معاملات روزانه (Day Trading) یا کوتاه مدت به یک یا چند بار خرید یا فروش یک دارایی مالی در طول روز گفته می شود. کسب منعفت از نوسانات کوچک، می تواند بازی پرسودی باشد؛ اگر به درستی ایفای نقش نمایید! اما در عین حال، برای افراد کم تجربه یا کسانی که از یک استراتژی معاملاتی دقیق و قدرتمند پیروی نمی کنند، معامله گری روزانه بسیار خطرناک است. یکی از موارد مهم در معاملات روزانه، انتخاب کارگزار مناسب می باشد. در واقع همه شرکت های کارگزاری شرایط مساعدی برای انجام تعداد زیادی معامله در طول روز نداشته و شما باید پیش از ورود به بازار، بر اساس منابع اطلاعاتی موجود، بهترین کارگزاری مطابق با نیازهای معاملاتی خودتان را برگزینید. برخی از معیارهایی که باید در انتخاب کارگزار باید به آن ها توجه کنید عبارتند از:

نسخه های به روز و بر مبنای سیستم عامل های مختلف از پلتفرم معاملاتی، ارائه قیمت سهام به صورت لحظه ای و منطبق بر تابلوی بازار بورس، ابزار تحلیلی پیشرفته شامل تکنیکال و اطلاعات بنیادی، سیستم سفارش گذاری حرفه ای، دقیق و پرسرعت. در ادامه مقاله می خواهیم به بررسی اصول انجام معاملات روزانه، زمان مناسب خرید و فروش، استراتژی های معاملاتی مرسوم، الگوهای نموداری قدرتمند و نحوه مدیریت ریسک معاملات بپردازیم.

چه چیزی معامله گری روزانه را سخت می کند؟

انجام معاملات روزانه، تمرین و مهارت عملی زیادی می طلبد و عوامل مختلفی وجود دارند، که ممکن است این فرآیند را به چالش بکشانند. اول این که شما باید بدانید، در مقابل معامله گران (حقوقی و حقیقی) حرفه ای قرار دارید؛ که شغل اصلیشان تجارت در بازار سهام است. آن ها به بهترین فناوری ها دسترسی داشته و با پرنفوذترین افراد فعال در تجارت و اقتصاد، ارتباطات گسترده ای دارند. در نتیجه حتی اگر موقتاً شکست بخورند؛ در بلندمدت موفق خواهند شد! اگر شما از رفتار توده جمعیت پیروی کنید؛ بدان معنی است که در راستای موفقیت آن ها گام برداشته اید! هر چقدر هم که درآمد کم و ناچیزی داشته باشید؛ در صورت نداشتن استراتژی معاملاتی مشخص، ممکن است سرمایه شما توسط این معامله گران تصاحب شود. حین انجام معاملات روزانه به یاد داشته باشید، که بابت معاملات در بازار سهام باید مبلغی مالیات بپردازید. در نتیجه باید بهترین موقعیت های معاملاتی را برگزینید.

نکته هشدار برانگیز این است، که ضررها و هزینه های معاملاتی به راحتی می توانند، سود معاملات شما را از بین ببرند. به عنوان یک سرمایه گذار حقیقی ممکن است، در معرض تعصبات روانی و عاطفی فراوانی باشید. معامله گران حرفه ای معمولاً احساسات خود را از معاملاتشان جدا می کنند؛ اما زمانی که سرمایه واقعی درگیر معامله باشد، انسان ها معمولاً تحت تأثیر احساسات قرار می گیرند!

هنگام انجام معاملات روزانه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

معامله گران روزانه سعی دارند، از نوسانات کوتاه مدت قیمت در دارایی هایی نظیر سهام، ارز، قرارداد اختیار معامله و قراردادهای آتی بهره ببرند و معمولاً برای انجام این کار، از بخش عمده ای از سرمایه خود با ضریب اهرمی بالا استفاده می کنند. به طور کلی معامله گران روزانه، سه مؤلفه اساسی را در مورد سهام ارزیابی می کنند:

قابلیت نقدشوندگی

سرعت و سهولت در انجام سفارشات معاملاتی یک سهم این امکان را به شما می دهد؛ تا در بهترین قیمت ها به خرید و فروش سهام بپردازید. وجود اختلاف ناچیز میان قیمت های پیشنهادی خرید و فروش و … از نمونه مزایای وجود نقدشوندگی بالا است!

