ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

آلت سیزن (Alt season) چیست و چگونه می توان از آن سود کسب کرد؟

آلت سیزن (Alt season) چیست

آلت سیزن یا آلت کوین سیزن چیست؟

آلت کوین سیزن (Altcoin season) یا آلت سیزن (altseason) دوره‌ای است که طی آن عملکرد آلت کوین‌ها به‌دلیل افزایش قیمت و حجم معاملاتشان بهبود چشمگیری پیدا می‌کند. فصل آلت کوین یک پدیده در صنعت ارزهای دیجیتال است که قیمت بیش‌تر ارزهای دیجیتال به استثنای بیت کوین در آن افزایش می‌یابد. معمولاً در شرایطی که قیمت بیت کوین کاهش یابد، بسیاری از سرمایه‌گذاران از طریق سرمایه گذاری در پروژه‌ها (کوچک‌تر) سود می‌برند. اگر شما هم جزء آن دسته از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال هستید که میخواهند از آلت سیزن بهترین نتیجه را کسب کنند، با ما همراه باشید تا با این مفهوم و زمان شروع این پدیده و فروش ارز دیجیتال بیش‌تر آشنا شوید. 

آلت کوین چیست؟ (Altcoin)

آلت کوین مخفف کلمه‌ی Alternative coin و به‌معنای هر ارز دیجیتالی دیگری غیر از بیت کوین است. این نام براساس ایده‌ی «بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده است» انتخاب شده است و تمام سکه‌های دیگر به‌عنوان جایگزینی برای بیت کوین در نظر گرفته می‌شوند. پس از بیت کوین، می‌توان اتریوم را معروف‌ترین آلت کوین در نظر گرفت که در جایگاه دوم قرار دارد. ارزش بازار اتریوم با وجود آلت کوین، نصف بیت کوین است. همچنین، سکه‌هایی مانند Cardano، Chainlink و Tether علی‌رغم ارزش بالای بازار، فقط به عنوان آلت کوین شناخته می‌شوند و در گروه رمزارزهای رقیب بیت کوین قرار نمی‌گیرند. 

آلت کوین سیزن چیست؟ (Altcoin Season)

آلت سیزن (Alt season) چیست

صنعت کریپتو تحت سلطه‌ی بیت کوین است و عملکرد آن تأثیر اساسی بر عملکرد آلت کوین‌ها دارد. آلت سیزن یا «فصل آلت کوین» اصطلاحی است برای زمانی که سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها از بیت کوین پیشی می‌گیرد. آلت سیزن چه زمانی اتفاق میفتد؟ برای پاسخ به این سؤال، باید نگاهی کوتاه و سریع به بیت کوین داشته باشیم. 

هرچهار سال، طی یک رویداد به نام halving، پاداش بیت کوین به ماینرها به نصف کاهش می‌یابد. درست قبل از برگزاری رویداد هالوینگ، قیمت ارزهای دیجیتال و ازجمله بیت کوین، روند صعودی خواهد داشت. وقتی قیمت بیت کوین به سطحی می‌رسد که مردم برای فروش بیت کوین اقدام می‌کنند، قیمت بیت کوین کم و کمتر خواهد شد. در این مرحله، سرمایه‌گذاران بهدنبال انتقال وجوه خود از بیت کوین به آلت کوین‌ها هستند. در میان انواع دلایلی که موجب این اتفاق می‌شود، کاهش هزینه‌های تراکنش و کارمزد را شاید بتوان دلیل اصلی در نظر گرفت. اگر قصد فروش بیت کوین و تبدیل آن را به ارز فیات دارید، باید هزینه‌ی زیادی به‌عنوان کارمزد پرداخت کنید. 

یکی از روش‌هایی که می‌توانید کارمزد تبدیل بیت کوین به ارز فیات را به حداقل برسانید، تبدیل بیت کوین به یکی از آلت کوین‌ها و بعد به یکی از ارزهای فیات است. این اتفاق در گذر زمان موجب افزایش ارزش آلت کوین و درنتیجه شروع دوره‌ای به تام آلت سیزن می‌شود.

