ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار شروع ترید در فارکس از صفرِ صفر

صندوق طلا چیست و چگونه می توان در آن سرمایه گذاری کرد؟

صندوق طلا

طلا را به عنوان یک کالای سرمایه‌ گذاری و پس انداز می‌ شناسیم. یعنی طلا می‌ خریم تا هم ارزش پولمان حفظ شود و هم اگر روزی نیاز به پول نقد داشتیم بفروشیم. همه این خرید و فروش ‌ها را هم با طلای فیزیکی انجام داده ‌ایم، چرا که احتمالا عده کمی صندوق سرمایه گذاری طلا را می ‌شناسند. طلاهای زیادی پای خرید خانه، ماشین، لوازم منزل، روز مبادا و … فروخته شده است. گذشته از طلای زینتی، برخی پول نقدشان را صرف خرید سکه می ‌کنند تا هزینه اجرت ساخت ندهند و سرمایه‌ گذاری مقرون به صرفه ‌تری داشته باشند. طلا هم هیچ وقت دست رد به سینه هیچ سرمایه ‌گذاری نزده و تا به امروز افت چشم گیری نداشته، در عوض گاهی چنان سود داشته که حسرتی شده روی دل بسیاری از مردم که پول نقد خوابیده توی بانک داشته ‌اند. همین ویژگی طلا، باعث شده صندوق ‌های سرمایه ‌گذاری طلا به وجود بیایند و در بازار سرمایه ‌گذاری فعالیت کنند.

صندوق ‌های طلا ابزار نسبتا جدیدی هستند که این امکان را به سرمایه ‌گذار می ‌دهد بدون خرید فیزیکی سکه در این فلز گران بها سرمایه ‌گذاری کند. ضمن اینکه با توجه به ذات صندوق‌ های سرمایه ‌گذاری مشترک، این سرمایه ‌گذاری به‌صورت غیرمستقیم و از طریق یک سبدگردان حرفه ‌ای انجام می‌ شود تا حتی‌ المقدور از نوسانات ناگهانی سرمایه‌ گذاری در امان باشد.

صندوق طلا

صندوق ‌های سرمایه‌گذاری طلا (Gold Funds)، یکی از انواع صندوق سرمایه ‌گذاری مشترک و قابل معامله (ETF) در بورس کالا هستند. این صندوق ‌ها سرمایه مشتریان خود را به جای خرید سهام، روی وجه نقد و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌ گذاری می‌ کنند. صندوق‌ های طلا حداقل ۷۰ درصد از دارایی خود را در خرید سکه طلا سرمایه‌ گذاری می ‌کنند و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت. به این صورت که مدیر صندوق، سکه‌ های مورد نیاز را از بازار یا بانک کارگشایی می ‌خرد و در یک بانک عامل سپرده‌ گذاری می ‌کند. از آنجایی که درصد عمده سرمایه‌ گذاری این صندوق ‌ها روی گواهی ‌های سکه طلاست و قیمت گذاری طلا به دو پارامتر نرخ دلار و قیمت اونس جهانی وابسته است، می ‌توان گفت سرمایه ‌گذاری در این صندوق ‌ها، یک سرمایه‌ گذاری غیرمستقیم روی نرخ ارز و طلای جهانی است. پس سود صندوق ‌های طلا به همین دو عامل بستگی دارد.

یکی از انواع صندوق سرمایه گذاری در بورس، صندوق پشتوانه‌ی طلای لوتوس با نماد “طلا” است که یک صندوق قابل معامله در بورس می باشد. بدین معنی که یک فرد حقیقی که دارای کد بورسی است، می‌تواند به‌صورت آنلاین مانند سایر سهام، به خریدوفروش اوراق صندوق طلا بپردازد. صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس در تاریخ ۲۰ تا ۲۵ خرداد سال ۹۶ اقدام به پذیره‌نویسی نموده و از تاریخ ۸ مرداد سال ۹۶ معاملات ثانویه واحدهای آن در بورس کالا آغاز شد.

