وقتی صحبت از بازار ارزهای دیجیتال به میان می­ آید؛ بسیاری از افراد با این پرسش روبه ­رو می­ شوند که تحلیل تکنیکال در بازار فارکس چیست و چگونه می توان آن را انجام داد؟ باید بدانید که یکی از مهم ­ترین ویژگی ­های سرمایه­ گذاران در بازار ارزهای دیجیتال، قدرت تحلیل آن ها از شرایط موجود است. این توانایی، مسیر آینده آن ها را مشخص می­ کند و در میزان سود یا زیان، تاثیر ویژه ­ای دارد.

فهرست []

  از آنجایی که ارزهای دیجیتال، جهان جدیدی است که تازه پا به عرصه نمایش گذاشته­؛ باید توجه داشته باشید که روش ­های تحلیل سنتی و قدیمی، کاربردی برای این علم نو ندارند و شما باید دانش تحلیلی جدیدی را آموزش ببینید تا قدرت تحلیل در بازار فارکس را داشته باشید. به این منظور، دو نوع تحلیل ارائه شده است که شامل تحلیل فاندامنتال یا بنیادی، و همچنین تحلیل تکنیکال فارکس می­ شوند. در ادامه، به بررسی تفاوت این مورد و همچنین آموزش صفر تا صد تحلیل تکنیکال می ­پردازیم.

  تحلیل تکنیکال فارکس چیست؟

  تحلیل تکنیکال فارکس، درواقع نوعی قدرت پیش ­بینی روند تغییرات قیمت ارزها در آینده است. در این شیوه تحلیلی، سرمایه ­داران با استفاده از الگوها و نمودارهای به دست آمده از شرایط گذشته، روشی برای پیش ­بینی تغییرات در آینده را ارائه می­ دهند و می ­توانند شرایط متنوع برای سرمایه ­گذاری را پیدا کنند. این روش نیز مانند سایر روش ­های ارائه شده برای تحلیل سرمایه در بازار فارکس، قطعی نیست و نمی­ توان الگو دقیقی برای آینده پیدا کرد. اما تحلیل­گران می­ توانند با استفاده از تغییرات و روند رشد یا کاهش قیمت در گذشته، به یک الگو برای آینده دست یابند که احتمال وقوع آنها تا حد زیادی بالاست.

  به عنوان یک تحلیل­گر، شما می­ توانید با بررسی روند تغییرات قیمت­ ها، الگو خاصی را پیدا کنید. طبیعی است که با رسیدن دوباره به همان الگو و تکرار آن در جهت کاهش یا افزایش قیمت­ ها، انتظار رسیدن به همان واکنش ­هایی را داشته باشید که در الگو قبلی نیز رخ داده­اند. از این رو، تمرکز این روش تحلیل تنها بر روی شرایط جفت ارزها در گذشته و استفاده از این بررسی برای پیدا کردن الگویی مناسب در جهت پیش ­بینی روند تغییرات آینده است.

  باید بدانید که در آموزش تحلیل تکنیکال فارکس، شما می­توانید تمامی الگوهای رخ داده در گذشته را پیدا کنید و همچنین از آنها استفاده کنید تا از وضعیت آینده سرمایه خود در بازار ارزهای دیجیتال آگاه شوید. توجه داشته باشید که این روند تحلیلی، اهمیت بسیار زیادی در بازار فارکس دارد و انتخاب اصلی تحلیل­گران برای ترید در این حوزه است.

  مزایا تحلیل فارکس

  افراد بسیار زیادی بر این باور هستند که در تحلیل تکنیکال فارکس، مزایا بسیار زیادی وجود دارد که شما را به احتمال زیاد به منظور رسیدن به میزان سود بیشتر راهنمایی می ­کنند. یکی از بزرگ­ترین مزایا موجود در این شیوه تحلیلی، استفاده از روش بررسی نمودار است. از آنجایی که در بازار فارکس، تمام معاملات بر همین اساس به وقوع می­ پیوندند؛ تحلیل نمودارها شرایط بسیار خوبی را برای سرمایه­ داران فراهم می ­کند تا با استفاده از تغییرات گذشته، بتوانند چشم ­اندازی از وضعیت آینده این بازار را برای خود ترسیم کنند.

