ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

کندل دوجی چیست و انواع آن کدامند؟

کندل دوجی

کندل استیک (نمودار شمعی ژاپنی)

انواع نمودارهایی که برای تحلیل روندهای قیمت و یا حجم معاملات انجام شده استفاده می شود عبارتند از:

ثبت‌نام در وبینار فارکس
  1. نمودار خطی
  2. نمودار میله ای
  3. نمودار شمعی ژاپنی

سابقه نمودار شمعی به سال ۱۶۰۰ میلادی باز می گردد که برنج کاران ژاپنی برای پیش بینی قیمت برنج مورد استفاده قرار دادند و بعدها در سال ۱۹۹۰ در غرب استیو نیسون الگوهای کندل استیک را مطرح کرد. هر کندل (شمع) از ۴ جزء اصلی تشکیل شده است:

بالاترین قیمتی که سهم در بازه زمانی مشخص مورد معامله قرار گرفته است (High)، پایین ترین قیمتی که سهم در بازه زمانی مشخص مورد معامله قرار گرفته است (Low)، قیمت آغازین معامله سهم (باز شدن (Open))، قیمت آخرین معامله سهم (بسته شدن(Close)). فصله قیمت باز تا بسته، بدنه اصلی کندل را تشکیل می دهد و فاصله بدنه تا بالاترین قیمت را سایه بالایی و فاصله بدنه تا پایین ترین قیمت را سایه پایینی کندل می نامند. اساس روانشناسی بازار همان بدنه اصلی کندل می باشد همچنین بررسی کندل ها زیر یک ساعت بی مفهوم است چرا که زمان کافی برای شکل گیری شخصیت آن وجود ندارد، لذا کندل ها را در تایم فریم یک ساعت به بالا بررسی می کنند. باید دقت داشت که برای تحلیل، تنها از یک کندل استفاده نمی شود بلکه کندل های قبل و بعد نیز باید تایید کننده الگو باشند و همچنین اغلب کندل ها همراه با سایر ابزارهای تحلیلی همانند خطوط روند و حمایت و مقاومت استفاده می شوند. اگر قیمت باز شدن سهم بیشتر و بالاتر از قیمت بسته شدن آن باشد، کندل مربوط به آن را با رنگ سبز یا سفید یا تو خالی نشان می دهند که نشان دهنده قدرت بیشتر خرید و نشان از صعودی بودن قیمت سهم است. اگر قیمت باز شدن سهم کمتر و پایین تر از قیمت بسته شدن آن باشد، کندل مربوط به آن را با رنگ قرمز یا مشکی و یا توپر نشان می دهند که نشان قدرت بیشتر فروش و نشان از نزولی بودن قیمت سهم است.

کندل دوجی

کندل دوجی

به کندلی گفته می شود که در آن قیمت باز و بسته شدن سهم یکسان و یا بسیار نزدیک به یکدیگر باشد.

کندل دوجی

اغلب کندل دوجی به معنای خستگی در بازار و عدم پیروزی خریداران و فروشندگان بر یکدیگر است و حالت انتظار را برای معامله کنندگان سهم به وجود می آورد. کندل بعد از دوجی یا سایر ابزارهای تکنیکال جهت روند سهم را مشخص می نمایند و تصمیم درست را به معامله گران نشان می دهند.

کندل دوجی کندل دوجی

ثبت‌نام در وبینار فارکس

انواع کندل دوجی

پرتکرارترین کندل های دوجی که در نمودارهای قیمت سهم ها ظاهر می شوند در سه دسته عمده جای دارند:

  1. دوجی پایه بلند (Long leg Doji)
  2. دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji)
  3. دوجی سنگ قبر (Gravestone Doji)

دوجی پایه بلند

در این کندل که قیمت باز و بسته شدن سهم یکسان و یا بسیار نزدیک به یکدیگر است، سایه های بالایی و پایینی بسیار بلندی شکل می گیرد.