چگونه بفهمیم Altseason در راه است؟

اگر می‌خواهید از افزایش قیمت در دوره‌ی آلت سیزن سود ببرید، باید با نشانه‌هایی که خبر از آمدن این دوره دارند، آشنا باشید. برای شناسایی این پدیده، باید از Altcoin Season Index استفاده کنید. این ابزار مفید، عملکرد آلت کوین‌ها را در مقایسه با بیت کوین در طی نودروز مقایسه می‌کند. اگر 75درصد از 50 آلت کوین برتر عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته باشند، به احتمال زیاد آلت سیزن در راه است. 

برای شناسایی هرچه بهتر آلت سیزن، به موارد زیر توجه کنید:

 • دامیننس بیت کوین را در بازار بررسی کنید. بزرگ‌ترین آلت سیزنی که تاکنون رخ داده، مربوط به زمانی است که دامیننس بیت کوین حدود 50درصد بوده است. 
 • به تعدادی از روندهای سهموی قیمت بیت کوین توجه کنید. این روندها معمولاً از به‌پایان‌رسیدن دوره‌ی بازار گاوی است. 

برای اینکه از این دوره بهترین نتیجه را بگیرید، باید قبل یا در زمان شروع آلت سیزن، در آلت کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنید. وقتی که روند افزایش قیمت آغاز می‌شود، مطمئن شوید که تمام پوزیشن‌های خود را قبل از به‌پایانرسیدن Altseason فروخته‌اید. 

ارتباط دامیننس بیت کوین با آلت سیزن چیست؟

آلت سیزن (Alt season) چیست

Bitcoin Dominance درصدی از کل سهام بازار کریپتو (تمام پول موجود در صنعت کریپتو) است که به بیت کوین تعلق دارد. این معیار اساساً نشان‌دهنده‌ی تعداد افراد موجود در بازار است که بیت کوین را در مقایسه با سایر آلت کوین‌ها خریداری و نگهداری می‌کنند. دامیننس بیت کوین زمانی افزایش می‌یابد که افراد بیش‌تری در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده و آن را نگهداری کنند. هنگامی که سرمایه‌گذاران بیت کوین را می‌فروشند، دامیننس بیت کوین کاهش می‌یابد و اغلب باعث ایجاد آلت سیزن می‌شود.

دامیننس بیت کوین یکی از معیارهای کلیدی است که معامله‌گران برای دانستن زمان خرید/فروش آلت کوین‌های خود از آن استفاده می‌کنند. ذخیره‌کردن آلت کوین در زمانی که دامیننس بیت کوین صعودی است، یک استراتژی ایدئال نیست؛ زیرا مردم تمایل بیش‌تری به خرید و نگهداری بیت کوین به جای آلت کوین دارند؛ به این معنی که احتمالاً آلت کوین‌ها را می‌فروشند و موجب کاهش قیمت آنها می‌شوند. نگهداری آلت کوین‌ها در چنین زمانی با ضرر همراه خواهد بود. هنگامی که دامیننس بیت کوین در حال افزایش است (یعنی میزان سرمایه‌گذاری در بیت کوین)، نه‌تنها با نگه‌داشتن آلت کوین‌ها متضرر خواهید شد، بلکه با افزایش قیمت بیت کوین، فرصت کسب درآمد را نیز با نگه داشتن بیت کوین از دست خواهید داد.

بهترین زمان برای نگهداری آلت کوین‌ها زمانی است که دامیننس بیت‌کوین در حال کاهش است و سرمایه شروع به سرازیرشدن به سمت آلت کوین‌ها می‌کند. الگوها نشان می‌دهد که دامیننس و عملکرد بیت کوین در رابطه با آلت کوین‌ها روشی نسبتاً قابل‌اعتماد برای پیش‌بینی شروع Altseason است؛ این بدان معنا نیست که افزایش قیمت بیت کوین به‌معنای کاهش قیمت آلت کوین‌ها است.

در صنعت ارزهای دیجیتال، بیت کوین به‌عنوان پاداش رمزارزها شناخته می‌شود و معمولاً دیگر ارزهای دیجیتال نیز روند تغییرات قیمت این رمزارز را دنبال می‌کنند. در سال 2018، بیت کوین سقوط کرد و همه‌ی ارزهای دیجیتال دیگر، کمی بعد از این اتفاق کاهش قیمت را تجربه کردند. 