  روندهای موجود در بازار فارکس، شاید در ابتدا پیچیده و سخت به نظر برسند؛ اما اگر زمان و انرژی کافی برای یادگیری تحلیل­ های تکنیکال کاربردی در این مسیر اختصاص دهیم؛ می­توان گفت که این تحلیل، یکی از بهترین و ساده­ ترین راه ­های رسیدن به سود بیشتر در مدت زمان کمتر است. البته باید توجه داشته باشید که حتما این روش تحلیل را به صورت کامل آموزش ببینید و از روندهای مختلف متاثر بر آن، آگاهی داشته باشید.

  اگر با تحلیل فاندامنتال بازار فارکس آشنایی داشته باشید؛ حتما می ­دانید که در این روش، با اصول مختلفی سروکار داریم که بسیار از آنها ماهیت کیفی دارند و نمی ­توان تحلیل دقیق و قطعی از آن ها ارائه داد. در تحلیل تکنیکال فارکس، با این موضوع مواجه نیستیم؛ زیرا در این روش، با تعدادی اعداد و ارقام دقیق سروکار داریم که شرایط تحلیل را ساده ­تر می­ کنند و می­توان الگو دقیق ­تری را برای تغییرات آینده ارائه داد.

  الگوریتم ­ها و الگوهایی که در تحلیل فارکس مورد استفاده قرار می­ گیرند؛ همان الگوهای ساده و ابتدایی هستند که در قدیم نیز مورد استفاده قرار می گرفتند و از این رو، یادگیری آن ها ساده ­تر است و تسلط به این موضوع، نیاز به مدت زمان کوتاه ­تری دارد. به همین علت است که این روش تحلیلی، مورد استفاده بسیاری از سرمایه­ داران و تحلیل­گران بازار ارزهای دیجیتال قرار می­ گیرد و مورد علاقه همگان واقع شده است.

  همچنین این شیوه تحلیل، از الگوهای ثابتی پیروی می­ کند که نوسانات زیادی ندارند و حتی در نوسانات نیز با ارقام دقیق و قطعی سروکار داریم. به علت وجود ارقام و ماهیت کمی تحلیل تکنیکال، این روش از سرعت بالاتری نسبت به تحلیل فاندامنتال برخوردار است.

  معایب تحلیل تکنیکال فارکس

  در تحلیل تکنیکال فارکس، سیگنال ­های مختلفی از نمودارها به تحلیل­گران می ­رسند که ممکن است باعث شود فرد سرمایه­ دار، با توجه به آن ها وارد موقعیت خاصی شود و سپس، با یک تغییر ناگهانی بخش زیادی از سرمایه خود را از دست بدهد. از این رو، باید توجه داشته باشید که در این روش تحلیل، حتما باید به دنبال یک الگو کلی و جامع بگردید که بخش زیادی از تغییرات قیمت ­ها را پوشش دهد. این دیدگاه جامع، کمک می­ کند تا افراد موقعیت­ های بهتری برای سرمایه­ گذاری بیابند.

  یکی دیگر از معایب استفاده از روش تکنیکال فارکس، این است که ممکن است دیدگاه ­های افراد نسبت به نمودارهای مختلف با یکدیگر تفاوت داشته باشد. به همین علت است که نمی­ توان یک نظر واحد را برای روش تکنیکال مورد استفاده قرار داد و باید از نظرات جمعی از تحلیل­گران استفاده کرد تا بتوان تصمیم خوبی برای شرایط سرمایه­ گذاری در آینده اخذ کرد.

  توجه داشته باشید که در تحلیل تکنیکال فارکس، برخلاف تحلیل فاندامنتال، تحلیل­گران تنها به بررسی تغییرات قیمت­ ها در خود بازار می­ پردازند و از اخبار بیرونی اطلاعی ندارند. این موضوع سبب می ­شود که فرد نتواند دیدگاه کاملا جامعی از شرایط آینده داشته باشد و ممکن است شرایط خوبی برای سرمایه گذاری را از دست بدهد. در تحلیل فاندامنتال، تحلیل­گران بررسی اخبار و اطلاعات جدید را نیز در روند تحلیل خود در نظر می ­گیرند و از این رو، اطلاعات کاملی دارند. تحلیل تکنیکال، این عیب را دارد که تنها بر اعداد و ارقام تمرکز می ­کند و نسبت به اخبار خارجی، بی­تفاوت است. البته این موضوع در کل تاثیری بر روند بررسی ندارد؛ اما خوب است که به عنوان یک تحلیل­گر، از تمامی شرایط آگاهی کافی داشته باشید.

