تقدم من

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   پس از اتمام زمان استفاده شما از آنها و عدم استفاده آنها به عنوان حق تقدم استفاده نشده به حراج گذاشته می شود و مبلغ آن به حساب شما واریز می شود

 104. محمدرضا می گوید

  سلام من برای سهم فخاسح طبق اعلامیه در کدال به شماره حسابی که دادن پول واریز کردم ایا فیش واریزی رو باید جایی ارسال یا فکس کنم؟شرکت فولاد خراسان(از کجا نطلع میشه من این پول واریز کردم)

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   فیش واریزی به همراه گواهی حق تقدم را به آدرس شرکت پست کنید. برای اطلاع بیشتر با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 105. مهدی می گوید

  سلام و عرض ادب
  من ۶۵۰ تا کگازح تو پرتفوم اومده،
  من بدون واریز پول میتونم اونو بفروشم؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله در زمان بازگشایی نماد امکان فروش دارید

 106. وحید می گوید

  سلام پس از مهلت تعین شده حق تقدم چطوری حراج میشه و ایا میشه دوباره ازش خرید؟یعنی خودمون میتونیم تو حراج شرکت کنیم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله امکان خرید وجود دارد

 107. فرزین می گوید

  سلام
  سهم حق تقدم استفاده نشده ثغربح خریدم آیا نیازی به واریز ۱۰۰ تومن است؟؟
  چه مدت طول میکشه تا تبدیل به سهام اصلی بشه؟؟
  ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر نیاز به انجاتم کاری نیست.حدود ۲-۳ ماه بعد به سهام عادی تبدیل خواهد شد

 108. محمد می گوید

  سلام
  من امروز بدونه اینکه سهم دانا رو داشته باشم حق تقدم شرکت دانا رو خریدم در حال حاضر امکان خرید و فروش حق تقدم برای من وجود داره؟
  اگه این امکان وجود نداره چه کاری انجام بدم برا نقد کردن حق تقدم
  با تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر نماد مذکور متوقف نشده باشد امکان فروش دارید. در غیر اینصورت ۲-۳ماه دیگر حق تقدم به سهام عادی تبدیل می شود و امکان فروش خواهید داشت

 109. مونا می گوید

  سلام- من بدون داشتن سهام ثاخت، اوایل مرداد ۴۰۰۰ سهم ثاختح رو خریدم، الان از کجا بدونم این نماد کی بسته میشه؟ لطفا راهنمایی کنید . الان ۶۹ درصد تو ضررم – بفروشم یا نه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم شرکت بین المللی توسعه ساختمان(ثاختح)با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی متوقف شد.مدیریت عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران

 110. نوسانگیر منفی بورس می گوید

  باسلام
  فکر میکنم مشکلی که مطرح میکنم مشکل خیلی از دوستان باشه، خواهش میکنم اگر کسی اطلاع داره راهنمایی کنه:
  مبلغ اسمی حق تقدم ثاختح رو به شماره حساب مربوطه واریز کردم اما آدرس ایمیلی که شرکت برای ارسال فیش واریزی ثبت کرده ایراد داره و ایمیل بهش ارسال نمیشه. از طرفی دریافت گواهینامه ی حق تقدم هم از سامانه های مربوطه پیغام خطا میده و امکان پذیر نیست، همچنین شماره تلفنی جهت پیگیری درج نشده است و شماره ی اصلی شرکت هم پاسخگو نیست(یا اگر هم هست هرچه جستجو میکنم پیدا نمیکنم). باتوجه بااینکه زمان حق تقدم فردا به پایان میرسه باید چه اقدامی انجام دهم تا حق تقدم خودم رو تبدیل به سهم کنم؟
  ممنون از شما

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در صفحه اصلی وب سایت شرکت امکان دریافت گواهی حق تقدم وجود دارد.شماره های تماس شرکت نیز در همین صفحه قابل بهره برداری است

 111. محمود می گوید

  کسانی که قبل از افزایش سرمایه و حق تقدم سهام دار بودند هم بایستی مجدد مبلغ ۱۰۰ تومان رو پرداخت کنند؟!، یا خود به خود از سود تقسیم شده کسر خواهد شد؟!

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   باید مبلغ اسمی را به حساب شرکت واریز کنید

 112. میلاد ملکی می گوید

  سلام وقت بخیر
  من سهام بزاگرسح خریداری کردم
  نمیدونم که کارگذاری مفید ۱۰۰ ت مبلغ اسمی رو از حسابم کسر کرده یا نه
  آیا خودکار تبدیل به سهام میشه ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله در زمان خرید کسر می شود و خودکار تبدیل می شود

 113. فائزه می گوید

  سلام؛ بعد از خرید حق تقدم ثاختح و واریز ۱۰۰ تومان بابت تعداد سهم؛ اقدام دیگه ای لازم نیست؟ مثلا ارسال واریزی به ایمیل شرکت یا هر اقدام دیگری؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   قبل از واریز وجه با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید، تا از جزئیات دقیق فرآیند اطمینان حاصل کنید.

 114. ی بنده خدا می گوید

  سلام بدون اطلاع و بدون داشتن سهام دعبید سهام حق تقدمشو ( دعبیدح )خریدم الانم بسته شده تکلیف چی میشه؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   احتمالاً بازه زمانی باز بودن حق تقدم تمام شده و حق تقدم‌های شما در نوبت حراج است. با بخش امور سهام تماس بگیرید، تا شما را راهنمایی کنند.

 115. باران می گوید

  با سلام من حدود ۲۷۰۰ تا سهم ثاختح دارم . با توجه ب ریزش شدید سهم و بازار آیا توصیه میشه ک حق رو تبدیل ب سهم کنم . و با سهم بمونم ؟؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   در صورتی که نسبت به آینده حق تقدم و یا خود سهم اصلی دیدگاه مثبتی دارید، اقدام به نگهداری حق تقدم یا تبدیل آن به سهم اصلی نمایید.

 116. علی می گوید

  سلام
  ۱- از طریق کارگزاری (با کلید “تبدیل حق تقدم به سهم”) درخواست بزنم اوکیه؟ یا حتماً باید فیش واریزی و گواهی رو به شرکت مد نظر ارسال کنم؟
  ۲- اگه بابت حق تقدم پولی واریز نکنم و در مهلت مقرر هم اون رو نفروشم عاقبتش چی میشه؟
  ۳- از جواب سوالاتی که به بقیه داده بودی متوجه شدم فقط برای حق تقدمی که به خودم داده شده باید پول واریز کنم و برای حق تقدمی که بعد از مجمع و از دیگران خرید کردم نیاز نیست پولی واریز کنم. آیا این صحبت من درسته؟ و اگه باز نخوام این حق تقدم ها رو هم بفروشم و مهلتش تموم بشه عاقبتش چی میشه؟

  ممنونم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ۱- فیش و گواهی باید ارسال شود
   ۲-به عنوان حق تقدم استفاده نشده به حراج گذاشته می شود و مبلغ آن پس از کسر موارد قانونی به حساب شما واریز می شود.
   ۳- درست است.بعد از سپری شدن زمان مربوط به سهام عادی تبدیل می شود

 117. Hoseiny می گوید

  سلام امکان داره حق تقدم رو از طریق همراه بانک واریز کرد

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   برای اطلاع از فرآیند واریز مبلغ اسمی باید با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 118. محمد ف می گوید

  به اضای هر سهم اصلی چه تعداد سهم حق تقدم دریافت میگردد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بستگی به درصد افزایش سرمایه شرکت دارد

 119. طاهره می گوید

  باسلام… ۲۵۰ سهم ثاختح به من داده شد و خودم هم تو اون مهلت دوماهه که ۳ روز دیگه تموم میشه ۸۵۰ تا دیگه ثاختح خریدم جمعا ۱۱۰۰تا سهم ثاختح شد… الان برای تبدیل به سهم،گواهی حق تقدمم رو نگاه کردم ۲۵۰ تای اولیه نوشته شده داخلش،۲۵هزارتومن بابتش واریز کردم، الان سوالم اینکه بابت اون ۸۵۰ که مجدد خریدم اگه ۸۵ تومن واریز کنم، دیگه نیاز گاهی حق تقدم این ۸۵۰ تا نیست؟همون یکی گواهی حق تقدم اولیه که ۲۵۰ تا توش نوشته شده بودکافیه برای ارسال به شرکت؟و سوال دیگم اینکه که الان ثاخت و ثاختح هردو منفی هستن و تو ضرر هستم،من به همون اندازه ی ۸۵۰تا خرید مجددم هرسهم ۱۰۰ تومن بریزم؟تکلیف این ضرر چی میشه؟باید به اندازه ی ضرر هم پول بریزم به حساب شرکت؟مثلا من ثاختح رو ۴۰۰ تومن خریدم الان قیمتش۳۰۰ تومن هست.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   واریز مبلغ اسمی برای ۲۵۰ سهم لازم است.تعدادی که خریداری کرده اید نیازی به واریز ندارد.نوسان بازار تاثیری در مبلغ واریزی ندارد

 120. حسین فرهادپور می گوید

  سلام ، وقت بخیر ، بدون اینکه سهام دانا رو داشته باشم ، حق تقدم اون یعنی۱۵۰۰ تا سهم داناح رو خریدم، برای معامله ، ولی بعد از خرید ،الان امکان فروش اون نیست، و بعد از ارسال فروش پیام میاد که امکان فروش در این نماد وجود نداره!
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   زمانی که مدت دو ماهه باز بودن نماد حق تقدم تموم شود، امکان فروش از شما سلب خواهد شد. طبق تابلوی tsetmc این نماد فعلاً در وضعیت مجاز بوده و امروز حدوداً ۷ میلیون برگه از آن مورد معامله قرار گرفته است. احتمالاً نحوه سفارش‌گذاری شما ایراد دارد. در این زمینه با بخش پشتیبانی کارگزاری خود تماس حاصل نمایید، تا شما را راهنمایی کنند.

 121. علیرضا می گوید

  از کجا باید بفهمم حق تقدم به من تعلق گرفته چطور میشه متوجه شد

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   از امور سهام شرکت پیگیری کنید

 122. اصغر می گوید

  با سلام منظور ازحق تقدم دردارایی های سهام عدالت چیست؟ آیا می توان به تعداد ذکر شده خریداری کرد وبا این کار ارزش سهام عدالت افزایش می یابد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در سبد سهام عدالت حق تقدم بعضی از سهام وجود دارد که قابل افزوده شدن به سهام عادی را دارد که در زمان خود این امکان فراهم می شود

 123. هادی می گوید

  سلام ممنون از سایت خوب وپر محتوا تون
  من حق تقدم پکویر ح رو خریدم در صورتیکه سهم پکویر رو نداشتم ولی کارگزاری من مبلغ ۱۰۰۰ ریال رو بابت هر سهم کسر نکرده ؟! آیا این طبیعیه ؟
  من با مراجعه به بانک مبلغ ۱۰۰۰ ریال رو به حساب شرکت واریز کردم ومدارک رو براشون پست کردم .ولی بعد دو ماه الان از پرتفوی من پکویر ح حذف شده ولی پکویر اضافه نشده (البته تو پرتفوی لحظه ای هنوز میبینمش) کاردیگه ای مونده که انجام بدم ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 124. ستاره می گوید

  سلام عذر میخوام استفاده از حق تقدم هر سهم چ مدت بعد از بازگشایی سهم هستش؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم پس از ثبت در بورس و ثبت شرکتها به سهام عادی تبدیل می شود که حدود ۲-۳ ماه طول می کشد

 125. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید.
  ۱_لطفاً بفرمایید نماد حق تقدم تعلق گرفته چطور توی پرتفوی میاد؟که بشه مثلاً فروش زد؟
  آیا اول باید مبلغ حق تقدم را واریز کنم که بیاد توی پرتفوی من؟
  بنده کلی سرج زدم آخرشم متوجه نشدم ممنون میشم جواب دید.
  ۲_توی سوالات دوستان که حق تقدم خریدن و مبلغ ۱۰۰تومن توسط کارگذاری از حسابشون کسر شده:
  آیا مجدد بایستی ۱۰۰تومن ها رو به حساب شرکت واریز کنن؟ با توجه به اینکه موقع خرید مبالغ اسمی( ۱۰۰ تومن ها) توسط کارگذاری از حسابشون کسر شده؟؟؟
  یا نیازی نیست؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر حق تقدم به شما تعلق گرفته است:
   ۱-مبلغ اسمی را به حساب واریز کنید
   ۲- گواهی حق تقدم و فیش واریزی را برای شرکت ارسال کنید
   سپس در پرتفوی شما نمایش داده خواهد شد.
   برای سوال دوم نیازی به واریز مجدد ندارد

 126. امیر می گوید

  سلام حق تقدیم حکشتی الان ۴ تومنه و قیمت سهام اصلی ۶ تومنه .
  اگر ما این حکشتی ح رو بخریم تا ۱۶ وقت داریم پول ۱۰۰ تومن به ازای هر سهم رو بخریم .

  حالا سوال اینجاست الان ۳۰ درصد قیمت حکشتیح زیر قیمت حکشتی هست .یعنی وقتی که تبدیل به سهام اصلی بشه ما همینجا ۳۰ درصد سود کردیم بدون هیچ هزینه اضافی دیگه ای ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   درصورتی که در فاصه ۲-۳ ماه تبدیل حق تقدم به سهام عادی قیمت سهم در همین محدوده باشد و افت نکند.

