ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

الگوی پرچم (Flag Pattern) چیست؟ + آموزش معامله با الگو

الگوی پرچم

الگوی پرچم (Flag Pattern) در تحلیل تکنیکال به‌عنوان یکی از الگوهای مهم و مؤثر شناخته می‌شود که درواقع جزء الگوهای ادامه‌دهنده می‌باشد. وقتی از الگوهای ادامه‌دهنده یاد می‌شود، به آن دسته از الگوها اشاره داریم که طبق آن با احتمال بالا، قیمت به روند حرکتی قبلی خود ادامه می‌دهد. تحلیلگران حرفه‌ای بازارهای مالی بر این باورند که تسلط بر الگوهای تحلیلی مانند پرچم، می‌تواند به بهبود و دقت تحلیل کمک کند.
این الگو به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود: پرچم گاوی (Bull Flag) و پرچم خرسی (Bear Flag) که به ترتیب پس از حرکت‌های قیمتی به سمت بالا و به سمت پایین تشکیل می‌شوند. شناخت و تحلیل درست این الگوها می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا استراتژی‌های معامله‌ای خود را بهینه‌سازی کنند. در این مقاله به بررسی Flag Pattern می‌پردازیم.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

الگوی پرچم چیست؟

الگوی پرچم (Flag Pattern) چیست؟

الگوی پرچم یکی از الگوهای مطرح در تحلیل تکنیکال است که معمولاً وقتی قیمت یک سهام یا دارایی به سرعت در یک دورۀ کوتاه زمانی افزایش یافته، شکل می‌گیرد. حرکت سریع قیمت به نام «ستون پرچم» شناخته می‌شود. پس از حرکت سریع، روند حرکتی قیمت کند شده و برای مدتی نوسانات اندکی را تجربه می‌کند و پرچم را تشکیل می‌دهد. درواقع یک الگوی مستطیل شکلی ایجاد می‌شود که نمایانگر بلاتکلیفی و فشردگی قیمت است. الگوی پرچم، به‌عنوان یک دورۀ استراحت یا توقف کوتاه‌مدت در بازار دیده می‌شود، قبل از اینکه به جهت قبلی خود ادامه دهد.

الگوی پرچمبرای معامله با استفاده از Flag Pattern، باید به دنبال شکست الگو توسط قیمت، از حدود بالا یا پایین پرچم باشیم. زمانی‌که قیمت از حدود بالای پرچم بیرون می‌رود، یک سیگنال خرید در نظر گرفته می‌شود و وقتی از حدود پایین بیرون می‌رود، به‌عنوان یک سیگنال فروش شناخته می‌شود.
به‌طور کلی، این الگو به حالتی اشاره دارد که قیمت یک دارایی در یک بازۀ محدود و بدون ایجاد قله یا کف قابل توجهی، حرکت می‌کند. این الگوها معمولاً به‌عنوان یک فاز فشردگی قیمت در بازار شناخته می‌شوند؛ جایی که خریداران و فروشندگان در حالت تعادل هستند و هیچ جهت مشخصی برای روند قیمتی وجود ندارد. معامله‌گران در طول الگوی پرچم به دنبال سطوح قیمت خاصی هستند، جایی که قیمت چندین‌بار از آن بازگشت داده شده و نقاط پشتیبانی و مقاومت را نشان می‌دهد.
تحلیل تکنیکال

اجزای تشکیل دهنده Flag Pattern

الگوی پرچم به‌عنوان یکی از الگوهای پرکاربرد در تحلیل تکنیکال از اجزای مشخصی تشکیل می‌شود که درک آن‌ها برای تحلیل و پیش‌بینی بازار ضروری است.

اجزای تشکیل دهنده‌ی الگو

 • ستون پرچم: این بخش از الگوی پرچم، حرکت قوی و ناگهانی قیمت را نشان می‌دهد. معمولاً به صورت یک خط عمودی نمایش داده می‌شود و نشان‌دهندۀ حرکت قوی قبل از تشکیل پرچم است.
 • پرچم: پس از حرکت ناگهانی قیمت، بازار وارد فازی از تردید و تعادل می‌شود. در این بخش، قیمت در یک بازۀ محدود و بین دو خط معمولاً موازی حرکت می‌کند. این بازه می‌تواند به صورت افقی یا با شیبی ملایم باشد.
 • خطوط موازی: این خطوط حد بالا و حد پایین پرچم را تعریف می‌کنند. قیمت در داخل این بازه حرکت می‌کند. باید به این نکته توجه داشت که خطوط بالا و پایین ممکن است در بعضی از حالت‌ها کاملاً موازی نباشند.
 • شکست (Breakout): پس از اینکه قیمت برای مدتی در داخل پرچم حرکت کرد، انتظار می‌رود که یک شکست رخ دهد. این شکست که می‌تواند به سمت بالا یا پایین باشد، نشان‌دهندۀ ادامه یا تغییر جهت قیمت است.

