سرمایه گذاری، به ویژه در کشور ما، که با تورم روبه رو هستیم، به دلیل افت شدید ارزش ریال باید یکی از مهارت های مورد نیاز برای هر فرد در جامعه باشد، اما سرمایه گذاری در هر صنعتی به مبلغ قابل قبولی نیاز دارد که شاید هر شخصی قادر به تهیه آن نباشد.

فهرست []

  به همین دلیل سهام و صندوق های سرمایه گذاری راه حلی بسیار عالی برای افراد جامعه است تا بتوانند با مبلغی ناچیز سرمایه گذاری خود را در طلا یا هر صنعت دیگر آغاز کنند. در این مقاله قصد داریم صندوق سرمایه گذاری عیار را که مربوط به کارگزاری مفید است، معرفی کنیم؛ پس اگر شما هم به دنبال یک صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه طلا هستید، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید و درصورت تمایل در این صندوق سرمایه گذاری کنید.

  نکات مهم صندوق سرمایه گذاری عیار مفید

  • صندوق سرمایه گذاری عیار مفید یکی از صندوق های ETF است؛ بنابراین سرمایه گذاران می توانند تنها با داشتن یک کد معاملاتی آن را به راحتی در حساب کارگزاری خود خریداری کنند و به فروش برسانند که این موضوع یک مزیت برای این صندوق سرمایه گذاری به حساب می آید.
  • این صندوق متعلق به کارگزاری مفید است، اما سرمایه گذاران تنها با داشتن یک کد معاملاتی می توانند آن را در هرکدام از کارگزاری های معتبر خریداری کنند.
  • صندوق عیار با هدف سرمایه گذاری روی سکه طلا کار خود را از سال 1397 آغاز کرد.
  • گردانندگان این صندوق مجاز هستند با توجه به شرایط اقتصادی و وضعیت طلا، با هدف افزایش سود سرمایه گذاران معاملاتی را در گواهی سپرده کالایی سکه طلا، گواهی سپرده شمش طلا و اوراق مشتقه آن ها، قراردادهای فیوچرز و آپشن کالا که در یکی از بخش های بورس پذیرفته شده باشد، انجام دهند.
  • کارمزد معاملات خرید و فروش واحدهای صندوق عیار 0.115 درصد ارزش معامله خواهد بود.
  • تسویه معاملات خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری در این صندوق به یک روز کاری زمان نیاز دارد. به زبان ساده با انجام تسویه معاملات، پولی که خریدار پرداخت کرده است به فروشنده می رسد؛ بنابراین در صورتی که شما تعدادی واحد صندوق عیار داشته باشید، پس از فروش آن ها باید یک روز صبر کنید و پس از آن از پول فروش استفاده کنید (تسویه معاملات خرید و فروش سهام در بازار سرمایه در دو روز کاری انجام می شود).

  شما می توانید با مراجعه به وب سایت اصلی این صندوق به آدرس www.ayaretf.com ویژگی های آن را بررسی کنید. البته اگر بخواهید این صندوق را با دقت بیشتری بررسی کنید، می توانید به وب سایت رسمی این صندوق از طریق آدرس مذکور مراجعه کنید و اساس نامه، امیدنامه، قیمت صدور، ابطال و… را بررسی کنید. در ادامه برخی از مشخصات اصلی این صندوق را خواهیم آورد.

  نوع صندوقاوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا
  تاریخ شروع فعالیت30/03/1397
  بازارگرداناختصاصی بازارگردان مفید
  مدیر صندوقشرکت سبدگردان مفید
  متولی صندوقمؤسسه حسابرسی رهیافت و همکاران
  حسابرسمؤسسه حسابرسی فراز مشاور دیلمی پور
  مدیران سرمایه گذاریمصطفی طاهری مه، سروش حاجی ابولی، شهاب زنجانی ها