نوسانات قیمت

این معیار صرفاً میزان تغییرات قیمت روزانه سهام را نشان می دهد. در واقع این محدوده قیمتی است، که معامله گران در آن به خرید و فروش می پردازند. بازه نوسان بزرگ تر، می تواند پتانسیل کسب سود یا زیان را به همان نسبت بالاتر ببرد. البته توجه داشته باشید، که محدوده نوسان مجاز روزانه در بورس تهران، از منفی تا مثبت ۵ درصد متغیر است.

حجم معاملات

حجم تراکنشات نشان دهنده این است، که در طول یک جلسه معاملاتی (یک روز کاری بازار سهام تهران) چه تعداد برگه سهم در کل بازار و در هر نماد، میان معامله گران دادوستد شده است. حجم معاملات سنگین، می تواند بیان گر تمایل بالای سرمایه گذاران نسبت به یک سهم یا فعالیت در کل بازار باشد. در واقع افزایش این مقدار اغلب، نشانه ای از وقوع یک اتفاق خاص در سهم، نظیر کاهش یا افزایش قیمت است.

هنگامی که متوجه شدید به دنبال چه سهامی برای سرمایه گذاری هستید؛ باید زمان ورود به معامله را مشخص کنید. در اینجا می خواهیم، سه مورد از ابزار تأثیرگذار در این زمینه را به طور خلاصه مرور کنیم:

سرویس های خبری زنده

مسلماً اخبار می توانند، موجب ایجاد نوسان در قیمت سهام شوند. بنابراین بسیار با اهمیت است، که به سرویس های خبری پوشش لحظه ای و مستقیم آخرین وقایع اقتصادی مرتبط با بورس، دسترسی داشته و این اخبار را به دقت دنبال کنید.

کارگزار مناسب

همان طور که در ابتدای متن ذکر شد، انتخاب یک شرکت کارگزاری معتبر، که توانایی ارائه سرویس های معاملاتی برخط با سرعت بالا و قیمت دقیق را داشته باشد؛ یکی از ملزومات معامله گری موفق در بازار سهام است.

نمودارهای شمعی ژاپنی

تحلیل تکنیکال بر اساس نمودارهای شمعی، یک خروجی واضح بر اساس فعل و انفعالات قیمت به شما ارائه می کند، که استفاده از این ابزار تحلیلی، در میان معامله گران روزانه بسیار مرسوم بوده و در ادامه توضیحات بیشتری در مورد آن ها ارائه خواهیم نمود.

قوانین ورود به معامله روانه چیست؟

پس از بررسی موارد فوق زمان آن فرا می رسد، که شرایط ورود به معامله را مشخص و مکتوب نمایید. به طور مثال، عبارت “خرید در طول روند صعودی” به اندازه کافی واضح نیست. قوانین معاملاتی ما باید دقیق و قابل آزمایش باشند؛ چیزی شبیه به توضیحات زیر:

«هنگامی که قیمت خط روند بالای مثلث را شکست، وارد موقعیت معاملاتی خرید می شویم، که این مثلث باید در نمودار دو دقیقه ای طی دو ساعت ابتدایی شروع معاملات بازار و پیش از وقوع روند صعودی تشکیل شده باشد (حداقل قبل از تشکیل یک قله و دره بالاتر در نمودار، مثلث شکل گرفته است).» زمانی که شما قواعد خاصی برای ورود به معاملات تعیین کنید، توانایی بررسی تعداد بیشتری سهم را در طول روز خواهید داشت (البته با فرض اینکه هر روز بخواهید معامله کنید). در چنین شرایطی، شما یک نقطه ورود بالقوه در استراتژی خود دارید. حال باید نحوه خروج از معاملات را تعیین نمایید.

