ربات صرافی کوکوین، یکی از بهترین ابزارهایی است که سرمایه گذاران در ارزهای دیجیتال می توانند از آن برای خرید و فروش ارز دیجیتال استفاده کنند. بازار ارزهای دیجیتال بازار بسیار جوانی است که افراد بسیاری را به سمت خود جذب کرده است؛ با این حال بسیاری از علاقه مندان به این بازار شاغل هستند و زمان زیادی برای نشستن در مقابل نمودار قیمتی یک ارز دیجیتال را ندارند. از طرف دیگر فعالان بازار ارزهای دیجیتال انسان هستند و امکان بررسی بازار حداقل در زمان خواب معامله گران وجود ندارد؛ به همین دلیل استفاده از ربات معامله گر که کاملاً منطقی است و براساس آنچه برنامه ریزی شده است، عمل می کند، ممکن است بتواند نتایج بهتری را برای معامله گران به ارمغان بیاورد.

فهرست []

  ربات تریدینگ کوکوین چیست؟

  صرافی کوکوین دائماً در حال تلاش برای تسهیل روند معاملات برای کاربران خود است؛ به همین دلیل ربات معامله گر (Trading Bot) این صرافی برای انواع مختلف معاملات طراحی شد. با استفاده از این ربات شما می توانید انجام انواع را به ربات خود بسپارید.

  ربات تریدینگ کوکوین کجاست؟

  برای استفاده از ربات ترید کوکوین، در صفحه اصلی اپلیکیشن صرافی کوکوین، گزینه Trading Bot را که در تصویر نیز مشخص شده است، انتخاب کنید.

  همان طور که پیش از این نیز گفته شد، امکان انجام انواع معاملات توسط ربات معامله گر ممکن است. شما می توانید نوع معامله خود را انتخاب کنید تا از این طریق بتوانید به ربات دستور انجام معاملات از نوعی که شما انتخاب کرده اید بدهید.

  پس از انتخاب نوع معامله، در صفحه ای که برای شما به نمایش درمی آید، می توانید لیستی از ربات های ایجادشده توسط دیگر کاربران صرافی را مشاهده کنید؛ در حالی که شما قصد ایجاد یک ربات بر اساس استراتژی خود را داشته باشید، باید روی گزینه Create که در تصویر نیز مشخص شده است، کلیک کنید.

  در اینجا امکان انتخاب دو حالت مختلف برای فعالیت ربات را خواهید داشت. در صورتی که ربات خود را در بخش AI Parameters ایجاد کنید، هوش مصنوعی در روند معاملات شما دخیل خواهد بود. در صورتی که با انتخاب بخش Customize می توانید ربات را شخصی سازی کنید. با انتخاب جفت ارز موردنظر خودتان در قسمتی که مشخص شده است و سپس واردکردن مبلغی که قصد دارید در این معاملات وارد شود (در جفت ارز انتخابی ما حداقل مبلغ برای انجام معاملات توسط ربات 1000 دلار است) و درنهایت روی گزینه Create کلیک کنید.

  در صورتی که سرمایه لازم برای انجام معاملات در این بخش را نداشته باشید، می توانید با کلیک روی گزینه پیکان های دوسویه، سرمایه خود را از دیگر بخش های صرافی به بخش Trading منتقل کنید.

   

  انواع ربات صرافی کوکوین

  در گذشته امکان استفاده از خدمات ربات صرافی کوکوین تنها برای نسخۀ موبایل این صرافی تعریف شده بود درحالی که مدتی است کاربران نسخۀ تحت وب این صرافی نیز می توانند از ربات آن برای انجام معاملات خود بهره مند شوند. در ادامه، چگونگی ایجاد ربات در انواع مختلف موجود در صرافی کوکوین را در نسخۀ تحت وب و موبایل شرح خواهیم داد.

  ربات Stop Grid

  کاربر در معاملات Spot تنها از بالارفتن قیمت به سود می رسد. درواقع، یک معامله گر در بازار اسپات یک دارایی را در قیمت پایین خریداری کرده و در قیمت بالا به فروش می رساند. یکی از بهترین زمان ها برای استفاده از ربات صرافی کوکوین در نوع Spot Grid زمانی است که روند ارز دیجیتال موردنظر شما به صورت خنثی یا رنج درآمده است. در چنین حالتی، قیمت در یک بازۀ مشخص رفت و برگشت می کند و معامله گر می تواند رباتی را تنظیم کند که رمزارزها را در قیمت پایین (در کف ها) خریداری کرده و در قیمت بالا (در سقف ها) به فروش برساند. با توجه به بازۀ زمانی ای که برای ربات تعیین می کنید، خرید و فروش در دفعات مشخص شده انجام می شود و شما به سود می رسید.

  اما درصورتی که قصد داشته باشید از ربات Spot Grid استفاده کنید، باید پس از ورود به حساب کاربری خود در صرافی کوکوین، به بخش ربات صرافی کوکوین (که پیش از این بیان شد) بروید و تب Spot Grid را انتخاب کنید.

  برای ایجاد ربات Spot Grid می توانید از دو روش مختلف استفاده کنید. درصورتی که بخواهید از ربات خودکار (Auto) صرافی استفاده کنید، تنها باید جفت ارز موردنظر و مقدار دارایی ای که قصد دارید در اختیار این ربات قرار دهید را وارد کنید و اجازه ای برای تغییر موارد دیگر نخواهید داشت. این در حالی است که شما امکان شخصی سازی (Customize) ربات را نیز خواهید داشت که در این صورت امکان تنظیمات بیش تری ازجمله بازه انجام معامله و… را خواهید داشت. در آینده چگونگی آن را شرح خواهیم داد.

