کوکوین یکی از برترین صرافی های رمزنگاری شده در سطح جهان است. این صرافی ویژگی های معاملاتی متنوعی از جمله معاملات اسپات، توقف ضرر و حد ضرر را برای معامله گران بازار رمزارزها ارائه می دهد. علاوه بر این، برای کاربران صرافی کوکوین این امکان فراهم شده تا توسط این پلتفرم ایمن و قابل اعتماد وارد معاملات فیوچرز شده و در آن بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده را خرید و فروش کنند.

فهرست []

  طبق اعلام صرافی Kucoin پلتفرم فیوچرز این صرافی، ورود کاربران با IP کشورهای تحریم شده، به این بخش امکان پذیر نبوده و از طرف دیگر کاربران احراز هویت شده ساکن این کشورها نیز به معاملات فیوچرز دسترسی ندارند. در پلتفرم فیوچرز صرافی کوکوین بجای ارزهای فیات یا سایر ارزهای دیجیتال، فقط Bitcoin/ETH در دسترس بوده و تمام سود و زیان کاربران در ETH/USDT/Bitcoin محاسبه می شود. در ادامه این مطلب به ارائه توضیحات بیشتر و آموزش فیوچرز صرافی کوکوین می پردازیم:

  فیوچرز صرافی کوکوین

  در یک بیان ساده معاملات فیوچرز در صرافی کوکوین به فرایندی گفته می شود که در آن؛ کاربر در پلتفرم Futures صرافی یک موقعیت (Position) ایجاد کرده، و توسط آن به کسب سود و احتمالا در برخی موارد ضرر می پردازد. و در نهایت با بستن پوزیشن ایجاد شده، سود/زیان بدست آمده در حساب اصلی کاربر منعکس می شود. یک معامله فیوچرز در پلتفرم Futures صرافی کوکوین توافق نامه ای است که در آن برنامه خرید یا فروش یک ارز دیجیتال خاص در زمان مشخصی در آینده تعیین می شود.

  Liquidation در معاملات فیوچرز چیست؟

  برای باز نگه داشتن پوزیشن ایجاد شده، معامله گران ملزم به نگه داشتن درصدی از ارزش پوزیشن خود هستند، که به آن Liquidation می گویند. در صورتی که کاربر نتواند این درصد را در حساب فیوچرز خود حفظ کند؛ پوزیشن وی توسط موتور Liquidation گرفته شده و منحل می شود. در نهایت Maintenance Margin نیز ازبین می رود.

  بررسی صفحه معاملات فیوچرز در صرافی Kucoin

  صفحه مربوط به معاملات فیوچرز در صرافی کوکوین از چند بخش اصلی تشکیل شده که در ادامه به توضیح هر یک از آنها می پردازیم:

  • Futures

  در پلتفرم فیوچرز صرافی کوکوین می توانید به راحتی میان دو بخش Markets و Futures جابه جا شده و تغییرات مربوط به قسمت های مختلفی همچون موارد زیر را بررسی کنید:

  • آخرین قیمت/ Last Price

  • تغییر / Change

  • حجم معاملات / Trading Volume

  • Trade

  در این بخش می توانید با ایجاد یک پوزیشن در قسمت مربوط به ایجاد پوزیشن جدید؛ پوزیشن مدنظر را باز، بسته، Long و Short کنید.

  • Market

  پلتفرم فیوچرز صرافی Kucoin در رابط کاربری معاملات فیوچرز؛ به منظور نمایش ابعاد کامل تغییرات بازار؛ یک نمودار شمعدانی، نمودار بازار، لیست معاملات اخیر و همچنین اوردربوک ارائه داده است.

  • Positions

  در بخش مربوط به پوزیشن، می توانید پوزیشن های باز و وضعیت سفارشات خود را تنها با یک کلیک ساده بررسی کنید.

