ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

اوراق مسکن یا تسه چیست و چگونه اوراق بانک مسکن خریداری نماییم؟

اوراق مسکن

طبق قانون بانک مرکزی، افرادی که برای خرید مسکن به وام نیاز دارند باید به بانک مسکن مراجعه کنند. تا چندین سال قبل، ماجرا به این ترتیب بود که افراد باید حساب سپرده یک ساله باز کرده و در سرمایه شان تغییری ایجاد نمی کردند تا پس از یک سال، بانک مطابق دستورالعمل، مبلغ وام را به آن ها بدهد. حالا اگر نمی توانستید برای خرید خانه یک سال صبر کنید در تنگنا قرار می گرفتید. به همین دلیل، اوراق تسهیلات مسکن از سوی مدیران بانک ایجاد شد تا شما بتوانید زودتر از موعد به وام مسکن دست پیدا کنید. به طورکلی با پرداخت مبلغی برای خرید اوراق مسکن نسبت به حالت عادی در دریافت وام اولویت می یابید.
سرمایه گذاران با دو هدف در اوراق تسهیلات مسکن سرمایه گذاری می کنند؛ هدف اول، تبدیل کردن اوراق به وام و هدف دوم، استفاده از تغییرات قیمتی اوراق و کسب سود معاملاتی است. در ادامه این موارد را توضیح خواهیم داد.

معاملات اوراق مسکن به چند روش انجام می شوند؟

 شما می توانید به سه روش، اوراق مسکن را معامله کنید. راه اول، افتتاح حساب صندوق پس انداز یکم، پس انداز مبلغ ۴۰ میلیون تومان به مدت یک سال و پس از آن دریافت مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان (۸۰ میلیون وام + ۴۰ میلیون اصل سپرده) در قالب وام با بهره بین ۱۰ تا ۱۲ درصد که مشخص است. راه دوم، به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کرده و اقدام به افتتاح حساب ممتاز با سود سپرده ۹ درصد کنید. در این حالت، شما باید حداقل ۲۷ میلیون تومان را برای سه ماه نگه دارید و پس از آن بانک به ازای هر ۲۷ میلیون تومان در نوبت اول ۳ برگه حق تقدم تسهیلات مسکن و پس از آن به ازای همان مبلغ در هر ماه یک برگه دیگر را به سپرده گذار خواهد داد. لازم به ذکر است که این اوراق ۱۵ام هرماه به سپرده گذار اعطا می شود و پس از انجام فرایندهای اداری از اول ماه بعد این اوراق قابلیت معامله در بازار را دارند.

اما همان طور که از توضیحات بالا برمی آید این حالات بسیار زمان بر هستند و برای افرادی که زمان زیادی جهت خرید ندارند مناسب نیستند. این افراد می توانند به دو شیوه، مالکیت اوراق تسه را در اختیار بگیرند؛ اول با مراجعه به شعب بانک مسکن و درخواست خرید اوراق از شعب بانک که معمولا فرایند زمان بری را طی می کند و دوم افتتاح حساب کارگزاری، دریافت کد آنلاین و خرید اوراق از طریق سامانه معاملات آنلاین است. لازم به ذکر است که نماد اوراق تسهیلات مسکن همراه با ماه و دو رقم آخر سال انتشار نشان داده می شود، مثلا اوراق تسهیلات مسکن منتشر شده در تیرماه ۱۳۹۷ به صورت تسه۹۷۰۴ نشان داده می شود.

