فرآیند احراز هویت صرافی ایرانی ابزاری مناسب برای شناسایی و جلوگیری از رفتارهای مجرمانه برخی افراد سودجو در ایران و حتی سراسر جهان است. با وجود اهمیت بسیار زیاد آن، احراز هویت در بسیاری از مؤسسات مالی به دلیل اموری مانند زمان بر بودن، تکرار و امکان خطا، بر روی کاربران تأثیرات منفی دارد، ناکارآمد است.

فهرست []

  امکان احراز هویت دومرحله ای صرافی های ایرانی این ریسک را کمتر می کند و اطمینان خاطر را در متقاضیان ایجاد می کند. احراز هویت به معنای شناسایی دقیق کاربر جهت انجام عملیات واریز و یا برداشت می باشد. در این خصوص شناخت و کسب اطلاعات از صرافی های معتبر ایرانی بسیار ضروری به نظر می رسد.

  احراز هویت صرافی های ایرانی

  فرایند احراز هویت صرافی های ایرانی، برای وب سایت های مختلف صرافی های معتبر ایرانی خدمات مالی مختلفی به ویژه خدمات پرداخت و دریافت آنلاین ارزی، می باشد.

  همچنین این امکان را ایجاد می کند تا از خسارات مالی افراد به واسطه استفاده از کارت بانکی سرقتی یا هویت نامشخص جلوگیری شود. برخلاف تصور برخی، این فرایند، تأثیر آن چنانی در ایجاد امنیت برای سایت مقصد ندارد و بیشتر به نفع خود مشتریان و کاربران آن وب سایت است.

  یک مجموعه معتبر پرداخت آنلاین ارزی، نگران ازدست رفتن همه یا بخشی از منابع مالی مشتریانش است؛ بنابراین می توان گفت مؤثرترین راه احراز هویت دومرحله ای صرافی های ایرانی می باشد. در این صرافی ها در صورت تکمیل نشدن مراحل احراز هویت، متأسفانه به دلایل امنیتی سفارش ها تا زمان تأیید هویت کامل و قطعی، به تعویق خواهد افتاد.

  حال به لحاظ احراز هویت صرافی های ایرانی چند صرافی معتبر را مورد بررسی قرار می دهیم.

  صرافی نوبیتکس

  نوبیتکس (Nobitex) از سه کلمه نو، بیت کوین و اکسچنج به معنی مبادله گرفته شده است. هدف نوبیتکس ایجاد بستری امن، سریع و آسان به منظور خرید و فروش مستقیم ارزهای دیجیتال است.

  این صرافی برای مبادله دارایی های دیجیتال کاربران ایرانی در تابستان 1396 تأسیس شد. پس از تحقیقات اولیه پایه این مجموعه در باشگاه کارآفرینی تیوان شکل گرفت. به تدریج و با افزوده شدن افراد با تخصص های مختلف، تیم گسترش یافت.

  طبق قانون احراز هویت صرافی های ایرانی، نوبیتکس به شکل زیر می باشد:

  سطح 1

  متقاضیانی که ایمیل، موبایل، کد ملی (به همراه اصل کارت ملی) و اطلاعات حساب بانکی تأییدشده در سامانه داشته باشند در این سطح جا دارند. واریز رمزارز به صورت نامحدود و امکان مبادله در بازارهای رمزارز مهیا می باشد، رمز ارز به ریال به شکل نامحدود برای افراد این سطح وجود دارد.

  سطح 2

  متقاضیانی که ایمیل، نام کاربر (موبایل)، کد ملی (به همراه کارت اصل ملی و عکس سلفی فرد)، اطلاعات حساب بانکی و همچنین تلفن ثابت که در سامانه تأییدشده باشند در این سطح جا می گیرند.

  واریز رمزارز به طور نامحدود و امکان واریز ریالی از طریق درگاه شتابی طبق قانون بانک مرکزی از تمام کارت های بانکی روزانه تا 50 میلیون تومان و مجموع کارت های بانکی تا سقف 100 میلیون تومان در روز خواهد بود.

  همچنین امکان مبادله در بازارهای رمزارز به رمزارز و رمزارز به ریال به شکل نامحدود برای کاربران این سطح وجود دارد.