 127. علی یزدانپناه می گوید

  با سلام.من سه روز پیش از طریق کارگزاری بورسیم که اطمینان سهم است می خواستم سهام فاراک رو که داشتم افرایش بدهم، ولی اشتباهی زدم حق تقدم و سهام حق تقدم رو برام خرید. الان هم تحت عنوان فاراکح دارمش. لطفآ راهنماییم کنید تا چگونه سهام حق تقدمم را به سهام عادی تبدیل کنم و اینکه آیا باید شخصا کاری رو انجام بدهم یا همه کارها سیستماتیک انجام می شود؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعد از حدود ۲-۳ ماه به صورت خودکار به سهم عادی تبدیل خواهد شد

 128. عباس می گوید

  سلام . بعد از پرداخت افزایش سرمایه میشه سهم اصلی رو فروخت؟آیا سهم حق تقدم هم رشد میکنه ؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله بعد از برگزاری مجمع و باز شدن نماد می‌توانید سهام خود را بفروشید.
   اگر شرایط سهم اصلی مناسب بوده و بالطبع تقاضای کافی برای حق تقدم آن نیز وجود داشته باشد، ارزش آن رشد خواهد کرد.

 129. امیر خسرونژاد می گوید

  سلام باتشکر از مطالب پر محتواتون بنده جواب این سوال برام مهمه و سر دوراهی موندم ممنون میشم جواب بدین.
  بنده مقداری سهم کویرح رو خریداری کردم ولی از سهام اصلی سهمی ندارم و برایه اینکه سههم به سهم اصلی تبدیل بشه از دوستان سوال کردم گفتن اون ۱۰۰تمن موقع خریدسهم از کارگزاری با من حساب شده ولی زمانی که با شرکت تماس گرفتم بهم گفتن تا ۱۶مهر وقت دارم که بابت هر سهم مبلغ ۱۰۰تمن واریز کنم و ب شرکت ارسال کنم الان واقعا موندم چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید از درگیریه فکری در بیام کمال تشکر رو بخاطر سایتتون دارم خیلی کمک کننده هست برام…

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   مبلغ ۱۰۰ تومانی را باید پس از هماهنگی با امور سهام به حساب خود شرکت واریز نموده و پس از گذشت چند ماه این اوراق حق تقدم به سهام اصلی تبدیل شده و به پرتفوی شما اضافه می‌شوند.

 130. جعفری می گوید

  سلام ،وقت بخیر ،ببخشید در مورد حق تقدم سوال داشتم ،اگر سهامدار شرکتی نباشیم و بعداً حق تقدم اون شرکت رو بخریم ،فرقش با سهامداری شرکت چیه ،
  چطور میشه در این حالت حق تقدم رو تبدیل به سهم کرد ،ایا خود کارگزاری خودکار صد توامان بابت هر سهم را کم می‌کنه و حق تقدم به صورت عادی در میاد یا نه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   زمانی که شما حق تقدم شرکتی را خریداری می کنید مبلغ اسمی سهم نیز از شما کسر می شود و بعد از حدود ۲-۳ماه حق تقدم به سهام عادی تبدیل می شود و سهامدار شرکت می شوید.

 131. جعفری می گوید

  سلام،وقت بخیر ،در مورد حق تقدم اگر از سهامداران نباشیم و بعداً حق تقدم را خریداری کرده باشیم اون صد تومان بابت هر سهم رو باید پرداخت کنیم و برای شما بفرستیم یا به طور خودکار از حسابمون کم میشه و تبدیل به سهم عادی میشه
  آخه من دیگه گیچ شدم زنگ زدم امور سهامداران همون شرکت اونم نمیدونست
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبلغ اسمی به صورت خودکار از حساب شما کسر می شود.

 132. mohsbt می گوید

  سلام
  پس از خرید سهام حق تقدم از ترمینال کار گزاری و پرداخت وجه آن آیا مساله تمام است یا کاری دیگر هم باید انجام داد
  ازاینکه سیوالم برای اساتید مبتدی بنظر می رسد پوزش می طلبم ولی ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   لازم نیست کاری انجام شود حق تقدم بعد از حدود ۲-۳ ماه به سهام عادی تبدیل می شود

 133. مجید می گوید

  سلام من سهام افقح را خریداری کردم و تا هفته آینده وقت دارد چه فرایندی باید طی کنم آیا الان باید واریزی داشته باشم یا صبر کنم این نماد بسته شود؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   در صورتی که تمایل به تبدیل حق تقدم به سهام اصلی دارید، با امور سهام شرکت تماس بگیرید؛ تا به منظور اطلاع از شماره حساب واریز وجه و فرآیند تبدیل حق تقدم به سهام اصلی توسط کارشناسان مربوطه راهنمایی شوید.

 134. میترا می گوید

  سلام
  من حق تقدم میدکو دارم که مهلت قانونی در تاریخ ۷/۶/۱۳۹۹ به پایان رسیده و روز جمعه بوده و‌تعطیل بوده و شنبه و یکشنبه هم تاسوعا و عاشورا بوده طبق قانون تجارت باید روز بعد تعطیلات واریز کرد لطفا نظرتون را بگین ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ملاک عمل قانون تجارت می باشد ولی پیشنهاد می کنم با امورسهام شرکت تماس بگیرید

 135. مجتبی می گوید

  سلام . من میخوام حق تقدم یک شرکت را بخرم. وقتی خریدم باید چه کار کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در زمان خرید علاوه بر مبلغ سهم مبلغ اسمی نیز از شما کسر خواهد شد.لذا بعد از خرید حق تقدم منتظر تبدیل حق تقدم به سهم عادی بمانید.حدود ۲-۳ ماه بعد انجام می شود

 136. محمد تکواندو می گوید

  سلام ببخشید من سهم ثپردیس رو دارم میخوام حق تقدمش تبدیل کنم به سهم اون برگه سهام رو پر کنم فکس کنم یا فقط اون صد تومنی هارو واریز کنم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   هردو مورد باید انجام شود

 137. ثنایی می گوید

  سلام من ۲۰۰سهم حق تقدم لوتوس دارم ولی چیزی با عنوان گواهی حق تقدم برای من ارسال نشده. در کدال شماره حسابی برای واریز داده شده. به همان شماره حساب مبلغ ۲۰۰۰۰ تومان واریز کنم پروسه اتمام میابد؟ و بعد از چند ماه تبدیل به سهام اصلی خواهد شد؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   اگر در پرتفوی بورسی یا درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه این تعداد حق تقدم جزء دارایی‌های شما محسوب می‌شود، نیازی به صدور برگه فیزیکی نخواهد بود.
   برای واریز مبلغ به حساب شرکت و اطلاع دقیق از فرآیند تبدیل حق تقدم به سهام اصلی باید با امور سهام شرکت تماس حاصل فرمایید. به طور کلی این فرآیند معمولاً چند ماه طول می‌کشد.

 138. علی می گوید

  سلام خسته نباشید.. چطور میتونیم داخل حراج حق تقدم شرکت ها شرکت کنیم و خریداری کنیم

  ممنون میشم مراحل این کار و ریسک های اون رو توضیح دهید
  مرسی

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   زمانی که نماد حق تقدم برای معامله مجاز شود، شما می توانید درخواست خرید خود را به کارگزاری اعلام کنید. معاملات حق تقدم به صورت آنلاین انجام نمی شود. نکته حائز اهمیت آن است که در زمان ثبت اردر توسط شما، باید علاوه بر مبلغ حق تقدم، مبلغ اسمی حق تقدم مورد درخواست نیز در حساب شما موجود باشد.

 139. غلامرضا می گوید

  سلام من دو هفته پیش دعبیدح گرفتم امروز پیام اومد( در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی حق تقدم شرکت داروسازی دکتر عبیدی(دعبیدح)با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی متوقف خواهد شد.) چیکار باید بکنم

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   طبق توضیحات مذکور شما از امتیاز حق‌تقدم خود استفاده نکرده‌اید و نماد بسته شده است. بر این اساس پس از بسته شدن نماد شرکت حق‌تقدم‌های استفاده نشده را به حراج گذاشته و مبلغ خالص حاصل از فروش را به حساب شما واریز خواهد نمود. برای پیگیری زمان انجام حراج و واریز وجه نیز باید با امور سهام شرکت مذکور ارتباط برقرار کنید.

 140. سینا می گوید

  سلام و عرض ادب بنده ۱۶/۴/۹۹ حق تقدم خریخت را خریداری کردم ۱۰۰ تومن ارزش اسمی از حسابم از طریق کارگذاری کسر شده بعد از خریدش هم رفتم بانک که حق تقدم استفاده نشده را دریافت کنم گفتن اسم من نیست الان چیکار کنم خریختح پرتفوی لحظه ای نشون میده الان نمیدونم پولم برمیگرده یا چیاکر کنم راهنمایی کنید لطفا

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعد از ثبت افزایش سرمایه در ثبت شرکتها و بورس حق تقدم به سهم عادی تبدیل و قابل نقل و انتقال می باشد.۲ تا ۳ ماه زمان می برد

 141. مهرداد می گوید

  سلام من حق تقدم وکلا رو داشتم توسبدم الان بعد حدود ۳ماه تو سبدم نیست و مبلغش به حسابم واریز نشده چجوری باید مبلغ رو دریافت کنم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر سهامدار بودید و حق تقدم به شما تعلق گرفته و مبلغ اسمی را واریز نکرده اید مبلغ حاصل از فروش به حسابتان واریز می شود.وقابل پیگیری از امورسهام شرکت می باشد.اگر حق تقدم را در زمان حراج خرداری کرده اید به سهام عادی تبدیل می شود

 142. محسن می گوید

  سلام بنده سهم پترول دارم الانم رفته مجمع بابت افزایش سرمایه،تازه متوجه شدم الان چطور میتونم حق تقدم سهمم رو پرداخت کنم،ایا میشه یا دیگه نمیتوانم کاری کنم،لطفا راهنمایی کنید،ممنونم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر ۶۰روز بازگشایی نماد مذکور به اتمام رسیده باشد امکان واریز و ارسال گواهی حق تقدم ندارید.از امور سهام شرکت پیگیری کنید

 143. ناصر می گوید

  سلام حق تقدم که در سایت سهام عدالت هستش چه معنی داره لطفا توضیح بدین

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در مورد حق تقدم در سهام عدالت باید گفت که در فروش توسط خود سهام‌دار و فروش توسط شرکت هیچ مشکلی وجود ندارد اما اگر بخواهند از آن استفاده کنند، شرایط آن قبل از زمان سررسید اعلام خواهد شد.

 144. مهسا می گوید

  سلام .من حق تقدم پترولح و خریدم به امید اینکه نویان بگیرم .ولی نماد بسته شد .و من سهام اصلی پترول رو ندارم .ایا باهم باز میشن ؟یا من باید دوماه صبر کنم ؟واینکه خریدو فروشش مثل سهم عادی هستش ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعداز اتمام فرآیند افزایش سرمایه حدود ۲ تا ۳ ماه بعد به سهام عادی تبدیل می شود بعد از آن می توانید برای فروش اقدام کنید

 145. ناصر می گوید

  سلام خسته نباشید . حق تقدم در سهام عدالت که مبلغشو صفر زدن چیه لطفا توضیح بدین

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت در مورد علت صفر بودن حق تقدم سهم‌ها در پرتفوی مشمولان سهام عدالت گفت: در مورد حق تقدم در سهام عدالت باید گفت که در فروش توسط خود سهام‌دار و فروش توسط شرکت هیچ مشکلی وجود ندارد اما اگر بخواهند از آن استفاده کنند، شرایط آن قبل از زمان سررسید اعلام خواهد شد.

 146. سینا می گوید

  سلام خسته نباشید من سهامدار دتماد هستم این سهام افزایش سرمایه خورده و طبق توضیحات شما به من به اندازه ۵۰درصد تعداد سهامام دتمادح داده حالا امروز از مجمع اومده بیرون ولی دتمادح بستست این حق تقدمش کی باز میشه
  و سوال بعدیم اینکه اگر از حق تقدم استفاده نکنم و بزارم خود شرکت بفروشش و در اخر اضافه کنه به سهامام بهتره یا خودم بفروشمش بنظر شما کار درست چیه؟
  باتشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   زمان بازگشایی در سایت کدال اطلاع رسانی می شود.بستگی به نگرش و نیاز شما دارد.

 147. Sajjad می گوید

  با سلام..شرکت بیمه کوثر چن روز پیش توی مجمع افزایش سرمایه از محل تجدیدارزیابی رو تصویب کرد و بعد سهم بسته شد..شنبه که سهم بازشده قیمت سهم افت فاحشی کرده و تو پورتفوی من تعداد سهام همونه ک قبل مجمع بود ولی قیمت کاهشی جدید لحاظ شده..الان دو روزه ک سهم باز شده با قیمت جدید و کلی ضرر کردم سهام جایزه ک نیومده..حق تقدم هم ک نیومده..چیکار باید کرد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   از طریق کارگزاری و امور سهام شرکت اقدام کنید

 148. رضا می گوید

  سلام سهام سرچشمه داشتم ولی توی بورس و سجام حساب کاربری نداشتم و چیزی هم بهم تعلق نگرفته باید چکار کنم و اینکه اگه شرکت حق تقدم منو فروخته پولش رو باید از کجا بگیرم ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   از طریق امور سهام شرکت پیگیری کنید

 149. آزی می گوید

  با سلام و خسته نباشید. حق تقدم به من تعلق گرفت. اما از موجودبم هزینه ای کسر نشد. بعد از ۱ماه فروختمش. و به حسابم واریز شد. الان تکلیف چیه؟؟ نباید من پول اولیه ی اون سهام رو بدم؟؟ نمیدونم چکار کنم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   درصورتی که تمایل به فروش حق تقدم داشته باشید نیازی به واریز مبلغ اسمی نیست.