  Auto

  در این بخش، پس از انتخاب تب Spot Grid در نوار بالای صفحه از سمت چپ، باید به ستون سمت راست تصویر مراجعه کنید. از آنجایی که قرار است بخش خودکار این ربات را بررسی کنیم، ابتدا مطمئن باشید که تب Auto را از بخش بالایی همین ستون انتخاب کرده اید. همان طورکه پیش از این گفته شد، در این نوع ربات تنها جفت ارز و مقدار پولی که قرار است به این ربات اختصاص دهید توسط شما تعیین می شود. برای انتخاب جفت ارز می توانید از لیست رمزارزها در ستون سمت چپ تصویر استفاده کنید. با توجه به رمزارزی که انتخاب می کنید، حداقل سرمایه ای تعیین شده است که باید آن را رعایت کنید. به عنوان مثال، درصورتی که شما قصد ایجاد ربات برای جفت ارز دیجیتال بیت کوین را به تتر داشته باشید، حداقل مبلغی که باید برای این ربات در نظر بگیرید، 75 تتر است. مبلغی که قصد دارید در این ربات قرار دهید، در کادر Total Investment وارد کنید و سپس روی گزینۀ Create در پایین همین بخش کلیک کنید.

  Cusomize

  اگر قصد داشته باشید ربات را شخصی سازی کنید، باید پس از انتخاب تب Spot Grid در بالا و سمت چپ تصویر، مقادیر موردنظر خود را در بخش ایجاد ربات که در ستون سمت راست تصویر قرار گرفته است، قرار داده و سپس روی گزینۀ Create کلیک کنید.

  برای انجام آنچه گفته شد، ابتدا مطمئن شوید که تب Customize را انتخاب کرده اید. در بخش بعد، باید مقادیر Low و High را وارد کنید. در کادرهای Price Range، بازۀ میان مقادیر Low و High تعیین می شود و به ربات این فرمان را می دهد که معاملاتی را تنها در بین این دو بازۀ قیمتی برای شما باز کند. درحقیقت، ربات نباید در قیمتی زیر قیمت واردشده در کادر Low خرید را انجام دهد و همچنین باید فروش را در قیمتی تا حداکثر قیمت مشخص شده در کادر High انجام دهد.

  در کادر بعدی که با عنوان No. of placed Orders مشخص شده است، تعداد معاملاتی که ربات حق دارد انجام دهد را مشخص خواهید کرد. ربات حداقل دو و حداکثر صد معامله را برای کاربران انجام خواهد داد. در بخش بعدی (کادر Total Investment) نیز باید مبلغی را مشخص کنید که قصد دارید در این ربات سرمایه گذاری کنید. همچنین، شما می توانید با توجه به دارایی خود از درصدهای موجود در کادر Total Investment نیز استفاده کنید. به عنوان مثال، درصورتی که 500 تتر در حساب خود داشته باشید، با انتخاب 50درصد، مبلغ 250 تتر را به این ربات اختصاص دهید.

  امکان تنظیمات پیشرفته نیز در این بخش برای کاربران وجود دارد. شما می توانید حد سود، حد ضرر و همچنین قیمت ورود به اولین معامله را در این نوع ربات تنظیم کنید، برای این کار کافی است که روی گزینۀ Addvanced Settingd (اختیاری است) کلیک کنید و این مقادیر را تنظیم کنید. Entry Price قیمت اولین سفارش خرید را مشخص می کند. Stop Price درواقع همان حدضرر است و به ربات فرمان می دهد تا درصورتی که ضرر ربات به این مقدار برسد، ربات به طور خودکار از کار بیفتد.

  Take Profit Price نیز به حد سود اشاره دارد و این فرمان را صادر می کند تا درصورتی که سود ربات به مقدار مشخص شده در این کادر برسد، ربات به طور خودکار از کار بیفتد. درنهایت، با تنظیم تمام مقادیر باید روی گزینۀ سبزرنگ Create کلیک کنید تا ربات با مقادیری که مشخص کرده اید ایجاد شود و شروع به فعالیت کند.

  Spot Grid (اپلیکیشن)

  برای ساخت ربات صرافی کوکوین از نوع Spot Grid، پس از انتخاب بخش Spot Grid می توانید لیست ربات های ایجادشده توسط کاربران مختلف، مدت زمان فعالیت ربات و میزان سود آن ها را مشاهده کنید. میزان سودی که در ستون APR مشاهده می کنید، مقدار سود سالیانۀ ربات را مشخص می کند. به زبان ساده، برای آنکه میزان سود هر ربات را در یک روز فعالیت به دست آورید، باید رقم موجود در ستون APR را برعدد 365 تقسیم کنید.

  درصورتی که نخواهید از ربات های دیگر کاربران استفاده کنید، می توانید روی گزینۀ Next در پایین صفحه کلیک کنید تا به مرحلۀ بعد منتقل شوید.

  در این مرحله باید جفت ارز موردنظر و البته مقدار سرمایه ای که قصد دارید در این ربات درگیر کنید را در کادر Total Investment وارد کنید و سپس روی گزینۀ Create کلیک کنید. همچنین درصورتی که قصد شخصی سازی ربات را داشته باشید، باید موارد را طبق آنچه در بخش Spot Grid توضیح دادیم، وارد کنید (Price Range / No. Of Placed Orders / Total Investment) و درنهایت روی گزینۀ Create کلیک کنید.