  کارمزد معاملات فیوچرز در صرافی کوکوین

  در پلتفرم Futures کوکوین، Maker به شخصی گفته می شود که به دفتر، نقدینگی اضافه کرده و ملزم است کارمزد مربوط به Maker را پرداخت کند. از طرف دیگر، به شخصی که نقدینگی را دریافت می کند، Taker گفته می شود.

  هر دو قراردادهای Perpetual و Delivery شامل پرداخت کارمزد Maker و Taker می شوند. به طور کلی تفاوت کمی بین کارمزدهای دریافت شده در این دو نوع قرارداد وجود دارد. در جدول زیر به توضیح کارمزد Maker و Taker می پردازیم:

  مراحل انجام معاملات فیوچرز در صرافی کوکوین

  برای انجام معاملات فیوچرز در صرافی Kucoin مانند مراحل زیر عمل کنید:

  مرحله اول: ورد یا ثبت نام در سایت صرافی

  در صورتی که از قبل در صرافی Kucoin ثبت‍نام کرده باشید، تنها کافی ست با وارد کردن ایمیل و رمز عبور وارد حساب کاربری خود شوید. در غیر این صورت لازم است از طریق گزینه Sign Up در صرافی ثبت نام کنید. اگر برای ثبت نام در کوکوین به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، روی لینک کلیک کنید.

  مرحله دوم: فعال سازی معاملات فیوچرز

  • برای فعال سازی معاملات فیوچرز ابتدا وارد پلتفرم Futures صرافی شده و سپس در گوشه سمت راست تصویر بر روی گزینه “Enable Futures Trading” کلیک کنید.
  • پس از آن نیز برای تکمیل پروسه فعال سازی گزینه “I Have Read and Agree” را تیک دار کنید.

  مرحله سوم: ایجاد یک مرز عبور

  • برای افزایش امنیت حساب کاربری و دارایی های خود مراحل ایجاد و تایید رمز عبور معاملاتی خود را تکمیل کنید.
  • برای این کار تنها کافی ست در گوشه سمت راست تصویر بر روی گزینه “Trading Password” کلیک کنید.

  مرحله چهارم: دارایی های فیوچرز

  • برای بررسی دارایی های فیوچرز خود از طریق داشبورد بالای صفحه بر روی گزینه “Assets” و سپس “Futures Assets” کلیک کنید.
  • پس از انتخاب این گزینه به صفحه دارایی ها هدایت می شوید.

  • در صفحه دارایی ها می توانید میزان کل دارایی های خود را بررسی کنید.
  • موارد مختلفی مانند میزان موجودی، مارجین پوزیشن، ثبت سفارش مارجین، PNL تحقق نیافته، تاریخچه PNL حساب کاربری شما در این صفحه در دسترس هستند.
  • شما می توانید تاریخچه سود و زیان پوزیشن ایجاد شده را بررسی کنید.

  در این پلتفرم از طریق دو روش می توانید واریز انجام دهید:

  • واریز مستقیم
  • انتقال

  نحوه واریز مستقیم دارایی در پلتفرم فیوچرز کوکوین

  اگر دارایی BTC، USDT یا ETH شما در پلتفرم دیگری هستند، می توانید مستقیما بر روی گزینه “Deposit” کلیک کرده و USDT یا BTC را به آدرس مشخص شده واریز کنید.

  توجه داشته باشید که در هنگام واریز USDT و BTC، پروتکل شبکه مربوطه را به درستی انتخاب کنید.

  نحوه انتقال دارایی به پلتفرم فیوچرز صرافی کوکوین

  اگر از قبل در حساب صرافی کوکوین خود USDT یا BTC داشته باشید؛ برای شروع معاملات فیوچرز خود؛ تنها کافی ست در قسمت اصلی حساب کاربری کوکوین گزینه “Transfer” را انتخاب کرده و USDT یا BTC را به پلتفرم فیوچرز کوکوین خود انتقال دهید.