  اصول مهم در تحلیل تکنیکال فارکس چیست؟

  برای داشتن یک تحلیل دقیق و منطقی، باید اصول مهمی را در نظر داشته باشید تا بتوانید دارایی خود را در موقعیت مناسبی سرمایه­ گذاری کنید. به طور کلی، می­توانیم سه اصل مهم را در این تحلیل در نظر داشته باشید که با توجه به آنها، شما می­ توانید بررسی دقیقی انجام دهید و بهترین نتایج را از بررسی­ های خود کسب کنید.

  باید بدانید که در تحلیل تکنیکال فارکس، قیمت بیشترین تاثیر را در روند بررسی­ های شما دارد. از آنجا که در این روش تحلیلی، تنها به بررسی نمودارهای تغییرات قیمت­ ها می­ پردازیم؛ باید توجه داشته باشید که آمار و ارقام مهم ­ترین اصول تاثیرگذار در این روش هستند. در نتیجه، تمرکز اصلی تحلیل­گران باید بر روی اعداد و الگوهای موجود در نمودارها باشد. البته توجه کنید که اطلاع از اخبار و بروزرسانی­ های بازار ارزهای دیجیتال نیز می­ تواند کمک خوبی برای ما باشد و تحلیل بهتری را به ارمغان بیاورد.

  در جهان ارزهای دیجیتال، رخ دادن یک الگو تکراری به احتمال بسیار زیاد، واکنش ­های مشابه گذشته را به ارمغان خواهد آورد و فارکس نیز از این موضوع مستثنی نیست. در نتیجه، باید به آمار و الگوهای رخ داده در گذشته توجه کافی داشته باشید تا بتوانید موقعیت ­های مختلف سرمایه ­گذاری را برای خود شناسایی کنید و تحلیل تکنیکال دقیقی ارائه دهید.

  در نظر گرفتن عوامل مختلف، همیشه بهترین روش برای تحلیل­گرانی است که از روش تحلیل تکنیکال فارکس استفاده می­کنند. علاوه بر نمودارها، شما باید توجه داشته باشید که عواملی نیز وجود دارند که روند صعودی یا نزولی الگوها را تغییر می­ دهند. برای همین، افراد متخصص تاکید زیادی دارند که تحلیل گران، علاوه بر تحلیل تکنیکال از تحلیل فاندامنتال نیز استفاده کنند تا بتوانند شرایط را به درستی مورد بررسی قرار دهند.

  مهم ترین تعاریف و مفاهیم تحلیل تکنیکال در بازار فارکس

  در تحلیل تکنیکال فارکس، با مفاهیم بسیار زیادی روبه­ رو هستیم که ممکن است در ابتدا بسیار پیچیده به نظر برسند اما باید بدانید که در واقع، این مفاهیم اگر به صورت ساده و ابتدایی شرح داده شوند؛ بسیار راحت آموخته می­ شوند و شما می­ توانید به راحتی آنها را مورد استفاده قرار دهید.

  باید بدانید که روش تحلیل تکنیکال فارکس، مهم­ترین بازیکنان نمودارهایی هستند که الگوهای تغییرات قیمت ­ها را نشان می­ دهند. به طور کلی، می­توان از الگوهای نموداری و همچنین شمعی نام برد که یادگیری روش تحلیل هر یک از آن ها، تاثیر بسیار زیادی بر روند تحلیل تکنیکال شما دارد. با استفاده از نمودارهای چارتی، شما می­ توانید نقاط قوت و یا ضعف بازار را پیدا کنید. از طرفی، با استفاده از نمودارهای شمعی، نسبت به رفتار خریداران و فروشندگان آگاه می ­شوید و تصمیمات بهتری برای سرمایه­ گذاری اخذ خواهید کرد.

  به عنوان یکی دیگر از مهم­ ترین مفاهیم موجود در آموزش تحلیل تکنیکال فارکس، باید به موضوع اندیکاتورها و شاخص­ ها توجه کنید که نقش بسیار مهمی در روند تحلیل شما خواهند داشت. با استفاده از اندیکاتورها، نه تنها می­ توانید نسبت به شرایط بازار در گذشته مطلع شوید و سرمایه­ گذاری­ های نامناسب را شناسایی کنید؛ بلکه از این موضوع نیز مطلع می ­شوید که در آینده، چه نوسانات و تغییرات قیمتی در بازار رخ خواهند داد.

