ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار شروع ترید در فارکس از صفرِ صفر

رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟

رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟

یک سرمایه‌گذار، عوامل مختلف اقتصادی را از بالا به پایین بررسی می‌کند تا ببیند این عوامل چگونه می‌توانند بر کل بازار و درنهایت بر سهام او در بازار تأثیر بگذارند. آن‌ها تولید ناخالص داخلی و کاهش یا افزایش نرخ بهره را تجزیه و تحلیل می‌کنند. بنابراین، بررسی نرخ‌ها، تورم و قیمت کالاها در هر بازار مالی ضروری است. آن‌ها همچنین به عملکرد کلی بخش یا صنعتی که سهام به آن تعلق دارد نگاه می‌کنند. این سرمایه‌گذاران بر این باورند که اگر این بخش خوب عمل کند، بازده خوبی خواهد داشت. این سرمایه‌گذاران می‌توانند تشخیص دهند که عوامل خارجی مانند افزایش قیمت نفت یا کالاها یا تغییر نرخ بهره بر برخی از بخش‌ها بیش از سایر بخش‌ها و درنتیجه بر شرکت‌های آن بخش‌ها تأثیر می‌گذارد. در این مقاله قصد داریم رویکرد بالا به پایین نام در بازار ارزهای دیجیتال بررسی کنیم.

رویکرد بالا به پایین چیست؟

در رویکرد بالا به پایین، تحلیلگر سطوح بالای اقتصاد یعنی اقتصاد جهانی، سپس اقتصاد کشور، صنعت و درنهایت شرکت را تحلیل می‌کند. درواقع نقطۀ شروع این رویکرد، اخبار مؤثر اقتصادی یا سیاسی در سطح کلان جهانی است.

به‌عنوان مثال، چین، غول اقتصادی و تولیدی جهان، خواهان فولاد بیش‌تری است و یا در درگیری‌های سال 2018 بین یمن و عربستان سعودی، پالایشگاه‌های نفت عربستان مورد حمله قرار گرفتند و تولید نفت عربستان کاهش یافت که منجربه کاهش عرضۀ نفت و افزایش قیمت نفت در جهان تولید شد. نوسانات قیمت نفت در دنیا بر تمامی صنایع مرتبط با نفت مانند پتروشیمی تأثیر می‌گذارد.

تحلیلگر با شنیدن این خبر ابتدا به بررسی وضعیت اقتصاد جهانی می‌پردازد که این افزایش قیمت نفت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و تبعات اقتصادی و سیاسی آن چه خواهد بود؟

سپس وضعیت کشورش را بررسی می‌کند. مثلاً آیا کشور ما با وجود تحریم‌ها امکان صادرات نفت به کشورهای دیگر را دارد و از این فرصت به نفع خود استفاده می‌کند؟

در مرحلۀ بعد صنعت را تحلیل می‌کند. در این مثال به صنعت پتروشیمی می‌رود و بررسی می‌کند که آیا این صنعت در وضعیت خوبی قرار دارد یا اینکه برای چندین سال فعالیتی انجام نشده است؟

درنهایت، شرکت‌های فعال در این بخش را تحلیل می‌کند. به‌عنوان مثال، شرکت‌های فعال در این زمینه را بررسی می‌کند و با اطلاع از صورت‌های مالی و وضعیت و اخبار مربوط‌به آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب می‌کند.

رویکرد بالا به پایین چیست؟

رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال پر از پروژه‌های مختلف است که هرکدام مدعی ارائۀ ویژگی‌های جدیدی هستند. بدون شک انتخاب بهترین پروژه از میان تعداد زیاد پروژه کار دشواری است. رویکردهای مختلفی برای تحقیق در مورد پروژه‌های ارز دیجیتال و انتخاب پروژه‌های امیدوارکننده وجود دارد. یکی از این رویکردها رویکرد از بالا به پایین است. اما رویکرد بالا به پایین برای کریپتو چیست و چه تفاوتی با رویکرد پایین به بالا دارد؟

با رویکرد از بالا به پایین در کریپتو، به عقب برمی‌گردید و به تصویر بزرگ‌تر صنعت ارزهای دیجیتال نگاه می‌کنید. این رویکرد به سؤالاتی از قبیل: صنعت ارزهای دیجیتال به کجا می‌رود، بزرگ‌ترین موانع پیش روی این صنعت چیست، اکثر راه‌حل‌ها چه مشکلاتی دارند و آیا کسی روی مشکل موردنظر کار کرده است یا نه، پاسخ می‌دهد.

