یکی از بهترین نکات درباره بیت کوین مقدار زیاد دیتایی است که برای آنالیز در اختیار سرمایه گذارها قرار می دهد. خود بلاک چین بیت کوین می تواند دیتای بسیاری درباره جریان پول در اختیار شما قرار دهد و شما هم می توانید از طریق این داده ها احساسات و رفتار کاربر را با دقت بسیار بالایی تحلیل کنید. در مقاله حاضر، درباره یکی از شاخص های بسیار مهمی که برای سنجش احساسات سرمایه گذارها و آینده بازار استفاده می شود، یعنی اندیکاتور SOPR صحبت می کنیم.

اندیکاتور SOPR چیست؟

اندیکاتور نسبت سود خروجی مصرف شده (Spent Output Profit Ratio یا به اختصار SOPR)، امکان تحلیل داده های بازار و همچنین پیش بینی میزان سود و ضرر تحقق یافته (Realized) را در بازه زمانی خاص به شما می دهد.
با استفاده از این نمودار می توانید مقدار سود احتمالی تمام ارزهای بلاک چین را پیش بینی کنید. درواقع با استفاده از این اندیکاتور می توانید مقدار سود و ضرر تحقق یافته را پیش بینی کنید. سرمایه گذاران با توجه به این اندیکاتور متوجه می شوند کاربرانی که در یک قیمت مشخص توکن های خودشان را فروخته اند، ضرر کرده اند یا توانسته اند با سود از بازار خارج شوند.

سود و ضرر تحقق یافته چیست؟

یکی از عباراتی که ممکن است در بازارهای معاملاتی به گوش شما بخورد، عبارت سود و ضرر تحقق یافته است. این عبارت به میزان سود و زیانی اشاره دارد که سرمایه گذار پس از یک معامله متحمل خواهد شد.
ممکن است یک ارز در بازه مشخصی بیش از ۱۰۰ درصد سود یا زیان داشته باشد، اما اگر شما در سقف ۲۰ درصد سود یا زیان پوزیشن را بسته باشید، سود و ضرر تحقق یافته شما همین مقدار ۲۰ درصد خواهد بود. درواقع این سود و ضرر تنها زمانی که پوزیشن را ببندید و سود و ضرر به حساب شما منتقل شود، قابل محاسبه است.

نحوه محاسبه اندیکاتور SOPR

محاسبه این اندیکاتور بسیار ساده است؛ برای این کار کافی است ارزش تحقق یافته فروش توکن موردنظر (برحسب دلار) را در ارزش ارز موردنظر در زمان خرید تقسیم کنید؛ به عبارتی دیگر این اندیکاتور برابر است با قیمت فروش/ قیمت خرید. فرمول این اندیکاتور به شکل زیر است:

برای مثال اگر شما ۰.۰۰۳ اتریوم را با قیمت ۳ هزار دلار خریده باشید و در قیمت ۴ هزار دلار فروخته باشید، مقدار SOPR برابر با ۱.۳ خواهد بود. در بخش بعدی یاد می گیرید که مقادیر بالاتر از ۱ نشان دهنده سود هستند.

تحلیل اندیکاتور SOPR

اگر این اندیکاتور بیشتر از ۱ باشد، سرمایه گذارها در زمان فروش در سود بوده اند، اما هر نتیجه دیگری نشان دهنده ضرر است. با مشخص کردن SOPR تمام توکن های خرج شده به ترتیب روزی که خرج شده اند (با استفاده از داده های بلاک چین)، گرافی ای شبیه تصویر زیر ایجاد می شود:

با استفاده از گراف بالا می توانید تحلیل های گوناگونی انجام دهید. اول اینکه SOPR حول محور عدد 1 نوسان دارد، اما نکته مهم تر اینکه در زمان هایی که بازار صعودی است، مقادیر SOPR پایین تر از ۱ با حمایت مواجه خواهند شد، اما چنانچه بازار نزولی باشد، مقادیر SOPR بالاتر از ۱ با مقاومت مواجه می شوند؛ به همین دلیل اندیکاتور SOPR نشانگر خوبی برای تشخیص بازار صعودی یا نزولی است. نکته ذکر شده به خوبی در شکل زیر مشاهده می شود:

همان طور که می بینید، جز قسمت هایی که با رنگ قرمز مشخص شده اند و اندیکاتور SOPR نوسان بسیاری دارد، در بقیه شرایط قاعده ذکرشده به خوبی اعمال شده است، اما سؤال این است که چرا؟ در پاسخ باید گفت، به صورت کلی سرمایه گذارها وقتی در سود هستند با خیال راحت تری می توانند ارزهای خودشان را بفروشند.