  مزایای سرمایه گذاری در صندوق عیار

  • یکی از مزایای سرمایه گذاری در این صندوق و دیگر صندوق های سرمایه گذاری مشابه آن است که کاربر برای خرید آن می تواند تنها به مبلغ 500 هزار تومان سرمایه گذاری خود را روی سکه طلا آغاز کند؛ درحالی که اگر فردی قصد خرید یک سکه کامل را داشته باشد، باید (در زمان نگارش این مقاله) مبلغ 32 میلیون تومان داشته باشد.
  • البته باز هم یادآوری می کنیم این مبلغ مربوط به قیمت ها در زمان نگارش این مقاله است؛ با این حال قیمت یک واحد سکه طلا، نیم سکه، ربع سکه و… همواره بیش از مبلغ حداقلی برای خرید واحدهای صندوق طلا در بورس است.
  • از آنجا که برای خرید واحدهای صندوق عیار می توان مراحل آن را از طریق اینترنت و در حساب معاملاتی در کارگزاری انجام داد، زمان و انرژی کمتری برای خرید و فروش آن صرف خواهد شد.
  • سرمایه گذاری در هر صنعتی ریسک خود را دارد؛ با این حال بازارگردانان و مسئولان این صندوق با دانش و تجربه خود سعی می کنند در شرایط مختلف بیشترین سود را برای خریداران واحدهای صندوق به ارمغان بیاورند؛ درحالی که اگر کاربری قصد خرید و فروش در بازار طلا را داشته باشد، ممکن است به دلیل هیجانات و نداشتن دانش کافی، سرمایه خود را از بین ببرد.
  • اگر شخصی اقدام به خرید سکه و طلا در بازار آزاد کند، علاوه بر مبلغ بالایی که باید برای خرید داشته باشد، احتمال دارد سکه یا طلایی را که خریداری می کند، تقلبی باشد و به این ترتیب نه تنها سرمایه او حفظ نشده، بلکه به کلی از بین می رود؛ درحالی که با خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری عیار دیگر لازم نیست نگران این موارد باشد؛ زیرا هر صندوقی که در بورس قابل معامله است، مجوزهای لازم را از سازمان های مختلف دریافت کرده و مطمئن است.

  نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری عیار

  پیش از این نیز به این نکته اشاره کردیم که برای خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری عیار مفید کافی است با داشتن کد معاملاتی و مراجعه به کارگزاری موردنظر خود، واحدهای این صندوق را همچون سهام شرکت های دیگر خریداری کنید. برای خرید واحدهای صندوق عیار ابتدا و در گام اول وارد حساب معاملاتی خود در کارگزاری معتبری که در آن ثبت نام کرده اید شوید و سپس در نوار جست وجوی آن، نام «صندوق عیار» را تایپ کنید.

  حالا باید اقدام به خرید آن کنید. فرایند خرید تقریباً در همه کارگزاری ها مشابه است؛ برای مثال در کارگزاری آگاه باید روی سبد سبزرنگ کلیک کنید تا پنجره خرید برای شما باز شود. همچنین در صورتی که پیش از این واحدهای صندوق عیار را خریداری کرده باشید و حال قصد فروش آن ها را داشته باشید، باید روی سبد خرید به رنگ قرمز کلیک کنید.

  در این پنجره باید قیمت پیشنهادی برای خرید هر واحد صندوق را وارد کنید، البته قیمت انتخابی شما باید در محدوده مجازی باشد که مشخص شده است. در کادر بعدی که مربوط به حجم معامله است نیز باید مشخص کنید قصد خرید چند واحد از صندوق عیار مفید را دارید و درنهایت باید روی گزینه سبزرنگ «خرید» که در تصویر هم مشخص شده است کلیک کنید.

  همچنین شما می توانید پیش از ثبت سفارش خود، ارزش ناخالص سفارش را ببینید و درصورت تأیید، سفارش را با همین هزینه ثبت کنید.

  نکته ای که در زمان خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری باید به آن توجه کنید، NAV ابطال یا به زبان ساده ارزش ذاتی صندوق سرمایه گذاری است. زمانی که قصد خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری عیار را داشته باشید، بهتر است ابتدا از NAV ابطال آن مطلع شوید. برای این کار می توانید وارد وب سایت TSETMC شوید و با جست وجوی نماد عیار، NAV ابطال آن را بررسی کنید.