این دیدگاه را می‌توان به‌عنوان دیدگاه کلان صنعت ارزهای دیجیتال توصیف کرد؛ البته نباید آن را با نگاه کلان در اقتصاد سنتی اشتباه گرفت. درواقع، یک رویکرد از بالا به پایین تمایل دارد آیندۀ کل صنعت ارزهای دیجیتال را در ماه‌ها، سال‌ها یا حتی دهه‌های آینده پیش‌بینی کند.

سرمایه‌‌گذاران پیش‌بینی‌های خود را اغلب برای دو سال آینده متمرکز می‌کنند و آنچه ممکن است در ده سال آینده رخ دهد را در نظر نمی‌گیرند.

در رویکرد از بالا به پایین، برای تحقیق در مورد پروژه‌های ارز دیجیتال، ابتدا به یک اصل اساسی نگاه می‌کنیم، سپس آن را به چندین اصل کوچک‌تر تقسیم می‌کنیم و درنهایت پروژه‌های مرتبط با آن اصول را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنیم. همیشه به یاد داشته باشید که با این رویکرد، ابتدا این اصول مهم است و سپس ادعای پروژه‌ها مطرح می‌شود. درواقع، فرض بر این است که اگر یک اصل درست تشخیص داده شود، ادعاهای بر مبنای آن نیز صادق خواهند بود.

یک رویکرد از بالا به پایین برای تحقیق پروژۀ ارزهای دیجیتال بسیار دشوارتر از رویکرد پایین به بالا است و به تلاش بیش‌تری نیاز دارد. برای درک بهتر رویکرد از بالا به پایین در ارز دیجیتال، بد نیست مفهوم رویکرد پایین به بالا را هم با هم مرور کنیم.

رویکرد پایین به بالا در ارز دیجیتال به چه معناست؟

اکثر مردم، سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی یا نهنگ‌ها هنگام جست‌وجوی بهترین پروژۀ ارز دیجیتال از روشی به نام روش پایین به بالا استفاده می‌کنند.

این رویکرد شامل بررسی پارامترهای مختلف مانند کل ارزش قفل‌شده (TVL) در وب‌سایت DeFillama، فعالیت کیف‌پول Wal، پست‌های توییتر، پروژه‌های مختلف در لانچ‌پد بایننس، ردیاب قرارداد هوشمند، آنالیز Anchan و… است. شما بدون آگاهی استفاده از این رویکرد، از این پارامترها استفاده می‌کنید.

بااینکه رویکرد پایین به بالا می‌تواند در شرایط خاص به خوبی کار کند اما در دراز مدت چندان پایدار نیست. درواقع، این رویکرد مانند حملات brute force عمل می‌کند. حملات Brute Force یک روش آزمون و خطا برای رمزگشایی داده‌ها است که از هیچ استراتژی فکری خاصی استفاده نمی‌کند و کورکورانه ترکیب‌های مختلف شخصیت‌ها را امتحان کرده و ترکیب مناسب را پیدا می‌کند.

به بیان ساده، رویکرد پایین به بالا به خوبی کار نمی‌کند و درست مانند یافتن مقدار کمی طلا در مقدار زیادی خاک است. درواقع، منصفانه است که بگوییم شانس زیادی در این رویکرد وجود ندارد.

روش‌های معمول تحقیق در مورد پروژه‌های ارزهای دیجیتال تا حدودی سطحی هستند درحالی‌که می‌توانند در کوتاه‌مدت جواب دهند، به ندرت شش ماه یا بیش‌تر دوام می‌آورند. پس باید کمی آن را تغییر دهیم. رویکرد پایین به بالا و درنظرگرفتن پارامترهای ذکرشده در بالا در بهترین حالت نتایج متوسطی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند و بدون روش مطالعۀ معکوس آن، یعنی رویکرد از بالا به پایین، ناقص هستند.

رویکرد پایین به بالا در ارز دیجیتال به چه معناست؟

پارامترهای رویکرد بالا به پایین در بازار ارز دیجیتال

برای استفاده از رویکرد بالا به پایین در بازار ارزهای دیجیتال، باید پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت. برخی از مهم‌ترین پارامترها به شرح زیر هستند:

آیندۀ بازار ارزهای دیجیتال

همانطورکه گفته شد، رویکرد از بالا به پایین در ارز دیجیتال یک دیدگاه بلندمدت است و در کوتاه‌مدت به هیچ‌وجه کار نخواهد کرد. درواقع با این رویکرد همه چیز به گذر زمان بستگی دارد.