  مرحله پنجم: ثبت سفارش

  برای ثبت سفارش در پلتفرم فیوچرز صرافی Kucoin سه مرحله اصلی وجود دارد:

  1) مشخص کردن نوع سفارش / Order Type
  2) تعیین اهرم فشار / Leverage
  3) کمیت / Quantity

  نحوه مشخص کردن نوع سفارش در پلتفرم فیوچرز کوکوین

  در حال حاضر پلتفرم فیوچرز صرافی کوکوین از سه نوع سفارش پشتیبانی می کند؛ که در ادامه به توضیح هر یک از آنها می پردازیم:

  سفارش محدود / Limit Order

  در این نوع سفارش از قیمت از پیش تعیین شده برای خرید و فروش محصول استفاده می شود. در صرافی کوکوین می توانید قیمت و میزان سفارش را وارد کرده و در نهایت برای ثبت سفارش محدود بر روی گزینه Buy/Long یا Sell/Short کلیک کنید.

  سفارش بازار / Marker Order

  سفارش بازار به سفارشی گفته می شود که در آن محصول در بهترین قیمت موجود در بازار فعلی خرید یا فروش می شود. در پلتفرم فیوچرز کوکوین، برای ثبت سفارش بازار تنها کافی ست مقدار سفارش را وارد کرده و سپس برروی گزینه Buy/Long یا Sell/Short کلیک کنید.

  سفارش توقف / Stop Order

  سفارش توقف، زمانی فعال می شود که قیمت داده شده به قیمت توقف از پیش تعیین شده برسد. در پلتفرم فیوچرز کوکوین، برای ثبت سفارش توقف می توانید ابتدا Trigger Type را مشخص کرده و سپس قیمت توقف، قیمت سفارش و مقدار سفارش را تنظیم کنید.

  نحوه تنظیم اهرم فشار (Leverage) در معاملات فیوچرز کوکوین

  در معاملات فیوچرز از اهرم فشار برای چند برابر کردن میزان سود کاربر استفاده می شود. هر چه این اهرم در سطح بالاتری تنظیم شود به همان اندازه میزان سود و زیان کاربر نیز افزایش می یابد. بنابراین لازم است در انتخاب سطح اهرم فشار محتاطانه عمل کنید.

  در صورتی که مراحل احراز هویت حساب کاربری فویچرز شما انجام و تایید نشده باشد، سطح اهرم فشار سفارش فیوچرز شما محدود خواهد شد. بنابراین، تنها کاربرانی که مراحل احراز هویت را به درستی طی کرده باشند به حداکثر میزان Leverage سفارشات فیوچرز دسترسی خواهند داشت.

  نحوه انجام تنظیمات پیشرفته در پلتفرم فیوچرز Kucoin

  توجه داشته باشید که تنظیمات پیشرفته تنها برای سفارشات Limit و Stop در دسترس هستند. این تنظیمات شامل موارد زیر هستند:

  • Post Only
  • Hidden
  • سیاست های Time in Force مانند GTC، IOC و…

  منظور از Buy/Long و Sell/Short در معاملات فیوچرز چیست؟

  در پلتفرم فیوچرز صرافی کوکوین پس از آنکه اطلاعات یک سفارش را وارد کردید، با کلیک بر روی Buy/Long پوزیشن ایجاد شده را طولانی و با کلیک بر روی گزینه Sell/Short پوزیشن ایجاد شده را کوتاه کنید.

  • در حالت اول: اگر پوزیشن ایجاد شده را طولانی کرده و قیمت های فیوچرز بالا برود، سود کسب خواهید کرد.
  • در حالت دوم: اگر پوزیشن ایجاد شده را کوتاه کرده و قیمت های فیوچرز پایین برود، سود کسب خواهید کرد.

  این پلتفرم برای ثبت سفارشات دارای محدودیت حداکثر و حداقل میزان قیمت سفارش است

  مرحله ششم: دارایی ها در پلتفرم فیوچرز کوکوین

  در صورتی که سفارشی را با موفقیت در پلتفرم فیوچرز کوکوین ثبت کرده باشید؛ می توانید در لیست پوزیشن های باز و متوقف شده خود را بررسی یا لغو کنید. پس از اجرا شدن سفارش، جزئیات پوزیشن مدنظر را در قسمت “Open Positions” بررسی کنید.