کندل دوجی

به این معنا که در محدوده هایی از زمان فشار تقاضا باعث شده که قیمت تا حد زیادی بالا برود و در محدوده هایی از زمان نیز فشار بالای عرضه قیمت را تا حدود زیادی پایین برده است. این امر نوسان زیاد بازار را نشان می دهد و باعث عدم قطعیت در معاملات سهم می شود. به همین دلیل سهم نیاز به استراحت خواهد داشت و احتمالا در بازار روند دار بعد از ظهور کندل دوجی پایه بلند، برای مدتی بازار سهم در محدوده همان دوجی پایه بلند نوسان ریز خواهد داشت و به اصطلاح رنج می شود.

کندل دوجی

دوجی سنجاقک

در دوجی سنجاقک قیمت باز و بسته شدن سهم و بالاترین قیمت سهم یکسان و یا بسیار نزدیک به یکدیگر است و سایه پایینی بلندی در کندل شکل می گیرد. به این معنا که سهم در بالاترین قیمت شروع به معامله می کند اما فشار عرضه قیمت را تا حدود زیادی کاهش می دهد اما دوباره فشار تقاضا و خرید باعث بالا رفتن قیمت سهم تا بالاترین قیمت معامله شده می شود و در همان قیمت نیز بسته می شود. به این ترتیب می توان گفت این کندل نشان از پیروزی تقاضا و روند رو به رشد قیمت سهم دارد.

کندل دوجی

به همین دلیل زمانی که دوجی سنجاقک در انتهای روند نزولی و در ناحیه حمایتی سهم شکل بگیرد می تواند نشان از شروع روند صعودی در سهم باشد و نقطه مناسبی برای ورود و خرید سهم است به شرط آنکه کندل بعدی بالاتر  از دوجی سنجاقک باشد و شروع روند صعودی را تأیید کند.

کندل دوجی

 

دوجی سنگ قبر

در دوجی سنگ قبر قیمت باز و بسته شدن و پایین ترین قیمت معامله یکسان و یا بسیار نزدیک به یکدیگر است. به این معنا که سهم در قیمت پایین آغاز به معامله کرده است اما فشار تقاضا و خرید خریداران قیمت را بالا برده است اما دوباره فشار عرضه فروشندگان باعث کاهش قیمت سهم شده و در همان پایین ترین قیمت بسته شده است. به این ترتیب کندل دوجی سنگ قبر نشان از روند رو به کاهش قیمت سهم دارد.

کندل دوجی

بنابراین ظهور دوجی سنگ قبر در انتهای روند صعودی و در ناحیه مقاومتی سهم می تواند نشان از آغاز روند نزولی باشد به شرط آنکه کندل بعدی پایین تر از کندل سنگ قبر شکل گیرد و تأیید کننده آغاز روند نزولی باشد.

کندل دوجی

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۵۹ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات کندل به شما پیشنهاد میکنیم:

12 نظر ثبت شده
fazli
fazli
100 روز قبل
سپاس از آموزش
elnaz seifi
elnaz seifi
96 روز قبل
فضلی عزیز خوشحالیم که این مقاله براتون مفید بوده.
مهدی
مهدی
546 روز قبل
کنول دوجی توی چه تایم فریمی معتبر هست؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
545 روز قبل
باسلام دوست عزیز برای پاسخ به سوال شما به تعریف مدل دوجی ارجاعتان می دهم. کندل دوجی به کندلی گفته می‌شود که در آن قیمت باز و بسته شدن سهم یکسان و یا بسیار نزدیک به یکدیگر باشد.
حمید جی اف
حمید جی اف
764 روز قبل
دمت گرم مردوووو
میلاد
میلاد
862 روز قبل
بسیار مفید و آموزنده
حسن
حسن
953 روز قبل
ممنون از توضیحات بسیار رسا و خوب شما خدا بهتون خیر و برکت بده که بدون چشمداشت این توضیحات رو در اختیار همه قرار دادین
محمود
محمود
1007 روز قبل
ممنون از اموزشهای رایگان خوبتون موفق باشید
حسین
حسین
1027 روز قبل
عالی
علی اکبر زندی
علی اکبر زندی
1121 روز قبل
ممنون از سایت و توضیحات خوبتون در مورد کندل دوجی
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1036 روز قبل
باسلام دوست عزيز موفق باشيد
ASHKAN
ASHKAN
1136 روز قبل
ممنون از سایت خوبتون🌹