ورشکستگی صرافی کوکوین یکی از نگرانی هایی است که اخیرا ذهن بسیاری از سرمایه گذاران در ارزهای دیججیتال و کاربران این صرافی را به خود مشغول کرده است. صرافی کوکوین در صنعت ارزهای دیجیتال نام شناخته شده ای است؛ زیرا این پلتفرم معاملاتی با ارائه امکانات متعدد و پشتیبانی از انواع کوین های رمزنگاری شده موفق شده است توجه کاربران بسیاری را به خود جلب کند.

فهرست []

  صرافی بزرگ Kucoin در آگوست 2017 راه اندازی شده است و مقر آن در Seychelles قرار دارد. کاربران کوکوین می توانند به کمک این پلتفرم معاملاتی به خرید، فروش و معامله بیش از 400 نوع کوین مختلف بپردازند. همچنین علاوه بر روش های معاملاتی معمول و رایج کاربران از امکاناتی مانند معاملات مارجین، فیوچرز و P2P نیز استفاده کنند. اکنون که تا حدودی با کوکوین آشنا شدیم، در ادامه به ابعاد خبر ورشکستگی صرافی کوکوین می پردازیم.

  به تازگی در فضای سوشال مدیا زمزمه هایی مبنی بر احتمال ورشکستگی این صرافی مطرح شده است؛ با این حال این سخنان را گروهی از کاربران نادیده می گیرند، اما از سوی دیگر نیز به دلیل نوسانات شدید بازار کریپتو و وضعیت نزولی آن در ماه های گذشته، سایر فعالان بازار توییت های مطرح شده توسط کاربری با نام مستعار otteroooo را جدی گرفته و منتظر پاسخی از جانب مسئولان صرافی کوکوین بوده اند.

  درواقع می توان گفت به دنبال فروپاشی اکوسیستم Terra’s LUNA، پایه ها و ستون صنعت کریپتو دچار تزلزل شده است. پس از این فروپاشی، چندین پلتفرم وام دهنده غیرمتمرکز، امکان برداشت دارایی را برای کاربران خود غیرفعال کرده اند. همچنین براساس اعلام یکی از منابع داخلی و مهم ارزهای دیجیتال، احتمال سقوط پلتفرم های دیگر بسیار زیاد است.

  در این شرایط حتی یک جمله «این پلتفرم به مشکل خورده است» نیز می تواند برای کاربران اضطراب و دلهره ایجاد کند. درنهایت از آنجا که تشخیص راست از دروغ و شایعه دشوار است، بهتر است اخبار در سایت های رسمی پلتفرم ها و تیم توسعه دهنده آن ها پیگیری شود.

  درباره خبر ورشکستگی صرافی کوکوین چه می دانیم؟

  همان طور که پیش از این نیز گفته شد، این خبر در ابتدا از طریق کاربری در پلتفرم توییتر منتشر شد. پس از مدتی با دست به دست شدن بیشتر این خبر و گمانه زنی ها درباره صحت آن، مسئولان صرافی کوکوین مجبور به پاسخ شدند. در ادامه به جزئیات این پروسه اشاره می کنیم.

  در اواخر ماه ژوئن، حساب کاربری Otteroooo طی توییت «همین الان از کوکوین برداشت کنید» از کاربران صرافی کوکوین خواست تا دارایی خود را از این پلتفرم خارج کنند. همان طور که مشاهده می شود، هویت این حساب کاربری مشخص نیست و کاربر از یک نام مستعار استفاده کرده و این درخواست را از کاربران کوکوین داشته است.

  بنابراین کاربران کوکوین نمی توانستند بدون تحقیق و بررسی بیشتر و تنها براساس یک توییت تصمیم گیری کنند. از سوی دیگر فعالیت حساب کاربری Otteroooo تنها حدود یک ماه قبل از این توییت آغاز شده و محتویات پست های آن نیز درباره مشکلات مرتبط با سایر پلتفرم های رمزنگاری بوده است.