 150. آزی می گوید

  با سلام و خسته نباشید. حق تقدم به من تعلق گرفت. اما از موجودبم هزینه ای کسر نشد. بعد از ۱ماه فروختمش. و به حسابم واریز شد. الان تکلیف چیه؟؟ نباید من پول اولیه ی اون سهام رو بدم؟؟ نمیدونم چکار کنم??

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شما می توانید حق تقدم را بفروشید و یا مبلغ اسمی را به حساب مشخص شده واریز کنید و بعد از سپری شدن فرآیند افزایش سرمایه، حق تقدم به سهام عادی تبدیل شود

 151. زهرا می گوید

  سلام.من حق تقدم سمگا خریدم.و۱۰۰تومن واریز نکردم وحق تقدمم روهم نفروختم حالا می‌خوام بدونم حراج کی هست که پول من دستم بیاد

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   لطفاً با امور سهام شرکت مذکور تماس حاصل نمایید.

 152. علیرضا می گوید

  باسلام من تازه وارد بازار شدم و تعدادی سهم دعبیدی ح خریدم.با توجه به مطالبی که الان خوندم نمیدونم باید چیکارکنم؟! خودم باید پول ب حساب شرکت بریزم یا صبر کنم خودش تبدیل به سهام عادی میشه و از قیمت کسر میکنن؟! راهنمایی کنید لطفا

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   باتوجه به خرید حق تقدم مبلغ اسمی از شما کسر شده است و به صورت خودکار به سهام عادی تبدیل می شود

 153. nasrin می گوید

  سلام نماد دعبید چند ماه قبل تصمیم به افزایش سرمایه گرفت. من فرم اطلاعاتی رو که برای دریافت حق تقدم بود تکمیل و ارسال کردم. الان بعد از چندماه توی پرتفوی سرمایه گذاری ام تعدادی از نماد دعبیدح۱ اضافه شده ولی توی پرتفوی لحظه ای ام نیست. الان بعد از مدتی این سهام به پرتفوی من اضافه میشه یا باید کاری انجام بدم؟ ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   نیاز به انجام کاری نیست

 154. ایمان می گوید

  سلام من حق تقدم خریدم مبلغ اسمی هم از حساب کارگزاریم کم شد
  باید باز هم پرداخت اسمی رو انجام بدم یانه
  الان از پرتفی من حذف شده الا چه اتفاقی می افته نمی خوام پولی که بابتش دادم از بین بره
  لطفا به من کمک کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم به سهام عادی تبدیل و به پرتفوی شما اضافه می شود

 155. محمد می گوید

  ممنون بابت پاسختون. فقط این که میفرمایید دوماه بعد تبدیل به سهم اصلی میشه یعنی نمیتونم همین الآن از طریق گزینه تبدیل حق تقدم به سهام پرتفوی داخل درگاه معاملاتی کارگزاری (مفید) تبدیل رو انجام بدم و سهم اصلی رو بفروشم؟ اختلاف قیمت حق تقدم و سهم در حال حاضر حدود ۱۸۰۰ تومان هست!
  ممنونم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر باید فرآیند آن طی شود

 156. محمد می گوید

  سلام
  من سهامی داشتم و بهم حق تقدم داده شد و من هم به خاطر اختلاف قیمت تبدیلش کردم به سهم اصلی…
  حالا سوالم اینه: با توجه به اختلاف قیمت بالای حق تقدم و سهم اصلی اگه حق تقدم جدید هم بخرم میتونم اون رو هم همین الآن تبدیلش کنم به سهم اصلی؟ اگه نمیشه میتونم توی همن چند روزه دوباره بفروشمش؟
  ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم حدود ۲ ماه بعد از خرید به سهام عادی تبدیل می شود. اگر خریداری برای درخواست فروش شما وجود داشته باشد امکان فروش دارید

 157. اسماعیل می گوید

  تو افزایش سرمایه از طریق سلب حق تقدم ، هم میزان ارزش دارایی سهامدار کم میشه و هم پول حاصل از فروش حق تقدم به حساب انباشته شرکت میره، خب اینجوری که سهامدار تو این روش ، کلا ضرر می کنه ؟ اینطور نیست ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در روش افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم (صرف سهام)، شرکت سهام را به مبلغی بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی به فروش می رساند و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی را به حساب انباشته منتقل یا در ازای آن سهام جدید به سهامداران قبلی می دهد.
   در افزایش سرمایه به روش صرف سهام بجای انتشار سهام عادی با ارزش اسمی، پذیره نویسی سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار انجام می گیرد.

 158. ارمان می گوید

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  اخبار اعلام کرده شرکت های استانی باید وارد بورس بشن تا کسانی که سهام عدالت غیرمستقیم رو انتخاب کردن بتونن ۶۰درصد سهامشون رو بفروشن منظورم سود دهی نیس منظورم فروشه
  خب این۶۰درصد چطوری حساب میشه یعنی بطور میانگین چقدر می ارزه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بستگی به ارزش سهام در زمان درخواست فروش دارد

 159. آرمان می گوید

  سلام سهام حق تقدم شرکتی از زمان مجمع به پرتفو بنده اضافه شده . و نماد مذکور ۲۰ روزه بسته هس یعنی هیچ معامله خرید فروشی نمیشه انجام داد ایا بعد از ۶۰ روز قابل معامله میشود ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   منتظر اعلام در کدال برای بازگشایی نماد حق تقدم بمانید

 160. ضیافت می گوید

  با سلام من سهام شرکت اعتلا را داشته ام بعد از برگزاری بهم حق تقدم داده ولی نماده اش بسته چجوری و چگونه پیگیری کنم نه فرمی برام ارسال شده نه پیغامی…

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ازامورسهام شرکت قابل پیگیری است.بعضی از شرکتها درسایت خود مخلی برای تکمیل اطلاعات سهامداران دارند که قابل تکمیل است.

 161. سعید جمور می گوید

  من سهام دار سهمی هستم بعد از افزایش سرمایه تعدادی سهم حق تقدم به من تعلق گرفته است و تعدادی را هم خودم خریده ام(علاوه بر سهام حق تقدم که به من تعلق گرفته تعدادی را هم خودم از طریق کارگزاری خریده ام)اکنون برای تبدیل شدن به سهم اصلی مبلغ ۱۰۰ تومان به ازای هر سهم حق تقدم را برای کل سهام حق تقدم واریز کنم ؟یا برای سهام حق تقدمی که به من تعلق گرفته است ؟چون من شنیده ام حق تقدمی که توسط کارگزاری خریده میشود خود کارگزاری مبلغ ۱۰۰ تومان به ازای هر سهم حق تقدم را کم میکند.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر مبلغ اسمی بابت حق تقدمی که به شما تعلق گرفته است باید پرداخت شود آن تعداد که خریده اید از حساب شما کسر شده است

 162. امین می گوید

  با سلام
  من در مجمع افزایش سرمایه از آورده نقدی شرکتی سهام دار آن شرکت نبوده ام
  ولی بعد از باز شدن نماد حق تقدم ان مثلا کدماح حق تقدم ان را خریداری کردم و گواهی حق تقدم از شرکت ندارم
  دراین حالت ایا باید پرداخت ارزش اسمی سهم را به حساب شرکت داشته باشیم یا با خرید نماد حق تقدم ۱۰۰ تومان ارزش اسمی از حساب کارگزاری ما کم شده و بعد ثبت افزایش سرمایه شرکت حق تقدم به صورت خودکار به سهم تبدیل میشود؟
  با سپاس🙏

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله باید با امور سهام شرکت مذکور ارتباط برقرار نموده و مبلغ ۱۰۰ تومان را به ازای هر برگه حق‌تقدم به حساب شرکت واریز کنید. پس از طی مراحل مربوطه (حدوداً چند ماه) حق‌تقدم‌ها به برگه سهم اصلی تبدیل شده و به حساب شما اضافه می‌شوند.

 163. علی می گوید

  سلام.خواهش میکنم جواب بدین.
  اگه حق تقدمی رو با قیمت ۱۰۰۰۰ تومن خریده باشم ولی روزی که قراره تبدیل بشه به سهم اصلی،قیمت سهم اصلی مثلا ۵۰۰۰ تومن باشه،به این معنیه که من پنجاه درصد ضرر میکنم یا جوری حساب میکنن که نه سود کرده باشم و نه ضرر؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله شما ضرر کرده اید

 164. موسوی می گوید

  سلام من سهم حق تقدم شپتروح خریدم بابت هر سهم هم خودش ۱۰۰تومن کسر کرده ایا خودش تبدیل به سهم میشه یا باید کاری انجام بدم لطفا راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   به سهام عادی تبدیل می شود.لازم نیست کاری انجام دهید

 165. کامیار می گوید

  سلام
  ببخشید من دو تا نمادم افزایش سرمایه گرفت و حق تقدم گرفتم
  میتونم قبل از باز شدن حق تقدم اصل سهام رو بفروشم و بعدا حق تقدمشو بفرشوم؟
  کگاز و ثپردیس

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله می توانید سهام عادی را فروخته و برای حق تقدم بعد از بازشدن نماد تصمیم گیری کنید

 166. مهران محمودی می گوید

  سلام من برای خرید حق تقدم های استفاده نشده که شرکت توی بذیره نویسی عمومع به حراج گذاشته به غیر از ۱۰۰ تومن بابا هر سهم مبلغ دیگه ای واریز میکنم یا نه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبلغ روزسهم به علاوه ارزش اسمی از شما اخذ می شود

 167. سهیل می گوید

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید اگر قیمت حق تقدم کمتر از سهام عادی باشداگر مبلغ اسمیه هر سهم حق تقدم رو پرداخت کنیم در زمان تبدیل سهم همان تعداد که سهم حق تقدم داشتیم بهمون سهام عادی تعلق میگیره و یا به نسبت مبلغی که داشتیم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   به همان تعداد که حق تقدم دارید به سهام عادی تبدیل می شود

 168. وحید می گوید

  سلام
  اگر من سهام کدما را اصلا ندادم
  حالا بیام کدماح رو بخرم
  گویا ۱۰۰تومان ارزش اسمی زمان خرید از من کم میشه
  دیگه لازم نیست پول واریز کنم و فیش برای شرکت بفرستم؟
  یه عده میگن باید به شرکت اعلام کنم؟
  ومیگن دیگه نمیتونم حتی حق تقدم کدماح رو بخرم
  چون قبلا کدما نداشتم
  الانم ندارم
  ایا باید کدما رو هم بخرم تا حق تقدم بیاد در پرتفوی؟
  یا فقط باید صبر کنم تا تبدیل به سهام بشه؟
  هیچ کهری الان نباید بکنم چیزی نباید واریز یا پست یا فکس کنم
  توروخدابه من جواب بدید
  ممنونم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اقدامی لازم نیست انجام دهید.پس از طی زمان و انجام فرآیند ثبت افزایش سرمایه به سهم عادی تبدیل می شود

 169. مهدی می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  من مبلغ ۱۶ میلیوم سهام شپارس داشتم بعد از مجمع ارزش دارایی من به ۱۰ میلیوم کاهش پیدا کرده و تعداد ۲۹۰۰ حق تقدم به پرتو من اضافه شده که روبروش زده ۹۷ درصد منفی لطف کنید منو راهنمایی کنید که اولا چرا ۱۶ میلیون من کم شده وشده ۱۰ میلیون دوما این ۹۷ درصد منفی که روبروی حق تقدم نوشته چیه و من باید چه کاری انجام بدم با تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شرکت افزایش سرمایه داشته و به ازای مبلغی که از شما کسر شده سهام حق تقدم داده شده است. می توانید مبلغ اسمی را در مدت زمان اعلام شده توسط شرکت واریز و حق تقدم مذکور را به سهام عادی تبدیل کنید یا در همان دوره سهام مذکور را بفروشید. بعد از بازگشایی نماد حق تقدم مشکل درصد رفع می شود

 170. امیرحسین می گوید

  سلام. من حق تقدم خریخت رو داشتم و در موعد مقرر نفروختم. الان طبق اگهی مربوطه در سایت کدال باید مبلغ مربوط به سهام فروش رفته رو از بانک صادرات بگیرم ولی بانک میگه چیزی نیست . زنگ شرکت زدم میگه باید حق تقدم رو بخری. آیا این تخلف محسوب نمیشه ؟ من باید چکار کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم مذکور به هنوان حق تقدم استفاده نشده به حراج گذاشته می شود و مبلغ حاصل پس از کسر هزینه های به حساب سهامداران واریز می شود

 171. آقایی می گوید

  سلام.وقت بخیر.چرا حق تقدم هایی که در سهام عدالت هست مبلغشون صفر هست و چگونه میتونیم بخریم حق تقدم سهام عدالت رو؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   براساس اعلام سخنگوی آزادسازی سهام عدالت این حق تقدمها در زمانهای خاص خود قابل خرید و فروش خواهند بود