ویژگی های اوراق مسکن

  •  این اوراق سررسید دوساله دارند و در صورت صلاح دید تا ۶ ماه دیگر قابل تمدید هستند.
  •  بر اساس آخرین دستورالعمل دارندگان اوراق تسه که تا تاریخ سررسید، اوراق را نگه می دارند می توانند به ازای هر ورق ۵ میلیون ریال وام دریافت کنند.
  •  اگر می خواهید با خرید اوراق تسه وام دریافت کنید با توجه به اینکه در شهرهای بزرگ مقدار وام مسکن ۱۱۰ میلیون تومان است و ۱۰ میلیون در قالب جعاله به شما پرداخت می گردد بنابراین شما باید تعداد ۲۰۰ برگه تسه را خریداری کنید و تا قبل از انقضای اوراق، آن را به جریان بیندازید.
  •  بر اساس قوانین سازمان بورس، هر زمان که این اوراق را بخرید حداقل دو ماه و در شرایطی تا چهار ماه اجازه معامله مجدد اوراق تسه را ندارید مگر آنکه کمتر از چهار ماه از تاریخ سررسید آن باقی مانده باشد. بنابراین همان طور که مشاهده می کنید تا حدودی امکان سفته بازی در این اوراق از بین رفته است و شما به عنوان یک سرمایه گذار عادی (و نه سفته باز) باید در صورت نیاز به گرفتن وام، این اوراق را بخرید. تجربه نشان داده جز در ماه های اول ایجاد این اوراق و معاملات آن در بازار، در ایام دیگر شاهد نوسانات جذاب در نمادهای اوراق تسهیلات نبوده ایم.
  •  این اوراق مشروط بر آنکه چه فاصله زمانی تا سررسید باقی مانده است قیمت های مختلفی دارند، ولی معمولا هرچه فاصله زمانی تا سررسید آن بیشتر باشد، این اوراق گران تر خواهند بود. بنابراین برای آنکه هزینه سنگینی به شما وارد نشود باید به این نکته توجه کنید.
  •   در حال حاضر طبق قانون، هر کد معاملاتی در یک جلسه معاملاتی مجاز به خرید ۱۶۰ ورقه تسهیلات مسکن است.
  •  از زمان خرید اوراق تسهیلات مسکن تا زمان انقضای آن، دارنده ورقه می تواند برای دریافت وام مسکن اقدام کند. باید توجه داشته باشید که با توجه به فرایند زمان بر اخذ وام مسکن، اوراق خریداری شده توسط شما نباید خیلی نزدیک به تاریخ سررسید باشند. مثلا نباید اوراقی که تاریخ سررسید آن ها ۱۰ تا ۱۵ روز دیگر است را خریداری کنید.
  •  ممکن است با افزایش شدید تقاضای خانه و رونق معاملات مسکن، قیمت این اوراق نیز روند افزایشی به خود بگیرد.
  •  مبلغ وام اعطایی به هر فرد با توجه به شهر محل زندگی آن متفاوت بوده و از ۸۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان متغیر است. بنابراین پیش از آنکه اقدام به خرید اوراق تسه کنید در این رابطه اطلاعات لازم را کسب کرده و سپس بر اساس مبلغ وام اعطایی، تعداد مشخصی از اوراق تسه را بخرید. در ضمن، درصد بهره این اوراق نیز با توجه به زمان دریافت وام و مبلغ آن متفاوت است.
  •  دامنه نوسان این اوراق همانند عموم شرکت های بورسی و فرابورسی ۵ درصد نسبت به قیمت پایانی روز قبل است.

یک مثال عملی از خرید اوراق تسه

فرض می کنیم که شما فردی ساکن تهران هستید و به وام مسکن ۱۱۰ میلیون تومانی نیاز دارید (تاریخ بررسی شما ۱۵ آذر ۱۳۹۷ است.) با توجه به اینکه حدود ۱۰ میلیون تومان از مبلغ در قالب جعاله توسط بانک پرداخت می گردد و به ازای هر ورقه تسه می توانید ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت کنید؛ در نتیجه، شما باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن را بخرید. حالا فرض کنید که شما چهار ورقه تسهیلات مسکن را ارزیابی می کنید:

۱) اوراق تسهیلات مسکن به تاریخ سررسید دی ماه ۱۳۹۷ به قیمت ۴۷۰۰۰ تومان.

۲) اوراق تسهیلات مسکن به تاریخ سررسید بهمن ۱۳۹۷ به قیمت ۴۸۵۰۰ تومان.

۳) اوراق تسهیلات مسکن به تاریخ سررسید اسفند ۱۳۹۷ به قیمت ۵۰۰۰۰ تومان.