روش های زیادی برای خروج از یک موقعیت معاملاتی برنده وجود دارد. حد ضرر متحرک و اهداف (حد) سود، مهم ترین روش های خروج از معاملات هستند، که استفاده از روش حد سود، در میان معامله گران رواج بیشتری دارد. تعیین هدف سود، به معنی خروج از معامله در نقطه ای از پیش تعیین شده می باشد. در ادامه برخی از استراتژی های تعیین هدف معاملات را به صورت مختصر معرفی خواهیم نمود.

انواع استراتژی معاملات روزانه چیست؟

نوسان گیری یا اسکالپ در معاملات روزانه

اسکالپ یا نوسان گیری یکی از محبوب ترین استراتژی های معاملاتی است. نوسان گیران پس از گذشت مدت کوتاهی از ورود به معامله، سهام خود را به فروش می رسانند. هدف قیمتی می تواند هر نقطه ای از نمودار باشد، که صرفاً به شما نشان دهد در آن معامله سود کرده اید! نوع دیگری از این استراتژی، معامله برخلاف روند است؛ که معمولاً پس از نوسانات شدید قیمتی، معامله گر بالعکس روند بازار وارد معامله می شود. این روش بر سه اصل استوار است:

  • قیمت در منطقه اشباع خرید قرار دارد.
  • خریداران اولیه آماده برداشت سود و خروج از معامله هستند.
  • سهام داران فعلی ممکن است ترسیده باشند.

اگرچه این روش ریسک بسیار بالایی دارد، اما می تواند سود قابل توجهی را نصیب معامله گران کند! هدف قیمتی این استراتژی معاملاتی، نقطه ورود به بازار معامله گران دنبال کننده روند است. مثلاً طی یک روند صعودی، در ناحیه احتمالی پایان روند اصلاحی که خریداران جدید اقدام به ورود می کنند؛ معامله گران خلاف روند اقدام به شناسایی سود و خروج از بازار می نمایند.

پیوت (نقاط چرخش) روزانه

نقاط پیوت در نمودار، یکی از پرکاربردترین روش های نوسان گیری در بازار سهام است. معامله گران روزانه همواره در تلاشند، تا در کمترین قیمت روز وارد معامله شده و در سقف قیمت روز معاملاتی، سهام خود را به فروش برسانند. تعیین اهداف معاملاتی با استفاده از نقاط پیوت بسیار ساده است. در واقع بهترین حد سود برای معاملات شما، نقطه چرخش احتمالی پیش رو است!

مومنتوم (تمایلات حرکتی) بازار

معامله گران مومنتوم معمولاً در زمان انتشار اخبار یا در خلال روندهای قوی با حجم معاملات سنگین، وارد معامله می شوند. افرادی که بر اساس اخبار دادوستد می کنند، پس از انتشار خبر اقدام به ورود نموده و تا زمانی که نشانه های بازگشت قیمت در بازار مشاهده نشود، با روند همراهی می کنند. اما ناحیه خروج سرمایه گذارانی که در بورس موج سواری می کنند؛ زمانی است که شیب روند و حجم معاملات کاهش می یابند. در واقع کاهش حجم معاملات شاید، نشانه ای از دیدگاه منفی فعالان بازار نسبت به یک سهم باشد. در پایان این بخش لازم به ذکر است، که همیشه نسبت پاداش به ریسک معاملات خود را به گونه ای تنظیم کنید؛ که سود معاملات برنده بیش از زیان معاملات بازنده باشد، یعنی حد سود نسبت به حد زیان فاصله بیشتری از نقطه ورود داشته باشد. هم چنین اگر به سودهایتان اجازه پیش روی دهید، قطعاً بازدهی معاملاتی بسیار عالی خواهید داشت. به عنوان نکته پایانی این بخش مجدداً تاکید می کنیم، که مؤلفه های ورود و خروج از معاملات باید دقیق، تکرارپذیر و قابل آزمایش باشند.

