ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

انواع نمودار در تحلیل تکنیکال؛ نمودار خطی ،میله ای و شمعی

سه  نوع اصلی نمودار وجود دارد که افراد سرمایه گذار و معامله گر، بسته به اطلاعاتی که درپی آنند و یا بسته به سطوح مهارت فردی شان مورد استفاده قرار می دهند. این نمودار هاشامل نمودار خطی، نمودار میله ای، نمودار شمعی (کندل استیک) می­باشد. در بخش­های زیر، ما می­خواهیم روی سهام شرکت ایران خودرو (خودرو)  با هر سه این نمودار ها آشنا شویم . البته قبل از آشنایی با انواع نمودار لازم است با نمودار های OHLC نیز آشنا شویم.

نمودارهای OHLC

نمودارهای (OHLC) نمودار هایی هستند که چهار قیمت در آنها نمایش داده می شود ، قیمت باز (OPEN)، قیمت بسته (CLOSE) و قیمت بالا (HIGH) و قیمت پایین (LOW)  ا را  که نمودارهای خطی فاقد آن هستند در اختیار ما قرار می دهند.

قیمت باز (OPEN)

اولین قیمتی که در یک بازه معاملاتی معامله صورت می گیرد

قیمت بسته (CLOSE)

آخرین قیمتی است که در یک بازه معاملاتی در آن قیمت معامله ای صورت گرفته است .

قیمت بالا (HIGH)

بیشترین قیمتی است که در یک بازه معاملاتی در آن قیمت معامله ای صورت گرفته است .

قیمت پایین (LOW)

کمترین قیمتی است که در یک بازه معاملاتی در آن قیمت معامله ای صورت گرفته است .

مثال از این ۴ قیمت و یک بازه معاملاتی

 

سهام شرکت ایران خودرو در تاریخی به صورت زیر معامله شده است این اعداد مربوط به یک بازه معاملاتی یک روزه است و در پایان روز این اعداد به دست می آید به تصویر زیر دقت کنید

ohlc

در این تصویر قیمت باز (OPEN) ایران خودرو ۳۰۹۸ ریال است ،قیمت بسته (CLOSE) سهم را قیمت معامله که چون پایان روز است در نتیجه قیمت آخرین معامله ما نیز است مقدار ۳۰۷۸ ریال در نظر می گیریم .قیمت بالا (HIGH) سهم در بازه روز ۳۱۱۹ است و قیمت پایین (LOW) سهم مقدار ۳۰۶۰ ریال است . در ادامه می بینیم که با چه شکل هایی می توانیم در نمودار قیمت این اعداد را نشان دهیم.

نمودار خطی

ساده ترین نوع این چهار نمودار، نمودار خطی است، زیرا فقط قیمت­های بسته شدن یک بازه معاملاتی را نشان می دهد مثلا قیمت بسته شدن (close price) در یک روز یک نقطه از نمودار خطی را برای ما می سازدو این خط، با اتصال قیمت های بسته شدن ایجاد می­شود. نمودارهای خطی اطلاعات دیگری از دامنه نوسان معامله در یک بازه زمانی  مثل قیمت های بالا، پایین و باز فراهم نمی­کنند.  به خاطر اینکه قیمت بسته شدن مهمترین قیمت در تغییرات سهام در نظر گرفته می شود در نمودار خطی اغلب از این قیمت برای ترسیم آن استفاده می کنند . هر چند در نرم افزار های مختلف این موضوع می تواند قابل تنظیم باشد که با چه قیمتی نمودار ترسیم گردد ولی در کل این موضوع مساله مهمی نیست و بهتر است از پیشفرض نرم افزار استفاده کنیم.