شاخص آلت کوین سیزن (Altcoin Seasons Index) چیست؟

آلت سیزن (Alt season) چیست

شاخص آلت کوین سیزن ابزاری مفید (اما نه دقیق) برای بررسی فاصله‌ی شروع دوره مورد استفاده قرار می‌گیرد. براساس شاخص فصل آلت کوین، اگر 75درصد از 50 آلت کوین برتر در فصل گذشته (90روز) عملکردی بهتر از بیت کوین داشته باشند، فصل آلت کوین است. سایت Blockchain Center دارای شاخصی از ماه آلت کوین و سال آلت کوین است که وضعیت دامیننس آلت کوین را در ماه و سال نشان می‌دهد. به‌طورکلی، آلت سیزن چیزی نیست که زمان یا تاریخ خاصی داشته باشد. هیچ کس به‌طور قطع نمی‌داند که چه زمانی می‌آید و کی تمام می‌شود.

چگونه در طول Altseason سود کسب کنیم؟

پیش‌بینی پایان فصل آلت کوین دشوار است. این امر تخمین زمان فروش آلت کوین ها را سخت‌تر می‌کند. با این حال، با درنظرداشتن مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، می‌توانید از این دوره بیش‌ترین سود را کسب کنید:

 • مقدار سود مطلوب را از قبل تعیین کنید: زمانیکه وارد فصل آلت کوین‌ها شدید، اول از همه، تعیین کنید که بعد از رسیدن به چه مقدار سود می‌خواهید از بازار خارج شوید. 
 • به اندیکاتورهای تکنیکال توجه کنید: هزاران شاخص وجود دارد که اطلاعات متفاوتی در اختیار شما قرار می‌دهند. به شاخص‌هایی اتکا کنید که اطلاعات مهم و اساسی را در اختیار شما قرار می‌دهند. علاوه بر این، بهتر است برخی از آلت کوین‌های موجودتان در سبد سرمایه‌گذاری‌ را به تتر یا دیگر استیبل کوین‌ها تبدیل کنید تا بعد از کاهش قیمت مجدداً و سریع بتوانید از دارایی‌تان استفاده کنید. 

مهم‌ترین نکاتی که درخصوص آلت سیزن باید بدانید

Altseason اغلب پرسودترین زمان در طول چرخه‌ی بازار کریپتو است؛ با این حال، بی‌ثبات‌ترین زمان نیز است. با افزایش احتمال سود، ریسک سرمایه‌گذاری شما نیز افزایش می‌یابد. چند نکته‌ای که باید در طول فصل Altseason به خاطر بسپارید:

 • Altseason دوره‌ای هیجان‌انگیز و احساسی است. اگر قصد سرمایه‌گذاری را در بازار دارید، باید با احتیاط زیادی این کار را انجام دهید. برای کاهش ریسک و به‌حداکثر‌رساندن سود باید احساسات خود را در هنگام تصمیم‌گیری کنار بگذارید.
 • استراتژی خروج از بازار کارآمدی داشته باشید. قبل از اینکه دوره‌ی آلت سیزن به پایان برسد، باید دارایی خود را در اوج قیمت از بازار خارج کنید.
 • برای کنترل شرایط، بهتر است در چند آلت کوین متفاوت سرمایه‌گذاری نکنید. تنوع سبد سرمایه‌گذاری ایده‌ی خوبی است اما نه در حدی که قادر به پیگیری قیمت‌ها و کنترل آن‌ها نباشید. 
 • در هر پامپینگ آلت کوین نمی‌توان شرکت کرد؛ بنابراین، بهترین آلت کوین‌ها را انتخاب کرده و از اخبار مربوط به آن‌ها و حرکت‌های بازار به‌روز باشید.
 • سودی که  در طی آلت سیزن کسب می‌کنید، می‌توانید مجدداً برای سرمایهگذاری در بیت کوین استفاده کنید. 
 • با توجه به تعداد زیادی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری که به وجود می‌آید، مدیریت ریسک بهترین راه برای استفاده‌ی حداکثری از Altseason است. هرگز آنقدر ریسک نکنید که نتوانید به بازی ادامه دهید.
 • فراموش نکنید که برای کسب سود از آلت سیزن، باید قبل از هر چیز در آلت کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنید. 