  سطح 3

  متقاضیانی که ایمیل، نام کاربری (موبایل)، کد ملی (به همراه اصل کارت ملی و عکس سلفی فرد)، اطلاعات حساب بانکی و تلفن ثابت (به همراه اصل قبض حاوی آدرس محل سکونت) تأییدشده در سامانه داشته باشند، قرارداد و شرایط استفاده از خدمات نوبیتکس را امضاء کنند، همچنین حداقل یک ماه در سطح دو سابقه فعالیت و حداقل 500 میلیون تومان حجم معامله در نوبیتکس داشته باشند، در این سطح جا می گیرند.

  واریز رمزارز به صورت نامحدود و امکان واریز ریالی به شکل شتابی مشابه سطح قبل و واریز بانکی با هماهنگی قبلی با پشتیبانی انجام می گیرد.

  سطح تریدر

  سطح تریدر برای آن دسته از اشخاصی است که هدف خرید و فروش و کسب سود از تغییرات قیمت رمزارزها تصمیم به فعالیت در نوبیتکس دارند. در این حساب کاربران مجاز به برداشت رمزارز از نوبیتکس نیستند و فقط می توانند اقدام به واریز رمزارز یا واریز ریالی و برداشت ریالی نمایند. اما با فعال کردن این سطح از سقف های واریز و برداشت بیشتر و کارمزد معاملاتی کم تری برخوردار می شوند. افراد در سطح یک و دو بدون احراز هویت اضافه تری مجازند حساب تریدر را برای خود فعال کنند.

  سطح ویژه

  افراد سطح 3 که مدت زمان 3 ماه به صورت پیوسته با میانگین حجم مبادلات 5 میلیارد تومان در ماه با نوبیتکس فعالیت کرده باشند مجاز به درخواست ارتقاء به سطح ویژه با امکانات واریز و برداشت بیشتر نسبت به سطح 3 هستند.

  حساب شرکتی

  با ارائه آگهی ثبتی آخرین تغییرات شرکت، لیست اسامی تمامی اعضای هیئت مدیره به همراه مدیرعامل و معرفی نماینده قانونی شرکت با نامه رسمی و مهر و امضاء به همراه اصل تصویر کارت ملی نماینده شرکت امکان ایجاد حساب شرکتی در نوبیتکس وجود دارد.

  قوانین حساب های شرکتی به مانند سطح 3 بوده و امکان ارتقاء به سطح ویژه نیز وجود دارد.

   

   

  صرافی کوین نیک

  کوین نیک یک صرافی آنلاین ارز دیجیتال است که در آن می توان بیت کوین، اتریوم، ریپل، تتر و سایر ارزهای دیجیتال را خرید و فروش نمود. علاوه بر آن یک پلتفرم هم ایجاد شده تا به جای خرید و فروش از صرافی، مستقیم با خریداران و فروشندگان دیگر معامله نمود.

  برای احراز هویت در کوین نیک پس از ثبت نام، به پنل کاربری وارد شده و مدارک شامل شماره موبایل، آدرس ایمیل معتبر، تلفن ثابت منزل، محل کار یا یکی از بستگان درجه اول، عکس با کیفیت از پشت و روی اصل کارت و تاییدیه کارت بانکی را از طریق بخش آپلود مدارک ارسال گردد. سر انجام پس از ارسال تمام این مدارک، حساب کاربری احراز هویت می شود.

  صرافی اکسیر

  در سال ۹۶ اکسچنج بیترکس (Bittrex) در بیانیه ای اعلام نمود که حساب تمام کاربران ایرانی خود را مسدود خواهد کرد. پس از این خبر، میلیون ها دلار از دارایی های اشخاص ایرانی بلوکه شد. نبود یک پلتفورم بومی و قابل رقابت با پلتفورم های معتبر جهانی یک شکاف بزرگ در ایران بود. ایده و طرح اولیه شکل گیری اکسیر دقیقا بر اساس وجود همین شکاف صورت گرفت.

  ارتباط موثر با صاحبان ایده، فن آوری های ونو آوری های مبتنی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال، باعث شده است که مجموعه اکسیر همواره در جریان بروزترین دست آوردهای علمی، فن آوری و کسب و کار دنیای ارزهای دیجیتال قرار گیرد.

  در این راستا پلتفرم هوشمند اکسیر با تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در حوزه فن آوری بلاک چین و پلتفرم های تریدینگ دارایی های دیجیتال، در تاریخ مرداد ماه سال ۱۳۹۸ به عنوان محصول دانش بنیان منتخب گردید. و با احراز هویت صرافی های ایرانی اکسیر را می توان ایمن دانست.