  علاوه بر این موارد، شما باید از مفاهیمی مانند واگرایی و همگرایی نیز آگاهی داشته باشید. این دو مفهوم به طور کلی به هم­سو بودن یا نبودن حجم و قیمت معاملات اشاره دارند. مفهوم همگرایی به هنگامی اطلاق می­شود که این دو مورد در یک­سو حرکت کنند و در مفهوم واگرایی به عکس این موضوع اشاره دارد. در ادامه، باید مفهوم حمایت و مقاومت را نیز در نظر داشته باشید که به قیمتی گفته می ­شود که پتانسیل معکوس کردن روند کنونی را دارد. توجه داشته باشید که الگوها نیز بخش مهمی از مفاهیم مرتبط با تحلیل تکنیکال فارکس هستند که باید مورد توجه تحلیل­گران قرار بگیرند.

  انواع روند در تحلیل تکنیکال فارکس

  یکی از مهم­ ترین تکنیک ­ها در تحلیل تکنیکال فارکس، بررسی روندهای موجود در تغییرات قیمت­ ها در این بازار است که بخش اساسی از تحلیل را تشکیل می ­دهند. توجه داشته باشید که حتی با بررسی دقیق این روندها نیز نمی ­توان الگو کاملا دقیقی برای پیش ­بینی آینده ارائه داد؛ بلکه این بررسی ­ها سبب می ­شوند تا تحلیل­گران چشم ­اندازی کلی نسبت به آینده پیدا کنند و تا حد زیادی، وضعیت جفت ارزها در آینده بازار فارکس را تحلیل نمایند. از این رو، بررسی روندها و پیدا کردن الگو از میان آنها به عنوان یکی از مهم­ ترین گام­ های سرمایه ­داران در تحلیل تکنیکال فارکس شناخته می ­شود.

  به طور کلی، می­ توان گفت که در مجموع سه روند در بازار فارکس وجود دارند که بر تحلیل تکنیکال تاثیر می­ گذارند. روند صعودی شامل افزایش قیمت و روند نزولی شامل کاهش قیمت جفت ارزها در بازار می­ شود. همچنین روند خنثی نیز وجود دارد که به عدم تغییر در قیمت جفت ارزها اشاره دارد. اکثر افراد به اشتباه تصور می­ کنند که روند خنثی اهمیت چندانی ندارد؛ در حالی­ که عدم تغییرات قیمت نیز بخشی از الگو رفتارهای گذشته است که باید در بررسی­ ها لحاظ شود.

  البته این تعریف­ ها، کاملا ساده و ابتدایی به نظر می­ رسند. در ادامه، به بررسی دقیق هر یک از آن ها و نقشی که در تحلیل تکنیکال فارکس دارند؛ می پردازیم.

  روند صعودی در تحلیل فارکس

  شاید با توجه به اسم این روند، این تصور اشتباه در ذهن شما شکل بگیرد که در روند صعودی، همیشه با افزایش قیمت روبه ­رو هستیم. در حالی­ که این موضوع درست نیست و در روند صعودی تحلیل تکنیکال فارکس، کاهش قیمت نیز وجود دارد. اما باید توجه داشته باشید که در هر روند افزایشی، قله قیمت از سری قبلی بالاتر می ­رود و به همین علت است که به این روند، صعودی گفته می ­شود.

  در روند صعودی، پس از هر افزایش قیمت با کاهش آن مواجه می ­شویم و این روند، درواقع از کنار هم قرار گرفتن تمامی این رفت و برگشت­ ها تشکیل شده است. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که در روند افزایش، همیشه با یک الگو مشابه مواجه نیستیم و ممکن است ابتدا، کاهش قیمت شدیدی داشته باشیم و پس از آن، افزایش قیمت کمی رخ دهد. این موضوع، مشکلی ایجاد نمی­ کند اما باید بدانید که در هر سری از افزایش قیمت، عدد قله باید از عدد قله افزایش قیمت قبلی بالاتر باشد. در غیر این صورت، لازم است که تحلیل­گران، شرایط تغییر و بهبود روند صعودی را فراهم کنند.

  روند نزولی در تحلیل فارکس

  همانطور که از نام آن پیداست؛ روند نزولی برخلاف روند صعودی است و تاثیرات منفی در تغییرات قیمت ­ها را شامل می­ شود. در این روند که مانند روند صعودی به صورت رفت و برگشتی حرکت می­ کند؛ تغییرات قیمت­ ها به شکلی است که در پس از هر افزایش قیمت، با کاهش قیمت شدیدتری نسبت به کاهش قیمت پیشین مواجه می ­شویم. در نمودار این روند، دره ­های به وجود آمده در الگو تغییرات، هر سری پایین ­تر از دفعات قبلی قرار می­ گیرند که این موضوع، بر کاهش شدید قیمت جفت ارزها بازار فارکس در فاصله زمانی بین هر رفت و برگشت اشاره دارد.