سحن پایانی 

مانند ظهور هر فرصت سرمایه‌گذاری جدیدی، ظهور ارزهای رمزپایه منجر به ایجاد صنعت کاملی شده است که تقاضا برای حضور و فعالیت در آن روز‌به‌روز در حال افزایش است. آلت کوین سیزین یکی از چرخه‌های رایج در بازار ارزهای دیجیتال است. در این دوره، آلت کوین‌ها از نظر میزان ارزش بازار و عملکرد از بیت کوین پیشی می‌گیرند. این فصل، فرصت مهمی را برای تنوع بخشیدن به سبد دارایی‌ها و کسب سود از آلت کوین‌ها در اختیار تریدرها قرار می‌دهد. با این حال، تریدرها باید در انتخاب آلت کوین خود دقت کنند؛ زیرا، سرمایه‌گذاری در آن‌ها معمولاً ریسک زیادی به همراه دارد.

سؤالات متداول

۱- کدام یک از ارزهای دیجیتال در سال 2022 بیش‌ترین رشد را خواهند داشت؟

علی‌رغم شرایط موجود، رمزارزهای زیادی در سال 2022 روند صعودی را تجربه خواهند کرد. اتر که از نظر ارزش بازار در جایگاه دوم و بعد از بیت کوین قرار دارد، احتمالاً عملکرد خوبی خواهد داشت؛ به‌خصوص که روزبه‌روز تعداد سرمایه‌گذران علاقمند به رمزارزها و مهم‌تر از همه NFTها، در حال افزایش است. Cardano به‌عنوان جایگزینی پایدارتر برای اتر و BTC محسوب می‌شود. سولانا و پولکادات نیز ازجمله رمزارزهایی هستند که آینده‌ی روشنی دارند.

۲- آیا سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها ایده‌ی خوبی است؟

هم بله و هم نه. جواب این سؤال تا حدی به آلت کوین بستگی دارد. ارزهای دیجیتال دارایی‌های بسیار بی‌ثباتی هستند و عملکرد خوب آن‌ها در گذشته هرگز تضمین عملکرد خوب آن‌ها در آینده نیست. هر تصمیمی برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال باید براساس نگرش شما نسبت به ریسک، تخصص شما در این بازار و نگرانی شما در خصوص ازدست‌دادن سرمایه‌تان انجام شود.

