ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

معرفی انواع استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال

استانداردهای مختلف انتقال ارزهای دیجیتال

در چند سال اخیر با توجه به نوسانات نسبتا شدید در بازار ارزهای دیجیتال، افراد زیادی به سمت این بازار جذب شده‌اند. با توجه به جدید بودن فناوری‌های به کار رفته در سیستم این بازار معامله‌گران و سرمایه گذاران ناگذیر هستند برای در امان ماندن دارایی خود به اطلاعات و آموزش‌های خوبی دسترسی داشته باشند. در این مطلب ما قرار است به مبحث توکن استاندارد (Token Standard) یا استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال بپردازیم، مفهومی که ندانستن آن می‌تواند منجر به از دست رفتن دارایی شما شود.

تا حالا برای شما پیش آمده است که در حین ارسال رمزارز به یک آدرس، دارایی خود را از دست بدهید؟ اگر چنین تجربه‌ تلخی را داشته‌اید این ضرر هزینه‌ آموزشی بود که پیش از شروع فعالیت در بازار باید به آن می‌پرداختید به هر حال هیچ‌وقت برای آموزش دیر نیست، شما می‌توانید با شرکت در کلاس آموزش ارز دیجیتال از ضررهای بعدی خود جلوگیری کنید و حتی به سودهای خوبی نیز برسید.

اما اگر آنقدر خوش‌شانس بودید که علی‌رغم بی‌اطلاع از آن متضرر نشدید به شما تبریک می‌گویم، ولی به هر حال شانس همیشه با ما همراه نیست پس به دقت این مطلب را مطالعه کنید تا با استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال آشنا شوید.

آیا همه‌ ارزهای دیجیتال بلاک چین خاص خود را دارند؟

در حالت کلی ارزهای دیجیتال به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • کوین

ارزهای دیجیتالی که دارای بلاک چین اختصاصی هستند که به عنوان کوین شناخته می‌شوند.

 • توکن

ارزهای دیجیتالی که از بلاک چین‌های دیگر برای اجرا و انتقال استفاده می‌کنند و به عنوان توکن شناخته می‌شوند.

پیش از هر چیز اجازه دهید به توضیح این موضوع بپردازیم که قرار نیست که خالقان ارزهای دیجیتال برای به وجود آوردن هر ارز دیجیتال یک بلاک چین خاص آن رمزارز را تولید کنند.

بیش از 9000 ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی وجود دارد که بیش از 3000 عدد از این رمزارزها را توکن‌هایی که بلاک چین مستقل ندارند تشکیل داده‌اند.

درواقع اکثر رمزارزهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال، بلاک چین خاص خود را ندارند و از بلاک چین‌هایی که پیش از این ساخته شده‌اند استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال ارز دیجیتال امپ و تل کوین از بلاک چین اتریوم برای اجرا و انتقال دارایی استفاده می‌کنند. در چنین حالاتی می‌گوییم که این ارزهای دیجیتال توکن هستند، زیرا خودشان بلاک چین مخصوص خود را ندارند.

از طرف دیگر ارزهای دیجیتال مختلفی هم هستند که بلاک چین مخصوص خود را دارند، به عنوان مثال بیت کوین، اتریوم، ریپل، لایت کوین و ….

قوانین بلاک چین رای توکن ها

یک سری قانون در هر بلاک چین وجود دارد که توکن‌هایی که از بلاک چین مورد نظر برای پیاده‌سازی طرح خود استفاده می‌کنند باید از قوانین موجود بر روی شبکه بلاک چین پیروی کنند.

در هنگام خرید و انتقال ارز دیجیتال به یک آدرس باید حتما آدرسی که قصد ارسال ارز دیجیتال به آن را داریم بررسی کنیم و مطمئن شویم که این ارز دیجیتال به این شبکه اختصاص دارد.

همچنین باید بررسی کنیم که کیف پولی که قرار است رمزارز را به آن ارسال کنیم دریافت‌کننده همچین ارزی هست یا نه.

