ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

اندیکاتور SOPR چیست؟ آشنایی با نحوه استفاده و انواع آن

اندیکاتور SOPR

یکی از بهترین نکات درباره بیت کوین مقدار زیاد دیتایی است که برای آنالیز در اختیار سرمایه‌گذارها قرار می‌دهد. خود بلاک چین بیت کوین می‌تواند دیتای بسیاری درباره جریان پول در اختیار شما قرار دهد و شما هم می‌توانید از طریق این داده‌ها احساسات و رفتار کاربر را با دقت بسیار بالایی تحلیل کنید. در مقاله حاضر، درباره یکی از شاخص‌های بسیار مهمی که برای سنجش احساسات سرمایه‌گذارها و آینده بازار استفاده می‌شود، یعنی اندیکاتور SOPR صحبت می‌کنیم.

اندیکاتور SOPR چیست؟

اندیکاتور نسبت سود خروجی مصرف‌شده (Spent Output Profit Ratio یا به‌اختصار SOPR)، امکان تحلیل داده‌های بازار و همچنین پیش‌بینی میزان سود و ضرر تحقق‌یافته (Realized) را در بازه زمانی خاص به شما می‌دهد.
با استفاده از این نمودار می‌توانید مقدار سود احتمالی تمام ارزهای بلاک چین را پیش‌بینی کنید. درواقع با استفاده از این اندیکاتور می‌توانید مقدار سود و ضرر تحقق‌یافته را پیش‌بینی کنید. سرمایه‌گذاران با توجه به این اندیکاتور متوجه می‌شوند کاربرانی که در یک قیمت مشخص توکن‌های خودشان را فروخته‌اند، ضرر کرده‌اند یا توانسته‌اند با سود از بازار خارج شوند.

سود و ضرر تحقق یافته چیست؟

یکی از عباراتی که ممکن است در بازارهای معاملاتی به گوش شما بخورد، عبارت سود و ضرر تحقق‌یافته است. این عبارت به میزان سود و زیانی اشاره دارد که سرمایه‌گذار پس از یک معامله متحمل خواهد شد.
ممکن است یک ارز در بازه مشخصی بیش از ۱۰۰ درصد سود یا زیان داشته باشد، اما اگر شما در سقف ۲۰ درصد سود یا زیان پوزیشن را بسته باشید، سود و ضرر تحقق‌یافته شما همین مقدار ۲۰ درصد خواهد بود. درواقع این سود و ضرر تنها زمانی که پوزیشن را ببندید و سود و ضرر به حساب شما منتقل شود، قابل‌محاسبه است.

نحوه محاسبه اندیکاتور SOPR

محاسبه این اندیکاتور بسیار ساده است؛ برای این کار کافی است ارزش تحقق‌یافته فروش توکن موردنظر (برحسب دلار) را در ارزش ارز موردنظر در زمان خرید تقسیم کنید؛ به عبارتی دیگر این اندیکاتور برابر است با قیمت فروش/ قیمت خرید. فرمول این اندیکاتور به شکل زیر است:

نحوه محاسبه اندیکاتور SOPR

برای مثال اگر شما ۰.۰۰۳ اتریوم را با قیمت ۳ هزار دلار خریده باشید و در قیمت ۴ هزار دلار فروخته باشید، مقدار SOPR برابر با ۱.۳ خواهد بود. در بخش بعدی یاد می‌گیرید که مقادیر بالاتر از ۱ نشان‌دهنده سود هستند.