  • Entry Price

  نشان دهنده میانگین قیمت وارد شده در پوزیشن فعلی شماست

  • Liquidation Price

  اگر قیمت فیوچرز بدتر از Liquidation Price باشد، پوزیشن ایجاد شده منحل می شود.

  • Unrealised PNL

  به سود و زیان شناور پوزیشن های فعلی گفته می شود. اگر مثبت باشد، سود کسب کرده و در صورت منفی بودن، وجوه خود را از دست خواهید داد. درصد، نشان دهنده نسبت سود و زیان به مقدار سفارش است.

  • Realised PNL

  محاسبه PNL تحقق یافته (PNL: Profit and Lost) بر اساس تفاوت میان قیمت ورودی و خروجی یک پوزیشن انجام می شود. کارمزد معاملاتی و مالی نیز در محاسبه PNL تحقق یافته گنجانده می شود.

  • Margin

  مارجین به حداقل میزان وجوهی که برای بازکردن و نگهداشتن یک پوزیشن نیاز است گفته می شود. به محض اینکه موجودی حساب شما به پایین تر از سطح Maintenance Margin برسد، پوزیشن ایجاد شده منحل می شود.

  • Initial Margin

  حداقل وجهی که برای بازکردن یک موقعیت جدید باید واریز شود را Initial Margin می گویند

  • Maintenance Margin

  حداقل وجهی که برای باز نگه داشتن موقعیت ایجاد شده لازم است را Maintenance Margin می گویند.

  • Auto-Deposit Margin

  این ویژگی از انحلال پوزیشن ایجاد شده جلوگیری می کند. به این ترتیب در صورت روشن بودن این حالت، وجوه موجود در Available Balance به پوزیشن موجود اضافه شده و از انحلال پوزیشن جلوگیری می شود.

  • Taker Profit/Stop Loss

  با فعال کردن تنظیمات این گزینه، سیستم برداشت سود و توقف ضرر برای جلوگیری از احتمال از دست دادن وجوه؛ به صورت خودکار در پوزیشن شما انجام می شود.

  مرحله هفتم: بستن پوزیشن

  برای بستن یک پوزیشن تنها کافی ست در بخش مربوط به پوزیشن، بر روی گزینه “Close” کلیک کنید. و یا اینکه با ثبت یک سفارش، موقعیت های خود را ببندید.

  برای مثال، اگر اندازه پوزیشن کنونی شما برابر با +100 باشد، به محض بستن تمام پوزیشن ها، اندازه پوزیشن شما صفر می شود.

  بستن پوزیشن در سفارش بازار (Market Order)

  • برای بستن پوزیشن در سفارش مارکت ابتدا لازم است بر روی گزینه “Close Position” و سپس بر روی گزینه “Market ” در گوشه پایین سمت راست تصویر کلیک کنید.
  • پس از باز شدن پنجره جدید اندازه پوزیشنی که قصد بستن آن را دارید، وارد کنید.
  • در اخر نیز با کلیک بر روی گزینه “Confirm”، پوزیشن شما در قیمت کنونی بازار بسته می شود.

  بستن پوزیشن در سفارش محدود (Limit Order)

  • برای بستن پوزیشن در سفارش محدود نیز ابتدا بر روی گزینه “Close Position” و سپس گزینه ” Limit” موجود در گوشه پایین سمت راست تصویر کلیک کنید.
  • پس از آن در پنجره باز شده، قیمت و اندازه پوزیشنی را که قصد بستن آن را دارید، وارد کنید.
  • در آخر نیز با کلیک بر روی گزینه “Confirm” مراحل بستن پوزیشن مدنظر را نهایی کنید.