به عنوان مثال برای ارسال از صرافی بایننس و یا آبان تتر که یک صرافی داخلی هست، در زمانی که شما قصد ارسال یک ارز دیجیتال به یک آدرس را داشته باشید از شما می‌خواهند که شبکه انتقال خود را نیز انتخاب کنید. در این حالت شما باید به دقت شبکه مناسب را برای انتقال دارایی خود انتخاب کنید.

چطور با یک نگاه نوع شبکه کیف پول را تشخیص دهیم؟استانداردهای مختلف انتقال ارزهای دیجیتال

در هنگام ارسال یک ارز دیجیتال باید به آدرس مبدا و مقصد توجه کنید که ارز دیجیتالی که می‌خواهید ارسال کنید بر روی چه شبکه‌ای است و آگاهانه در زمان ارسال از آن شبکه برای ارسال رمزارز خود استفاده کنید.

شاید اگر بخواهیم مقایسه‌ای انجام دهیم بتوانیم شبکه ارسال را با انتخاب درگاه پرداختی که در زمان خرید اینترنتی انتخاب می‌کنیم برابر بدانیم. البته در سیستم بانکی انتخاب هر کدام از درگاه‌های پرداخت مجاز است و تفاوت خاصی بین درگاه‌های متفاوت وجود ندارد، تنها راه انتقال است که فرق می‌کند.

اما در سیستم انتقال دارایی در بازار ارزهای دیجیتال باید حتما شبکه مخصوص ارز دیجیتالی که قصد ارسال آن را دارید انتخاب کرده باشید در غیر این صورت دارایی دیجیتال شما از بین می‌رود پس حتما در زمان ارسال دارایی خود به شبکه‌ای که ارز دیجیتال ارسالی شما بر روی آن پیاده شده است دقت کنید و در هنگام ارسال مطمئن شوید که همان شبکه را انتخاب می‌کنید.

برای انتقال یا ارسال توکن به نکات زیر توجه کنید:

 • هنگامی که قصد ارسال یک توکن مبتنی بر استاندارد انتقال امنی (شبکه بلاک چین بیت کوین) را داشته باشید سه حالت ممکن است پیش بیاید، آدرس می‌تواند با عدد “1” ، عدد “3” و یا عبارت “bc1” آغاز شود.
 • زمان ارسال توکن مبتنی بر بلاک چین اتریوم (ERC-20) آدرس باید با عبارت “0x” آغاز شود.
 • هنگامی که توکنی استاندارد TRC-20 شبکه بلاک چین ترون را داشته باشد آدرس کیف پول با “T” و یا “TR” آغاز می‌شود.
 • در زمان‌هایی که قصد ارسال توکن مبتنی بر استاندارد BEP-2 که یکی از استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک چین بایننس است، آدرس کیف پول با عبارت “bnb” شروع می‌شود.
 • و اما زمانی که باز هم یکی دیگر از استانداردهای شبکه بلاک چین بایننس یعنی BEP-20 را انتخاب کنید آدرس کیف پول با “ox” شروع می‌شود، بله اشتباه نکردید آدرس کیف پول با انتخاب استاندارد انتقال BEP-20 و استاندارد انتقال ERC-20 هر دو با 0x آغاز می‌شوند.

معروف ترین استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتالاستانداردهای مختلف انتقال ارزهای دیجیتال

 • استاندارد انتقال امنی (OMNI)

امنی یک استاندارد انتقال بر مبنای شبکه بلاک چین بیت کوین است. توکن‌هایی که بر روی بلاک چین بیت کوین ارئه شده‌اند می‌توانند از استاندارد امنی (Omni Laye) برای انتقال توکن‌های خود استفاده کنند.

با کمک استاندارد امنی کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را ارسال کنند، دریافت کنند و به مبادله بپردازند.

استیبل کوین تتر یکی از ارزهای دیجیتالی است که از این شبکه انتقال، بهره می‌برد، ناگفته نماند که استیبل کوین تتر تنها بر روی شبکه بلاک چین بین کوین وجود ندارد و به علت کاربرد زیادی که دارد بر روی چند بلاک چین مختلف دیگر نیز پیاده سازی شده است.