 172. Hossein می گوید

  سلام
  چند تا سوال داشتم خدمت سایت خانه سرمایه

  ۱ زمانی که حسابرس و بازرس قانونی نسبت به افزایش سرمایه اظهار نظر میکنند و هنوز توسط سازمان بورس و اوراق بهادر تصویب نشده وارد سهمی بشم آیا حق تقدم به من تعلق میگیره؟

  ۲بعد از اظهار نظر حسابرس چه مدت تقریباً طول می‌کشه که توسط سازمان بورس برسی و افزایش سرمایه تصویب بشه

  ۳ اگر حق تقدم سهمی رو از طریق کارگزاری مثلاً مفید بخرم باید بعد از خرید حق تقدم ارزش اسمی اون رو بپردازم یا موقع خرید از من کم میشه؟

  ۴ آیا بلافاصله بعد از تمام شدن زمان استفاده از حق تقدم،حق تقدم به سهم تبدیل میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ۱٫بله تعلق می گیرد.
   ۲٫بستگی به سازمان بورس و زمان بررسی مستندات آن دارد
   ۳٫زمان خرید حق تقدم ارزش اسمی کسر می شود
   ۴٫حدود ۲ ماه بعد به سهام عادی تبدیل می شود

 173. علی می گوید

  سلام من سهم حق تقدم ومعادنح رو خریداری کردم و مبلغ اسمی واریز نکردم الان بعد گذشت۹۰روز هنوز سهم من متوقف شده و از حراج هم خبری نیست لطفا راهنمایی کنید چکار باید بکنم؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله نماد تا زمان افزایش سرمایه بعدی این نماد بسته مانده و قاعدتاً شما باید منتظر انجام حراج و واریز وجوه از طرف شرکت باشید.
   لطفاً برای پیگیری با بخش امور سهام شرکت مربوطه تماس بگیرید، تا از آخرین وضعیت حق‌تقدم‌های خود مطلع شوید.

 174. زارعی می گوید

  سلام .وقتی حق تقدم را به سهم تبدیل میکنی زمان میبره و اینکه میخوای جز سهام اصلیت بشه .میخواستم ببینم تو این فاصله زمانی که حق تقدمت منفی یا مثبت میخوره قضیه اش چی میشه؟؟؟؟ و اینکه وقتی به سهام اصلی تبدیل شد به چه قیمتی آضافه میشد ؟؟؟ (برا قیمت سربه سر میخوام ) جایی نتونستم جواب سوالما پیدا کنم ممنون میشم پاسخ بدید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   به قیمت ارزش روز سهم تبدیل می شود

 175. احمدرضا می گوید

  سلام
  من حق تقدم تامین سرمایه امید رو گرفته بودم ودیروز آخرین روزش بود. من یادم رفت تبدیل حق تقذم به سهم رو انجام بدم . یعنی سهم من بعد از دو ماه به قیمت امروز به حراج میره ؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر شما حق تقدم را خرداری کرده اید آنها به سهام عادی تبدیل می شوند ولی اگر سهام دار سهم مذکور بودید و حق تقدم به شما تعلق گرفته بود باید منتظر حراج و واریز میلغ به حسابتان باشید

 176. فرزاد می گوید

  سلام اطلاعات حق تقدم بسیار مفید و کامل بود ممنون از زحمات شما.

 177. صفا می گوید

  من به تازگی سهام حکشتیح رو خریدم که حق تقدم هست .سوالم اینه اگه شرکت در مجمع افزایش سرمایه بده در روزهای آتی به من هم تعلق میگیره ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله

   1. Hossein می گوید

    سلام
    چند تا سوال داشتم خدمت سایت خانه سرمایه

    ۱ زمانی که حسابرس و بازرس قانونی نسبت به افزایش سرمایه اظهار نظر میکنند و هنوز توسط سازمان بورس و اوراق بهادر تصویب نشده وارد سهمی بشم آیا حق تقدم به من تعلق میگیره؟

    ۲بعد از اظهار نظر حسابرس چه مدت تقریباً طول می‌کشه که توسط سازمان بورس برسی و افزایش سرمایه تصویب بشه

    ۳ اگر حق تقدم سهمی رو از طریق کارگزاری مثلاً مفید بخرم باید بعد از خرید حق تقدم ارزش اسمی اون رو بپردازم یا موقع خرید از من کم میشه؟

    ۴ آیا بلافاصله بعد از تمام شدن زمان استفاده از حق تقدم،حق تقدم به سهم تبدیل میشه؟

    1. خانه سرمایه می گوید

     باسلام دوست عزیز
     ۱٫بله تعلق می گیرد.
     ۲٫بستگی به سازمان بورس و زمان بررسی مستندات آن دارد
     ۳٫زمان خرید حق تقدم ارزش اسمی کسر می شود
     ۴٫حدود ۲ ماه بعد به سهام عادی تبدیل می شود

 178. پیام می گوید

  سلام
  من ۱۰هزار سهم وگردش داشتم
  الان ۵ هزار حق تقدم بهم داده
  اول اینکه فقط باید برای اون ۵ هزار حق تقدم مبلغ ۱۰۰۰ ریال رو بپردازم ؟
  دوم اینکه کل سهام من که میشه ۱۵ هزار تا میتونم بفروشمشون ؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   بله باید با امور سهام شرکت مربوطه هماهنگ کنید و بابت هر حق تقدم مبلغ ۱۰۰ تومان را به حساب شرکت واریز نمایید. معمولاً پس از گذشت چند ماه از زمان واریز مبلغ اسمی، این حق‌تقدم‌ها تبدیل به سهام اصلی شده و به پرتفوی شما اضافه می‌شوند.

   1. Hossein می گوید

    سلام
    چند تا سوال داشتم خدمت سایت خانه سرمایه

    ۱ زمانی که حسابرس و بازرس قانونی نسبت به افزایش سرمایه اظهار نظر میکنند و هنوز توسط سازمان بورس و اوراق بهادر تصویب نشده وارد سهمی بشم آیا حق تقدم به من تعلق میگیره؟

    ۲بعد از اظهار نظر حسابرس چه مدت تقریباً طول می‌کشه که توسط سازمان بورس برسی و افزایش سرمایه تصویب بشه

    ۳ اگر حق تقدم سهمی رو از طریق کارگزاری مثلاً مفید بخرم باید بعد از خرید حق تقدم ارزش اسمی اون رو بپردازم یا موقع خرید از من کم میشه؟

    ۴ آیا بلافاصله بعد از تمام شدن زمان استفاده از حق تقدم،حق تقدم به سهم تبدیل میشه؟
    .

    1. خانه سرمایه می گوید

     باسلام دوست عزیز
     اگر می‌خواهید در افزایش سرمایه شرکت کنید باید حتما قبل از تاریخ مجمع سهامدار شرکت باشید. (حتی اگر یک روز قبل از مجمع سهام شرکت را خریداری کنید باز هم افزایش سرمایه به شما تعلق می‌گیرد.)درزمان بازگشایی تماد حق تقدم مبلغ اسمی همزمان باخرید حق تقدم از شما کسر می شود.نیازی به واریز جداگانه ندارد.حدود ۲ماه بعد حق تقدم به سهام عادی تبدیل می شود

 179. هاشم می گوید

  سلام ممنون میشم به سوالات من پاسخ بدید
  ۱-یک سهم که از مجمع برمیگرده معمولا چه مدت طول میکشه که حق تقدم قابل خرید و فروش بشه
  ۲-چه مدت قابل معامله هست
  ۳-آیا بعد از اتمام قابل معامله بودن تا تبدیل شدن به سهم معاملات حق تقدم بسته میمونه اگر بله معولا چه مدت
  ۴-آیا در خرید و فروش به دید نوسان مبلغ ۱۰۰تومن را باید پرداخت کنم؟
  ۵-اگر به هر دلیلی سهم فروش نرفت و حق تقدم هم معاملاتش بسته شد (۶۰روز تمام شد)تکلیف من چی میشه آیا میتونم ۱۰۰تومن را پرداخت کنم وحق تقدم تبدیل به سهم بشه

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   ۱- تبدیل حق تقدم به سهام معمولاً چند ماه طول می‌کشد.
   ۲- هر نماد حق تقدم به مدت ۲ ماه قابل معامله است.
   ۳- بله، پس از مدت دو ماهه نماد حق تقدم تا زمان افزایش سرمایه بعدی (تاریخ نامشخص، شاید چندسال آتی) بسته می‌ماند.
   ۴- خیر، پرداخت مبلغ ۱۰۰ برای تبدیل حق تقدم به سهم الزامی است و نوسان‌گیران نیازی به پرداخت این مبلغ ندارند. در واقع شما طی باز بودن حق تقدم، همانند یک سهم عادی آن را خرید و فروش خواهید نمود.
   ۵- خیر، در این صورت خود شرکت طی یک حراج حق تقدم‌های باقی مانده را به فروش رسانده و مبلغ در آینده به حساب شما واریز خواهد شد.

 180. پویا می گوید

  سلام و عرض ادب . سوالی برام پیش آمده ممنون میشم راهنماییم کنید، اگر کسی مبلغ ۱۰۰ تومان ارزش اسمی به تعداد سهمش را پرداخت کند و در این بازه ۶۰ روزه منصرف شده و سهمش را که با پسوند ح در پرتفوی مشخص شده را بفروشد پولی که به حساب شرکت به جهت تبدیل حق تقدم به سهم واریز کرده برگشت داده میشود و یا چنین امکانی وجود ندارد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبلغ قابل بازگشت نمی باشد

 181. جلال می گوید

  سلام من دو روز قبل حق تقدم یه سهم رو خریدم مهلت واریز اون صد تومان دو روز دیگه تموم میشه آیا من باید اون مبلغ را واریز کنم لطفاً جواب بدین

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   اگر نسبت به آینده سهم دیدگاه صعودی داشته و نیت شما از خرید حق تقدم، تبدیل آن به سهم اصلی و سهام‌داری میان‌مدت است، با هماهنگی امور سهام شرکت مذکور مبلغ اسمی را واریز نموده و منتظر باشید، تا پس از طی مدتی (معمولاً چند ماه) حق تقدم به سهام تبدیل و به پرتفوی شما اضافه شود. در غیر این صورت اگر با هدف نوسان‌گیری اقدام به خرید نموده‌اید، باید حق‌تقدم را به فروش برسانید.

  2. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   درصورتی که مبلغ اسمی در زمان خرید از شما کسر شده است نیاز به واریز نیست در غیراینصورت با امورسهام شرکت تماس بگیرید

 182. جواد می گوید

  سلام و درود
  من تازه وارد هستم و در ابتدای کار چیزی از حق تقدم نمیدونستم و حق تقدم پاساح رو خریداری کردم الان این نماد بسته شده میخواستم ببینم چقدر طول می‌کشه تا نماد باز بشه یا اینکه نماد تا زمان افزایش سرمایه بعدی شرکت بسته میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حدود ۲ماه بعد به سهام عادی تبدیل و قابل معامله خواهد بود

 183. محمد می گوید

  سلام
  برای شرکتی که سهام حق تقدم خریدیم علاوه بر فیش پرداختی چه چیز دیگری ارسال کنیم؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   گواهی حق تقدم به همراه فیش واریز

 184. محمد می گوید

  سلام و خدا قوت
  چنتا سوال راجبه حق تقدم داشتم ممنون میشم پاسخ بدین

  یک سهم دارم افزایش سرمایه از اورده داشت الان به من حق تعلق گرفته حق وقتی باز میشه یه مهلت ۶۰ روزه داریم حق را بفروشیم

  ۱٫ اگر نخواهیم حق را بفروشیم توی این بازه ۶۰ روزه باید به ازای هر حق ۱۰۰ واریز کنیم یا توی مرحله پذیره نویسی که حدودا ۲ماه بعد از پایان زمان ۶۰ روزست؟

  ۲٫ پذیره نویسی که حدودا ۲ ماه بعد از پایان ۶۰ روز انجام میشه این پذیره نویسی یعنی چی و چه اقداماتی در این مرحله انجام میشه ایا حق مجدد باز میشه و خرید و فروش انجام میشه؟

  ۳٫ در صورتی که نخواهیم به ازای هر حق ۱۰۰ پرداخت کنیم شرکت توی بازه ی زمانی پذیره نویسی سهم را توی حراج میفروشه یا بعد از پایان بازه ی زمانی پذیره نویسی؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله باید مبلغ در بازه ۶۰ روزه واریز شود.بعد از ۲ ماه سهامی که مبلغ اسمی را واریز نکرده اند به عنوان حق تقدم استفاده نشده حراج شده و مبلغ آن به حساب سهامداران واریز می شود

   1. Hossein می گوید

    سلام
    زمانی که حسابرس و بازرس قانونی نسبت به افزایش سرمایه اظهار نظر میکنند و هنوز توسط سازمان بورس و اوراق بهادر تصویب نشده وارد سهمی بشم آیا حق تقدم به من تعلق میگیره

    1. خانه سرمایه می گوید

     باسلام دوست عزیز
     اگر می‌خواهید در افزایش سرمایه شرکت کنید باید حتما قبل از تاریخ مجمع سهامدار شرکت باشید. (حتی اگر یک روز قبل از مجمع سهام شرکت را خریداری کنید باز هم افزایش سرمایه به شما تعلق می‌گیرد.)