  در بخش احراز هویت، برای تسریع روند تایید مدارک شناسایی، شماره موبایل، خط ثابت و کارت بانکی به منظور احراز هویت ضروری است.

  صرافی والکس

  تیم والکس از جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف و تهران تشکیل شده است که در زمینه های گوناگون از قبیل برنامه نویسی، مدیریت و مالی تخصص و مهارت دارند.

  کارشناسان این تیم در چندسال اخیر، در خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بسیار فعال بوده اند. از آنجایی که برخی مشکلات برای ایرانیان از جمله دسترسی به بازارهای خارجی، وجود شیادان داخلی، خرید و فروش با سودی ناعادلانه برای مردم توسط صرافی های ایرانی بدون احراز هویت و از طرفی نداشتن پلتفرمی ایمن و حرفه ای برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در ایران، سبب شد تا تیم والکس تصمیم به ایجاد پلتفرمی کاملا ایمن، حرفه ای و آسان در عین حال کاربردی برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال براساس احراز هویت صرافی های ایرانی گرفت.

  احراز هویت در این صرافی در 6 مرحله زیر صورت می گیرد:

  ۱- ابتدا ثبت نام اولیه در والکس صورت می گیرد سپس به منظور استفاده از امکانات سایت ﺑﺎﯾﺪ ﻣﺮاﺣﻞ اﺣﺮاز هویت را ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺑﻪ ﻣﺮﺣﻠﻪ اﻧﺠﺎم داده و ﻣﻨﺘﻈﺮ ﺗﺎﯾﯿﺪ آن ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺪﯾﺮ ﺳﯿﺴﺘﻢ ماند. زیرا قبل از تایید توسط مدیر نمی توان به خرید یا فروش ارز دیجیتال اقدام کرد.
  ۲- در این مرحله اﻃﻼﻋﺎت ﻫﻮﯾﺘﯽ ﺧﻮد مثل ﻧﺎم و ﻧﺎم ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ، ﺷﻤﺎره ﻣﻠﯽ، آدرس، شماره موبایل و تلفن ثابت را دقیق ثبت گردد.

  3- وارد کردن اطلاعات مالی به نام خود شخص بسیار ضرورت دارد.
  ۴- در ﺑﺨﺶ ﺑﻌﺪ ﺑﺎﯾﺪ مدرک ﻫﻮﯾﺘﯽ ﺧﻮد را درﺳﺎمانه والکس ﺑﺎرﮔﺬاری ﻧﻤود که شامل تصویر کارت ملی به طوریکه در کنار چهره فرد همراه با یک دست نوشته به صورت کاملا واضح و خوانا، گرفته شده باشد، ارسال گردد. 
  ۵- در آخر برای ﺷﻤﺎره ﺗﻠﻔﻦ همراه پیامکی ارسال می شود که بایستی کد تایید وارد گردد.

   ۶- سر انجام ﻣرحله اوﻟﯿﻪ اﺣﺮاز هویت به اتمام می رسد. با ﺗﺎﯾﯿﺪ ﻣﺪﯾﺮﺳﺎﯾﺖ فرد قادر به استفاده از خدمات والکس می گردد.

  همان طور که احراز هویت صرافی های ایرانی بسیار مورد توجه قرار دارد والکس نیز به امر مهم پرداخته است.

  جمع بندی

  احراز هویت صرافی های ایرانی برای فرآیند خرید و فروش بیت کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال که یک تبادل اینترنتی بین خریدار و فروشنده است، بسیار ضروری می باشد.

  به منظور فراهم کردن محیط امن و مطمئن برای این تبادل و جلوگیری از ورود هکرها و سارقان اطلاعات بانکی، تمامی افراد قبل از ورود به صرافی های آنلاین ارزهای دیجیتال با ارائه ی اطلاعات شخصی، توسط کارشناسان باید احراز هویت شوند سپس مجاز به معامله خواهند بود.

  اطلاعات کاربران توسط الگوریتم های هوشمند و رمزنگاری شده نزد صرافی های معتبر ایرانی و تایید شده به امانت می ماند. همچنین با تایید هویت دومرحله سطح امنیت بالا می رود.