فرض اصلی ما این است که دنیای غیرمتمرکز درنهایت بر دنیای کنونی ما مسلط خواهد شد و این فناوری ساختار جامعه را از جهات مختلف شکل خواهد داد. برای تحقق بخشیدن به آن آینده باید اشتیاق و امید زیادی داشته باشید و مانند یک سرمایه‌گذار گذرا یا کسی که دنبال سود است رفتار نکنید.

شما باید خیلی چیزها را یاد بگیرید

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد فناوری‌های موجود در صنعت ارزهای دیجیتال، یک رویکرد از بالا به پایین موردنیاز است. درواقع با این رویکرد، به‌جای سرمایه‌گذاری فقط در یک توکنERC20، باید بدانید که این استاندارد چیست و چگونه کار می‌کند.

مطالب زیادی در مورد مبانی فناوری کریپتو و بلاک‌چین وجود دارد. به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید پروژه‌های لایۀ دوم اتریوم را ارزیابی کنید، باید بدانید شبکۀ اصلی اتریوم چگونه کار می‌کند و سپس آن را با سایر رقبا مقایسه کنید. هنگام انجام این مقایسه، باید رویکردهای متمایز رقبا را نیز بررسی کنید.

در برخی موارد متوجه خواهید شد که زمانی‌که برای تحقیق صرف می‌کنید بسیار کم‌تر از پروژه‌هایی است که مایل به سرمایه‌گذاری در آن‌ها هستید. طبق تجربه، هرچه دانش بیش‌تری در مورد ارزهای دیجیتال به دست آورید، در پروژه‌های کم‌تری سرمایه‌گذاری می‌کنید. به یاد داشته باشید که پروژه‌های امیدوارکننده نادر هستند و هرچه بیش‌تر اطلاعات خود را افزایش دهید، استاندارد بالاتری را هنگام سرمایه‌گذاری تعیین خواهید کرد.

افراد ناآگاه و آماتور در پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند اما کسانی که اطلاعات خوبی از این صنعت دارند، به‌ندرت پروژه‌های مختلفی را انتخاب می‌کنند و ضمن سرمایه‌گذاری در یک پروژۀ خاص، مبلغ زیادی به آن اختصاص می‌دهند.

به گفتۀ خیلی از افراد باتجربه، کار در بازار ارزهای دیجیتال یک شغل تمام‌وقت است. درواقع، بسیاری از مردم وسعت فناوری رمزنگاری، توسعۀ نرم‌افزار و امور مالی را دست‌کم می‌گیرند. کارکردن در این بازار مثل این است که برای آموزش خود به دانشگاه برگردید!

این رویکرد به درک فنی اولیه نیاز دارد

تجربۀ توسعۀ نرم‌افزار و اطلاعات در مورد علوم کامپیوتر به شناخت این بازار و رویکرد بالا به پایین کمک زیادی می‌کند.

شناخت اصول اولیه، مطالعه در مورد این صنعت و افزایش اطلاعات اهمیت زیادی دارد. هرچه بیش‌تر یاد بگیرید، بیش‌تر متوجه می‌شوید که هیچ چیز در مورد صنعت نمی‌دانید.

برنامه‌نویسی، ریاضیات و رمزنگاری برخی از مهارت‌های اساسی هستند که برای درک واقعی فناوری بلاک‌چین و رمزنگاری نیاز دارید. ممکن است احساس کنید که این نیازها بسیار زیاد هستند اما هنگامی‌که این اصول را درک کردید، درک موارد دیگر در آینده بسیار آسان‌تر خواهد بود.

مشارکت

اگر می‌خواهید روند درک فناوری بلاک‌چین و حوزۀ ارزهای رمزپایه را تسریع کنید، بهتر است وارد این حوزه شوید و به‌طور مستقیم با این صنعت تعامل داشته باشید. پارامترهای زیادی در فضای ارزهای دیجیتال وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

بگذارید بازار شما را غافلگیر کند

انسان‌ها قدرت تخیل محدودی دارند حتی اگر فکر می‌کنید همۀ احتمالات را با تمام اطلاعات موجود در نظر گرفته‌اید، باز هم مواردی وجود دارد که ممکن است به آن‌ها توجه نکرده باشید.