  معاملات آتی (Futtures) در اپلیکیشن صرافی کوکوین

  معاملات آتی (Futtures) به نوعی از معاملات اشاره دارد که معامله گران در آن ها قیمت آینده یک ارز دیجیتال را پیش بینی می کنند و براساس آن سفارشات خود را ثبت می کنند. برای انجام این نوع معاملات باید ابتدا از نوار پایین صفحه بخش Futures را انتخاب کنید. در ادامه توضیحات مربوط به بخش Futures با اعداد نوشته شده در تصویر توضیح خواهیم داد:

  1. شما می توانید جفت ارزی که قصد بازکردن معامله روی آن را دارید، در این بخش انتخاب کنید.
  2. در این قسمت نیز می توانید نوع معامله خود (خرید Buy یا فروش Sell) را با کلیک بر تب موردنظر انتخاب کنید.
  3. امکان انجام معاملات با اهرم در معاملات Futures وجود دارد که شما می توانید از این بخش آن را تنظیم کنید. در بخش های بعدی این ویژگی را کامل تر توضیح خواهیم داد.
  4. از این بخش نیز که به صورت پیش فرض روی Limit قرار گرفته است، می توانید روش ثبت سفارش خود را تعیین کنید. علاوه بر انواع سفارشات که در بخش های معاملات Spot و Margin توضیح داده شد، روش ثبت سفارش Hidden نیز در بخش Futures وجود دارد. در صورتی که کاربری این روش را انتخاب کند، سفارش وی در بخش بازار صرافی و در کنار دیگر سفارش های موجود به چشم نمی خورد و درواقع از دید کاربران مخفی است.
  5. در صورتی که قصد اعمال حد سود و حد ضرر را برای معاملات خود داشته باشید، می توانید تنظیمات لازم را از این بخش اعمال کنید. در بخش های بعدی این قسمت نیز توضیح داده خواهد شد.
  6. در صورتی که برای بازکردن معاملات خود در بخش آتی (Futures) به سرمایه نیاز داشته باشید، می توانید با کلیک روی این دو پیکان دوسویه همچون دیگر بخش ها سرمایه های خود را به بخش فیوچرز منتقل کنید.
  7. درنهایت پس از واردکردن مقادیر موردنظر در کادرهای مربوط و اعمال تنظیمات مربوط با کلیک روی Buy/Long یا Sell/Short سفارش شما ثبت خواهد شد.

  لوریج معاملات آتی صرافی کوکوین در موبایل

  یکی از امکاناتی که برخی صرافی ها برای کاربران خود فراهم می کنند، استفاده از ویژگی لوریج یا اهرم است. با استفاده از اهرم کاربران می توانند با سرمایه ای چند برابر سرمایه اصلی خود معاملات خرید و فروش را باز کنند؛ به این ترتیب سودی که از این طریق به معامله گر می رسد، با توجه به ضریب اهرم می تواند چند برابر شود؛ برای مثال اگر سرمایه شما 100 دلار باشد و قصد استفاده از اهرم 30 را در معاملات خود داشته باشید، می توانید معاملاتی با سرمایه 3000 دلار (100*30) را باز کنید. به این ترتیب در صورتی که شما با سرمایه 100 دلار 3 درصد سود می کردید، مبلغ 3 دلار به دست می آوردید، اما با استفاده از لوریج 30 این مبلغ به 90 (3*30) دلار خواهد رسید. البته فراموش نکنید که تمام مطالب در صورت متضررشدن معامله گر نیز صدق می کند؛ یعنی اگر کاربری در حالت عادی 2 درصد ضرر کند، با استفاده از لوریج 10، مبلغ 20 دلار متضرر خواهد شد؛ به همین دلیل باید در استفاده از این ویژگی در صرافی ها محتاط بود و پس از کسب دانش و تجربه کافی برای بالابردن میزان سود با کمترین سرمایه از اهرم در معاملات استفاده کرد.