  ربات Futures Grid

  ربات های معامله گر قرار است کار شما را در ثبت سفارش و انجام معامله ساده تر کنند. درواقع، این ربات ها به جای تریدرها و براساس تنظیماتی که دارند، معاملاتی را انجام می دهند. نکته ای که باید بدانید، این است که این ربات ها قرار نیست سود جادویی را برای شما به ارمغان آورند بلکه شما می توانید ربات را مثل انسانی در نظر بگیرید که عاری از احساسات و خستگی است و تنها براساس آنچه که برنامه ریزی شده است معاملات را انجام می دهد.

  با توجه به مطالبی که گفته شد، باید متوجه این موضوع شده باشید همان طورکه فعالیت در بخش فیوچرز برای تریدرها با ریسک بالایی همراه است، ایجاد ربات فیوچرز نیز ریسک بالایی دارد و درصورتی که کاربری تصمیم بگیرد از این بخش استفاده کند، باید حتماً مدیریت سرمایه را رعایت کند و مطمئن شود که در زمان مناسبی این ربات را به کار گرفته است. امکان استفاده از اهرم در ربات صرافی کوکوین در بخش فیوچرز، آن را به ابزاری جذاب و البته بسیار پرریسک تبدیل می کند؛ زیرا همان طورکه با استفاده از اهرم سود کاربران چندبرابر خواهد شد، ضرر آن ها نیز همان ضریب را خواهد داشت و این عامل می تواند به لیکوئیدشدن کاربر و ازبین رفتن سرمایۀ وی بیانجامد.

  نکتۀ دیگری که در زمان استفاده از ربات فیوچرز وجود دارد، انتخاب نوع معامله است. درحقیقت، برخلاف معاملات اسپات که تنها از بالارفتن قیمت به کاربران سود می رسانند، تریدرها در بخش فیوچرز می توانند هم از بالارفتن قیمت و هم از پایین آمدن آن به سود برسند. به هر حال، درصورتی که تصمیم داشته باشید از بخش فیوچرز ربات صرافی کوکوین استفاده کنید، باید آنچه را در ادامه خواهیم آورد دنبال کنید.

  Auto

  در حالت خودکار یا اتوماتیک، شما رباتی را در بخش فیوچرز ایجاد خواهید کرد که تنظیمات اصلی آن به صورت پیش فرض انجام شده است و تنها انتخاب نوع معامله (خرید/ فروش)، سرمایه ای که قصد دارید در این ربات قرار دهید و جفت ارزی که ربات را روی آن تنظیم می کنید توسط شما انجام خواهد شد.

  اینجا هم با توجه به رمزارزی که انتخاب می کنید، باید حداقل سرمایه ای را در ربات وارد کنید. به عنوان مثال، درصورتی که جفت ارز انتخابی شما BTC/USDT باشد، در حالت خودکار (Auto) حداقل باید 691 تتر در ربات قرار دهید. در ادامه، چگونگی ایجاد ربات صرافی کوکوین در بخش فیوچرز، البته نوع خودکار (Auto) را توضیح خواهیم داد.

  پس از انتخاب تب Futures Grid در سمت چپ از نوار بالای صفحه و سپس انتخاب جفت ارز موردنظر از ستون Coin List که در سمت چپ تصویر قرار دارد، باید به ستون سمت راست بپردازید. پس از آنکه مطمئن شدید تب Auto را در ستون سمت راست انتخاب کرده اید، باید یکی از انواع معامله یعنی خرید (Long) یا فروش (Short) را انتخاب کنید. در بخش بالایی انتخاب نوع معامله می توانید تنظیمات پیش فرض ربات را مشاهده کنید. به عنوان مثال، آنچه در این تصویر مشاهده می کنید، اهرم یا لوریج 2، بازۀ قیمتی که ربات مجاز به انجام معامله است و تعداد معاملاتی که ربات می تواند انجام دهد مشخص شده است.

  در بخش بعدی، می توانید مقدار سرمایه ای که قصد دارید در این ربات قرار دهید، در کادر Total Investment وارد کنید. باز هم یادآوری می کنیم که با توجه به جفت ارزی که انتخاب می کنید، باید حداقل سرمایه ای را در ربات قرار دهید. در انتها باید روی گزینۀ سبزرنگ Create (Long) کلیک کنید تا ربات شما ساخته شود. درصورتی که قصد ایجاد ربات برای انجام معاملات فروش را داشته باشید، در زمان انتخاب نوع معامله باید تب Short را انتخاب کنید که در چنین حالتی گزینۀ پایین صفحه به (Short) Create تغییر می کند.

  Customize

  درصورتی که بخواهید ربات فیوچرزی ایجاد کنید تا بتوانید تنظیمات بیش تری را روی آن اعمال کنید، باید پس از انتخاب جفت ارز موردنظر خود از ستون سمت چپ تصویر، به ستون سمت راست مراجعه کرده و تب Cutomize را انتخاب کنید. با انجام این کار، کادرهای بیش تری را خواهید دید که می توانید بنا بر تحلیل و نظر خود آن ها را پر کرده و ربات خود را ایجاد کنید.