آدرس کیف پول‌های مبتنی بر استاندارد امنی همانند آدرس‌ بیت کوین هستند به زبان ساده می‌توان گفت آدرس‌ها به سه صورت ممکن است مشاهده شوند:

1. فرمت P2PKH

در این حالت آدرس‌ها با عدد یک آغاز می‌شوند.

1Cvfhs3GH4n8KtfTeJugDbgtjfsDRfgTGty5

2. فرمت P2SH

در این حالت آدرس‌ها با عدد سه آغاز می‌شوند.

3GThyFyhfEaSsfFDwwvHyUjmMHAdsaR4

3. فرمت Beach32

در این حالت آدرس‌ها با bc1 آغاز می‌شوند.

bc1UKdfgeg4THCGNDH7zgstezw6HAFsGSH4

 • ERC20

ERC-20 یک استاندارد ساخت توکن بر روی شبکه بلاک چین اتریوم است، البته ERC-20 تنها استاندارد ساخت توکن و انتقال بر روی این شبکه نیست و استانداردهای دیگری نیز در این شبکه وجود دارند اما در میان سایر استانداردهای موجود بر روی شبکه بلاک چین اتریوم ERC-20 شناخته شده‌ترین است.

آدرس کیف پول‌هایی که توکن‌های مبتنی بر ERC-20 پشتیبانی می‌کنند با 0x آغاز می‌شوند. از آنجایی که توکن‌های مبتنی بر روی ERC-20، انتقال توکن به قرارداد هوشمند را توسط دو مرحله تراکنش انجام می‌دهند در نتیجه هم، زمان مورد نیاز برای انجام تراکنش افزایش می‌یابد و هم هزینه تراکنش، چراکه عملیات بیشتری نسبت به ارسال تنها یک تراکنش مورد نیاز است.

با همه‌ اینها استفاده از استاندارد انتقال ERC-20 نسبت به استاندارد انتقال امنی مربوط به شبکه بلاک چین بیت کوین هم در زمان سریع‌تر انجام می‌شود و هم کم‌ هزینه‌تر است.

 • TRC20

استانداردهای مختلف انتقال ارزهای دیجیتال

TRC-20 نیز یک استاندارد ساخت توکن بر روی شبکه بلاک چین ترون است، توکن‌های ساخته شده بر روی شبکه بلاک چین ترون برای انتقال توکن به قرارداد هوشمند این کار را تنها با یک تراکنش انجام می‌دهند. در نتیجه انتقال دارایی در شبکه بلاک چین ترون با استاندارد TRC-20 در مدت زمان کمتر و با هزینه بسیار پایین و یا حتی بدون هزینه انجام می‌شود. در شبکه بلاک چین ترون استاندارد دیگری به نام TRC-10 نیز وجود دارد که به اندازه‌ TRC-20 مورد استقبال توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال قرار نگرفته است.

آدرس کیف پول‌هایی که توکن‌های مبتنی بر استاندارد TRC-20 را پشتیبانی می‌کنند با حرف انگلیسی T آغاز می‌شوند.

 • BEP2

استانداردهای مختلف انتقال ارزهای دیجیتال

BEP2 که به شبکه انتقال زنجیره بایننس (Binance Chain (BNB)) اشاره می‌کند، متشکل از یک سری دستور و قوانین است که برای سازگاری و هماهنگی توکن در شبکه الزامی هستند.

صرافی بلاک چین در سال 2019 بلاک چین اختصاصی خود را راه‌اندازی کرد و BEP-2 یکی استانداردهایی بود در بر روی بلاک چین بایننس به وجود آمد. آدرس‌های مبتنی بر روی این استاندارد با bnb آغاز می‌شوند.

توکن‌های مبتنی بر BEP-2 آدرس کیف پول‌هایی مشابه با آدرس کیف پول‌های شبکه اصلی بلاک چین بایننس کوین یعنی BNB دارند.