تحلیل اندیکاتور SOPR

اگر این اندیکاتور بیشتر از ۱ باشد، سرمایه‌گذارها در زمان فروش در سود بوده‌اند، اما هر نتیجه دیگری نشان‌دهنده ضرر است. با مشخص‌کردن SOPR تمام توکن‌های خرج‌شده به‌ترتیب روزی که خرج شده‌اند (با استفاده از داده‌های بلاک چین)، گرافی‌ای شبیه تصویر زیر ایجاد می‌شود:

اندیکاتور sopr

با استفاده از گراف بالا می‌توانید تحلیل‌های گوناگونی انجام دهید. اول اینکه SOPR حول محور عدد 1 نوسان دارد، اما نکته مهم‌تر اینکه در زمان‌هایی که بازار صعودی است، مقادیر SOPR پایین‌تر از ۱ با حمایت مواجه خواهند شد، اما چنانچه بازار نزولی باشد، مقادیر SOPR بالاتر از ۱ با مقاومت مواجه می‌شوند؛ به همین دلیل اندیکاتور SOPR نشانگر خوبی برای تشخیص بازار صعودی یا نزولی است. نکته ذکر‌شده به‌خوبی در شکل زیر مشاهده می‌شود:

اندیکاتور sopr

همان‌طور که می‌بینید، جز قسمت‌هایی که با رنگ قرمز مشخص شده‌اند و اندیکاتور SOPR نوسان بسیاری دارد، در بقیه شرایط قاعده ذکرشده به‌خوبی اعمال شده است، اما سؤال این است که چرا؟ در پاسخ باید گفت، به صورت کلی سرمایه‌گذارها وقتی در سود هستند با خیال راحت‌تری می‌توانند ارزهای خودشان را بفروشند.

در بازارهای صعودی وقتی این اندیکاتور پایین‌تر از 1 باشد، سرمایه‌گذار هیچ علاقه‌ای به فروش با ضرر ندارد. این موضوع سبب کاهش چشمگیر ذخیره ارز موردنظر شده و سبب می‌شود فشاری رو به بالا بر قیمت باشد که درنهایت به افزایش چشمگیر آن منجر می‌شود.

در بازارهای نزولی هم همه در حال فروش بوده یا منتظر نقطه سر به سر هستند تا ارزهایی را که دارند، بفروشند. زمانی که اندیکاتور SOPR نزدیک به ۱ یا بزرگ‌تر از ۱ است، افراد بیشتری برای فروش اقدام می‌کنند؛ زیرا بیشتر سرمایه‌گذارها به نقطه سر به سر رسیده‌اند. این موضوع سبب می‌شود قیمت نیز به شکل چشمگیری کاهش یابد.

نحوه استفاده از SOPR در معاملات

برای استفاده از اندیکاتور SOPR در معاملات دو روش کلی وجود دارد؛ روش اول با استفاده از مقدار اندیکاتور و روش دیگر هم با توجه به روند آن است. در روش اول ممکن است یکی از سه حالت زیر به وجود بیاید:

  • مقدار SOPR بزرگ‌تر از یک (SOPR > 1): اگر مقدار اندیکاتور SOPR بزرگ‌تر از 1 باشد، تمامی فروش‌ها به‌صورت میانگین با سود انجام می‌شود.
  • مقدار SOPR مساوی با یک (SOPR = 1): در این صورت توکن‌های فروخته‌شده در یک بازه زمانی مشخص، به‌صورت سر به سر فروخته شده‌اند.
  • مقدار SOPR کمتر از یک (SOPR < 1): توکن‌های فروخته‌شده در یک بازه زمانی مشخص، با زیان فروخته شده‌اند.

روش دوم هم توجه به روند SOPR است. در این روش یکی از دو حالت زیر ممکن است رخ دهد:

  • روند SOPR رو به بالا: اگر این روند رو به بالا باشد، سود محقق شده است و توکن‌هایی که در سود هستند به افراد دیگر منتقل شده‌اند. همچنین این حالت نشان می‌دهد، سرمایه‌گذارهایی که در سود قرار دارند، در حال افزایش فروش هستند یا شرایط بازار برای فروشندگان به‌سمت سوددهی بیشتر در حرکت است.
  • روند SOPR رو به پایین: اگر این روند رو به پایین باشد، ضرر محقق شده است و ارزهایی که در ضرر بوده‌اند، در حال انتقال به دیگران هستند. این حالت نیز نشان می‌دهد، سرمایه‌گذارهایی که ضرر کرده‌اند در حال افزایش فروش خودشان هستند و شرایط بازار برای فروشندگان به‌سمت سود کمتر در حرکت است.

