آموزش فیوچرز صرافی کوکوین با معرفی انواع سفارش ها

صرافی کوکوین

کوکوین یکی از برترین صرافی‌های رمزنگاری شده در سطح جهان است. این صرافی ویژگی‌های معاملاتی متنوعی از جمله معاملات اسپات، توقف ضرر و حد ضرر را برای معامله‌گران بازار رمزارزها ارائه می‌دهد. علاوه بر این، برای کاربران صرافی کوکوین این امکان فراهم شده تا توسط این پلتفرم ایمن و قابل اعتماد وارد معاملات فیوچرز شده و در آن بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده را خرید و فروش کنند.

طبق اعلام صرافی Kucoin پلتفرم فیوچرز این صرافی، ورود کاربران با IP کشورهای تحریم شده، به این بخش امکان‌پذیر نبوده و از طرف دیگر کاربران احراز هویت شده ساکن این کشورها نیز به معاملات فیوچرز دسترسی ندارند. در پلتفرم فیوچرز صرافی کوکوین بجای ارزهای فیات یا سایر ارزهای دیجیتال، فقط Bitcoin/ETH در دسترس بوده و تمام سود و زیان کاربران در ETH/USDT/Bitcoin محاسبه می‌شود. در ادامه این مطلب به ارائه توضیحات بیشتر و آموزش فیوچرز صرافی کوکوین می‌پردازیم:

فیوچرز صرافی کوکوین

در یک بیان ساده معاملات فیوچرز در صرافی کوکوین به فرایندی گفته می‌شود که در آن؛ کاربر در پلتفرم Futures صرافی یک موقعیت (Position) ایجاد کرده، و توسط آن به کسب سود و احتمالا در برخی موارد ضرر می‌پردازد. و در نهایت با بستن پوزیشن ایجاد شده، سود/زیان بدست آمده در حساب اصلی کاربر منعکس می‌شود. یک معامله فیوچرز در پلتفرم Futures صرافی کوکوین توافق‌نامه‌ای است که در آن برنامه خرید یا فروش یک ارز دیجیتال خاص در زمان مشخصی در آینده تعیین می‌شود.

Liquidation در معاملات فیوچرز چیست؟

برای باز نگه‌داشتن پوزیشن ایجاد شده، معامله‌گران ملزم به نگه‌داشتن درصدی از ارزش پوزیشن خود هستند، که به آن Liquidation می‌گویند. در صورتی که کاربر نتواند این درصد را در حساب فیوچرز خود حفظ کند؛ پوزیشن وی توسط موتور Liquidation گرفته شده و منحل می‌شود. در نهایت Maintenance Margin نیز ازبین می‌رود.

بررسی صفحه معاملات فیوچرز در صرافی Kucoin

صفحه مربوط به معاملات فیوچرز در صرافی کوکوین از چند بخش اصلی تشکیل شده که در ادامه به توضیح هر یک از آنها می‌پردازیم:

در پلتفرم فیوچرز صرافی کوکوین می‌توانید به راحتی میان دو بخش Markets و Futures جابه‌جا شده و تغییرات مربوط به قسمت‌های مختلفی همچون موارد زیر را بررسی کنید:

در این بخش می‌توانید با ایجاد یک پوزیشن در قسمت مربوط به ایجاد پوزیشن جدید؛ پوزیشن مدنظر را باز، بسته، Long و Short کنید.

پلتفرم فیوچرز صرافی Kucoin در رابط کاربری معاملات فیوچرز؛ به منظور نمایش ابعاد کامل تغییرات بازار؛ یک نمودار شمعدانی، نمودار بازار، لیست معاملات اخیر و همچنین اوردربوک ارائه داده است.

در بخش مربوط به پوزیشن، می‌توانید پوزیشن‌های باز و وضعیت سفارشات خود را تنها با یک کلیک ساده بررسی کنید.

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

کارمزد معاملات فیوچرز در صرافی کوکوین

در پلتفرم Futures کوکوین، Maker به شخصی گفته می‌شود که به دفتر، نقدینگی اضافه کرده و ملزم است کارمزد مربوط به Maker را پرداخت کند. از طرف دیگر، به شخصی که نقدینگی را دریافت می‌کند، Taker گفته می‌شود.