  برای استفاده از خدمات لوریج با کلیک روی بخش مربوط (به صورت پیش فرض با Margin 5x) مشخص شده است کلیک می کنیم و به این ترتیب منویی همچون تصویر زیر برای شما باز خواهد شد. در کادر اول می توانید لوریج انتخابی خود را که می تواند بین 1 تا 100 متغیر باشد، انتخاب می کنید. همچنین امکان استفاده از نوار پایین کادر برای انتخاب لوریج مناسب وجود دارد.

  با فعال سازی بخش Auto-Deposit Margin نیز می توانید به صرافی بگویید درصورت نزدیک شدن شما به لیکوئیدشدن، سرمایه موجود در صرافی را نیز در این معامله وارد کند تا به این ترتیب معامله شما باز بماند. با غیرفعال کردن این بخش (این بخش به صورت پیش فرض غیرفعال است) تنها سرمایه ای که در معامله دخیل بوده است، در خطر قرار می گیرد و درصورت لیکوئیدشدن تنها همین مقدار سرمایه از بین خواهد رفت و نه کل سرمایه شما در صرافی.

  درنهایت با کلیک روی گزینه Confirm، تنظیمات بخش اهرم را تأیید خواهید کرد و معامله شما آماده ثبت شدن خواهد بود.

  حد سود و حد ضرر در معاملات آتی صرافی کوکوین در موبایل

  قراردادن حد سود و حد ضرر در معاملات یکی از اصول مدیریت سرمایه است که می تواند ضرر شما را کنترل کند. درواقع با اعمال حد سود و حد ضرر در معاملات شما به صرافی می گویید که اگر سود یا ضرر من در معامله مربوطه به درصد X رسید، اقدام به بستن معامله کند. گاهی معامله شما در سود قرار می گیرد، اما پیش از آنکه شما معامله خود را ببندید، روند قیمتی ارز دیجیتال موردنظر تغییر کرده و سودی که درواقع سود تحقق نیافته شماست، از دست شما خواهد رفت. همچنین گاهی معامله شما وارد ضرر می شود، اما شما با این تفکر که روند تغییر خواهد کرد و معامله شما به سود خواهد رسید، از بستن معامله خود اجتناب می کنید و همین عامل می تواند کل سرمایه شما را از بین ببرد؛ درنتیجه اعمال حد سود و حد ضرر می تواند نقش مؤثری در برآیند سود شما در بازار داشته باشد.

  برای تنظیم این مقادیر در معاملات خود بعد از فعال کردن Take Profit & Stop Loss، کادرهایی برای شما به نمایش درمی آیند که می توانید این مقادیر را با توجه به استراتژی و تحلیل خود وارد کنید. در کادر Profit Rate که میزان سود شما را تعیین می کند، می توانید درصدی را که مدنظر دارید وارد کنید. به عنوان مثال 5 درصد؛ به این ترتیب قیمت ارز زمانی که به آن مبلغی برسد که باعث شود شما 5 درصد سود کنید، در کادر کناری قرار گرفته و با رسیدن مبلغ ارز دیجیتال به آن معامله به صورت خودکار بسته خواهد شد.

  Stop Loss نیز به حد ضرر شما مربوط است. باز هم با واردکردن درصد انتخابی شما، زمانی که قیمت ارز به مبلغی برسد که شما به میزان آن درصد وارد ضرر شده باشید، معامله به صورت خودکار بسته خواهد شد.

  پس از تنظیم تمام مواردی که در بخش های مختلف توضیح داده شد، کافی است روی گزینه Buy/Long یا Sell/Short کلیک کنید تا سفارش شما ثبت شود.

  نتیجه گیری

  فعالیت و کسب سود در پلتفرم فیوچرز صرافی کوکوین و یا سایر صرافی های معتبر نیازمند آموزش و کسب تجربه است. این بخش برای معامله گران حرفه ای و با تجربه مناسب بوده و برای معامله گران مبتدی توصیه نمی شود. به طور کلی بهتر است معاملات فیوچرز را با بخش کوچکی از دارایی و اهرم فشار کم شروع کنید.