نحوه سرمایه گذاری و بازدهی صندوق طلا

بازدهی تمام صندوق‌های پذیرفته‌شده در بورس ناشی از تغییر ارزش دارایی‌های سرمایه‌گذاری شده توسط آن‌ها ایجاد می‌شود که به آن ارزش ابطال یا NAV  ابطال نیز گفته می‌شود. برای صندوق پشتوانه‌ی طلا، ارزش صندوق وابسته به قیمت طلا می‌باشد. در مورد صندوق با درآمد ثابت، این عدد همواره صعودی است. درواقع صندوق در اوراق مبتنی بر فلز طلا (در حال حاضر سکه) سرمایه‌گذاری می‌نماید و با افزایش قیمت آن‌ها بازده کسب می‌نماید. در حال حاضر این صندوق در اوراق گواهی سپرده سکه، قراردادهای آتی و اختیار سرمایه‌گذاری می‌نماید. در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد سرمایه صندوق اختصاص به سکه دارد و در مواقعی به ۹۹ درصد نیز می‌رسد. بخش باقی‌مانده معمولاً در بازار آتی سکه توسط متخصصان سرمایه‌گذاری می‌شود و تلاش می‌شود که در دوران ریزشی شدن بازار طلا بخشی از ضرر سرمایه‌گذاران پوشش داده شود. نحوه سرمایه گذاری در صندوق طلا همانند فرایند سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری دیگر است.

مزیت خرید صندوق طلا به‌جای خود طلای فیزیکی

با توجه به اینکه خریداری طلا و سکه به‌صورت فیزیکی ریسک‌هایی از قبیل احتمال سرقت، تقلب و عوامل دیگر را دارا است و جهت پوشش این هزینه نیاز به هزینه وجود دارد سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در صندوق طلا این ریسک‌ها را پوشش دهند. علاوه بر این در زمان فروش طلا و سکه فیزیکی همیشه هزینه معاملات بیش از ۱ درصد و در مواقعی تا ۲ درصد بر سرمایه‌گذاران تحمیل می‌شود. درصورتی‌که کارمزد خریدوفروش این اوراق با کارمزد بسیار کم (۰٫۱۵ %) امکان‌پذیر است.

حتی با چند هزار تومان هم می ‌شود وارد این بازار شد، در حالی که برای خرید یک سکه طلا، باید میلیون ‌ها تومان هزینه کرد. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است، به این دلیل که واحد های صندوق سرمایه گذاری طلا در بورس کالا مبادله می‌ شوند قانونی در بازار بورس وجود دارد که براساس آن حداقل میزان سرمایه گذاری ۵۰۰ هزار تومان است.

با استفاده از صندوق سرمایه گذاری طلا شما بصورت غیرمستقیم طلا می ‌خرید و در واقع سرمایه خود برای خرید طلا را به دست افراد حرفه ‌ای می‌ سپارید. شما با این‌کار علاوه بر اینکه مشکلات خرید طلا بصورت فیزیکی را ندارید ریسک سرمایه گذاری خود را تا حد زیادی کاهش می ‌دهید. با این کار شما سرمایه خود را به دست افراد حرفه ‌ای سپرد ه‌اید که امکان دارد در زمان رونق بازار تا ۱۰۰ درصد سرمایه را در بازار طلا و در صورت رکود ۷۰ درصد از سرمایه را در بازار طلا و مابقی را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه ‌گذاری کنند و با این‌ کار ریسک ناشی از نوسانات قیمتی طلا را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

نقد شوندگی صندوق طلا

برخلاف سکه‌ی طلای فیزیکی، صندوق‌های مختلف پذیرفته‌شده در بورس، ممکن است که نقد شوندگی ضعیف‌تری داشته باشند که در هنگام فروش، صاحبان خود را به دردسر می‌اندازند. به همین دلیل هنگام خرید یک صندوق، باید به تضمین بازار گردانی آن صندوق توجه ویژه داشته باشید. در مورد صندوق طلای لوتوس وجود بازار گردان باعث افزایش نقدینگی می‌شود و خریدوفروش واحدها را بافاصله قیمتی حداکثر ۰٫۱ درصدی میسر می‌سازد.