در بازارهای صعودی وقتی این اندیکاتور پایین تر از 1 باشد، سرمایه گذار هیچ علاقه ای به فروش با ضرر ندارد. این موضوع سبب کاهش چشمگیر ذخیره ارز موردنظر شده و سبب می شود فشاری رو به بالا بر قیمت باشد که درنهایت به افزایش چشمگیر آن منجر می شود.

در بازارهای نزولی هم همه در حال فروش بوده یا منتظر نقطه سر به سر هستند تا ارزهایی را که دارند، بفروشند. زمانی که اندیکاتور SOPR نزدیک به ۱ یا بزرگ تر از ۱ است، افراد بیشتری برای فروش اقدام می کنند؛ زیرا بیشتر سرمایه گذارها به نقطه سر به سر رسیده اند. این موضوع سبب می شود قیمت نیز به شکل چشمگیری کاهش یابد.

نحوه استفاده از SOPR در معاملات

برای استفاده از اندیکاتور SOPR در معاملات دو روش کلی وجود دارد؛ روش اول با استفاده از مقدار اندیکاتور و روش دیگر هم با توجه به روند آن است. در روش اول ممکن است یکی از سه حالت زیر به وجود بیاید:

  • مقدار SOPR بزرگ تر از یک (SOPR > 1): اگر مقدار اندیکاتور SOPR بزرگ تر از 1 باشد، تمامی فروش ها به صورت میانگین با سود انجام می شود.
  • مقدار SOPR مساوی با یک (SOPR = 1): در این صورت توکن های فروخته شده در یک بازه زمانی مشخص، به صورت سر به سر فروخته شده اند.
  • مقدار SOPR کمتر از یک (SOPR < 1): توکن های فروخته شده در یک بازه زمانی مشخص، با زیان فروخته شده اند.

روش دوم هم توجه به روند SOPR است. در این روش یکی از دو حالت زیر ممکن است رخ دهد:

  • روند SOPR رو به بالا: اگر این روند رو به بالا باشد، سود محقق شده است و توکن هایی که در سود هستند به افراد دیگر منتقل شده اند. همچنین این حالت نشان می دهد، سرمایه گذارهایی که در سود قرار دارند، در حال افزایش فروش هستند یا شرایط بازار برای فروشندگان به سمت سوددهی بیشتر در حرکت است.
  • روند SOPR رو به پایین: اگر این روند رو به پایین باشد، ضرر محقق شده است و ارزهایی که در ضرر بوده اند، در حال انتقال به دیگران هستند. این حالت نیز نشان می دهد، سرمایه گذارهایی که ضرر کرده اند در حال افزایش فروش خودشان هستند و شرایط بازار برای فروشندگان به سمت سود کمتر در حرکت است.

سناریوهای عملی برای سرمایه گذاری با استفاده از SOPR

از گذشته تا امروز، در بازارهای صعودی، اصلاح بازار دقیقاً قبل از شروع روند صعودی آغاز شده و سبب می شود مقدار SOPR به پایین تر از 1 کاهش یابد. این زمان بهترین وقت برای خرید و استفاده از روند صعودی پیش رو خواهد بود. همچنین در ابتدای روندهای نزولی هم ممکن است اصلاح بازار رخ دهد که سبب بالارفتن مقدار SOPR به بالای 1 خواهد شد. در این صورت هم بهتر است برای فروش ارزهای خودتان اقدام کنید تا با ضرر مواجه نشوید.

انواع اندیکاتور SOPR

به صورت کلی سه نوع از این اندیکاتور وجود دارد که عبارت اند از: SOPR تعدیل شده، SOPR کوتاه مدت و SOPR بلندمدت که هرکدام از آن ها تعاریف و کاربردهای متفاوتی دارند، اما برای محاسبه همه آن ها از فرمولی که در ابتدای مقاله دیدیم استفاده می شود.