سناریوهای عملی برای سرمایه‌گذاری با استفاده از SOPR

از گذشته تا امروز، در بازارهای صعودی، اصلاح بازار دقیقاً قبل از شروع روند صعودی آغاز شده و سبب می‌شود مقدار SOPR به پایین‌تر از 1 کاهش یابد. این زمان بهترین وقت برای خرید و استفاده از روند صعودی پیش رو خواهد بود. همچنین در ابتدای روندهای نزولی هم ممکن است اصلاح بازار رخ دهد که سبب بالارفتن مقدار SOPR به بالای 1 خواهد شد. در این صورت هم بهتر است برای فروش ارزهای خودتان اقدام کنید تا با ضرر مواجه نشوید.

انواع اندیکاتور SOPR

انواع اندیکاتور SOPR

به صورت کلی سه نوع از این اندیکاتور وجود دارد که عبارت‌اند از: SOPR تعدیل‌شده، SOPR کوتاه‌مدت و SOPR بلندمدت که هرکدام از آن‌ها تعاریف و کاربردهای متفاوتی دارند، اما برای محاسبه همه آن‌ها از فرمولی که در ابتدای مقاله دیدیم استفاده می‌شود.

1. SOPR تعدیل شده

شاخص SOPR تعدیل‌شده (Adjusted SOPR یا به‌اختصار aSOPR) یکی از انواع مختلف اندیکاتور SOPR است. در این شاخص معاملات انجام‌شده به‌جز معاملاتی که عمری کمتر از یک ساعت دارند، بررسی می‌شوند و به همین دلیل دقت بسیار بیشتری از حالت استاندارد دارند. بسیاری از تراکنش‌هایی که عمری کمتر از 1 ساعت دارند، مربوط به تراکنش‌های رله هستند و پس از مدت‌زمان کوتاهی دوباره برمی‌گردند؛ به همین دلیل نمی‌توان در محاسبات به آن‌ها اعتماد کرد.

2. SOPR بلند مدت

این هولدرها از این اندیکاتور SOPR استفاده می‌کنند و برای محاسبه آن از تمام تراکنش‌های بلاک چین که طول عمری بیشتر از ۱۵۵ روز دارند استفاده می‌شود. این اندیکاتور با اسم Long-Term Holder SOPR یا به اختصار LTH-SOPR شناخته می‌شود و برای محاسبه آن به بازه‌های زمانی کمتر از ۱۵۵ روز توجه نمی‌شود.

این شاخص واکنش کمتری به نوسانات بازار دارد و بیشتر رفتار سرمایه‌گذارهای باتجربه‌تر را تجزیه و تحلیل می‌کند. همچنین برخلاف SOPR استاندارد و تعدیل‌شده که بیشتر در اطراف عدد ۱ نوسان دارند، محدوده نوسان اندیکاتور SOPR بلندمدت، بین ۰.۸ تا ۲ است؛ به این دلیل که هولدرهای بلندمدت معمولاً با سود بیشتری ارزهای خودشان را می‌فروشند.

3. SOPR کوتاه مدت

برخلاف LTH-SOPR، برای محاسبه اندیکاتور STH-SOPR یا Short-Term Holder SOPR سود و ضرر معاملاتی که در ۱۵۵ روز گذشته انجام شده‌اند، بررسی می‌شوند و براساس آن رفتار سرمایه‌گذارهایی که به‌تازگی وارد بازار شده‌اند، تحلیل می‌شود.

براساس آمار، ارزهایی که در ۱۵۵ روز گذشته خریداری شده‌اند، به‌نوعی سرمایه در گردش بازار شناخته می‌شوند و احتمال فروخته‌شدن آن‌ها بیشتر است.با استفاده از این شاخص عملکرد سرمایه‌گذارهایی که تازه وارد بازار شده‌اند، ارزیابی می‌شود و واکنش آن‌ها به نوسانات بازار را می‌کند.