۴) اوراق تسهیلات مسکن به تاریخ سررسید اردیبهشت ۱۳۹۸ به قیمت ۵۲۵۰۰ تومان.

با توجه به مطالب ارائه شده در بالا، اوراق سررسید دی ماه و بهمن ۱۳۹۷ علی رغم جذابیت بیشتر قیمتی به دلیل نزدیکی به تاریخ سررسیدشان و سررسید اردیبهشت ۱۳۹۸ به دلیل قیمت بالاتر، گزینه های جذابی به شمار نمی روند. اما اوراق سررسید اسفند ۱۳۹۷ بهترین گزینه است. درنتیجه، شما باید در یک جلسه معاملاتی ۱۶۰ ورقه و در جلسه معاملاتی بعد ۴۰ برگه را بخرید. با این حساب، شما با پرداخت مبلغ ۱۰ میلیون تومان دارای اولویت در دریافت وام شده اید و باید پس از خریداری اوراق مزبور با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن، فرایند تبدیل اوراق تسه به وام را آغاز کنید.

چگونه از آخرین قیمت اوراق تسهیلات مسکن مطلع شویم؟

آخرین قیمت اوراق تسهیلات مسکن یا همان تسه را می توانید از سایت فرابورس ایران یا با کلیک بر اینجا مشاهده نمایید.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

ویدیویی درباره دریافت وام خرید مسکن از طریق تسه

مؤلف: احمد لحیم گرزاده

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۶۱ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات انواع اوراق به شما پیشنهاد میکنیم:

73 نظر ثبت شده
ابراهیم شیردل
ابراهیم شیردل
543 روز قبل
سلام گفتین تسه باید۴عدد ماه و سال داشته باشد ولی تسه ۱۴۰۰ اینجوری نیست ماه نشون نمیده جریان چیه؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
541 روز قبل
باسلام دوست عزیز موضوع را از طریق کارگزاری ها پیگیری کنید
کاوه علیپور مقدم
کاوه علیپور مقدم
837 روز قبل
با سلام.فرض کنیم که من قصد دارم به مرور زمان تسه بخرم.آیا میتونم از تسه های مختلف بخرم یا باید همه آنها مشابه باشند.مثلا همه باید تسه 9912 باشند یا میتونم 50 تا 9912 و 50تا 9911 و ... بخرم و آیا این قضیه در دریافت وام مشکل ایجاد نمیکنه؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
837 روز قبل
باسلام دوست عزیز با توجه به سلیقه ای برخورد کردن بعضی شعب در اجرای دستورالعملها بهتر است این موضوع را از شعبه ای که تمایل به دریافت تسهیلات دارید استعلام کنید
امیر
امیر
861 روز قبل
سلام اینا اگه با دریافت وام باطل میشن ینی باز پرداخت تو موعدم ندارن؟ینی انگار یه پول مازاد میدی برای دریافت وام؟ شاید یادم بره جوابو چک کنم ممنون میشم جوابو ایمیل ام بکنید بهم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
861 روز قبل
باسلام دوست عزیز اوراق تسه برای افرادی که است که برای دریافت تسهیلات مسکن عجله دارند و نمی توانند یکسال سپرده گذاری نزد بانک داشته باشند و تمایل دارند در کمترین زمان تسهسلات را دریافت کنند.به همین دلیل اگر در بازه معتبر بودن از امتیاز استفاده نکنند ابطال می شوند
کیوان
کیوان
950 روز قبل
سلام من ده روزه ۲۴۰ تا تسه خریدم که تو پرتفوی من نشون نمیده کارگزاری هم رفتم نمیتونن بیارن من چه چیکار کنم اخه
خانه سرمایه
خانه سرمایه
949 روز قبل
باسلام دوست عزيز در سامانه سپرده گذاري مركزي بررسي كنيد كه جزء سبد شما لحاظ شده باشد. در صورت امكان اعلام كنيد چه نمادي از تسه را خريداري كرده ايد
حسین تورانی
حسین تورانی
965 روز قبل
باسلام من در تاریخ 1400/1/29تعداد20ورق این 9906راجهت سرمایه‌گذاری در بخش تسهیلات مسکن راازکارگزاری مفیدبه اشتباه بجای سهام معمولی بورس خریداری کردم و نه شرایط دریافت وام مسکن را دارم ونه تمایلی به دریافت وام دارم در واقع به پولش بیشتر محتاجم حالا میخام بدونم راهی برای برگشت یافروش سهام وجودداردواگرنه بنظرشمااین اوراق سودهی همانندسهام بورس راداردویاکلا آنکه سرمایه ام هم ازبین رفته بایدحساب کرد،لطفاجوابی واضح بکن بدهیدتاازاین سردرگمی وبلاتکلیفی خارج بشم ،ممنونم تشکروخداپشت وپناهتان باشد
خانه سرمایه
خانه سرمایه
964 روز قبل
باسلام دوست عزيز برای جلوگیری از سودجویی‌های احتمالی و دستکاری های قیمتی و جلوگیری از نوسانگیری‌­های احتمالی اوراق تسه، شرکت فرابورس تدابیری را اندیشیده است، اوراق تسهیلات مسکن از ۲ تا ۴ ماه بعد از تاریخ خرید قابل فروش نیستند و ناظر آنها تا پایان محدودیت فروش، شرکت فرابورس باقی می‌­ماند و در این مدت ناظر غیرقابل تغییر است. پس از گذشت این مدت می‌­توان، با تغییر ناظر این اوراق را در هر کارگزاری به فروش رساند. البته این محدودیت برای نمادهایی که کمتر از ۴ ماه از اعتبار آنها باقی مانده، اعمال نمی‌شود.
علی
علی
1019 روز قبل
سلام خسته نباشید ببخشید از این اوراق نمیشه سود برد یعنی من یه تعداد بخرم تو بورس و یه مدت نفروشم و بعد 6 ماه بفروشم آیا سود داره یا اگه بخرم فقط میتونم از روش وام مسکن بگیرم و اگه سود داره چه نماد و تاریخی بخریم خوبه ممنون میشم جواب بدین
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1016 روز قبل
باسلام دوست عزيز اوراق تسه بعد از 4 ماه قابل فروش هستند به شرطي كه تاريخ آن منقضي نشود
سجاد
سجاد
1086 روز قبل
سلام من تسه ۹۷۰۲ دارم اما مهلتش تمام شد و بسته ست الان دیگه یعنی این پولش پریده
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1037 روز قبل
باسلام دوست عزيز اگر بانك مسكن اوراق مذكور را تمديد نكند باطل مي شود
ابراهیم
ابراهیم
1105 روز قبل
سلام وقت بخیر بنده با بصورت آنلاین تسه خریدم و گواهیشو بردم بانک مسکن و وام گرفتم. ولی همچنان در پرتفوی لحظه ای بنده ۲۰۰تسه نشون میده. طبق کامنت شما فرمودید تسه پس از دریافت وام، توسط بانک باطل میشه. الان امکان فروش دیگه ندارم؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1102 روز قبل
باسلام دوست عزیز سهام مذکور ابطال شده است و امکان فروش ندارد
Vafa
Vafa
1124 روز قبل
سلام آیا بلافاصله پس از خرید اوراق مسکن با مراجعه به بانک میتوان وام دریافت کرد ؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1123 روز قبل
باسلام دوست عزیز بعد از دریافت گواهی اوراق از کارگزاری امکان مراجعه به بانک را دارید
محمدباقر
محمدباقر
1133 روز قبل
با سلام خدمت شما، من امروز یکشنبه۱۲ آبان ۱۲۰ تا از اوراق ۹۹۰۷ رو توسط سامانه های آنلاین خریدم برای وام مسکن، ولی از ساعت ۱۲ شب همون روز از پرتفوی بنده حذف شد، دلیل چیه، آخه پول زیادی هم بود؟؟!
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1131 روز قبل
باسلام دوست عزیز تسه۹۹۰۷ - امتیاز تسهیلات مسکن مهر۹۹ می باشد احتمال بروز مشکل سیستمی از سمت کارگزاری وجود دارد با کارگزاری تماس بگیرید تا بررسی کنند