در هنگام ارسال ارز دیجیتال به یک کیف پول باید حتما استاندارد انتقال را به درستی انتخاب کنید، در غیر این صورت امکان از بین رفتن دارایی شما وجود دارد.

اگر قصد واریز و یا برداشت دارایی در شبکه بایننس را داشته باشید باید از استاندارد انتقال BEP-2 در هنگام عملیات مورد نظر خود انتخاب کنید.

استانداردهای انتقال دیگری همچون BEP-20 و BEP-8 نیز در شبکه بلاک چین بایننس وجود دارد.

شبکه بلاک چین بایننس امکان انتقال ارزهای دیجیتالی که بلاک چین مختص خود را دارند نیز برای کاربران فراهم کرده است، در نتیجه کاربران قادر به انتقال رمزارزهایی همچون بیت کوین، اتریوم و دیگر رمزارزهای دارای بلاک چین اختصاصی بر روی بلاک چین بایننس شدند.

آدرس کیف پول در چنین حالتی فارغ از نوع ارز دیجیتال (بیت کوین باشد یا اتریوم و یا دیگر ارزهای دیجیتال) با bnb آغاز می‌شود.

اما آیا انتقال بیت کوین با استفاده از استاندارد انتقال مربوط به شبکه بیت کوین و شبکه بلاک چین بایننس مشابه هستند؟

خیر، باید به این نکته توجه کنید که علی‌رغم برابری قیمت بیت کوین در هر دو شبکه، استفاده از استاندارد انتقال BEP-2 برای انتقال بیت کوین با کارمزد پایین‌تری صورت می‌گیرد.

پس در صورتی که حق انتخاب داشته باشید استفاده از استاندارد انتقال بایننس (BEP-2) منطقی‌تر است.

 • BEP20 (BSC)

یکی دیگر از استانداردهای ساخت توکن بر روی شبکه هوشمند بایننس BEP-20 است که در زمان انتقال دارایی دیجیتال با انتخاب این استاندارد، آدرس کیف پول با 0x شروع می‌شود.

صرافی بایننس دو شبکه بلاک چین مجزا دارد، شبکه بلاک چین بایننس و شبکه بلاک چین هوشمند بایننس. در این میان شبکه هوشمند بایننس شباهت بسیار زیادی به شبکه بلاک چین اتریوم دارد.

برخی خصوصیات شبکه بلاک چین هوشمند بایننس عبارتند از:

زمان مورد نیاز برای ساخت بلاک تنها 3 ثانیه است.

کارمزد تراکنش در این شبکه 0.05 از ارزش تراکنش است.

امکان ایجاد توکن‌های دیگر بلاک چین‌ها.

کاربران می‌توانند از توکن‌های سازگار با دیگر بلاک چین‌ها در این شبکه نیز استفاده کنند.

دیگر استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال

استانداردهای مختلف انتقال ارزهای دیجیتال

 • شبکه Algorand

شبکه بلاک چین الگورند در سال 2019 و با ادعای دارا بودن سه ویژگی امنیت، مقیاس پذیری و تمرکززدایی ارائه شد. در این بلاک چین از روش اجماع Pure Proof of Stake برای تایید بلاک در شبکه استفاده می‌شود.

انتقال دارایی در لایه یک الگورند انجام می‌شود به همین دلیل این انتقالات با کارمزد پایین و امنیت بالا صورت می‌گیرند.

 • شبکه EOS

توسعه دهنگانی که قصد استفاده از شبکه EOS را داشته باشند، نیاز به کوین‌های EOS دارند تا بتوانند از خدماتی که شبکه فراهم کرده است در ساخت و همچنین اجرای dApps استفاده کنند.

شبکه EOS با هدف رفع مشاکل مربوط به انعطاف‌پذیری، سرعت و مقیاس پذیری ساخته و ارائه شد.