  مانند روند صعودی، ممکن است در روند نزولی نیز تغییرات بهم ­ریخته ­ای داشته باشیم که الگو ایده ­آل روند نزولی را از بین ببرند. توجه داشته باشید که در یک روند کاملا متناسب، شیب تغییرات نزولی با شتاب و سرعت بیشتری نسبت به تغییرات صعودی حرکت می­ کند و این موضوع، امکان بررسی شرایط را در تحلیل تکنیکال فارکس فراهم می ­آورد. از این رو، در صورت بروز هرگونه تغییرات غیرمنتظره که بر انجام این روند تاثیر بگذارند؛ تحلیل­گران باید شرایطی را فراهم آورند تا نمودار روند نزولی به حالت ایده­ آل خود بازگردد.

  روند رنج یا خنثی در تحلیل تکنیکال فارکس

  در تحلیل الگوهای مرتبط با تغییرات قیمت­ ها در بازار فارکس، علاوه بر روند صعودی یا نزولی، ممکن است شاهد رسیدن به نمودار خنثی باشیم که روند و الگو کاملا متفاوتی نسبت به روند صعودی یا نزولی دارد. تحلیل این روند در تغییرات قیمت­ ها، دشواری بیشتری دارد اما به علت آن­که بسیار شاهد رسیدن به این الگو هستیم؛ یادگیری تحلیل آن از مهم­ ترین اصول در بازار فارکس محسوب می­ شود.

  در روند رنج که از آن به نام روند خنثی نیز یاد می ­شود؛ قله ­ها یا دره­ های جدید در قیمت­ ها نسبت به شرایط قدیم، تفاوت زیادی ندارند و نمی ­توان به طور حتمی بیان کرد که هر قله یا دره جدید در نسبت پایین تر یا بالاتری نسبت به شرایط قبلی قرار می­ گیرد. باید توجه داشته باشید که در این الگو، تمامی تغییرات قیمت­ ها با روند نامنظمی در کنار یکدیگر قرار گرفته ­اند و این شرایط نوسانی است که کار تحلیل این نمودارهای تغییرات قیمت را برای تحلیل­گران دشوار می ­نماید.

  باید بدانید که این روند سبب می ­شود که فروشندگان و خریداران، برتری خاصی نسبت به یکدیگر نداشته باشند. وقتی الگو قیمت­ ها به صورت نوسانی در تغییر باشد؛ نمی­ توان گفت که نتیجه معاملات به چه شکل خواهد بود و کدام یک از طرفین سود بیشتری از این کار خواهند داشت. برخلاف این موضوع در روند صعودی و روند نزولی رخ می ­دهد. در روند صعودی بازار فارکس، به علت افزایش قیمت ­ها در هر سری رفت و برگشت شاهد قدرت بیشتر خریداران اطلاعات فروشندگان هستیم و همچنین در روند نزولی، می ­توان بیان کرد که به علت کاهش قیمت ­ها در هر رالی رفت و برگشت، فروشندگان و خریداران از قدرت بیشتری برای خرید و فروش برخوردار هستند.

  علت رخ دادن روند خنثی، این است که سرمایه­ دارانی که به سود کافی رسیده ­اند؛ قصد خروج از بازار را دارند و تا زمانی که این افراد به طور کامل از جهان ارزهای دیجیتال بیرون نروند؛ شاهد این روند خنثی هستیم. از این رو، به روند خنثی در تحلیل تکنیکال فارکس به عنوان استراحتی بین دو مسیر نزولی و صعودی یاد می­ شود.

  مهم ترین الگوها در تحلیل تکنیکال بازار فارکس

  الگوهای بسیار مهمی در بازار فارکس قرار دارند که تحلیل آن ها، بخشی از روند تحلیل تکنیکال پیشرفته در بازار فارکس است که بر نتیجه نهایی، تاثیر زیادی می­ گذارد. تعدادی از این الگوها شامل الگو دوقلو، سه­ قلو، مستطیل، مثلث، کنج، فیلد تو ریچ، پولبک، سروشانه و پرچم می­شوند که از میان آنها، سه الگو دوقلو، سه ­قلو و مثلث از اهمیت بیشتری نسبت به سایر الگوهای رایج برخوردار هستند.