شکستتشخیص دقیق و به موقع اجزای تشکیل دهندۀ الگوی پرچم می‌تواند فرصت‌های معاملاتی را با بهره‌وری بالا برای معامله‌گران فراهم کند. مهم است که همیشه به یاد داشته باشیم هیچ الگو یا استراتژی معاملاتی‌ای، موفقیت را تضمین نمی‌کند و همواره باید از مدیریت ریسک مناسبی برخوردار باشیم.

انواع الگو پرچم

الگوی پرچم نسبت به جهت ترند و شکل ظاهری آن، به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود. الگوی پرچم گاوی و خرسی.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

الگوی پرچم گاوی (Bull Flag)

پرچم گاوی یکی از انواع Flag Pattern می‎باشد که نشان‌دهندۀ یک روند صعودی است. پس از یک حرکت قیمتی صعودی و قوی، این الگو شکل می‌گیرد و ممکن است قیمت در طول دورۀ تعادلی ایجاد شده و تا حدودی کاهش یابد.
الگوی گاویوقتی قیمت از خط بالایی پرچم فراتر می‌رود، شاهد نشانه‌هایی از ادامۀ روند و صعود هستیم که نشان‌دهندۀ ادامۀ حرکت قیمت به سمت بالا است. حرکت‌های ناگهانی و شدید در ستون اصلی الگو، قوت و اعتبار بیش‌تری به الگوی پرچم گاوی می‌دهد. در طول این الگو، تمایل برای خرید در حین حرکت به بالا بسیار بیش‌تر از حرکت به پایین است. به‌طور کلی نکات اصلی این الگو به شرح زیر است:

 • این الگو پس از یک ترند صعودی قوی شکل می‌گیرد.
 • ستون پرچم نشان‌دهندۀ حرکت قوی صعودی است.
 • پرچم ممکن است به صورت یک کانال کاهشی با دو خط موازی با شیب نزولی شکل گیرد.
 • شکست از بالای پرچم، معمولاً نشان‌دهندۀ ادامۀ ترند صعودی است.

الگوی خرسی و گاوی

الگوی پرچم خرسی (Bear Flag)

پرچم خرسی (Bear Flag) یکی دیگر از انواع این الگوست که پس از حرکت قیمت به سمت پایین تشکیل می‌شود. این الگو شکلی مشابه با الگوی پرچم گاوی دارد، با این تفاوت که به شکل وارونه ظاهر می‌شود. در این الگو، معامله‌گران انتظار دارند که قیمت پس از یک دورۀ تعادل و استراحت، ادامۀ حرکت نزولی خود را آغاز کند.

الگوی خرسیبخش اصلی پرچم خرسی شامل دو قسمت است: ستون و پرچم. ستون، نمایانگر یک حرکت قیمتی ناگهانی و قوی به پایین است؛ درحالی‌که پرچم نمایانگر یک دورۀ کوتاه تعادل و استراحت است که ممکن است به صورت یک حرکت جانبی یا حتی کمی به بالا باشد. وقتی قیمت از خط پایینی پرچم شکسته می‌شود، به معنای شروع مجدد یک حرکت قیمتی به پایین است. قدرت و شدت الگو به وضوح به اندازه و سرعت حرکت اولیه (ستون) مرتبط است. هر چه این حرکت قوی‌تر باشد، پرچم خرسی قوی‌تری دیده می‌شود و احتمال ادامۀ حرکت نزولی بیش‌تر است. نکات اصلی پرچم خرسی نیز به شرح زیر است:

 •  این الگو پس از یک ترند نزولی قوی شکل می‌گیرد.
 • ستون پرچم، نشان‌دهندۀ حرکت قوی نزولی است.
 • پرچم ممکن است به صورت یک کانال افزایشی با دو خط موازی با شیب صعودی شکل گیرد.
 • شکست از پایین پرچم، معمولاً نشان‌دهندۀ ادامۀ ترند نزولی است.