نمودارها و الگوهای قیمتی مناسب نوسان گیری

معامله گران روزانه به منظور تعیین نقاط ورود و خروج از بازار، معمولاً از ابزار تکنیکالی نظیر الگوهای شمعی شامل پوشش دهنده، دوجی و…، خطوط روند، انواع الگوهای قیمتی و… استفاده می کنند. تحلیل نموداری بدون توجه به حجم معاملات، از اعتبار چندانی برخوردار نخواهد بود! همان طور که ذکر شد، الگوهای شمعی بسیاری وجود دارند؛ که معامله گر روزانه بر اساس آن ها می تواند به دنبال نقطه ورود باشد. به طور مثال شمع دوجی که در تصویر زیر مشخص شده است، یکی از قدرتمندترین نشانه های بازگشت قریب الوقوع بازار در تحلیل تکنیکال به شمار می رود.

در تحلیل فنی، معمولاً باید به دنبال چنین الگوهای ساده ای به همراه چندین تأیید دیگر نظیر موارد ذیل باشید:

  • به دنبال جهش های بزرگ در حجم معاملات باشید، که بیان گر تمایل معامله گران به خرید و حمایت از سهم در این سطوح قیمتی است.

توجه: این رشد حجم دادوستد می تواند، در خود شمع دوجی یا چند شمع بعدی باشد؛ که بلافاصله پس از آن شکل می گیرند.

  • در نقاط تشکیل این الگوها به دنبال سطوح حمایتی یا مقاومتی مربوط به گذشته در نمودار باشید. به طور مثال کمترین یا بیشترین قیمت روز قبلی نیز می توانند، نمونه ای از این موارد محسوب شوند.
  • به منابع اطلاعاتی نظیر شبکه های اجتماعی تخصصی و یا وبسایت های ارائه کننده آمار و داده های بازار سرمایه مراجعه کنید؛ تا جو حاکم بر بازار سهام را به درستی ارزیابی کنید.

اگر سه مرحله فوق را به دقت انجام دهید، تا حد زیادی قادر به تشخیص این هستید، که آیا این الگو توانایی ایجاد یک چرخش قیمتی در سهم را دارد یا خیر! در چنین مواردی اگر مجموع شرایط ورود مناسب بود، طبق استراتژی معاملاتی می توان اقدام به خرید نمود. تحلیل تکنیکال کلاسیک بر اساس الگوهای نموداری، اغلب اوقات نواحی خروج از معامله را به دقت مشخص می کند. به طور مثال نقطه حاصل از اضافه شدن ارتفاع الگوی مثلث در قسمت عریض الگو به نقطه شکست آن، هدف قیمتی مثلث و نقطه خروج از معامله است.

کنترل ضررها در معاملات روزانه

حد ضرر به منظور محدود کردن زیان در یک موقعیت معاملاتی تعیین می شود. در یک موقعیت خرید، حد ضرر می تواند پایین تر از آخرین کف قیمت و در یک معامله فروش (اخیراً در بورس تهران فروش تعهدی راه اندازی شده) در بالای آخرین سقف بازار قرار بگیرد. هم چنین می توان بر مبنای متوسط نوسانات یک سهم در زمان مشخص، اقدام به تعیین حد ضرر نمود. مثلاً اگر سهم «الف» به طور متوسط در هر دقیقه ۵۰ تومان نوسان قیمتی داشته باشد، شما می توانید از نقطه ورود یک فاصله ۱۵۰ تومانی را به عنوان حد ضرر در نظر بگیرید؛ تا قبل از حرکت در جهت پیش بینی شده، این سهم به اندازه کافی فضای حرکتی داشته باشد. در واقع شما باید دقیقاً مشخص کنید، که چگونه ریسک معاملات خود را کنترل خواهید نمود. به عنوان مثال در مورد الگوی مثلث و شکست صعودی آن، به نظر می رسد یک فاصله ۲۰ تومانی (مقدار فاصله بر اساس نوسانات ذاتی سهم) نسبت به آخرین دره قیمتی یا کف الگو، جایگاه مناسبی برای حد زیان باشد (توجه داشته باشید که اعداد صرفاً مثال بوده و هدف از بیان این موارد، تأکید بر مدیریت صحیح معاملات است).