هر دو قراردادهای Perpetual و Delivery شامل پرداخت کارمزد Maker و Taker می‌شوند. به طور کلی تفاوت کمی بین کارمزدهای دریافت شده در این دو نوع قرارداد وجود دارد. در جدول زیر به توضیح کارمزد Maker و Taker می‌پردازیم:

مراحل انجام معاملات فیوچرز در صرافی کوکوین

برای انجام معاملات فیوچرز در صرافی Kucoin مانند مراحل زیر عمل کنید:

مرحله اول: ورد یا ثبت‌ نام در سایت صرافی

در صورتی که از قبل در صرافی Kucoin ثبت‍نام کرده باشید، تنها کافی‌‌ست با وارد کردن ایمیل و رمز عبور وارد حساب کاربری خود شوید. در غیر این صورت لازم است از طریق گزینه Sign Up در صرافی ثبت‌نام کنید. اگر برای ثبت نام در کوکوین به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، روی لینک کلیک کنید.

مرحله دوم: فعال‌ سازی معاملات فیوچرز

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

مرحله سوم: ایجاد یک مرز عبور

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

مرحله چهارم: دارایی‌ های فیوچرز

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

در این پلتفرم از طریق دو روش می‌توانید واریز انجام دهید:

نحوه واریز مستقیم دارایی در پلتفرم فیوچرز کوکوین

اگر دارایی BTC، USDT یا ETH شما در پلتفرم دیگری هستند، می‌توانید مستقیما بر روی گزینه “Deposit” کلیک کرده و USDT یا BTC را به آدرس مشخص شده واریز کنید.

توجه داشته باشید که در هنگام واریز USDT و BTC، پروتکل شبکه مربوطه را به درستی انتخاب کنید.

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

نحوه انتقال دارایی به پلتفرم فیوچرز صرافی کوکوین

اگر از قبل در حساب صرافی کوکوین خود USDT یا BTC داشته باشید؛ برای شروع معاملات فیوچرز خود؛ تنها کافی‌ست در قسمت اصلی حساب کاربری کوکوین گزینه “Transfer” را انتخاب کرده و USDT یا BTC را به پلتفرم فیوچرز کوکوین خود انتقال دهید.

این مطلب را حتما بخوانید:  آموزش ورود و ثبت نام در صرافی کوکوین (KuCoin)

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

مرحله پنجم: ثبت سفارش

برای ثبت سفارش در پلتفرم فیوچرز صرافی Kucoin سه مرحله اصلی وجود دارد:

1) مشخص کردن نوع سفارش / Order Type
2) تعیین اهرم فشار / Leverage
3) کمیت / Quantity

نحوه مشخص کردن نوع سفارش در پلتفرم فیوچرز کوکوین

در حال حاضر پلتفرم فیوچرز صرافی کوکوین از سه نوع سفارش پشتیبانی می‌کند؛ که در ادامه به توضیح هر یک از آنها می‌پردازیم:

سفارش محدود / Limit Order

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

در این نوع سفارش از قیمت از پیش تعیین شده برای خرید و فروش محصول استفاده می‌شود. در صرافی کوکوین می‌توانید قیمت و میزان سفارش را وارد کرده و در نهایت برای ثبت سفارش محدود بر روی گزینه Buy/Long یا Sell/Short کلیک کنید.

سفارش بازار / Marker Order

سفارش بازار به سفارشی گفته می‌شود که در آن محصول در بهترین قیمت موجود در بازار فعلی خرید یا فروش می‌شود. در پلتفرم فیوچرز کوکوین، برای ثبت سفارش بازار تنها کافی‌ست مقدار سفارش را وارد کرده و سپس برروی گزینه Buy/Long یا Sell/Short کلیک کنید.

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

سفارش توقف / Stop Order

سفارش توقف، زمانی فعال می‌شود که قیمت داده شده به قیمت توقف از پیش تعیین شده برسد. در پلتفرم فیوچرز کوکوین، برای ثبت سفارش توقف می‌توانید ابتدا Trigger Type را مشخص کرده و سپس قیمت توقف، قیمت سفارش و مقدار سفارش را تنظیم کنید.

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

نحوه تنظیم اهرم فشار (Leverage) در معاملات فیوچرز کوکوین

در معاملات فیوچرز از اهرم فشار برای چند برابر کردن میزان سود کاربر استفاده می‌شود. هر چه این اهرم در سطح بالاتری تنظیم شود به همان اندازه میزان سود و زیان کاربر نیز افزایش می‌یابد. بنابراین لازم است در انتخاب سطح اهرم فشار محتاطانه عمل کنید.