  در ابتدا نوع معامله یعنی خرید (Long) و یا فروش (Short) بودن ربات را مشخص کنید، در بخش بعد می توانید از منوی کشویی Leverage میزان اهرمی که مدنظر دارید انتخاب کنید. در کادرهای Parameters باید محدودۀ قیمت را در بخش های Low و High وارد کنید و به این ترتیب به ربات فرمان دهید که معاملات را در کدام بازۀ قیمتی انجام دهد. همچنین، در کادر No. Of placed orders باید تعداد معاملاتی را وارد کنید که ربات مجاز به انجام آن است.

  در بخش بعد (Investment)، باید مقدار سرمایه ای را وارد کنید که قصد دارید به این ربات اختصاص دهید. در این ربات نیز باید با توجه به رمزارزی که انتخاب می کنید، حداقل میزان رمزارز را به ربات اختصاص دهید. شما همچنین می توانید از درصدهای موجود در بخش پایین همین کادر استفاده کنید. به عنوان مثال، درصورتی که 400 تتر داشته باشید و 25درصد را انتخاب کنید، 100 دلار از تترهای شما در حساب معاملاتی صرافی کوکوین به این ربات اختصاص داده خواهد شد.

  شما همچنین می توانید تنظیمات پیشرفته ای را با کلیک روی Advanced Settings که با پیکان در تصویر مشخص شده است، به ربات خود اختصاص دهید. در این بخش امکان مشخص کردن حد سود (Take Profit Price)، حد ضرر (Stop Price) و قیمت انجام شدن اولین معامله (Entry Price) وجود دارد. پس از آنکه میزان سود ربات به مبلغ مشخص شده در کادر حد سود برسد، ربات به طور خودکار غیرفعال می شود. همچنین، درصورتی که میزان ضررهای ربات به مبلغ مشخص شده در کادر حد ضرر برسد، ربات باید به طور خودکار غیرفعال شود؛ البته این تنظیمات اختیاری هستند. درنهایت، باید روی کادر سبزرنگ Create (Long) کلیک کنید.

  Futures Grid (اپلیکیشن)

  پس از انتخاب بخش ربات Futures Grid، روی گزینۀ Next در پایین صفحه کلیک کنید تا به مرحلۀ بعد هدایت شوید.

  درصورتی که حالت Auto را انتخاب کرده باشید، ابتدا باید جفت ارز را انتخاب کنید و سپس مشخص کنید که می خواهید رباتی برای انجام معاملات خرید داشته باشید و یا رباتی بسیازید که معاملات فروش را انجام دهد.  در قدم بعد، باید مقدار سرمایۀ خود برای سرمایه گذاری را در کادر Total Investment وارد کرده و سپس روی گزینۀ Create کلیک کنید. درصورتی که ربات مأمور خرید باشد، Long  و درصورتی که ربات مأمور انجام معاملات فروش باشد، باید تب Short را انتخاب کنید.

  همچنین، درصورتی که بخواهید ربات را شخصی سازی کنید، پس از کلیک کردن روی تب Customize، باید داده های موردنظر را طبق آنچه در بخش نسخۀ تحت وب توضیح دادیم وارد کنید و درنهایت روی گزینۀ Create در پایین صفحه کلیک کنید.

  ربات Smart Rebalance

  یکی از اصول مدیریت سرمایه که در بازارهای مالی باید به آن توجه زیادی شود، وزن دارایی ها در سبد سرمایه گذاری هر تریدر یا سرمایه گذار است. علت این است که با زیادشدن مقدار یک دارایی در سبد شما، ریسک شما هم بالا می رود؛ زیرا با وجود اینکه در صورت سود، شما سود بیش تری را به دست خواهید آورد اما اگر بخش زیادی از سرمایۀ خود را به یک دارایی اختصاص دهید و آن دارایی ضررده باشد، شما ضرر بسیار زیادی را متحمل خواهید شد. یکی از اصول فعالیت در بازارهای مالی این است که در قدم اول تلاش کنید تا سرمایۀ خود را حفظ کرده و سپس به فکر کسب سود باشید. درنتیجه، تقسیم بندی درست رمزارزها در سبد دارایی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که با کمک این ربات می توانید این نیاز را برطرف کنید.

  پس از انتخاب Smart Rebalance در نوار بالای صفحه، پیغامی به شما نمایش داده می شود که به نسخۀ قدیمی منتقل خواهید شد؛ زیرا در زمان نگارش این مقاله امکان ساخت ربات Smart Rebalance در نسخۀ جدید وجود ندارد. در این مرحله، باید روی گزینۀ Confirm کلیک کنید.

  در این مرحله باید روی گزینۀ Create در بخش Smart Rebalance کلیک کنید. علاوه بر این، شما می توانید از ستون سمت راست تصویر اطلاعاتی را از ربات هایی مشاهده کنید که کاربران مختلف ایجاد کرده اند و در صورت تمایل از آن ها استفاده کنید. در ستون اول، یعنی Username/pair، نام کاربری و جفت ارزی که ربات روی آن ایجاد شده است، در ستون دوم، یعنی Runtime، مدت زمان فعال بودن ربات و در ستون سوم، یعنی APR، میزان سود سالانۀ ربات مشخص شده است. نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که درصد مشخص شده در ستون APR به سود سالانه اشاره دارد. درنتیجه، درصورتی که بخواهید میزان سود یک روز را به دست آورید، باید عدد APR را بر 365 (تعداد روزهای سال) تقسیم کنید.