روشی برای تعیین دو نوع حد زیان!

حد ضرر فیزیکی، در ناحیه قیمتی خاصی قرار داده شده و نقطه حداکثر ریسک معاملاتی شما است. در واقع این بیشترین پولی است، که تحمل از دست رفتن آن در یک معامله را دارید. نوع دیگری از دستورات توقف زیان، حد ضرر ذهنی است و عموماً زمانی اعمال می شود، که پس از ورود به معامله، شرایط ایده آل شما نقض شده است. به بیان ساده، در صورتی که تغییر غیرمنتظره ای در وضعیت بازار یا موقعیت معاملاتی ایجاد شود، بلافاصله از معامله خارج می شوید. همین شرایط در مورد نحوه خروج از معامله نیز صادق است. همچنین حد زیان ذهنی شامل تعیین حداکثر ضرر قابل تحمل در یک روز معاملاتی نیز می شود. در واقع شما برای تعیین این محدوده باید شرایط مالی و شخصیت سرمایه گذاری خود را در نظر بگیرید. هر زمان که مجموع ضررهای شما به این مقدار برسد؛ باید از ادامه کار در آن روز منصرف شوید! بنابراین شما باید در هر صورت به استراتژی و شرایط کاری خود پایبند باشید. مطمئناً فردا هم یک روز معاملاتی با فرصت های نامحدودی خواهد بود! پس از تعیین قوانین ورود و خروج از معاملات نوبت آن است، که پتانسیل استراتژی معاملاتی تدوین شده را با محدوده ریسک پذیری خود تطبیق دهید. اگر این روش معاملاتی، ریسک بالایی را به شما تحمیل می کند؛ باید برخی از جزئیات آن را تغییر دهید. پس از اتمام مراحل تدوین یک استراتژی معاملاتی روزانه، باید عملکرد آن را بسنجید. به همین منظور به اطلاعات قیمتی بازار در گذشته نه چندان دور مراجعه نموده و بدون توجه به نتیجه معامله، صرفاً به دنبال موقعیت های ورودی باشید؛ که مطابق استراتژی شما بوده اند. انجام ۵۰ الی ۱۰۰ معامله کاغذی (فرضی) میزان کارایی استراتژی معاملاتی شما را تا حد زیادی مشخص می کند. اگر نتایج این آزمون، حاکی از سودآوری روش معاملاتی بود؛ می توانید در یک حساب تمرینی شروع به کار کنید و در صورتی که بازدهی معاملات تمرینی شما طی مدت دو ماه یا بیشتر در سطح قابل قبولی قرار داشت، معامله گری روزانه در حساب واقعی اما با سرمایه کم را آغاز نمایید. اگر به هر دلیلی روش معاملاتی عملکرد مناسبی نداشت، مراحل بالا را دوباره انجام دهید!

هشدار: معاملات اهرمی که اعتبار مربوط به آن را از کارگزار خود وام می گیرید؛ شما را در برابر نوسانات قیمتی شدید، بسیار آسیب پذیر می کنند. ضریب اهرمی در عین حال که سودها را چند برابر می کند، در مواقع حرکات مخالف بازار، منجر به زیان چند برابری نیز خواهد شد! بنابراین استفاده از دستورات توقف زیان حین انجام معاملات اهرمی یا اعتباری اهمیت بیشتری دارد.

۱۰ نکته کلیدی معاملات روزانه

معاملات روزانه زمانی سودده خواهند بود، که معامله گران آن را جدی گرفته و بر اساس تحلیل خرید و فروش کنند. در واقع این یک شغل است؛ نه تفریح و نه راهی برای وقت گذرانی! باید سخت کوشانه، متمرکز، هدفمند و با کنترل احساسات معامله کنید. در اینجا  نکاتی را مطرح می کنیم، تا بدانیم چگونه می توان یک معامله گر روزانه موفق بود!