 185. امیر می گوید

  سلام ، بنده سود مجمع سالیانه شرکت رو نگرفتم ، و الان تعدادی حق تقدم اون شرکت بهم تعلق گرفته ممکنه بدون واریز مبلغ اسم هر سهم شرکت از سود سالیانه برداشت کنه؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   سود نقدی مصوب مجمع سالیانه شرکت متعلق به سهامدار بوده و باید از طریق هماهنگی با امور سهام شرکت در موعد پرداخت سود، آن را دریافت کنید. اما اوراق حق تقدم مربوط به فرآیند افزایش سرمایه شرکت است و ارتباطی به سود نقدی شما ندارد. برای تبدیل حق تقدم به سهم اصلی و واریز مبلغ اسمی سهم نیز باید با بخش امور سهام ارتباط برقرار نمایید.

 186. سمان می گوید

  سلام
  من اطلاعی از حق تقدم نداشتم و ۵ مرداد سهم دابور ح خریدم بعدا متوجه شدم تاریخ دابور ح ۴ مرداد بوده. الان هم امکان فروش نیست. لطفا راهنمایی بفرمایید که برای خرید بعد از اعلام تاریخ چه کار کنم؟ چطوری بفروشمش یا تبدیل به سهم کنم.
  ممنون از توجه شما

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعد از حدود ۲ماه به سهام عادی تبدیل و قابل معامله خواهد بود

 187. مهناز می گوید

  سلام.من سهم چکاپا داشنم با افزایش سرمایه بازشد.ولی من متوجه نبودم اون سهم رو فروختم.اما حق تقدم برا من تعلق نگرفت.میشه توضیحی در این مورد بدین.ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   اگر در زمان مجمع افزایش سرمایه شما سهامدار شرکت بوده و این شرکت تصمیم به افزایش سرمایه از طریق حق تقدم گرفته باشد، حتی با فروش سهام بعد از شدن نماد نیزجای نگرانی نیست و حق‌تقدم به صورت خودکار به پرتفوی بورسی شما اضافه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر هم باید با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.

 188. پوریا می گوید

  سلام شما ۲راه دارید یا حق تقدم خود را در موعد مقرر بفروشید و مبلغ ان به مانده شما اضافه میشود یا ۱۰۰ تومن مبلغ اسمی هر سهم را به تعداد حق تقدم هایی که دارید به شماره حساب اعلامی شرکت واریز کرده و حق های شما بعد ۳ماه به تعداد سهام اصلی شما اضافه میشود

 189. علی می گوید

  با سلام خواهشمندم تا فردا نشده بنده رو راهنمایی کنید، الان ثپردیس افزایش سرمایه داده به مقدار ۱۸ درصد، به مقدار ۱۸ درصد داراییم تو پرتفیم ثپردیسح اضافه شده، الان من اگه بخوام از حق تقدمم استفاده کنم فردا میتونم خریداری کنم با قیمت ۱۰۰ تومن با پنل بورسیم و بعدا با قیمت اصلی سهم میتونم بفروشم؟ یا باید برم بانک پول واریز کنم، و یه چیزه دیگه خیلی مهمه اینکه ارزش دارایی اصلیم کمتر میشه؟؟؟ منظورم اینه به داراییم اضافه نمیشه دیگه؟ چون معمولا سهم افزایش سرمایه که میخوره به طبع قیمت پایین تر میاد ولی به تعداد سهام اضافه میشه! اگه میشه یه راهنمایی بفرمایید.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   زمان واریز مبلع طی آگهی درسایت کدال اطلاع رسانی می شود بازه زمانی ۶۰ روزه برای آن مشخص می شود. فیش واریزی به همراه گواهی حق تقدم برای شرکت ارسال می شود.بعد از حدود ۲ماه حق تقدم به سهام عادی تبدیل می شود و قابل فروش خواهد بود

  2. Hossein می گوید

   سلام اگر من حق تقدم رو از طریق کارگزاری بخرم باید ارزش اسمی هر سهم رو پرداخت کنم؟

   1. پشتیبان می گوید

    با سلام و احترام
    در صورتی که از طریق کد معاملاتی خود در شرکت کارگزاری اقدام به خرید حق تقدم نمایید، صرفاً داشتن مانده حساب به اندازه ارزش روز سفارش معاملاتی شما (تعداد حق تقدم * قیمت روز بازار سهام) کافی است؛ اما در صورتی که تمایل به تبدیل حق‌تقدم‌ها به سهام اصلی را داشته باشید، باید مبلغ اسمی به حساب شرکت ناشر و با هماهنگی بخش امور سهام شرکت واریز شود.

 190. رضا اسحاقی می گوید

  سلام
  من تعدادی حق تقدم سیلام داشتم که برای هر سهم مبلغ ۱۰۰ تومان به حساب شرکت واریز کردم و فیش واریزی را به شرکت ارسال کردم
  ولی راجب فرم حق تقدم چیزی نمی دونستم و ارسال نکردم
  الان چه کار باید انجام بدم؟
  چه مدت زمان میبره تا حق تقدم تبدیل به سهم بشه و در سامانه کدال به چه عنوان روی سایت میاد ؟
  ممنون از راهنمایی

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 191. HOSSEIN می گوید

  سلام و خسته نباشید من اگر بعد از تایید افزایش سرمایه یک شرکت سهامدار بشم حق تقدم به من تعلق میگیره

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   خیر

 192. طاها می گوید

  سلام خسته نباشید
  درسهام عدالت چند نماد حق تقدم وجود دارد .قضیه ی اینها چه میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   درزمان لازم برای واریز و یا فروش این سهام دسترسی لازم به آنها داده خواهد شد.

 193. آزاده می گوید

  سلام چرا با توجه به اینکه سهم شرکتی در پرتفو هست اما حق تقدم به پرتفو اضافه نشده؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   این مشکل دو علت می تواند داشته باشد یا از سمت شرکت اعمال نشده با ایراد سیستمی است با کارگزاری تماس بگیرید

 194. وحید می گوید

  سلام . درباره سهام حق تقدم ابتدا با نام نماد مربوطه +ح در پرتفوی مینشیند و سپس فرم را ارسال میکنیم؟ یا پس از ارسال فرم ذکر شده در پرتفوی مینشیند؟ ممنون از پاسخگویی شما

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم یا به شما تخصیص داده می شود و باید مبلغ اسمی را واریز و فیش به همراه گواهی حق تقدم را به شکرت ارسال کنید و یا در دوره بازگشایی نماد توسط شما خریداری می شود که لازم نیست بعد از خرید تا تبدیل شدن به سهام عادی اقدامی کنید

 195. esi می گوید

  عالی و سپاس

 196. امیر می گوید

  بعد اینکه ما ۱۰۰ تومن رو برای حق تقدم و فرآیند افزایش سرمایه واریز کردیم و پس از چند ماه که حق تقدم ها به سهام تبدیل شد، با چه قیمتی حق تقدم به سهام تبدیل میشه؟! یعنی حق تقدم تبدیلی به سهام به چه قیمتی به ما میدن؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   پذیرش شرکت در بورس شرایطی دارد
   ۱٫ شرکت باید در ایران ثبت شده و دارای تابعیت ایرانی باشد.

   ۲٫ شرکت باید سهام عام باشد.

   ۳٫ شرکت باید دارای سهام عادی با نام دارای حق رأی باشد و ۱۰۰ درصد بهای اسمی آن پرداخت شده باشد و هیچ‌گونه امتیاز خاصی برای سهام‌داران شرکت وجود نداشته باشد.

   تبصره : شرکتی که دارای سهام با شرایط ویژه باشد، در صورت تأئید هیأت پذیرش اوراق بهادار و تصویب شورای بورس، قابل پذیرش خواهد بود.

   ۴٫ حداقل دو سال از تاریخ بهره‌برداری شرکت گذشته باشد.

   ۵٫ حداقل سرمایه شرکت ده میلیارد ریال باشد.

   ۶٫ در زمان پذیرش نباید بیشتر از ۸۰ درصد از سهام شرکت در اختیار کمتر از ۱۰ سهام‌دار باشد. این نسبت باید در پایان دومین سال پس از پذیرش به ۷۵ درصد کاهش یابد. به علاوه حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ درج و تا زمانی که نام شرکت در تابلو دوم بورس درج می باشد، بایستی حداقل ۵۰۰ سهامدار داشته باشد.
   و ….

  2. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   قیمت روز سهام عادی

  3. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   به قیمت روز سهام عادی

 197. مهدی می گوید

  سلام من حق تقدمم استفاده نشده برا دوسال قبله وشرکت هم هیج پولی به حسابم واریز نکرده باید چکارکنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 198. حسین می گوید

  سلام خسته نباشید من حق تقدم سمگا ینی سمگاح خریداری کردم و مهلت تبدیلش ب سهم سمگا ب اتمام رسیده .الان تکلیف این سهم من چی میشه؟
  مرسی از راهنماییتون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعد از سپری شدن فرایند افزایش سرمایه حق تقدم به سهام هادی تبدیل خواهد شد

 199. محسن می گوید

  سلام، تشکر بابت توضیحات خوب
  سؤالی که برام پیش اومده اینه اگر منی که سهامدار نیستم و حق تقدم رو میخرم، مبلغ اسمی رو چگونه می‌توانم واریز کنم.
  الان نمادی که می‌خوام حق تقدمش رو بخرم شماره حساب ۹ رقمی داده، یعنی باید برم بانک پرداخت کنم؟ چگونه باید به اطلاع برسونم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبلغ اسمی در زمان خرید حق تقدم از حساب شما کسر شده است . بعد از طی فزآیند افزایش سرمایه حق تقدمتان به سهام عادی تبدیل می شود

 200. مبسوط می گوید

  سلام من ۲۷ حق تقدم نماد دسبحا را دریافت کرده ام اما این نماد بسته است قیمت فعلی نماد دسبحا ۳۰۰۰۰ریال است اگر بخواهم این حق تقدم را بفروشم به چه قیمتی میتوانم بفروش برسانم و اینکه چه زمانی میتوانم بفروشم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   منتظر بازگشایی نماد و کشف قیمت آن بمانید

 201. پری دخت می گوید

  سلام من سهام حق تقدم را به صورت انلاین فروختم. اما مبلغ فروش به مانده حساب کارگزاری من اضافه نشده است.چند روز طول میکشد مبلغ فروش به حساب من در کارگزاری اضافه شود؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   دوروز بعد مبلغ قابل برداشت می شود

 202. محمد می گوید

  باسلام
  من ۳ سال پیش سهم شتران رو داشتم و اون رو همون سال فروختم، مدتی فعالیت نداشتم الان که وارد پرتفولیوم شدم متوجه شدم شرکت اون موقع به اندازه سهمم بهم حق تقدم داد، الان نمیدونم چطوری میتونم این ها رو استفاده کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   از امورسهام شرکت پیگیری کنید

 203. مهراد می گوید

  سلام در افزایش سرمایه به من حق تقدم ساروجح تعلق گرف داخل پورتفو من نمایش داده میشه اما موقع فروش موجودی من صفر هست مشکل کجاست؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعداز پرداخت مبلغ اسمی سهم و طی فرآیند آن به سهام عادی تبدیل و قابل فروش خواهد شد

 204. Mohsen می گوید

  سلام وقت بخیر
  ی سوال داشتم در مورد حق تقدم ممنون میشم جوابش رو بدونم مثلا نماد ثاخت ۲۹ تیر آگهی حق تقدم رو میزاره روی سایت کدال و من ۳۰ تیر به این سهم ورود میکنم آیا حق تقدم شامل سهامدارانی میشه که قبل از ۲۹ تیر سهامدار بودن یا نه شامل من هم میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   تصمیمات مجمع شامل افرادی است که در زمان تشکیل مجمع سهامدار بوده اند

 205. محمدرضا می گوید

  باسلام. گواهی حق تقدم خرید سهام چه جوری برای سهامدار ارسال میشه.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ارسال به آدرس پستی سهامدار، سایت شرکت و یا قابل پیگیری از امورسهام شرکت می باشد

  2. علی کرمی می گوید

   سلام
   بنده در نماد پاکشو سهام دار هستم موقع افزایش سرمایه تعدادی حق تقدم به من تعلق کرفت و تعدادی هم خودم خریدم بنده بصورت انلاین کار میکنم
   الان نماد اصلی در پرتفوی من هست ولی نماد حق تقدم. فقط در پرتفوی لحظه ای نمایش داده میشود ودر پرتفوی اصلی خرید و فروش نیست
   هیچ پولی هم بابت ان پرداخت نشده.و خریدی هم که اضافه بر حق تقدم کردم فقط در پرتفوی لحظه ای نمایش داده میشود
   چکار میتوانم بکنم برای دسترسی به این سهام

   1. خانه سرمایه می گوید

    باسلام دوست عزیز
    سهام خریداری شده به صورت خودکار به سهم عادی تبدیل می شود و آنچه حق تقدم به شما تعلق گرفته است پس از واریز مبلغ اسمی و ارسال گواهی حق تقدم و فیش واریزی به امور سهام شرکت به سهام عادی تبدیل خواهد شد.اگر در نمایش پرتفو اشکال وجود دارد با کارگزاری تماس بگیرید تا مشکل را بررسی کنند

 206. میثم می گوید

  سلام.من ۱۱۰ سهم افق داشتم که افزایش سرمایه خورده. و اصلا در جریان حق تقدم و … نبودم و هیچ کاری انجام ندادم . الانم افقح به سبدم اضافه نشده. تکلیف چی میشه?