 • شبکه Zcash

Zcash یکی از فورک‌های بیت کوین است و تراکنش‌ها در این شبکه همانند شبکه بیت کوین با شفافیت انجام خواهند شد.

این شبکه به کاربران خود اجازه می‌دهد که تراکنش‌هایی با حفظ حریم خصوصی داشته باشند.

 • شبکه BCH

شبکه بیت کوین کش، در زبان انگلیسی کش (Cash) به معنای پول نقد است، در زمان ارائه بیت کوین کش نیز این رمزارز با عنوان یک پول نقد دیجیتالی نظیر به نظیر معرفی شد.

در شبکه بیت کوین کش هدف این است که با تسریع عملیات، بتوان تراکنش‌ها را در مدت زمان کمتری انجام داد تا به این ترتیب توانایی رقابت با Pay Pal و دیگر پلتفرم‌های پرداختی را داشته باشد.

 • شبکه Band

پروتکل باند (Band) را به عنوان واسطه‌ای در میان اینترنت معمولی و بلاک چین معرفی کرده‌اند تا به این ترتیب با استفاده از قراردادهای هوشمند از بلاک چین در موقعیت‌های مختلف و کاربردهای گوناگون استفاده شود.

 • شبکه IRIS

شبکه انتقال IRIS یکی دیگر از استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال است، این شبکه به انتقال ارزهای دیجیتال از طریق شبکه‌های بلاک چین مختلف کمک می‌کند. روش اجماع در این شبکه بلاک چین BPoS (Bonded Proof of Stake) است، بر اساس این روش اجماع به سهامداران با دارایی بیشتر، پاداش بیشتری تعلق می‌گیرد.

 سخن آخر

امکان ارسال رمزارزها از طریق استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال برای فعالان بازار ارزهای دیجیتال فراهم شده است. انتخاب شبکه انتقال نادرست در بسیاری از موارد می‌تواند منجر به از دست رفتن دارایی دیجیتال شما شود.