اجازه دهید حرکات بازار شما را غافلگیر کند و رویدادهایی که نمی‌توانید کنترل کنید را کنار بگذارید. گاهی اوقات اتفاقاتی که به‌خصوص در کوتاه‌مدت رخ می‌دهد، دلیل خاصی ندارد و نیازی به دانستن جزئیات نیست. ممکن است برای دیدن اصول واقعی به زمان نیاز داشته باشیم.

همچنین از حد وسط بپرهیزید. اطلاعات اضافی می‌تواند شما را از تجزیه‌و‌تحلیل و تصمیم‌گیری باز دارد. درواقع، مرز مشخصی بین فرد علاقه‌مند به فناوری ارز دیجیتال و یک سرمایه‌گذار وجود دارد. سعی کنید در این زمینه تعادل داشته باشید. همچنین، ایده‌های مختلف را صرفاً به این دلیل که منطقی نیستند دور نریزید. به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری بیش‌تر یک هنر است تا یک علم دقیق.

از دانش دیگران استفاده کنید

شاید همه این فرصت را نداشته باشند که هر روز زمانی را صرف یادگیری در مورد صنعت ارزهای دیجیتال کنند. علاوه‌بر این، دریافت اطلاعات دقیق در مورد این منطقه برای تازه‌کارها می‌تواند کمی دلهره‌آور باشد. اگر اطلاعات زیادی در مورد ارزهای دیجیتال ندارید، ناامید نشوید. به یاد داشته باشید که همیشه می‌توانید نتایج و تحقیقات دیگران را بخوانید و خودتان در مورد آن‌ها نتیجه‌گیری کنید.

سخن پایانی

چه پول خود را در بازار سرمایه‌گذاری کنید و چه آن را در بانک نگه دارید، در معرض خطر هستید. آنچه اهمیت دارد، رویکردی است که برای مقابله با این خطر انتخاب می‌کنید. متأسفانه، وقتی اکثر سرمایه‌گذاران می‌خواهند در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند، به نمودارهای نهنگ و دهان تأثیرگذاران نگاه می‌کنند و تفاوت بین سیگنال و استراتژی را درک نمی‌کنند. به همین دلیل، آن‌ها اغلب شکست می‌خورند و بازار کریپتو را محکوم می‌کنند. واقعیت این است که برای ورود به بازار ارز دیجیتال و کسب سود، به یک مدل ذهنی جدید نیاز دارید. یک مدل ذهنی مبتنی بر دیدگاه از بالا به پایین. اگر به عقب برگردید و صبورانه به تصویر بزرگ‎تر بازار نگاه کنید، رویکردی از بالا به پایین در پیش گرفته‌اید.

سؤالات متداول

تحلیلگر در این رویکرد، سطوح بالای اقتصاد یعنی اقتصاد جهانی، سپس اقتصاد کشور، صنعت و درنهایت شرکت را تحلیل می‌کند. درواقع، نقطۀ شروع این رویکرد، اخبار مؤثر اقتصادی یا سیاسی در سطح کلان جهانی است.

با رویکردی از بالا به پایین در ارز دیجیتال، به عقب برمی‌گردید و به تصویر بزرگ‌تر صنعت ارزهای دیجیتال نگاه می‌کنید.

