شماره شبا چیست؟

بر اساس اعلام بانک مرکزی ایران، شبا مخفف عبارت “شماره حساب بانکی ایرانیان” بوده و از ترکیب 24 عدد و دو حرف IR و مجموعاً 26 کاراکتر تشکیل شده است. شماره شبا یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران شناسایی کرده و از این طریق مبادلات بین بانکی را تسهیل می کند.

همچنین شماره شبا به عنوان شماره حساب بین المللی نیز شناخته شده و نشان دهنده شماره حساب فرد در یک بانک خاص در یک کشور خاص است. اما به دلیل محدودیت های مالی، امکان استفاده از شماره شبا برای انجام نقل و انتقالات پولی بین المللی وجود ندارد.

ساختار شماره شبا

شماره شبا مانند مثال روبه رو از 26 کاراکتر تشکیل شده است: IR 22 017 0000000034234234234

  • دو حرف اول شماره شبا نشان دهنده کشوری که حساب بانکی مورد نظر در آنجا افتتاح شده است.
  • دو رقم بعد از حروف، اعداد کنترلی و برای اعتبارسنجی شماره شبا هستند.
  • سه عدد بعدی، نشان دهنده بانکی است که حساب در به آنجا تعلق دارد.
  • 19 رقم بعدی، نشان دهنده نوع حساب و شماره حسابی است که شماره شبا به آن تعلق دارد.

دلیل استفاده و کاربرد شماره شبا چیست؟

بر اساس اعلام استاندارد  ISO-13616، شبا برای استفاده در فرایندهای انتقال الکترونیکی پول و همچنین سایر ابزارهای مبادله همچون اسناد کاغذی تعهدات مالی طراحی شده است. هدف از ایجاد شماره شبا تسهیل فرایند انتقال پول و افزایش سقف نقل و انتقالات است.

شماره شبا برخلاف شماره کارت پس از چند سال منقضی نشده و همواره معتبر است، به همین دلیل، ادارات و سازمان های مختلف در صورت لزوم به جای شماره کارت، شماره شبای شما را دریافت خواهند کرد. در آخر نیز، شماره شبا نسبت به سایر سیستم های انتقال پول مزایایی دارد که باعث شده تا افراد این روش انتقال را نسب به سایر روش های موجود ترجیح دهند:

  • امنیت بالاتر
  • کارمزد کمتر
  • بالا بودن سقف انتقال پول

آیا همه بانک ها شماره شبا دارند؟

شماره شبا یک کد بین المللی برای انجام انتقالات مالی در میان بانک های کشورهای مختلف است. ازاین رو، بسیاری از بانک ها در سراسر جهان شماره شبا را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. این شماره تمام اطلاعات مربوط به حساب بانکی مشتریان را در خود جای داده است. افراد می توانند از این طریق تراکنش های بانکی و فرایند انتقال وجه را به راحتی و با سرعت بالا انجام دهند.

آیا شماره شبا برای حساب های جاری و قرض الحسنه بانکی متفاوت است؟

بله، شماره شبا برای حساب های قرض الحسنه و حساب های جاری متفاوت است. چراکه شماره شبا کد منحصر به فردی است که برای هر حساب بانکی به طور مجزا و اختصاصی تولید می شود. در نتیجه شماره شبا، نه تنها در بانک های مختلف بلکه برای حساب های بانکی مختلف نیز یک عبارت کاملاً منحصر به فرد و متفاوت است.

 آیا شماره شبا برای حساب های شخصی و حقوقی متفاوت است؟

بله شماره شبا برای حساب های شخصی با شماره شبا برای حساب های حقوقی متفاوت است. در نتیجه نمی توان از یک شماره شبا برای هر دو حساب حقوقی و شخصی استفاده کرد. در صورتی که قصد انجام تراکنش های بانکی و انتقال وجه در هر یک از حساب های شخصی یا حقوقی خود را دارید، باید به صورت جداگانه برای دریافت شماره شبا حساب مورد نظر اقدام کنید.

آیا شماره شبا برای حساب های داخلی و خارجی متفاوت است؟

همانطور که گفته شد شماره شبا یک کد شناسایی بین المللی برای انجام تراکنش های بانکی درون و خارج از کشور است. در ایران شماره شبا برای حساب های داخلی و خارجی یکسان بوده و با توجه به نوع ارز شماره شبا تغییر می کند. اما در بعضی دیگر از کشورها شماره شبا برای حساب های داخلی و خارجی با یکدیگر تفاوت دارند.