از آنجا که در این اندیکاتور تراکنش‌های کمتر از 1 ساعت مدنظر قرار نمی‌گیرند و همچنین به‌دلیل تازه‌واردبودن سرمایه‌گذارها این احتمال وجود دارد که آن‌ها رفتارهای جمعی داشته باشند، دامنه نوسان این اندیکاتور خیلی بیشتر از دامنه نوسان اندیکاتور SOPR استاندارد است.

سخن پایانی

اندیکاتور SOPR یکی از ساده‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین اندیکاتورهایی است که برای تحلیل قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال کاربرد دارد. با استفاده از این اندیکاتور می‌توانید احساسات بازار را شناسایی کنید و با توجه به اینکه قصد دارید به‌صورت طولانی‌مدت یا کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری کنید، این اندیکاتور می‌تواند به شما کمک کند.

سوالات متداول

با استفاده از اندیکاتور SOPR می‌توانید مقدار سود و ضرر تحقق یافته را پیش‌بینی کنید.

سود و ضرر تحقیق یافته به میزان سود و زیانی اشاره دارد که سرمایه گذار پس از انجام یک معامله متحمل خواهد شد.

برای استفاده از اندیکاتور SOPR در معاملات دو روش کلی وجود دارد؛ روش اول با استفاده از مقدار اندیکاتور است و روش دیگر هم با توجه به روند آن می‌باشد.