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   از کارگزاری خود پیگیر شوید.امکان بروزرسانی تدریجی وجود دارد. امور سهام شرکت پاسخگوی مسایل تعلق و یا عدم تخصیص حق تقدم به شما می باشد

 207. علیرضا می گوید

  سلام
  خسته نباشید.
  برای سهامداری که در افزایش سرمایه یک شرکت بوده و حق تقدم گیرش اومده، فرقی میکنه که اول دو ماه باز بودن حق تقدم، اون رو تبدیل به سهم کنه یا آخر دو ماه؟
  اگر فرقی میکنه، چه فرقی میکنه؟
  اگر فرق نمیکنه، افزایش یا کاهش ارزش یک حق تقدم، چه سودی به حال اون داره؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر قصد فروش حق تقدم را داشته باشد تفاوت قیمت در نوسان قیمت حق تقدم در این ۲ماه است. دیریا زود اهمیتی ندارد بیشترین قیمت فروخته شدن سهم مهم است. برای افرادی که قصد تبدیل حق تقدم به سهام عادی را دارند نوسان قیمت حق تقدم بی اهمیت است

 208. مهدی می گوید

  سلام بنده حق تقدم سهامی را خرید کردم و نمیدانستم که باید مبلغ اسمی سهم را به حساب شرکت واریز کنم وشرکت نیز هیچ گواهی برای من نفرستاد و کارگذار نیز مبلغ اسمی را بابت هر سهم از حساب من کم نکرد و از این بابت بنده متضرر شده ام خسارت بر عهده من ،کارگذار و یا شرکت است ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   باامور سهام شرکت تماس بگیرید تا بررسی کنند حق تقدم شما در چه وضعیتی است

 209. فرزام می گوید

  با سلام
  وگردش قبل مجمع خریدم. حالا میخوام بهش اضافه کنم. و چونکه وگردش نمیشه بخرم حق تقدمش رو میخوام بخرم که به سهم اصلی اضافه بشه. آیا برا این مقدار که جدیدا خرید میکنم باید هر سهم رو ۱۰۰ واریز کنم. یا دیگه نیاز نیست. کی بخرم بهتره؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   درزمان بازگشایی نماد حق تقدم مبلغ اسمی سهم به همراه بهای سهاماز شما کسر می شود و نیازی به واریز مبلغ اسمی نیستدر بازه ۲ ماهه روزی که مبلغ کمتری ارائه می شود

 210. مسعود می گوید

  باسلام وخسته نباشید، سهام حق تقدم پترول دیروز وامروز قرار بود بدون محدودیت باز بشه اما نشد، خواستم بپرسم توی روز کاری بعد هم دوباره با سیستم حراج و بدون محدودیت بازگشایی میشه یا مثل سهام عادی روز کاری بعد با محدودیت ۵ درصد بازگشایی میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   کشف قیمت نشده و ناظر تایید نکرده. بدون محدودیت بازگشایی می شود

 211. سیروس می گوید

  آیا خریداری که سهام دار شرکت نبوده وحق تقدم را بخرد مثال سمگاح را خریداری کرده نسبت به قیمت سهم اصلی پایین‌تر الان هست بعد از چند مدت قیمت سهام حق تقدم خریداری شده عین سهم عادی شرکت میشه مثلا قیمت عادی سهم ۵۰۰۰ هزار تومان باشه حق تقدم را ۱۰۰۰ تومان خریده باشه چند مدت بعد این مبلغ بصورت عادی مثل ۵۰۰۰ تومان میشه؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   قیمت حق تقدم بعد از تبدیل شدن مانند سهام عادی خواهد بود

 212. سعیداکبری می گوید

  سلام .سهم شصدف ۵۲ سهم داده ولی بازه قیمتیش از ۹۵ تا ۱۰۵ تومان اومده یعنی چی؟درضمن شصدف دوتا نماد باز شده یکی راکده یکی هم داره طبق معمول معامله میشه

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   قیمتی که اعلام کرده اید مربوط به نماد حق تقدم سهم می باشد.(شصدفح)
   نماد عادی شصدف
   حق تقدم شصدفح

 213. Abolhasan می گوید

  سلام من ۶۳ سهم کرمان داشتم ده روز پیش فروختم،پول هم اومده رو اکانت کاربریم باهاش سهم دیگه خریدم،الان هنوز تو پرتفوی هستش و نوشته ۵۳ سهم دارم،سود هم میفته روش ،میخوام بفروشمش نمیشه،جریان چییه میشه توضیح بدید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سهام جایزه است که به شما تعلق گرفته است پس از طی مراحل قانونی به سهام عادی تبدیل خواهد شد

 214. کمایی می گوید

  سلام
  من برای دسبحا حق تقدم خرید دارم
  فرم رو از کجا باید تهیه کنم ؟
  و پول رو چطور واریز کنیم ؟ از طریق کارگزاری بصورت آنلاین یا از طریق بانک؟؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم هایی که در حراج جق تقدم استفاده نشده خریداری می شوند نیاز به گواهی و فیش واریز ندارند مبلغ اسمی در زمان خرید از حساب شما کسر و به شرکت واریز می شود. بعد از طی فرآیند حراج سهم شما به عادی تغییر می کند

 215. سهیل می گوید

  سلام من امروز ثقزویح خرید کردم که اخرین روز حراج حق تقدم باقیماندش بود میخوام بدون بسته که بشه کی به صورت سهام عادی باز میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حدود ۲ماه دیگر

 216. مهرداد می گوید

  سلام من تاصیکوح خریدم باید برای هر سهم ۱۰۰تومن واریز کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   درخرید حق تقدم در زمان حراج نیازی به واریز مبلغ اسمی نیست. مبلغ در زمان خرید از شما کسر شده است

 217. حسین می گوید

  سلام
  من تعدادی سهم پترول داشتم الان تقدم داده، ولی فرمی دریافت نکردم، برا تبدیل به سهام چیکار باید بکنم، ضمناً مبلغ پرداختی ۱۰۰ به ازای هر سهم میشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شماره حساب در اطلاعیه منتشر شده در کدال قابل پیگیری است.برای گواهی حق تقدم با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 218. h می گوید

  سلام. من پترولح دارم. میخوام حق تقدم رو تبدیل به سود کنم. باید چه مراحلی رو طی کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر حق تقدم خریداری شده است لازم نیست کاری انجام دهید پس از طی مراحل قانونی به سهام عادی تبدیل می شود.
   اگر به عنوان سهامدار به شما اختصاص داده شده است باید طبق اطلاعیه کدال مبلغ را به حساب معرفی شده واریز و باهماهنگی امورسهام شرکت برای دریافت گواهی حق تقدم و ارسال به شرکت تماس بگیرید

 219. گلبهار می گوید

  امروز ۸ مرداد به پرتفوی من که ۱۰۰۰ تا کویر داشتم ۲۰۰۰ کویر ح اضافه شده بقیه آیتم های آن صفر هستش , لطفا راهنمایی کنید باید چکار کنم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعد از اعلام در سایت کدال و مشخص شدن شماره حساب مبلغ اسمی سهام را واریز می کنید.برای گواهی حق تقدم با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 220. الهه می گوید

  سلام من امروز دعبیدح‌ خریدم ،سوالم اینه شرایط فروشش با سهم های دیگه فرق میکنه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شما حق تقدم خریداری کرده اید حدود ۲ماه دیگر به سهام عادی تبدیل می شود

 221. آزاده می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  من هم حق تقدم ثاخت هم وملل رو داخل پرتفوی هست و می خوام به سهام اصلی تبدیل کنم این گواهی که شما گفتید رو از کی و کجا باید پیگیری کنم کسی چیزی برای من ارسال نکرده تحت عنوان گواهی حق تقدم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   بعضی موارد در سایت شرکت قابل دسترسی است برخی باید با امور سهام شرکت تماس گرفته شود.

 222. احمد می گوید

  با سلام
  امروز ۷مرداد ۱۳۹۹ ومللح خریدم
  آیا خودش تبدیل به سهم میشه
  یا باید برا هر سهم ۱۰۰ تومن واریز کنم؟
  ضمنا من قبلا ازاین سهم نداشتم.
  ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله مبلغ اسمی در دوره حراج از شما به صورت سیستمی کسر می شود

 223. احمد می گوید

  سلام من امروز ۷ مرداد ۱۳۹۹ ومللح خریدم آیا باید ۱۰۰ تومن رو واریز کنم تا در آینده تبدیل به سهم بشه یا خیر
  ضمنا من قبلا ازاین سهم نداشتم
  ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   نیازی نیست چون مبلغ اسمی سیستمی از شما کسر شده است

  2. محمدعلی می گوید

   وملل ح در دوره پذیره نویسی وحراج نیست بله باید پرداخت کنین.

 224. محمدجواد می گوید

  با سلام
  ۶۰۰ تا حق تقدم ثاخت بهم تعلق گرفته. چند روز پیش خودم ۱۰۰۰ تا دیگه خریدم. الان داخل پورتفوی ۱۶۰۰ تا ثاختح دارم. ولی در فرم گواهی حق تقدم که شرکت برای من صادر کرده فقط ۶۰۰ تا هستش . الان من باید چیکار کنم که همشون به سهام اصلی تبدیل بشن؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبلغ اسمی طبق گواهی سپرده را به حساب معرفی شده واریز کنید فیش واریز به همراه گواهی حق تقدم را برای شرکت ارسال کنید بعد از طی فرآیند ۱۶۰۰ سهم به سهام عادی تبدیل می شود.مبلغ اسمی ۱۰۰۰ سهم در زمان خرید از شما کسر شده است

  2. HS AWZ می گوید

   سلام من سهام داره ثقزوی هستم و تو کدال زده از امروز ثقزوی سهام حق تقدم بصورت عام میفروشه چطوری بخرم؟

   1. خانه سرمایه می گوید

    باسلام دوست عزیز
    با مراجعه به بانک اشاره شده در آگهی و واریز مبلغ به حساب معرفی شده مبلغ اسمی را پرداخت و فیش واریز را برای شرکت ارسال می کنید

 225. نیما می گوید

  سلام تو رو خدا یکی منو خوب راهنمایی کنه.. من الان حق تقدم کویر با نماد کویر ح اومده روو پرتفوم هر چی خرید هم میزنم هیچ سهمی خریده نمیشه .. چطور باید خرید کنم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر منظور سوال شما تبدیل حق تقدم به سهم عادی است باید مبلغ اسمی سهم را به حساب شرکت مذکور واریز و فیش واریزی به همراه گواهی حق تقدم را به شرکت ارسال کنید. اگر مشکل نخریدن سهام است و رعایت حداقل خرید(۵٫۰۰۰٫۰۰۰ریال)،مجاز بودن سهمی که قصد خرید آنرا دارید و داشتن موجودی کافی در حساب را مد نظر قرار داده اید با پشتیبان کارگزاری تماس بگیرید تا مشکل را بررسی کنند

 226. رضا می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  من ۴سال پیش شنفتح خریدم اون زمان هم هر چی تلاش کردم نتونستم پولم رو بگیرم
  تا این که دیروز نماد شنفتح باز شده و من باز هر چه قدر تلاش کردم نتونستم بفروشم و خطا میداد
  ولی این سم تو پرتفوی لحظه ای دیده میشد
  الان هم نیست
  ولی دارم نگاه میکنم گردش حساب رو هم نمیبینم
  تو دارایی کل هم نیست
  توی گزارش عملکرد تعداد صفر شده ولی اون و تو اون مبلغی که فروش رفته علاوه بر کسر پورسانت کارگزاری واسه هر سهم ۳۲۰تومن هم کم کرده ولی توی دارایی هم نیست
  لطف میکنید راهنماییم کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   احتمال اختلال سیستمی وجود دارد با کارگزاری تماس بگیرید

 227. فعال بورس تهران می گوید

  سلام توی حراج حق تقدم خریدم امروز حق تقدم بسته شد سهم اصلی دارم چند روز زمان میبره به سهم اصلی قابل فروش تبدیل بشه

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   تقریبا ۲ ماه

 228. مهرداد می گوید

  سلام وقت بخیر
  من چند روز پیش کفراح خریدم بعد فهمیدم که ۲۳ مرداد این سهم بسته میشه میخواستم بدونم این سهم خود به خود به کفرا تبدیل میشه یا نه ؟ بعد این که اگر تبدیل میشه از کی قابل خرید و فروش هست ؟ حدودا؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حدود ۲ماه بعد به سهام عادی تبدیل می شود و امکان فروش خواهد داشت

 229. حسین می گوید

  سلام من توی پورتفوم یه نماد هست به نام فملیح و تعداد۲۰۰۰ تا و قیمت کل ۳۶۵۰۰۰ تومان ….میخواستم بدونم این حق تقدم هست که شامل حالم شده؟ و دوم اینکه چطوری میتونم بفروشمش اصلا میتونم بفروشمش ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله حق تقدم است.درمدت زمان اعلام شده در اطلاعیه کدال مبلغ اسمی را به حساب معرفی شده واریز نمایید.فیش واریز به همراه گواهی حق تقدم به شرکت ارسال کنید تا بعد از طی فرآیند به سهام عادی تبدیل شود.برای فروش در رمانی که نماد حق تقدم بازگشایی شد امکان فروش دارید

