ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار ترید در بازارهای جهانی از صفر صفر

آموزش اندیکاتور شاخص میانگین جهت‌ دار یا ADX

آموزش اندیکاتور شاخص میانگین جهت‌ دار یا ADX

آموزش اندیکاتور شاخص میانگین جهت‌ دار یا ADX

اندیکاتور شاخص میانگین جهت‌ دار (Average Directional Movement Index) یا ADX نوعی شاخص بازار است که در آنالیز فنی کاربرد دارد.

این شاخص توسط J. Welles Wilder ابداع گردید و برای تعیین وضعیت حالات رونددار (trending) یا بدون روند (non-trending) بازار بکار می رود.

این اندیکاتور از چهار عنصر کلیدی تشکیل گردیده:

  • +DI : اندیکاتور جهت دار مثبت (positive directional indicator)
  • -DI : اندیکاتور جهت دار منفی (negative directional indicator)
  • خط ADX : شاخص جهت دار میانگین (average directional index)

زمانی که نمودار +DI از -DI بیشتر باشد نشانگر بازار گاوی (bullish) یا میل رو به بالا خواهد بود. بر عکس٬ زمانی که نمودار -DI از +DI بیشتر باشد نشانگر بازار خرسی (bearish) یا میل رو به پایین است.

آموزش اندیکاتور شاخص میانگین جهت‌ دار یا ADX

خط ADX از ترکیب دو اندیکاتور +DI و -DI تشکیل می گردد. صعودی بودن خط ADX نشانگر یک بازار رونددار (trending) ( این روند می تواند نزولی یا صعودی باشد) است (بخصوص بالای مقدار ۴۰) در حالیکه صاف یا نزولی بودن این خط نشانگر یک بازار راکد یا بدون روند است، بخصوص زمانی که موقعیت این خط زیر ۲۰ قرار گیرد.

زمانی که ADX به طور واضح رو به بالا حرکت نکند (حرکت به بالای ۲۰ و بصورت صعودی ) بازار بدون روند است و نباید معامله کرد . اگر ADX بین دو DI قرار گیردو بزرگتر از ۲۵ باشد سیگنال های خرید و فروش معتبر هستند.

آموزش اندیکاتور شاخص میانگین جهت‌ دار یا ADX

معمولا مجموع چهار عنصر نام برده میتواند بیانگر خوبی از وضعیت گرایشی بازار تلقی گردد ولی توصیه شده است که ADX را باید در کنار سایر اندیکاتور ها استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۷۰ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات اندیکاتور سفارشی به شما پیشنهاد میکنیم:

25 نظر ثبت شده
مرتضی
مرتضی
534 روز قبل
سلام این اندیکاتور ADX هیچ جا نیست نه در رهاورد و نه در تریدینگ ویو اسم دیگه ای نداره؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
533 روز قبل
باسلام دوست عزیز در 2سابت اشاره شده با جستجوی ADX( اندیکاتور شاخص میانگین جهت‌دار یا Average Directional Index )قابل استفاده است
مهدی
مهدی
534 روز قبل
سلام . اندیکاتورadx.برای تشخیص روند روزانه یا تایم زیر یک ساعت جواب میده یا نه
خانه سرمایه
خانه سرمایه
533 روز قبل
باسلام دوست عزیز این اندیکاتور از سه عنصر اصلی تشکیل شده که به صورت یک مجموعه برای تشخیص روند بازار استفاده می‌شوند. در حقیقت ADX قدرت روند را بدون توجه به صعودی یا نزولی بودن آن تعیین می‌کند.
مهدی
مهدی
614 روز قبل
سلام ممنون و سپاسگزارم. خیلی خوب بود. یاعلی
صادق
صادق
727 روز قبل
سلام مطلب خیلی خوبی بود دست شما درد نکند
آرش کوهنورد
آرش کوهنورد
765 روز قبل
خیلی خوب بود دست شما درد نکنه سبز وپرسود باشید همیشه
خانه سرمایه
خانه سرمایه
755 روز قبل
باسلام دوست عزيز موفق باشيد
فرهاد
فرهاد
927 روز قبل
عالی بود؛؛ مثل همیشه
علی
علی
942 روز قبل
با سلام و احترام ، نحوه ترکیب و استفاده adx با مومنتوم چگونه است
خانه سرمایه
خانه سرمایه
876 روز قبل
اندیکاتور مومنتوم (Momentum) ، یک اندیکاتور پیشرو است، که سرعت تغییرات قیمت را اندازه‌گیری می‌کند. این اندیکاتور ابزاری جهت تشخیص ضعف و قدرت روندهای بازار است. اندیکاتور مومنتوم در واقع قیمت فعلی را با قیمت روزهای گذشته مقایسه می‌کند . شاخص حرکت جهت دار میانگین (ADX) اندیکاتوری است که با هدف سنجش قدرت روند طراحی و تدوین شده است
محمدی
محمدی
943 روز قبل
سلام : لطفا درخصوص اندیکاتور ADX فعال روی متاتریدر ۴ و مفیدتریدر توضیح بفرمایید چرا اعدا و منحنی یکسانی را نشان نمیدهند ( روی یک نماد و در یک زمان مشخص ) پریود تنظیمات هر دو روی ۱۴ روز بود و اندیکاتور adx متاتریدر در تنظیمات Apply to : close بوده و مفید تریدر تنظیمی برای این رنج ندارد
پشتیبان
پشتیبان
942 روز قبل
با سلام و احترام اگر منظور شما این است، که خروجی اندیکاتور ADX در این دو پلتفرم برای نمادهای بازار جهانی یکسان نیست، این مربوط به تفاوت اندک داده‌های قیمتی شرکت‌های کارگزاری می‌باشد؛ که منجر به ایجاد تفاوت در خروجی اندیکاتور می‌شود. بله مفید تریدر قابلیت تنظیم دلخواه نوع داده قیمتی را ندارد.
Peyman
Peyman
1015 روز قبل
با سلام و خسته نباشید برای تایم فریم های کوتاه ترکیب این اسیلاتور با چه اندیکاتوری بیشتر رایج است با تشکر
بهرام
بهرام
1021 روز قبل
به نظرتون ADX با CSI که قدرت ارز ها رو نشون میده خیلی تفاوت داره؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1016 روز قبل
با سلام دوست عزیز CSI در مقایسه با سایر منابع در بازه زمانی که شما انتخاب می کنید ، قدرت ارز را به شما نشان می دهد.اگر جفت معاملاتی شما توانایی CSI می تواند به دیدن کمک کند.برخی می گویند بانک ها از این شاخص استفاده می کنند. ADX بیانگر خوبی از وضعیت گرایشی بازار تلقی گردد