  الگو دوقلو، یکی از بهترین الگوهایی هست که برای تعیین نقاط ورود به بازار مورد استفاده قرار می­ گیرد. این الگو که در انتهای روند صعودی و یا نزولی رخ می­دهد؛ نشانی از اتمام این روند و شروع تغییرات است و از این رو، به عنوان یکی از بهترین نقاط برای سرمایه­ داران محسوب می­شود. این الگو، بسیار پرتکرار است و در بازار فارکس، یکی از رایج ­ترین انواع الگوها به شمار می ­آید.

  از دیگر الگوهای پرتکرار در بازار فارکس، می ­توان به الگو سه­ قلو اشاره کرد که از لحاظ اهمیت، هم ­رده با الگو دوقلو قرار می ­گیرد. از این الگو، به عنوان نشان ه­ای برای اتمام یک روند استفاده می­ شود و نشان می­ دهد که روند صعودی یا نزولی که در حال رخ دادن است؛ اشکالات و نواقص زیادی دارد و باید از ادامه آن جلوگیری شود. این الگو، به علت آن­که برای جلوگیری از سرمایه ­گذاری اشتباه و خسارت­ های احتمالی آینده مورد استفاده قرار می­ گیرد؛ از اهمیت بسیار زیادی برای تحلیل­گران برخوردار است.

  اشکال هندسی در نام ­گذاری الگوها تاثیر زیادی دارند زیرا تمامی این الگوها، بر اساس نمودارها و اشکالی که روند صعودی یا نزولی در آنها به وجود می آورد؛ شناخته می­ شوند. یکی از این الگوهای مهم که نام آن بر اساس اشکال هندسی انتخاب شده است؛ با عنوان الگو مثلث شناخته می­ شود و بررسی آن در شیوه تحلیل تکنیکال در بازار فارکس، اهمیت زیادی دارد. الگو مثلث می ­تواند دو معنا داشته باشد: این الگو در برخی از موارد به معنای استراحت و در سایر موارد، به مفهوم اتمام روند فعلی است که البته برای مورد دوم باید شواهد و تحلیل­ های دیگری نیز وجود داشته باشند.

  اندیکاتور در تحلیل تکنیکال بازار فارکس چیست؟

  در بازار فارکس، الگوهایی متفاوتی رخ می­ دهند که هر یک نیاز به تحلیل شخصی و رسیدن به نتیجه­ گیری متناسب با دارایی شما دارند. از این رو، استفاده از الگوهایی که از قبل آماده شده باشند و درصد موفقیت آنها نیز بالا باشد؛ می ­تواند کمک خیلی خوبی به تحلیل­گران و سرمایه­ دارانی باشد که به تازگی وارد جهان ارزهای دیجیتال شده­ اند. به این ابزارهای از پیش آماده شده که به صورت کامل تحلیل شده­ اند و در اختیار سرمایه ­داران قرار می­ گیرند؛ اندیکاتور می­ گویند که کمک بسیار خوبی برای تحلیل­ های آینده و اطلاع از شرایط بازار به شمار می ­روند. در ادامه به بررسی تعدادی از مهم­ ترین اندیکاتورهای لازم برای یادگیری تحلیل تکنیکال در بازار فارکس می­ پردازیم.

  یکی از بهترین اندیکاتورهایی که در بازار فارکس مورداستفاده قرار می­ گیرد؛ اندیکاتور مکدی است که شرایط بسیار مناسبی را برای تحلیل­گران فراهم می کند و کاربردهای زیادی دارد که از جمله آن ها، می­ توان به موارد زیر اشاره کرد: تعیین واگرایی و همگرایی­ های قیمت ­ها، تشخیص بهترین محل­ های خروج بر اساس واگرایی ­ها و خد ضرر معاملات، پیدا کردن موج­ های مختلف در نمودار و همچنین بررسی سیگنال ­های خرید و فروش.

  علاوه بر اندیکاتور مکدی، شما می ­توانید از آر اس آی نیز استفاده کنید که این اندیکاتور نیز کاربردهای بسیار زیادی برای تحلیل­گران فراهم می­ کند. این اندیکاتور، حتی به عنوان یک استراتژی معاملاتی مستقل نیز شناخته می­ شود و از این رو، برای تحلیل تکنیکال فارکس بسیار مفید واقع می­ شود. این اندیکاتور با وجود تمام چالش ­هایی که ممکن است برای تحلیل­گران به وجود بیاورد؛ به عنوان یکی از بهترین الگوهای سیگنال ­دهی در بازار فارکس مورد استفاده قرار می­ گیرد.