  با کلیک روی گزینۀ Create در مقابل بخش Smart Rebalance که به توازن سازی هوشمند سبد دارایی اشاره دارد، چنین پنجره ای برای شما باز خواهد شد. هرکدام از ربات هایی که در این پنجره دیده می شوند، دارای دو گزینۀ Introduction و Create Now هستند. درصورتی که بخواهید اطلاعاتی را دربارۀ ربات موردنظر به دست آورید، باید روی گزینۀ Introduction کلیک کنید و درصورتی که تصمیم به ساخت ربات با این تنظیمات گرفته باشید، باید روی گزینۀ Create Now کلیک کنید.

  همچنین، در بالا و سمت راست پنجرۀ بازشده دو گزینه وجود دارد. گزینۀ Customize به شخصی سازی ربات توسط تریدر اشاره دارد (در آینده به طور کامل توضیح خواهیم داد) و گزینۀ Import Assets from Trading Account به کاربر اجازه می دهد تا سرمایۀ موردنیاز را برای فعالیت در بخش معاملاتی و ایجاد ربات انتقال دهد.

  در این مرحله می توانید از میان گزینۀ های بالای پنجره (AI Balance، Equal و یا By Market Cap) انتخاب کنید. اگر حالت AI Balance را انتخاب کنید، هوش مصنوعی مقدار هرکدام از ارزهای دیجیتال موجود در ربات را تنظیم خواهد کرد. به عنوان مثال، ممکن است یک ارز دیجیتال 40درصد از کل سبد دارایی ربات را در بر گیرد درحالی که رمزارز دیگری تنها 2درصد از دارایی سبد ربات را پوشش دهد. اگر حالت Equal به معنای برابر را انتخاب کنید، همۀ رمزارزها سهم یکسانی از سبد دارایی را پوشش خواهند داد. به عنوان مثال، هر ارز دیجیتال 100 تتر را در این ربات خواهد داشت و درصورتی که حالت By Market Cap را انتخاب کنید، با توجه به رتبۀ ارز دیجیتال در رتبه بندی و بزرگی بازار آن رمزارز، درصدی در سبد دارایی به آن رمزارز اختصاص داده خواهد شد.

  در بخش بعدی، می توانید لیست ارزهای دیجیتالی که در این ربات قرار داده شده اند مشاهده کنید. همچنین، درصورتی که قصد اضافه کردن یک ارز دیجیتال را به ربات داشته باشید، می توانید روی گزینۀ Add Coins کلیک کنید درحالی که برای حذف هرکدام از رمزارزهای موجود باید روی گزینۀ X در مقابل رمزارز موردنظر کلیک کنید.

  در کادر بعد، یعنی Total Investment، باید مقدار دارایی ای که قصد دارید درگیر این ربات کنید را مشخص کنید. همچنین، با فعال کردن Multi Coin ربات اجازه خواهد داشت تا در صورت دارابودن رمزارزها، معاملاتی را روی جفت ارزهایی براساس تتر و یا حتی دیگر رمزارزها انجام دهد.

  در انتها با کلیک کردن روی گزینۀ Create ربات ساخته می شود و شما می توانید در صورت انتخاب درست سبد دارایی در دورۀ زمانی مناسب، به سود برسید. در بالای کادر Create بخش Advanced Settings را مشاهده خواهید کرد که اختیاری است و در صورت تمایل می توانید تنظیمات آن را انجام دهید. گزینۀ های موجود در این بخش نیز حد سود و حد ضرر (همچون ربات هایی که پیش از این توضیح دادیم) و البته Auto Rebalance هستند. گزینۀ Auto Rebalance به بازه های مشخص برای متعادل سازی دوباره اشاره دارد. به عنوان مثال، درصورتی که این مورد را روی 28 روز تنظیم کنید، ربات هر 28 روز یک بار درصد رمزارزها را در سبد دارایی با توجه به شرایطی که دارند و البته با توجه به حالتی که شما انتخاب می کنید (AI / Equal / Market Cap) تنظیم خواهد کرد.

  آنچه تا اینجا در خصوص ربات صرافی کوکوین در بخش Smart Rebalance گفته شد، به حالت خودکار این نوع ربات اشاره داشت اما درصورتی که بخواهید خودتان یک ربات را با تنظیمات بیش تری ایجاد کنید، باید گزینۀ Customize را در مرحلۀ اول (در بخش پیش به این نکته اشاره شد) انتخاب کنید.

  با انتخاب گزینۀ Customoze چنین پنجره ای برای شما باز خواهد شد. طبق آنچه در حالت خودکار گفته شد، می توانید یکی از حالت های AI Balance، Equal و یا By Market Cap را انتخاب کنید. همان طورکه در تصویر هم می بینید، هیچ جفت ارزی در این نوع ربات وجود ندارد و شما می توانید طبق تحلیل و تشخیص خودتان بهترین جفت ارزها را در هر زمینه ای به ربات اضافه کنید. برای این کار باید روی گزینۀ Add Coins کلیک کنید و از لیست رمزارزها، موارد موردنظر خود را انتخاب کنید.

  پس از انتخاب رمزارزها حالا باید تعیین کنید که قصد دارید چه مقدار سرمایه را در این ربات سرمایه گذاری کنید. باز هم امکان تنظیمات پیشرفته (که در بخش Advanced Settings وجود دارد) برای کاربران فراهم است. در انتها با کلیک روی گزینۀ Create ربات صرافی کوکوین در بخش Smart Rebalance و به صورت شخصی سازی شده ایجاد خواهد شد.