در صورتی که مراحل احراز هویت حساب کاربری فویچرز شما انجام و تایید نشده باشد، سطح اهرم فشار سفارش فیوچرز شما محدود خواهد شد. بنابراین، تنها کاربرانی که مراحل احراز هویت را به درستی طی کرده باشند به حداکثر میزان Leverage سفارشات فیوچرز دسترسی خواهند داشت.

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

نحوه انجام تنظیمات پیشرفته در پلتفرم فیوچرز Kucoin

توجه داشته باشید که تنظیمات پیشرفته تنها برای سفارشات Limit و Stop در دسترس هستند. این تنظیمات شامل موارد زیر هستند:

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

منظور از Buy/Long و Sell/Short در معاملات فیوچرز چیست؟

در پلتفرم فیوچرز صرافی کوکوین پس از آنکه اطلاعات یک سفارش را وارد کردید، با کلیک بر روی Buy/Long پوزیشن ایجاد شده را طولانی و با کلیک بر روی گزینه Sell/Short پوزیشن ایجاد شده را کوتاه کنید.

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

این پلتفرم برای ثبت سفارشات دارای محدودیت حداکثر و حداقل میزان قیمت سفارش است

مرحله ششم: دارایی‌ها در پلتفرم فیوچرز کوکوین

در صورتی که سفارشی را با موفقیت در پلتفرم فیوچرز کوکوین ثبت کرده باشید؛ می‌توانید در لیست پوزیشن‌های باز و متوقف شده خود را بررسی یا لغو کنید. پس از اجرا شدن سفارش، جزئیات پوزیشن مدنظر را در قسمت “Open Positions” بررسی کنید.

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

نشان‌دهنده میانگین قیمت وارد شده در پوزیشن فعلی شماست

اگر قیمت فیوچرز بدتر از Liquidation Price باشد، پوزیشن ایجاد شده منحل می‌شود.

به سود و زیان شناور پوزیشن‌های فعلی گفته می‌شود. اگر مثبت باشد، سود کسب کرده و در صورت منفی بودن، وجوه خود را از دست خواهید داد. درصد، نشان‌دهنده نسبت سود و زیان به مقدار سفارش است.

محاسبه PNL تحقق یافته (PNL: Profit and Lost) بر اساس تفاوت میان قیمت ورودی و خروجی یک پوزیشن انجام می‌شود. کارمزد معاملاتی و مالی نیز در محاسبه PNL تحقق یافته گنجانده می‌شود.

مارجین به حداقل میزان وجوهی که برای بازکردن و نگهداشتن یک پوزیشن نیاز است گفته می‌شود. به محض اینکه موجودی حساب شما به پایین‌تر از سطح Maintenance Margin برسد، پوزیشن ایجاد شده منحل می‌شود.

حداقل وجهی که برای بازکردن یک موقعیت جدید باید واریز شود را Initial Margin می‌گویند

حداقل وجهی که برای باز نگه‌داشتن موقعیت ایجاد شده لازم است را Maintenance Margin می‌گویند.

این ویژگی از انحلال پوزیشن ایجاد شده جلوگیری می‌کند. به این ترتیب در صورت روشن بودن این حالت، وجوه موجود در Available Balance به پوزیشن موجود اضافه شده و از انحلال پوزیشن جلوگیری می‌شود.

با فعال کردن تنظیمات این گزینه، سیستم برداشت سود و توقف ضرر برای جلوگیری از احتمال از دست دادن وجوه؛ به صورت خودکار در پوزیشن شما انجام می‌شود.

مرحله هفتم: بستن پوزیشن

برای بستن یک پوزیشن تنها کافی‌ست در بخش مربوط به پوزیشن، بر روی گزینه “Close” کلیک کنید. و یا اینکه با ثبت یک سفارش، موقعیت‌های خود را ببندید.

برای مثال، اگر اندازه پوزیشن کنونی شما برابر با +100 باشد، به محض بستن تمام پوزیشن‌ها، اندازه پوزیشن شما صفر می‌شود.