  از دیگر اندیکاتورهای مفید موجود بازار ارزهای دیجیتال، می­توان به ای تی آر اشاره کرد که از آن، برای بررسی قدرت نوسان ­ها در سهام و قیمت جفت ارزها استفاده می­ شود. البته توجه داشته باشید که به علت پیچیده بودن شرایط استفاده از این اندیکاتور، توصیه زیادی به آن نمی ­شود و شما می ­توانید با جایگزین کردن اندیکاتورهای دیگر، از کاربردهای مشابه بهره­ مند شوید و شرایط را برای خود ساده ­تر کنید. ای تی آر، با وجود این­که احتمال دارد خسارت­ های زیادی وارد کند؛ هم­چنان از رایج­ ترین اندیکاتورهای موجود در بازار است که توسط تحلیل­گران بی­شماری مورد استفاده قرار می ­گیرد.

  بهترین ابزارهای تحلیل موجود در بازار فارکس

  در آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته فارکس، شما نیاز به ابزارهای تحلیلی گسترده ­ای دارید که شرایط را برای رسیدن به یک تحلیل دقیق و قطعی فراهم می­ کنند. برای استفاده از این ابزارها، شما باید به نکاتی توجه داشته باشید تا از بروز هرگونه خسارت جبران ­ناپذیر در آینده، جلوگیری نمایید.

  باید بدانید که اندیکاتورها به عنوان مهم ­ترین ابزارهای لازم برای تحلیل تکنیکال فارکس شناخته می­ شوند و از این رو، یادگیری نحوه استفاده از آن ها نیز در صدر کارهایی قرار می گیرد که تحلیل­ گران باید آموزش ببینند. با این وجود، تنها یادگیری استفاده از اندیکاتورها نمی ­تواند به تنهایی شرایط مناسب را برای تحلیل تکنیکال فراهم کند و شما باید ابزارهای دیگر را نیز مورد استفاده قرار دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.

  خط روند، از دیگر ابزارهای مهمی است که تحلیل­گران بازار فارکس از آن استفاده می­ کنند. باید توجه داشته باشید که یادگیری خط روند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و عدم یادگیری صحیح آن، ممکن است در روند صحیح تحلیل شما اختلالات زیادی ایجاد کند. از این رو، باید توجه کنید که حتما از خط روند به صورت صحیح آن استفاده کنید تا تحلیل دقیقی داشته باشید.

  خط روند در نمودارهای مختلف به شکل­ های متفاوتی تعیین می­ شود. در نمودار صعودی، شما باید نوک دو دره را به یکدیگر متصل کنید و سپس این خط را از دو طرف ادامه دهید تا خط روند شکل گیرد. برای نمودارهای نزولی، برعکس این موضوع انجام می ­شود. در این نمودارها، شما باید نوک دو قله را به یکدیگر متصل نمایید و این خط را از دو طرف ادامه دهید.

  خط روند، تاثیر بسیار زیادی در نتیجه تحلیل­ های شما می­ گذارد و ممکن است روند تغییرات سود یا ضرر شما در آینده را بسیار تحت تاثیر قرار دهد. این موضوع، سبب می­شود که خط روند به یکی از مهم ­ترین ابزارهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال فارکس به شمار رود که می­ تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهد.

  فیبوناچی و چنگال اندروز نیز از دیگر ابزارهای کاربردی در این حوزه محسوب می­ شوند. این دو تکنیک نیز بر روند تحلیل شما تاثیر زیادی می­ گذارند. هر دو این ابزارها، حوزه ­های حمایت و مقاومت را تعیین می ­کنند که در آنها، احتمال بازگشت نیز وجود خواهد داشت. همچنین با استفاده از این دو ابزار، می توانید موقعیت­ های بحرانی بازار ارزهای دیجیتال را نیز شناسایی کنید و آنها را از تحلیل نهایی خود حذف نمایید. دو تکنیک فیبوناچی و چنگال اندروز، به تحلیل نمودارهای حاصل از تغییرات قیمت ­ها، کمک زیادی می­ کنند و از این رو، استفاده از آن ها در میان تحلیل­گران، بسیار رایج است.