%d9%86%d9%85%d9%88%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%ae%d8%b7%db%8c

نمودار میله ای

نمودار میله ای روی نمودار خطی با افزودن اطلاعات اساسی تر مختلف به هر نقطه داده، اضافه می­شود. نمودار از یک سری خطوط عمودی ساخته می­شود که هر نقطه داده را نمایش می­دهد. این خط عمودی قیمت های بالا (high price) و پایین (low price) در بازه معاملاتی را همراه با قیمت بسته شدن (close price) و باز شدن (open price)  نشان می­دهد. قیمت باز و بسته روی خط عمودی با خط تیره افقی نشان داده می­شود. قیمت باز روی نمودار میله ای با خط تیره ای نشان داده می­شود که در سمت چپ میله عمودی قرار دارد. برعکس، قیمت بسته  با خط تیره در سمت راست مشخص می­شود. معمولا، اگر خط تیره چپ (باز) پایین تر از خط تیره راست (بسته) باشد، پس آن میله صعودی است، که نشان می­دهد سهم در آن بازه معاملاتی رشد کرده است. میله ای که علامت نزولی باشد ارزش سهام آن طی آن دوره افت کرده است.  وقتی این اتفاق بیفتد، خط تیره روی طرف راست (بسته) پایین تر از خط تیره سمت چپ (باز) می­باشد.

ohlc2

میله صعودی و نزولی

در تصویر فوق نحوه نمایش چهار قیمت در یک بازه معاملاتی در یک میله را نمایش می دهد اما در تصویر زیر نیز شکل دو میله صعودی و نزولی را می بینید

barchart

همانطور که در تصویر فوق می بینید میله ما دو حالت صعودی و نزولی دارد تفاوت در این دو حالت در محل باز شدن و بسته شدن است در میله صعودی قیمت پایین باز شده و بالا بسته شده است ولی در میله نزولی قیمت بالا باز شده و پایین بسته شده است.وقتی میلۀ قیمت در سمت راست قرار گیرد، OPEN بالاتر از CLOSE قرار می گیرد و این نشان می دهد که قیمت در پایان روز با کاهش همراه بوده است و این میلۀ قیمت نزولی است.

نمونه نمودار میله ای

تصویر زیر بخشی از سهام ایران خودرو است که به صورت نمودار میله ای هر روز آن نمایش داده شده است .

%d9%86%d9%85%d9%88%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d9%85%db%8c%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c

نمودار شمعی

از نظر بسیاری از معامله گران، نمودار شمعی در مقایسه با نمودار میله ای (با وجو اینکه هر دو نمودار OHLC هستند )، از نظر بصری جالب تر و تفسیر آن آسان تر است. هرکدام از شمع ها تصاویری مربوط به حرکات قیمت ارائه می دهند که رمزگشایی آن ها در نمودار آسان است. در نمودار شمعی تحلیل گر قادر است به آسانی رابطه بین قیمت آغازین و پایانی و همچنین بالاترین و پایین ترین قیمت را بررسی و مقایسه کند و ظاهر ملموس تری نسبت به نمودار میله ای دارد.

candlestick2

نمودار شمعی نموداری مشابه نمودار میله ای است، اما شکل نمایش آن فرق دارد. مشابه با نمودار میله ای، نمودار شمعی نیز خط باریک عمدی دارد که بازه معامله در دوره را نشان می­دهد. تفاوت در تشکیل مستطیل پهن روی خط عمودی است که تفاوت بین باز و بسته  شدن قیمت را نشان می­دهد. ، نمودار شمعی با رنگ جهت معامله را به شکل خوبی نمایش می دهد.  نرم افزار ها و تحلیلگران رنگ های برای نمایش یک شمع صعودی و یا نزولی از رنگ های متفاوتی استفاده می­کنند؛ که البته با یک نگاه ساده شما می توانید این موضوع را تشخیص دهید که کدام شمع صعودی و کدام نزولی است. . وقتی قیمت سهام رشد می کند و قیمت بسته شدن بالای قیمت باز قرار می گیرد، شمع ما معمولا سفید یا روشن خواهد بود. اگر سهام در آن شمع افت کند، این نمودار معمولا قرمز یا سیاه می شود.

%d9%86%d9%85%d9%88%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d9%85%d8%b9%db%8c

 

 

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۶۷ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات تحلیل تکنیکال به شما پیشنهاد میکنیم:

19 نظر ثبت شده
muhammad
muhammad
884 روز قبل
با سلام و وقت بخیر...چطور میتونم چارت قیمت یک سهم رو به صورت خطی بر اساس قیمت پاپانی تهیه کنم؟ (توی مفیدتریدر یا اگه نمیشه در متا و نرم افزار های دیگ)..؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
884 روز قبل
باسلام دوست عزيز در صورتي كه نوع نمايش نمودار را از كندل به خطي تغيير دهيد چارت مد نظر را خواهيد داشت
عبدالله جعفری اول
عبدالله جعفری اول
908 روز قبل
سلام نحوه خواندن اعداد در نمودارهای قیمت بوری به چه صورت می باشد؟ مثلاً قیمت 3.678M را چگونه می خوانیم یا 37.463K
خانه سرمایه
خانه سرمایه
883 روز قبل
باسلام دوست عزيز عدد 3.678M به معني 3678000 مي باشد.البته 3رقم اخر متغير خواهد بود
حامد
حامد
1060 روز قبل
ببخشید من دارم یه برنامه برای پیشبینی قیمت هر سهم با یادگیری ماشین در بورس می نویسم سوالی که داشتم این بود که من بعد دریافت هر سهم چند تا ستون می بینم به این اسم ها: FIRST HIGH LOW CLOSE VALUE VOL OPENINT PER OPEN LAST که می خواستم اگه لطف کنید بگید که فرق LAST و FIRST با OPEn و CLOSE چی هستش؟ همچنین اگه میشه اون ستون هایی که روی قیمت تاثیری نمی زارند رو بهم بگید؟ خیلی ممنونم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1054 روز قبل
باسلام دوست عزیز open قیمت دیروز first اولین قیمت last آخرین معامله close قسمت پایانی
حامد
حامد
1060 روز قبل
ببخشید من دارم یه برنامه برای پیشبینی قیمت هر سهم با یادگیری ماشین در بورس می نویسم سوالی که داشتم این بود که من بعد دریافت هر سهم چند تا ستون می بینم به این اسم ها: که می خواستم اگه لطف کنید بگید که فرق LAST و FIRST با OPEn و CLOSE چی هستش؟ همچنین اگه میشه اون ستون هایی که روی قیمت تاثیری نمی زارند رو بهم بگید؟ خیلی ممنونم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1054 روز قبل
باسلام دوست عزیز open قیمت دیروز first اولین قیمت last آخرین معامله close قسمت پایانی
علی
علی
1075 روز قبل
سلام چطور میتونم نماد های بورس ایران رو در متا تریدر ببینم؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1062 روز قبل
باسلام دوست عزیز ابتدا نرم افزار TseClient را دریافت، نصب و اجرا کنید. این نرم افزار توسط شرکت مدیریت فناوری بورس تهران جهت دریافت اطلاعات نمادهای بورسی تهیه شده است. پس از استخراج نمادهای مورد نظر نرم افزار Dynamic Trader را باز نمایید. سپس از منوی File گزینه Portfolio Manager فایل مذکور را بارگذاری می کنید
محمد
محمد
1126 روز قبل
سلام برای تکنیکال کدوم مهمتره؟ الان تکنیکال کارگزاری ها روی آخرین قیمت هست درسته؟ یا باید روی پایانی باشه؟ ممنونم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1108 روز قبل
باسلام دوست عزیز قابل تنظیم و شخصی سازی می باشد
نوید
نوید
1225 روز قبل
سلام داخل متاتریدر ۴ چطوری نمودار خطی را بندازیم رو نمودار شمعی که هر دو را یک زمان داشته باشیم
پشتیبان
پشتیبان
1206 روز قبل
با سلام و احترام بر اساس قابلیت‌های این پلتفرم، استفاده هم‌زمان از این دو نوع نمودار امکان‌پذیر نمی‌باشد.
فرهاد فرخ منش
فرهاد فرخ منش
2287 روز قبل
با سلام . برای پیش بینی قیمت و کشش بازار محصولات کشاورزی در سطح جهان و نیز در سطح کشورها میتوان از نمودارها بهره برد؟ چه روشی را برای اینکار پیشنهاد می فرمایید؟ ممنون و ارادت
مبین
مبین
1376 روز قبل
سلام نمودار های شمعی
پشتیبان
پشتیبان
2275 روز قبل
بله می توان این کار را کرد و کار مرسومی است و نیاز به آموزش علم تحلیل تکنیکال دارد.
دلیر غلامی
دلیر غلامی
2491 روز قبل
با سلام و خسته نباشید خدمت همه فعالان خانه سرمایه،اگه امکان داره چند نمونه دیگه از نمودارها رو نمایش بدین،ممنون
پشتیبان
پشتیبان
2485 روز قبل
بله حتما به مرور اضافه می گردد