 230. مهرداد می گوید

  سلام وقت بخیر
  اگر حق تقدم کفرا (کفراح) خریده باشیم و نوشته باشد تا ۲۳ مرداد این نماد بسته میشه میخواستم بدونم چقدر طول میکشه این نماد به نماد اصلی (کفرا) تبدیل بشه ؟ایا بعد از ۲۳ مرداد میتونیم کفرا رو به پرتفوی اضافه کنیم ؟ (قابل فروش بشه)

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حدود ۲ماه بعد از بسته شدن نماد به سهام عادی تبدیل می شود

 231. سروش می گوید

  با سلام.بنده حق تقدم وبیمهح را خریدم و قبلاً هم سهام وبیمه را نداشتم. زمان فروشش هم تمام شده است. به چه صورت می توانم آن را به سهام تبدیل کنم وبفروشم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حدود ۲ماه بعد از بسته شدن نماد حق تقدم به سهام عادی تبدیل شده و امکان فروش دارد

 232. فرید می گوید

  با سلام
  ظاهرا مدت زمان خرید حق تقدم سبحان دارو تمام شده و نماد بسته شده است و من چون بی اطلاع بودم مبلغی بابت حق تقدم واریز نکردم. با این اوصاف سهام حق تقدم من چه خواهد شد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر در زمان حراج سهام را خریداری کرده باشید به صورت سیستمی به پرتفوی شما اضافه خواهد شد(مبلغ اسمی در زمان خرید کسر شده است) اگر به عنوان افزایش سرمایه شرکت به شما تعلق گرفته باشد و مبلغ اسمی را واریز نکرده باشید بعد از انجام مراحل قانونی مبلغ حق تقدم استفاده نشده به حساب شما واریز می شود

 233. مجتبی می گوید

  سلام
  حق تقدم بهم تعلق گرفته و در پرتفوی اومده
  میخوام داشته باشم و پولشو (۱۰۰تومن )واریز کنم از کجا پیگیری کنم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   اطلاعیه ها در سایت کدال قابل پیگیری است

 234. پگاه می گوید

  سلام من سهام حق تقدم میدکوح خریداری کردم چطور میشه تبدیل کرد به اصلی

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   این نماد تا ۷ شهریورماه باز می باشد و متقاضیان می توانند برای خرید اقدام کنند در زمان خرید مبلغ اسمی سهم از شما کسر می شود .بعد از بسته شدن نماد و طی فرایند قانونی به صورت سیستمی به سهام عادی تبدیل می شود

 235. داریوش می گوید

  باسلام
  من چند سال پیش تعدادی سهام حق تقدم خریدم و هیچ اقدامی انجام ندادم و الان هم تو پرتفوی هستند
  چه کاری باید انجام بدم لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم شما به سهام عادی تبدیل شده است. برای نمایش در پرتفوی خود تغییر کاگزارناظر نماد اصلی را ثبت کنید

 236. فاطمهه می گوید

  سلام .من حق تقدم سمگا رو خریدم .
  ایا اگر نفروشم و در زمان حراج به فروش بزارم امکان سود دهی داره یا خیر ؟

 237. حسن می گوید

  سلام و تشکر از راهنمایی من از نماد کفراح سهام خریدم آیا این سهام تبدیل به کفرا خواهد شد؟ آیا باید هزینه ۱۰۰ تومان پرداخت کنم ؟ ضمنا من سهامدار قبلی کفرا نبوده ام

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعداز ثبت افزایش سرمایه در بورس و ثبت شرکت ها به سهم عادی تبدیل خواهد شد.مبلغ اسمی در زمان خرید حق تقدم از شما اخذ شده است

 238. امین می گوید

  سلام
  ببخشید چرا بعد از افزایش سرمایه دسبحا تعداد سهام هایم کاهش یافت و به همون اندازه باقیمت خیلی پایین در نماد دسبحاح اضافه شد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شرکت افزایش سرمایه داشته و به شما حق تقدم تخصیص داده شده است.بعد از اعلام شرکت مبلغ اسمی سهم را به شماره اعلام شده واریز می کنید تا حق تقدم به سهام عادی تغییر کند

 239. علی می گوید

  سلام من نماد خریختح رو خریدم الانم‌کامل بسته شده مدتیه.بعنوان حق تقدم .الان باید چکار کنم توسایت کدالم نگاه کردم برای مهلت ۶۰روزه فروش مطلبی نیست .الان باید چکار کنم ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   دو دسته از سهامداران در حراج شرکت کرده اند، دسته اول که۶ماه پیش حق تقدم را خرید کردند و ۱۰۰تومن را واریز نکردند و دسته دوم کسایی که در زمان حراج ، حق تقدم خریدند،دسته اول میبایست ۵مرداد به بانک مراجعه و پول دریافت کنند و دسته دوم در زمان خریدشون خود کارگزایها اتومات ۱۰۰تومن رو از حسابشون کم کرده که این دسته در تاریخ ۵مرداد حق هاشون تو پرتفو تبدیل به سهم اصلی خواهد شد.

 240. علی می گوید

  سلام من نماد خریختح رو خریدم الانم‌کلمل بسته شده مدنیه.بعنوان حق تقدم .الان باید چکار کنم توستیت کدالم نگاه کردم برای مهلت ۶۰روزه فروش مطلبی نیست .الان باید چکار کنم ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   دو دسته از سهامداران در حراج شرکت کرده اند، دسته اول که۶ماه پیش حق تقدم را خرید کردند و ۱۰۰تومن را واریز نکردند و دسته دوم کسایی که در زمان حراج ، حق تقدم خریدند،دسته اول میبایست ۵مرداد به بانک مراجعه و پول دریافت کنند و دسته دوم در زمان خریدشون خود کارگزایها اتومات ۱۰۰تومن رو از حسابشون کم کرده که این دسته در تاریخ ۵مرداد حق هاشون تو پرتفو تبدیل به سهم اصلی خواهد شد.

  2. مجتبی می گوید

   سلام
   حق تقدم بهم تعلق گرفته و در پرتفوی اومده
   میخوام داشته باشم و پولشو (۱۰۰تومن )واریز کنم از کجا پیگیری کنم

   1. خانه سرمایه می گوید

    باسلام دوست عزیز
    از سایت کدال اطلاعیه آن و یا با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 241. ابراهیم رجبی می گوید

  سلام
  گواهی حق تقدم از چه طریقی به سهام داران ارسال میشه ؟
  یعنی بنده که با ایزی تریدر کار میکنم اگه حق تقدم یک سهمی رو داشته باشم ، آیا از طریق همین برنامه ایزی تریدر به بنده ارسال میشه ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   گواهی حق تقدم از طریق ارسال پستی و یا سایت شرکت قابل دسترسی است با امور سهام شرکت تماس بگیرید

 242. رادد می گوید

  با سلام.
  چند روز پیش وگردش خریدم که بعدش برای مجمع فوق العاده بسته شد و الان بسته است.
  وگردشح بطور خودکار چندروزه به پورتفوم اضافه شده. بنظرتون باهاش چکار کنم.

  1. پشتیبان می گوید

   می تونید بفروشید و یا تبدیل به سهم کنیید

 243. حسین می گوید

  با سلام ،چجوری بفهمیم حق تقدم بهمون تعلق میگیره ؟آیا تو پرتفوی میاد یا خودمون باید به کدال سهم مراجعه کنیم.ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم به صورت سیستمی در پرتفوی شما نمایش داده می شود

 244. مینا می گوید

  آقا من نمی‌دونستم دو ماه و نیم قبل رفتم و ومعادنح خریدم، هیچیم نفهمیدم این چیه ، یعنی همونجا تو پورتفوی کنه ، معاملاتش بسته است، بفرستم یا نگهش دارم ، اصلا این سهم وقتی باز بشه سود میده بمن

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   شما حق تقدم سهام را خریداری کرده اید باید منتظر بازگشایی نماد بمانید برای اطلاع دقیق از فرآیند یا به اطلاعیه های کدال مراجعه کنید و یا با امورسهام شرکت تماس بگیرید

 245. علی می گوید

  سلام،
  در صورتی که من حق تقدم بخرم و یا به داشته ام اضافه کنم ، آیا میتونم اون رو به سهام عادی تبدیل کنم؟ حتی بعد از این که گواهی رو از شرکت مربوطه گرفته باشم، می تونم دوباره گواهی جدید بگیرم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر مبلغ اسمی به حساب واریز و گواهی حق تقدم به همراه فیش واریزی به شرکت ارسال شود حق تقدم به سهم هادی تبدیل می شود.در دوره حراج استفاده نشده می توانید خریداری کنید

 246. اسماعیلی می گوید

  ممنون از راهنماییتون
  تشکر…

 247. مهدی اسمعیل زاده می گوید

  با سلام
  لطفا راهنمای کنید حق تقدم سهم هایی که در سهام عدالت هست میشه خرید و چگونه است

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   در سامانه sahamedalat.ir بخش حق تقدم ها وجود دارد که قابلیت انتخاب را دارد

 248. اسماعیلی می گوید

  سلام
  برای حق تقدم ثاخت
  توی کدال هم شماره حساب و هم زمان مشخص شده.
  برای اینکه حق تقدم تبدیل به سهام بشه باید چیکار کرد؟
  درصورت واریز پول چطوری باید به شرکت اطلاع بدیم ک پول واریز شد؟
  لطفا راهنمایی کنید.ممنونم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با امورسهام شرکت تماس بگیرید نحوه ارسال فیش واریز و گواهی حق تقدم را اعلام خواهند کرد

 249. شهروز امینی می گوید

  عالی عالی

 250. ن دال می گوید

  سلام یعنی اگر حق تقدم بخریم مثلا از طریق ایزی تریدر ، بعدا باید مبلغی هم جهت تبدیل حق تقدم به سهام عادی پرداخت کنیم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر حق تقدم را در زمان بازگشایی نماد بخیرد نیاز به پرداخت مبلغی ندارید

 251. حسین می گوید

  سلام.
  اگر با حق تقدم در مجمع شرکت کرد سود به سهم تعلق میگیرد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   اگر سهامدار شرکت باشید تصمیمات مجمع شامل شما خواهد شد

 252. مرتضی می گوید

  سلام.حق تقدم دیرانح رو خریدم و الان چند وقتی هست که بسته شده و نمدونم باید چیکار کنم.لطفا راهنمایی کنید.

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   با مراجعه به سایت کدال از زمان ۶۰ روزه فروش و یا واریز مبلغ اسمی سهام مطلع شوید. اگر زمان مذکور سپری شده باشد منتظر فروش حق تقدم به عنوان استفاده نشده باشید که مبلغ آن به حساب شما واریز خواهد شد

 253. پیام می گوید

  سلام حق تقدم چند تا از سهم های سهام عدالت من داخر سایتی که دارابی سهام عدالت و مشخص کرده داده ولی نمیشه خریدشون نمیدونمم فقط برا منه یا همه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   فروش حق تقدم سهام عدالت توسط خود سهام‌دار و توسط شرکت هیچ مشکلی وجود ندارد، اما اگر بخواهید از آن استفاده کنید، شرایط آن قبل از زمان سررسید اعلام خواهد شد.

 254. جواد عباسی می گوید

  سلام علیکم من سهام ثاخت رو دارم برای بنده یک هفته است نماد ثاختح به پرتفو اضافه شده است اما نشان قرمز داره و وقتی روش کلیک میکنم میگه نماد مذکور یافت نشد الان باید چکار کنم که این حق تقدم تبدیل به سهم بشه، ممنون از پاسخگویی

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   منتظر اطلاعیه در کدال بمانید تا شماره حساب برای واریز مبلغ اسمی را اعلام کنند

 255. مهدی می گوید

  سلام
  من سهم ثاخت رو دارم
  نمیدونستم مجمع داره
  چهارشنبه باز شده و سهم مثبت ۱۰ باز شده و داخل پورتفو منفی هست
  سهم ثاختح هم به پورتفو اضاف شده
  من الان نمیخام حق تقدم رو بخرم
  چجوری میتونم ثاختح رو بفروشم
  ساعت و زمان خاصی داره
  ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   منتظر بازگشایی نماد حق تقدم بمانید زمان آن در سابت کدال اطلاع رسانی می شود

 256. karen می گوید

  سلام من سهم پترول رودارم توپرتفوی علاوه برپترول یه سهمی به نام پترول ح که بسته ست در دارایی سهامم هم هست
  تعداد دارای سهام به پترول ح تعلق گرفته خواستم بدونم چطوری میتونم تعداد دارای پترولح افزایش بدم؟؟؟؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   این سهم حق تقدم پترول می باشد.برای دریافت حق تقدم پترول سامانه باز شده با آدرس سامانه اطلاع رسانی شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان برای خرید حق تقدم میتونین اقدام کنین.
   کلمه کاربری کد بورسی و رمز عبور ش.ش

  2. امير می گوید

   سلام یعنی وقتی به حراج میره تقریبا همون پولی که باش سهم خریدیم رو بهمون میده ؟؟ در واقع اگر زمانش بگذره و ١٠٠ تومن ها رو واریز نکنیم سودی نمیبریم ؟؟

   1. خانه سرمایه می گوید

    باسلام دوست عزیز
    اگر ۱۰۰ تومان واریز شود معادل قیمت سهم عادی منفعت می برید.در غیر اینصورت بعد از حراج و کسر هرینه ها مبلغ برای شما واریز می شود

 257. اسماعیل می گوید

  سلام من سهم کدما را دارم وحق تقدم هم برام اومده
  وسهامم انداز زمان خرید شده باضرر حالا چگونه اطلاع پیدا کنم که برگه درخواست حق تقدم را برام فرستادند.وکدوم بانک باید واریز بشه با تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   به سایت کدال یا سایت شرکت مراجعه و یا با امورسهام شرکت تماس بگیرید

 258. علی می گوید

  سلام
  من اشتباهی بجای عبیدی حق تقدمش رو خریدم الان دو هفته ازش گذشته آیا این مدت دوماه از زمان خرید من هست ؟ یا از زمان مقرر مصوب مشخصی محسوب میشه ضمنا چکار کنم تبدیل به سهام بشه چون قیمتش خیلی افت کرده

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   از زمان مندرج در اطلاعیه ای که در کدال درج شده است. مبلغ اسمی را به حساب شرکت واریز کنید. مدارک را با هماهنگی امورسهام شرکت برایشان ارسال نمایید

  2. اسی می گوید

   سلام
   من اشتباهی حق تقدم کچاد خریدم. سیستم ارزش اسمی را هم کم کرده.
   حالا که بخوام بفروشم ، اخطار میزنه که حق تقدم استفاده نشده.
   باید چکار کنم که بتونم بفروشم؟
   چطور از زمان فروش مطلع شویم؟

   ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.