قصد ما بر این بود تا در این مطلب ابتدا با ارائه شناخته شده‌ترین استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال و سپس معرفی دیگر شبکه‌هایی که چندان شناخته شده نیستند بپردازیم. اما فراموش نکنید که استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال به موارد ذکر شده در این مطلب خلاصه نمی‌شوند.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۹۲ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات مفاهیم تخصصی ارزهای دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
shilling
شیلینگ (Shilling) چیست + چه تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟
futures-trading
فیوچرز چیست و چگونه انجام می شود؟
validator
ولیدیتور چیست؟ | کاربرد Validator ارز دیجیتال چیست؟
stop-out
استاپ اوت چیست؟ سفارش توقف چگونه محاسبه می شود؟
spot-trading
معاملات اسپات یا معاملات نقدی چیست؟
block-size
اندازه بلاک بیت کوین (Block Size) چیست و چه اهمیتی دارد؟
social-trading
سوشال تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
crypto-insurance
بیمه ارز دیجیتال چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟
what-is-the-top-to-down-approach-in-crypto
رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟
what-is-lightning-network
شبکه لایتنینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
what-is-oracle-in-blockchain
اوراکل (oracle) چیست؟ پل ارتباط بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی
defi2
دیفای 2 (DeFi 2) چیست و چه کاربردی دارد؟
margin
مارجین (Margin) چیست و چه کاربردی در صرافی ها دارد؟
stop-hunting
استاپ هانتینگ چیست؟ Stop Hunting چگونه رخ می‌دهد؟
stop-limit
استاپ لیمیت (سفارش با حد ضرر) چیست؟
stop-market-order
سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) چیست؟ | انواع دستور استاپ لاس
marketorder
سفارش بازار یا مارکت اوردر (Market Order) چیست؟
memo
تگ یا ممو (Memo) در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
poap
الگوریتم یا پروتکل اثبات حضور (POAP) چیست؟
blockchain-explorer
مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) چیست و چه کاربردی دارد؟
altcoin-season
آلت سیزن (Alt season) چیست و چگونه می توان از آن سود کسب کرد؟
amm
بازارساز خودکار (AMM) چیست و چه کاربردی دارد؟
hardcap-and-softcap
هارد کپ و سافت کپ در ارزهای دیجیتال چیست؟
crypto-lending
 وام ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای نحوه دریافت وام ارزهای دیجیتال
liquidity-mining
استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) در ارزهای دیجیتال چیست؟
token-burning
توکن سوزی در ارزهای دیجیتال چیست و به چه دلیلی اتفاق می افتد؟
hedge-fund
آشنایی با صندوق پوشش ریسک یا Hedge Fund
copy-trading
کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست؟
dao
سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست و چگونه کار می کند؟
double-spend
دوبار خرج کردن (Double Spend) در بلاک چین چیست؟
what-is-ido-in-crypto
عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟
what-is-halving
هالوینگ (Halving) در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
on-chain-volume-vs-trading-volume
مقایسه حجم آن چین (On-Chain Volume) و حجم معاملاتی (Trading volume)
what-is-cryptojacking
کریپتوجکینگ (Cryptojacking) چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟
onchin-analysis
تحلیل آنچین یا درون زنجیره ای (Onchain) چیست و در کجا استفاده می شود؟
tokenomics
توکونومیک یا اقتصاد توکنی (Tokenomics) چیست و چه کاربردی دارد؟
sopr
اندیکاتور SOPR چیست؟ آشنایی با نحوه استفاده و انواع آن
margin-call
هرآنچه که باید درباره کال مارجین (Call Margin) بدانید
what-is-leverage
اهرم یا لوریج چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
harmonic-patterns
معرفی انواع الگوهای هارمونیک و روش های معامله با آن
%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%85-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f
تحلیل زمانی چیست و چگونه انجام می شود؟
bitcoin-full-node
نود کامل یا فول نود بیت کوین چیست؟ بررسی مزایا و معایب آن
yield-farming
کشت سود چیست؟ معرفی 7 تا از پلتفرم های معروف آن
ransomware
معرفی کلاهبرداری باجه افزار و انواع مدل های رایج آن
dlt
منظور از دفتر کل یا DLT چیست؟ و چه انواعی دارد؟
token-standard
معرفی انواع استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال
radix
فناوری رادیکس (Radix) چیست؟ بررسی نقاط قوت آن
erc20-and-trc20
استاندارهای ERC20 و TRC20 چیست؟ و چه تفاوتی باهم دارند؟
ethereum-plasma
پلاسما در اتریوم چیست؟ با بررسی مزایا و معایب آن
bitcoin-halving
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟
hashing
با مفهوم هش رمزنگاری بیشتر آشنا شویم!
quantum-computer
تأثیر کامپیوتر کوانتومی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال
%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%ac%d9%85%d8%a7%d8%b9-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%a9%e2%80%8c-%da%86%db%8c%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f-%d9%85%d8%b9%d8%b1
الگوریتم اجماع در بلاک‌ چین چیست؟ معرفی انواع کاربردهای آن
hardfork-in-bitcoin
هرآنچه که باید درباره هارد فورک در بیت کوین بدانید!
p2p
آشنایی با مبادله همتا به همتا (P2P) و نحوه استفاده از آن
spot-and-future-difference
معاملات نقدی و آتی چه تفاوت هایی با هم دارند؟
chainlink
چین لینک (chainlink) چیست؟ مزایا، امنیت و کارکرد آن
proof-of-stake
اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟ چگونه در اتریوم پیاده سازی می شود؟
algo
هر آنچه که باید درباره فناوری الگوراند (ALGO) بدانید!
proof-of-work
الگوریتم اثبات کار (Proof of work) چیست؟ و در بیت کوین چگونه کار می کند؟
ico
ICO چیست؟ آشنایی با مفهوم عرضه اولیه سکه
segwit
تکنولوژی سگویت چیست؟ و چه مزایایی دارد؟
what-is-fork
فورک چیست و انواع آن کدامند؟