آیا شماره شبا برای حساب های دلاری و ریالی متفاوت است؟

بله، شماره شبا برای حساب های دلاری با شماره شبا برای حساب های ریالی تفاوت دارد. شماره شبا برای حساب های ریالی از 26 کاراکتر و حروف IR و شماره شبا برای حساب های دلاری از 25 کاراکتر و حروف US تشکیل شده اند. به این ترتیب با توجه به نوع ارز باید از شماره شبا مربوط جهت انتقال وجه استفاده کنید.

آیا شماره شبا مخصوص هر شعبه بانکی است؟

شماره شبا یک کد شناسایی 26 کاراکتری است که به صورت اختصاصی برای هر حساب بانکی صادر می شود. از آنجایی که شماره شبا نشان دهنده اطلاعات یک حساب بانکی است؛ این شماره در تمام شعبه های بانک یکسان بوده و تغییر نمی کند. اما اگر فردی در یک بانک حساب های متعدد داشته باشد برای هر یک از حساب های وی یک شماره شبا منحصر به فرد ارائه می شود.

آیا شماره شبا در کارت بانکی نوشته شده است؟

شماره شبا به عنوان یکی از مهم ترین اطلاعات حساب بانکی، بر روی کارت های بانکی مشتریان درج می شود. اگر شماره شبا بر روی کارت بانکی شما درج نشده باشد، باید به بانک مراجعه کرده و نسبت به دریافت اطلاعات کامل حساب بانکی خود اقدام کنید.

آیا برای دریافت شماره شبا نیاز به مراجعه به شعبه بانکی داریم؟

خوشبختانه این روزها بسیاری از کارهای بانکی بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب بانک ها قابل انجام هستند. در حال حاضر بسیاری از اپلیکیشن های بانکی این امکان را به شما می دهند تا به صورت آنلاین برای دریافت شمار شبا حساب بانکی خود اقدام کنید.

آیا برای انتقال وجه به خارج از کشور نیاز به شماره شبا است؟

شماره شبا به عنوان یک کد شناسایی بین المللی در هنگام نقل و انتقال وجه به حساب های بانکی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع ارائه شماره شبا از آن جهت اهمیت دارد که با ارائه آن، صحت تراکنش های مالی انجام شده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آیا شماره شبا برای پرداخت مالیات و عوارض لازم است؟

بله، در اختیار داشتن شماره شبا برای پرداخت مالیات و عوارض ضروری است. پس از دریافت شماره شبا می توانید از آن برای پرداخت مالیات و عوارض استفاده کنید.

آیا شماره شبا برای دریافت حقوق و دستمزد لازم است؟

شماره شبا به عنوان یک شناسه بانکی در بسیاری از سازمان ها و ادارات مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که سقف انتقال روزانه وجه در این روش بسیار بیشتر از روش کارت به کارت است، ارائه شماره شبا جهت دریافت حقوق و دستمزد بسیار رایج است.

آیا شماره شبا برای دریافت کمک های نقدی از دولت لازم است؟

بله، برای دریافت کمک های نقدی از دولت ارائه شماره شبا حساب بانکی ضروری است. به این ترتیب اگر شخص حقیقی یا حقوقی بخواهد کمک های نقدی دولت را دریافت کند، باید شماره شبا حساب بانکی خود را در اختیار سازمان مربوطه قرار دهد.

آیا شماره شبا برای خرید آنلاین لازم است؟

هر یک از سایت های پرداخت آنلاین قوانین و شرایط خاصی برای خرید آنلاین در نظر می گیرند. در اغلب سایت های خرید آنلاین، از درگاه های بانکی برای تراکنش های مشتریان استفاده می کنند. در برخی دیگر از سایت های فروشگاهی نیز از شماره شبا برای اعتبارسنجی و تأیید هویت کاربران استفاده می شود.

آیا شماره شبا برای دریافت کارت عضویت در سایت های پرداخت آنلاین لازم است؟

در پروسه ثبت نام و دریافت کارت عضویت در بسیاری از سایت های پرداخت آنلاین ارائه شماره شبا ضروری است، چراکه در بسیاری از این سایت ها از درگاه های بانکی برای انجام تراکنش ها استفاده می شود. با این حال، هر یک از سایت های پرداخت آنلاین قوانین متفاوتی دارند و ممکن است برای ثبت نام در برخی از آن ها نیازی به ارائه شماره شبا نباشد. به طور کلی لازم است برای اطلاع دقیق از قوانین هر سایت به قسمت قوانین سایت مراجعه کنید.

روش های دریافت شماره شبا بانک های مختلف

شما می توانید با دریافت شماره شبا حساب بانکی مقصد، بدون نیاز به ذکر نام بانک، نام یا کد شعبه، نوع حساب و اطلاعات نظیر آن، به صورت الکترونیکی وجه موردنظرتان را حواله کنید. خانه سرمایه امکانی را فراهم کرده تا تنها با ارائه شماره کارت یا شماره حساب بانکی مورد نظر بتوانید شماره شبا را دریافت کنید.