آموزش معامله با الگوی پرچم (Flag Pattern)

اولین گام در تشخیص الگو، شناسایی یک حرکت قیمت ناگهانی است که به دنبال آن دوره‌ای از تعادل قیمت به وجود می‌آید و شکل پرچم را می‌سازد. معامله‌گران می‌توانند با تعیین سه نکتۀ کلیدی، استراتژی معاملاتی خود را برای الگوی پرچم ایجاد کنند: نقطۀ ورود، حد ضرر (Stop Loss) و حد سود (Take Profit).

آموزش معامله با الگو

 • نقطه ورود: هر چند الگوی پرچم نشان‌دهندۀ ادامه روند فعلی است، اما بهتر است تا زمانی‌که شکست اولیه رخ دهد، منتظر بمانید تا از سیگنال‌های غلط اجتناب کنید. معامله‌گران باتجربه معمولاً پس از شکست پرچم و پولبک (Pullback) به آن، وارد معامله می‌شوند.
 • حد ضرر: حد ضرر یکی از ارکان اصلی مدیریت ریسک در معاملات است. در الگوی پرچم معمولاً حد ضرر را می‌توان در خط مقابل نقطۀ ورود قرار داد.
 • حد سود: حد سود در این الگو معمولاً به اندازۀ طول پرچم در نظر گرفته می‌شود.
  علاوه بر سه نکتۀ کلیدی فوق، معامله‌گران باید به انتخاب میزان سرمایه‌ای که برای ورود به معامله در نظر می‌گیرند و روندهای کلی بازار، توجه ویژه‌ای داشته باشند. معامله‌گر باید پس از ورود به معامله، به نظارت موقعیت معاملاتی خود بپردازد تا ببیند که قیمت در جهت شکست به مسیر خود ادامه می‌دهد یا خیر.

اندیکاتور Flag Pattern

اندیکاتور این الگو که با نام انگلیسی Flag Chart Pattern در بسترهای تحلیلی مانند Tradingview موجود است، یک ابزار کمکی است که به صورت خودکار می‌تواند الگو‌های پرچم موجود را در نمودار قیمتی شناسایی کرده و آن را رسم کند. بسیاری از تحلیل‌گران در تحلیل‌های خود از این اندیکاتور استفاده می‌کنند. باید به این نکته توجه داشت که به‌طور کلی، اندیکاتورهایی که به صورت خودکار، الگوهای موجود در نمودار قیمتی را ترسیم می‌کنند، دقت و تشخیص درست یک تحلیل‌گر باتجربه را ندارند. اندیکاتور الگوی پرچم باتوجه به یک سری از پارامترهای از پیش تعریف‌شده، اقدام به تشخیص تمامی الگوهای پرچم موجود در نمودار قیمتی می‌کند. پس از این مرحله، تحلیل‌گر با توجه به سایر شاخص‌ها و پارامترها به تعیین میزان اعتبار این الگوهای تشکیل‌شده می‌پردازد.
اندیکاتور Flag Pattern

استراتژی کسب سود از الگوی پرچم (Flag Pattern)

در دنیای تحلیل تکنیکال و معامله‌گری، استراتژی‌های مختلفی برای معامله با استفاده از الگوهای نموداری، مانند این الگو، وجود دارد و باتوجه به مدیریت ریسک معامله‌گر و شرایط بازار، استراتژی مناسب انتخاب می‌شود. سه استراتژی در مورد این الگو وجود دارد که در بین معامله‌گران محبوبیت بیش‌تری دارند.
استراتژی شکست: این استراتژی به معنی خرید یا فروش در هنگامی است که قیمت الگوی پرچم را می‌شکند و از آن خارج می‌شود..
استراتژی پولبک: در این استراتژی، پس از شکست پرچم و خروج قیمت از آن، منتظر پولبک به خط پرچم می‌مانیم و پس از بازگشت به آن، اقدام به ورود به معامله می‌کنیم.
استراتژی معامله در داخل پرچم: در این استراتژی، هنگامی‌که قیمت به خطوط روند پایینی الگو می‌رسد، خرید می‌کنیم و هنگامی‌که به خطوط روند بالایی می‌رسد، می‌فروشیم. در واقع خرید و فروش در محدودۀ داخل پرچم انجام می‌شود.
استراتژی کسب سود