  Smart Rebalance (اپلیکیشن)

  ربات صرافی کوکوین را در بخش Smart Rebalance انتخاب کنید و سپس روی گزینۀ Next در پایین صفحه کلیک کنید. در صورت تمایل می توانید یکی از ربات های موجود در این بخش را پیدا کرده و روی گزینۀ Create Now کلیک کنید. در مرحلۀ بعد با واردکردن سرمایۀ موردنظر برای این ربات و در صورت تمایل اضافه و یا حذف کردن رمزارزهای موجود، روی گزینۀ Create Now کلیک کنید.

  با کلیک روی Create Now در مقابل هرکدام از ربات هایی که پیش از این ساخته شده اند، می توانید با وارد کردن نوع تعادل سبد دارایی و در صورت تمایل تغییر رمزارزها و سرمایۀ موردنظر برای ساخت ربات، با کلیک روی گزینۀ Create یک ربات بسازید.

  درصورتی که بخواهید در حالت شخصی سازی (Customize)، ربات صرافی کوکوین از نوع Smart Rebalance را ایجاد کنید، پس از کلیک روی گزینۀ Cusomize در مرحله پیش، با کلیک روی گزینۀ Add Coins، رمزارزهای موردنظر را به سبد دارایی ربات اضافه کرده و سرمایۀ موردنظر را برای این ربات در کادر Total Investment وارد کنید. شما می توانید یکی از حالت های AI Balance، Equal و یا By Market Cap را برای متعادل کردن سبد دارایی در بازه های زمانی مختلف انتخاب کنید (شرح این موارد را در بخش نسخۀ تحت وب آورده ایم).

  ربات DCA

  ربات DCA برای زمانی که کاربر قصد داشته باشد به صورت پله ای معاملاتی را در قیمت های متوالی در صرافی ها انجام دهد، کاربرد دارد. به عنوان مثال، فرض کنید که طبق تحلیل شما اتریوم در آینده روند صعودی خواهد داشت. با این حال، به دلیل نوسانات، اخبار و دیگر عوامل مؤثر در روند قیمتی، پیداکردن پایین ترین و بهترین قیمت برای ورود به معامله کار ساده ای نخواهد بود. در چنین شرایطی، بهترین راهکار این است که معامله گران در فواصل زمانی و در قیمت های متفاوت اقدام به خرید ارز دیجیتال کنند.

  در زمان نگارش این مقاله، ساخت ربات DCA در نسخۀ جدید صرافی امکان پذیر نیست. برای ساخت این نوع ربات صرافی کوکوین پس از کلیک روی تب DCA در نوار بالای صفحه، پنجرۀ کوچکی برای شما باز خواهد شد که از شما می خواهد برای ساخت ربات DCA به نسخۀ کلاسیک و قدیمی این صرافی منتقل شوید. با کلیک روی گزینۀ Confirm به نسخۀ قدیمی صرافی هدایت خواهید شد.

  در صفحۀ جدیدی که برای شما باز خواهد شد، می توانید انواع مختلف ربات را مشاهده کنید. با کلیک روی گزینۀ Create در مقابل بخش مربوط به DCA، به بخش ساخت این نوع ربات هدایت خواهید شد.

  پس از کلیک روی گزینۀ Create در مرحلۀ پیش، چنین پنجره ای برای شما باز خواهد شد که مربوط به ساخت ربات صرافی کوکوین در بخش DCA است. همان طورکه پیش تر توضیح دادیم، این ربات در قیمت های متفاوت اقدام به خرید ارز دیجیتال می کند تا به این ترتیب برآیند سود به دست آمده از معاملات روی جفت ارز موردنظر درصد معقولی باشد.

  در بخش اول باید جفت ارزی که قرار است ربات برای انجام معامله روی آن ساخته شود را انتخاب کنید. در کادر بعد باید تعیین کنید که ربات در چه بازه های زمانی اقدام به سرمایه گذاری و یا همان خرید ارز دیجیتال کند. در کادر سوم باید زمان اولین خرید را مشخص کنید و در کادر بعد نیز باید تعیین کنید که در هر بار که ربات اقدام به خرید ارز دیجیتال می کند، چه مقدار از سرمایۀ شما را هزینه کند.

  در انتها یک کادر دیگر وجود دارد که پرکردن آن اختیاری است و بیش ترین مقدار سرمایۀ شما که قرار است در کل معاملات توسط این ربات هزینه شود را تعیین می کند. پس از پرکردن کادرها با کلیک روی گزینۀ Create ربات ساخته می شود و در بازه های زمانی ای که تعیین کرده اید، به طور خودکار اقدام به خرید ارز دیجیتال موردنظر شما می کند.

  البته، درصورتی که بخواهید میزان سود خود را از ربات تعیین کنید، با کلیک روی گزینۀ Profit Target در مرحله قبل، چنین پنجره ای برای شما باز خواهد شد (می توانید سود موردنظر خودتان که قصد دارید توسط این ربات به دست آورید را در آن مشخص کنید). به عنوان مثال، با انتخاب 10درصد، پس از کسب سود 10درصدی، ربات شما به صورت خودکار غیرفعال خواهد شد. پس از تعیین میزان سود باید روی گزینۀ Create کلیک کنید تا ربات صرافی کوکوین از نوع DCA ساخته شود.