دریافت شماره شبا با شماره کارت

در تمام کارت های بانکی یک شماره 16 رقمی منحصر به فرد درج شده است که به آن شماره کارت گفته می شود. از آنجایی که شماره کارت بر روی کارت بانکی قرار داشته و همواره در دسترس است، می توان گفت دریافت شماره شبا با شماره کارت ساده ترین روش است.

مراحل تبدیل شماره کارت به شبا

برای استعلام شماره شبا با شماره کارت یا تبدیل شماره کارت به شبا از طریق سایت خانه سرمایه نیازی به ثبت نام و عضویت در سایت نبوده و تمام مراحل کاملاً به صورت رایگان انجام می شود. برای شروع تنها کافی ست گزینه “شماره کارت به شماره شبا” را انتخاب کرده و پس از وارد کردن شماره کارت مورد نظر بر روی کلید Enter کیبورد بزنید. به این ترتیب شماره شبا کارت بانکی مورد نظر شما در لحظه نمایش داده می شود.

دریافت شماره شبا با شماره حساب

پس از افتتاح حساب در هر یک از بانک ها یک شماره منحصر به فرد به عنوان شماره حساب به شما ارائه می شود. این شماره مانند شماره شناسایی عمل کرده و از آن برای انتقال وجه داخلی بین حساب های یک بانک استفاده می شود.

دریافت شماره شبا با شماره حساب نیز بدون نیاز به عضویت و به صورت کاملاً رایگان در سایت خانه سرمایه انجام می شود. برای شروع در بالای صفحه بر روی گزینه “شماره حساب به شماره شبا” کلیک کرده و شماره حساب بانکی مورد نظر را در فیلد بالا وارد کنید. سپس بر روی کلید Enter صفحه کلید بزنید تا شماره شبا حساب بانکی مورد نظر شما در لحظه در فیلد دوم نمایش داده شود.

چطور شبای گروهی بگیریم؟

در صورتی که قصد واریز پول به تعداد بالایی از حساب های بانکی را داشته باشید، باید از سرویس تبدیل شبا گروهی استفاده کنید. برای دریافت شبای گروهی تنها کافی شماره کارت، نام و نام خانوادگی این افراد را در اختیار سایت قرار دهید تا در عرض چند دقیقه کوتاه شماره شبا این افراد به شما نمایش داده شود.

تبدیل شماره کارت به شبا رایگان

تبدیل شماره کارت به شبا در سایت خانه سرمایه بدون دریافت هزینه و به صورت رایگان انجام می شود. به این ترتیب می توانید به دفعات از طریق این صفحه شماره کارت مورد نظر را به صورت رایگان به شماره شبا تبدیل کنید.

تبدیل شماره کارت به شماره حساب

گاهی مواقع ممکن است به شماره حساب بانکی خود نیاز پیدا کنید. یک راه دسترسی به شماره حساب بانکی بررسی اوراق مربوط به افتتاح حساب است. همچنین یک راه دیگر آن رفتن به عابر بانک و گرفتن موجودی حساب است، با گرفتن قبض موجودی، می توانید به شماره حساب خود دسترسی پیدا کنید.

دو روش بالا می تواند زمان بر و سخت باش؛ اما خانه سرمایه امکانی را فراهم کرده تا با چند قدم ساده تنها از طریق گوشی موبایل یا دسکتاپ و ارائه شماره کارت، شماره حساب بانکی خود را دریافت کنید. برای شروع به تب “شماره کارت به شماره حساب” رفته و در فیلد بالا شماره کارت مورد نظر خود را وارد کنید تا در لحظه شماره حساب به شما نمایش داده شود.

دریافت شماره کارت با شماره شبا

از آنجایی که سرویس دریافت شماره کارت با شماره شبا از طریق بانک ارائه نمی شود، امکان ارائه خدمات مربوط به دریافت شماره کارت از طریق شماره شبا در خانه سرمایه نیز وجود ندارد.

مزایای دریافت شماره شبا با استفاده از سامانه خانه سرمایه

همه ما در هنگام انجام کار های بانکی ممکن به شماره حساب، شماره کارت یا شماره شبا نیاز پیدا کنیم، چراکه هر یک از آنها کاربردهای مختلفی دارند. خانه سرمایه به شما این امکان را می دهد تا تنها با ارائه شماره کارت به شماره شبا و شماره حساب کارت بانکی مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. مراحل دریافت شماره شبا یا شماره حساب از طریق خانه سرمایه بسیار کوتاه و سریع بوده و به صورت کاملاً رایگان انجام می شود.