1. SOPR تعدیل شده

شاخص SOPR تعدیل شده (Adjusted SOPR یا به اختصار aSOPR) یکی از انواع مختلف اندیکاتور SOPR است. در این شاخص معاملات انجام شده به جز معاملاتی که عمری کمتر از یک ساعت دارند، بررسی می شوند و به همین دلیل دقت بسیار بیشتری از حالت استاندارد دارند. بسیاری از تراکنش هایی که عمری کمتر از 1 ساعت دارند، مربوط به تراکنش های رله هستند و پس از مدت زمان کوتاهی دوباره برمی گردند؛ به همین دلیل نمی توان در محاسبات به آن ها اعتماد کرد.

2. SOPR بلند مدت

این هولدرها از این اندیکاتور SOPR استفاده می کنند و برای محاسبه آن از تمام تراکنش های بلاک چین که طول عمری بیشتر از ۱۵۵ روز دارند استفاده می شود. این اندیکاتور با اسم Long-Term Holder SOPR یا به اختصار LTH-SOPR شناخته می شود و برای محاسبه آن به بازه های زمانی کمتر از ۱۵۵ روز توجه نمی شود.

این شاخص واکنش کمتری به نوسانات بازار دارد و بیشتر رفتار سرمایه گذارهای باتجربه تر را تجزیه و تحلیل می کند. همچنین برخلاف SOPR استاندارد و تعدیل شده که بیشتر در اطراف عدد ۱ نوسان دارند، محدوده نوسان اندیکاتور SOPR بلندمدت، بین ۰.۸ تا ۲ است؛ به این دلیل که هولدرهای بلندمدت معمولاً با سود بیشتری ارزهای خودشان را می فروشند.

3. SOPR کوتاه مدت

برخلاف LTH-SOPR، برای محاسبه اندیکاتور STH-SOPR یا Short-Term Holder SOPR سود و ضرر معاملاتی که در ۱۵۵ روز گذشته انجام شده اند، بررسی می شوند و براساس آن رفتار سرمایه گذارهایی که به تازگی وارد بازار شده اند، تحلیل می شود.

براساس آمار، ارزهایی که در ۱۵۵ روز گذشته خریداری شده اند، به نوعی سرمایه در گردش بازار شناخته می شوند و احتمال فروخته شدن آن ها بیشتر است.با استفاده از این شاخص عملکرد سرمایه گذارهایی که تازه وارد بازار شده اند، ارزیابی می شود و واکنش آن ها به نوسانات بازار را می کند.

از آنجا که در این اندیکاتور تراکنش های کمتر از 1 ساعت مدنظر قرار نمی گیرند و همچنین به دلیل تازه واردبودن سرمایه گذارها این احتمال وجود دارد که آن ها رفتارهای جمعی داشته باشند، دامنه نوسان این اندیکاتور خیلی بیشتر از دامنه نوسان اندیکاتور SOPR استاندارد است.

سخن پایانی

اندیکاتور SOPR یکی از ساده ترین و در عین حال کاربردی ترین اندیکاتورهایی است که برای تحلیل قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال کاربرد دارد. با استفاده از این اندیکاتور می توانید احساسات بازار را شناسایی کنید و با توجه به اینکه قصد دارید به صورت طولانی مدت یا کوتاه مدت سرمایه گذاری کنید، این اندیکاتور می تواند به شما کمک کند.

سوالات متداول

با استفاده از اندیکاتور SOPR می توانید مقدار سود و ضرر تحقق یافته را پیش بینی کنید.

سود و ضرر تحقیق یافته به میزان سود و زیانی اشاره دارد که سرمایه گذار پس از انجام یک معامله متحمل خواهد شد.

برای استفاده از اندیکاتور SOPR در معاملات دو روش کلی وجود دارد؛ روش اول با استفاده از مقدار اندیکاتور است و روش دیگر هم با توجه به روند آن می باشد.

محاسبه اندیکاتور SOPR خیلی ساده است و با استفاده از خروجی های خرج شده محاسبه می شود. برای اینکار فقط کافی است ارزش تحقق یافته توکن موردنظر (بر حسب دلار) را در ارزش ارز موردنظر در زمان خرید تقسیم کنید.