  DCA (اپلیکیشن)

  پس از انتخاب نوع ربات DCA، باید روی گزینۀ Next در پایین صفحه کلیک کنید. در کادر Amount Per Investment باید مقدار سرمایه را برای هر بار خرید تعیین کنید. در کادر Max Investment که البته اختیاری است، باید سرمایۀ کلی برای انجام تمام معاملات را وارد کنیم. در بخش Invest Every باید مشخص کنید که خرید در چه بازه های زمانی انجام شود و در قسمت  Date of first investment نیز باید  زمان اولین سرمایه گذاری تعیین شود. درنهایت، پس از قراردادن تمام اعداد و ارقام باید روی گزینۀ Create کلیک کنید تا ربات صرافی کوکوین از نوع DCA در اپلیکیشن موبایل این صرافی ساخته شود.

  ربات Infinity Grid

  ربات Infinity Grid را می توان به عنوان رباتی برای بازار اسپات دانست که با توجه به وضعیت بازار در هر زمان اقدام به سیو سود و یا خرید با قیمت پایین تر می کند. برای درک کارکرد این ربات به این مثال توجه کنید: فرض کنید یک ارز دیجیتال را در بازار رمزارزها با قیمت 20 تتر خریداری کرده اید. زمانی که قیمت این ارز دیجیتال به 25 تتر برسد شما برای سیو سود، 5 تتر را فروخته و سرمایۀ خود را باز هم به 20 تتر خواهید رساند.

  همچنین، درصورتی که قیمت ارز دیجیتال به 15 تتر برسد، با تزریق 5 تتر باز هم سرمایۀ خود را از آن رمزارز به 20 تتر خواهید رساند. این کاری است که ربات مأموریت دارد آن را انجام دهد. این ربات بیش تر با هدف ذخیرۀ سود شناخته می شود که بهتر است آن را در زمان هایی که بازار در یک وضعیت روبه رشد قرار دارد استفاده کنید.

  پس از انتخاب Infinity Grid در نوار بالای صفحه (در سمت چپ)، با چنین صفحه ای مواجه خواهید شد. در ابتدا از ستون سمت چپ باید جفت ارز موردنظر خود را انتخاب کنید و سپس به ستون سمت راست مراجعه کنید تا بتوانید اقدام به ایجاد ربات خود کنید. ایجاد این ربات در دو حالت خودکار (Auto) و شخصی سازی شده (Customze) امکان پذیر است.

  Auto

  درصورتی که بخواهید از بخش خودکار این ربات استفاده کنید، باید مقدار سرمایه ای که قصد دارید در این ربات درگیر کنید را در کادر Total Investment قرار داده و سپس روی گزینۀ Create کلیک کنید. صرافی به صورت خودکار اقدام به خرید می کند و بخشی از سرمایه را در زمانی مناسب با هدف سیو سود به فروش می رساند.

  Customize

  درصورتی که بخش Cusomize را انتخاب کنید، پس از انتخاب جفت ارز معاملاتی در ستون سمت چپ تصویر، باید موارد بیش تری را در ستون سمت راست نسبت به حالت خودکار (Auto) تنظیم کنید.

  در کادر Min Price باید کم ترین قیمتی را قرار دهید که ربات مجاز به خرید آن است. کادر بعدی، یعنی Profit Rate Per Grid، به میزان سودی اشاره دارد که ربات پس از کسب آن باید اقدام به سیو سود و درحقیقت فروش بخشی از سرمایه (آن مقدار از سرمایه که سود به دست آمده در معامله است و نه سرمایۀ اولیه) کند. در کادر Total Investment نیز باید مقدار سرمایه ای که قصد دارید در این ربات سرمایه گذاری کنید را وارد کنید و درنهایت روی گزینۀ Create کلیک کنید.

  در این ربات نیز می توانید برای آنکه مدیریت بیش تری روی معاملات ربات داشته باشید، با کمک بخش Advanced Settings که اختیاری است، برای خود حد سود و حد ضرر تعریف کنید.

  Infinity Grid (اپلیکیشن)

  پس از انتخاب Infinity Grid، روی گزینۀ Next در پایین صفحه کلیک کنید. در این ربات صرافی کوکوین تنها کاری که باید انجام دهید، این است که سرمایۀ موردنظر خود را برای انجام معاملات وارد کنید.

  همان طورکه اشاره کردیم، برای حالت خودکار (Auto) این ربات،  تنها باید جفت ارز موردنظر خود و سپس سرمایۀ مناسب برای سرمایه گذاری روی این ربات (در کادر Total Investment) را وارد کنید. بعد از تنظیم این موارد، کافی است روی گزینۀ Create کلیک کنید تا ربات صرافی کوکوین از نوع Infinity Grid ساخته شود.

  درصورتی که حالت شخصی سازی (Customize) ربات را انتخاب کرده باشید، پس از انتخاب جفت ارز مناسب باید کم ترین قیمت را برای خرید رمزارز (Min Price) و مقدار سودی که با رسیدن به آن، ربات باید اقدام به فروش (سیو سود) کند، در کادر Profit Rate Per Grid وارد کنید. همچنین، با واردکردن سرمایۀ اولیه برای این ربات در کادر Total Investment و درنهایت کلیک روی گزینۀ Create، کار ساخت ربات Infinity Grid در صرافی کوکوین به اتمام می رسد.