برای استفاده از رویکرد بالا به پایین در بازار ارزهای دیجیتال، باید پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت. برخی از مهم‌ترینِ این پارامترها، آیندۀ بازار ارزهای دیجیتال، افزایش دانش فنی و تخصصی، استفاده از تجربۀ دیگران، مشارکت و افزایش اطلاعات عمومی هستند.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۶۵ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات مفاهیم تخصصی ارزهای دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
block-size
اندازه بلاک بیت کوین (Block Size) چیست و چه اهمیتی دارد؟
social-trading
سوشال تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
crypto-insurance
بیمه ارز دیجیتال چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟
what-is-the-top-to-down-approach-in-crypto
رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟
what-is-lightning-network
شبکه لایتنینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
what-is-oracle-in-blockchain
اوراکل (oracle) چیست؟ پل ارتباط بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی
defi2
دیفای 2 (DeFi 2) چیست و چه کاربردی دارد؟
margin
مارجین (Margin) چیست و چه کاربردی در صرافی ها دارد؟
stop-hunting
استاپ هانتینگ چیست؟ Stop Hunting چگونه رخ می‌دهد؟
futures-trading
فیوچرز چیست و چگونه انجام می شود؟
stop-limit
استاپ لیمیت (سفارش با حد ضرر) چیست؟
stop-market-order
سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) چیست؟ | انواع دستور استاپ لاس
marketorder
سفارش بازار یا مارکت اوردر (Market Order) چیست؟
memo
تگ یا ممو (Memo) در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
poap
الگوریتم یا پروتکل اثبات حضور (POAP) چیست؟
blockchain-explorer
مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) چیست و چه کاربردی دارد؟
altcoin-season
آلت سیزن (Alt season) چیست و چگونه می توان از آن سود کسب کرد؟
amm
بازارساز خودکار (AMM) چیست و چه کاربردی دارد؟
hardcap-and-softcap
هارد کپ و سافت کپ در ارزهای دیجیتال چیست؟
crypto-lending
 وام ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای نحوه دریافت وام ارزهای دیجیتال
liquidity-mining
استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) در ارزهای دیجیتال چیست؟
token-burning
توکن سوزی در ارزهای دیجیتال چیست و به چه دلیلی اتفاق می افتد؟
hedge-fund
آشنایی با صندوق پوشش ریسک یا Hedge Fund
copy-trading
کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست؟
dao
سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست و چگونه کار می کند؟
double-spend
دوبار خرج کردن (Double Spend) در بلاک چین چیست؟
what-is-ido-in-crypto
عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟
what-is-halving
هالوینگ (Halving) در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
on-chain-volume-vs-trading-volume
مقایسه حجم آن چین (On-Chain Volume) و حجم معاملاتی (Trading volume)
what-is-cryptojacking
کریپتوجکینگ (Cryptojacking) چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟
onchin-analysis
تحلیل آنچین یا درون زنجیره ای (Onchain) چیست و در کجا استفاده می شود؟
tokenomics
توکونومیک یا اقتصاد توکنی (Tokenomics) چیست و چه کاربردی دارد؟
sopr
اندیکاتور SOPR چیست؟ آشنایی با نحوه استفاده و انواع آن
margin-call
هرآنچه که باید درباره کال مارجین (Call Margin) بدانید
what-is-leverage
اهرم یا لوریج چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
harmonic-patterns
معرفی انواع الگوهای هارمونیک و روش های معامله با آن
%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%85-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f
تحلیل زمانی چیست و چگونه انجام می شود؟
bitcoin-full-node
نود کامل یا فول نود بیت کوین چیست؟ بررسی مزایا و معایب آن
yield-farming
کشت سود چیست؟ معرفی 7 تا از پلتفرم های معروف آن
ransomware
معرفی کلاهبرداری باجه افزار و انواع مدل های رایج آن
dlt
منظور از دفتر کل یا DLT چیست؟ و چه انواعی دارد؟
token-standard
معرفی انواع استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال
radix
فناوری رادیکس (Radix) چیست؟ بررسی نقاط قوت آن
erc20-and-trc20
استاندارهای ERC20 و TRC20 چیست؟ و چه تفاوتی باهم دارند؟
ethereum-plasma
پلاسما در اتریوم چیست؟ با بررسی مزایا و معایب آن
bitcoin-halving
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟
hashing
با مفهوم هش رمزنگاری بیشتر آشنا شویم!
quantum-computer
تأثیر کامپیوتر کوانتومی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال
%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%ac%d9%85%d8%a7%d8%b9-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%a9%e2%80%8c-%da%86%db%8c%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f-%d9%85%d8%b9%d8%b1
الگوریتم اجماع در بلاک‌ چین چیست؟ معرفی انواع کاربردهای آن
hardfork-in-bitcoin
هرآنچه که باید درباره هارد فورک در بیت کوین بدانید!
p2p
آشنایی با مبادله همتا به همتا (P2P) و نحوه استفاده از آن
spot-trading
اسپات تریدینگ یا معاملات نقدی چیست؟
spot-and-future-difference
معاملات نقدی و آتی چه تفاوت هایی با هم دارند؟
chainlink
چین لینک (chainlink) چیست؟ مزایا، امنیت و کارکرد آن
proof-of-stake
اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟ چگونه در اتریوم پیاده سازی می شود؟
algo
هر آنچه که باید درباره فناوری الگوراند (ALGO) بدانید!
proof-of-work
الگوریتم اثبات کار (Proof of work) چیست؟ و در بیت کوین چگونه کار می کند؟
ico
ICO چیست؟ آشنایی با مفهوم عرضه اولیه سکه
segwit
تکنولوژی سگویت چیست؟ و چه مزایایی دارد؟
what-is-fork
فورک چیست و انواع آن کدامند؟