۱- دانش قدرت است

علاوه بر آگاهی از اصول انجام معاملات در بازار مالی، معامله گران روزانه باید آخرین اخبار و وقایع تأثیرگذار بر بازار سهام نظیر تصمیمات بودجه ای، قوانین تجارت و… را به دقت دنبال نمایند. برای انجام این کار و به عنوان یک فعالیت عملی، یک لیست دلخواه از سهام مورد نظر خود تهیه نموده و تمام توان خود را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت های موجود در این فهرست و همچنین کلیت بازار، متمرکز کنید. ساده ترین راه برای انجام این کار، مراجعه به وبسایت های اقتصادی معتبر و پیگیری اخبار مربوط به دنیای سرمایه گذاری است.

۲- محدوده ریسک پذیری خود را معین کنید

باید بدانید که حداکثر توان پذیرش ریسک شما در هر معامله چقدر است! بسیاری از معامله گران موفق، در هر موقعیت معاملاتی حدوداً ۱ تا ۲ درصد ریسک نسبت به کل سرمایه را رعایت می کنند. به طور مثال فردی که ۱۰ میلیون تومان سرمایه دارد؛ با توان ریسک پذیری ۱ درصد، در بدترین حالت حداکثر متقبل ۱۰۰ هزار تومان زیان در هر معامله خواهد شد.

۱۰۰٫۰۰۰ = ۰٫۰۱ × ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰

در واقع شما باید بخشی از سرمایه خود را که حاضر به از دست دادن آن هستید؛ مشخص نموده و همیشه به یاد داشته باشید، که ممکن است اتفاق بیفتد!

۳- زمان مشخصی برای تحلیل و معامله گری در نظر بگیرید!

انجام معاملات روزانه نیازمند این است، که بخش زیادی از زمان خود در طول روز را به این کار اختصاص دهید. به همین دلیل این سبک سرمایه گذاری در بازار مالی، معامله گری روزانه نامیده می شود. در واقع اگر زمان محدودی دارید، بهتر است از انجام آن منصرف شوید! در این فرآیند، معامله گر باید بتواند بازار و فرصت های موجود در طول جلسه معاملاتی را با دقت بررسی نموده، تا در بهترین زمان ممکن اقدام به انجام معامله نماید. تصمیمات و اقدامات سریع در معاملات روزانه، یک نکته کلیدی است.

۴- کوچک شروع کنید

به عنوان یک معامله گر مبتدی، نهایتاً یک یا دو سهم را در زمان بازار رصد کنید. پیدا کردن فرصت های معاملاتی با تعداد کمتری سهام در فهرست مد نظر (واچ لیست)، به مراتب آسان تر است. هم چنین اگر سرمایه محدودی دارید، می توانید تعداد کمی سهم خریداری نموده و بعدها پس از کسب سود مستمر، سرمایه معاملاتی خود را افزایش دهید.

۵- از خرید سهام کوچک و پرنوسان پرهیز کنید!

احتمالاً برایتان پیش آمده است، که به دنبال سهام ارزان و انجام معاملاتی با سرمایه کم بوده باشید؛ اما شرکت های کوچک به دلیل وجود سفته بازی، نوسانات قیمتی کاذب زیادی دارند و بهتر است، در بدو ورود به بازار از معاملات چنین سهامی اجتناب کنید. اغلب اوقات این معاملات پولساز نبوده و شانس بدست آوردن سود در چنین مواردی، بسیار پایین است. به منظور ارزیابی اعتبار سهام و یافتن نمادهای مناسب انجام معاملات روزانه، به نوع بازار (بورس یا فرابورس و زیر مجموعه ها) و شرایط پذیرش در آن ها دقت نمایید. هیچ وقت بر اساس تحلیل اجمالی و فرصت های معاملاتی غیرمطمئن، اقدام به خرید سهام نکنید!