بستن پوزیشن در سفارش بازار (Market Order)

آموزش فیوچرز صرافی کوکوین

بستن پوزیشن در سفارش محدود (Limit Order)

معاملات آتی (Futtures) در اپلیکیشن صرافی کوکوین

معاملات آتی (Futtures) به نوعی از معاملات اشاره دارد که معامله‌گران در آن‌ها قیمت آینده یک ارز دیجیتال را پیش‌بینی می‌کنند و براساس آن سفارشات خود را ثبت می‌کنند. برای انجام این نوع معاملات باید ابتدا از نوار پایین صفحه بخش Futures را انتخاب کنید. در ادامه توضیحات مربوط به بخش Futures با اعداد نوشته‌شده در تصویر توضیح خواهیم داد:

  1. شما می‌توانید جفت ‌ارزی که قصد بازکردن معامله روی آن را دارید، در این بخش انتخاب کنید.
  2. در این قسمت نیز می‌توانید نوع معامله خود (خرید Buy یا فروش Sell) را با کلیک بر تب موردنظر انتخاب کنید.
  3. امکان انجام معاملات با اهرم در معاملات Futures وجود دارد که شما می‌توانید از این بخش آن را تنظیم کنید. در بخش‌های بعدی این ویژگی را کامل‌تر توضیح خواهیم داد.
  4. از این بخش نیز که به‌صورت پیش‌فرض روی Limit قرار گرفته است، می‌توانید روش ثبت سفارش خود را تعیین کنید. علاوه بر انواع سفارشات که در بخش‌های معاملات Spot و Margin توضیح داده شد، روش ثبت سفارش Hidden نیز در بخش Futures وجود دارد. در صورتی که کاربری این روش را انتخاب کند، سفارش وی در بخش بازار صرافی و در کنار دیگر سفارش‌های موجود به چشم نمی‌خورد و درواقع از دید کاربران مخفی است.
  5. در صورتی که قصد اعمال حد سود و حد ضرر را برای معاملات خود داشته باشید، می‌توانید تنظیمات لازم را از این بخش اعمال کنید. در بخش‌های بعدی این قسمت نیز توضیح داده خواهد شد.
  6. در صورتی که برای بازکردن معاملات خود در بخش آتی (Futures) به سرمایه نیاز داشته باشید، می‌توانید با کلیک روی این دو پیکان دوسویه همچون دیگر بخش‌ها سرمایه‌های خود را به بخش فیوچرز منتقل کنید.
  7. درنهایت پس از واردکردن مقادیر موردنظر در کادرهای مربوط و اعمال تنظیمات مربوط با کلیک روی Buy/Long یا Sell/Short سفارش شما ثبت خواهد شد.
این مطلب را حتما بخوانید:  آموزش ربات تریدینگ کوکوین (Trading Bot)

اپلیکیشن صرافی کوکوین

لوریج معاملات آتی صرافی کوکوین در موبایل

یکی از امکاناتی که برخی صرافی‌ها برای کاربران خود فراهم می‌کنند، استفاده از ویژگی لوریج یا اهرم است. با استفاده از اهرم کاربران می‌توانند با سرمایه‌ای چند برابر سرمایه اصلی خود معاملات خرید و فروش را باز کنند؛ به این ترتیب سودی که از این طریق به معامله‌گر می‌رسد، با توجه به ضریب اهرم می‌تواند چند برابر شود؛ برای مثال اگر سرمایه شما 100 دلار باشد و قصد استفاده از اهرم 30 را در معاملات خود داشته باشید، می‌توانید معاملاتی با سرمایه 3000 دلار (100*30) را باز کنید. به این ترتیب در صورتی که شما با سرمایه 100 دلار 3 درصد سود می‌کردید، مبلغ 3 دلار به دست می‌آوردید، اما با استفاده از لوریج 30 این مبلغ به 90 (3*30) دلار خواهد رسید. البته فراموش نکنید که تمام مطالب در صورت متضررشدن معامله‌گر نیز صدق می‌کند؛ یعنی اگر کاربری در حالت عادی 2 درصد ضرر کند، با استفاده از لوریج 10، مبلغ 20 دلار متضرر خواهد شد؛ به همین دلیل باید در استفاده از این ویژگی در صرافی‌ها محتاط بود و پس از کسب دانش و تجربه کافی برای بالابردن میزان سود با کمترین سرمایه از اهرم در معاملات استفاده کرد.