  ردشدن شایعات ورشکستگی کوکوین توسط مدیر عامل این پلتفرم

  پس از توییت Otteroooo و افزایش نگرانی کاربران کوکوین، Johnny Lyu مدیر عامل کوکوین برای پاسخ به این شایعات مربوط به ورشکستگی صرافی کوکوین و آرام کردن اذهان کاربران، از طریق حساب کاربری توییتری خود و پست «هیچ برنامه ای برای توقف برداشت (withdrawal) وجود ندارد، همه چیز در KuCoin به خوبی کار می کند» به کاربران اطمینان داد اخبار پخش شده صحت ندارد. وی با به اشتراک گذاری جزئیات اقدامات در ماه های اخیر از کاربران خواست تا خودشان درباره صحت شایعات قضاوت کنند. در ادامه این اقدامات بیان شده اند:

  • کمک مالی 150 میلیون دلاری همراه با بهای 10 میلیارد دلاری در ماه می جمع آوری شده است (with a $10 billion valuation in May).
  • کوکوین یکی از معدود پلتفرم هایی است که همچنان نیروی کار جدید استخدام می کند؛ در صورتی که در ماه های اخیر، برخی از صرافی ها در حال تعدیل نیرو و اخراج کارکنان خود هستند.
  • صرافی کوکوین با وجود نزولی بودن بازار در یک سال گذشته، امکانات جدیدی را معرفی کرده است.

  درنهایت Lyu برای اطمینان خاطر بیشتر کاربران اعلام کرد، H1 سال 2022 و اطلاعات مربوط به اقدامات کوکوین را با جزئیات بیشتری برای عموم مردم منتشر خواهد کرد. همچنین گفت این حق برای کوکوین محفوظ است تا علیه کسانی که برای ایجاد ترس و شک (FUD) در میان کاربران شایعه پراکنی می کنند، اقدام قانونی انجام دهد.

  آیا می توان به سخنان مدیر عامل کوکوین اعتماد کرد؟

  مشکل پلتفرم کوکوین از آنجا نشئت می گیرد که مدیر عامل Celsius درست چند روز قبل از آنکه گزینه برداشت (withdrawal) پلتفرم غیرفعال شود، به کاربران اعلام کرد امنیت دارایی آن ها محفوظ است؛ از این رو کاربران نمی توانند حرف راست را از شایعه و دروغ به راحتی تشخیص دهند و تصمیم گیری کنند. همچنین از آنجا که قوانین و مقررات مربوط به کنترل نحوه رفتار پلتفرم ها محدود است، نمی توان درباره صحت اطلاعات منتشرشده مطمئن بود.

  به این ترتیب با اطمینان بیشتری می توان گفت اعتبار مدیر عامل صرافی کوکوین از یک حساب توییتری مجهول الهویه بیشتر است. از سوی دیگر، براساس اعلام کاربران در شبکه های اجتماعی پس از انتشار این شایعات، همچنان کاربران می توانند بدون بروز مشکل، وجوه خود را از حساب کوکوین برداشت کنند.

  درنهایت حساب کاربری Otteroooo بدون انتشار جزئیات بیشتر اطلاعات بیشتری برای تأیید ادعای خود به کاربران ارائه نکرد؛ درنتیجه می توان گفت ورشکستگی صرافی کوکوین شایعه بی اساسی بوده است؛ با این حال بهتر است مانند تمام مواقع دیگر در بازار کریپتو جوانب احتیاط را رعایت کنید و حجم اصلی دارایی خود را در کیف پول صرافی نگهداری نکنید.

  سخن پایانی

  پس از انتشار یک توییت، ترس از ورشکستگی صرافی کوکوین و غیرفعال شدن گزینه برداشت دارایی، به سرعت در میان کاربران شدت گرفت. پس از آن مدیر عامل کوکوین با ارائه توضیحات به کاربران درباره امنیت دارایی هایشان اطمینان داد. از آنجا که همچنان امکان برداشت دارایی در صرافی کوکوین وجود دارد، می توان گفت شایعات مطرح شده پایه و اساسی ندارد؛ با این حال بهتر است برای افزایش امنیت دارایی های خود همواره از یک کیف پول نرم افزاری یا سخت افزاری شخص ثالث استفاده کنید.