  نکات ربات صرافی کوکوین

  • میزان سود آورده شده در بخش APR به سود سالانۀ ربات اشاره دارد و برای به دست آوردن سود روزانۀ هر ربات باید رقم APR را بر 365 تقسیم کرد.
  • برای فعالیت در بخش ربات صرافی کوکوین و ساخت ربات های مختلف باید در بخش حساب Trading صرافی سرمایۀ اولیه داشته باشید.
  • جفت ارز انتخابی و بازۀ قیمتی و زمانی در موفقیت ربات ساخته شده تأثیر زیادی خواهند داشت.
  • با توجه به جفت ارز و نوع رباتی که انتخاب می کنید، باید حداقل سرمایه ای را در حساب معاملاتی خود داشته باشید.
  • ساخت ربات صرافی کوکوین بسیار ساده است. شرط لازم برای کسب سود از این ربات ها آن است که با داشتن یک استراتژی درست، جفت ارز مناسب را در بهترین زمان یکی از انواع ربات (بهترین ربات در هر زمان و برای هر جفت ارز می تواند متفاوت باشد) انتخاب کنید.

  مزایای استفاده از ربات صرافی کوکوین

  کاربران بازار ارزهای دیجیتال انسآن هایی هستند که به دلیل ماهیت انسان بودن، معمولاً نمی توانند سود مناسبی را از بازار ارزهای دیجیتال کسب کنند. محدودبودن توانایی های بشر باعث شده است که امروزه برای رسیدن به موفقیت بیش تر، برخی از وظایف خود را با کمک فناوری های مختلف بر عهدۀ انواع ربات و ماشین بگذارند. در این بخش از مقاله به بررسی انواع ربات صرافی کوکوین و مزایای این ربات ها خواهیم پرداخت.

  معاملات منطقی

  درصورتی که شما دانش کافی برای فعالیت در بخش های مختلف بازار ارزهای دیجیتال داشته باشید، یک قدم به موفقیت در این حوزه نزدیک تر شده اید اما باید بدانید که دانش و تسلط بر انواع تحلیل کافی نیست و در بسیاری از مواقع دیده شده است که افراد با دانش کافی نتوانسته اند بر اطلاعات و آنچه آموخته بودند پایبند باشند و تحت تاثیر جوّ بازار اقدام به بازکردن و یا بستن معاملات به صورت هیجانی کرده اند. براساس آنچه تجربه می گوید، چنین رفتارهایی معمولاً به ضرر معامله گران و سرمایه گذاران است. با این توضیحات، ابزاری را در نظر بگیرید که موقعیت ها را پیدا کرده و بدون احساس ترس یا طمع، معاملات را به صورت کاملاً منطقی انجام دهد.

  بهره برداری از تمام فرصت ها

  انسان محدود است و نمی تواند 24 ساعت روز و 7 روز هفته را به رصد و بررسی نمودارهای قیمتی پرداخته و در زمان مناسب معاملات خوب را باز کند. در چنین شرایطی، ربات صرافی کوکوین به کمک کاربران می آید تا به جای آن ها معاملاتی را انجام داده و سودهایی را برای کاربران خود به ارمغان آورد.

  صرف زمان کم تر برای رصد بازار

  کاربران در بازار ارزهای دیجیتال باید برای خود یک استراتژی داشته باشند و با صادرشدن چند سیگنال براساس استراتژی خود، اقدام به بازکردن یا بستن معاملات کنند. با توجه به ماهیت بازار رمزارزها، رفتارهای قیمتی در نمودار دارایی ها تکرار می شوند. بنابراین، می توان با داشتن یک استراتژی و کمک گرفتن از ربات صرافی کوکوین، البته با توجه به شرایط بازار، بدون صرف زمان به سود رسید.

  کلام آخر

  به اعتقاد وارن بافت، تنها افرادی می توانند ثروتمند شوند که در زمان خواب هم درآمد داشته باشند. به عبارت دیگر، شما در صورتی ثروتمند خواهید شد که حتی در زمانی که خواب هستید و یا کار نمی کنید، بر سرمایۀ شما افزوده شود. درصورتی که به درستی از ربات صرافی کوکوین استفاده کنید، درآمد غیرفعال خواهید داشت؛ حتی زمانی که خواب و یا مشغول انجام دادن کارهای دیگر هستید. ما در این مقاله سعی کردیم ربات صرافی کوکوین را به طور کامل شرح دهیم تا شما بتوانید با تکیه بر دانش و اطلاعات خویش و البته استفاده از امکانات عالی این ربات ها به درآمد برسید. نکتۀ بسیار مهمی که وجود دارد، این است که شما لازم است دانش کافی برای بهترین زمان ساخت ربات را داشته باشید و در زمان و موقعیت مناسب، بهترین نوع ربات را فعال کنید. برای آنکه به چنین دانشی برسید، می توانید در یک دوره آموزش ارز دیجیتال شرکت کنید که خوشبختانه امروزه هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین در دسترس است.

  سؤالات متداول

  به طور کلی پنج نوع ربات معامله گر در صرافی کوکوین وجود دارند که عبارتند از: ربات Stop Grid، ربات Futures Grid، ربات Smart Rebalance، ربات DCA و ربات Infinity Grid.

  معاملات منطقی، بهره برداری از تمام فرصت ها و صرف زمان کم تر برای رصد بازار.

  ربات Smart Rebalance در بازه های زمانی متفاوت اقدام به اصلاح و چیدن دوبارۀ پورتفولیوی کاربر خواهد کرد.

  بله. با توجه به جفت ارزی که انتخاب می کنید، باید حداقل مبلغ مشخصی را در حساب خود داشته باشید و به ربات اختصاص دهید.

  بله. در گذشته کاربران برای استفاده از ربات ها مجبور بودند از نسخۀ اپلیکیشن موبایل این صرافی استفاده کنند اما درحال حاضر، امکان ساخت تمام ربات ها در نسخۀ تحت وب (و همچنین موبایل) وجود دارد.