سخن پایانی

الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین الگوهای نموداری است. این الگو نه‌تنها به معامله‌گران کمک می‌کند تا تغییرات قیمت و تحولات بازار را به خوبی پیش‌بینی کنند، بلکه درک آن نیز به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا با اطمینان بیش‌تری استراتژی‌های معاملاتی خود را انتخاب و اجرا کنند. به یاد داشته باشید که در دنیای معاملات، هیچ استراتژی یا الگویی وجود ندارد که موفقیت را به‌طور کامل تضمین کند. با این حال، با مطالعه، تمرین و بهره‌برداری از ابزارهایی مانند الگوی پرچم، معامله‌گران می‌توانند مهارت معامله‌گری خود را افزایش داده و به سود برسند.

سوالات متداول

یک الگوی ادامه‌دهنده در تحلیل تکنیکال است که پس از یک حرکت قیمتی شدید به وجود می‌آید و نشان‌دهندۀ یک دورۀ کوتاه استراحت یا تراکم قبل از ادامۀ حرکت اصلی قیمت است.

دو نوع: پرچم گاوی (نشان‌دهندۀ ادامۀ روند صعودی) و پرچم خرسی (نشان‌دهندۀ ادامۀ روند نزولی).

الگوی پرچم با یک ستون قیمتی ناگهانی (ستون پرچم) شروع می‌شود که از آنجا به یک دورۀ کوتاه تراکم یا تغییرات قیمتی محدود می‌پردازد و شکل یک مستطیل را می‌سازد.

در بسیاری از موارد، الگوی پرچم به‌عنوان یک الگوی ادامه‌‌دهنده شناخته می‌شود، اما مهم است که بدانیم هیچ الگویی در تحلیل تکنیکال وجود ندارد که همواره درست عمل کند.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۳۴ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات تحلیل تکنیکال به شما پیشنهاد میکنیم:
lagging-indicator
اندیکاتور پسرو چیست؟ + کاربرد اندیکاتور در تحلیل تکنیکال
fibonnacci
فیبوناچی در فارکس چیست؟ + آموزش استفاده در تحلیل تکنیکال
trend-line-in-trading-view
رسم خودکار خط روند در تریدینگ ویو از 0 تا 100
rectangle-pattern
الگوی مستطیل در تحلیل تکنیکال | نحوه معامله با این الگو
head-and-shoulders-pattern
الگوی سر و شانه چیست؟ 0 تا 100 معامله با الگوی سروشانه
flag-pattern
الگوی پرچم (Flag Pattern) چیست؟ + آموزش معامله با الگو
double-bottom-pattern
آموزش 0 تا 100 الگوی کف و سقف دوقلو
wedge
الگوی کنج (Wedge) در تحلیل تکنیکال چیست؟
triangle-pattern-in-forex
الگوی مثلث (Triangle Pattern) در تحلیل تکنیکال چیست؟
support-and-resistance
آموزش رسم خطوط حمایت و مقاومت در تریدینگ ویو
the-difference-between-adjusted-and-unadjusted-charts
تفاوت نمودار تعدیل شده با تعدیل نشده در تحلیل تکنیکال چیست؟
trigger
تریگر چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟
chart-types
انواع نمودار در تحلیل تکنیکال؛ نمودار خطی ،میله ای و شمعی
pivot
پیوت در تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی دارد؟
support-and-resistance-in-technical-analysis
حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال چگونه استفاده می شود؟
technicalanalysis
آموزش تحلیل تکنیکال بورس در بازارهای مالی
trading-view
آموزش کار با سایت تریدینگ ویو (Trading View)
technical-analysis-softwares
بهترین نرم افزار تحلیل تکنیکال [مقایسه + لینک دانلود]
time-frame
تایم فریم یا دوره زمانی چیست؟
best-technical-analysis-chart-patterns
۵ الگوی قیمتی قدرتمند در تحلیل تکنیکال
draw-a-trend-line
چگونه خط روند رسم کنیم؟ رسم خط روند
trend-trading
استراتژی های معاملاتی خرید و فروش سهام بر اساس روند
fibonacci
فیبوناچی در تحلیل تکنیکال
supply-demand
عرضه و تقاضا در بازار سهام و عامل تغییرات قیمت
mistakes-technical-analysis
اشتباه های رایج در تحلیل تکنیکال کدامند؟