طلای آب شده طلایی است که باید بین طلافروشان و تولیدکنندگان جا به جا شود و درواقع مواد اولیه ای است که مورد نیاز این صنف است، اما با توجه به درصد بسیار پایین تر سود فروشنده نسبت به طلای نو و دست دوم، برای سرمایه گذاران نیز جذابیت دارد.

فهرست []

   طلای آب شده چیست؟

  طلا آب شده از ذوب کردن طلا به دست می آید. اما چه طلاهایی را ذوب می کنند؟

  طلاهای شکسته، دست دوم و مواردی از این دست را آب می کنند تا مجدد آن ها را به تولید برگردانند. درواقع طلافروشان، طلای دست دوم شما را می خرند و به آزمایشگاه های تعیین عیار که مورد تایید اتحادیه طلافروشان و اداره استاندارد ایران است می فرستند. پس از ذوب، این طلاها را معمولا به شکل مفتول (مفتول بودن طلای آب شده به طلاساز کمک می کند که به هر اندازه طلایی که برای مصنوعات طلا لازم دارد، برش دهد) در می آورند. برای خرید و فروش این نوع طلا هیچ گونه مالیاتی تعلق نمی گیرد، همچنین اجرت ساخت ندارد و تنها کارمزد ناچیزی به آن تعلق می گیرد.

  عیار طلا آب شده

  عیار این طلا، معادل عیار همان طلایی است که آب شده، در ایران عموما طلاها ۱۸ عیار هستند. برای خرید طلای آب شده دقت کنید که حتما به فروشندگان معتبر مراجعه کنید، با توجه به آب شده بودن طلاهای مختلف احتمال تقلب بخصوص در عیار این نوع طلا بسیار زیاد است.

  در خرید طلا آب شده شما مالیات و اجرت نمی پردازید و آن چه دریافت می شود سود طلافروشان است. درواقع شما طلای آب شده را به قیمت همان عیاری می خرید که روی آن انگ زده اند و در هنگام فروختن آن به قیمت همان عیار طلا ابشده تان می فروشید.

  کد ری‏گیری

  موضوع بعدی راجع به طلای آب شده کد ری‏گیری است، ری‏گیری آزمایشگاهی است که در آنجا عیار طلای آب‎ شده را مشخص می کنند و کدی روی آن قطعه می زنند که با داشتن این کد می توان از تقلبی نبودن طلای آب شده مطمئن شد.برخی افراد فلزات دیگری را هنگام ذوب کردن طلا وارد آن می کنند که بر عیار طلا آب شد تاثیرگذار است. ری‏گیری برای تعیین عیار یک قطعه را آزمایش می کند و  قطعه آزمایش شده را در پاکتی قرار می دهد و شماره رسیدی که روی پاکت و قبض ری گیری ثبت شده را بر روی آب شده درج می کند و انگ می زند. انگ آبشده همان شماره ای است که روی آبشده درج شده است.

  عیار، وزن و قیمت آب شده

  نوشتن عیار و وزن طلا آب شده به این شکل است که خطی افقی ایی می کشند و در بالای آن وزن طلا ذوب شده به گرم و در پایین عیار آن را می نویسند.

   طلای دست دوم یا آب شده کدام یک به صرفه تر است؟

  مهم ترین نکته راجع به این دو نوع طلا یکی بحث کارمزدها و دیگری بحث تقلبی بودن است که در هردو با این ریسک روبرو هستیم، اگر فرض کنیم موضوع تقلبی بودن را بتوان با کمک یک متخصص تشخیص داد، کارمزد طلای آب شده کمتر و سرمایه گذاری در آن به صرفه تر خواهد بود اما در ادامه سعی می کنیم، توضیحاتی در رابطه با این تقلبی بودن  در طلای آب شده ارائه دهیم:

  روی طلا آبشده عدد و شناسه ای ضرب می شود اما مردم نمی توانند به اتکای آن به خرید طلای آبشده اقدام کنند و این موضوع نیازمند بررسی تخصصی تری است. عیار جواهرات و مصنوعات طلا در ایران ۱۸ است، طبیعتا عیار آب شده هم  باید ۱۸ باشد، که ممکن است مقدار آن کمی کمتر یا بیشتر باشد و در ادامه به توضیح چرائی این موضوع خواهیم پرداخت:

  در هنگام آب کردن طلا، از جواهرات و فلزهای مختلفی استفاده می شود، لذا کاملا محتمل است که عیار آن کمتر و یا بیشتر از ۱۸ باشد، مثلا ممکن است طلای ۲۴ عیار نیز داخل آن ها باشد که برای پایین تر آوردن عیار فلزات دیگری مانند مس به آن اضافه می کنند. پس باید به سراغ روشی برویم که بتوان عیار دقیق طلا را تشخیص داد:

  روش تخمین عیار طلا

  برای تخمین عیار، مقدار بسیار کوچکی از طلای آب شده را برش می دهند و به ری گیری می برند، پس از انجام آزمایشات روی این قطعه کوچک، عیار مشخص می شود، این قطعه را در پاکتی قرار می دهند، شماره رسیدی را روی ان درج می کنند که شماره رسید و قبض ری گیری را روی آب شده درج می کنند و اصطلاحا انگ می زنند. لذا انگ همان شماره روی آب شده است. برای خواندن وزن و عیار آب شده، عدد بالای خط وزن به گرم و در پایین عیار آن است. درواقع انگ زدن حک کردن عیار و کد ریگیری روی طلا آب شده است.

  لذا اگر فرض کنیم، هردوی این سرمایه گذاری ها با ریسک تقلبی بودن همراه است (البته بنظر این ریسک در طلا آب شده بیشتر است)، باید گفت کارمزد کمتر طلای آب شده جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاری فراهم می کند که به شرط قابل اعتماد بودن فروشنده، گزینه بهتری است.

  نتیجه

  آن چه مشخص است این است که ریسک خرید این نوع طلا بسیار بالاست، لذا حتما باید از فردی خریداری شود که اطمینان کامل از او داشته باشید. طبق گفته برخی کارشناسان این حوزه، عیار این طلا که در آزمایشگاه هایی غیر از آزمایشگاه های استاندارد عیارسنجی می شوند، دارای مغایرت بوده و مردم تنها حین فروش آن و با آزمون مجدد توسط خریدار، متوجه این تقلب و ضرر می شوند. دقت داشته باشید که طلای آبشده نه فاکتور و نه شناسنامه دارد و ممکن است حتی فروشندگان زیر خرید بزنند و بگویند که از ما خریدی انجام نشده است.