سایر صندوق های سرمایه گذاری طلا

سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا عبارت‌اند از: گوهر، عیار و زر هستند.

در اوراق بورس بهادار ایران، تاکنون ۴ صندوق مبتنی بر طلا تأسیس‌شده که آخرین آن‌ها صندوق عیار بود که توسط کارگزاری مفید عرضه شد. در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طلا توسط سازمان بورس، مقرراتی وضع‌شده:

حداقل ۷۰% ارزش کل صندوق در سکه طلا (گواهی سکه طلا همان سکه طلایی است که در بورس قابل معامله است)

حداکثر ۲۰% ارزش کل صندوق در اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا (منظور قراردادهای خرید یا فروش در آتی سکه هست)

صندوق های طلاریسک های صندوق های طلا چیست؟

ریسک صندوق‌های طلا بیشتر مربوط به ریسک‌هایی می‌شود که قیمت طلا را تهدید می‌کند. در مرحله‌ی دوم ریسک مربوط به نقد شوندگی است. اما برخلاف بسیاری از مردم ریسک کلاه‌برداری و تقلبی بودن در مورد این صندوق‌ها وجود ندارد زیرا ضامن آن‌ها بانکی مرکزی است.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۴۹ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات سرمایه گذاری در طلا به شما پیشنهاد میکنیم:

73 نظر ثبت شده
hamed
hamed
298 روز قبل
سلام راستش من تازه میخوام شروع به خریداری کنم میشه مراحل اولیه رو بهم بگید !!؟🙏 ممنون
خانه سرمایه
خانه سرمایه
296 روز قبل
باسلام دوست عزیز برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها داشتن کد بورسی الزامی است. پس از اخذ کد بورسی خرید یا فروش این صندوق‌ها امکان‌پذیر است. نباید فراموش کرد ماهیت سرمایه‌گذاری ‌ایجاب می‌کند که سرمایه‌گذار دیدگاه بلندمدت داشته باشد. برای خریدوفروش نماد چنین صندوق‌هایی کافی است از طریق یکی از سامانه‌های معاملاتی ارائه‌شده توسط کارگزاران عضو بورس کالا اقدام کنید. برای خرید واحدهای صندوق ها ابتدا وارد حساب خود شوید. سپس از قسمت جستجو، نام یکی از صندوق های سرمایه گذاری را وارد کرده و از لیست نمایش داده شده، نماد مورد نظر را انتخاب کنید. با این کار به صفحه مربوطه هدایت شده و می‌توانید به تعداد دلخواه، واحدهای این صندوق را خریداری کنید.
حسین
حسین
427 روز قبل
سلام در این صندوقها آیا امکان دریافت طلای خریداری شده به صورت فیزیکی هم وجود دارد؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
419 روز قبل
با سلام دوست عزیز خیر
هیوا
هیوا
122 روز قبل
سلام نیازی به کد بورس کالا هست برای خرید لوتوس ؟
میعاد
میعاد
673 روز قبل
سلام من تعدادهزارعددخریدمیزنم میزنه موجوذی کافی نیست درصورتی که جهل میلیون تومان موجودی سبدبورسی بنده هست
خانه سرمایه
خانه سرمایه
672 روز قبل
باسلام دوست عزیز اگر صندوق طلای مجازی را انتخاب کرده اید و اجازه خرید داده نمی شود می توانید از طریق کارگزاری خودتان دلیل آنرا جویا شوید
علی انتظار
علی انتظار
765 روز قبل
با سلام ایا این صندوق ها سود سالانه دارند؟ یعنی وقتی ما از بورس مثلا هزار واحد عیار خریداری میکنیم سر سال به این هزار واحد سهم عیار سود سالانه تعلق میگیرد؟ اگر دارند چگونه قابل دریافت میباشند؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
763 روز قبل
باسلام دوست عزيز خير.صندوق ها در زمان ابطال سود/زيان را محاسبه مي كنند
آذین
آذین
903 روز قبل
سلام.ایا ما میتونیم از طریق پنل کارگزاری اوراق بهادار مثل مفید اقدام به خرید کنیم؟و اگر امکانش هست ایا ما سهام اون شرکت یا صندوق سرمایه گذاری طلا رو خرید میکنیم یا مستقیما در خرید و سرمایه گذاری طلا سهیم هستیم؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
848 روز قبل
باسلام دوست عزيز بله یک فرد حقیقی که دارای کد بورسی است، می‌تواند به‌صورت آنلاین مانند سایر سهام، به خریدوفروش اوراق صندوق طلا بپردازد.
محمد۰۰۰۰۰۰
محمد۰۰۰۰۰۰
915 روز قبل
سلام چرا هرچی درخواست خرید میزنم هیچ اتفاقی نمی افته در ساعت مقرر هم هست و موجودی هم دارم، ولی!!! البته من فقط کد معاملاتی معمول رو دارم که سهام خرید و فروش میکنم
یاسر
یاسر
214 روز قبل
سلام معیار اصلی در انتخاب صندوقهای مختلف طلا چی یه!؟ اینکه از میان صندوقهای مختلف طلا بشه بهترین رو انتخاب کرد؟!
خانه سرمایه
خانه سرمایه
910 روز قبل
باسلام دوست عزیز با همان کد امکان خرید و فروش دارید.برای بررسی مشکل با کارگزاری خود تماس تا مشکل را رفع کنند
حجت
حجت
961 روز قبل
چرا این روزها که طلا ی فیزیکی اینقدر داره گرون میشه،صندوقای طلا درجا میزنن یا منفی میشن؟در این شرایط شما باز هم توصیه به خریدن این صندوق ها دارید؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
944 روز قبل
باسلام دوست عزیز ۹۹ درصد سرمایه گذاری این صندوق ها روی سکه های یک روزه ۴ تا بانک صادرات سامان رفاه ملت است با تغییر قیمت سکه nav این ها هم تغییر می کنه
شریعتی
شریعتی
963 روز قبل
باسلام در توضیح این صندوق ها نوشته شده بورس کالا،،آیا با کدمعاملاتی بورس اوراق میشه خرید و فروش کرد؟ یا روند بورس کالا چیز دیگری است؟ ممنون میشم پاسخ بدید
خانه سرمایه
خانه سرمایه
945 روز قبل
باسلام دوست عزیز باکد بورسی اوراق بهادار امکان خرید دارید
محمود
محمود
971 روز قبل
پس بازار بورس در این صندوقها اثرگذار است ،و همچنین قیمت دلار اگر مثلا ۱درصد کاهش یا افزایش پیدا کند تاثیر زیادی بر صندوقها دارد
سعيد
سعيد
973 روز قبل
سلام، بازدهی خرید سکه بصورت فیزیکی بسیار بالاتر از این صندوق های طلاست. امروز ۱۳ مهر ۱۳۹۹ هست. اگر بازدهی مثلا صندوق عیار رو در سه هفته اخیر نگاه کنید حدود ۲۶ درصد منفی هست در حالیکه در همین بازه سکه امامی ۱۵ درصد رشد داشته. در بازه های بلند مدت یکساله هم اختلاف بازدهی بین سکه امامی و صندوق های طلا تا ۱۰۰ درصد هم می رسه و همیشه صندوق های طلا بازدهی کمتری دارند. در این مورد توضیحی دارید؟ ممنون
پشتیبان
پشتیبان
972 روز قبل
با سلام و احترام از لحاظ تئوریک در تأثیرپذیری صندوق طلا از قیمت اونس، سکه و بالطبع دلار شکی وجود ندارد، اما عرضه و تقاضای واحدهای این صندوق‌ها در بازار بورس تعیین کننده نهایی ارزش واحدهای این صندوق‌ها است. در مبحث صندوق‌های طلا صرفاً بحث بازدهی مطرح نیست، بلکه مواردی نظیر امنیت سرمایه، عدم نیاز به خرید فیزیکی، کارمزد پایین و ... نیز مورد توجه سرمایه‌گذاران می‌باشد.