  مراحل تحلیل تکنیکال در بازار فارکس

  تحلیل تکنیکال پیشرفته فارکس، به منظور پیدا کردن بهترین نقاط ورود و همچنین خروج به بازار انجام می شود و از این رو، باید مراحل آن به ترتیب و با دقت انجام شوند تا در نتیجه، شرایط خوبی برای سرمایه­ داران به وجود آید تا دارایی خود را وارد بازار فارکس کنند. در اولین مرحله، تحلیل­گران باید بتوانند با استفاده از ابزارها و الگوهایی که در اختیار دارند؛ شرایط فعلی بازار را بسنجند و همچنین از اتفاقات و الگوهای گذشته نیز باخبر شوند. این گام، ابتدایی­ ترین مراحله برای تحلیل تکنیکال است و امکان دارد با پیچیدگی­ های بسیاری همراه باشد. از این رو، تحلیل­گران باید با دقت، آمار موجود را تحلیل نمایند تا نتیجه خوبی از آن بگیرند.

  در مراحل بعدی، شما باید از الگوهایی که پیدا کرده ­اید؛ برای تحلیل نمودارها و استفاده از اندیکاتورها استفاده کنید تا اطلاعات کافی از آنها برای پیش­ بینی وقایع احتمالی در آینده را به دست آورید. مراحل اول و دوم که شامل بررسی روند فعلی و پیدا کردن الگو برای بررسی نمودارهای ارقام می ­شوند؛ نیاز به دقت و قدرت تحلیل بالایی دارند و باید با توجه بیشتری انجام شوند.

  در مراحل نهایی، شما می­ توانید با استفاده از تحلیل ­های که انجام داده ­اید؛ نقاط مهمی را در بازار شناسایی کنید که شامل نقاط حد ضرر و سود، بهترین نقاط برای ورود به بازار و همچنین پیش ­بینی روند تغییرات در آینده بازار هستند. در این مرحله، شما می ­توانید با داده های موجود، بهترین وضعیت برای سرمایه ­گذاری دارایی خود را شناسایی کنید.

  سخن پایانی

  در آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته در بازار فارکس، باید به موضوعات زیادی توجه کنید تا بتوانید روند تحلیلی خوبی را داشته باشید. از این رو، شما باید نکات مهمی را مدنظر داشته باشید که در بررسی صحیح ارقام و نمودارهای مهم در بازار فارکس، به شما کمک می­کنند. در تحلیل تکنیکال، برخلاف تحلیل فاندامنتال، تنها به اعداد و ارقام مرتبط با پروژه توجه می­ شود و اطلاعات و اخبار منتشر شده، بر روند تحلیل تاثیر نمی ­گذارند. البته تحلیل­گران همیشه پیشنهاد می ­کنند که در کنار تحلیل تکنیکال، به بررسی روش فاندامنتال نیز پرداخته شود تا در نهایت، تحلیل نهایی به صورت کلی و جامع داشته باشیم. در نهایت، باید دقت داشته باشید که همیشه، علاوه بر تغییرات قیمت ­ها، اخبار نیز بر حوادث آینده جفت ارزها تاثیر می ­گذارند. از این رو، نسبت به اطلاعات جدید بی ­تفاوت نباشید و سعی کنید این موارد را نیز در روند تحلیل ­های خود مورد بررسی قرار دهید.

  سوالات متداول

  در تحلیل تکنیکال، از ابزارهای متفاوتی از جمله اندیکاتورها و الگوهای متفاوت استفاده می ­شود و تحلیل­گران، باید توجه داشته باشند که با مفاهیم مرتبط با این موضوع، به خوبی آشنایی داشته باشند.

  تحلیل فاندامنتال، تحلیل جامعی است که علاوه بر ماهیت کمی، ماهیت کیفی را نیز شامل می ­شود. در تحلیل تکنیکال، با وجود تمرکز بر روی ارقام و نمودارها، ماهیت کیفی به طور کامل حذف می­ شود.

  باید توجه کنید که تمامی مراحل اصلی این تحلیل، شامل استفاده از الگوها و ابزارهای مختلف برای بررسی نمودارهای متنوع و رفتارهای گذشته در بازار هستند. از این رو، فرد باید ابتدا الگو مشابهی پیدا کند و سپس این الگو را برای پیش ­بینی تغییرات آینده در بازار مورد استفاده قرار دهد.

  در تحلیل تکنیکال فارکس، ما با الگوهای متنوعی روبه ­رو هستیم. الگوهای دوقلو، سه ­قلو و مثلث از پرتکرارترین الگوهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می­ روند که شامل اطلاعات باارزشی هستند.