  همچنین می توانید وارد وب سایت اصلی صندوق طلای عیار مفید شوید یا از هر منبع موثق دیگر این داده را دریافت کنید. پس از مقایسه این رقم با قیمت خرید، در صورتی که قیمت صدور این صندوق بالاتر از NAV ابطال یا ارزش ذاتی آن باشد به این معناست که صندوق در حال معامله با قیمتی بالاتر از قیمت واقعی خود است و ممکن است زمان مناسبی برای خرید آن نباشد.

  البته نباید این نکته را فراموش کنید که گاهی قیمت صدور بالاتر از NAV است؛ زیرا سرمایه گذاران به دلایل مختلف از جمله انتظارات تورمی حاضرند واحدهای صندوق را با قیمتی بالاتر از ارزش ذاتی آن خریداری کنند.

  نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری عیار

  پس از خرید یا صدور واحدهای صندوق عیار ممکن است بخواهید در هر زمانی اقدام به فروش یا ابطال واحدهای خریداری شده کنید. فرایند ابطال را این بار در کارگزاری مفید دنبال خواهیم کرد.

  در ابتدا باید وارد حساب معاملاتی خود کارگزاری مفید شوید. با کلیک روی آیکن ذره بین در سمت راست تصویر باید نماد عیار را جست وجو کرده و روی آن کلیک کنید. حال در ستون سمت چپ تصویر بخش ثبت سفارش واحدهای صندوق سرمایه گذاری را خواهیم دید. برای خرید روی گزینه «خرید» و برای فروش یا ابطال بر روی گزینه «فروش» کلیک کنید.

  با کلیک روی گزینه «فروش» در مرحله پیش پنجره جدیدی باز می شود که می توانید سفارش خود را با قیمت و حجم موردنظر در آن ثبت کنید. در کادر بالایی حجم سفارش و در کادر دوم قیمت پیشنهادی برای فروش هر واحد از صندوق عیار را انتخاب کنید و درنهایت روی گزینه «ارسال فروش» کلیک کنید.

  بدیهی است قیمت پیشنهادی فروش نیز باید از محدوده قیمتی مجاز در روز معاملاتی انتخاب شود که در نمونه ای که مشاهده می کنید قیمت پیشنهادی می تواند 70.159 الی 85.749 ریال باشد.

  حداقل و حداکثر مبلغ برای سرمایه گذاری در صندوق عیار

  در حال حاضر کاربران بازار سرمایه می توانند واحدهای صندوق عیار را با حداقل 500 هزار تومان در کارگزاری های مختلف خریداری کنند؛ درحالی که در گذشته این مبلغ 100 هزار تومان بوده است؛ درنتیجه برای اطلاع از حداقل مبلغ برای خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری عیار باید اطلاعات خود را به روز کنید. البته در محاسبه این مبلغ باید به کارمزد معاملات که 0.115 درصد ارزش معامله است نیز توجه داشته باشید.

  ریسک سرمایه گذاری در صندوق عیار مفید

  اگر قصد سرمایه گذاری بدون ریسک را داشته باشید شاید بهتر باشد پول خود را در بانک یا صندوق های مشابه بگذارید و به سود محدود آن قانع باشید، اما چنانچه بتوانید کمی ریسک را در سرمایه گذاری های خود بپذیرید، راه های زیادی برای سرمایه گذاری وجود دارد که یکی از آن ها صندوق های با پشتوانه طلاست. در صورتی که صندوق عیار را برای سرمایه گذاری روی طلا انتخاب کرده باشید باید بدانید این سرمایه گذاری بدون ریسک نیست.