برای استفاده از خدمات لوریج با کلیک روی بخش مربوط (به‌صورت پیش‌فرض با Margin 5x) مشخص شده است کلیک می‌کنیم و به این ترتیب منویی همچون تصویر زیر برای شما باز خواهد شد. در کادر اول می‌توانید لوریج انتخابی خود را که می‌تواند بین 1 تا 100 متغیر باشد، انتخاب می‌کنید. همچنین امکان استفاده از نوار پایین کادر برای انتخاب لوریج مناسب وجود دارد.

با فعال‌سازی بخش Auto-Deposit Margin نیز می‌توانید به صرافی بگویید درصورت نزدیک‌شدن شما به لیکوئیدشدن، سرمایه موجود در صرافی را نیز در این معامله وارد کند تا به این ترتیب معامله شما باز بماند. با غیرفعال‌کردن این بخش (این بخش به‌صورت پیش‌فرض غیرفعال است) تنها سرمایه‌ای که در معامله دخیل بوده است، در خطر قرار می‌گیرد و درصورت لیکوئیدشدن تنها همین مقدار سرمایه از بین خواهد رفت و نه کل سرمایه شما در صرافی.

درنهایت با کلیک روی گزینه Confirm، تنظیمات بخش اهرم را تأیید خواهید کرد و معامله شما آماده ثبت‌شدن خواهد بود.

اپلیکیشن صرافی کوکوین

حد سود و حد ضرر در معاملات آتی صرافی کوکوین در موبایل

قراردادن حد سود و حد ضرر در معاملات یکی از اصول مدیریت سرمایه است که می‌تواند ضرر شما را کنترل کند. درواقع با اعمال حد سود و حد ضرر در معاملات شما به صرافی می‌گویید که اگر سود یا ضرر من در معامله مربوطه به درصد X رسید، اقدام به بستن معامله کند. گاهی معامله شما در سود قرار می‌گیرد، اما پیش از آنکه شما معامله خود را ببندید، روند قیمتی ارز دیجیتال موردنظر تغییر کرده و سودی که درواقع سود تحقق‌نیافته شماست، از دست شما خواهد رفت. همچنین گاهی معامله شما وارد ضرر می‌شود، اما شما با این تفکر که روند تغییر خواهد کرد و معامله شما به سود خواهد رسید، از بستن معامله خود اجتناب می‌کنید و همین عامل می‌تواند کل سرمایه شما را از بین ببرد؛ درنتیجه اعمال حد سود و حد ضرر می‌تواند نقش مؤثری در برآیند سود شما در بازار داشته باشد.

برای تنظیم این مقادیر در معاملات خود بعد از فعال‌کردن Take Profit & Stop Loss، کادرهایی برای شما به نمایش درمی‌آیند که می‌توانید این مقادیر را با توجه به استراتژی و تحلیل خود وارد کنید. در کادر Profit Rate که میزان سود شما را تعیین می‌کند، می‌توانید درصدی را که مدنظر دارید وارد کنید. به‌عنوان مثال 5 درصد؛ به این ترتیب قیمت ارز زمانی که به آن مبلغی برسد که باعث شود شما 5 درصد سود کنید، در کادر کناری قرار گرفته و با رسیدن مبلغ ارز دیجیتال به آن معامله به صورت خودکار بسته خواهد شد.

Stop Loss نیز به حد ضرر شما مربوط است. باز هم با واردکردن درصد انتخابی شما، زمانی که قیمت ارز به مبلغی برسد که شما به میزان آن درصد وارد ضرر شده باشید، معامله به صورت خودکار بسته خواهد شد.

پس از تنظیم تمام مواردی که در بخش‌های مختلف توضیح داده شد، کافی است روی گزینه Buy/Long یا Sell/Short کلیک کنید تا سفارش شما ثبت شود.

اپلیکیشن صرافی کوکوین

نتیجه‌ گیری

فعالیت و کسب سود در پلتفرم فیوچرز صرافی کوکوین و یا سایر صرافی‌های معتبر نیازمند آموزش و کسب تجربه است. این بخش برای معامله‌گران حرفه‌‌ای و با تجربه مناسب بوده و برای معامله‌گران مبتدی توصیه نمی‌شود. به طور کلی بهتر است معاملات فیوچرز را با بخش کوچکی از دارایی و اهرم فشار کم شروع کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۰۷ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