   1. خانه سرمایه می گوید

    باسلام دوست عزیز
    منتظر تبدیل شدن به سهام عادی بمانید(۲ماه) سپس برای فروش اقدام کنید

 259. احمدالهی می گوید

  سلام برای تبدیل حق تقدم ارسال گواهی حق تقدم حتما لازمه؟ یا فقط واریز مبلغ اسمی به ازای هرسهم به حساب شرکت کفایت میکنه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله لازم است ضمن واریز مبلغ گواهی نیزباید برای شرکت ارسال شود با امورسهام شرکت تماس داشته باشید

 260. سلیمان می گوید

  سلام
  بنده بعد از مدت زیادی که قبلا سهام شرکتی رو خریده بودم ؛به تازگی سجام و تایید هویت انجام دادم و بعد از تایید هوییت به سایت سمات مراجعه کردم و دیدم یک سهم به عنوان جایزه توسعه معادن و فلزات با ارزش صفر به پروفوی بنده اضاف شده است.چطور میتوانم ان را مطالبه کنم؟ ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   درصورتی که حق تقدم مذکور در بازه ۶۰ روزه واریز مبلغ اسمی باشد می توانید ضمن تماس با امورسهام شرکت پیگیر مطالبات خود باشید

 261. رضا می گوید

  سلام.ممنون از سایت خوبتان.آیا به سهمی که هنوز دارای نماد حق تقدم است و مبلغ صد تومان آن نیز پرداخت شده سود مجمع تعلق می گیرد؟به طور مثال من هم ومعادن را دارم و هم حق تقدمش را
  ممنون .

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم به عنوان بخشی از سودی که به شما تعلق گرفته است برایتان تخصیص یافته است

 262. AmirA می گوید

  با سلام
  اگر قبل از مجمع سهامدار باشیم و حق تقدم به ما تعلق بگیرد، آیا با فروش کامل سهم بعد از مجمع همچنان میتوان از حق تقدم تعلق گرفته استفاده کرد یا می‌بایست مقداری از سهم در پرتفوی باقی بماند؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله امکان استفاده از حق تقدم را دارید

 263. فاطمه می گوید

  سلام بنده سهم پکویر داشتم وباهاش رفتم به. مجمع افزایش سرمایه وبعدش بهم حق تقدم تعلق گرفت وطی بازه دوماهه باسودی که درآن بودم نفروختمش وفرمی بابت تبدیل حق تقدم به سهام پر نکردم الان با اتمام مهلت دوماهه مقدار سهام حق تقدم بهمراه سودی که ازش داشتم چی میشه آیا به حراج گذاشته شود قیمتش چه جوریه وچندوقته بعداز بسته شدن به حراج گذاشته میشه؟؟ وهزینه کارمزدحراجش چقدر هست؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   مبلغ سهام فروخته شده در حراج بعد از کسر هزینه ها به حساب سهامدار واریز می شود

 264. محیا می گوید

  سلام من سهم پترول روداشتم توپرتفومن علاوه برپترول یه سهم اومده به نام پترول ح که بسته ست این سهم چی میشه ؟؟؟لطفاراهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حق تقدم سهام مذکور است بعد از بازگشایی ۶۰روز زمان دارید تا مبلغ اسمی سهم را به حساب شرکت واریز کنید تا حق تقدم به سهام عادی تبدیل گردد

   1. زهرا می گوید

    با سلام. من دیروز سهام نماد ساروجح رو خریداری کردم و برای این نماد هیچ متقاضی دیگه ای وجود نداره پول من هم از حساب کارگزاری کم شد. الان که مقاله ی شما رو خوندم فکر میکنم کار اشتباهی کردم این سهام رو خریدم درسته؟چون عملا تا۲ماه اینده خرید و فروشی نداره و چون متقاضی هم وجود نداره نمیتونم بفروشمش😞

    1. خانه سرمایه می گوید

     باسلام دوست عزیز
     برای خرید حق تقدم باید همه جوانب را سنجید.

     1. اسماعیل می گوید

      سلام
      من اشتباهی حق تقدم کچاد خریدم. سیستم ارزش اسمی را هم کم کرده.
      حالا که بخوام بفروشم ، اخطار میزنه که حق تقدم استفاده نشده.
      باید چکار کنم که بتونم بفروشم؟
      چطور از زمان فروش مطلع شویم؟

      ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.

     2. خانه سرمایه می گوید

      باسلام دوست عزیز
      منتظر تبدیل شدن به سهام عادی بمانید(۲ماه) سپس برای فروش اقدام کنید

 265. نادره می گوید

  سلام، ببخشید برای من پترولح و فخاسح اومده ، فرمی هم نیومده .. چطور این سهام رو برای خودم نگه دارم ..؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   درسایت کدال اطلاعیه مربوط به آن قابل دستیابی می باشد

 266. علی می گوید

  سلام من تازه اومدم تو بورس.من قبل اینکه سهم کگلح (حق تقدم)بسته بشه رو خریدم الان بسته شده.هیچ پولی رو پرداخت یا فرمی رو پر نکردم.الان شنیدم میگن بعداز اینکه باز شد نمیتونی بفروشی این یعنی چی؟پولم همه رفت؟.الان سردر گمم نمیدونم پولم چی میشه.من الان باید چیکار کنم لطفا جواب منو بدین

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   سهام به حراج گذاشته می شود مبلغ آن به حساب شما واریز میگردد

 267. بهزاد می گوید

  سلام وقت بخیر
  نمادی که میره مجمع مثل کگلح،چقدر طول میکشه تا دوباره معاملاتش شروع بشه؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   حداکثر ۲ روز کاری پس از برگزاری مجمع عمومی بازگشایی انجام می شود

 268. Masoomeh می گوید

  سلام من فخاس خریدم شنبه رفته مجمع قبلا ۴۲۰۰بود الان یهو شده ۳۲۰۰ چرا؟؟و اینکه تو سهمام یدونه فخاسح اومده میدونم واسه حق تقدم هس اونو باید چ کنم اگه اصن نگیرمش سودی از اون بهم میرسه یا ن و اینکه ضرری میرسه یا ن؟؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   از نظر تئوریک میزان دارایی شما تغییری نمی کند، یعنی به همان نسبت که تعداد سهام شما زیاد می شود قیمت سهام کاهش پیدا می کند. در یک بازه ۶۰ روزه اگر ارزش اسمی حق تقدم را به حساب شرکت واریز کنید پس از طی زمان ثبت افزایش سرمایه و تبدیل به سهام عادی،حق تقدم آن سهم به سهام عادی شما اضافه می شود در غیر اینصورت به عنوان حق تقدم استفاده نشده به حراج گذاشته شده مبلغ آن پس از کسر هزینه ا به حساب شما واریز می شود

 269. رضا می گوید

  با سلام خدمت شما خانه سرمایه عزیز
  من دارای سهام پترول و فخاس هستم . و بعد مدتی (توقف – ممنوع) حالا از هر دو حق تقدم ارسال شده و هر دو باز هم (توقف – ممنوع) هستند . اطفا بفرمایید از چه زمانه ۲ ماه پذیره نویسی شروع میشود . از تاریخ الحاق آنها به پرتفوی من ؟و همچنین فرم شرکت که در بالا توضیح دادید چطور میتوانم بدست بیارم؟
  متشکرم از راهنمایی شما

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بازگشایی نماد ۲ روز بعد از مجمع صورت می گیرد. فرم حق تقدم از سایت شرکت و امور سهام دریافت می شود.زمان ۶۰ روزه از بازگشایی نماد حق تقدم آغاز می شود

 270. احسان امیری می گوید

  ممنون از پاسخگویی شما، فقط اینکه زمان تقریبی تبدیل حق تقدم به سهام عادی رو میشه بفرمایید
  ارادتمند

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ۴تا ۶ ماه

 271. مهرداد می گوید

  سلام من نماد شپترو رو خریدم الان یک هفته است که به علت حق تقدم استفاده نشده بسته است بنظرتون کی نماد برای معامله باز میشه ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   حداکثر ۶ماه تا ثبت افزایش سرمایه شرکت

   1. مهرداد می گوید

    یعنی سهامم تا شش ماه بلوکه است و نمی تونم بفروشم؟
    این که خیلی بده

    1. خانه سرمایه می گوید

     باسلام دوست عزیز
     حق تقدم تا زمان ثبت افزایش سرمایه بلوکه می ماند

 272. داراخانی می گوید

  سلام

  دوست عزیز میشه بفرمایید چجوری حق تقدم نماد خریختح رو فروخت؟هرکاری میکنم خطا میده!میگه امکان فروش وجود ندارد

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   این سهم از ۲۵ خرداد تا به امروز قابل معامله بوده ام امروز با قیمت ۶۷۰۰ فروش داشته است

 273. رضا می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت شما مهندس عزیز،منظور از مبلغ اسمی سهم چی هستش؟و ایا این مبلغ رو باید خوده شخص ازطریق مراجعه به بانک واریز کند؟ و اینکه اگر کسی که ندونسته سهام رو خریداری کنه مثلا ۵۰۰سهام حق تقدم ،تعداد سهام اسمی چقدر میشه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   ارزش اسمی معادل ۱۰۰۰ ریال می باشد.باید به حساب اعلام شده توسط شرکت در کدال واریز شود و فیش آن برای شرکت ارسال شود. برای کسب اطلاعات با امورسهام شرکت تماس بگیرید.ارزش ۵۰۰ سهم ۵۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد

 274. احسان امیری می گوید

  سلام
  من امروز حق تقدم غگرجی رو خریدم و موقع فروش با خطای حق تقدم استفاده نشده مواجه شدم، مبلغ اسمی سهام اتوماتیک از حسابم کسر شده و توی تراکنش ها دیدم
  میخواستم بدونم حالا با واریز مبلغ اسمی، امکان فروش حق تقدم رو دارم؟
  یا باید صبر کنم به سهام عادی تبدیل بشه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   باید صبر کنید تا به سهام عادی تبدیل سپس برای فروش اقدام کنید

   1. احسان امیری می گوید

    ممنون از پاسخگویی شما، فقط اینکه زمان تقریبی تبدیل حق تقدم به سهام عادی رو میشه بفرمایید
    ارادتمند

    1. خانه سرمایه می گوید

     باسلام دوست عزیز
     حدو ۴ تا ۶ ماه

 275. مختار می گوید

  با سلام
  بنده نماد افق خریدم که الان متوقف ممنوع شده میانگین قیمت نسبت به زمانی که متوقف نشده بود خیلی کم شده آیا زمان بازگشایی به همان قیمت قبلی بر می گردد
  ۷۰ سهم حق تقدم هم در پرتفو اومده کی میتونم بفروشم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   خریداری که حق‌تقدم را در دوره پذیره‌نویسی اولیه خریداری می‌کند، اگر صد تومان واریزی آن را پیش از اتمام مهلت پذیره‌نویسی از طریق سیستم بانکی به حساب شرکت نریزد، با فرض آنکه مطالباتی از شرکت نداشته باشد، باید منتظر تبدیل حق‌تقدم‌هایش به استفاده نشده و حراج آنها در دوره بعدی از مراحل پذیره‌نویسی باشد. در این حالت باید دارنده حق‌تقدم خوش‌شانس باشد که بازار رو به رشد باشد تا در دوره حراج، میانگین قیمت فروش حق‌تقدم بالاتر از قیمت خرید شده بوده و سبب شود سودی به او برسد وگرنه باید تحمل ضرری از یک تا صد درصد را داشته باشد.

 276. مهسا می گوید

  سلام من سهامی خریداری کردم ولی مقداری هزینه از من کسر شد که در واقع حق تقدم بوده سهام رو برای فروش میذارم ارور میزنه عدم امکان فروش نماد . برای ازاد کردن مبلغ باید چیکار کنم؟