  • اگر در زمان مناسبی اقدام به خرید صندوق طلای عیار نکنید یا به NAV ابطال آن توجه نداشته باشید، احتمال دارد با ضرر مواجه شوید.
  • در صورتی که پس از بالا رفتن قیمت سکه و طلا و در پی آن بالا رفتن قیمت صندوق عیار، واحدهای صندوق را که ممکن است به دلیل هیجانات بالا رفته باشد با قیمت بالا خریداری کنید، ممکن است پس از مدت کوتاهی قیمت افت کرده و شما متحمل ضرر شوید.
  • قیمت سکه و طلا در بازار با توجه به میزان عرضه و تقاضا و دیگر امور افزایش پیدا کرده یا افت می کند؛ بنابراین ممکن است با کم شدن تقاضا و بالا رفتن عرضه، شاهد افت قیمت سکه و همچنین صندوق سرمایه گذاری عیار باشیم.
  • نقدشوندگی یکی دیگر از ریسک هایی است که در زمان انتخاب صندوق یا هر دارایی دیگر باید به آن توجه شود. میزان نقدشوندگی به سهولت فروش دارایی در هر زمان اشاره دارد. بازارگردان همواره سعی می کند از این لحاظ شرایط را برای فروشندگان ساده و امکان فروش را فراهم کند با این حال باید توجه داشته باشید شرایط بازار و همچنین محدودیت های دیگر ممکن است منجر به این شوند که واحدهای خریداری شده به راحتی به فروش نروند یا معاملات مربوط به صندوق به دلایل عمدتاً فنی تعلیق یا متوقف شوند.

  برای آنکه برداشت درستی از سودهای احتمالی داشته باشید که ممکن است در بازه های مختلف با سرمایه گذاری در این صندوق به دست آورید، بهتر است گزارش های صندوق برای سودهای دریافت شده در دوره های مختلف را بررسی کنید.

  همچنین می توانید با مطالعه امیدنامه و دیگر اسنادی که در وب سایت قرار دارند، ریسک های احتمالی جزئی را نیز مطالعه کنید.

  سخن پایانی

  با توجه به شرایط اقتصادی کشورمان، مردم سعی می کنند به روش های مختلف ارزش دارایی های خود را حفظ کنند. یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای این کار خرید سکه و طلا است، اما متأسفانه با بالا رفتن بیش ازحد قیمت ها، شاید هرکسی نتواند یک واحد سکه، نیم یا حتی ربع سکه را خریداری کند.

  در چنین شرایطی امکان خرید صندوق طلای عیار وجود دارد که هر فرد تنها با داشتن یک کد معاملاتی و حداقل مبلغ 500 هزار تومان می تواند سرمایه گذاری انجام دهد و سعی در حفظ ارزش سرمایه اندک خود داشته باشد. همان طور که گفته شد صندوق عیار یک صندوق قابل معامله (ETF) است که خرید و فروش آن به سادگی و در کوتاه ترین زمان انجام می شود.

  ما سعی کردیم در این مقاله صندوق طلای عیار مفید را کامل معرفی کنیم؛ البته درصورت نیاز به اطلاعات جزئی تر می توانید به وب سایت رسمی صندوق عیار (www.ayaretf.com) مراجعه کنید و درصورت تمایل سرمایه گذاری روی طلا را از طریق این صندوق انجام دهید.

  پرسش های متداول

  صندوق عیار یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) است که پشتوانه آن عمدتاً سکه های طلا و دیگر اوراق و دارایی های مبتنی بر طلا هستند.

  در زمان نگارش این مقاله برای شروع سرمایه گذاری روی این صندوق باید حداقل 500 هزار تومان داشته باشید.

  از آنجا که صندوق عیار از نوع ETF است، هر شخص با داشتن کد معاملاتی می تواند به راحتی و همچون خرید هر سهام دیگری، واحدهای این صندوق را نیز خریداری کرده و به فروش برساند. چگونگی انجام این کار را در مقاله بیان کرده ایم.

  امکان سرمایه گذاری با مبلغ کم، اعتبار صندوق، مدیریت ریسک از سوی گردانندگان صندوق، سهولت خرید و فروش واحدهای صندوق.

  خرید در زمان نامناسب و توجه نداشتن به NAV ابطال در زمان خرید می تواند سرمایه گذار را متحمل ضرر کند. اگر تقاضا افت کرده و عرضه بالا رود، قیمت واحدهای صندوق عیار نیز افت می کند و به این ترتیب ارزش دارایی شما نیز کاهش می یابد. از سوی دیگر نقدشوندگی از دیگر مواردی است که همواره در لیست ریسک سرمایه گذاری وجود دارد.