به این مقاله امتیاز دهید
(۲۰۵ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات مفاهیم تخصصی ارزهای دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
shilling
شیلینگ (Shilling) چیست + چه تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟
futures-trading
فیوچرز چیست و چگونه انجام می شود؟
validator
ولیدیتور چیست؟ | کاربرد Validator ارز دیجیتال چیست؟
stop-out
استاپ اوت چیست؟ سفارش توقف چگونه محاسبه می شود؟
spot-trading
معاملات اسپات یا معاملات نقدی چیست؟
block-size
اندازه بلاک بیت کوین (Block Size) چیست و چه اهمیتی دارد؟
social-trading
سوشال تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
crypto-insurance
بیمه ارز دیجیتال چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟
what-is-the-top-to-down-approach-in-crypto
رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟
what-is-lightning-network
شبکه لایتنینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
what-is-oracle-in-blockchain
اوراکل (oracle) چیست؟ پل ارتباط بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی
defi2
دیفای 2 (DeFi 2) چیست و چه کاربردی دارد؟
margin
مارجین (Margin) چیست و چه کاربردی در صرافی ها دارد؟
stop-hunting
استاپ هانتینگ چیست؟ Stop Hunting چگونه رخ می‌دهد؟
stop-limit
استاپ لیمیت (سفارش با حد ضرر) چیست؟
stop-market-order
سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) چیست؟ | انواع دستور استاپ لاس
marketorder
سفارش بازار یا مارکت اوردر (Market Order) چیست؟
memo
تگ یا ممو (Memo) در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
poap
الگوریتم یا پروتکل اثبات حضور (POAP) چیست؟
blockchain-explorer
مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) چیست و چه کاربردی دارد؟
altcoin-season
آلت سیزن (Alt season) چیست و چگونه می توان از آن سود کسب کرد؟
amm
بازارساز خودکار (AMM) چیست و چه کاربردی دارد؟
hardcap-and-softcap
هارد کپ و سافت کپ در ارزهای دیجیتال چیست؟
crypto-lending
 وام ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای نحوه دریافت وام ارزهای دیجیتال
liquidity-mining
استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) در ارزهای دیجیتال چیست؟
token-burning
توکن سوزی در ارزهای دیجیتال چیست و به چه دلیلی اتفاق می افتد؟
hedge-fund
آشنایی با صندوق پوشش ریسک یا Hedge Fund
copy-trading
کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست؟
dao
سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست و چگونه کار می کند؟
double-spend
دوبار خرج کردن (Double Spend) در بلاک چین چیست؟
what-is-ido-in-crypto
عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟
what-is-halving
هالوینگ (Halving) در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
on-chain-volume-vs-trading-volume
مقایسه حجم آن چین (On-Chain Volume) و حجم معاملاتی (Trading volume)
what-is-cryptojacking
کریپتوجکینگ (Cryptojacking) چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟
onchin-analysis
تحلیل آنچین یا درون زنجیره ای (Onchain) چیست و در کجا استفاده می شود؟
tokenomics
توکونومیک یا اقتصاد توکنی (Tokenomics) چیست و چه کاربردی دارد؟
sopr
اندیکاتور SOPR چیست؟ آشنایی با نحوه استفاده و انواع آن
margin-call
هرآنچه که باید درباره کال مارجین (Call Margin) بدانید
what-is-leverage
اهرم یا لوریج چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
harmonic-patterns
معرفی انواع الگوهای هارمونیک و روش های معامله با آن
%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%85-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f
تحلیل زمانی چیست و چگونه انجام می شود؟
bitcoin-full-node
نود کامل یا فول نود بیت کوین چیست؟ بررسی مزایا و معایب آن
yield-farming
کشت سود چیست؟ معرفی 7 تا از پلتفرم های معروف آن
ransomware
معرفی کلاهبرداری باجه افزار و انواع مدل های رایج آن
dlt
منظور از دفتر کل یا DLT چیست؟ و چه انواعی دارد؟
token-standard
معرفی انواع استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال
radix
فناوری رادیکس (Radix) چیست؟ بررسی نقاط قوت آن
erc20-and-trc20
استاندارهای ERC20 و TRC20 چیست؟ و چه تفاوتی باهم دارند؟
ethereum-plasma
پلاسما در اتریوم چیست؟ با بررسی مزایا و معایب آن
bitcoin-halving
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟
hashing
با مفهوم هش رمزنگاری بیشتر آشنا شویم!
quantum-computer
تأثیر کامپیوتر کوانتومی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال
%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%ac%d9%85%d8%a7%d8%b9-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%a9%e2%80%8c-%da%86%db%8c%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f-%d9%85%d8%b9%d8%b1
الگوریتم اجماع در بلاک‌ چین چیست؟ معرفی انواع کاربردهای آن
hardfork-in-bitcoin
هرآنچه که باید درباره هارد فورک در بیت کوین بدانید!
p2p
آشنایی با مبادله همتا به همتا (P2P) و نحوه استفاده از آن
spot-and-future-difference
معاملات نقدی و آتی چه تفاوت هایی با هم دارند؟
chainlink
چین لینک (chainlink) چیست؟ مزایا، امنیت و کارکرد آن
proof-of-stake
اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟ چگونه در اتریوم پیاده سازی می شود؟
algo
هر آنچه که باید درباره فناوری الگوراند (ALGO) بدانید!
proof-of-work
الگوریتم اثبات کار (Proof of work) چیست؟ و در بیت کوین چگونه کار می کند؟
ico
ICO چیست؟ آشنایی با مفهوم عرضه اولیه سکه
segwit
تکنولوژی سگویت چیست؟ و چه مزایایی دارد؟
what-is-fork
فورک چیست و انواع آن کدامند؟