۶- معاملات خود را در بهترین زمان ممکن انجام دهید

بسیاری از سرمایه گذاران در ابتدای صبح و باز شدن بازار، سفارشات خود را در سامانه های معاملاتی ثبت می کنند؛ که همین کار به نوسانات قیمتی دامن می زند. شاید یک معامله گر حرفه ای بتواند، در همین زمان شروع بازار با شناسایی یک الگوی قیمتی خاص اقدام به معامله نموده و سود مناسبی نیز کسب نماید؛ اما تازه کاران ابتدا باید به دقت بازار را بررسی کنند و بهتر است، در ۱۵ الی ۲۰ دقیقه آغازین هیچ فعالیت معاملاتی نداشته باشند! در ساعات میانی بازار، معمولاً نوسانات کمتری وجود دارد و هرچه به سمت دقایق پایانی بازار پیش می رویم، تحرکات قیمت افزایش می یابند. هرچند طی ساعات پرنوسان بازار سهام، فرصت های معاملاتی بسیاری وجود دارند، اما چنین موقعیت هایی مناسب معامله گران مبتدی نیست!

۷- با استفاده از سفارشات معاملاتی مختلف، از سرمایه خود محافظت کنید!

نحوه ورود و خروج از معاملات را مشخص نمایید. در بازار بورس تهران، شما می توانید بر اساس دو روش قیمت بازار یا سفارشات قیمت محدود، خرید و فروش کنید. قیمت بازار، بهترین پیشنهادات قیمتی در لحظه فعلی است، اما تضمینی در مورد وضعیت قیمت در چند دقیقه بعد وجود ندارد! در سفارشات قیمت محدود، ورود در یک ناحیه قیمتی از پیش تعیین شده قطعی است، ولی در مورد اجرا شدن این سفارش ضمانتی نیست؛ زیرا ممکن است، در قیمت مذکور حجم فروش پیشنهادی به اندازه درخواست خرید شما نباشد! به هر حال سفارشات شرطی کمک می کنند، تا معاملات خود را با دقت بیشتر و بهتری انجام دهید. هم چنین معامله گران روزانه حرفه ای و باتجربه ممکن است، به منظور پوشش ریسک معاملات خود از سایر ابزار مالی نظیر اختیار معامله استفاده کنند؛ زیرا شرایط معاملاتی در این ابزار متفاوت است.

۸- نسبت به سودها واقع بین باشید

برای اثبات سودآوری یک استراتژی، لزومی بر صحیح بودن تمام معاملات نیست! طبق آمار بسیاری از معامله گران موفق، ۵۰ تا ۶۰ درصد از معاملاتشان برنده است و به دلیل نسبت پاداش به ریسک مناسب، در معاملات برنده سود بیشتری نسبت به زیان معاملات بازنده کسب می کنند. در واقع شما باید اطمینان حاصل کنید، که زیان احتمالی هر معامله به درصد معین و کوچکی از کل سرمایه محدود شده و بازده مورد انتظار نیز، از ریسک معاملات بیشتر باشد.

۹- خونسرد باشید

برخی مواقع بازار سهام اعصاب شما را امتحان می کند! به عنوان یک معامله گر روزانه باید بتوانید، احساساتی نظیر امید، طمع و ترس را در وجود خودتان کنترل نموده و اجازه ندهید تأثیرگذاری آن ها از محدوده مشخصی فراتر برود. در واقع تصمیمات معاملاتی شما، باید بر اساس منطق باشند و نه از روی احساسات!