محاسبه اندیکاتور SOPR خیلی ساده است و با استفاده از خروجی‌های خرج شده محاسبه می‌شود. برای اینکار فقط کافی است ارزش تحقق یافته توکن موردنظر (بر حسب دلار) را در ارزش ارز موردنظر در زمان خرید تقسیم کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۹۱ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات مفاهیم تخصصی ارزهای دیجیتال به شما پیشنهاد میکنیم:
shilling
شیلینگ (Shilling) چیست + چه تأثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال دارد؟
futures-trading
فیوچرز چیست و چگونه انجام می شود؟
validator
ولیدیتور چیست؟ | کاربرد Validator ارز دیجیتال چیست؟
stop-out
استاپ اوت چیست؟ سفارش توقف چگونه محاسبه می شود؟
spot-trading
معاملات اسپات یا معاملات نقدی چیست؟
block-size
اندازه بلاک بیت کوین (Block Size) چیست و چه اهمیتی دارد؟
social-trading
سوشال تریدینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟
crypto-insurance
بیمه ارز دیجیتال چیست و چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟
what-is-the-top-to-down-approach-in-crypto
رویکرد بالا به پایین در ارز دیجیتال چیست؟
what-is-lightning-network
شبکه لایتنینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
what-is-oracle-in-blockchain
اوراکل (oracle) چیست؟ پل ارتباط بین قراردادهای هوشمند و دنیای واقعی
defi2
دیفای 2 (DeFi 2) چیست و چه کاربردی دارد؟
margin
مارجین (Margin) چیست و چه کاربردی در صرافی ها دارد؟
stop-hunting
استاپ هانتینگ چیست؟ Stop Hunting چگونه رخ می‌دهد؟
stop-limit
استاپ لیمیت (سفارش با حد ضرر) چیست؟
stop-market-order
سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) چیست؟ | انواع دستور استاپ لاس
marketorder
سفارش بازار یا مارکت اوردر (Market Order) چیست؟
memo
تگ یا ممو (Memo) در کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
poap
الگوریتم یا پروتکل اثبات حضور (POAP) چیست؟
blockchain-explorer
مرورگر بلاک چین (Blockchain Explorer) چیست و چه کاربردی دارد؟
altcoin-season
آلت سیزن (Alt season) چیست و چگونه می توان از آن سود کسب کرد؟
amm
بازارساز خودکار (AMM) چیست و چه کاربردی دارد؟
hardcap-and-softcap
هارد کپ و سافت کپ در ارزهای دیجیتال چیست؟
crypto-lending
 وام ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای نحوه دریافت وام ارزهای دیجیتال
liquidity-mining
استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) در ارزهای دیجیتال چیست؟
token-burning
توکن سوزی در ارزهای دیجیتال چیست و به چه دلیلی اتفاق می افتد؟
hedge-fund
آشنایی با صندوق پوشش ریسک یا Hedge Fund
copy-trading
کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست؟
dao
سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) چیست و چگونه کار می کند؟
double-spend
دوبار خرج کردن (Double Spend) در بلاک چین چیست؟
what-is-ido-in-crypto
عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) چیست؟
what-is-halving
هالوینگ (Halving) در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
on-chain-volume-vs-trading-volume
مقایسه حجم آن چین (On-Chain Volume) و حجم معاملاتی (Trading volume)
what-is-cryptojacking
کریپتوجکینگ (Cryptojacking) چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟
onchin-analysis
تحلیل آنچین یا درون زنجیره ای (Onchain) چیست و در کجا استفاده می شود؟
tokenomics
توکونومیک یا اقتصاد توکنی (Tokenomics) چیست و چه کاربردی دارد؟
sopr
اندیکاتور SOPR چیست؟ آشنایی با نحوه استفاده و انواع آن
margin-call
هرآنچه که باید درباره کال مارجین (Call Margin) بدانید
what-is-leverage
اهرم یا لوریج چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
harmonic-patterns
معرفی انواع الگوهای هارمونیک و روش های معامله با آن
%d8%aa%d8%ad%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%85-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f
تحلیل زمانی چیست و چگونه انجام می شود؟
bitcoin-full-node
نود کامل یا فول نود بیت کوین چیست؟ بررسی مزایا و معایب آن
yield-farming
کشت سود چیست؟ معرفی 7 تا از پلتفرم های معروف آن
ransomware
معرفی کلاهبرداری باجه افزار و انواع مدل های رایج آن
dlt
منظور از دفتر کل یا DLT چیست؟ و چه انواعی دارد؟
token-standard
معرفی انواع استانداردهای انتقال ارزهای دیجیتال
radix
فناوری رادیکس (Radix) چیست؟ بررسی نقاط قوت آن
erc20-and-trc20
استاندارهای ERC20 و TRC20 چیست؟ و چه تفاوتی باهم دارند؟
ethereum-plasma
پلاسما در اتریوم چیست؟ با بررسی مزایا و معایب آن
bitcoin-halving
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری روی قیمت آن دارد؟
hashing
با مفهوم هش رمزنگاری بیشتر آشنا شویم!
quantum-computer
تأثیر کامپیوتر کوانتومی بر بلاک چین و ارزهای دیجیتال
%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%d9%85-%d8%a7%d8%ac%d9%85%d8%a7%d8%b9-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%a9%e2%80%8c-%da%86%db%8c%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%9f-%d9%85%d8%b9%d8%b1
الگوریتم اجماع در بلاک‌ چین چیست؟ معرفی انواع کاربردهای آن
hardfork-in-bitcoin
هرآنچه که باید درباره هارد فورک در بیت کوین بدانید!
p2p
آشنایی با مبادله همتا به همتا (P2P) و نحوه استفاده از آن
spot-and-future-difference
معاملات نقدی و آتی چه تفاوت هایی با هم دارند؟
chainlink
چین لینک (chainlink) چیست؟ مزایا، امنیت و کارکرد آن
proof-of-stake
اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟ چگونه در اتریوم پیاده سازی می شود؟
algo
هر آنچه که باید درباره فناوری الگوراند (ALGO) بدانید!
proof-of-work
الگوریتم اثبات کار (Proof of work) چیست؟ و در بیت کوین چگونه کار می کند؟
ico
ICO چیست؟ آشنایی با مفهوم عرضه اولیه سکه
segwit
تکنولوژی سگویت چیست؟ و چه مزایایی دارد؟
what-is-fork
فورک چیست و انواع آن کدامند؟