۱۰- از استراتژی معاملاتی خود پیروی کنید

معامله گران موفق تصمیمات خود را به موقع اجرا می کنند، اما غالباً لازم نیست سریع فکر کنند؛ چرا؟ زیرا آن ها از قبل یک استراتژی معاملاتی دقیق تدوین نموده و نظم پیروی از آن را در وجود خود نهادینه کرده اند. در عوض تمرکز صرف بر سوددهی معاملات، به دنبال اجرای بی عیب و نقص استراتژی خود باشید. هیچ گاه اجازه ندهید، که احساسات بر شما غالب شده و پیروی از روش معاملاتی خود را رها کنید! یک مانترا (این واژه ریشه سانسکریت داشته و به معنی رها شدن است. از مانترا در مدیتیشن استفاده می شود و بر روی جسم و روح تأثیر مثبت می گذارد) در میان معامله گران بازار مالی وجود دارد:

استراتژی معاملاتی خود را تدوین نموده و سپس آن را در بازار پیاده کنید. پیش از آن که بخواهیم سایر جزئیات معامله گری روزانه را بررسی کنیم؛ بیاید برخی دلایل مهمی که موجب می شوند، انجام معاملات روزانه بسیار دشوار باشد را نیز بررسی کنیم.

خلاصه مطلب

همانطور که به تفصیل توضیح داده شد، جزئیات و روش های متفاوتی برای تدوین یک استراتژی معاملات روزانه وجود دارد. این سبک معاملات سهام و سایر دارایی های مالی، به چهار شیوه کلی انجام می شوند؛ که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود. ممکن است برخی از این توضیحات تکراری باشند، اما این اصول به قدری مهم و ارزشمند هستند؛ که لازم است در تمام مراحل تدوین یک استراتژی معاملاتی روزانه به آن ها توجه کنید.

  • پیروی از روند: سرمایه گذارانی که از روند جاری تبعیت می کنند؛ هنگام افزایش قیمت ها اقدام به خرید نموده و با مشاهده روند نزولی در صف فروشندگان قرار خواهند گرفت. اساس استراتژی تعقیب روند این است، که قیمت هم چنان به روند خود ادامه خواهد داد و اصولاً این معامله گران به هیچ نقطه چرخشی برای روند فعلی حداقل در آینده نزدیک، معتقد نیستند!
  • سرمایه گذاری خلاف روند: معامله گران معکوس این گونه می پندارند، که روند افزایشی قیمت ها پایدار نبوده و به زودی شاهد بازگشت بازار خواهیم بود. این افراد در بازار نزولی اقدام به خرید و در مواقع رشد بازار موقعیت های فروش اتخاذ می کنند. در واقع آن ها اکثر اوقات، امکان تغییر روند بازار را قریب‎ الوقوع می دانند.
  • نوسان گیری: در این روش معاملاتی که معمولاً توسط سفته بازان استفاده می شود؛ افراد سعی می کنند از نوسانات کوچک در قیمت سهم بهره ببرند. در حالت عادی، نوسان گیری شامل ورود و خروج سریع از یک موقعیت معاملاتی است، که شاید چند دقیقه یا حتی لحظاتی به طول بینجامد و به جز اصول معاملاتی خود شخص، از قوانین سرمایه گذاری خاصی پیروی نمی کند!
  • معاملات اخباری: برخی معامله گران کوتاه مدتی در مواقع انتشار اخبار، بر اساس این روش به دادوستد سهام می پردازند.استراتژی معاملات اخباری، به معنی اقدام برای خرید سهام حین انتشار اخبار مثبت و فروش دارایی ها، پس از انتشار اخبار بد پیرامون بازار یا یک سهم خاص می باشد. بعضی از این وقایع ، منجر به نوسانات بزرگی در بازار می شوند؛ که همین موضوع در پتانسیل کسب سود یا زیان سرمایه گذاران تأثیرگذار است.

رسیدن به مرحله استادی در معامله گری روزانه، امر دشواری است! این کار نیازمند صرف زمان، نظم و بدست آوردن مهارت می باشد. بسیاری از افراد در این مسیر شکست می خورند؛ اما مطالب مذکور در این مقاله به شما کمک می کنند؛ تا استراتژی معاملاتی سودآوری تدوین نمایید. با تمرین کافی و ارزیابی پیوسته عملکرد معاملاتی می توانید، شانس خود را برای موفقیت در این مسیر افزایش دهید.